De Nationale zwemwedstrijden. Voor D.A.IV, hal en P. Wulp en de estafetteploeg een eersten prijs, terwijl C. de Vos Burchart en F. Mays ieder een tweeden prijs wisten te veroveren. dora heeselaars klopt jopie waalbero. Corry Kint wint van lat van Feggelen. V>54 QemeeiiiecadeH> NOORDSCHARWOUDE Glimlachje jZUID- EN NOORDSCHERMER DERDE BLAD m 3 De door D. A. W. in „de Overdekte" georganiseerde nationale zwemwed strijden zyn in veel opzichter tot een succes geworden. En wij schrijven met opzet niet in alle opzichten, want de schaduwzijde van het zwem feest was wel het ontbreken van een paar bekende cracks. Eenige zwemsters zooals Willy den Ouden en Ali Stijl meldden zich ziek en dan staat men voor „un fait accompli", doch anderen en wy bedoelen hier speciaal de heeren moesten verstek laten gaan, omdat o.m. een polowedstrijd in Amsterdam hun starten te Alkmaar belemmerde en dit symptoon is ernstiger en zal in de toekomst fnuikend gaan werken. Het leek on6 noodzakelijk met deze scha- duwzijde te beginnen om hierna de me daille om te keeren en met des te meer genoegen te wijzen op de goede prestaties welke op dit zwemfeest geleverd zijn. Het lijvige programma had een uiterst vlot verloop en een zoo goed als uitver kocht zwemgebouw heeft de verschillende verrichtingen met enthousiasme gevolgd. Precies op tijd werd begonnen. Onder de aanwezigen merkten we o.m. de burge meester en mevr. v. Kinschot, Mr. v. d. Feen de Lille, de pres.-comm. van „de Overdekte", wethouder Bonsema en de eere-leden van D. A. W., de heeren H. C. Lind en A. M. Middelhoff. Met een kort woord opende de voorzit ter van D. A. W., de heer Hansen, dit zwemfeest. Spr. heette in het bijzonder welkom de burgemeester en Mr. v. d. Feen de Lille, alsmede de bekende zwempropa- gandiste „Ma" Triebels. Na een propagan distisch woord tot alle aanwezigen om zich de leuze van den K. N. Z. B. „Ieder Ne derlander zwemmer" eigen te maken, was het woord aan den starter, den heer Gerard Blitz. En reeds dadelijk konden wij een voor Alkmaar verheugende overwinning no- teeren. Immers, het eerste nummer, de 50 M. borstcrawl nieuwelingen werd op over tuigend wijze gewonnen door den jeugdi gen D. A. W., Piet Wulp, die met den tijd van 29.2 sec. beslag op den eersten prijs wist te leggen. Hierdoor kwam hij in het bezit van de door den burgemeester aan geboden fraaie medaille. Bij de 100 M. borsverawl dames seniores had Coby v. Zuuren van de R.D.Z. weinig moeite om van de dames Burggraaff en v. Voorst te winnen, terwijl Jeanne Groe- neweg de gelukkige wjnnares werd op de 100 M. borstcrawl dames juniores, ge volgd door de meisjes Benda en Middel- hoek. Met bijzonder veel genoegen zagen we onze snelle rugslagzwemmr H. Ph. A. v. Schouwen die eer.igen tijd geleden een zoo ernstig verkeersongeluk had, weer geheel hersteld aan den start. En om zijn nieuwe levensperiode maar meteen goed te beginnen, plaatst hij zich als eerste in 1 min. 12.2 sec. Een goede tijd! Smitshuyzen, de schoolslagcrack, waag de zich ditmaal eerst nog even op de 100 M rugslag en zoowaar, als overwinnaar stapte hij uit het water. De strijd WaalbergHeeselaars. En toen kwam dan een nummer van wereld-kjasse. Niet minder dan onze vier beste schoolslag-zwemsters ver schenen aan den start, respectievelijk Dora Heeselaars, Jopie Waalberg, Jannie Klijnoot en Jopie Stroomberg. De eerste baan leverde het impo sante schouwspel van 4 gelijk opgaan de zwemsters op. Toen liep de „vlin derende" Dora Heeselaars uit, steeds meer en steeds grooter werd de voor sprong, zoodat zij ongeveer 4 M. ge wonnen bij het keerpunt van de 50 Meter. Door het vlinderen moe ge worden, ging ze gewoon verder en dit was voor Jopie Waailberg, onze we reldrecordhoudster aanleiding om al les op alles te zetten. En zie, ze „trok" zienderoogen bij, steeds kleiner werd de achterstand en de spanning steeg... toen beiden aan het laatste keerpunt gelijk lagen. Doortje voelde zich nog sterk ge noeg voor den „butterfly" en met den moed der wanhoop hield Jopie den orthodoxen stijl vol en kon daardoor n'et verhinderen met handslag te verliezen. Een wereldrecordhoudster geslagen, voor mej. Heeselaars wel een glans punt in haar leven. Van de twee eerste en twee tweede prij zen, welke de Alkm. zwemvereeniging wist te veroveren, heeft Corrie de Vos Bur chart er één bemachtigd en wel den twee den prijs 100 M. schoolslag dames juniores. En dat met een tijd, die alweer beter is dan vorige waek in Velsen, nl. 1 min. 34.6 sc. Een prijs, volkomen verdiend. De meisjes Klünnen en Paleari maakten denzelfden niet al te besten tijd van 1 min. 50.2 secr. Smitshuyzen won hierna onbedreigd de 200 M. schoolslag heeren seniores in 2 mini 49.9 sec. Bü de juniores was zoowel Dick Imhül- sen als Dik v. d. Wilk uit vorm Mogelijk, dat de nervositeit een rol speelde, hoe het ook zij, beiden bleven beneden hun kracht. Beter verging het Frans Mays, die een waren titanenstrijd aanbond met zijn ri vaal Gerkens van Nereus. 't Was te voor zien, dat Mays zijn tegenstander (die ook al „vlinderde') niet kon houden, doch met bewonderenswaardige Ausdauer gaf hij partij en met slechts eer.ige seconden ver schil werd hij goede tweede. Om nog even bij de heeren te blijven, het nummer 200 M. borstcrawl telde wel iswaar slechts een serie, maar hierin start ten v. Hemsbergen, Sipkema en van Schouwen. Hoewel van Hemsbergen de twee eerste banen goed partij gaf. zakte hij later geducht af en kwam weldra ge heel uit den strijd. Deze werd toen uitslui- teend gevoerd door de twee overige zwem mers, van wie Sipkema absoluut de meer dere was. Met grooten voorsprong tikte hij als eerste aan, na de laatste baan vrijwel in éér, lange spurt te hebben afgelegd. Er rest ons dan nog, wat de indi- vidueele nummers betreft, het num mer 100 M. rugslag dames. Natuurlijk werd dit een overtuiger.de zege voor de Rotterdamsche zmemster Corry Kint, die haar concurrenten Iet van Feggelen, Dini Kerkmeester en A. Zwaan resoluut van zich afsloeg en wel zoodanig, dat de eerste plaats geen moment bedreigd werd Ten slotte de estafettes. De dames zwommen de 3 x 50 M. wis selslag. Zeven ploegen Ijonden met elkaar den strijd aan en dat deze onder hoogspan ning verloopen is, moge niet alleen uit de tijden afgeleid worden, doch meer nog uit het enorme enthousiasme, waarmee de honderden toeschouwers het verloop van deze race volgden. En bij de heeren was het al niet veel minder. Temeer daar het hier de Alkmaarsche zwemvereeniging betrof, welke bij de 5 x 50 estafette heeren en hartig woordje zou gaan meespreken, leefde het publiek opgetogen mee. Dat de jonge Alkmaarsch zwemers met den keurigen tijd van 2 min. 29 sec. beslag wisten te leggen op den eersten prijs mog op zichzelf een eervolle prestatie zijn, dit valt des te mer op, als men bedenkt, dat de Alkmaarders G. Wulp nog misten, die zeker een paar seconden minder maakt dan etn der zwemmer uit deze ploeg. Het ge middelde wijst uit, dat men per baan be neden de 30 sec. is gebleven en dat is toch wel en fraai succes. Voor Kostelijk, Groot huizen, P. Wulp, Stamme en Mays een extra compliment. Zij samen hebben de mooiste race van den avond gemaakt en naar wij van deskundige zijde vernamen, zou een dergelijke ploeg op nationaal ter rein lang geen slecht figuur slaan. Over het schoonspringen en de polo wedstrijd willen we kort zijn. Wat Scha tens, Denr.eboom en de Goede presteerden, is het hoogste, wat hier te land bereikt kan worden en het succes ovr hun spron gen was evenredig aan het enthcusiasme, waarmee ze zich aan hun springnummer wijdden. De polowedstrijd (o. L v. den heer Dog' ger) was allerminst mooi. eHt ouderwet- sche man-op-man-spel is nu eenmaal niet bevorderlijk om mooi polospel te ont plooien en het werd hier meer forsch dan in de meerderheid, want met een 41 noodig was. De Alkmaarders waren verre nederlaag keerden de Leidenaars huis waarts. De jaarlijksche nationale zwemwedstrij den waren hiermee ten einde en voor D.A.W. is het uit sportief oogpunt een uit stekend zwemfeest geweest. De uitslagen luiden: dames. 100 M. borstcrawl dames: 1. C. V, Zuuren, R.D.Z., 1 min. 13.6 sec.; 2. L. v. Voort, A.D.Z., 1 min. 15.8 sec.; 3. T. Burg graaff, Internos, 1 mini. 17.2 sec. 100 Meter borstcrawl dames juniores 1. J. Groeneweg. R.D.Z., 1 min. 13.5 sec. 2 L. Benda, D.Z.R., 1 min. 16.9 sec. 100 M schoolslag dames: 1. D. Heese laars, D.Z.R., 1 min„ 25.sec.; 2. J. Waal berg, A.D.Z., 1 min. 25.6 sec.; 3. J. Stroom berg, 't IJ, 1 min 28.2 sec. 100 M. schoolslag dames juniores: 1. S Zandvliet, D.Z.R., 1 min. 30 sec.; 2. C. de Vos Burchart, D.A.W., 1 min. 34.6 sec. iDO M. rugslag dames: 1. Corry Kint, D.Z.R., 1 min. 15.8 sec.; 2. Iet v. Feggelen 't IJ, 1 min. 18.8 sec.; 3. Dini Kerkmeester, D Z.R., 1 min. 19.5 sec. 100 M. rugslag dames juniores: 1. C Albers, A.D.Z., 1 min. 27 sec.; 2. J. Mid delhoek, D.Z.R., 1 min. 28.3 sec 3 x 50 M. wisselslag estafette dames: 1. D.Z.R. 1 min. 46.9 sec.; 2. O.D.Z. 1 min. 47 sec.; 3. A.D.Z. 1 min. 55 sec. Heeren. 100 M. rugslag heeren: 1. H. Ph., v. Schouwen, D.J.K., 1 min. 12.2 sec.; 2. F. H. Aldendorff, A.Z.'70, 1 min. 21.4 sec. 100 M. rugslag heeren juniores: 1. H. Smitshuyzen, A.Z.'70, 1 min. 15.6 sec.; 2. F. Polak, Haarlem, 1 min. 21 sec. 200 M. schoolslag heeren: 1. H. Smits huyzen, A.Z.'70, 2 min. 49.9 sec.; 2. E. M. J. de Vries, Star, 2 min. 53.6 sec. 200 M. schoolslag heeren juniores: 1. G. G. Gerkens, Nereus, 3 min. 4.5 sec.; 2 F. Mays, D.A.W., 3 min. 8.2 sec. 200 M. borstslag heeren: 1. A. H. Sipke ma, H.P.C., 2 min. 24 sec.; 2. H. Ph. A. v. Schouwen, D.J.K., 2 min. 33 sec. 200 M. borstslag heeren juniores: 1. M Maurits, H.P.C., 2 min. 37.2 sec.; 2. P. Swier, V.Z.V., 2 min. 42 sec. 5 x 50 M. borstcrawl estafette heeren: I. D.A.W.Alkmaar, 2 min. 29 sec.; 2. H V.G.B. Haarlem, 2 min. 30 sec. Heeren (nieuwelingen): 50 M. borst crawl: 1. P. Wulp, D.A.W., 29.2 sec. :2. F. H. Aldendorff, A.Z'70, 31.1 sec.; 3. J. Kete laar, H.V.G.B., 31.2 sec. Polowedstrijd AlkmaarLeiden 41. Sjoelen. SJOELEN TE NOORDSCHARWOUDE le klas: G. v. Rijn-J. Duijves 1583-1457 P. Nieman-A. Duijves 1235-1231 Jac. de Laat-G. Smit 1467-1467 A. Duijves-Jac. de Laat 1437-1410 2e klas: P. Pool-D. Drost 1475-1437 J. Beenken-H. Aarts 1286-1524 J. v. Dort-P. v. Veen 1608-1172 3e klas: Jo Jansen-Jac. Swager 1364-1052 Jac. Swager-Jo Jansen 721-1168 J. Swager-H. Ligtenberg 893- 996 C. Put-J. C. v. d. Zei 1368-1404 12- 8 8-12 9y,-ioy, 11- 9 iik- 8)4 4J4-15H 16J4- 3 19- 1 K-1914 3-17 7-13 per, 87 pnt. W. Kuin, 96 pnt. P. Bergen, 75 pnt. K. Spaans, 59 pnt. J. Buiter, 103 pnt. Op Maat, Zuidscharwoude, Alb. Boon, 100 pnt., W. Kuijt, 72 pnt. P. Schoorl, 132 pnt. Schaken. SCHAKEN TE NOORD-SCHARWOUDE. De uitslagen der vorige week waren: le klas. H. Hart, J. Klinkert H. Stins, N. Kaan 0—1 H. Bouwens, G. Zwier 1—0 W. Kaan, J. Kroon afgebr. 2e klas. Th. Bruin, J. Bouwens 1—0 P. Blom, J. Deutekom afgebr. M. Kuilman, K. de Vries, afgebr. 4e klas. G. Wijte, W. v. Loenen 0—1 J. Visser, G. Wijte 1—0 J. Ootjers, J. IJff 0—1 Jb. Molenaar, P. F. Slot 1—0 J. Molenaar, B. Molenaar 1—0 G. v. Loenen, B. Molenaar 1—0 W. v. Loenen, G. Goudsblom 0—1 G. Goudsblom, J. Visser 0—1 Kolven. LANGENDIJKER KOLFBOND. De uitslag van den Zondag voortge- zetten wedstrijd van den Langendijker Kolf bond luidde als volgt: Korpswedstrijd. Derde klasse. Volhar ding, Oudkarspel, 310 pnt. Ons Genoegen, Noordscharwoude, 308 pnt. Gezellig sa menzijn, Zuidscharwoude, 336 pnt. Op Maat, Zuidscharwoude, 360 pnt. Tweede klasse. Op Maat, Zuidschar woude, 429 pnt. Personeele wedstrijd. Tweede klasse. Jn. Bruin, Gez. samenzijn, Zuidscharwou de, 109 pnt. T. Kostelijk, Vriendenkring, Noordscharwoude, 117 pnt. J. du Burck, Op Maat, Zuidscharwoude, 111 pnt. Derde klasse. S. Timmerman, Vrienden kring, Noordscharwoude, 115 pnt. H. Jan- sonius, idem, 85 pnt. Volharding. Oud karspel, C. Blokker, 83 pnt. K. Dekker, 86 pnt. Jb. Strijbis, Onder Vrienden O. K., 105 pnt. Ons Genoegen, Noordscharwoude, Sj. Maakal, 112 pnt. Gez. samenzijn, Zuid scharwoude, J. Engeringh, 141 pnt.J. Rij- Paarden. DRESSUURPROEVEN EN RUITERSPELEN. Evenals vorige jaren hield de Kennemer Rijsocieteit haar laatste wedstrijden van het jaar binnenshuis. De dressuurproeven en ruiterspelen stonden op het programma en een grooter contrast is eigenlijk niet denkbaar. Zaterdagmiddag hield de dressuur de toeschouwers bezig en demonstreerde een groot aantal ruiters en amazones wat men door oefening en overleg vermag, des avonds waren de spelen aan de beurt, die den aanwezigen vele grappige oogenblik- ken bezorgden. De kapitein Mante, uit Leiden, was zoo welwillend geweest als jury voor de dres suurproeven te komen fungeeren en hij deed dit met een zeer groote kennis. Paarden en ruiters waren hem volkomen vreemd en juist daardoor kreeg hij een resultaat dat zeker niet beïnvloed kon zijn. Met veel plezier hebben de deel nemers hun paarden aan den heer Mante voorgereden en eerst vrij laat kreeg deze het woord om den uitslag bekend te ma ken. Hij liet dit vergezeld gaan van een uitgebreide serie op- en aanmerkingen, en elke deelnemer kreeg zijn of haar zonden- register te hooren. Iets wat zeer leerzaam was en waarvan men zeker de vruchten zal plukken. Tot slot besteeg kapitein Mante zelf een paard, waarvoor Caprice de uitverkorene was, en demonstreerde met zeer groot gemak de verschillende fouten en hoe die verbeterd kunnen wor den. Hij bleek in den zadel net zoo thuis te zijn als in een leunstoel en gaf vele wijze lessen en raadgevingen. De avond was gewijd aan diverse spelen. Er is met enthousiasme gereden en ge poogd te rijden. Zeer aardig was de hem denrace, waarbij de deelnemers, na drie malen rond gegaloppeerd te hebben moes ten afstijgen en een lang schildershemd aantrekken. Daarna met hemd en al weer in galop, afstijgen, het hemd uittrekken, op een stoel neerleggen, weer opstijgen en naar de finish rijden. Een en ander ver wekte groote hilariteit, vooral als de paar den schichtig werden door de witte gestal ten die om hen heendansten. Verder zijn met enthousiasme stoelen dans, sigarettenrace, schuimtaartjesrace en meer van die mooie binnenshuisritten bedreven. De heer Riem deelde na afloop de prij zen uit, waarna het officieele gedeelte gesloten werd. „ALCMARIA VICTRIX" BESTAAT VEERTIG JAAR. Op 1 Januari a.s. herdenkt onze voetbal- vereeniging „Alcmaria Victrix" haar veer tigjarig bestaan. Aangezien de Nieuwjaarsdag door zijn bij zonder karakter zich niet wel tot een feeste lijke herdenking leent, zal de officieele vie ring op Zaterdag 8 en Zondag 9 Januari a.s. plaats vinden. Op het groene veld zal de jubileerende club de oudste in Noord-Holland boven de lijn Amsterdam-Haarlem haar achtste lustrum reeds op den 2en Kerstdag herdenken door het spelen van een eerewed' strijd AlcmariaHaarlem. Toch zal ook de Nieuwjaarsdag, als eigen lijke verjaardag, niet geheel en al onopge merkt voorbijgaan. Op dien dag zal n.L des middags van 12 uur het carillon "an den beroemden Waagtoren ter eere van de jubi- laresse worden bespeeld. De „Turnkring Alkmaar en Omstreken" heeft het initiatief genomen tot het hou den van een fakkeloptocht met muziek op Woensdag 5 Januari a.s. Het ligt in de be doeling, dat daaraan zooveel mogelijk Alk maarsche vereen igingen zullen medewer ken. De eigenlijke herdenking vindt op Zater dag 8 Januari plaats. Allereerst recepieert het bestuur der ju bileerende vereeniging n.m. van 35 uur in de Harmonie. Des avonds wordt in hetzelfde gebouw een grooten feestavond georgani seerd, waarop tevens de bondsvlag van den K.N.V.B. zal worden uitgereikt. Den volgenden dag, Zondag 9 Januari, vindt op Alcmaria's terrein allereerst om half twee n.m. de internationale rugbywed strijd NederlandRoemenië plaats, terwijl, aanvangende kwart voor drie, een ontmoe ting is georganiseerd tusschen Alcmaria's hqidig eerste elftal en „oud-Alcmaria". In laatstgenoemde ploeg zullen o.a. de oud-internationaal Elfring en cracks als Reitsma, Bos e.a. uitkomen. Tot besluit der feestelijkheden is er na af loop een groote reünisten-diner in hotel-res taurant 't Gulden Vlies. Als blijvend aandenken aan dit jubileum verschijnt een fraai herinneringsboek met met tal van artikelen en foto's. Spoedeischende vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag, 's na middags 4 uur. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter de beste wenschen uit voor het spoedig herstel van den heer v. d. Abeele. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kas geldleening tot een bedrag van 15000, voor het jaar 1938. B. en W. hebben bij verschillende instel lingen offerte gevraagd voor deze leening, welke vorige jaren steeds liep bij de coop. Boerenleenbank te Noordscharwoude. De rente bij die Bank bedroeg echter 3 pet. B. en W. stelden voor, in te gaan op de aanbieding van Staal en Co. te Den Haag tegen een rente van 5/8 pet. voor den tijd van drie maanden. De raad ging hiermee accoord. De voorzitter stelde hierna voor, te be handelen de opheffing van den vleesch- keuringsdienst Oudkarspel en toetreding tot den kring Alkmaar. Voorzitter wees er op, dat het niet mogelijk is, de keurings dienst door de vier overblijvende gemeen' ten uit te doen voeren, zonder in de tragische bijzonderheden te willen treden, welke deze opheffing tot gevolg hebben, De voorzitter gaf een uiteenzetting van de onderhandelingen met Alkmaar, welke wij reeds eerder vermeldden, doch waaraan nog kan worden toegevoegd, dat tweemaal per week aan den Langendijk zal worden gekeurd. De keuringskosten zullen een weinig hooger zijn. Men heeft nog gespro ken over de opheffing van de noodslacht- plaats te Oudkarspel, doch is daartoe niet overgegaan, meenende in het belang van slagers en consumenten te handelen. De bijdrage welke aan Alkmaar zal moeten worden gedaan bedraagt voor 1938-1939 tien cents, voor 1940-1941 acht en voor de volgende jaren 6 3/4 cent per inwoner en per jaar. De heer Kwadijk vond, dat men wel wat toegevend was geweest met dat wachtgeld voor den heer Wester. Door diens fout hebben de gemeenten nu dat wachtgeld te betalen, want als die fout niet was ge maakt, zou men er nu niet zoo voor staan. Wanneer er een stemming over werd ge' houden, zou de heer Wester het wachtgeld zeker niet krijgen. De voorzitter zeide, dat het geven van wachtgeld een natuurlijk gevolg is van de opheffing van den dienst, in welks dienst hij staat. Hij geloofde dat wanneer men vry had gestaan, er van wachtgeld geven G63)£ Als dat Uw wagen is, die daar staat, moet ik U bekeuren, hij staat daar n.1. zonder licht. niet gekomen zou zijn. Het is een z.g. af loopend wachtgeld. De heer Barten vroeg of men nu nog zeggenschap had in het beheer van Keuringsdienst, zooals dat met de kring Oudkarspel het geval was. De voorzitter antwoordde, dat dit niet i geval was. Alkmaar regelt alles alleen. Wy hadden hier al een keuringsdienst vóór de inwerkingtreding van de Vleeschkeurings- wet. Wij mochten dezen kring behouden, toen deze wet in werking trad. Het doet dan ook wel wat onaangenaam aan, dat het Toemloos einde van dezen kring komt door zulke onverkwikkelijke zaken. Nadat de heer Duijves nog had aange drongen op uitbreiding van het recht van thuis slachten, dat hij aan de zaak wilde geven en de voorzitter had geantwoord dat het juist de bedoeling is, dat op den duur alle slagers te Alkmaar slachten, werd het voorstel aangenomen. De heer Dijkema, onderwijzer aan de U. L. O. school alhier, verzocht met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag, wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de U. L. O. school te Akkrum. B. en W. stel den voor, dit ontslag eervol te verleenen. De heer Kooij vond het wel wat vroeg, daar het zoo Januari is. De voorzitter merkte op, dat dit juist is, doch het is bij de laatste telling van het aantal leerlingen uitgekomen, dat men voor het behoud van een derden leer kracht aan de U. L. O. school juist Vt leerling te weinig heeft, zoodat de heer Dijkema anders met ingang van 1 Januari zou moeten worden ontslagen. In 't tegen overgestelde geval zouden B. en W. heb ben voorgesteld, het ontslag te doen in gaan per 15 Februari. De heer Barten vroeg of men geen ont heffing van die bepaling kon verkrijgen, daar spr. er een z.g. speciaal geval in ziet. De voorzitter moest hierop een teleur stellend antwoord geven, aangezien hij zich reeds met het departement in verbin ding had gesteld. Een bijzonder geval was het niet volgens het Departement. Er zou den nog wel 50 a 60 gemeenten zijn, waar men in dezelfde omstandigheden ver keerde. De voorzitter zeide, dat men, wanneer onverhoopt de leerlingenschaal niet ver laagd zal worden, nogmaals een verzoek tot het departement zal doen. Men zal binnenkort nog op deze zaak terugkomen. Het ontslag werd verleend. De raad kwam Zaterdagavond op verzoek van de raadsleden SlootenSmit, Schot en Heynis in spoedvergadering byeen. De voorzitter, burgemeester K o 1 b, deelde mede, dat weth. Posch wegens een ernstige ongesteldheid verhinderd was en uitte den wensch, dat men hem spoedig weer geheel hersteld in den raad zou kunnen begroeten. Hoewel spr. 14 dagen tijd had om de spoedvergadering te beleggen, hadden bij zondere omstandigheden er toe geleid om de vergadering pas nu te houden. Op verzoek van den voorzitter, las de ambtenaar de notulen van de vorige vergadering. De publieke tribune was ditmaal geheel bezet met werkloozen. Mededeeling werd gedaan van een inge komen schrijven van het Heemraadschap Eilandspolder, over het onderhoud van het z.g. „Molenglop". De voorzitter had in de vorige ver gadering ten onrechte beweerd, dat dit schrijven aan B. en W. was gericht en was pas later tot die ontdekking gekomen. Aangezien de polder uitdrukkelijk de be schikking over het stukje grond tegenover het raadhuis wenschte te behouden, kon deze er geen genoegen mede nemen, dat het gras aldaar op last van den burgemeester werd gemaaid. Ernstig werd geprotesteerd tegen het feit, dat iemand die van den polder opdracht kreeg, het gras te maaien, daarin was be lemmerd door den veldwachter en dat daarna het gras op last van den burge meester werd gemaaid. De tusschenkomst van den raad werd ingeroepen om her haling van deze onrechtmatige daad te voor komen. De voorzitter deelde mede, dat van aantasting van de rechten van het polder bestuur geen sprake was. Ruim 30 jaar heeft de gemeente het on derhoud voor haar rekening genomen, zoo dat ze door verjaring het onderhoudsrecht heeft verkregen. Het doet vreemd aan, dat hierop thans bemerkingen worden gemaakt. Het college is echter van oordeel, dat de gemeente het verkregen recht moet blijven verdedigen. Om moeilijkheden in de toekomst te voorkomen, stelde het college echter voor, aan den polder het verzoek te richten, om ook het eigendomsrecht voor een geringen prijs aan de gemeente over te doen. Met algemeen e stemmen werd hiertoe besloten. Van den minister van Sociale Zaken was bericht ingekomen, dat de 1 Jan. 1938 af- loopende steunregeling was verlengd tot 2 Juni 1938. De werkverschaffing. Van den minister van Sociale Zaken was voorts de mededeeling ontvangen, dat de in de centrale werkverschaffing te werk ge stelde arbeiders uit de gemeente voor week waren geschorst. Maandag kunnen de geschorsten dus weer aan het werk. Mevr. S l o o t e nS m i t zeide, dat haar fractie de buitengewone vergadering had aangevraagd, omdat deze overtuigd is, dat de menschen ten onrechte zyn geschorst. Spr. had een lyst met handteekenin- gen van werkgevers, waarin deze verklaar den, dat het ook naar hun oordeel 8 Decem ber geen weer was om het van de arbeiders gevorderde baggerwerk te verrichten. De menschen hadden om ander werk gevraagd en dit een oogenblik gehad. De opzichter kwam echter spoedig terug en zei, dat ze binnen 5 minuten weer in den bak terug moesten om te baggeren. De menschen volg den dit bevel op, doch het bleek spoedig,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11