VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Jkovinciaal Tlieuws De journalistenkring en het geval-hansen. Mr. G. Vissering. Oud-president Nederlandsche Bank. Degroep KièsendeS.D.A.P. Vergadering in den Dierentuin in de Residentie. r-v-/ ft,'. BINNENLANDSCHE PAKKETTEN TOT 1 KG - 20 CENT TOT 2 KG-25 CENT TOT 3 KG - 30 CENT Verkeersongelukken. BEPGEN LANGENDIJK NIEUWE NIEDOPP HEERHUGOWAARD TWEEDE BLAD Verzoel. om de Kerstdagen thuis te mogen doorbrengen. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft den volgenden brief tot den minister van justitie gericht: ..Het bestuur van den Nederlandschen journalistenkring heeft in zijn vergadering van 18 December het geval van den gegij zelden journalist C. L. Hansen te 's-Gra- venhage in den breede besproken. Het bestuur meende in het belang van den gegijzelde en diens gezin tot Uwe Excellentie het eerbiedige en dringende verzoek tte mogen richten, te willen beslui ten, dat genoemde journalist gedurende de a.s. feestdagen in den schoot van zijn gezin zal kunnen doorbrengen. Waar het gijzelingsbesluit Uwe Excel lentie in buitengewone gevallen deze menschlievende beschikking mogelijk maakt en de houding van den gegijzelde niet een gevolg is van den wensch om de justitie bij haar onderzoek te contrarieeren, doch louter van een overtuiging, die in de jour nalistiek algemeen gedeeld wordt, op grond waarvan zich in casu een buitengewoon ge val voordoet, zou het bestuur van den Nederlandschen journalistenkring het op hoogen prijs stellen, indien Uwe Excellen tie zijn verzoek zoudt willen inwilligen". Een brief aan de rechtbank gericht. Tot de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage heeft het bestuur van den kring den volgenden brief gericht: „Het bestuur van den Nederlandschen journalistenkring heeft in zijn vergadering van 18 December het geval van den gegij zelden journalist C. L. Hansen te 's-Gra venhage in den breede besproken. Het bestuur meende nogmaals bij Uw college te mogen aandringen op eep voor den heer Hansen gunstige beschikking. Het bestuur veroorlooft zich ter onder steuning van zijn verzoek op het volgende te wijzen: le. Het door den heer Hansen gepubli ceerde is op zichzelf van geringe beteeke- nis en heeft het openbaar belang niet ge schaad. 2e. Waar de heer Hansen te goeder trouw overtuigd is, dat zijn eer als journalist verbiedt zijn zegsman te noemen, veroor looft deze, algemeen door zijn vakgenooten gedeelde, opvatting hem niet een andere houding aan te nemen. 3e. Hoe langer de gijzeling duurt, hoe zwaarder het leed wordt tegenover hetgeen den heer Hansen ten laste wordt gelegd. Het bestuur van den Nederlandschen journalistenkring meent zijn verzoek met temeer aandrang tot Uw college te mogen richten, omdat, indien de justitie van mee ning mocht zijn, dat de heer Hansen nog niet voldoende gestraft is, de mogelijkheid blijft bestaan hem op grond van artikel 192 wetboek van strafrecht te vervolgen, waardoor aan de hardheid van de gijzeling een eind zou komen". ROODVONK-EPIDEMIE IN MONSTER. Alle scholen gesloten. Op last van den burgemeester van Monster zijn alle scholen in deze gemeen te met ingang van heden gesloten, wegens voortdurende toeneming van het aantal roodvonk-gevallen. Deze maatregel was reeds gedurende korten tijd voor een drie tal scholen genomen. Zondagochtend is te zijnen huize te Bloemendaal overleden de he?r mr. G. Vissering, oud-president van de Neder landsche Bank. Gerard Vissering werd op 1 Maart 1865 te eiden geboren. Hij studeerde rechts wetenschappen aan de Rijksuniversiteit, aldaar, waar hij in 1890 promoveerde op een proefschrift, getiteld: „Personentarie- ven van spoorwegen. Stelsels en critiek. In 1891 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Omsterdam. In 1895 werd hij secretaris van de vereen igirg voor den effectenhandel, aldaar. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot lid van de direc tie der „Kasvereeniging", terwijl hij in 1900 opgenomen werd in de directie van de Amsterdamsche Bank, welke functie hij in 1906 verwisselde voor die van president van de Javasche Bark te Batavia. De taak, welke hem in Indië wachtte, was geen ge wone. Hij had niet alleen het werk van zijn voorgangers voort te zetten, doch hij moest de werkzaamheid van de Bank in nieuwe banen leiden. Wat hij als zoodanig presteerde, komt o.a. tot uiting in de groo- te waardeerir.g voor de jaarverslagen, welke hij gedurende de vijf jaren van zijn presidentschap heeft samengesteld. Belangrijk was ook zijn optreden in ver band met de muntzuivering op Sumatra, waarbij de uitheemsche dollar door den Nederlandschen gulden werd vervangen. Zijn bemoeienis strekt zich tevens tot de verdere muntzuivering in den Neder- landsch-Indischen archipel uit. In 1911 ontving mr. Vissering van de Chineesche regeering oe buitengewoon eervolle opdracht op te treden als haar adviseur voor munt- en bankzaken. Mr. Vissering legde zijn ervaringen op dit ge bied neer in een lijvig werk ,,On Chinese Currency" genaamd, waarvan de twee deelen in 1913 en 1914 zijn verschenen. Zyn werkzaamheid in China duurde slechts korten tijd, want reeds in 1912 volgde zijn benoeming tot president \an de Nederlandsche Bank. als opvolger van mr. N. P. van den Berg. Deze functie, wel ke de kroon op zijn werk zette, heeft mr. Vissering tot 1 Januari 1932 bekleed, toen zijn gezondheidstoestand hem noopte zijn taak neer te leggen. Vooral gedurende den wereldoorlog Werden hem zeer zware eischen gesteld. In 1931 werd hij lid van den Raad van Beheer van de Bank voor inter nationale betalineen te Bazel. Naast zyn financieelen en economischen arbeid had mr. Vissering groote belangstelling voor alle vraagstukken, welke samenhingen met de afsluiting en droogmaking van de Zui derzee. Reeds in 198 had hij tezamen met derzee. De overledene was ook grootkruis iif de orde van den Nederlandschen leeuw, com mandeur in de Oranje Nassau Orde, groot kruis voor kunst en wetenschap, comman- dmr der orde van« den Kroon van België, België en behoorde hy tot de tweede klas se der orde van den eu'den rijsthalm van grootkruis der orde van Leopold II van China. De Haagsche afdeeling van het comité- Anema, ontstaan na het royement van den heer Paul Kiès, hield gisteravond een ver gadering in de groote zaal van den Dieren tuin. De heer J. Borgman, voorzitter van de Haagsche afdeeling, sprak woorden van welkom, in het bijzonder tot de Friesche, Rotterdamsche, Amsterdamsche, Leidsche en andere vrienden. De voorzitter legde er den nadruk op, dat de leden van het comité sociaal-democraten wenschen te blijven en het alleen niet eens zijn met de leiding der partij. Nadat eenige interrupties geuit waren, zeide de voorzitter, dat ieder, die de orde van deze vergadering zou verstoren on middellijk verwijderd zou worden. (Ap plaus.) De heer J. van Droge uit Friesland deelde mede, dat de heer Anema (evenals de heer Kiès geroyeerd) niet aanwezig kon zijn en wijdde enkele woorden aan. het conflict-Kiès. Nadat een voordracht was gehouden verkreeg de heer Paul Kiès het woord. Rede van den heer Kiès. De heer Kiès zeide het te betreuren, dat deze vergadering voor d:. doel belegd moest worden. Hij heeft elf jaar lang als propagandist voor de S.D.A.P. gewerkt. Toen bleek dat er voor de groep Fries land geen recht in de party was te krij gen, is men tot openbare vergaderingen overgegaan om uiting te geven aan de grieven tegen de leiding der S. D. A. P. Voor de pauze gaf spreker een uiteen zetting van het „organisatorische" en „persoonlijke" element van dit conflict om na de pauze het „politiek»" element te be spreken. Reeds in 1933 werd spreker voor de Tweede Kamer gecandidateerd, als gevolg van d ens spreekbeurten in Friesland. De plaats op de lijst sloot een zetel uit. Toch heeft spreker door het vervullen van 178 spreekbeurten het zijne bijgedragen tot het propageeren van de beginselen der partij. In 1934 leidde spreker de verkiezir.gs- actie in Enschedé „met de bevoegdheid van het partijbestuur bekleed", zooals de secretaris van het partijbestuur, de heer Woudenberg, het uitdrukte. Bij een der bijeenkomsten heeft ir. Albarda hem ten aanhoore van Ï2000 menschen hulde gé bracht. In 1935 leidde hij de actri in de Jotdaan en in 1936 maakte hij deel uit van een commissie, ingesteld door het partijbe stuur, ter bestudeering van het militaire vraagstuk. Spr. zeide dit alles mede te deelen om te doen uitkomen hoe onjuist de voorstelling van> zaken van den heer Albarda is, als deze zegt, dat spr. eigenlijk al 8 jaar niet meer deugt. Vervolgens vertelde spr. van zijn reis naar Spanje, over welk kind hij in tal van voordrachten heeft gespr >ken, de houding var de katholieke geestelijkheid hekelen de. Naar aanleid'n? van deze voordrachten heeft de heer K.Vorrink achter sprekers rug tegen hem geageerd om hem het spre ken te verbieden ten einde de gevoelens der katholieken niet te kwetsen. Terug komende in u-: vergaderingen van de commissie ter testudeering va.i het mili taire vraagstuk bleek de stemming, ten opzichte van het rapport door spreker uit gebracht, veranderd. Dit rapport zou als basis van de besprekingen dienen. Nu was opeens besloten de zaak niet verder te onderzoeken en haar over te laten aan de Tweede Kamerfractie. Uitvoerig zette spr. uiteen hoe het par tijbestuur en vooral de heer K. Vorrink, heeft ingegrepen op kroeierige wijze in de lystenopstelling in Friesland. Als gevolg darvan kwam de voorkeur-actie. Spreker herinnerde eraan, dat hy in 1934 in Friesland no. 4 stond en in 1937 stond hij op no. 10. Bijna 1014 duizend voorkeur-stemmen leverde de verkiezing voor spreker op. Toen kwam er een gewestelijke vergade ring, die door het partijbestuur werd uit gesteld, omdat dit bestuur eerst fn de af- deelingen in Friesland een bespreking wenschte van een door het bestuur rondge zonden brief. T/M 3 KG VOORDEELIGST MET DE POST Uitvoerig ging hij in op het „persoon lijke" element, bestaande in feiten, hem door ds. Banning ten laste gelegd en be rustende op oneerlijke handelingen. Ook de heer Albarda heeft over „geruchten over Kiès" gesproken. De argumenten van dr. Banning heeft spreker weerlegd en de vergadering, waar in zij geuit werden,„Joonde zich volkomen accoQrd met sprekers, uiteenzetting, ook toen hij den heer Albarda in gebreke heeft gesteld als politiek leider. Hierop zette de heer Kiès uiteen, hoe de heer Vorrink hem heeft arngevallen in een tweede vergadering en op welke wijze hij zich verdedigd heeft. Hij eindigde het deel zijner rede, uitge sproken voor de pauze, met de opmer king, dat de aangeslotenen bij het comité- Anema besloten hebben sociaal-democra ten te blijven, niet naar het voorbeeld van Vorrink, maar naar dat van Troelstra. (Groot applaus.) BEGIN VAN BRAND TE GRONINGEN. Het concert der G.O.V. ging door. Op den zolder van de .Harmonie" te Gro ningen boven de biljartkamer ontdekte gisteravond om half negen een dienstmeisje, dat daar toevallig moest zyn, een dikke rook. Hevig geschrokken rende het meisje naar beneden en waarschuwde den exploi tant, den heer H. Tuinema, die onmiddellijk de brandweer alarmeerde. Deze rukte met groot materiaal, onder leiding van haar commandant, den heer P. Ploeg, uit. Het bleek, dat het vuur voornamelijk od den zolder woedde. Dank zij het krachtdadig optreden der brandweer korden de vlam men met één straal op de \roterleiding be dwongen worden. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in een gas- geiser, welke zich op de eerste verdieping bevindt, en welks afgevoerde gassen via een houten liftkoker naar buiten worden geleid. Deze geiser, die zich automatisch in- en uitschakelt, is in brand geraakt, waar door ook de afgevoerde gassen vlam vatten en het vuur zich verder op den zolder kon uitbreiden. Het blusschingswerk nam ruim een uur in beslag. De schade wordt door verzekering gedekt. Het concert van de Groningsche Orkest Vereeniging, dat plaats vond in de groote bovenzaal van de „Harmonie", kon zonder stoornis doorgang vinden. VRACHTAUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Een inzittende gedood. Gisternacht even over twee is op den weg Weert—Roermond onder de gemeente Baexem een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een zware vrachtwagen van den vracht ondernemer Frencken uit Roggel reed met groote snelheid den bocht in naby de kerk te Baexem. De auto ging daarbij rechtstan dig over den kop. De naast den bestuurder gezeten Th. Janssen, eveneens uit Roggel, werd op slag gedood. Omwonenden, die op den slag van de over den kop gaande auto aankwamen, gingen daarop den in den buurt wonenden pastoor Tummers halen. Deze begaf zich aanstonds naar de plaats van het ongeluk. Onderweg echter werd hij door een beroerte getroffen en overleed spoedig daarna. Pastoor Tummers, die 51 jaar oud was, was vroeger professor aan het bisschoppelijk college te Weert. De marechaussees uit Roermond en Heyt- huyzen leiden het onderzoek. De cabine van den vrachtwagen is in elkaar gereden. De bestuurder van de auto zou onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd AUTO IN EEN SLOOT. Drie gewonden, waarvan twee ernstig. De zestigjarige landbouwer C. van der Vlist uit Willeskop begaf zich gistermiddag met zijn vrouw en zijn twintigjarigen zoon per auto naar de kerk te Oudewater. Op den provincialen weg geraakte de heer v. d. V., waarschijnlijk doordat hij te groote snelheid had, de macht over het stuur kwijt. De auto ging toen slingeren en kan telde over den kop in een sloot. Aangezien het zeer druk was op den weg, schoten van alle kanten voorbijgangers toe en ook omwonenden kwamen helpen. Men slaagde er spoedig is de drie inzit tenden uit het ernstig vernielde voertuig te halen. Het bleek, dat allen gewond waren. Nadat de eerste hulp was verleend, werd het drietal naar het ziekenhuis te Oudewa ter vervoerd. Daar constateerde men boven dien bij mevr. v. d. V. en haar zoon een ernstige hersenschudding. Hun toestand was gisteravond zeer ernstig. De verwondingen, welke de heer v. d. V. had opgeloopen, wa ren van lichten aard, zoodat hy. na te zijn behandeld, naar huis kon terugkeeren. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op een voorrangsweg. Zaterdagmiddag is op den Deventerstraat- weg te Apeldoorn ter hoogte van den Osse- veldweg, een ernstig ongeluk voorgevallen. Uit den Osseveldweg naderde de ruim zestige wielrijder Blokker uit Apeldoorn den voorrangsweg, welken hij zonder op het verkeer acht te slaan, overstak. Op hetzelf de oogenblik werd hij door een auto, be stuurd door den heer D. uit Diepenveen, die op weg was naar Deventer, gegrepen. B. smakte tegen den grond en was vrijwel op slag dood. Den autobestuurder treft aan het ge beurde geen schuld. OUDE VROUW DOOR AUTO GEDOOD. Zaterdagavond is op den Korvelscheweg te Tilburg de ongeveer 80-jarige mej. Reyn- ders door een auto aangereden en gewond. Gisteren is zij aan de opgeloopen ver wondingen overleden. DE CONVERSIE VAN DE ANNUITEITSLEENINGEN DER GEMEENSCHAPPELIJKE LICHTBEDRIJVEN DER LANGENDIJKER GEMEENTEN EN SINT-PANCRAS. Dat het met de conversie van de an- nuiteitsleeningen van de gemeenschappe lijke lichtbedrijven van de Langendijker gemeenten en Sint Pancras een eigenaar dige zaak js, heeft men wel kunnen opmer ken, den laatsten tijd. Wij komen hier nog even op terug, aangezien ons nog het een en ander ter oore is gekomen. De annuiteitsleeningen toch werden ge converteerd tegen een rente van 3 5/8 by de Mij. voor Gemeentecrediet, terwijl van de Coop. Boerenleenbank te Noord- scharwoude een aanbieding was ontvangen van 3 Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat bij aflossing der lee ningen by Gemeentecrediet en oversluiting by de Coop. Boerenleenbank een boete zou moeten worden betaald van 1 zoodat in het eerste jaar dan een meerdere uitgave zou worden gevorderd van 3/8 van pl.m. 38.000 of 142.50. Dit werd echter niet gedaan, om verschillende redenen, w.o. waren dat het te zwaar op de bedrijven zou drukken en de goede relatie, welke men steeds met de Mij. van Gemeentecrediet heeft gehad. Het deed wel eigenaardig aan, Crisis-pttblicalie, DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat <ïe denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 13 tot en met 18 December 1937, 1.05 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaardmor.6ter van kwaliteitsklasse C, en 0.55 per 100 kg. voor voed ere rwten, door telers gedena tureerd. De steunvergoeding voor veldboonen welke aan de daartoe gestelde eischen vol doen en door telers of handelaren in ge noemd tijdvak zyn gedenatureerd, zal 2.50 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 17 December 1937. dat men deze aangename relatie niet evengoed had gehouden door het aanbod aan te nemen van 3 3/8 waarbij dan een boete van M zou moeten worden be taald. Dat zou het eerste jaar een extra uitgave hebben gevorderd van 47.50. ter wijl de volgende jaren 2/8 zou kunnen worden bespaard. De aflossingen waren de eerste twee jaren wel aanmerkelijk, doch die 47.50 haalde men er nog royaal uit. By al de redenen, welke genoemd zijn, moet er evenwel nog een worden toege voegd. Er moest n.1. voorkomen worden, dat het uit te geven bedrag werd veran derd. Toen deze zaak in het bestuur der comm. van beheer werd behandeld hadden twee der aanwezige bestuursleden hun begroo tingen reeds voor elkaar. De aanbieding van de Boerenleenbank besprekende werd door een der aanwezigen de opmerking ge maakt, dat zyn begrooting al klaar was. Een der anderen sloot zich hierbij aan, zoodat men besloot, de reeds bekende aan bieding van Gemeentecrediet aan te nemen. Middeleeuwsch Kerstspel. Zondagmiddag werd in de Rustende Jager een middeleeuwsch Kerstspel opge voerd, waarvoor slechts matige belangstel ling bestond. Al biedt het gegeven niets nieuws, de manier waarop dit gebeuren werd uitgebeeld, bleek wel nieuw te zijn, daar nog zelden zulk een eenvoud met zulk een ontroerende verscheidenheid vereen zelvigd was. Ter inleiding zette de heer Duinker, de beteekenis van dit spel uiteen. Dat het door menschen uit het volk voor het volk werd opgevoerd, verklaart de oorsprong de naïviteit van dit spel. Door de primitieve tooneel-aankleeding, en het kinderlijk naive karakter van dit spel te handhaven, maakte dit een wel wat vreemden, doch treffende indruk. Wat meer waardeering, het was heel povertjes, voor dit spel, was niet teveel gevraagd. Diefstal. Naar wij vernemen, is een dezer dagen ten nadeele van den boterhandelaar v. d. H. uit Sint Pancras een hoeveelheid boter ontvreemd uit diens wagen, welke zooals gewoonlijk tijdens het venten aan den kant van de weg staat. De politie stelt een on derzoek in. Het schijnt, dat reeds meerdere malen van parkeerende wagens iets is weg genomen. Uitkijken is dus de boodschap. 57 Eindelijk hadden ze de top bereikt en een prachtig uitzicht over de natuur was de beloning voor hun moeilijke klim partij. 58. Ze rustten thans wat uit en hadden een prachtig uitzicht over het mooie pano rama. „Is het hier niet mooi, Wip", vroeg Flip aan zjjn vriendje. Met ingang van 6 Januari 1938 is her benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer P. Pluister. Bij het gemeentebestuur is van den mi nister van Sociale Zaken bericht ingekomen dat de steunregeling voor werkloozen voor- loopig is verlengd tot 2 Juli 1938. Oudste inwoner overleden. Toen den 23 Januari 1929 „Loijp Mie nes" „kwam te vallen", werd oude Jan Dudink, geboren te Zwaag den 4 Februari 1840, onze oudste inwoner. En hij was dat met eere. Tot ruim zijn tachtigste jaar was hij vast-werkman ge weest. In 1922 vestigde hij zich uit Span broek in onze gemeente en kwam inwonen by zyn zoon aan de Draai. Lustig zong hy bij zijn negentigsten jaardag nog mee, toen „Hou en Trou" hem een serenade kwam brengen, en wel 500 menschen waren toen mee opgetrokken, om het hem niet aan „eere" te laten ont breken. Naderhand was hij een vaste uit gaander met de Ouden van Dagen-tocht. Dezen zomer echter had hij op het appel ontbroken. De tand des tyds knaagde ook aan dit kerngezonde lichaam, dat zoo goed als nooit ziekte had gekend. Na ongeveer een dag of tien van steeds verder gaand zichtbaar verval van krach ten is „ouwe Jan Dudink" Zaterdagmorgen overleden. Wandelen was steeds zijn geliefkoosde bezigheid en tot het vorig jaar maakte hij nog tochten, die zich ver buiten de ge meente uitstrekten. Kerstfeestviering. Vrijdagavond vierde Zuster kring „Odith" haar eerste Kerstfeest in de con sistoriekamer der Ned. Herv. kerk. Door nyvere handen was het zaaltje des middags versierd met dennengroen, de tafels bedekt met Kerstpapier en bij het binnentreden verspreidden ruim 40 kaars jes haar schijnsel, een symbool van het ten koste van zich zelf opofferende licht. Het afwisselend programma vol ernst en luim, onderbroken door tractatie, hield de aandacht gespannen. Vooral een Frie sche humoreske, uit het jaar 1866, voor gedragen door een der zusters, werkte da nig op aller lachspieren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7