DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. £uchtoaact ONDERZOEK NAAR DE INCIDENTEN OP DE JANGTSE. Dinsdag 21 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Humanitair werk van vrijwilligers. Hugessen niet meer ambassadeur. Het offensief tegen Teruel. Een volkomen verrassing. Proclamatie van Hitier tot het Duitsche volk. Naar aanleiding van den dood van Ludendorff. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 299 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Tel et 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 21 December In officieuze Amerikaansche kringen krijgt men den indruk, dat de spanning, ontstaan door het incident met de „Panay", nog steeds even ernstig is, ondanks de kalm te der Amerikaansche pers en de geduldige houding der verantwoordelijke autoriteiten. Er is reden voor, om den toestand ernstig in te zien, al wil dat natuurlijk niet zeggen, dat er kans is op een gewapend conflict tus- schen Amerika en Japan. Zoo ver is het ge lukkig nog niet gekomen. Wat evenwel niet wegneemt, dat de kans daarop ook nog altijd bestaat. In dit ver band mag hier wel melding gemaakt wor den van plotselinge activiteit der Ameri kaansche vloot. Men leze het desbetreffende bericht: In den afgeloopen nacht zijn plotseling negen torpedojagers met verzegelde orders naar de hoofdbasis van de Amerikaansche Stille Oceaanvloot, San Pedro, vertrokken. In marinekringen wordt verder onofficieel vernomen, dat vijf escadrilles van de mari ne-luchtmacht te San Diego opdracht heb ben ontvangen zich gereed te maken voor een vlucht met onbekende bestemming. Omtrent de opdrachten van de torpedo jagers wordt de grootste geheimhouding be tracht. De schepen zouden in het begin van het volgend jaar een kruistocht gaan ma ken. De bemanning was voor een groot deel aan den wal aan het passagieren, toen zij in allerijl aan boord moest terugk3eren. Het marine-departement te Washington verklaart, dat de vlootbeweging asm de westkust onder leiding staat van den plaat selijken bevelvoerenden admiraal, die hier in kan handelen zonder opdracht, van Washington. In marinekringen, te San Diego wordt de veronderstelling geuit, dat deze mobilisatie een proef is om te zien hoe snel de vloot ge reed is. San Pedro ligt tweehonderd kilometer ten noorden van San Diego en is een van de voornaamste havens van Californië. Dit telegram bevalt ons niet. Want al wordt de manoeuvre ook vergoelijkt door de me- dedeeling, dat het plotselinge vertrek slechts een proef is, niemand zal dat willen geloo ven. Dergeijke proeven neemt men met op de meest kritieke dagen en mocht ze inder daad genomen worden, dan blijkt dat oogen blikkelijk uit een officieele verklaring. En deze laatste is tot nu toe achterwege geble ven! Eerder gelooven wij, dat de plotselinge activiteit der Amerikaansche vloot In direct verband staat met de gebeurtenissen in China en al wijst het vertrek der schepen zeker niet op dreigend oorlogsgevaar, het kan in elk geval beteekenen, dat Amerika Japan tot vlugger handelen wil aansporen inzake de jongste incidenten. Trpuwens, dat de toestand lang niet nor maal is, bewijst ook wel het besluit van den Amerikaanschen staatssecretaris Huil, die op het oogenblik meent, dat Amerika zijn sche pen in het Verre Oosten niet mag terug trekken. Iets, waartoe van Amerika uit den wensch was te kennen gegeven. Uit Boedapest komt het zooveelste bericht over een mogelijke terugkeer der monarchie in Hongarije. Naar aanleiding n.1. van een onthulling van een portret van den overleden generaa' der cavallerie, Stephan Horthy, een broer van den rijksbestuurder, heeft de rijksbe stuurder een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Wij moeten meer dan ooit te voren er naar streven alles te vermijden, wat kan leiden tot tweedracht onder de Hongaren. Ik acht het mijn plicht de in de voorbije, schitterende eeuwen met het leven der natie saamgesmede oeroude instellin gen van de monarchie te behouden. Een re- publikeinsche staatsvorm is bij ons naar mijn meening ondenkbaar. Ik wil echter thans wederom in het licht stellen, dat al leen met de grondwet in overeenstemming zijnde factoren bevoegd zijn de actualiteit der regeling van de op dit gebied .ïog han gende kwesties vast te stellen op een tijd stip, waarop de natie het juist zal achten haar wil tot uiting te brengen door de daar toe bevoegde organen. Iedere macht behoort aan de heilige kroon. Uit haar ontspringt ieder recht. Er bestaat dus geen reden tot ongerustheid. Mijn naam is tweemaal met de oplossing van het koningsprobleem in verband gebracht. Zeventien jaar geleden, naar aanleiding van de onthulling van het gedenkteeken ter vereeuwiging van het na tionale leger in Szekesfehervar, heb ik reeds gezegd, dat ik niet kan toelaten, dat de per soon van den rijksbestuurder in verband ge bracht wordt met den koninklijken troon. Die overtuiging sprak ik toen uit en in dien zin vat ik mijn plicht ook thans op. Ik richt derhalve tot de geheele groote openbare meening het verzoek het oeroude instituut van de monarchie niet tot den speelbal van politieke tweedracht te maken. In Japan wordt een onderzoek in gesteld naar de incidenten op de Jangtse. Hoe de resultaten van dit onderzoek ook mogen uitvallen, de houding van Japan jegens China is vastgesteld na den val van Nanking, aldus het Japansche persbureau Domei. Het incident te Tsjingtau zal dus niets veranderen aan het program, dat de Japansche regeering opgesteld heeft en dat Donderdag in den kabinetsraad moet worden goedgekeurd. Zoodra dit geschied is, zal de premier het door den keizer laten ratificeeren. De overleverde journalisten van de ka nonneerboot „Panay" die aanwezig waren op de persconferentie, in den loop waar van generaal Harada mededeeling deed van de resultaten van het door de Japan- neezen ingestelde onderzoek, hebben ver klaard, dat de monddeksels nooit van de kanonnen van de „Panay" zijn afgenomen tot het oogenblik waarop het schip zonk. Desgevraagd verklaarde de woordvoer der van het Japansche leger dat een Ja pansche infanterie-officier „maatregelen genomen had" toen het nog onmogelijk was, de natievlag van het schip te onder scheiden. Toen den woordvoerder gevraagd werd of de Japansche commissie van onderzoek buitenlandsche getuigen zou hooren, ver klaarde deze: het is niet de gewoonte der Japansche marine, buitenlandsche getui gen te hooren. Hij voegde hieraan toe, dat dit zou geschieden indien Tokio het noodig mocht oordeelen. Nieuwe Engelsche ambassadeur. Volgens een Reuter-bericht uit Londen is officieel bekend gemaakt, dat Sir Hughe Knatchbuil Hugessen, die onlangs ern stig gewond werd, niet als ambassa deur naar China zal terugkeeren. Sir Archibald Kerr, thans ambassadeur te Bagdad, is in zijn plaats benoemd. In een verklaring van het Britsche departement van buitenlandsche zaken wordt uiteengezet, dat de recente gebeur tenissen in China, gepaard gaande met de onzekerheid omtrent den datum, waarop Hugessen weer in staat zou zijn om zijn functies te hervatten, het noodzakelijk hebben gemaakt de zaak opnieuw te be studeeren. Men acht het thans van essen tieel belang voor Groot-Brittannië in Chi na vertegenwoordigd te worden door een diplomaat van dert rang van ambassadeur De nieuw-benoemde ambassadeur zal zoo spoedig mogelijk naar China vertrekken. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Huil, heeft bekend ge maakt, dat de Amerikaansche regeering reeds lang het plan had de Amerikaan sche handelsschepen en onderdanen uit het Verre Oosten terug te trekken waa neer hun functies aldaar niet meer noo dig zouden zijn, maar da4 het voor het oogenblik niet het geschikte moment is om daartoe over te gaar.. In een toestand als den tegenwoordigen kan de Ameri kaansche regeering niet plotseling haar verplichtingen en verantwoordelijkheden desavoueeren. De strijd in Nanking De speciale correspondent van Reuter in Nanking meldt, dat een van de opval lendste humanitaire daden bij het huidige krijgsbedrijf, was het werk dat is verricht door de interrationalf vrijwiiligerscom- missie, die de orde heeft bewaard in de veilige zone in Nanking en de burgerbe volking voor een groot deel voor de oor logsverschrikkingen heeft behoed. Geen gewapende kreeg verlof binnen de vluch- telingenzone te komen, waarin duizenden verschrikte burgers elkaar verdrongen. De eerlijkheid gebiedt er melding van te maken, dat het Japansche commando vermeden heeft de vluchtelingenzone te bombardeeren, waardoor het het leven var> duizenden heeft gered. Nadat de Japanners hevig strijdend de stad uit het Zuiden waren binnengedron gen, brachten zij bezoeken in de huizen en „adviseerden" den bewoners de Japansche vlag uit te hangen, waaraan dezen natuur lijk terstond gehoor gaven. Japansche vliegtuigen vlogen boven de stad en lieten vlugschriften vallen, waarin er bij de burgers op aangedrongen werd „naar de huizen van hun vaderen terug ♦e keeren en in vrede en voorspoed te leven". Toch deden zich bij de bezetting door de Japanners gevallen van wreedheid voor. Executies en gevallen van plundering wa ren talrijk. De correspondent zag Japan sche soldaten op een gewonden Chinees schieten, die op de straat lag. Groepen gevangenen werden, aaneengebonden, doodgeschoten. Op den 14den December, den dag van de bezetting, drongen Japansche troepen het ziekenhuis van de universiteit binnen en stalen daar vulpenhouders, horloges en andere kostbare voorwerpen van de Chi- neesche verpleegsters. De operatiemessen van dr. Wilson werden eveneens ont vreemd. Soldaten vielen ook drie der grootste vluchtelingenkampen binnen waar ze geld en andere bezittingen van de vluchtelingen roofden. Ze voerden ook 600 mannen weg. In de stad sloegen Japansche troepen de étalages van winkels met hamers en bijlen in. Zij bedienden zichzelf en liepen weg, beladen met zilveren schalen, flesschen wijn, etenswaren in blik en andere voor werpen. Vaak dwongen zij Chineesche koelies den buit voor hen te dragen. Vijf soldaten gingen het huis van den Amerikaanschen ambassadeur Johnson binnen. Zij werden er echter door de ge zamenlijke Amerikaansche journalisten en een filmoperateur weer uitgedreven. Zij hadden echter een aan den ambassadeur toebehoorende zaklantaren weten te be machtigen. Twee aan Amerikaansche burgers toebe hoorende auto's werden meegenomen en de Amerikaansche vlag, die over een ervan lag uitgespreid, werd op de straat gewor pen. Uit inlichtingen, afkomstig uit het rechtsche Spanje, blijkt, dat het offen sief tegen Teruel het best georganiseer de is geweest, dat de linkschen tot nu toe hebben ondernomen. Het vormde dan ook een volkomen verrassing. Na bezetting van de heuvels en de dorpen Concud en Villastar was de omsingeling der stad een feit. Er bestaat evenwel toch nog een kleine verbinding met de rechtsche achterhoede. Op het oogenblik spelen de gevechten zich af in de onmiddellijke nabijheid der stad, welker verdediging vergemakkelijkt wordt door het feit, dat Teruel op een hoogte ge legen is. De troepen van Franco verdedigen zich met behulp van talrijke automatische wapens, als gevolg waarvan de gevechten buitengewoon bloedig zijn. De effectieven, die aan den aanval op Teruel deelnemen, schijnen ongeveer 30.000 man sterk te zijn. Zy beschikken over over vloedig materiaal. Naar het rechtsche opperbevel verklaart, is hier sprake van een operatie welke be oogt,. den grooten algemeenen aanval, die generaal Franco heeft voorbereid, te ver ijdelen. Men voegt er evenwel aan toe, dat dit doel niet bereikt zal worden, daar de plannen van den rechtschen generalen staf tot op den letter en zonder de minste wij ziging gevolgd zullen worden. Teruel zal uitsluitend met troepen uit dezen sector verdedigd worden. De positie der stad schijnt niettemin moeilyk te zijn en veel overeenkomst te toonen met die van Oviedo en Huesca. Het algemeen bevel over den secetor schijnt in handen te zijn van generaal Aranda, den verdediger van Oviedo. Wanhopige tegenaanvallen. Na de verovering van de poort aan de Oostzijde van Teruel hebben de regeerings- troepen hun opmarsch voortgezet. De artil lerie heeft de eerste groepen huizen en de gebouwen in de binnenstad aan een hevige beschieting onderworpen. De aangevallenen hebben verscheidene wanhopige tegenaanvallen ondernomen om te trachten den kring der aanvallers te door breken, doch al hun pogingen waren ver- geefsch. Gisteravond hebben machtige zoeklichten het tooneel van den strijd beschenen. In de Zuidelijke voorsteden is het kanon vuur buitengewoon hevig. Toen de correspondent d- stad verliet, boden de straten, waarin Chineesche doo- den, waaronder veel burgers, verspreid lagen, een huiverirvgwekkenden aanblik. Veilige zone bepleit voor Hankau. Reuter's diplomatieke medewerker meldt, dat er afzonderlijke vertoogen zijn gericht tot Tokio door Brittannië en an dere mogendheden (naar vernomen wordt de Vereenigde Staten en Frankrijk) waar in de nadruk wordt gelegd op de raad zaamheid van de vestiging van een vei lige zone te Hankau. Hieraan wordt groot gewicht gehecht wegens de groote concen tratie va nde internationale scheepvaart op den Jangtse en de aanzienlijke inter nationale bezittingen in Hankau zelf. Uit Chineesche bron te Tsinan verluidt, dat de apansche generaal Doihara, de „Lawrence van Mandsjoerije", in een ge vecht aan den spoorweg PekingHankau gesneuveld is. Het lichaam zou te Tientsin verbrand zijn, waarna de asch naar Japan zou zijn overgebracht. Een Domeibericht uit Hongkong meldt, dat er reeds een groote uittocht uit Kan ton plaats vindt naar Hongkong en Macao. De Japansche militaire attaché generaal Harada heeft gister in een persconferentie het resultaat meegedeel van het Japan sche onderzoek naar het tot zinken brengen van de „Panay". Het week zoozeer af van de relazen van de overlevenden, marinemannen zoowel als burgers, dat één journalist, die zich toen op de „Panay" bevond di- vraag stelde of Harada en de overlevenden het over het zelfde incident hadden. Tot de talrijke purten van den uitslag welke de correspondenten betwistten be hoorde de ontkenning van Harada, dat booten van het Japansche leger op de ..Panay" geschoten hadden en zijn be wering, dat de „Panay" varende was toen zij aangevallen werd, daar de officieren rapporteerden, dat de „Panay" meer dan 2 uur vóór het bombardement begon voor anker was gegaan. Hitier heeft naar aanleiding van den dood van generaal Ludendorff de volgende proclamatie tot het Duitsche volk gericht: „Met den dood van generaal Ludendorff is een historische verschijning van ons heengegaan. Met zijn naam is voor altijd de grootste heldenstrijd van het Duitsche volk verbonden. Vereenzaamd te midden van een even zwakke als wortellooze politieke omgeving heeft deze man in den grooten oorlog geprobeerd aan de zijde van den veldmaarschalk de weerstandskracht der natie tot onvergelijkelijke prestaties op te drijven, om daarmede voor de Duit- schers en hun rijk de vrijheid te verkrij gen. Nadat karakterlooze opvatting en jam merlijke zwakte zijn val hadden veroor zaakt stortte Duitschland in een en ver viel tot den smaad van Versailles. In deze jaren van de diepste vernede ring verbond dt veldheer uit den wereld oorlog, Ludendorff, zich met de strijders voor de binnen- en buitenlandsche weder opstanding der natie. Voor deze vrijheid worstelde en streed hij sindsdien op zijn wijze. Het zoo groote en exclusieve doel was in overeenstemming met de fantasti- sche overgave van dezen main. Zijn liefde en zijn smeekbeden behoorden ons volk toe, zijn haat gold zijn vijanden. Zooals bij alle strijders zonder compromis op deze aarde zal ook bij hem de indruk van zijn persoonlijkheid der na hem levende wereld bewuster zijn dan vele tijdgenooten". Proclamatie tot het leger. De rijksminister van oorlog en opper bevelhebber der weermacht, generaal-veld maarschalk von Blomberg, heeft tot de sol daten der weermacht een proclamatie ge richt, waarin hij verklaart: „Als schepper van de weermacht, organi sator en mede-verantwoordelijk veldheer heeft Ludendorff een essentieel aandeel aan den in- en uitwendigen opbouw van het beste leger der wereldgeschiedenis. Met Hindenburg voerde hij dit leger naar overwinningen van klassieke grootte. In de laatste moeilijke jaren van den oorlog was hij de ziel en de wil van alle eerlievende Duitschers. Ook in den nederlaag hield hü de eigen eer en de wapeneer van het leger zuiver. Voor Luik evenwel en bij den marsch naar de Feldherrnhalle op 9 Nov. 1923 vereenden zich gedachte en daad, hou ding en persoonlijke opoffering tot heldhaf tig voorbeeld. Zoolang er Duiische soldaten zullen zijn, zal Ludendorff voortleven als een der grootste figuren van den PruisischDuit- schen soldatenstand. De begrafenis van Ludendorff. Het programma van de begrafenis van generaal Ludendorff staat thans vast. Woensdagochtend zal het stoffelijk over schot bij de Siegestor op een baar worden gelegd. Te tien uur in den ochtend begint de officieele plechtigheid met het overbren gen van het stoffelijk overschot van de siegesor naar de Feldherrenhalle. Hier zul len twee bataljons infanterie, een afdeeling artillerie, een afdeeling marinetroepen en een bataljon van de luchtmacht paradee ren. Vervolgens zal de minister van oorlog het woord voeren, waarna de minister, generaal-veldmaarschalk von Mackensen, de opperbevelhebbers van de verschillende deelen der weermacht en andere delegaties kransen bij de kist zullen leggen. Hierna zal het stoffelijk overschot door gemotori seerde eenheden naar Tutzing worden ge bracht, waar in het huis van den overledene een intieme plechtigheid zal worden gehou den, waarna de doode met militaire eer op het kerkhof van Tutzing zal worden bijge zet. Een doode bij een spoorwegougevml. - Gisteren is op het station Langerbrugge de personentrein EeclooGent tegen een stil- staanden goederentrein geloopen. De loco motief en twee wagons van den personen trein sprongen uit de rails. Een persoon werd gedood en ëen twintigtal menschen werd gewond. Brand in een school eischt 78 dood en. - In de ten Zuiden van Osaka gelegen Japan sche provincie Makayama is een volksschool door brand geheel vernield. Naar tot nu toe werd bericht, zijn 78 schoolkinderen hierbij om het leven gekomen. Tienduizend veroordeelden worden vrij gelaten. - Het centrale uitvoerende comité van den raad van volkscommissarissen in Rusland heeft besloten 10.000 veroordeel den, die te werk waren gesteld bij het leg gen van een tweede spoor op de lijn KarimskaiaKhabarofsk, voor den afloop van hun straftijd in vrijheid te stellen, nu de werkzaamheden aan den* poorweg vol tooid zijn. Maatregelen tegen spionnage. - De sub commissie voor militaire aangelegenheden in Amerika overweegt thans een verscher ping der wetten tegen de spionnage. Er zullen in het bijzonder wettelijke be palingen worden uitgevaardigd inzake het fotografeeren van militaire inrichtingen en het teekenen van landkaarten. Ook op de vervaardiging van films door particulieren zal een verscherpte controle worden ingesteld. Gevecht tusschen gewapende bende en grenspolitie. - Gisteren is het in Palestina tot een treffen gekomen tusschen een ge wapende bende en grenspolitie. Twee ban dieten werden neergelegd, twee gewond, terwijl een andere bandiet werd gevangen genomen. Brutale juweelen-diefstal. - Gisteren bestelden drie elegant gekleede personen een kamer in een hotel op Westend te Lon den. Vervolgens bestelden zij telefonisch bij een filiaal van een groote Parijsche juweliersfirma een aantal diamanten ringen op zicht. Korten tijd later kwam de ver tegenwoordiger van deze firma bij hen. De man werd evenwel gebonden en er werd een prop in den mond gedaan, waarna de ban dieten vluchtten met de juweelen, ter waarde van zestien duizend pond sterling. Het bloedbad op de grens van Haïti. - De legatie van Haïti te Washington heeft medegedeeld, dat naar schatting 12.168 per sonen zijn gedood bij het bloedblad op de grens van Haitï en Santo Domingo in Octo- ber van dit jaar. De republiek Santo Domin go wordt beschuldigd het vredesverdrag van 1874 en het vriendschapsverdrag van 1929 te hebben geschonden. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Nandoe te Basrah, Emoe te Ban- doeng, Gier te Rangoon. Thuisreis: Valk te Jodhpur, Ibis te Athene. Vanmorgen te 7.03 uur is het K. L. M.- vliegtuig PH-ALP „Pelikaan" met gezag voerder Frijns van Schiphol naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 285 K.g. vracht, 505 K.g. briefpost en 51 K.g. pakketpost. Aan boord zijn twee passagiers voor Alexandrië, twee voor Bagdad, één voor Calcutta, en twee voor Batavia.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1