VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. WIERINGERWAARD RUSTENBURG HEILOO KENNEMERLAND BERGEN WIERINGERWAARD OUDKARSPEL SÊ6ÊÊ TWEEDE BLAD AANSLUITING AAN DE GAS- EN ELE CTRICITEITSLEIDING. In bijlage Nr. 184 schrijven B. en W.: Naar aanleiding van het adres van R. Kuyper te Heiloo, d.d. 4 October j.L betref fende bovenvermeld onderwerp, dat uw vergadering op 18 November j.L in onze handen om advies stelde, merken wij het volgende op: Uit de door adressant overgelegde stuk ken blijkt, dat de kwestie, waarvoor hij de aandacht van uwe vergadering vraagt, hier over gaat* of een perceel, dat reeds voor zien is van een aansluiting voor gas- en electriciteit nogmaals ees gratis-aansluiting kan krijgen, wanneer dit verzocht wordt in verband met het feit dat het perceel is ge splitst in een beneden- en bovenwoning. Met de Commissie van bijstand voor de licht bedrijven komt het ons voor, dat splitsingen van perceelen als in het on derhavige geval in het Fnidsen heeft plaats gehad, de z.g. horizontale splitsingen, tot gevolg hebben, dat niet opnieuw een gratis-aansluiting aan het electriciteitsnet en de gasleiding wordt gemaakt. Wenscht iemand voor een perceel meerdere aanslui tingen, dan dient hij daarvan zelf de finan- cieele consequenties te dragen. De gasver- ordening (gem.blad Nr. 1317) en de electri- citeitsverordening (gem.blad Nr. 1316) gaan van deze praemesse uit, dat voor elk per ceel één dienstleiding, met meter en ver dere toestellen gratis door de lichtbedrijven worden geleverd. Onder perceelen zal naar de meening van de Commissie van bijstand en van ons col lege niet anders kunnen worden verstaan dan een kadastraal perceel. Splitsing van één huis in twee naast elkaar staande huizen heeft ten gevolge, dat twee kadastrale perceelen ontstaan, splitsing van een huis in een boven- en benedenhuis niet. In het eerste geval wordt dus bij splitsing een gratis-dienstleiding aangebracht, in het tweede geval niet. Tot dusver is met deze interpretatie der -verordening, die ook elders wordt gevolgd, door de belanghebbenden steeds genoegen genomen. Het komt ons voor, dat de norm van kadastraal perceel voor het verkrijgen van een gratis-dienstleiding met verdere toestellen ook de eenige betrouwbare maat- stof is bij splitsingen van perceelen. In de laatste drie jaren hebben in ver schillende gevallen z.g. horizontale-split- singen van perceelen in deze gemeente plaats gehad, waarvoor de belanghebbenden de daarop vallende kosten voor nieuwe aan sluiting aan de gas- en electriciteitsleiding hebben betaald, welke per perceel ongeveer f 35 bedragen. Inwilliging van het verzoek van R. Kuy per zou dus tot de consequentie moeten leiden, dat de hiervoor bedoelde andere be langhebbenden alsnog restitutie krijgen van hetgeen door hen betaald is voor aanslui ting bij de splitsing hunner perceelen. Afgezien van het bovenstaande moeten wij ook de vrijstelling van R. Kuyper te Heiloo van de betaling van 35.16 voor de kosten van aansluiting van het perceel Fnid sen 113 aan de gasleiding en aan het electri citeitsnet ontraden, omdat adressant gehou den is tot nakoming van de vrijwillig door hem aangegane verplichting t.w. nakoming van de voor deze kosten geteekende garan tieverklaring. Wij geven uwe vergadering mitsdien in overweging ons te machtigen, aan adressant te berichten, dat ook naar uw oordeel adres sant gehouden is tot betaling van het van wege het gas- en het electriciteitsbedrijf gevorderde bedrag van 36.16. PRIJSVRAAG BOUW NIEUW GYMNASIUM. In bijlage Nr. 185 schrijven B. en W.: In uwe vergadering van 18 November j.L is de vraag gesteld, of het mogelijk zou zijn voor den bouw van het gymnasium een prijsvraag uit te schrijven. Ook in verband met het daartoe gedaan verzoek van de Maatschappij van Bouw kunst, Bond van Nederlandsche Architecten, B.N.A. en van de architectengroep „de 8" hebben wij deze kwestie ampèl overwogen. Wy hebben ons eerst ervan vergewist of het bestuur van het werkfonds 1934 tegen het uitschrijven van een prijsvraag bezwaar zou hebben. Het bestuur heeft bij den ter inzage lig- genden brief geantwoord, dat tegen het uit schrijven van een prijsvraag slechts dan geen bezwaar bestaat, indien het tijdsver loop tusschen het beschikbaar stellen van het crediet en het begin van de uitvoering (besteding) hierdoor niet wordt vergroot. Wanneer men aanneemt, dat voor het ma ken van het plan en het bestek zes maanden noodig zijn, is het derhalve waarschijnlijk, dat deze termijn niet zal mogen worden overschreden. De algemeene secretaris van het werkfonds, sterk betwijfelende of deze tijdruimte toereikend zal zijn voor de meestal zeer langdurige procedure van een prijsvraag, geeft ons in overweging met die omstandigheid ernstig rekening te houden. Een ander punt betreft de uitgave. Het werkfonds heeft nog geen bepaalde gedragslijn voor dergelijke uitgaven vastge steld. In een eenigszins analoog geval is be slist, dat de kosten van een prijsvraag door de gemeente zelf moesten worden gedragen. Neemt men aan, dat hiermede een bedrag van pl.m. 5.000 zal zijn gemoeid, dan moet men ook hierop letten. Het zwaarst weegt echter het tijdverlies. Het bestuur van het werkfonds stelt er prijs op, dat de werkzaamheden door een prijsvraag niet worden vertraagd. Dit nu zal ongetwijfeld het geval zyn. Eerst zal aan de deelnemers een behoorlijke termijn moeten worden gegeven voor het samenstellen van het ontwerp. Dan zal een jury den tijd moe ten hebben om een keus uit de ontwerpen te doen. Vervolgens zal de beslissing moeten worden genomen en ten slotte zal dit ont werp nog moeten worden getoetst aan de eischen, welke wellicht met het oog op de uitvoering moeten worden gesteld. Voor dit alles zal men zeker veel langer dan zes maanden moeten rekenen. Met het oog op een en ander meenen wij u in overweging te moeten geven, niet tot het uitschrijven van een prijsvraag over te gaan. Curatoren van het Murmellius-Gymna- sium hebben zich blijkens het ter inzage lig gende advies op soortgelijke gronden met deze zienswijze vereenigd. Zoodra mogelijk zullen u dan, overeen komstig uw besluit van 18 November j.L, de plannen ter goedkeuring worden voorge legd. Naar wij van verschillende architecten vernamen, is zes maanden voor een derge lijke prijsvraag voldoende, maar zelfs wan neer dit tengevolge moet hebben dat deze een paar maanden meer vordert, dan geven wij aan een prijsvraag nog de voorkeur, om dat dan een keuze uit verschillende ontwer pen kan worden gedaan en Alkmaar de grootste kans krijgt voor het te besteden geld om, ook naar het oordeel van deskun digen, mooiste gebouw te krijgen. Het gymnasium wordt toch niet bedoeld voor enkele jaren, zal een van de represen- latieve gebouwen van Alkmaar moeten worden en daarom komt ons het voorstel van B. en W. wel zeer zonderling voor. Red. Alkm. Courant. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ: Nieuwe leden voor 1938 lezen in de maand December gratis. Nieuwe aanwinsten; 2e suppl; lijst 7. Wereldbeschouwing. Zielkunde. Zedeleer. 110 K 90t Krishnamurti, J. Toespra ken. (g.) 130 R 67 Ronge, P. H. Individual-psycho- logie. 130 T 40 Trent, Sarah. De gulden jaren der vrouw. 133 F 28 Findlay, J. Aan de grens van het bovenaardsche. (g.) 133 T 19 Tenhaeff, W. H. C. Hoofdstuk ken uit de parapsychologie. 136 B 93k Bühler, Charlotte. Kindheit und Jugend. 136 B 93 und Hildegard Hetzer. Kleinkindertests. 136 B 931 Bühler, K. Die geistige Ent- wicklung des Kindes. 136 K 98 Kuypers, A. De ziel van het kind. 170 W 96a Wijnaendts Francken, C. J. Aphorismen. 176 P 84 Premsela, B. Moeilijkheden in het huwelijk. Godsdienst. 220 V 54 Verzameling brochures betr. de bijbel. 230 M 34 Mauriac, F. Vie de Jésus. 240 J 41t Jones, E. Stanley. Triomfee- rend leven. 240 N 27 Nichols, B. De dwaas zegt 240 W 31 Weatherhead, L. D. Waarom lijdt de menschheid? 282 P 74 Post, R. R. en J. O. Smit. Het vaticaan. 282 V 54 Verzameling brochures betr. katholicisme. 296 K 22 Kastein, J. Een geschiedenis der joden. Opvoeding en onderwijs. 371 D 10 Daalder, D. L. Gandhi als op voeder. 372.5 V 41 Veringa, H. Th., en Ali Kuiper. Wat kunnen wij van dun karton maken? 379 L 62 Linthorst, P. De inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam. 1937. (g) Geneeskunde. Hygiene. 612 M 47 Menken, F G. Onze hormonen. 613 K 11 Kahn, F. Het sexueele leven van den mensch. Techniek. 625 V 54 Verzameling brochures betref fende wegen en spoorwegen. 627 A 21a Afsluiting. De, en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee. Dl. 8. 629.1 L 58 Limburg Stirum, L. C. van Nederlandsche luchtvaarders. N B. g is geschenk. VERGUNNING AANLEG STRATEN N.V. NOOIT GEDACHT. In bijlage Nr. 188 schrijven B. en W.j Bij brief van 6 November 1937 heeft de N.V. van onroerende goederen „Nooit Ge dacht", alhier, aan uwe vergadering vergun ning verzocht voor het aanleggen van de verbindingsgracht, het omleggen van de Molentocht en het aanleggen van twee stra ten ten Oosten van de Bleekerssloot,, welk verzoek in uwe vergadering op 18 Novem ber j.L in onze handen om advies werd ge steld. Naar aanleiding daarvan deelen wij u mede, dat wij na ingewonnen advies van den directeur der gemeentewerken en na de commissie van bijstand voor openbare wer ken te hebben gehoord aan adressante de concept-voorwaarden hebben medegedeeld, die onzes inziens behoorden te worden ver bonden aan de vergunning voor aanleg van straten, enz. Omtrent dit concept is nader mondeling overleg gepleegd met de N.V. in bijzijn van de leden der Commissie van bijstand voor openbare werken, waarna ten slotte over eenstemming is verkregen. Wij stellen u daarom voor de in de arti kelen 7 en 8 der Bouwverordening bedoelde vergunning voor den aanleg van straten aan adressante te verleenen met inacht neming van de voorwaarden, zooals deze in een ontwerp zijn afgedrukt. „Ons Orgaan". In het December-nummer van „Ons Or gaan", uitgave van het Centraal Bureau voor Maatschappelijk werk, schrijft de heer G. Figée, de nieuwe secretaris van den Armenraad hier ter stede, het volgende: In aansluiting op 't „woord ten afscheid" van den heer Verschoor in hét vorig num mer van „Ons Orgaan", een kort woord „ter inleiding" mijnerzijds bij de aanvaar ding van mijn taak als secretaris van den Armenraad en als redacteur. De verantwoordelijkheid die vooral ook met laatstgenoemde functie op mij komt te rusten, ben ik mij wel bewust. En ik doe daarom reeds aanstonds een beroep op de medewerking van hen, die ook den heer Verschoor zoo trouw terzijde stonden. De aantrekkelijkheid en doeltreffendheid van een orgaan als het onze houden ge lijke tred met het aantal en de toewijding der medewerkers. En deze medewerkers en medewerksters zijn onze lezers en lezeressen: meeren- deels ten nauwste betrokken bij de armen zorg of ander maatschappelijk werk in ons ressort. Ons beroep geldt dus U allen. Laat ons samenwerken om „Ons Orgaan" zoo mogelijk nog beter aan zyn bestem ming te doen beantwoorden, dan tot nu toe het geval was. Jkwinciaal Hieuws Auto-ongeval. Maandagmiddag had aan de Kreil een auto-ongeval plaats, dat voor de inzittenden (2 dames), w.o. mevr. P. uit Schagen goed is afgeloopen. De dames reden met een Citroen en meenden bij de Kluft neer te gaan, doch gingen even te ver. De bedoe ling was toen op den dijk te draaien, waar door de auto even in het hangen van de dijk terecht kwam. De inzittenden wisten er bijtijds uit te springen en lieten den wagen naar beneden tuimelen, om in de sloot terecht te komen. Door de garagehouders gebr. Mul werd het vehikel op het droge gebracht. Tooneeluitvoering. Alhier heeft de tooneelvereeniging „Jong Leven" Zondagavond een uitvoering gegeven in de zaal van den heer J. Kok. Het publiek was goed opgekomen hoewel de zaal niet bezet was. Dezen keer had „Jong Leven" weer eens een blijspel uit gekozen: „Het Chineesche Vaasje", dat wel in de smaak van het publiek viel, te hoo- ren aan het gelach dat er steeds opsteeg. Het stuk werd bijzonder goed gespeeld. De rollen werden uitstekend door de diverse spelers vervuld. Na afloop besloot een ge zellig bal dezen avond. Een kranl, die werh'lijk wordt gelezen. Moei voor uw zaak afdoende wezent 59. Op talloze plaatsen sprongen tussen de rotsblokken kleine beekjes naar om laag. Het was een prachtig schouwspel en beiden keken er vol bewondering naar. 60. Juist zouden ze aanstalten maken om weer terug te keren, toen een oorverdo vend lawaai en gekrijs hun aandacht trok. Ze gingen op het geluid af en kwamen op een open plek. Afschaffing alcohol, dranken. De Ned. Ver. tot afsch. van alcoh. dran ken, afd. Heiloo, hield Zondagavond een goed bezochten filmavond in 't sportgebouw. Na een inleiding van den voorzitter, wer den een serie films vertoond, films, waaruit blijkt, dat de vereeniging ook gevoel heeft voor humor en kunst. De serie begon met de J. V. O. (Jeugd bond voor Onthouding), het schitterende deel was wel de blijde jeugd, die uittrekt met muziek en ontplooide banieren en pro paganda maakt voor haar doel. De statische film bewijst, dat het alcoholgebruik afneemt, maar toch „consumeert" Nederland nog 200.000 millioen aan geestrijk vocht. Een komische film was de Geveltoerist en ook hoe men filmt Een aanschouwelijk onder wijs, hoe men het niet moet doen, toonde de in uiterst langzaam tempo, in razend snel tempo en achteruit. De bezoekers schudden van het lachen. Een schitterend mooie film was de bloe- menfilm van de bekwame kunstenaar J. Mol uit Haarlem. Men ziet in een onberispelijke uitvoering het uitkomen der bloemen, bloemen in zuivere weergave, kleuren en lijnen. Een juweeltje van filmkunst. En ten slotte de film in 5 acten „Gevangene 33". Een interessante film, die niet nieuw is, doch altijd actueel blijft, omdat men er in kan zien hoe een overigens goede man, vader en harde werker, door den drank komt tot een dubbele moord van vrouw en kind. Een gruwelijke misdaad waarvoor hij 20 jaar moet boeten. Het Reizend Drankweer- Museum, dat de avond verzorgde en het woord voerde waar dat noodig was, heeft succes gehad. Dat bleek uit het spontaan applaus. Kooplust en hooge prijzen. De Maandag gehouden verkooping van hakhout en rijshout op het landgoed „Nyenburgh" stond in het teeken van veel kooplust en hooge prijzen. Er was ook variatie. Een nieuwe veiler in- plaats van den heer Vos. De heer Kramer, gemeente-veldwachter van Egmondbinnen, vervulde die functie en hij was er voor geknipt. De prijs kwam er uit en het ging van een leien dakje. De week van 13 tot 18 December ken merkte zich niet tot de stille markten die aam Kerstmis voorafgaan, integendeel. Er was ruime aanvoer, hoewel de winter groente domineerde. Er was hoewel we diep in de wintermaanden komen nog een ruime aanvoer en groote verschei denheid. Opmerkelijk was dat er nog zoo veel wordt aangevoerd dat er in, andere ajren niet meer is of in een beperkte kwantums. Bloemkool van eigen bodem is er bitter weinig meer en wat van elders is aangevoerd toont het restant met al zijn gebreken. Bloemkool le soort maakte een prijs van 4.50 a 7.50 en 2e soort 2.25 a 4.50 per 100 st. De aanvoer van sla was niet groot en de prijzen 1.50 a 3.50, andijvie maak te een prijs van 0.60 a 1.80, knolselde- rie 2 a 3.60, per 100 stuks. In de aanvoer van bosgroente was nog al verscheidenheid en de prijzen vielen niet tegen. Bospeen maakte een prijs van 4 a 9.50, selderie 2 a 3.75, peterse lie 2 k 3.50, radys 2 a 4 en kervel 2 a 3.25, alles per 100 bos. Witlof was nog al in trek, le soort gold 11 16 en 2e soort 8 a 10.50, per 100 kg. In sprui ten was nogal variatie, wat tot uiting kwam in de pryzen van>4.50 tot 12 per 100 kg. Hoewel er wel vraag was naar kool was de prijs niet hoog. We noteerden voor roode kool 2 a 4.50, groene kool 0.80 a 1.73, en gele kool 0.80 a 1.80, per 100 kg. Spinazie waarvan matige aanvoer, gold 8 a 18 per 100 kg. Waschpeen, waarvan middelmatige aanvoer, maakte een prijs van 4 tot 6.50 per 100 kg. Uien, rapen en winterpeen waren in trek. De prijzen waren resp. 8 a 9.80; 1.50 1.80 en 2.40 a 3.IC per 100 kg. De aanvoer van vruchten was niet groot en evenmin extra kwaliteit Keukenvruchten maakten een prijs van 5.50 tot f 9.50, tafelvruchten le soort 11 a 19.50. Druiven, waarvoor weinig animo, brach ten het slechts tot 0.26 a 0.34 per kg. De overige aanvoer onveranderde prijzen. Roode Kruisvergadering. Maandagavond kwam in het Oranje- Hotel de Roode Kruisvereeniging, afd. Bergen en omgeving, in vergadering bijeen. De voorzitter, mr. A. M. Ledeboer, deelde in zijn openingswoord mede, dat het leden tal tot ruim 160 is gestegen. Hoewel op de vorige vergadering reeds een bestuur was gekozen, welke verkiezing echter foutief blijkt geweest te zyn, voelde het hierdoor voorloopig geworden bestuur, behoefte deze fout te herstellen. By acclamatie is dit voorloopig bestuur, thans tot het bestuur uitgeroepen, en ziet er aldus uit: mr. A. M. Ledeboer, voorzitter; G. van Terwisga, vice-voorzitter; J. W. Hop, secretaris; mr. Moens, penningmeester; de dames mevr. baronesse Taets van Ameron- genvan Reenen, mevr. VouteFrans van de Putten en de heeren baron van Fridagh, Milten burg en Grin. Voorts werd medegedeeld, dat een trans portcolonne reeds in wording is. Een 20-tal jongemannen hebben zich hiervoor aangemeld, die door dr. A. H. van Gelder worden opgeleid. Dr. J. A. Blok heeft zich bereid ver klaard, de opleiding van de verpleegcolonne op zich te nemen. De vergadering verleende het bestuur machtiging tot 't aanvragen van de konink lijke bewilliging en tot het aanbrengen van wijzigingen in statuten en reglementen. De begrooting 1938 sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 407. Voor de commissie tot nazien van reke ning en kas werden benoemd de heeren W. H. Tielroo, H. Dijk en M. J. Krans. Nadat nog de statuten en het huishoude lijk reglement waren vastgesteld en goed gekeurd, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Nut van 't Algemeen. Het was Zaterdagdagavond voor een zeer talrijk opgekomen publiek in de zaal van den heer R. Breed, dat de heer Daan Kaan als voorzitter van 't Dep. Wieringerwaard van de Mij. tot Nut van het Algemeen, in 't bijzonder dr. van der Sleen begroette, die ons wat zou vertellen over en ons zou laten zien van Canada's rotsgebergten en wat daarmee in verband staat. Het was niet de eerste maal, dat we met dezen talentvolle spreker kennis maakten en ook nu weer heeft hij een besten indruk achtergelaten. Hjj begon te vertellen, dat de rotsgebergten in Canada de mooiste waren, welke hij ooit had gezien en wanneer wij dan ook alle plaatjes, welke alle door hem zijn gemaakt, bekijken, kunnen we ons dat best voorstellen. Als onderwerp was ge kozen: „Het Dierenleven in de Canadeesche rotsgebergten", doch behalve de diverse dieren, werd ook zeer veel natuurschoon op plaatjes en film te zien gegeven. Verder hebben we kunnen zien, hoe ook in dat onherbergzame land nieuwe wegen werden gmaakt en ook de wederwaardig heden van een boottocht met een eigen gemaakt bootje gedurende 3 weken langs de Atabaskarivier en Columbiarivier. Na ongeveer 3 weken kwam men aan de nederzetting Neerlandia, met Edmonton als hoofdstad. Daar werd kennis gemaakt met een Amsterdamschen werklooze, die naar Canada was gegaan om zijn fortuin te zoeken wat hem buitengewoon is gelukt, Hjj was nu rentenier en zijn kinderen hadden het aldaar zeer goed. De aanwezigen hebben zeer genoten. Het was dan ook met groote erkentelijkheid, dat de heer Daan Kaan dank bracht aan den spreker voor het gebodene. Staatspensionneering. Zaterdagavond vergaderde de afdeeling Wieringerwaard van den Bond v. Staats- pensionneering in de zaal van den heer P. Schenk. Een woord van dank werd gebracht aan den heer Cor Bakker, die ter gelegen heid van den vorigen propaganda-avond geheel belangeloos zijn auto's beschikbaar had gesteld voor het vervoer van ouden van dagen. Uit het jaarverslag noteerden we, dat het ledental met 20 was vooruitgegaan, alzoo 224. De rekening van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van 0.87. De ontvangsten hadden bedragen 282,96, de uitgaven 283,83. Toegelicht werd, dat in 1937 nog ongeveer 33 is betaald van achterstallig over 1936. Voor de reis van ouden van dagen waren de ontvangsten 273,17 en de uitgaven 257,85, zoodat hier een voordeelig saldo was te boeken van f 15.32. De bestuursleden A. C. Woestenburg en C. van Zandwijk, die periodiek moesten aftreden, werden her kozen. Door den voorzitter werd verslag uit gebracht van de bondsvergadering, waarbij tevens werd medegedeeld, dat hij ook het congres had meegemaakt en dat hem toen wel is gebleken, dat het staatspensioen tegenwoordig op het doode punt staat. Van deze regeering is weinig te verwachten. Een verslag over twee federatievergaderingen werd voorgelezen. Als afgevaardigde en plaatsvervangend lid voor de Bondsvergadering werden ge kozen resp. de heeren Chr. v. d. Kolk Jr. en C. Ver Blaauw. Voor de federatievergade ringen werden gekozen de heeren Cor Bakker en P. Woudenberg. Bij de sluiting werd nog medegedeeld, dat de propagandaclub D. E. V. in Februari zal optreden en dat ondanks den tegenstand de propaganda voor staatspensioen krachtig zal worden voortgezet. De toestand in den tuinbouw. Er was een flinke belangstelling voor den z.g. praatavond over den toestand in den tuinbouw, welke gehouden werd in het lokaal van den heer Vis en waar aanwezig was het Tweede Kamerlid Wijnkoop. Ver schillende vooraanstaande figuren uit den tuinbouw waren aanwezig. De voorzitter, de heer Borst, opende de vergadering, waarna de heer Wijnkoop een korte inleiding hield. Spr. zeide gaarne naar deze vergadering te zyn gekomen, omdat hy zich speciaal met landbouw bemoeit Het gaat in het bijzonder over de economische zaken en de landbouwcrisiswetten. De hoofdzaken zijn de steunregelingen. Het mi nisterie wil de bedrijven die levensvatbaar heid hebben steunen. Om de boeren, zegt zij, kan zij zich niet bekommeren. De be doeling hier zal zyn, uitbetaling van vol- ledigen productiesteun. Wy hebben op heden te maken met een voor een groot gedeelte gesloten grenzen wat den export belemmert. Wat de vaste lasten betreft de minister laat ons niet in het onzekere, hij is niet van plan om daar van regeeringswege iets aan te doen. Van belang voor den tuinbouw is een Staathypotheekbank. De minister denkt daar echter niet aan. In tuinbouwkringen wordt aangedrongen op invoering van de pachtwet eerder dan 1 Apr. Invoering staats pensioen is noodzakelijk. Ook daar denkt de minister niet aan. De teelthéffing op vroege aardappelen zal moeten vervallen. Heffing aan de grenzen zal volgens inzicht van den spreker, al zal deze volgens den minister matig zyn, voor den tuinbouw nadeelig wezen. In het kleine-tuinders vraagstuk is het nemen van maatregelen, zegt de ministear, moeilijk. De heer Wijnkoop hoopte, dat over tC deze zaken gesproken zal worden, opdat hij over den toestand goed wordt ingelicht #n hij er zyn voordeel mee kan doen. I

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 5