N.V. CO !OM Voor prima kwaliteit wordt ingestaan. YPMA. Dagblad-reclame Is actueel. Waar het recht zijn loop heeft fa. A. SCHELLIN6ER J p -T- i 4041 (3 Ujne Mevrouw! Ook de te g eischen een opdat de go uw goederen eb mik en machinerieën nauwkeurig onderhoud, ed verzorgde machine onbeschadigd aflevert. EEN HEELE FLESCH WIJN EN 7n EEN HALVE FLESCH LIKEUR 'U ACHTERSTRAAT 48. TEL. 2559. Toestellenkeuze en vertrouwde service. WEST-GRAFTDIJK Alhmaarsche Politierechter Adelborsten loopen „college" bij den Politierechter. TWEEDE BLAD ji-vS:'- Advocaat a la vanille heele flesch 89, 1.00, 1.15. Boerenjongens literpot 65 en 85. Cognac met wijn (buitengewoon lekker) p. flesch 85. Tosca, vruchtenwijn van Schermer 50, 2 voor 95. Kerstkransjes p. h. p. 16 Kerstallerhande p. h. p. 25 Reclame allerhande p. h. p. 18 Ijswafels p. h. p. 22 Gemengde biscuits p. h. p. 17£ Succes allerhande p. h. p. 24 Banket allerhande p. h. p. 24 Cocos allerhande p. h. p. 20 Frou Frou p. h. p. 22 Lange vingers p. ons 11 Fondant kransjes Chocolade kransjes Schuim kransjes Kerstboom biscuits Gepelde amandelen Poedersuiker Kerstboom kaarsjes en Kerstpudding. Jodenkoeken 20 voor veertien cent. Drie nieuwe, drie geweldig goede radiotoestellen van de ns.F Dit rijn nu de toestellen die U geven wat U altijd hebt verlangd, maar niet voor mogélijk hield vrije ontvangst van een groot aantal binnen- en buitenlandsche stations, natuurlijke, onvervormde weergave van elk woord en eiken klank daarbij gemakkelijk te bedienen, een fraai uiterlijk en zeer laag verbruik De nieuwe ..Hilversum'-serie voldoet glansrijk aan al Uw radio-verlangens I Wij zijn voor vrijblijvende en kostelooze demonstratie gaarne tot Uw dienst» Ga naar Spaander voor een Winterjas Gevraagd werd, hoe het gaat, als het vol gend jaar een bedrijf geen levensvatbaar heid meer heeft; wordt dan de f 30 per bun der van aardappelen, die gestort is, terug betaald? De heer Wijnkoop meende van niet. Gewezen werd op een fout in de loonbij- slagregeling, waarbij de alleen-werkers te kort komen. Voor groote bedrijven is het van veel belang. De kleine bedrijven vallen er over. Ook de alleen-werker zou dan f 5 toeslag op zijn bedrijf moeten hebben, be nevens een toeslag voor in het bedrijf wer kende zoons. Een der bezoekers merkte op, dat de heer Wijnkoop het twijfelachtige genoegen heeft nu in een streek te zijn, die het meest door de crisis getroffen is. De regeering had het eens met de arbeiders moeten doen, om zooals bij ons, het eerste jaar 40 het tweede jaar 50 en het derde jaar 70 van den steun uit te keeren. Door de verarming is ook de oogst sterk terug geloopen. Een billijker verdeeling van den steun is noodzakelijk. Dit kan anders, als men luistert naar terzake deskundigen. Door den gang van zaken zijn ook de ge meenten zwaar belast. De diaconieën en ker ken zijn er ook zoj aan toe. Gewezen werd op de verstrekte credieten van 2 millioen, die rusten op de 50 West- friesche gemeenten. Het was te wenschen, dat de minister hier een streep door zou halen. Gewezen werd op de exportmoge lijkheid naar Rusland. Zoo goed als er visch naar toe gaat, kan er b.v. ook zuurkool naar toe. Gewezen werd op de fout in de kostprijsberekening, welke berekend wordt over het geheele land. Men krijgt dan altijd verschil, omdat de kool van hier meer ge veild wordt in andere plaatsen, met als ge volg een hoogere prijs. Een der aanwezigen wees op z.i. verkeer de practijken door een notaris, toegepast bij gedwongen verkoopingen en waarschuwde er de vergadering voor. Het blijkt, dat 3/4 van de inwoners van de gemeente geen inkomstenbelasting be talen. Betreffende de kwaliteit van de produc ten zeide een der aanwezigen, dat de tuin ders wel begrijpen, dat hun kwaliteit goed moet zijn, wil men kunnen concurreeren met het buitenland. Van de de devaluatie heeft men in deze streek geen voordeelen onder vonden. De omzetten aan de veilingen zijn gestegen van 8 tot 10 millioen. Maar in deze omgeving is de veilingopbrengst terug ge loopen. Nadat nog verschillende zaken waren be sproken, sloot de voorzitter de vergadering, na een krachtige opwekking tot het voeren van actie. Immers zou het kunnen gebeuren, dat zwij gen van de zijde der ouders uitgelegd werd als onverschilligheid omtrent het lot der I school. In denzelfden ouderavond werd besloten een afdeeling op te richten van de vereeni- ging voor mondverzorging in het midden van Noordholland. 3mgezonden Siu&km Ouderavond. In de Vrijdag gehouden ouderavond werd breedvoerig van gedachten gewisseld over den toestand, die in onze gemeente zal ontstaan tengevolge van de wijziging der onderwijswet, volgens welke scholen met minder dan 50 leerlingen zullen worden op geheven. Eenparig was men van oordeel, dat de school te West-Graftdijk, die de best bevolkte was in de gemeente, niet voor op heffing in aanmerking mocht komen. Deze opvatting was geheel in overeenstemming met het advies uitgebracht door den inspec teur in de Inspectie Alkmaar. Ook Rgt het in de bedoeling van den wetgever, die be paalde dat fc" eventueele scholenopheffing bij voorkeur '-le bestbevolkte school zal wor den gehandhaafd. Hoewel de ouders het volste vertrouwen hadden, dat hun opvatting ook door den gemeenteraad zou worden gedeeld, achtten zij het toch wenschelijk door een adres aan dat college huö inzieiit kenbaar te maken. HET GASKASTJE. Geachte Redacteur. Ter gelegenheid van den Werelddierendag vestigde ik in uw blad van 2 Oct. van dit jaar de aandacht, ook van Alkmaar's autori teiten, op het feit, dat de ter dood brenging van overtollige dieren in het gaskastje niet alleszins humaan geschiedt. Bij nader onder zoek is mij evenwel gebleken, dat men aan de gemeente deze manier van dooden wel humaan acht, en men daarom in de Alk- maarsche dierenbeschermerskringen meent, dat er niets aan te verbeteren is. Waar bij dezen stand van zaken mijn schrijven van 2 Oct. weinig zin had, ben ik zoo vrij u be leefd te verzoeken thans mijn bemerkingen eenigszins anders te mogen stellen. Ik begrijp volkomen dat, als men van ge meentewege overtuigd is humaan te werk te gaan, daaraan moeilijk iets te veranderen valt (zelfs niet al is de vrouw in den ge meenteraad vertegenwoordigd). In den tijd toen er nog voor het vrouwenkiesrecht ge streden werd, verklaarden de voorvechtsters dat als de vrouw medezeggingschap verkre gen zou hebben, zij zich in de eerste plaats zou bemoeien met zaken, waarvoor de man geen of weinig oog heeft. In de praktijk is echter weinig of niets van deze schoone be lofte in vervulling gegaan en maakt de po litica er geenszins haar fort van te toonen, dat haar territorium een eenigszins ander grondvlak bestrijkt dan dat van den man- r.elijken afgevaardigde. Dit terloops. Is men uit den aard der zaak aan een slachthuis al niet zoo ingericht als dit bij een dierenasyl het geval is, zoo is het aan den anderen kant de vraag, wat men onder het begrip humaan verstaat. De vleescheter b.v. acht de moderne slachtmethode volko men humaan, maar de vegetariër, ofschoon hij tot op zekere hoogte zijn omnivoren broe der gelijk zal geven, ziet het geheele slacht- proces als met de menschelijkheid in strijd, 't Ligt er maar aan tot op welke hoogte ons brein de lessen des levens weet te verwer ken. De gansche menschelijke misère, en daarmee de tragedie van het dier, is met een paar woorden uit te drukken: gebrek aan geestelijk inzicht. Indien elkeen in de zen, naar 't verluidt verlichten tijd een zui ver begrip bezat van zijn plicht tegenover het medeschepsel, zou de noodzaak van het gaskastje tot nul zijn gereduceerd. Veler> kunnen b.v. uit z.g.n. gevoeligheid geen pasgeboren katjes dooden en laten ze dan maar bij de moeder om ze, dikwijls binnen de zes weken, weg te geven aan elkeen die zich daarvoor aanmeldt, zonder zich te ver gewissen of het tehuis liefderijk en de op passing zoodanig is, dat het geen zwervers worden, die, na een kommerrijk bestaan hun leven in 't gaskastje eindigen. Deze „gevoe- ligen" dienen zich te realiseeren, dat het beter is nuchter in een emmer lauw water of een doos met aether, dan half of heele- maal volwassen en verkommerd naar het gaskastje; en de ware meester of meesteres aarzelt dan ook niet om dezen zachten dood op overtollige diertjes toe te passen, al is het een akelig werk. Ziek worden de meeste dieren uit onkunde of onachtzaamheid om trent hun voeding, welke bij het dier even zeer haar eischen stelt als bij den mensch. Wanneer een dier oordeelkundig gevoed en verzorgd en daarbij behoorlijk gedresseerd is, zal het, oud geworden, niet maar zoo da-1 delijk zoodanigen last veroorzaken dat het moet worden afgemaakt; en de meester, die zijn dieren werkelijk bemint, zal voor zijn zieken of ouden viervoeter zeer wel een weinig extra zorg en geduld over hebben, al leven we dan ook in een haastigen tijd. De vrede op aarde, welke dezer dagen in het teeken onzer belangstelling staat, is ook niet bestaanbaar zonder geduld. Voor zichzelf prefereert de mensch ook niet den verstikkingsdood, getuige de vrees voor den gasoorlog, die, liefst zonder oor logsverklaring wat vorderen we toch in de ridderlijkheid vandaag of morgen bo ven onze hoofden dreigt los te barsten, en die via de vivisectie in de wereld kwam. Gerekend de lugubere herkomst dezer hoogst wetenschappelijke uitoefening van het ver meende recht van den sterkste, waarmee de cultuurmenschheid zichzelf dreigt te vernie tigen, blijken we hier te doen te hebben met de voltrekking van de eeuwige wet der rechtvaardigheid: met de maat, waarmee gij meet, zult gij gemeten worden. Dat is zoo helder als glas. Wie zijn plicht niet nakomt of niet kent, straft aan 't eind zichzelf; en hij die strijdt voor een rechtvaardige behandeling van het dier, werkt daarmee aan het heil der menschheid. Ik schreef dan ter gelegenheid van den jongsten Dierendag over het gaskastje. Thans, bij de nadering van het Kerstfeest met zijn „Vrede op aarde", die niet denk baar is bij den ongelenigden nood van het dier, zou ik dit willen zeggen: Het dierenasyl, welks stichting reeds acht jaar lang in de pen is, is in Alkmaar zeer noodig. Ik zou daarom allen dierenvrienden die dit lezen, in overweging willen geven cm, bij het gedenken der behoeftigen, nog iets dieper in den zak te tasten en ook een kleinigheid af te zonderen voor het asyl- fonds. Opdat het gaskastje, met zijn boven dien veel te kleine bewaarruimte, zou spoe dig mogelijk kan uitgeschakeld worden. Beleefd dankend voor de opname. Hoogachtend, Bergen, 19 Dec. '37. J. FR. GEHRELS. Zij zijn stille getuigen bij een aantal mishandelingszaakjes. De politierechter had gistermiddag hoog bezoek. Immers, op de zoo gerieflijke ge- tuigen-deskundigen banken hadden 10 adelborsten uit den Helder plaats geno men met een hen begeleidend luitenant ter zee, verbonden bij het instituut ter op leiding van zee-officieren. Keurig zaten daar de jonge zeecfficieren-in-spé met hun buitenmodel uniform aan, kenbaar aan de hel-roode kragen en de als goud blinkende korte sabels met de al even fraaie lange kettingen. Zij waren „op col lege" bij den politierechter en enkelen van hen maakten druk aanteekeningen. Uit het ter terechtzitting behandelde moesten ze kennelijk een opstel maken en zij allen blakerden van werklust. In hun aller ver beelding zagen zij zichzelf en als rechter aan boord als er b.v. eens een duchtige muiterij zou zijn uitgebroken en hoe lan ger de zitting duurde, des te gewichtiger gingen de heeren het vinden. Ook zij be grepen, dat in een geordende maatschappij het recht zijn loop moet hebben, dat het publiek beschermd behoort te worden en ai wat de rechter zooal aan cliché-uit drukkingen op zulk een middag ten beste geeft. En aam den anderen kant van de groene tafel deden zoowel de politierechter als de officier van justitie hun best het de heeren studenten zoo aangenaam mogelijk te maken. Zaakjes, waarbij de officier ge woonlijk volstaat met een requisitoir van één zin, nl. of het den rechter misschien zou willen behagen den verdachte te ver- oordeelen tot een geldboete van zooveel gulden of een gevangenisstraf van zus- of zooveel dagen, waarna de rechter mee deelt, dat hij uitspraak zal doen en over eenkomstig het bepaalde in artikel zoo-en- zooveel het slachtoffer veroordeelt tot die- en-die straf, werden nu in optima forma en^ geheel in den stijl van een „belangrij kezaak voorgedragen, zoodat menige verdachte hoogst verbaasd stond te luiste ren naar requisitoir an uitspraak. Een simpel gevalletje als het werpen van een glas bier in een café, waar de kermis vreugde buiten de perken des vermaaks ging treden en waarbij eenige druppelen bioeds zijn gevloeid, werd thans voorge steld als een „echte poging tot doodslag" en angstwekkend stil werden de a.s. opper bevelhebbers bij het vernemen van de gruwelijke gevolgen na het gebruik van eenige deciliters alcoholhoudende drank. In stilte besloten de jonge zeeofficieren zich maar bij een geheelonthoudersver- eeniging im den Helder aan te sluiten en voor goed afstand te doen van een glas wijn of, erger nog, van een glas bier. Want als je ter terechtzitting zoo eens hoort, wat er allemaal kan voortvloeien uit het gebruik van andere dranken dan Perl of Grape Fruit, dan kreeg je toch wel de koude rillingen over je rug. Toen er dam ook een aantal mishande lingszaakjes en het toeval wilde dat er vanmiddag vrijwel niets anders dan der gelijke gevallen aan bod waren was af gehandeld, besloot de luitenant ter zee de heeren maar weer mee naar den Helder te nemen en misschien onderweg met hen een glaasje ranja te drinken. En niet zoodra wareïi omze gasten uit het gezicht verdwe nen of we hoorden weer een requisitoir van één zin en een uitspraak in denizelfden geest. Dat was trouwens ook wel noodig, want er stonden 21 zaken op de rol en doordat de eerste affaires in vertraagd tempo waren uitgevoerd, moest de rechter een beetje spoed achter de andere zetten. Daar was b.v. Corn. Kroonemburg uit Blokker, die op 1 October van dit jaar bil zijn concurrent naar hij zei drie zak ken schelpen had weggenomen om een extia centje te verdienen. De concurrent de heer Houtman uit Blokker, meende echter bescheidenlijk op te merken dat het geen drie zakken waren, maar op zijn minst drie auto's vol. Hoe dan ook, de rechter vond het een gemeene streek'om een concurrent te bestelen om er zelf beter van te worden; doch aangezien verdachte een blanco strafregister had, achtte zijne edelachtbare 15 gulden boete een recht vaardige straf en tevens een voorwaarde lijke gevangenisstraf voor den tijd van een maand met een proeftijd van twee jaar Verdachte, die „en passant" opmerkte, dat hij tien kleine kinderen thuis had en dat 15 gulden wel wat veel was, hoorde tot slot den rechter zeggen, dat er hier niet gepin geld werd en dat meneer anders maar in hooger beroep moest gaan. Op denzelfden datum, nl. 1 October had verdachte Lourus L., tuinder te Uitgeest, de heer N. v. d. Eng leelijk te pakken ge had. Laatstgenoemde had zich wel op den akker van L. begeven, waar hij niets noo dig had, maar dat behoefde toch voor L. geen aanleiding te zijn, dat hij v. d. Er.g zoodanig beetpakte, dat hij bijna geworgd werd. Een getuige vertelde opgewonden^ dat v. d. Eng „zoo blauw zag als een konijn", hetgeen den rechter deed opmer ken, dat dat zeker een nieuwe spreuk was, waarvan hij nooit gehoord had. Kortom, de heer v. d. E. was zoo goed als gestikt en verdachte mocht nog blij zijn, dat hij et met 15 gulden boete afkwam. Te Zijpe had P. Roozing een oogje op het charmante zusje '|'an Arie Modder, die het allesbehalve leuk vond, dat zijn zusje »u juist P. Roozing een geschikte knaap vond. Enfin, den een of anderen keer zou hij dit Roozing wel eens duidelijk onder het oog brengen. Zich stipt houden de aan laatstgenoemd voornemen, had hij Roozing, die heerlijk met meisje M. in rozengeur en maneschijn liep te wande len, opgewacht en hem plotseling een „flinke opdoffer" verkocht. De rechter vond dit allerminst sportief en meende, dat Arie M. maar eens flink mosst betalen voor zijn liefhebberij om zich met de zaken van zijn zuster te bemoeien; 15 gul den en als je dat niet kan betalen een hechtenis voor een tijd van tien dagen. Volgende zaak!! En toen kwam Joh. Com. L. uit Schagen op het matje. Deze knaap stond terecht, terzake dat hij op 29 September een zeke ren meneer Lichthart had mishandeld. Maar zoo ernstig als de officier de dag vaarding voorlas, zoo geamuseerd stond onze Johan erbij te grinneken. en toen da rechter hiervan de reden vroeg, merkte verdachte laconiek op, dat hij nu wel ge komen was, maar dat zijn broer de dader was. Dit leverde eenige vroolijke oogen- blikken op, temeer toen de rechter dit niet geloofde en verdachte een verhoor gmg afnemen, waarvan deze niets begreep. Het liep op niets uit en ten einde raad werd besloten de zaak aan te houden en eerst nog eens even den agenit van politie Schagen te hooren. De diverse mishandelingszaakjes zullen we verder maar laten rusten, de een was vrijwel gelijk aan de andere en wij beslui ten dan met de zaak tegen Kr. uit Alk maar, die terecht stond terzake dat hij het jaar 1933 een trapnaaimachine naö gekocht ini huurkoop en het ding zon(~*l dat het geheel was afbetaald verkocht had aan 'n derde. De aanklage nl. zij, die destijds aan verdachte de trap naaimachine hadden geleverd, vingen lee" lijk bot, want èn de officier èn de reen vonden verdachte heelemaal niet schuldig. Het meer dan verderflijke nuurj koopsysteem moest eigenlijk allang meer bestaan en als hiervan dan drommels de dupe werden, dan was vaak de schuld van hen, die zulk een contract met een meestal ongefo neerd persoon hadden aangegaan. Denjj^ ve kwam verdachte er best af, met boete van 5 gulden vertrok hü, keno in zijn schik over een dergelijk wijs sluit. De getuigen verlieten echter der prettige stemming het gerechtage"0"*'

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6