Agenda KERSTTAFEL-VERSIERING. io,o«. io' TRIUMPH Luchtaanvallen! Bevredig Uw smaak— wordt n „triumphator in smaak Kook- £ucfituaact FRANKENBERG N.V. NASSAU-TAX. Tel. 3545 Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt vooizorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog! Engelsche kolenboot gestrand. EERSTE BLAD Engelsche radiopropaganda. In het Engelsche Lagerhuis heeft de assistent post- master general, Womersley, bekend ge maakt, dat in overeenstemming met het ver zoek van de Britsche regeering de B.B.C. actief de uitzending van dageiijksche nieuws berichten vor-dJërSWtr-iB. het Spaansch, Por- tugeesch en Jitabisch. Vèrwacht wordt, dat de uitzendingen op beperkte schaal zullen aanvangen ir het begin van 1938, België's defensie. - De senaat heeft met 122 tegen 10 stemmen en 3 onthoudin gen de begrootingen van landsverdediging en gendarmie's aangenomen. Een nieuw probleem voor de Duitsche huisvrouw. - Binnen het kader van de al- gemeene actie tot bezuiniging op grond stoffen heeft men thans bepaald, dat Duit sche huisvrouwen in het vervolg, om hout en papier te sparen, voor het aanmaken van kachels en fornuizen gebruik moeten maken van een nieuw soort vuurmakers. Deze be zuiniging op hout en papier is noodig vol gens het vierjarenplan, aangezien men deze producten noodig heeft voor de vervaardi ging van textielgoederen en nieuw papier. Inplaats van hout zal bovendien gebruik moeten worden gemaakt van steenkool voor de verwarming met fornuizen en haarden van particuliere woonplaatsen, werkplaat sen en fabrieken in het geheele land. Geweldige brand te Boekarest. - In het grootste variété-theater van Boekarest, het Vox-Erforia-Theater, is Woensdagavond tijdens een première van een revue brand uitgebroken. De brand was op het tooneel ontstaan, doch deelde zich direct mede aan de zaal, waarin zich 3500 toeschouwers be vonden. Onder de toeschouwers brak een paniek uit. Niettegenstaande de pogingen van de brandweer is het theater geheel in vlammen opgegaan, evenals drie belenden de perceelen. Vijftien personen werden ge kwetst, waarvan verscheidene ernstig. Spaansch vliegtuig in Frankrijk neer gestort. - Gistermiddag is een Spaansch vliegtuig in het Fransche departement Aude neergekomen. Het vliegtuig liep aanzien lijke schade op. In het toestel bevonden zien vier Spaansche passagiers en zes uit Parijs afkomstige kisten, waarop stond „London Victoria". Volgens verklaringen van de passagiers, dip ongedeerd zijn, waren deze kisten be stemd voor de bank van Spanje. Einde van een Russischen prins. - Prins Alexander Lopoetsjin Demidof, hoofd van een der oudste aristocratische families van het Russische keizerrijk, is op 63-jarigen leeftijd in Finland om het leven gekomen. Bij het besturen van een door een paard ge trokken arreslee, die beladen was met hooi, is hij in de nabijheid van Viborg in het Zuidoosten van Finland, onder de slee te recht gekomen, toen deze kantelde. Direct daarop is hij vervoerd naar het ziekenhuis te Viborg, waar hij echter spoedig na aan komst verleed. Prins Alexander, die eens eigenaar was van het rijkste grondbezit in Rusland, heeft zijn leven in groote armoede geëindigd. Hij was kort geleden zelfs nog een gewoon dag- looner. Voor de revolutie in Rusland was hij een van de drie of vier prinsen, die den titel van „Doorluchtige Hoogheid" mochten voeren. Hij stond bekend om zijn goede renstal, en heeft dienst gedaan in het kei zerlijk regiment Kurassiers te paard. Prins Alexander laat een vrouw en vijf zoons achter, van wie een werkzaam is in de Vereenigde Staten. In de kunstzaal van den heer Boender- maker te Bygen, tot 3 Januari dagelijks van 104 uur tentoonstelling van schilde rijen. Wico-studio, kersttentoonstelling schil derijen Dirk Oudes (opening Vrijdag), 10 1 en 36 uur. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Truxa (rom.-sens.); hoofdrollen La Jana, Hannes Stalzer en Rud Klein Rogge. Toegang bo ven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Tarzan's verdere avonturen; hoofdrol Johnny Weismuller. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De goede aarde (rom.-real.), hoofdrollen Paul Muni en Luise Rainer. Toegang boven 14 jaar. (Geprolongeerd). Donderdag 23 December. Prijsbiljarten op de vlotbrug in café C. de Boer bij de vrieschebrug. Vrijdag 24 December. Prijsbiljarten op de vlotbrug in café C. de Boer bij de Frieschebrug. Zaterdag 25 December. (Eerste Kerstdag). 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering gymn.vereen. Voorwaarts. Zondag 26 December. (Tweede Kerstdag). 3.306.30, in 't Gulden Vlies, matinee en 82 uur soiree; optreden dansorkest The Rhythm Maniacs, elf personen. 82 uur, Rustende Jager te Bergen, groot bal. Vijf dooden bij een brand. - Bij een brand in Caiwano, een voorstad van Napels, zijn een vrouw en vier kinderen om het leven gekomen. De werkloosheid in Amerika. - Het aantal werkloozen is in de maand November volgens een mededeeling van het departe ment van arbeid toegenomen met 500.700. Het totaal aantal werkloozen werd evenwel niet opgegeven. Van Zeeland naar Londen? - Naar verluidt, heeft de Britsche regeering den heer van Zeeland uitgenoodigd een bezoek te brengen aan Londen in verband met zijn economische opdracht. Mislukte samenzwering. - Communis tische samenzweerders te Asuncion (Para guay), die onder leiding stonden van Esti- garribia, hebben getracht, zich meester te maken van den militairen intendancepost van het ministerie van oorlog. De rebellen werden na een hevige schietpartij terugge slagen en Estigarribia werd gedood. Maatregelen tegen mond- en klauwzeer in België. - De landbouw-commissie van de Belgische Kamer heeft het door den senaat aangenomen ontwerp tot het instellen van een nationaal zuivelbureau goedgekeurd. Vervolgens besprak de minister van land bouw en veeteelt, Pierlot, de maatregelen, welke de regeering denkt te nemen in ver band met mond- en klauwzeer. De minister wil statistieken opstellen om de toegebrach te schade vast te stellen. Na de vergadering verklaarde minister Pierlot, dat de regee ring te hulp moet komen in bepaalde ge vallen, waar sprake is van socialen bij stand. Geen vlootbases in Zuid-Californië. - Naar aanleiding van berichten als zou de Amerikaansche marine zich voorstellen, in Zuid-Californië en Arizona vlootbases aan te leggen, bij wijze van verdedigingsmaat regel tegen de activiteit der Japansche vis- schersvloot, verklaart het ministerie van Marine te Washington niet voornemens te zijn, in die streken bases aan te leggen. De niet-inmenging. - De subcommissie voor de niet-inmenging is heden tot over eenstemming gekozen over alle nog open staande punten betreffende de opdrachten aan de commissies, die naar Spanje zullen worden gezonden. Het communiqué, dat over de vergadering van gister is uitge geven, zegt o.m., dat de subcommissie ook tot overeenstemming is gekomen over de manier, waarop de nog hangende kwesties betreffende de toekenning van de rechten van oorlogvoerende zullen worden behan deld. Groote ritten «peciale tarieven. ONZE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen drie minuten over zeven is het K. L. M.-vliegtuig „Oehoe" gezagvoer der te Roller, van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord zijn twee passagiers, t.w. één voor Napels en één voor Athene. Onderweg komen twee passagiers aan boord, n.1. één voor AtheneAlexandrie en één voor AtheneSingapore. Medegenomen is 599 K.g. briefpost, 32 K.g. pakketpost en 98 K.g. vracht. Alkmaar, Donderdag. Egmondsche reddingboot twee keer uitgevaren. Egmond aan Zee en strandingen, het zijn twee begrippen, die lang zamerhand één geworden zijn! Zoo ook nu weer: de telefoon ging vanmorgen en Egmond aan Zee deelde mede, dat een boot op het strand was geloopen. Het was de zooveelste! Terwijl het water zakte, maar nog altijd vrij hoog stond, liep de Engelsche kolen boot Gaterhead even ten Noorden van Egmond aan Zee vast. Hoe was dat moge lijk, waar het zicht toch nog altijd ruim een halve kilometer was? Deze vraag is nog niet beantwoord en de Egmonders hebben waarlijk ook geen geduld gehad, om te trachten een ant woord te krijgen op die vraag. Zij trokken onmiddellijk naar het strand, vanwaar men vaag de gestrande schuit kon onder scheiden. Ze lag dwars voor de kust, vlak achter een bank en op ongeveer 500 meter afstand van den wal. Hoewel er geen direct gevaar was, noch voor de bemanning, noch voor de boot zelf, werd toch de reddingboot in gereedheid gebracht en onder commando van schip per v. d. Plas stak men in zee. Het lukte na veel moeite, door de branding te komen en toen men eenmaal in open water was, lag men spoedig langszij de kolenboot. De kapitein wenschte echter geen assistentie, zoodat schipper v. d. Plas onverrichterzake terug kon keeren. Nauwelijks was evenwel de reddingboot aan land gekomen, of de Gateshead seinde om assistentie, waarop de roeiers de boot keerden en nogmaals de branding trotseerden. Na een kwartier lag men op nieuw langszij de kolenboot, waar zij een afwachtende houding aannam. Intusschen was assistentie van sleep- booten gevraagd en uit IJmuiden stoom den twee sleepbooten van het bureau Wijsmuller en een van de firma Doeksen uit den Helder naar Egmond. Om 11 uur kwam een der sleepbooten in zicht en een half uur later de tweede. Het water was intusschen gezakt, zoodat de verbinding slechts door tusschenkomst van de reddingboot tot stand kon komen. Toen dit een keer gelukt was, en beide sleepbooten op volle kracht voorwaarts stoomden, raakte de kolenboot los. Om 12 uur was de poging geslaagd en spoedig daarop vertrok de Gateshead naar Amsterdam, tot groote verrassing der Egmonders, die de positie van het schip als ongunstig oordeelden, omdat het dwars voor de kust lag, achter een vrij hooge zandbank. HET OPHAJEN VAN VUILNIS. De Directeur van de Gemeente-reiniging verzoekt ons mede te deelen, dat in ver band met de Kerstdagen de vuilnis, welke op Zaterdag (len Kerstdag) zou worden ge haald, thans op Maandag, 27 December a.s. worden gehaald. KERSTROEP. De Ned. Vegetariërsbond, afd. Alkmaar en omstreken, verzoekt ons opname van het volgende: Bij de nadering van het kerstfeest, met zijn vredesstemming en zijn bittere ironie bloedige maaltijden, die dit bij uitstek christelijke feest van vrede en verbroede ring voor tienduizenden en nog eens tien duizenden kleine dieren maken tot een hel, vraagt de Alkmaarsche afdeeling van den Nederlandschen Vegetariërsbond even te willen luisteren naar den ethischen vege tariër, d.i. hij die ontkent, en door zijn ge zondheid demonstreert, dat voor de instand houding van het menschelijk lichaam het vleesch van het dier noodzakelijk is. Hij vraagt den Christen of zijn kerstmaal, in het algemeen gewijd aan weelderigheid, fijnproeverij en zingenot, niet een schrille tegenstelling vormt met dat, wat hij daar toe als aanleiding neemt: de armelijke komst van net Christuskind, geboren bij een voudige ouders in de kale woonsteê van de minderen onder Zyn schepselen, het eerst aanschouwd en aanbeden door nederigen onder de menschen: eenige herders en enkele wijzen, die zichzelf niet te hoog achtten hun knie te buigen voor een zui geling. Het Christuskind, dat één is met den Schepper, van Wien Salomo zegt: Met de eenvoudigen houdt Hij gemeenscnap. Getuigt het niet van een volslagen niet- begrijpen van de Christusliefde, die in haar universeel-zijn alle schepselen met een on eindige teederheid bemint, dat de Christen heid de komst in deze wereld van den Vredevorst, die zichzelf het Leven noemde, gedenkt met het verorberen van een onuit spreekbaar aantal dieren, waardoor de Christen, bij dat, wat moest zyn: een liefde maal, zichzelf verlaagt tot het peil van den heiden, die, geen begrip bezittend van een hoogere moraliteit, aan zyn vreugde over de Zonnewende geen betere uiting wist te geven, dan door zooveel en zoo lekker mo gelijk te eten van den jachtbuit. Als dan de Christen vergeten is, dat de Schepper in den beginne den mensch de planten en de vruchten tot voedsel gaf, hem alzoo tot vegetariër formeerde, zoo behoorde hij toch dit ééne, dit vredesmaal, bloedloos te genieten. De Christen, die tot eerst en grootst gebod heeft den Schepper het Al-Leven te beminnen bovenal en zijn naaste als zich zelf, doch die voor zijn epicurisme en zijn pronkzucht zijn redelooze naasten doodt en martelt; wiens geneeskunde op de marte ling van het volstrekt weerlooze is gegrond vest en wiens jacht- en vanglust onder Leven's lagere schepselen dood en verderf zaait. En dat alles ondanks zelfs de nietige musch bij God den Rechter niet ver geten is. Waar het leven van den mensch niets anders is dan de realisatie van zijn gedach ten, zou dan, bij zijn verward begrip van de Christusliefde, de Christen zelf niet de maker zijn van de verwarring, waaraan de wereld door een egoïstisch, bankroeteerend economisch stelsel, oorlog en revolutie op den huidigen dag ten prooi is, wat menigeen, betwijfelend of de Vredesboodschap wel ooit volbracht zal worden, den Christus doet loochenen? Doch de Vredesboodschap is alreeds vol bracht: individueel aan ieder die den vrede werktvan binnenuit. Het is de vrede des gemoeds, die weet, dat barmhartigheid zal geschieden hun die barmhartig zijn. Dit is het, wat de Alkmaarsche afdeeling van den Nederlandschen Vegetariërsbond met Kerstmis -1937 wilde zeggen. „WELDADIGHEIDSZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND'. Kocht gij nog geen kinderzegels en prent briefkaarten? Maar dan wordt het nu toch hoog tyd. Uw Kerstcorrespondentie en Uw nieuw- jaarswenschen missen toch de juiste warmte wanneer zij niet is voorzien van de bebekende kinderzegels of niet verzonden met een fraaie kinderkaart. De dames zijn van het bovenstaande wel overtuigd, maar de heeren. Och mijnheer, U behoeft zich niet te schamen om Uw ge- lukwensch met zoo'n frissche kleurige kerstkaart te verzenden. Zeker, U wijkt daarmee af van de traditie. Maar in den grond der zaak spreken daaruit toch Uwe particuliere gevoelens en daarop komt het toch aan. Koopt ze nu het jaar ten einde snelt, scheiden beurs, kaarten en zegels. Koopt ze nu het jaar dat ten einde snelt, doch U nog voldoende gelegenheid laat om een goeden daad te verrichten. Koopt ze en ge brengt daarmede licht en warmte in het hart van Uw vrienden en verwanten, maar gelijkertijd licht en warmte in het hart in de levens van vele misdeelde kinderen. En dit alles maakt de komende feestda gen voor U tot échte feestdagen. gekozen, bestaande uit de heeren de Kort Pander, Pekelharing, de Roos en de Wit Nadat de heer Termaat de vergaderin had gesloten richtte de heer Grondsma een dankwoord tot hem voor zijn leiding. Daarna besloot de commissie tot de Oran jevereeniging een verzoek te richten om het feestprogramma zooveel mogelijk uit te breiden en er voorstel daarvoor te doen UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK. Hedenmorgen heeft de rechtbank uit. spraak gedaan in de zaak tegen P. de b te Oude Niedorp, die een som gelds aan een faillissement had onttrokken en tegen wien 1 jaar gevangenisstraf geëischt was. Het vonnis luidde 8 maanden. En het vonnis tegen P. C. te Heiloo, die een regenjas en veterinaire instrumenten had gestolen, luidde 1 jaar gevangenisstraf De eisch was eveneens 1 jaar. FAILLISSEMENTEN. Hedenmorgen zijn uitgesproken de na volgende faillissementen: lo. Dirk Madderom, zonder beroep te Alkmaar (mr. Ledeboer r.c.; mr. Schuur man cur.); 2o. Jacobus Beers Dzn., bouwonder nemer te Bergen (mr. Fruin r.c.' mr Judell cur!) 3o. Simon Kramer, koopman te Broek op Langendijk (mr. Ubbens r.c.; mr Wynne cur.); 4o. Simon Kuiper, bloembollenkweeker te Limmen (mr. Ubbens r.c.; mr. v Leeuwen cur.) DE KERSTLIEDEREN VAN DEN MOLEN. Het programma van kerstliederen door „Soli Deo Gloria" uit te voeren a.s. Vrijdagavond van 99.3f uur vanaf dén molen van Piet, is als volgt samengesteld: 1. Psalm 98. 2. Dankt, dankt nu allen God. 3. Dankgebed. 4. Stille Nacht. 5. Sweet' belle Mahone. 6. Gezang 270. 7. Een reisje is ontsprongen. 8. Intocht des Heeren. 9. O gij wijdende. 10. Eere zij God. 11. Gezang 180. KERSTSPEL V.C.J.B. Door den V.C.J.B. is gisteravond in de Remonstrantsche kerk een kerstspel opge voerd, waarvoor een groote belangstelling bestond. Vrijwel geen plaatsje in de kerk was onbezet en met groote aandacht heb ben de aanwezigen genoten van een in wezen primitief, door juist door zijn een voud zoo ontroerend mooi kerstspel. Want alle snelers zonder uitzondering heb ben zich met volledige overgave aan dit oude, doch altijd mooie gebeuren gegeven en het geheel tot een waardige kerst gedachte weten uit te beelden. Het koor, die bij kaarsverlichting een zichtbaren achtergrond vormde, vertolkte goeden zang en de eenvoudige, doch treffende muziek hierbij, beantwoordde uitstekend aan het gestelde doel. Het gesproken woord vond een warmen weerklank bij de aanwezigen en in diepe stilte is dit kerstspel, dat ongeveer 1 y2 uur duurde gevolgd. Met een gemeenschappe- lyken zang en een slotwoord van ds. Rap- pold was deze kerstherdenking geëindigd. ARBEIDSONGEVAL. Bij het inladen van oud ijzer, waaronder een nemschijf van 150 kilogram, aan boord van een schip, gleed een der werk- hf vür1 kwam te vallen, waardoor hy beklemd raakte tusschen riemschijf en lading en een vrij ernstige hoofdwonde ki eeg alsmede een wonde aan zijn linker schouder. H'j IS. ™e} een ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd en aldaar verbonden, waarna hij weer naar huis kon terugkeeren. VERGADERING DER BUURT- VEREENIGINGEN. n Yr de a-s' blijde gebeurtenis. Gisteravond had in café Centraal een zeer geanimeerde vergadering plaats van dc buurtverenigingen van Alkmaar voor de a^s. blyde gebeurtenis van het Koninklijk Huis. Aanwezig waren twintig buurtvereni gingen. De heer P. Termaat opende als se cretaris van de 8 October-vereeniging de vergadering en stelde voor, op den feestdag de stad te verlichten en a'-oo een feestelijk aanzien te geven, waartoe algemeen werd besloten. De gemeente zal daarvoor drie da «en stroom geven. Op den geboortedag zal 's avonds een optocht door de verlichte stad trekken Besloten werd aan te vragen de verlich ting om 7 uur te beginnen. Vervolgens werd een commissie van de buurtverenigingen TENTOONSTELLING WICO-STUDIO. Tot en met de Kerstdagen exposeert Dirk Oudes in de Wico-Studio, Koningstraat, al hier, een 30-tal schilderijtjes in de afmeting van ongeveer 40 x 60 c.M. Van Dirk Oudes als schilder hadden wij nooit gehoord. Wij kenden den thans 40- jarige als horlogemaker en als zilversmid. Nu wij zijn werk als schilder hebben gezien is ons wederom duidelijk geworden, dat Alkmaar op het gebied van de schilderkunst meer talenten huisvest dan wy ooit konden bevroeden. Oudes schildert uit innerlijken drang om eigen belevenissen vast te leggen. Als geboren Alkmaarder uit een groot ge zin is bij hem de herinnering gebleven aan de schoonheid van het licht in een klein kamertje. Deze herinnering heeft hij thans vastge legd in een interieur van dat kleine wereld je en op een wijze die doet zien, dat zyn jeugd in een ruimte van een paar vierkante meters een zonnige is geweest. De aanschou wing er van maakt ons bewust hoe in de wereld alles wel zeer betrekkelijk is. Voor alles heeft de heer Oudes den aan de aarde gekluisterden boer willen vastleggen in zijn land- en huiselijk leven. Van hem is begrij pelijk, dat hy zich bijzonder getrokken ge voelde tot den kleinen martelaar op onze zandgronden, voor wien de abeid op een klein stukje grond 'n sober bestaan oplevert. Zijn types zijn ietwat zielig en karikaturaal (men zie den eenzamen in een roes verkee renden boer), maar toch naar het leven en het merkwaardige is, dat hij in sommige dcekjes geslaagd is in het weergeven van de beweging. Wie weet welke inspanning van Goch zich getroostte om dit te bereiken, zal de groote waarde daarvan erkennen. Op onze vraag hoe de heer Oudes tot het beoefenen van de schilderkunst is ge komen, deelde hij ons mede, dat hij, al» goud- en zilverkoopman, zeer veel met den heer Plas het boerenland in trok. Plas be nutte deze reizen vaak om een typisch land schap vast te leggen en Oudes werd daar door geïnspireerd tot een juister waar neming van gevallen. Voor alles is juist zien noodzakelijk. In 1932 ging Oudes er toe over om ook een schetstukje mede te nemen en spoedig maakte hij zijn eerste schilderij van een in terieur, in de van Plas bekende kleuren. Later werk toor.t verwantschap met dat van Koos Stikvoort en weer later werk met dat van v. Goch. Een bezoek aan de Wico-Studio verdient het werk tenvolle. (Herplaatsing wegens misstelling.) VERKOOP GROND AAN N. C. VAN DEN IDSERT. In bijlage No. 189 schrijven B. en W-: De heer N. C. van den Idsert, alhier» heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan het Over- diepad, groot ongeveer 409 M2., voor den prijs van 2000, ten einde daarop twee wo ningen en een bergplaats of drie of ro®f woningen te bouwen. Dit perceel is op de by de stukken gevoegde teekening in roode kleur aangegeven. Tegen verkoop van eer der genoemd perceel bestaat by ons gee'j bezwaar. Ook de Commissie van bijstan voor het grondbedrijf kan zich met den verkoop van dit terrein tegen den genoem den prys vereenigen. B. en W. bieden in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vaststelling aan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 4