NIEUWJAARS WENSCHEN ALKMAARSCHE COURANT Snoeaonden Stukken £aaiste AecUhtea JUovinciaal Tlieuws DERDE BLAD URSEM STOMPETOREN Voor kleine tuinen. Concentreert U zich op het Wie is Fanny Ellsler ww eener danseres. ST. MAARTENSBRUG, 10 uur, ds. Wit kop (colL vereen, tot Steun). SCHAGERBRUG, *s av. half 7, Kerst- feestviering. UITGEEST, Evangelisatie Sedeur; 10 uur, de heer A. Besselaar, van Amsterdam; 5 uur, Kerstfeest met de Zondagsschool. WINKEL, 10 uur, ds. G. W. Scholte. ZONDAG 26 DECEMBER 1937. TWEEDE KERSTDAG. ALKMAAR. Vrije evang. gem., Geesterweg la; Dins dagavond, 6.30 uur, tuinzaal Harmonie, kinderkerstfeestviering met kerstboom, spr. de heer A. G. Visser, van IJmuiden. (Ver beterde opgaaf). UIT DE OMGEVING. DIRKSHORN, geen dienst wegens ziekte. BURGERBRUG, *s av. half 7, Kerst- feestviering. PETTEN, nam. 4 uur, Kerstfeestviering STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 uur, de heer Jac. Dekker, van Ransdorp. SCHOORL, Evangelisatie, moet verval len. SCHAGEN, 's av. half 7, Kerstfeest. SCHAGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop (coll. vereen, tot Steun). UITGEEST, Evangelisatie Sedeur, 10 u., de heer R. van Tuinen, van Amsterdam. (Verbeterde opgaaf). HET STEUNEN VAN KLEINE KOOPLIEDEN. Geachte Redactie! Gaarne zou ik op het ingezonden stuk van de kleine kooplieden het volgende willen antwoorden. Indien er bonafide kooplui zijn, die trots dat zij hun best doen niet in staat zijn het allernoodigst onderhoud te verdienen, dan hebben zij zeer zeker recht op een behoor lijken steun, gelijk aan dien van andere werkloozen. Doch het is zeer te betreuren, dat onder deze soort van lieden, zooals dat bijna in iedere andere branche is, menschen zijn, die het voor de goedwillenden beder ven. Mij is een geval bekend, dat een koopman eenige jaren 5 steun ontving en toen na herhaald aandringen van één zijner con currenten er op gewezen was, dat hij geen steun behoefde, werd dit door een commis sie onderzocht en het bleek juist. Een ander geval was, dat een koopman van een bepaald artikel 200 per week verkocht en steun aanvroeg, daar hij niet zijn brood kon verdienen. Behoort zoo één koopman te zijn? Is zoo een persoon niet een geweldige concurrent van zijn medemenschen? Komt het ook niet veel voor, dat kleine niet-gesteunde kooplui, die een even harden strijd hebben te voeren als gesteunden, dezen nog zien verzwaard, doordat zij extra concurrentie ondervinden van hun ge steunde collega's, daar deze door hun steun hun handel met minder winst doen? Dan wil het bij mij er niet in, dat een koopman (dus geen bedelaar) maar 2 of 3 per week kan verdienen. Indien dat zoo is zet dan den geheelen handel stil en wordt stempelaar. Men bewijst dan een dubbel goeden dienst, le een concurrent minder, 2e zelve meer steun dan 3 winst plus f 3.50 steun. Met dank voor de plaatsing, EEN ABONNEE. HET GASKASTJE. Geachte Redactie. Het zij mij vergund den intelligenten hond Fikkie van antwoord te mogen dienen. Bij voorbaat daarvoor mijn dank. Zoo, Fikkie, ben jij het niet eens met mijn bemerkingen over het gaskastje. Nu daaraan kan men zien dat je de zaak slechts met een hondenverstand bekijkt. Want het gaat niet tegen het gaskastje als middel om dieren te dooden, maar tegen de uit een dierenbeschermingsoogpunt niet alleszins humane wijze waarop dit in Alkmaar geschiedt en door het feit, dat de executie van die twee rasgenooten van je zoo kort duurde, wordt de gezondheid van mijn klacht juist bewezen. Een oor deelkundige toepassing van gas of aether vraagt minstens zeven minuten, de dieren gaan- dan slapende weg, waardoor jankend opspringen voor den dood, zooals dat wel gebeurt, buitengesloten is. Je kunt toch wel begrijpen, Fikkie, dat als een hond in eens den adem benomen wordt, hij dan benauwd wordt. Als de baas jou, beste hond, eens moe werd en hij bracht je naar het gaskastje en je moest daar in een ruimte van een vier kanten meter groot, zonder gelucht te worden, een, twee of drie dagen wachten, alvorens de dood je kwam verlossen, dan zou je niet meer zeggen, dat de oppervlakte niet te klein is, en dan zou je je vrijheid, waarin je vuilnis-emmers omtrok en op stukjes vet en kluifjes aasde, ten zeerste betreuren. Je vraagt mij of ik in mijn gemeente niet wat voor arme lotgenooten kan bereiken. Wel, domme hond, daarom span ik mij juist in voor de totstandkoming van een dieren- asyl voor Alkmaar en omstreken, alwaar dus ook Bergensche noodlijdende dieren liefderijk welkom worden geheeten. Zou jij, waar men in Alkmaar en wijd in den om trek reeds acht jaar lang met man en macht werkt om het geld voor een asyl bij elkaar te krijgen, mij voor de onmogelijke taak willen stellen in mijn woonplaats zooiets na De inspecteur van de dierenbescherming te Alkmaar, dien jullie honden, zooals je zegt, zooveel dank verschuldigd zijn, is een verklaard voorstander van een zoo hu maan mogelijke ter-dood-brenging v noodlijdende dieren en uit dien hoofde een groot ijveraar voor het asyl: en, als jij. Fikkie, die zoo knap bent te kunnen lezen en schrijven, er mogelijk ook een spaarpot op nahoudt, neem er dan eens een of twee kwartjes uit en toon in klinkende munt dien dank aan den inspecteur door ze hem te geven als bijdrage voor het asylfonds Dan bewijs je je rasgenooten die in de toekomst op de nominatie voor het gas kastje staan een dienst, en dan gedraag je ;e zelf hondlievender dan nu. Voorts wil ik je er op wijzen hoe goed het vegetariërs-bestaan, dat je als vleesch- eter zegt te moeten lijden, voor je is, daar je de gevonden beentjes met je sterke kie zen nog zoo lekker fijn kunt kraken en je geen tandarts noodig hebt; de menschen de als vegetariërs geschapen zijn, maar zich het vleescheten hebben aangewend, doen je dat niet na. Het geslacht van menschen, die de dieren, waar ze af wilden zijn in een zak gebon den in het water wierpen en er ook nog erger methoden, waarvoor ze zich moeten schamen, op na hielden om ze kwijt te ra ken, is, dank zij den jarenlangen arbeid der dierenbeschermingsorganisaties, geluk kig aan het uitsterven. Want het gaat in het Scheppingsplan excelsior: steeds hoo- ger. Fikkie. Met dank voor de opname aan de redactie, J. F. GEHRELS. Bergen, 23 Dec. 1937. VERBINDENDVERKLARING IN SCHOENINDUSTRIE. De regeeringspersdienst meldt: In de Nederlandsche staatscourant van heden is opgenomen de beschikk 'ng van den minister van sociale zaken van 24 Decem ber 1937, no. 4077, afdeeling arbeid, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenin dustrie algemeen verbindend zijn verklaard voor de werkgevers en arbeiders in die in dustrie. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 10 Januari tot en met 30 Juni 1938. Bij het departement van sociale zaken zijn afdrukken van bedoelde beschikking ver krijgbaar. Aan belanghebbenden die daartoe den wensch te kennen geven, zal, zoolang de voorraad strekt, gratis een exemplaar worden toegezonden. MINISTER COLIJN LICHT ONGESTELD. Naar wij vernemen is minister Colijn on gesteld tengevolge van een lichten griep aanval. Naar mag worden verwacht zal de minis ter-president binnenkort in staat zijn, zijn werkzaamheden ten departemente te her vatten. DR. ADRIAAN BEETS OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht is in den ouder dom van 77 jaar te Leiden overleden dr. Adriaan Beets, zoon van Nicolaas Beets, den schrijver van de „Camera Obscura". Dr. Adriaan Beets studeerde letteren aan de Universiteit te Utrecht en promoveerde in 1885 tot doctor. In 1888 begon hij mede te werken aan de samenstelling van het woor denboek der Nederlandsche taal, waarvan hij twee jaar later redacteur werd. PROF. VENING MEINESZ IN NEDERLAND TERUG. Hedenmorgen zijn de beide onderzee booten O. 12 en O. 14 de haven van Nieu- wediep binnengeloopen. Het was potdicht vanden mist en op enkele momenten was er geen vijf meter zicht, zoodat men aan den wal van meening was, dat de binnen komst wat uitgesteld zou worden. Evenwel hebben de vele belangstellenden aan de haven niet voor niets loopen te ijsberen, want om kwart voor negen maakten zich uit den mist de contouren van den lsten on derzeeër, de 0.14, los, even later gevolgd door de O. 12. Op het hoofd zorgde de stafmu- ziek voor welkomstklanken. Zoodra gemeerd was, had de begroeting plaats door den commandant van den on derzeedienst, overste v. d. Berg, die den divisiecommandant, luit. ter zee eerste klasse H. C. W. Moorman hartelijk de hand drukte. De aankomst was in meer dart^en opzicht van belang. Aan boord der O. 12 bevond zich n.L prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, die over den tocht en het eerste resultaat van zijn waarnemingen het een en ander mededeelde. Ten behoeve van het bijzonder onderzoek en ook voor het doen van zwaartekracht waarnemingen, zooals die ook op vorige reizen zijn uitgevoerd, maakte de professor de terugreis met H.M.'s O. 12 van Curagao naar Nederland mede. RESTAURATIE VAN DE FUNDAMENTEN VAN SLOT TE EGMOND. In den Dierentuin te Den Haag werd gisteren de jaarlijksche winterbijeenkomst gehouden van leden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. De voorzitter, prof. L. A. van Royen, opende de vergadering met een woord, «gewijd aan het honorair lid van het insti tuut, H. K. H. Prinses Juliana, met wie in deze belangrijke dagen in het geheele land diep medeleven gevoeld wordt. Na de behandeling van eenige onder werpen van huishoudelijken aard sprak de heer J. van Oldenborgh, directeur van het Provinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Holland (P. W. N.), die eenige me- dedeelingen deed omtrent de onder zijn leiding plaats gehad hebbende ontgraving en restauratie der fundamenten van het Slot bij Egmond aan den Hoef. Spreker begon met uiteen te zetten hoe de bemoeiingen van het bedrijf met deze aangelegenheid was ontstaan, n.L doordat de provincie Noordholland door aankoop van duinen tevens in het bezit kwam van een stukje moerassigen grond, waaronder de restanten van het oude slot, blijkens een daarop voorkomende steenklomp, vermoed werden. Spreker gaf een kort overzicht van de ge schiedenis van dit bouwwerk, dat omstreeks 1170 gesticht en drie maal verwoest werd, het laatst door Sonoy in 1573 en toen niet meer hersteld is. Behalve de fundamenten en de oude Vóór v Kat gotpaóoai fltofc intrapt moot ar altijd éven aan dan kan, dat da remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/a is da remweg 16 meter bij 80 km/a achter 64 meter!) bouwresten, waaronder veel beeldhouw werk, zijn ook tallooze gebruiksvoorwerpen teruggevonden, waarvan spreker een collec tie ter vergadering had medegebracht. Nadat de fundamenten bloot gelegd waren is men aan de reconstructie begonnen. De zware, soms meer dan 2 M. dikke muren werden tot 30 a 40 c.M. boven maaivelds hoogte opgetrokken, aan de buitenzijde met den ouden steen, die gevonden was, terwijl uit gebrek aan steen de binnenruimte met beton werd opgevuld. Na de voltooiing is tusschen de muren alles tot maaiveldshoogte aangeaard, terwijl door het verder opkomen van het grondwater de gracht in haar oor spronkelijke gedaante te voorschijn kwam. Zoo ontstond een schilderachtig geheeL Aan het slot van zijn voordracht ontwik kelde spr. eenige toekomstmogelijkheden om het thans gevondene en gereconstrueerde meer en blijvend tot zijn recht te doen komen. De voordracht werd met lichtbeelden toe gelicht. Kerstgaven. Met de Kerstdagen is in deze gemeente door verschillende corporatie's ongeveer 700 pond vet als Kerstgave uitgedeeld. Kerstviering. In de heerlijk verwarmde, mooi versier de groote zaal in café Renses vierden de vrouwen van de afd. van den bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen hun Kerstavond. Wegens ontsteltenis van mevr. v. d. Laan, opende de vice-voorzitster deze bijeenkomst. Met instemming werd hare hoop op een spoedig herstel der presidente ontvangen, en men besloot de patiënte in het ziekenhuis een kerstgave te zenden. Onze afd. heeft een jong zangkoortje, dat onder leiding van mevr. Kruimel een zestal liederen zong, waarna deze, door de secre taresse, mevr. Glijnis, als bewijs van dank baarheid een fruitmand werd geschonken. Voor en na de pauze, waarin thee en ver snaperingen werden rondgediend, droeg mevr. v. d. VeenWilson, Alkmaar, eenige verhalen voor. Hoe goed hare keuze, hoe meesleepend haar voordracht is, werd wel bewezen door het feit, dat ze degene, die haar Dinsdagmiddag in 't Gulden Vlies te Alkmaar hoorde, evenzeer als den eersten keer met hetzelfde programma wist te boeien. Prachtig! Mevr. de Geus zong alleen met pianobegeleiding een Kerstlied. Aan het slot dankte mevr. de BoerBlauwboer de spreekster en verder allen die hadden bij gedragen. Voor het a.s. eerste lustrum ga ven eenige leden zich op, om een tooneel- stukje in te studeeren. DOEMATIGE COURANTENRECLAME VAN AMERIKAANSCHE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJ. Eenigen tijd geleden brachten wij het bericht, dat de Amerikaansche United Airlines stelselmatig van haar dien sten vertelt met advertenties in couranten. Dit feit heeft er niet weinig toe bij gedragen haar tot de grootste Ameri kaansche luchtvaartonderneming te maken. Zij had dit jaar besloten wederom meer in couranten te adver- teeren en ziet: de ontvangsten uit het passagiersver keer in September j.1. waren. 17 hooger dan in September vorig jaar. Ook dit wijst weer op de doelmatig heid van couratenreclame de kern van alle goede reclame. EEN NIEUWJAARSBLOEIER. Een der fraaiste bloeiende planten in deze dagen is wel de Lidcactus of Epiphyllum, in den volksmond ook wel eens Nieuwjaars cactus genoemd. Bij 't hooren van den naam cactus zullen velen onwillekeurig aan iets stekeligs denken en dat is de Epiphyllum allerminst. Het is een bladcactus en daarbij een echte sierplant, zoodat zjj zelfs in ouder- wetsche millieus uitstekend op haar plaats is. De fraaie bloemen van deze cactus gelij ken eenigszins op Fuchsia's, met haar kar mozijnkleurige hangende klokjes, waarvan de bloemblaadjes zich als elegante rokjes uitspreiden om groote bundels witte meel draden. Het gebeurt nogal eens, dat we zoo'n plant in knop krijgen, en dan willen we oooooooooooooooooooooooooo^ooo hrachtiisie reciame-middel DAGBLAD.RECLAME 1 natuurlijk niets liever dan dat deze bloem knoppen zich allen zullen ontplooien, en dat zal ons best gelukken als we de plant maar rustig laten staan. Wanneer we haar telkens versjouwen zal een groot gedeelte der knoppen afvallen, en evenals bij de Phyllocactus, draaien ook bij deze cactus de bloemknoppen zich steeds naar het licht, zoodat op een vaste standplaats niet genoeg de nadruk gelegd kan worden. Om haar verder de behandeling te kunnen geven, die haar toekomt, is het beter dat we iets van haar leefwijze in de natuur af weten. Afkomstig uit Brazilië, waar zij groeit in de takken en stammen van de bergwouden, is zij eenigszins tegen de feUe zon beschermd, terwijl zij in de regenperio de van April tot September uiteraard ge wend is aan veel water. In de kamer zetten we dus de plant ook eenigszins verscholen voor de felle zonnestralen, b.v. achter een glasgordijn en met de bladeren zooveel mo gelijk naar het raam gekeerd. Tijdens de bloei ruim water geven en eens in de 14 dagen kunstmest, terwijl daarna de rust periode aanbreekt en de plant behoefte heeft aan een koel plekje, weinig water en vooral geen mest, tot de maand April, waar in we weer op den ouden voet mogen voort gaan. Uitstekend is het om haar s zomers buiten te zetten op een plekje in halfscha duw, terwijl we haar dan in September weer in huis halen. Een volgroeid lid kunnen we stekken in zandige aarde, en het later verplanten in bladgrond met zand en liefst wat kalkpuin. A. C. MULLER-IDZERDA. aa Een bewogen leven In de Ufa-studio's te Neubabelsberg heeft men dezer dagen de laatste opnamen gemaakt voor de groote film „Fanny Ells- ler, waarin de titelrol door Lilian Harvey wordt vervuld. Wie was Fanny Ellsler? Zij was een ongekunsteld natuurkind, dat als dochter van een Weensche bor duurster en den schrijver Johann Elssler, die de muziek voor den grooten Haydn copiëerde, geboren werd. Ze was een bui tengewoon charmant meisje, dat zich onweerstaanbaar tot de danskunst voelde aangetrokken. Bij haar studies was zij onvermoeibaar en zoo bereikte Fanny den grootst mogelijken graad van volmaakt heid. Er spreekt een groote zelfkennis uit de strophe, die zij voor een vriend op een teekening van haar schreef: Die Kunst hab' ich geliebt Die Kunst hab' ich geubt. Die Kunst hab' ich verachtet Nach Wahrheit nur getrachtet. Geen van haar collega's danseressen kon haar prestaties ook maar in het minst evenaren. Zij was, zooals men haar noem de, de Koningin der Danskunst. Haar leven is gauw verteld. Van haar zevende tot vijftiende jaar danste ze reeds aan het Karntnertortheater. Hier werd zij door een theaterdirecteur uit Napels ontdekt, die haar naar zijn woonplaats meenam. Zij kreeg daar de geraffineerde Italiaansche balletroutine, die zij echter, diep-door- voelden groot en begaafd kunstenaresse als zij was, tot werkelijke kunst wist °P *e voeren. Op negentien-jarigen leeftijd trad ze weer in Weenen op, waar een storm van enthousiasme ontketend werd. In dezen tijd speelt de Ufa-film. Direct vóór en na de Juli-revolutie, die van Parijs uit ook de heerschappij van Metternich ernstig in gevaar bracht. In Weenen leefde toen ook de „Herzog von Reichsstadt", zoon van den grooten Napoleon. Tusschen hem en Fanny ontstaat een oprechte liefdesver houding die hen beiden veel moeilijk heden bezorgt, doch waaraan de dood van den Hertog reeds spoedig weer een einde maakt. Fanny Elssler schiep, een nieuwe, zuivere balletkunst, waaraan elke eroti sche werking gelukkig vreemd was. Van 1830 tot 1850 beheerschte zij het geheele balletleven. Op het toppunt van roem trok zij zich uit het leven terug. Ongebroken nog in artistiek kunnen, doch tè trotsch om na haar topprestaties slechts aan de mogelijkheid van een eventueele inzinking te moeten denken, nam zij afscheid van het tooneel. Zij bezat een verbazingwek kende danstechniek en had alles, wat een danseres in haar tijd maar kon bezitten. Fanny Elssler was een anatomisch won der in de beheersching van haar lichaam, van ledematen en spieren. In 1851 trad ze voor het laatst in Wee nen in een Faustballet op. Korten tijd trok zij zich op een landgoed in de omgeving van Hamburg terug en kwam daarna weer naar Weenen. Zij stierf in 1884, nadat zij nog langen tijd een der meest vooraan staande vrouwen van Weenen was ge weest en meermalen haar medewerking aan dansavonden verleend had, wanneer daaraan een liefdadig doel gegeven was. Modellen voor Nieuwjaars- advertentiën, in gevuld met naam en adres, met f 0.50 in te zen den of te bezor gen aan ons bureau Voordam 10, Alkmaar, of door middel van onze agenten of door den Boek handel. Mijn hartelijken gelukwensch aan Vrienden, Bekenden en Begunstigers. Gods besten zegen toege- wenscht aan Begunstigers, Fa milie, Vrienden en Bekenden. Ondergeteekende wenscht zijn geachten Begunstigers een gelukkig Nieuwjaar- Aan al mijn Vrienden en Begunstigers heil en zegen in het Nieuwe Jaar. Het compliment van den dag aan mijn geachte Begun stigers, De complimenten van den dag. Ondergeteekende brengt zijn geachten Begunstigers het Compliment van den dag. Veel heil en zegen gewenscht aan Familie, Vrienden en Be gunstigers in t Nieuwe Jaar. Mijn geachte Clientèle, Be gunstigers, Vrienden en Beken den een gelukkig Nieuwjaar. Het compliment van den dag aan mijn geachte Clientèle, Vrienden en Bekenden. De Alkmaarsche Courant die da gelijks in duizen den exemplaren wordt verspreid en in alle kringen der samenleving wordt gelezen, biedt voor Alk maar enHollands Noorderkwar tier beslist af doende publici teit.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11