IM1 Agenda r 'KERSTMIS 19 37 CH1EF WHIP Luchtaanvallen Stad en Omgeving, i| met Brandbommen 1 De burgemeester voor een spoedoperatie in het ziekenhuis opgenomen. Helaas weinig feestdagen niet temin veel rookgenot, mits U zorgt voor extra voorraad fllborr) ALKMAARSCHE COURANT PERSTE BLAD r- Alkmaar, Vrijdag. Naar wij vernemen is de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die gister middag nog den gemeenteraad presideerde, gisteravond voor een spoedoperatie blindedarm-ontsteking in het Centraal Ziekenhuis opgenomen. Wij vernemen, dat hedenmorgen de ope ratie geschied is door dokter Frederikse en dat alles een normaal verloop had, zoodat de toestand van den burgemeester zeer be vredigend kan worden genoemd. Wij betreuren het van harte, dat het hoofd onzer gemeente zoo plotseling van zijn gezin gescheiden is en de Kerstdagen zal moeten doorbrengen in een gebouw, dat men op zulke feestdagen bij voorkeur niet opzoekt. Wij wenschen hem van harte beterschap en zijn er van overtuigd dat het den heer van Kinschot ook in het Ziekenhuis op de Kerstdagen niet aan belangstelling zal ont breken. DE STRANDING TE EGMOND. Toen wy gistermorgen om ruim 11 uur uit Egmond aan Zee, waar wij de stranding van de Gateshead hadden verslagen, terug keerden, was er nog geen enkele kans op een vlot loskomen van het schip. En de in lichtingen, die wjj kregen, waren zoo, dat iedereen er van overtuigd was, dat het schip pas tegen den avond bjj hoog water mis schien zou vlot komen. Nauwelijks echter waren wij op het re dactie-bureau terug, of het A.N.P. meldde uit Egmond, dat de Gateshead vlot was ge komen en reeds op weg was naar IJmuiden. Het spreekt vanzelf, dat wij deze nieuwe mededeeling als een aanvulling van ons verslag beschouwden, zoodat wy de Ga teshead rustig lieten drijven op de golven der Noordzee. Maar ziet: de Gateshead dreef niet! Wel was de verbinding om ruim 12 uur tot stand gebracht tusschen kolenboot en sleepboot, maar de tros brak en pas gisteravond tegen 6 uur hebben twee sleepbooten de Gateshead los gekregen. Moge in het vervolg de A.N.P.-correspon- dent wat betrouwbaarder zijn met zijn be richtgeving! TURNLÜST-A VONDEN. Turnlust houdt op 22 Januari en 12 Februari haar bekende Turnlust-avonden, waarvoor steeds ongekende belangstelling bestaat. Door het uittreden van enkele do nateurs en kunstlievende leden kunnen enkele nieuwe worden ingeschreven. Ieder jaar moet de inschrijving reeds ver vóór de uitvoering worden gesloten, waar om het dus aanbeveling verdient, zich spoedig met Turnlust in verbinding te stellen. De leden onder leiding van den heer J. J. Poll garandeeren een goed gymnastiek- programma, terwijl namen als Kees Pruis, Stella Seemer en The two Hodlers vol doende waarborg bieden wat de feestavond betreft. HET GEVAL-HANSEN MAAKT SCHOOL. Naar aanleiding van eenige publicaties over de voorwaarden waarop 't P.E.N. de gemeenschappelijke lichtbedrijven van de Langen dijker gemeenten en St. Pancras wil overnemen, heeft, naar het Vbl. meldt, in de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Broek op Langendijk de burgemeester scherpe afkeuring uitgespro ken aan het adres van het betrokken raads lid of den wethouder, die mededeelingen aan de pers heeft verstrekt. Hij neeft aan alle wethouders en raadsleden persoonlijk gevraagd, of zij deze mededeelingen hebben verschaft. Alle raadsleden gaven een ont kennend antwoord. De burgemeester voegde aan zijn mede deelingen toe, dat de justitie de zaak wel verder zal uitzoeken. Naar wij vernemen zal in elk der betrokken gemeenteraden aan de raadsleden en de wethouders dezelfde vraag worden gesteld. Naar aanleiding van het bovenstaande deelt onze correspondent uit Zuidscharwou- de ons het volgende mede: Zooals bekend wordt door de Langendij- ker gemeenten, die gezamenlijk lichtbedrij ven hebben, over den verkoop daarvan aan het P.E.N. onderhandeld. Dinsdag hebben de raadsleden de voorwaarden van het P.E. N. onder geheimhouding ontvangen en Woensdag en Donderdag zijn deze in diverse bladen gepubliceerd. In de Donderdagavond gehouden raadsver gaderingen van Z.-Scharwoude en Broek op Langendijk hebben de burgemeesters, de heeren Jhr. v. Spengler en Schelhaas en den wethouders en den raadsleden gevraagd of zij van deze stukken aan den betrokken dag bladcorrespondent'den heer M. Kuiper te Zuidscharwoude hadden kennis gegeven, wat door allen in ontkennenden zin werd beantwoord, waarna is medegedeeld, dat de justitie de zaak wel verder zal uitzoeken. Aan den betrokken correspondent is tot dusverre niet naar zijn zegsman gevraagd. In Noordscharwoude, Oudkarspel en Sint Pancras, welke drie gemeenten ook bij de lichtbedrijven zijn aangesloten, moeten de raden nog vergaderen en het is te verwach ten, dat daar door de betrokken burge meesters aan wethouders en raadsleden de zelfde vraag zal gesteld worden. REGENTES GEKOZEN. Door het college van diakenen der Ned. herv. gemeente alhier is tot regentes van ,,'t Hof van Sonoy" gekozen mevr. Bok Molenaar, zulks in de vacature ontstaan door het overlijden van mevr. Stikkelv. d. Linden. Tot regent werd herkozen de heer M. Vergaaij. „SCHIP IN NOOD". Maandagavond Tan 9 tot 10 uur zal door de A. V. R. O. worden opgevoerd het hoorspel „Schip in nood", dat in de Radio bode een klankdocument in een proloog en twee tafereelen genoemd wordt en dat ge schreven is door onzen oud-stadgenoot dr. P H. Schöder. De spelleiding is bij den heer Kommer Kleijn, de muziek van Louis Schmidt wordt gegeven door het omroep orkest onder leiding van den componist. Verscheidene bekende acteurs werken aan de opvoering van dit hoorspel mede. TWEE TON VOOR HET MISDEELDE KIND. Wéér een kans: een grootsche radio- luisterwedstrijd zal heel Nederland te wa pen roepen ten bate van de Misdeelde Jeugd. Door hieraan deel te nemen lenigt men de nood van duizenden kinderen. KLEEDING-, SCHOEISEL- EN DEKKINGFONDS. Door het gemeentebestuur van Bergen werd een bedrag van 461.59 van het Dep. van Sociale Zaken ontvangen als eerste verdeeling van de opbrengst der collecte voor het Kleeding-, schoeisel- en dekking fonds. HET FINANCIEEL OVERZICHT. Meet het oog op de deze week een dag vervroegde uitgave van onze Zaterdags- courant zullen wij het financieele over- zich dat ons eerst hedenmiddag bereikte, ditmaal niet meenemen. mag in het algemeen verwachten, dat een raadslid, dat zijn partij verlaat ook zijn zetel zal opgeven, maar er kunnen om standigheden zijn, welke een aanblijven rechtvaardigen. De manier waarop de partijleiding in de kwestie-Bonsema zoogenaamd „recht ge sproken" heeft, de voortdurende mee- ningsverschillen in de Alkmaarsche frac tie, het feit, dat slechts weinigen van hen die den heer Bonsema in den Raad kozen, zijn royement bewerkten, de omstandig heid, dat de ernstige beschuldiging van corruptie reeds een jaar later vervangen werd door de noodzakelijkheid van zijn uittreden om „interne redenen", dat alles is oorzaak, dat de burgerij het heengaan van dezen wethouder blijkbaar niet ver langd heeft. En nu kunnen er in den Raad wel enke len zijn, die zijn zetel ambieeren, het blijft een feit, dat de Raad een jaar geleden toen dit nog niet het geval was het heengaan van dezen wethouder niet nood zakelijk achtte, hoewel inderdaad de om standigheden toen precies eender waren als zij dat nu zijn. Wanneer men nagaat dat de heer Appel, die in dezelfde positie verkeert, door den Raad ongemoeid wordt gelaten en dat ook de heer Bakker weer zitting zal nemen, hoewel bij geen lid van de S. D. A. P. is, dan zien wij in het opjagen van den wethouder min of meer politieke motie ven, waaraan wij geenszins onzen steun kunnen verleenen. Temeer niet omdat wij de overtuiging hebben, dat de heer Bonsema zijn taak als wethouder in onze gemeente zeer serieus opvat en volkomen vertrouwd is met alles, wat hij in zijn functie behoort te weten. Wij zijn nimmer bewonderaars van de een of andere politieke hetze geweest, die vrijwel altijd op eigenbelang gebaseerd bleek, en wij moeten eerlijk zeggen, dat de vraag of de heer Bonsema voor zijn taak berekend is ons meer interesseert dan of hij al dan niet lid van de S. D. A. P. is. Juist in dezen voor de Lichtbedrijven zoo moeilijken tijd is het noodzakelijk, dat hier de rechte man op de juiste plaats zit. En hiermede zouden wij ook van deze kwestie willen afstappen om ons aan te sluiten bij de woorden van den nestor, die den burgemeester en alle raadsleden een zalig uiteinde en een goed begin toege- wenscht heeft. Wij beperken ons daarbij niet tot deze edelachtbaren, maar sluiten dit laatste en eenigszins ontijdig geboren raadsoverzicht met de hoop uit te spreken, dat al onze lezers hetzelfde geluk deelachtig worden, dat de heer Govers in zoo ruime mate het college en den Raad toegewenscht heeft. In de kunstzaal van den heer Boender- maker te Bergen, tot 3 Januari dagelijks van 104 uur tentoonstelling van schilde rijen. Wico-studio, kersttentoonstelling schil derijen Dirk Oudes 101 en 36 uur. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Amateur-jockey (amus.); hoofdrol Heinz Rühmann. Toegang voor eiken leef tijd. Beide Kerstdagen en Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Fanny Elssler (hist.-rom.); hoofdrol Lilian Harvey. Toegang voor eiken leeftijd. Beide Kerstdagen vanaf 2 uur doorloo- pende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Prins en Bedelknaap (amus.); hoofdrollen Errol Flynn, Claude Rains en Billy en Bobby Mauch. Toegang voor eiken leeftijd. Beide Kerstdagen voorstellingen om 2, 4.30, 7.30 en 9.45 uur. Maandag-, Dinsdag-, Woensdag- en Don derdagmiddag, telkens om half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Oranje Hein (hum. Holl. film); hoofdrollen Aaf en Herm. Bouber, Joh. Elsensohn, Syl- vain Poons e.a. Toegang boven 14 jaar. Beide Kerstdagen voorstellingen om 2, 4.15, 7.30 en 9.45 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 24 December. Prijsbiljarten op de vlotbrug in café C. de Boer bij de Frieschebrug. Zaterdag 25 December. (Eerste Kerstdag). 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering gymn.vereen. Voorwaarts. Zaal Jb. Groot te Koedijk, uitvoering door „De Roos". Zondag 26 December. (Tweede Kerstdag). 3.306.30, in 't Gulden Vlies, matinee en 82 uur soiree; optreden dansorkest The Rhythm Maniacs, elf personen. 82 uur, Rustende Jager te Bergen, groot bal. H. W. HOLSMULLER LID NED. INSTITUUT v. ACCOUNTANTS BIEEKERSKADE 4 ALKMAAR BELASTINGZAKEN KERST-ATTRACTIE IN 'T GULDEN VLIES. Met de Kerstdagen zal in 't Gulden Vlies een groot dansorkest „The Rhythm Ma niacs" onder leiding van Bob van Venetië de danslustigen tot dansen uitnoodigen. Deze band bestaat uit niet minder dan elf personen. Kenmerkten de verschillende versieringen van de zaal zich steeds door haar fraaie uitvoering, deze speeiale kerstversiering spant wel de kroon. Tenslotte is er nog voor een aardige sur prise-attractie gezorgd. KERSTBAND IN DANCING „HARMONIE". In de dancing van de „Harmonie" is met de kerstdagen een speciale band geënga geerd en gelet $p het succes van den vorigen keer de keus is gevallen op de bekende negerband (leider Jack Blue), welke hier de danslustigen met specifieke jazz zullen nooden op de gladde vloer. En als attractie-nummer is tevens geëngageerd de step-dancer Jimmy Porkey, die naar verluidt tot bijzondere prestaties in staat schijnt te zijn, zoodat de liefhebbers weten, waar zij in de komende dagen naar toe kun nen gaan. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden een 60.000 K.G. en was 17.000 K.G. hooger dan in dezelfde week van het vorig jaar en 6000 K.G. meer dan in die van 1935. De prijs was 21.50 per 50 K.G. of 3.50 hooger dan in dezelfde we ken van de beide vorige jaren, doch 1 lager dan de vorige week. Het is wel opvallend, dat in de beide laat ste weken van het jaar de gang op de markt als regel ietwat stug is. Ook ditmaal was dit het geval. De kooplust was flauw, doch dank zij de aanwezigheid van de directie van de zakeft van Simon de Wit, die bijna de helft van den aanvoer kocht, ging toch alles wat werd aangevoerd weg. Het is bekend, dat men in de zaken van Simon de Wit de beste kaassoorten kan bekomen. Dat de omzet in deze zaken nogal iets beteekenen bewijzen reeds de wekelijksche aankoopen van deze firma op de Alkmaarsche markt. Het is wel zeer interessant van den directeur, den heer Keizer, te vernemen, hoe gevoelig de bin- nenlandsche markt voor een paar centen stijging of daling van het product is. Kaas is een uitstekend volksvoedsel, dit dringt steeds meer door bij den binnenlandscheu consument en het teekent wel den beperkten koopkracht van ons volk, wanneer een klei ne prijsstijging oogenblikkelijk een vermin dering in consumptie ten gevolge heeft. AANVARING ONDER KOEDIJK. Gisteravond, omstreeks 11 uur, zijn onder Koedijk-Noord, waarschijnlijk ten gevolge van den zwaren mist, twee tegen- liggende schepen met elkaar in botsing gekomen. Het waren een schip van de „Esona" en een boot van den dienst Den HelderRotterdam. De botsing was zoo hevig, dat beide booten groote gaten boven de waterlijn opliepen en er ontstond in het schip van den dienst Den HelderRotterdam een groote ruïne. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Langen tijd bleven de schepen tegen elkaar liggen om aan een nader onderzoek te worden onderworpen, doch toen ten slotte bleek, dat er alleen schade was ont staan boven de waterlijn, zijn beide sche pen op eigen kracht vertrokken om gere pareerd te worden. De beste sigaret voor ieders gezondheid BROODKAR TE WATER. Hedenmorgen is een jongen, die van de brug bij de Sint Annastraat kwam, op de Zaadmarkt tegen een broodkar aangereden met het gevolg, dat de kar te water reed. Al het brood, dat zich in de kar bevond, geraakte mede te water, waardoor dit na tuurlijk volkomen waardeloos is geworden. Wel een schadepost! UITDEELING BURGER IJSCLUB. De uitdeeling vanwege de Burger IJs club de bekende liefdadigheidsclub zal plaats hebben op aanstaanden Donder dag, 's av. half 7, in het café Central. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Aan den heer A. H. P. Blauw is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leer- aar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar. VERZOEK OM INLICHTINGEN. Op Maandag 15 November j.1., des avonds omstreeks tien minuten vóór acht uur, is in de Langestraat alhier, ter hoogte van de Houttil, een wielrijdster aangehouden door een onbekenden in een of ander uniform ge- kleeden man, omdat haar rijwiel aan de voorzijde niet was verlicht. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt hun, die bovenstaand voorval heb ben gezien, zich tot het verstrekken van in lichtingen aan zijn bureau, Kerkplein alhier, te willen vervoegen. SLECHTE REMMEN. Door de verkeerspolitie werd gistermor gen een vrachtauto, beladen met kunstmest, op den Friescheweg aangehouden, waarvan de voet- en de handrem onvoldoende werk ten. Nadat de auto gerepareerd was, is de be stuurder weer doorgereden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. JEUGDIG BOEFJE. Nadat gisteren een jeugdige venter met galanterieën te Bergen een bezoek had ge bracht aan één der aan de Komlaan gele gen huizen, miste de vrouw des huizes eenig huishoudgeld uit de keuken. Terstond volgde aangifte bij de politie. Het mocht deze gelukken den dader, den 14-jarigen G. P. B. uit Oudorp, per motorfiets te ach terhalen. Het ontvreemde geld was nog in zijn be zit en werd in beslag genomen. Men zij met dergelijke persoren voorzichtig. DIEFSTAL TE HEILOO. Ten nadeele van den winkelier C. J. A. zijn uit zijn wagen ontvreemd een 17-tal pakjes boodschappen en 2 kazen. Het brutale stukje is uitgehaald toen A. in het schemerdonker een cliënt bediende en zich even had verwijderd. Aangifte bij de politie is gedaan. EEN BOTSING TE HEERHUGOWAARD. Hedenmorgen passeerde de arts Cohen uit Hensbroek nabij den Kruisweg in de ge meente Heerhugowaard met zijn luxe auto een vrachtauto. Hij merkte vermoedelijk niet op dat de vrachtauto achteruit reed, zoodat de draai te klein genomen werd en 'n botsing ontstond. Het gevolg was dat de luxe wagen aan de achterzijde geheel ver nield werd en door een kraamwagen van de garage De Groot moest opgehaald wor den. De arts kwam met den schrik vrij. MELKPOEDER VOOR SPAANSCHE KINDEREN. Men verzoekt ons opname van het vol gende Den 20en December j.1. heeft de com missie „Hulp aan Spanje" een groote zen ding naar Spanje gestuurd, bestaande uit 2500 K.G. melkpoeder voor de kinderen in Madrid, 100.000 sigaretten voor de Spaan- sche herstellingshuizen en 24 kisten met diverse levensmiddelen, zeep en kleeding- stukken, waaronder één kist met 65 Kerst- paketten voor het Nederlandsche kinder tehuis in Picana (nabij Valencia). De commissie heeft het Spaansche mi nisterie van gezondheid toegezegd elke maand 2500 K.G. melkpoeder naar een consultatiebureau voor zuigelingen in Ma drid te zenden. Hiervan kunnen 700 zuige lingen gedurende een maand behoorlijk gevoed worden. Wanneer wij echter beden ken, dat alleen in Madrid meer dan 20.000 zuigelingen onvoldoende voeding ontvangen dan moge hieruit voor ieder blijken hoe veel meer er nog gedaan moet worden om de voedsel-voorziening van deze jonge kinderen te kunnen garandeeren. voor Nederland, zuivelland bij uitnemendhTT moet hierin vooraan gaan. De commiJu „Hulp aan Spanje" zamelt gelden in het sturen van melkpoeder en vitamin preparaten naar het noodlijdende Span'o" Wij vragen onze landgenooten speciaal dit doel een bijdrage te willen storten onze postgirokening, nr. 204040. Bedenkt dat ondervoeding van de zuig 4 lingen in Spanje onherstelbare gevolgen z 1 hebben voor de komende generatie. Steunt daarom ons menschlievend werk rvA giften in natura, zooals busjes geconden seerde melk, doch ook kleeding en schop'"1 sel, worden gaarne in ontvangst genomen Commissie „Hulp aan Spanje"- Sub.-Comm. Alkmaar, secr. A. Singelin» K. van 't Veerstraat 86. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Morgen (len Kerstdag) is de apotheet van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Zondag (2en Kerstdag) is de apotheek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 47 geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags gemat is, wordt gedurende de daarop volgas week de nachtdienst waargenomen. KERSTBOOMVERSLAGEN. Zooals gewoonlijk willen wjj allen, die er prys op stellen, dat een verslagje van de een of andere kerstfeestviering in onze courant zal verschijnen, den goeden raad geven, dat na de Kerstdagen zoo spoedig mogelijk bij ons in te sturen. Er zijn ook dit jaar weer heel wat kerst vieringen en het is te begrijpen, dat onze verslaggevers, die een drukken tijd achter den rug hebben, naar een paar rustige Kerstdagen verlangen en in hun vrijen tijd niet bij allerlei kerstboomen kunnen zitten. Wij zullen Maandag gaarne alle berichten en verslagjes opnemen welke diverse orga nisaties of kerkelijke instellingen ons op dien dag zullen toezenden. WIERINGEN (December). Geboren: Aukje, d. van E. v. d. Ploeg en E. Leij. Agnes, d. van C. Engel en E. Dol. Adriana Kornelia, d. van W. J. Lind- hout en T. R. Capelle. Maria Elisabeth, (L van H. J. Huting en J. Krommedam. Ondertrouwd: H. v. d. Vaart en P. Pruimboom. Jb. Smit en Tr. Dirks. J. Bosker en L. W. Steenhuis. T. J. Visser en G. Lont. Getrouwd: P. Mulder en A. de Leeuw. Overleden: A. Siemons, 25 jaar, echtgenoot van C. Bakker. Binnen 30 mater van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde kommen geen eigen verlichting t* voeren! Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de fl®" heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen? voor tuvottfd (i)aarlret qeLeucjen O in de ateeK laat daar bet alooir» voor couraitenknipqeb zyn dierrtt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2