ALKMAARSCHE COURANT Luchtaanvallen GRATIS. AM benauwd? *T OOG Hoest- Orfep-Bronchitis-A slhma Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt. "Rechtszaken WIE ZICH THANS VOOR MINSTENS 3 MAANDEN ABONNEERT, ONT VANGT DE TOT 1 JANUARI QemeetUecadeM. UITGEEST URSEM !huiiletm VAN ,-]ï>oor ALAN DARE, TWEEDE BLAD Een enkel zinnetje typeert soms raker een persoonlijkheid, dan een lang relaas. Mevrouw De Vlugt zegt niet: het is bijna zeventien jaar geleden ,dat ik burgemees- stersvrouw werd, maar: het is zeventien jaar geleden, dat mijn man burgemeester werd. De vrouw van den burgemeester van Amsterdam... het is geen gemakkelijke postie, die deze vrouw bekleedt. Haar tijd, haar energie en haar werkkracht behooren aan anderen. Er is nagenoeg geen comité van eenige beteekenis, of de vrouw van den burgemeester is er eere-presidente van. Nu kan men eere-presidente zijn op twee verschillende wijzen: men kan volstaan met den eere-titel als zoodanig, want het zijn de ijverige comité-dames, die 't eigenlijke werk verzetten, zooals mevrouw De Vlugt ons verzekert, en men kan daadwerkelijk belang stellen in datgene, waaraan men zijn naam verbonden weet. Het is de laatstge noemde manier en dat is de manier waarop mevrouw De Vlugt haar taak ver staat die behalve bloote belangstelling ook tijd en energie vraagt en wat dit zeg gen wil, weten zij op wier tijd en belang stelling van vele zijden beslag wordt ge legd. Het zyn vele en velerlei functies, die bij 't ambt van burgemeestervrouw behooren. Het representatieve gedeelte is hiervan zeker niet het minst inbeslagnemende. Voeg daarbij de nimmer aflatende stroom van aanvragen en verzoeken om hulp, om steun, om voorspraak, het particuliere le ven, de zorg voor garderobe en huishou den en al wat er nog verder komt kijken en ge hebt wellicht eenig begrip van dit drukke en welgevulde lever.. Zag U er niet reusachtig tegenop, toen U het pas was? vragen wij onbescheiden. De dames van Amsterdam zijn zóó lief en hartelijk voor mij geweest. Zij hebben mij heerlijk geholpen, met alles, verklaart mevrouw De Vlugt tactvol. Bedankt U wel eens voor de een of an dere eerefunctie? willen wij weten. Ja. maar dit gebeurt heel zelden, maar als ik ergens geen heil in zie, dan doe ik het niet, klinkt het beslist. Wij hooren hoe mevrouw De Vlugt per soonlijk alle verzoeken om hulp en bijstand doorleest en zoo noodig van commentaar voorziet. Een brief wordt nooit ongelezen ter zijde gelegd of door ondergeschikten behandeld. En wat doet U er dan mee? Beantwoordt U ze ook zelf? Neen, ze gaan dan naar het stadhuis, naar den particulieren secretaris van den burgemeester, die ze voor nader onderzoek doorstuurt naar Armenraad en Liefdadig heid naar Vermogen. Antwoordt U nooit persoonlijk? Neen... alleen op volstrekt persoon lijke brieven. Waarom antwoordt U nooit zelf? Dan zou ik in conflict kunnen komen met de officieele instanties en die moeten natuurlijk altijd hand in hand werken. Als ik zonder verder onderzoek hulp zou gaan toezeggen, waar wellicht de Armenraad of een ander officieel lichaam op grond van degelijk onderzoek hulp geweigerd heeft, dan zou dat aanleiding tot allerlei moeilijk heden gaan geven, begrijpt U? Wij begrijpen het. Maar toch Doet U nu nooit iets buiten die officieele instanties om? O jawel, laatst schreef een vrouw mij, dat zij geen kachel had en dus in de kou moest zitten. En toen Toen heb ik laten informeeren of het waar was. Het was waar en toen heb ik gezorgd, dat zij een kachel kreeg. Zijn er takken van liefdadigheid, die Uwe speciale belangstelling hebben? vragen wij. Mevrouw de Vlugt denkt na. Officieele personen hebben geen voorkeur, zegt zij lachend en daar moeten wij het mee doen. U moet zeker ambtshalve heel wat in teressante persoonlijkheden? vragen wij. O ja, alle bekende en beroemde perso nen, die door het gemeentebestuur ont vangen worden komen hier eten of lunchen We hebben o.a. een groot diner gegeven voor Prins Eugène van Zweden en voor den Hertog van Kent en met het huwelijk van de Prinses is de Indische Prins Mangoe Negoro bij ons geweest met zijn vrouw en dochter. U weet wel dezelfde die voor het Hof gedanst heeft De moeder was 32 en de dochter 16. Ze hadden schitterende zelf ge batikte sarongs aan. Het zijn zulke prach tige menschen met zulke mooie edele ge zichten. En dan hebben we gehad mevrouw de Vlugt denkt na, o ja, den Lord-mayor van Londen met zijn sherifs. Wij hooren hoe het de gewoonte is, dat de oudste sherif het volgend jaar den Lord-mayor opvolgt en hoe de familie de Vlugt het jaar na het bezoek aan Holland werd uitgenoodigd voor een tegenbezoek in Londen en hoe zij toen gelogeerd hebben in het oude eerbiedwaar dige Mansion House in East London. Wij hooren over een bezoek van Liver pool's burgemeester, den grooten scheeps- magnaat, Mr. Hold, aan Amsterdam. En hoe de familie de Vlugt werd uitge noodigd de terugreis met een van de sche- pen van de Hold-line mede te maken en in Liverpool te logeeren. Weet U wat zoo aardig is? vroeg mevrouw de Vlugt, de buitenlanders, die wij bij ons thuis ontvangen, zijn allemaal even verrukt Over dat oude 16de eeuwsche grachtenhuis. Een restaurant zegt al die bereisde men schen niets, hoe mooi het ook zijn mag, maar zoo'n echt Amsterdamsch patriciërs huis brengt hen in verrukking. U had de Amerikaansche dames eens moeten hooren, die ik verleden jaar hier had! Houdt U nog tijd over om te lezen en te reizen voor ontspanning? verbazen wij ons. O ja, ik lees graag en reizen vind ik heer lijk. Wij hebben veel gereisd, vertelt onze zegsvrouw. Ik lees niet allés over een vreemd land, voor ik er heen ga, maar als ik terugkom, want anders wil men in den vreemde altijd precies datgene zien, waar over men gelezen heeft, dat neemt zooveel weg van het spontaan genieten. En leest men alle bijzonderheden na thuiskomst dan is het of men de reis voor een tweede maal maakt. Een standpunt waarvoor ongetwij feld wel iets te zeggen valt. Wij kijken naar het wilskrachtige gezicht, waarin hel der de nog zoo jonge oogen staan. U geniet zeker een goede gezondheid? Ik ben nooit ziek geweest en ik weet niet wat het is om moe te zijn. Deze benijdenswaardige vier-en-zestig- arige is zoo vol levenslust, zoo vol ongebro ken kracht en levensmoed, dat vele jonge ren er een voorbeeld aan zouden kunnen nemen. En toch heeft ook het lot haar niet gespaard. Twee maal moest zij een kind verliezen. En als de Moeder spreekt, dan hoort men aan de even trillende stem, dat die wonde nimmer heelde. Maar deze vrouw is een dappere vrouw, die moedig en berustend het haar opgelegde weet te dragen, vergoeding vindend in een ieven gewijd aan de belangen van anderen. Ik heb nog tien minuten voor U, zegt de gastvrouw, want zoo meteen komen er een paar dames uit Haarlem om naar de baby- uitzetten te kijken. Baby-uitzetten O, U bedoelt van dat comité van Ja juist van Oranjevreugde dat goed wordt allemaal hier in huis verdeeld, ge registreerd, ingepakt en klaar gemaakt. Er is zooveelzoo heerlijk veel mevrouw de Vlugt straalt. Dat is een onderwerp, dat haar heele hart en haar volle sympathie heeft. Hier kan deze moederlijke vrouw haar rijke gaven van hoofd en hart ten volle ontplooien. Onder de t^illooze comité's waarvan zij ambtshalve eerepresidente is, moet dit spe ciale comité haar wel heel na aan het hart liggen. Zij begint te vertellen en nu hoeven wij niet meer te vragen. Wij hebben nu al voor vijfhonderdveertig jonge Moeders! Krijgen ze allemaal een heele uitzet? Neen alleen zij, die niets hebben, krij gen het compleet. De anderen krijgen een groolere of kleinere aanvulling. Wij hebben verschillende soorten pakken Maar hoe weet U nu O, dat wordt allemaal uitgezocht door de comité-dames. Die gaan op huisbezoek en brengen rapport uit en aan de hand van die rapporten komen zij, die aangevraagd heb ben op een lijst. Zet U toch vooral in de krant, dringt mevrouw de Vlugt aan, dat de dames van de verschillende besturen en comité's al het werk doen. Ja maar U zelf Neen heusch de eere-presidente doet niets, weert mevrouw de Vlugt bescheiden af, maar wij weten wel beter. Verleden week kreeg ik ineens vijf-en- twintig wiegen, vertelt mevrouw de Vlugt. Daar moeten nu nog vijf-en-twintig bedjes bij. Boven in huis zijn hier drie groote kamers in gebruik voor het comité Oranje- Als Gij 't nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij vreugd. Alles wordt hier in huis ingepakt en geadministreerd. lederen dag zijn de comité-dames er druk bezig. En ik doe zelf ook mee! Ik wil niet alleen eere-presidente zijn en slechts in naam meedoen. Ik wil echt meedoen. Dan moeten wü het rose manteltje en het mutsje bewonderen en dan worden de dames uit Haarlem aangediend. Nog gauw geeft mevrouw de Vlugt order, dat de vriendelijke dienstbode ons de bil jartkamer, die als stapelplaats der gereed gekomen pakketten is ingericht, zal toonen. Rijen en rijen en rijen achter elkaar staan zij daar, de grappige zakken, gevormd door een groote badhanddoek met breede oranje strepen, waarin de luiermandkleertjes zijn verpakt. De punten zijn als groote opstaan de ooren saamgesnoerd en voorzien van een ferme oranjekleurige label, waarop in dui delijke letters Oranjevreugd staat gedrukt. Maar er zijn ook pakketten in wit papier met breed oranjelint kruislings toegebon den en dan zijn er groote open bakken waar de inhoud der verschillende pakken te zien is. Wij hooren, dat deze respectabele hoe veelheid nog maar 'n heel klein onder deeltje is. Wij denken aan de huisbezoeken, aan de controle, de verdeeling en klasseering der binnenkomende goederen, wij denken aan de noodzakelijke inkoopen, die bij deze grootsch opgezette uitdeeling onvermijdelijk zijn, aan de besprekingen, wü denken aan 1001 groote en kleine moeilijkheden, die te overwinnen zyn, alvorens een comité met zün resultaten voor den dag treedt, en wü stellen ons voor hoe onvermoeid en onver poosd deze flinke energieke vrouw bezig moet zün om zü het züdelings aan dit alles deel te nemen en op de hoogte te blü- ven van de vaak zoo uiteenloopende be langen. Een eeresaluut voor de vrouw, wier ver diensten eenige jaren geleden door de regee ring erkend werden en beloond met de be noeming tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau, de vrouw, die met zoo beminnelüke bescheidenheid alle verdiensten toeschrüft aan de dames van Amsterdam, die om met haar eigen woorden te spreken, altüd zoo heerlük hebben geholpen en zoo trouw hebben bü gestaan. Amsterdam is trotsch op zün populairen burgemeester, maar Amster dam mag ook trotsch zün op zün flinke bur- gemeestersche, de vrouw met het groote plichtbesef en het warme meelevende hart, die haar lang niet gemakkelijke taak op zoo voorbeeldige wijze vervult. AMY GROSKAMP TEN HAVE. AGENT BIJNA OVERREDEN. Een gevoelige straf. Het Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde een 23-jarigen koopman wegens poging tot zware mishandeling tot 6 maan den gevangenisstraf. Conform den eisch van het OM. werd het vonnis der rechtbank bekrachtigd. Verdachte had een agent, die hem ge lastte te stoppen, büna overreden. Vol gas was hü er vandoor gegaan en de agent kon slechts op het laatste nippertje opzü springen. ER VERDRONK EEN JONGETJE.... Kanovaarder bleef rnstlg zijn motor repareeren. In den middag van 26 September is een vüfjarig jongentje in de Laakhaven te den Haag gevallen en verdronken. In de nabü- heid van de plaats, waar dit gebeurde, was de ambtenaar P. R. bezig met het reparee ren van den motor van zün kano. Daar hij geen enkele poging heeft ondernomen om den drenkeling te helpen, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Gisteren stond hü voor den Haagschen kantonrechter, mr. Van Haeften, terecht. Verdachte verklaarde geschreeuw te heb ben gehoord, dat er op wees, dat iemand in het water was gevallen. Hü nam het geval niet au sérieux: het gebeurt wel meer in deze buurt dat men schreeuwt en verdachte bemoeit zich daar dan nooit mee. Hü heeft niet gezien, dat er iemand in het water was gevallen en is rustig met zün bezigheden doorgegaan. Zwemmen kan hü, maar niet erg goed. De ambtenaar van het O.M., mr. Lange- meüer, geloofde niet, dat verdachte's hulp in dit geval succes zou hebben gehad. Maar een strafbaar feit is gepleegd en de officier achtte het ondenkbaar, dat verdachte deze zaak niet ernstig zou hebben genomen. Ver dachte's moreele houding achtte de ambte naar buitengewoon antipathiek en hü had weinig bewondering voor diens kalmte. De eisch luidde 50 subs. 30 dagen hech tenis en het vonnis 30 subs. 20 dagen hechtenis. waarop zü steeds hebben gewaakt voe instandhouding van deze schooL Het zo ramp zyn wanneer deze zou moetenU den opgeheven. De heer Twisk (comm.) zeide, dat het meest aangewezen weg zou zyn de km? uit de omliggende plaatsen naar MarkJu1 nen te laten school gaan omdat dit de trale school is. Spreker zeide, dat reed scholen op de nominatie staan om den n v worden omgedraaid. Spreker vond het* zich zelf genomen een chauvinistische °p - J- '- 1 Polj, tiek om voor de school van de eigen te strüden, doch het belang van de ren neemt mede, dat de school die het centraal is gelegen, blüve bestaan. Hierop zeide de heer Groot, dat ieder» meen te wel voor zyn eigen school zal 6 ten. veeh- De raad dezer gemeente vergaderde de zer dagen onder voorzitterschap van den burgemeester. Aangenomen werd het besluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst groot 25.000 en een tüdel'ij- ke kasgeldleening groot 55000 tegen 1 pCt. rente. Punt 2 behelsde een voorstel van B. en W. om het besluit te nemen dat de in standhouding der O.L. te Marken-Binnen wordt gevorderd. Dit besluit is voor de in standhouding der school noodzakelijk, aan gezien zy minder dan 50 leerlingen telt. De voorzitter zeide, dat het zijn plan is het be sluit by Ged. Staten door een commissie uit den Raad te laten toelichten. De heer Groot (v.d.) zeide, dat vroeger het kindertal op deze school grooter was. Wordt zij thans in stand gehouden, dan kan het best wezen, dat zij over vij jaar (dit is den tijd waarvoor het besluit zal gelden), waar schijnlijk weer een voldoende ^aantal leerlin gen hebben. Spr. bracht dank aan het col lege van B. en W. voor de uitmuntende wijze Tot leden der commissie die het beslui» k» Ged. Staten zullen verdedigen, werde heeren Groot en Twaalfhoven gf>k'?<--" Een voorstel van B. en W. tot va^u, ling der verordening tot heffing van 7s centen op de Gemeentefondsbelastimr het jaar 1938/1039 werd z.h.s. aangenom** evenals eenige besluiten tot ontheffing straatbelasting over 1037. der Hierna kwam aan de orde het vrvm- van B. en W. om de benoeming van nieuwe controleur voor de steunverleenT* aan werkloozen over te laten aan dit coUm? De voorzitter zeide, dat de heer Krom81' 1 Jan. heeft bedankt en dat de vacatur P" spoedig mogelük moet worden aangev^rf00 De heer Zaadnoordyk vroeg of een zal worden geplaatst. °proeP De voorzitter zeide, dat dit nog niet u. kend is. Er zal bovendien een soort exam moeten worden afgenomen door een cmS!!! leur van het departement van sociale zak De raad kon zich thans vereenigen met h? voorstel. net Bü het voorstel het salaris van den eerst*, ambtenaar ter secretarie met 200 te ve hoogen, ontstonden eenige discussies omW de bedoeling van den raad by de oorsm» kelüke vaststelling van het salaris. De heer Kingma zeide, dat het de bed», ling was dat het salaris werd vastgesteld 1000 en niet op 800. De heer Zaadnoordük zeide echter dat dit niet de bedoeling was en dat hy èr tegen is. Het voorstel werd aangenomen zhs Hierna volgden eenige mededeelingèn oa dat de verbetering van den Limmerweg in werkverschaffing is goedgekeurd, doch dat de verbetering van den Dorregeesterweg is afgewezen. Het gemeentebestuur zal echter met het Hoogheemraadschap en den minister in overleg treden om dit alsnog gedaan te krügen. Woensdag vergaderde de Raad. Van den minister van sociale zaken was de mededeeling ontvangen, dat op de giro rekening der gemeente f 61.02 is bijgeschre ven als aandeel in de opbrengst der collecte van het K.S.D.-fonds. Dit bedrag zal verdeeld worden onder de genen die op 20 November als sparend le kend stonden, waardoor elk vermoedelijk 5 zal krügen. Aangenomen werd hierna een voorstel tot wüziging van de rekening-courant-overeen komst, waardoor het crediet verhoogd wordt tot 6000. Eveneens werd aangenomen een voorstel tot het aangaan van een kasgeldlee ning groot 5500, voor drie maanden tegen A pCt., hetwelk geschiedt op aandrang van Ged. Staten. Ook werd het besluit tot con versie van de loopende geldleeningen met algemeene stemmen gewijzigd. Ingevolge de nieuwe wijziging van de L.O.-wet 1920 stelden B. en W. voor bü den minister aan te vragen de openbare lagere school in stand te houden. Aldus besloten. Vervolgens stond op de agenda benoe ming leden B. A. Op voordrecht van het B. A. werd door den raad in de vac.-J. Pater laatstgenoemde herbenoemd, en in de vac.- G. Koelemeij werd deze eveneens herbe noemd. Een stuk weiland in de Schermer, groot 95 A. 90 c.A., werd met ingang van 1 Jan. a.s. tot 24 Dec. '38 verhuurd aan A. Muys voor de som van 85 per H.A. (vorig jaar 75). Een 4e suppl. kohier hondenbelasting 1937 werd hierop vastgesteld, waarna met alge meene stemmen het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een dading met het P.E.N. werd aangenomen. Hierdoor is het 39) HOOFDSTUK XXI. Hoe het verder ging. Maxine had intusschen de grootste kwel lingen doorstaan. Nadat de arme Dave in het onderaardsche gewelf was achterge laten, was zü op een muildier vastgebon den, dat 's morgens vroeg was opgevangen, en naar Hammuxi meegenomen. Nu zü be roofd was van haar eenigep vriend, was er niemand, die haar eenig gemak bezorgde. Phenuit reed naast haar, daar door het verlies van een groot deel der uitrusting verscheidene der overgebleven muildieren geen vracht meer hadden te dragen. Haar laatste hoop verdween, toen zü de grens van de verbrande streek bereikten. Haar plan was volkomen mislukt en niets kon Phenuit meer verhinderen, zyn plan te volvoeren. Toen zij ten laatste de ruïne van den tempel bereikten, zag zü het graf met het heuveltje van steenen en het kruis Phenuit met zijn arendsoogen zag het tege- lijkertijd. „Eindelyk!" mompelde hü. Eenige oogenblikken later werd met het opgraven begonnen. Zij was van den rug van het muildier afgetild en tegen een boom gezet, maar haar armen waren nog gebonden. Het geluid van de spaden op de steenen was een marteling voor haar. Zü wendde het hoofd af, Om niet te zien, hoe de werkzaamheden vorderden. Toen trad een stilte in het veelbeteekenend ophou den van het gerinkel van staal. Zü hoorde Phenuit zeggen: „Daar ginds! Leg het daar sinds naar! en toen wist zü, dat hü gevon den had, wat hij zocht. Later kwam hij met het Gouden Tablet tusschen duim en wijsvinger geklemd, naar haar toe en op zyn gezicht weerspiegelde zich zyn duivelsche vreugde. Tranen van woede en smart kwamen haar in de oogen. Haar strijden en lijden was tevergeefs ge weest. „Het is net zoo uitgekomen, als ik ge zegd heb", merkte hü op. „Het was een handige streek, het in te slikken heel handig". „U u bent afschuwelijk!" „Arme kleine droomstsr. Wel, ik kan nu wel wat toegeeflijker voor je zün. Eigen- liik verdien je gestraft te worden voor allen last. dien je me hebt bezorgd, maar mis schien zal ik alles door de vingers zien". „Gestraft! Niets van wat u nu nog kunt doen, kan halen bü wat u al gedaan hebt. O, laat my alleen ga weg!" Hij wendde zich tot Peters, die juist met een spade in de hand voorbü kwam en wees op het touw, waarmee zij was vast gebonden. „Je kunt haar nu losmaken. We vertrek ken over een uur van hier". Hü slenterde weg, terwül Peters het be vel volvoerde. Maxine bleef verbüsterd en verdrietig zitten. Phenuit voegde zich bij Katinka, die op een omgekeerde kit zat te rooken. „Je hebt het dus gevonden, Phineas?" Hij knikte en wierp het kostbare voor werp voor haar neer. „Wat is het?" „Alleen maar een stuk goud, dat op zich zelf niet meer dan ongeveer vijftig gulden waard is". „En hebben we daarvoor dien heelen wég afgelegd?" „Ja. Maar ik zou nog tien keer zoover zün gegaan, om het te krügen. Denk je, dat we nu aan het eind zün?" „Wat kan ik er van denken, als je mij niets vertelt". „Denk maar. wat je wilt, liefste. De we reld is ouder dan je denkt, en openbaart heel wat geheimen aan dsngeen, die de moeite neemt, ze te ontdekken. In dit ver laten land leefde eens een merkwaardig volk. Het schreef vreemde teekens op stee nen, die menigeen heeft trachten te ontcij feren en er niet in kon slagen. Maar ik slaagde wel". Hy draaide het Tablet eenige keeren om en om en zün dunne bloedlooze lippen be wogen, terwijl hij het opschrift voor zich zelf las. De donkere oogen van de Russische bespiedden hem al dien tüd. „Wat staat er op?" vroeg zü- „Je kunt er de beteekenis niet van be grijpen, maar ik zal het je zeggen. Er staat: „Kamatexl, Koning der Maya's en heer- scher over alle landen van zee tot zee, tot hem, die ooit het Oog van Abu vindt. Abu, de schenker des levens, bewaakt het graL Kijk door het oog van Abu en weet al les.verstoor niets". „Dat zegt me niets", zeide Katinka. „Dat wist ik wel. Vrouwen hebben geen verbeelding en geen begrip. Maar de vader van het meisje zou het begrepen hebben, als hij dit had kunnen ontcyferen. Hij wist van het geheim, dat in verband staat met de Kamatexl-dynastie". „Wat voor geheim?"' „Een geheim, dat tot meer dan tiendui zend jaar teruggaat en naar dit land over gebracht is door 'n Priester van het oude Atlantis". Katinka haalde de schouders op en blies een rookwolk in de lucht. „Ik begryp het niet", zei ze. „En blük- baar wil je me niet nader inlichten. „Wat gebeurt er nu met Maxine? Heb je met haar afgedaan?" „Ja". „Zend je haar weg?" „Nog niet". „Waarom niet? Het is beter van wel, Phineas. Zij staat hier maar in den weg". „Zij zal ons tot het eind toe vergezellen. Ik zal haar in Progreso achterlaten". Haar oogen zochten de zyne, maar zün gezicht bleef even uitdrukkingsloos als een stuk hout. Met haar sterke intuïtie raadde zü, dat hy, niettegenstaande zijn schijn bare woede op het meisje, dat zyn plan nen meer dan eens in de war had gestuurd, belang in haar stelde. Immers het meisje was niet gestraft en hü kon soms uren naar haar zitten kijken. „Zend haar nu weg", smeekte zü. „Een. van de Indianen kan met haar meeg*»»* „Neen. Zü gaat mee". „Maar nu je het Tablet gevonden hebt, kan ze je toch niet verder van dienst zijn". Hij trok de lippen op en een gevaarlük licht verscheen in zyn oogen. „Ik ben hier de meester", snauwde hy- „Zü gaat mee, omdat ik het wil. Dat is voldoende". Een uur later begaf het groepje zich weer op weg, met Peters aan het hoofd en Phe nuit achteraan met Katinka aan zün zijde. „Zij wordt geëerd", spotte Katinka. WÜ loopen, terwyl zü rüdt. Ik wist niet, dat je je zoo bezorgd maakte". „Het zal haar verhinderen te trachten, weg te loopen". „Dat zou jammer zün. Je hart zou ge broken worden, nietwaar?" „Houd je mond", snauwde hy. „En be moei je niet met myn plannen of het zou je kunnen berouwen". Den geheeler. dag door duurde de marsch, tot de duisternis het noodzakelük maakte, halt te houden. Onderweg hadden de in boorlingen vruchten gezocht, om het weinig hun overblüvende voedsel aan te vullen. Het kon de vermoeide gevang«ne weinig schelen, wat er verder gebeurde- •Verdoofd en verbüsterd aanvaardde ZU haar bitter lot. Het scheen onmogely'k, dat zij nog pas eenige weken geleden de 6e~ lukkigste vrouw ter wereld was, met een tehuis en een man en een toekomst, die zoo schitterend leek. Phenuits komst had dat alles verwoest. Bij haar ellendige11 toestand was nu nog een andere schrik ge komen, en die benauwde haar als akelige droom. Phenuit had beminnelü -tegen haar geglimlacht dat was v0 •Bende geweest. „O, wat moet ik doen?" mompelde zo- (Wordt vervolgd./

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6