Alcmaria's jubileum begint! VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. ALCMARIA VICTRIXI- HAARLEMI. (Westel. Ie klasse) DAMPÓ VR00LIJK KERSTFEEST VOORSPOEDIG NIEUWJAAR! ^Binnenland Vandaag eens geen woord over verkoud heid en Aspirin! Ik wensch U allen een en een Eerewedstrijd tegen Haarlem Zondag a.s. De competitie. 2en Kerstdag, 2 uur Jubileum-wedstrijd Neufc en Hoofd verstopt. Bijzonderheden kinderbijslagwet. TWEEDE BLAD electrisch net althans voor de eerste drie jaren voor de gemeente behouden. De exploitatie-rekening 1936-'37 van de R.K. bouwver. St. Joseph, werd door den Baad goedgekeurd, waarbij de voorzitter de hoop uitsprak, dat de gemeende eenige ■woningen rijker moge worden, aangezien de huidige toestand wel te wenschen overlaat. Aan den V.S.D.B. zal een subsidie toege staan worden uit de kas van het G.E.B. van J 0.05 per inwoner. Eveneens besloot de Baad tot het verleenen van een subsidie aan het Middenstands Borgstellingsfonds in het kapitaal der instelling voor den tijd van 5 jaar, ingaande 1937, groot 0.02 per inwo ner. Aangenomen werd het voorstel om zich aan te sluiten bij de „Fraude-risico-Onder- linge voor Gemeenten", waarbij zoowel de gemeente, het G.E.B. en het B.A. gebaat zullen zijn en waardoor het volgend jaar de borgtochten van den gemeente-ontvan ger zullen worden opgeheven. Nadat er door eenige raadsleden op- en aanmerkingen zijn gemaakt over het net van het G.E.B. en op verbetering is aangedrongen, ging de raad in comité. Nadat de deuren wederom geopend waren, besloot de raad tot het verleenen van een crediet, maximaal groot 11.000, wegens uitbreiding van de r.k. schooL Hierna slui ting. Voetbal. Wij beginnen vandaag met een vriend- schappelijken wedstrijd en de ingewij de zal begrijpen, waarom wij dezen keer daaraan de voorkeur geven. Zondag immers, tweeden Kerstdag, beginnen de Alcnvaria-feesten met den eere-wedstrijd AlcmariaHaarlem. En het is die eere-wedstrijd, dien wij hier even willen mèmoreeren. AlcmariaHaarlem! Reeds dikwijls heb ben beide ploegen tegenover elkaar ge staan, maar steeds was dat in competitie verband. Nu echter is het anders: nu geldt het een eere-wedstrijd ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van onze oudste voetbalvereeniging. Een eere-wedstrijd, dat is iets bizonders. Dat beteekent, dat de tegenpartij er niet aan denkt, om met een gelegenheids-elftal te komen, of met een paar spelers, die eens ge probeerd moeten worden. Dat beteekent, dat de tegenpartij uitkomt met haar normale opstelling, omdat zij daartoe moreel ver plicht Is. En al doet het er tenslotte weinig toe, of bijvoorbeeld een Smit komt of niét, toch wil het publiek gaarne een der beste inter nationals aan het werk zien. Een eere-wedstrijd beteekent ook nog iets anders dan een gewone friendly-game: er zal gewerkt moeten worden door beide partijen. Natuurlijk zal men geen harden wedstrijd mogen verwachten, maar even zeker ook geen salon-voetbal en vooral niet een laksch partijtje. Men ziet dus, dat deze eere-wedstrijd zeer levendig kan worden en men mag dan ook een goeden, interessanten wedstrijd tege moet zien. Ziedaar, wat de stad Alkmaar den Twee den Kerstdag wacht. Mogen velen getuige zijn van den zeer bizonderen wedstrijd AlcmariaHaar lem De opstelling der elftalen is: Alcmaria Brouwer Burger Koning Helderman Gerritse de Grand v. d. Pol A. Schaaper Keppel G. v. Wieringen Hamstra (Keeper Keuris is nog niet hersteld!) R. Kammeyer F. J. v. d. Hulst J. Ninaber A. de Winter J. C. Smit H. A G. de la Mar A. Effern A. v. Gooi M. J. Verhoppen J. B. Huysmans C. Vijgeboom De competitie. Het programma voor de competitie is zeer klein. Zoo wordt er in het geheel Westen slechts een eersteklas-wedstrijd gespeeld, n.L Excelsior—V.S.V. Toch is hier sprake van een belangrijke ontmoeting, want beide ploegen staan gezamenlijk onderaan en moeten vechten, om niet definitief op de on derste plaats te komen. Het is niet te zeggen, wie de gelukkigste zal zyn, al geven wij persoonlek de voor keur aan V.S.V., dat o.L wat krachtiger speelt. In Zuid en Noord wordt toevallig een ge heel programma afgewerkt. Het Zuiden. P.S.V. krijgt het lang niet gemakkelijk, want het bezoekende B.V.V. is tot alles in staat en kan zelfs een P.S.V. in Eindhoven kloppen. Voorloopig gelooven we weliswaar daar nog niet aan, maar gemakkelijk zal P.S.V. het zeker niet hebben. N.A.C. heeft het positief gemakkelijker, al is het bezoekende M.V.V. niet zoo erg zwak. Hei staat zelfs op de tweede plaats, maar die positie is wat geflatteerd. Waar M.V.V. het hoofdzakelijk van de thuiswed strijden moet hebben en N.A.C. op eigen veld vrijwel niet te kloppen is, daar mogen we een Breda'sche zege verwachten. Juliana krijgt bezoek van Willem II, wat een gelijk-opgaand partijtje kan beteeke- nen, waarbij de thuisclub echter de beste kansen heeft. En werkelijk heeft Noad, dat thuis tegen Roermond speelt, ook een kansje op de punten, maar Roermond is sterker, dan men vermoedt, zoodat hier de uitslag ook wel eens andersom zou kunnen zijn. Misschien, dat Longa er in zal slagen, om Eindhoven met een kleine nederlaag huis waarts te sturen, maar erg zeker zijn we daar niet van. Het Noorden. In het Noorden gaat Be Quick opnieuw een moeilijken wedstrijd tegemoet. De wit- hemden trekken n.L naar Leeuwarden, waar de club van dien naam haar zal ontvangen. Nu Be Quick Zondag J.L verloren heeft, krijgt Leeuwarden theoretisch zoowaar een kansje, dat het zsl verdedigen en dus kun nen de Groningers op feilen tegenstand rekenen. Veendam heeft weliswaar een uitwed strijd, maar het ontvangende Velocitas zal wel niet in staat zijn, om voor een verras sing te zorgen, zoodat het mogelijk een beste dag kan worden voor de Veenkolonialen. Sneek krijgt thuis natuurlijk geen schijn van een kans tegen G.V.A.V. en H.S.C. zal even zeker het onderspit moeten delven in Heerenveen. Als Hoogezand nu maar kon winnen van Achilles Wat we echter betwijfelen. ONZE TWEEDEKLASSERS. Terwijl Alcmaria haar eere-wedstrijd speelt, kan zij meteen nieuwsgierig zijn naar de resultaten van twee wedstrijden in de tweede klasse. Vooral de wedstrijd West FrisiaW.F.C. zal haar interesseeren, om dat Alcmaria óver een week eveneens een bezoek moet brengen aan Enkhulzen. Zoo als de situatie thans is, gelooven we niet, dat er veel krachtsverschil bestaat tusschen beide ploegen, zoodat een gelijk spel werke^ lijk niet al te vreemd zou zijn. Maar de Enkhuizers spelen nogal wisselvallig en dus is er van alles mogelijk: een groote zege, maar ook een gevoelige nederlaag. Beide ploegen hebben intusschen nog kampioenskansen en zullen er dus een flink enthousiast partijtje van maken. Verder wordt nog gespeeld Z.F.C.— Z.V.V.; een Zaansche wedstrijd dus. De oud eersteklassers zijn absoluut de sterkeren, maar men weet nu eenmaal, dat een plaat selijke wedstrijd tal van moeilijkheden met zich mee brengt. En daarom is elke uitslag mogelijk. In de tweede klasse B. is alleen de wed strijd ZeeburgiaR.C.H. vastgesteld. De Haarlemmers treffen het niet, dat de Am sterdammers juist den laatsten tijd in vorm zijn gekomen en mogen dus blij zijn, als de wedstrijd in een gelijk spel eindigt. MaaT een puntje kunnen de Racers zeker wel ver overen. Veranderingen! Terwijl bovenstaande reeds gezet was, is er een aantal veranderingen gekomen in het wedstrijdprogramma voor de beide Kerst dagen. Zoo zijn o.m. de wedstrijden Excel siorV.S.V., De VolewijckersSucces en WatervogelsB.K.C. uitgesteld, terwijl zijn vastgesteld de wedstrijden De Meteoor Kinheim, XerxesH.D.V.S., Hengelo Go ahead, P.E.C.—N.E.C. en W.F.C. III— K.F.C. III. DE DERDE KLASSERS. In de derde klasse A werd nog een ont moeting vastgesteld, n.1. Volewijckers— Succes. Dit treffen werd inmiddels weer uitgesteld, zoodat deze afdeeling weer „voetbal-loos" is. De derde klasse B laat nog heel wat en zelfs nog eenige belangrijke ontmoe tingen zien. Bloemendaal ontvangt D. E. C. en er bestaat veel kans, dat de rood-witte Amsterdammers verder achter op zullen raken. De positie van de ex-tweede klassers zou dan gunstiger kunnen worden, daar het geenszins is buitengesloten, dat De Meteoor het bezoekende Kinheim een kostbaar punt afhandig maakt. Beverwijk kan de Zeemeeuwen met een nederlaag naar huis zenden en daardoor de kleine kans behouden. Zandvoort klopt S. D. Z., terwijl Ahrends en Schoten de punten zouden kunnen dee- len. DE VIERDE KLASSERS. Alkmaar ontvangt M. F. C. De vorengenoemde wedstrijd die J.1. Zondag gespeeld zou worden, is verschoven naar het Kerstprogramma, zoodat de groen-witten ook nog in actie kunnen ko men. Reeds vorigen Zaterdag gaven we om trent dit treffen een nauwkeurige beschou- wing en we zouden momenteel daar dan ook opnieuw naar kunnen verwijzen. We spreken nogmaals den wensch uit, dat de kaasmenschen een behoorlijke partij voetbal zullen demonstreeren en daar naast zullen winnen. Groen-witten, good luck!... RESERVE DERDE KLASSE. Alkmaarsche Boys nAlcmaria II. In de morgenuren van den tweeden Kerstdag zal Alcmaria II een bezoek gaan brengen aan de reserves van de Alkmaar sche Boys. Voor de withemden die er momenteel heel goed voorstaan, intusschen een zeer belangrijke ontmoeting, daar vanzelf-spre- kend gewonnen dient te worden, om de mooie positie niet in gevaar te brengen. Natuurlijk zullen de geblokten het als een eer beschouwen, revanche te winnen van de eertijds geleden 62 nederlaag. Of dit lukken zal? We zullen zien!... Het zal echter aan den Westerweg wel spannen. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Van de twee vastgestelde wedstrijden van Zondag j.L kon de wedstrijd S.V.W.Berdos geen doorgang hebben door afkeuren van het terrein. De wedstrijd Z.A.P.Geel zwart vond echter wel plaats en ongetwij feld heeft het daar gespannen. Wij voor spelden voor de thuisclub een overwinning, doch deze voorspelling is niet uitgekomen. De uitslag doet het reeds vermoeden (12) dat beide ploegen aan elkaar gewaagd wa ren. De strijd is onder hoogspanning gestre den en op een gegeven moment waren de gemoederen zoo verhit, dat de scheidsrechter het noodzakelijk oordeelde, drie spelers naar de kleedkamers te verwijzen. De uit slag is ongetwijfeld een goede in het voor deel van Geel-Zwart, omdat zij nu weten, dat twee clubs, n.L S.R.C. en Z.A.P., vier verliespunten meer bezitten dan zij zelf. Voor tweeden Kerstdag is echter weder om een zeer beknopt programma vastge steld. Alleen de wedstrijd S.V.W.V.I.O.S. te Heerhugowaard vraagt de aandacht. Wie er zal winnen? Een voorspelling is uiterst moeilijk te maken, omdat hier twee clubs tegenover elkander komen, die hun spel door en door kennen. Beide spelen ongeveer het zelfde enthousiaste spel, met V.I.O.S. iets meer technischer. S.V.W. echter zal het tot een eer rekenen de kampioenen van het vo rig jaar te slaan, waardoor zij zelf een zeer goede plaats op de ranglijst zouden kunnen gaan innemen. Dat het er zal spannen is zeker en ongetwijfeld zullen velen een gang naar het S.V.W.-terrein ondernemen om beide ploegen in actiè te zien. Worstelen. S. S. S. KAMPT TEGEN DE HALTER. Het is een goede, zelfs zeer goede wed strijd geworden tusschen de Alkmaarsche S. S. S.ers en het Zaandamsche de Halter. Een groot aantal toeschouwers woonde den wedstrijd bij en heeft kunnen genieten van goede sport. De eerste partij bracht H. Jensma en A. Jacobsen op de matras, twee werkers, die het beiden in kracht zochten, wat van Jensma verkeerd was, daar hij hierin de mindere was van Jacobsen. Jensma werd na 12 minuten verliezer op punten (21). De tweede partij, Kok tegen Hagen, was van beter gehalte. Geweldig werd door beMen aangepakt, en hoewel Kok in lengte en ge wicht in het nadeel was, wist hij toch na 9 min. 15 sec. een touché te bevechten (0—2H). 3e partij: J. LebbingDubbeldam, twee vurige werkers. Beiden probeeren een touché te forceeren, wat Lebbing na 2 min. gelukt o2 4e partij: KaandorpBoon. Een partij, door het mooie bruggen rijk aan spannende momenten; na 4 min. 38 sec. werd Kaan dorp getoucheerd (2 <40). Dye laatste partij voor de pauze werd ook een nederlaag voor S. S. S.; Bom werd ge toucheerd door Bakker in 3 min. Na deze party was de stand S. S. S. 7 ver liespunten tegen „De Halter" 6 verlies punten. Na een korte pauze volgde het optreden van „The Bobs Boys". Hoewel wy aanvan- keiyk wat sceptisch stonden ten opzichte van deze amateurs in de acrobatiek, was onze meening na hun optreden grondig ge- wyzigd. Onder doodsche stilte werden de schitterend uitgevoerde toeren gevolgd. Het ensemble had dan ook na afloop een welverdiende ovatie in ontvangst te nemen, ALICMARIA VICTRIX 40 JAAR. Onze oudste voetbalvereeniging Alcmaria Victrix bestaat straks veertig jaar. Het was om die reden, dat het bestuur van den turn kring Alkmaar en Omstreken alle Alkmaar sche sportvereenigingen, van welke richting ook, had uitgenoodigd voor een besprekingc over de mogeiykheid van een massale hul diging door al die vereenigingen tezamen. Deze vergadering werd Woensdagavond gehouden in het café Céres aan den Helder- schen weg. Na ampele besprekingen werd een voorloopig plan opgemaakt: men wil een flinke optocht houden met vaandels en vlaggen van zooveel mogeiyk vereenigin gen. Deze zullen op het Waagplein worden opgesteld en een korte wandeling zal dan gemaakt worden door de Langestraat, waar onder de tonen van de muziek gedefileerd zal worden voor het stadhuis, waarop het bordes behalve het gemeentebestuur ook het bestuur van Alcmaria Victrix een plaats zal krygen, terwyi de Alcmaria-leden op en voor de trappen van het bordes zullen kun nen plaats nemen. Na het défilé zal dan een muzikale rond wandeling door een gedeelte der stad ge maakt worden, waarby het de bedoeling is, dat Alcmaria dan zelf voorop marcheert. Natuuriyk gaat men niet in sportcostuum, zulks met het oog op het jaargetyde. Een ieder heeft dus zyn gewone wintercostuum aan. Fakkels zyn tegen den kostenden prys be schikbaar gesteld. De hulde-marsch zal plaats hebben op Woensdag 5 Januari in den avond. Tot zoover de plannen. Maar de vergadering meende terecht, dat het slagen van zoo'n optocht reeds by voor baat vast moet staan. Er moet dus gerekend kunnen worden op een zeer groote deel name. Daarom heeft men aan de plannen nog geen definitieven vorm gegeven, maar een tweede en laatste vergadering vastge steld op Woensdag 29 Dec. e.k., al weer 's avonds om 8 uur in het café Céres, om dan tot definitieve besluiten te komen. Inmiddels werd ons verzocht, om steun te verleenen aan deze plannen. Daaraan voldoen wy volgaarne. Er is n.L reden te over, om alle Alkmaarsche vereenigingen, groot en klein, op te wekken, aan dezen op tocht mee te doen. Men weet, dat Alcmaria een zeer byzon- dere plaats inneemt op het vereenigingsge- bied. Het is niet alleen onze oudste plaatse- lyke voetbalvereeniging, het is veel meer. Alcmaria heeft de voetbalsport hier ge propageerd gedurende veertig jaren; het heeft op dit gebied pionierswerk verricht, dat van enorme beteekenis is geweest voor de ontwikkeling van de voetbalsport in ons geheele gewest. Het heeft veertig jaar de lichamelyke opvoeding ter hand genomen en bovendien in al die jaren duizenden en nog eens dui zenden genotvolle uren bezorgd. Wij meenen, dat alle vereenigingen, van welke richting of gezindte ook, aan deze eenvoudige, maar spontane huldiging moe ten deelnemen; niet alleen onze voetbalver- eenigingen, als de Alkm. Boys, Alkmaar, A.F.C., Jong Holland en Mevo, maar ook de turnvereenigingen, de korfbal- en hockey clubs, de wielerclubs, de zwemclub, enz. enz. Wij_ meenen, dat Alcmaria een dergelyke huldiging verdiend, juist, omdat zy en zy alleen zulk baanbrekend werk heeft ver richt in Alkmaar en geheel Noordholland boven het IJ. En het is daarom, dat wy hier de ver eenigingen opwekken, om metterdaad te toonen, dat zy meeleven met een zusterver- eeniging, aan wie zy misschien indirect zooveel te danken hebben. Alcmaria's jubileumfeest moet niet alleen een feest zyn voor de club zelf, maar moet een gebeuren worden voor de geheele stad. Dat kan, als ieder meewerkt! en vanaf deze plaats roepen wy hen dan ook gaarne een tot weerziens toe. Na het optreden der acrobaten werd het worstelen voortgezet. In de eerste party, J. LebbingF. Schaaf, was Lebbing sterk favoriet, doch stelde helaas te leur. Schaaf wist een kansje goed te benutten en vloerde Lebbing in 4 min. 46 sec. (2%0). De volgende party, N. Schats—A. Faas, was weer een partij, waarin beiden het in kracht zochten, waardoor Schats met gering verschil na 12 min. verliezer op punten werd (2-1). Na deze party was de stand 11% tegen 7 punten in het nadeel van S. S. S., een bijna niet in te halen achterstand. G. Admiraalv. d. Leede. Direct brengt Admiraad zijn tegenstander een paar maal in gevaar en weet zichzelf daarna door goed bruggen te redden. Door een kleine bles sure moest v. d. Leede opgeven, waardoor Admiraal winnaar werd (02Hl- party van den avond. S. SchutB. Dauma werd de mooiste Hierin werd het Grieksch-Romeinsch worstelen tot zyn volle schoonheid ontplooid. Don Dompo Inademen dooi' middel van deze practische in- hblator welke Ugratisontvangt bij 'n doos 30 et. of pofjOcL. Beiden lieten zien, dat het niet alleen krachtsport was, doch ook list- en grepen- spel. Na 9 min. 56 sec. werd S. Schut winnaar op touché. Door dezen uitslag was de spanning tot een hoogtepunt gestegen, want de nu vol gende party D. Kok—Hagen moest de be slissing brengen. Kok heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten en voor de tweede maal wist hy dezen avond een overwinning te behalen, door zyn tegenstander na 2 min. 49 sec. op beide schouders te drukken. Hierdoor kwam S. S. S. voorloopig in het bezit van den uitgeloofden beker. De eindstand was: S. S. S. 11 H> Halter 14% verliespunten. Dinsdag 4 Januari volgt de return wed strijd, waarvoor nu reeds groote belang stelling bestaat. FELLE UITSLAANDE BRAND. Bewoners met veel moeite in veiligheid. Vannacht omstreeks half vier werd de brandweer gewaarschuwd voor een feilen brand in perceel Haddingerstraat 40 en 40a te Groningen. Dit pand is beneden bewoond door de familie J. J. Ros, een gezin met vier kinderen, en boven door de familie J, Hemmes, een gezin met vyf kinderen. Toen de bewoners van het benedenhuis door het knetteren der vlammen wakker werden, had het vuur reeds zoo om zich heen gegrepen, dat er voor de bovenbewo ners geen kans meer was om langs den ge wonen weg het huis te verlaten. Met veel moeite wisten zy via de dakgoot het belen dende perceel te bereiken en zich in veilig heid te stellen. Allen waren slechts in nacht gewaad gekleed en werden door de buren van kleeding voorzien. Het geheele pand is uitgebrand, terwyi de aangrenzende huizen gevaar liepen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Beperkt tot groep der loontrekkers. Zooals dezer dagen is gemeld, heeft de minister van sociale zaken by den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet, houdende regelen in zake kinderbijslagverzekering. Aan de toelichting tot het ontwerp ontleenen wy het volgende: Om redenen van practischen aard heeft de minister zich, by het ontwerpen der onderhavige regeling, voorshands beperkt tot de groep der loon trekkend en. Voor deze categorie van personen intusschen bedoelt het wetsontwerp te geven eer» algemeen e geldende regeling, waaraan ter zake van de verstrekking van kinderbyslag ten minste moet worden voldaan en waarop door het economisch-sociale leven be- drijfsgewyze kan worden voortgebouwd. Zooals dit loon wordt bepaald, moet het derhalve geacht worden berekend te zyn op de basis van de bestaanmogelykheid van een gezin van feiteiyk gemiddelde grootte. Bij dit gegeven van het economisch-sociale leven aansluitend, beoogt het wetsontwerp een grondslag te leggen voor een meer rechtvaardige verdeeling van het totale be drag, dat wordt verloond, door met name verplichtend te stellen, dat by de loonbe- paling van hen, wier gezin den feitelijk-ge middelden omvang overtreft, met de daar mee samenhangende grootere lasten wordt rekening gehouden. Het zou tot ongewenschte gevolgen lei den, indien de individueele werkgever werd belast met het geven van byslagen aan de in zyn dienst zijnde arbeiders met groote gezinnen moeiiyker werk vinden of, bij in krimping van personeel, eerder voor ontslag in aanmerking komen. Degenen, in wier be lang de maatregelen bedoeld was, zouden juist daardoor gedupeerd worden. Zulks kan worden ontgaan door een rege ling, waarbij de kosten van alle in een be paalden tijdsduur verschuldigde kinderby- slagen worden omgeslagen over alle werk gevers naar evenredigheid van het door hen aan hun arbeiders uitbetaalde loon, zoodat het voor den individueelen werkgever van geen belang is of en hoeveel arbeiders, die aanspraak op kinderbijslag kunnen maken, in zyn dienst werkzaam zyn. Gestreefd is naar een eenvoudigen opzet van de regeling. In het belang van de ge- wenschte unificatie der sociale verzeke ringswetten, is op tal van punten nauwe aansluiting gezocht aan de bepalingen van de Ziektewet. 65. Flip en Wip keken met stomme ver bazing naar dit tafreeltje. Flip was erg verontwaardigd. Hoe durfden de kraaien deze koninklijke vogel zo aan te vallen. Dat ging alle perken te buiten. 66.,, Zoek jy wat stenen op", zei hij tegen Wip, dan zal ik dat brutale volkje eens leren. Weldra suisde de eerste steen door de lucht en trof juist de aanstoker van de vechtpartij.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7