W Jkouwciaal Tlieuws AMSTERDAMSCHE BEURS SP" ir BlROEK OP LANGENDIJK SCHERMERHORN •HEERHUGOWAARD DEN HELDER. John bestijgt een Vulkaan. Door F. E. Madaras. John haalde zijn schoudets op an ant TWEEDE BLAD ALGEMEENE NEDERL. ZUIVELBOND. Jaarvergadering te Utrecht De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond kwam heden in algemeene vergadering bij een in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht onder voorzitterschap van den heer L. Britzel. Als buitengewone leden werden met acclamatie toegelaten de heer K. J. Terp stra. Heemstede en de federatie van ver- eenigingen van directeuren van Coöpera tieve Zuivelfabrieken in Nederland. Professor Ir. B. van der Burg werd als bestuurslid herkozen. De secretaris, de heer J. A. Geluk, deed daarna o.a. mededeelingen over den afzet der producten. De maanden September October hebben een sterke verhooging van den boterprijs te zien gegeven. De kaasprijzen hebben zich in September en het begin October ook in stijgende lijn bewogen. Hier kwam de daling echter vroe ger dan bij den boer. De melkpoederprijzen vertoonden vrijwel hetzelfde beeld. Wat de gecontingenteerde export betreft werd opgemerkt, dat de clearingregeling met Duitschland zich in zoodanigen zin heeft ontwikkeld, dat er den laatsten tijd van een achterstand in de betalingen voor onzen export geen sprake meer is. Bij de onderhandelingen met Duitschland is het gegaan om de vraag, of al of niet met de clearing zou worden doorgegaan. Gezien de omstandigheden, is het zeker voor de ex port van land- en tuinproducten van het grootsche belang, dat met de clearing op den bestaanden voet wordt doorgegaan, daar elk ander systeem zoolang men in Duitsch land vasthoudt aan de deviezenregeling minder zekerheid voor een goed geregu- leerden export biedt dan dit. Betreffende de consumptiemelkrege- lingen werd opgemerkt, dat het niet op den weg ligt van de Coöperatieve zuivelberei ding om de oprichting van dit soort rege lingen te bevorderen. Wordt men door de omstandigheden gedwongen daaraan toch mede te werken, dan is het van belang, dat de coöperatie zelf een vereeniging vormt, welke dan zoo noodig in federatief verband met andere distribuanten-organisaties kan samenwerken. Ook in het wettelijk gebied zullen de crisismaatregelen inzake de melk- voorziening worden gewijzigd. Het schijnt de bedoeling te zijn, dan ook hier aan de belanghebbenden, onder be scherming der regeering, bepaalde be voegdheden in handen te geven, evenals dit bij de oprichting van vereenigingen in het buitenwettelijke gebied het geval is. Mogelijk zal hier de bescherming echter nog wat verder gaan, gezien het feit, dat deze ook in de achter ons liggende jaren grooter is geweest. De Coöperatieve Zui velbereiding heeft zich ernstig te beraden over het standpunt, dat zij in dezen heeft in te nemen, daar deze bescherming van groepen op schade voor anderen moet uit- loopen, terwijl bedrijven in de omgeving van dit gebied ook nu reeds ernstig bedreigd worden door de afsluiting, welke dit soort regelingen ten gevolge heeft. Van verschillende kanten werd aange drongen nogmaals het verzoek te richten tot den minister tot wijziging van de kal- verteelt-beperking en als het eenigszins mogelijk is deze op te heffen. De volgende conclusies werden aan de vergadering voorgelegd ten aanzien van de algemeene kwaliteitsverbetering der melk. 1. Het is noodig, dat er een algemeene regeling tot verbetering der kwaliteit van de melk komt. Hieronder dient zoowel in dustrie-melk, als consumptiemelk te val len. 2. Hoewel met de verbetering der melk- winning en melkbehandeling door voor lichting en onderwijs, zooals dit thans bij de Coöperatieve fabrieken in vele gevallen plaats vindt, moet worden doorgegaan zal het toch noodig zijn om tot een algemeene betaling der melk naar kwaliteit te komen, teneinde de achterlijke en nog niet. mede werkende bedrijven er ook toe te brengen, aan de kwaliteits-verbetering mee te doen. 3. Om tot een algemeene betaling naar kwaliteit te komen en verdere regelingen in te voeren, die met het oog op de onder linge verhoudingen algemeene toepassing zullen moeten vinden, zullen de grondsla gen van overheidswege moeten worden vastgelegd. Dit zal in overleg met de direc tie van den landbouw moeten geschieden en het toezicht op de uitvoering zal bij het met de landbouwaangelegenheden belaste departement moeten berusten. 4. Uitvoering der wettelijke maatregelen zal elke fabriek naar eigen inzicht moeten kunnen regelen, mits voldaan wordt aan de dienaangaande door de overheid gestelde richtlijnen. De Coöperatieve zuivelberei ding zal in de gelegenheid moeten worden gesteld, eigen diensten in te stellen, die aan de wettelijke voorschriften voldoen. De begrooting voor het dienstjaar 1938 werd z. h. s. goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigde de heer Schro- der de aandacht van het bestuur op de felle concurrentiestrijd, welke gevoerd wordt tusschen de Galak en de Coöperatie. Spreker wees op de onjuistheid, dat de directeuren der coöperaties de melk soms afgeven aan de particuliere fabrieken. Dat was, volgens spreker, het paard van Troje binnen halen. De boeren werden verblind door de hooge prijzen, welke hun worden geboden. Het was spreker bekend, dat de bedoelde N.V. 22.500.000 K.G. melk per jaar omzet. Met alle mogelijke middelen worden de boeren er toe overgehaald de melk niet meer aan de coöperatie doch aan de N.V. te leveren. Zelfs biedt de N.V. aan de helft van de boete te betalen. Spr. verzocht het bestuur maatregelen hiertegen te tref fen. De voorzitter verklaarde, dat deze kwestie reeds eerder de aandacht had van het bestuur. De N.V. tracht de macht van de coöperatie te breken. De boeren moeten zoo verstandig zijn hieraan niet mee te werken, want zij graven op deze wijze hun eigen graf. De Zwitsersche melk is voor de N.V. te duur geworden. Men heeft nu in Nederland een beter gebied gevonden om de noodza kelijke melk te betrekken. De boeren moe ten in deze veel meer saamhorigheid be trachten en hun egoisme ter zijde stellen. 'T VREEMDELINGENVERKEER IN NOORDHOLLAND. Het subsidie in de Staten Aan het verslag van de behandeling in de afdeelingen ontleenen wij het volgende: Eenige leden stelden de vraag, of het wel goed gezien is van Gedeputeerde Sta ten om met dit voorstel te komen. Reclame ter bevordering van het vreemdelingen verkeer kost veel geld. Deze reclame kan alleen tot haar recht komen, als alle krachten worden samengetrokken, ook wat de financiën betreft. Verdeeling van de 1800 zal geen effect sorteeren. Een van de hier aan het woord zijnde leden nam kennis van een begroo ting van eene Federatie voor Vreemdelin genverkeer in onze provincie, die een in komen heeft van 351. Hiermede kan niets worden gedaan, ook niet als hierbij zou komen een gedeelte van de 1800 als verder betoogd, moet alleen geschieden aan eene goede organisatie met eene ge zonde financieele basis, waarbij werd ge wezen op de 70.000 die het Rijk voor de bevordering van het vreemdelingenver keer beschikbaar stelt. Bovendien meenden deze leden, dat eene algemeene reclame, waarbij vreemdelingen naar ons land worden getrokken, ook aan de provincie ten goede komt. Onze provin cie heeft zooveel bezienswaardigheden, dat buitenlanders dit zeker niet zullen pas- seeren. Deze leden meenden de vraag te moeten stellen, of het niet beter zou zijn, dat Ged. Staten dit voorstel terug namen, tot er in de provincie eene goede organisatie is tot stand gekomen met een goede financieele basis. Ook kan men, zoo meende een lid aan het geven van het subsidie aan de Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te 's Gravemhage de noo- dige voorwaarden verbinden. Andere leden hadden uit het voorstel niet gelezen, dat het de bedoeling van Ged. Staten is de 1800 onder de in de provincie werkzame Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te verdeelen. Zij meenden begrepen te hebben, dat het be vorderen van het vreemdelingenverkeer binnen onze provincie hieraan ten grond slag ligt. Een der hier aan het woord zijn de ledem deelde nog mede, dat in de af deelingen tot onderzoek van de begrooting al eenige malen er aan getwijfeld is, of deze 1800 wel voldoende aan de provin cie ten goede komen. De Overheid moet 't werk van de vereenigingen aanwakkeren. Dit lid meende in dit verband te mogen wijzen op de ervaring in Amsterdam. Trots het goede werk, door de Vereeniging „Het Koggeschip" jaren verricht, zal niemand ontkennen, dat, nu de gemeente dit par ticulier initiatief stimuleert, goede resul taten zijn bereikt. Een lid stelde nog de vraag, wat Ged. Staten als een Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zien. Het aanwezige lid van Ged. Staten wees er op, dat van uit de Staten meermalen twijfel is uitgesproken of er bij de propa ganda voor het vreemdelingenverkeer vol doende aandacht aan onze provincie wordt geschonken. Ged. Staten hebben hier een onderzoek naar ingesteld en het is hun ge bleken, dat de twijfel gerechtvaardigd is. Ook zij meenen, dat het subsidie niet vol doende aan de provincie ten goede komt. Het voorstel behelst alleen het subsidie in te trekken. Gedeputeerde Staten kun nen dan trachten concentratie te brengen in de op het terrein van het vreemdelin genverkeer in ons gewest werkzame krach ten. Bij dat werk zullen Gedeputeerde Staten dan zooveel mogelijk de behulp zame hand bieden. Waar de provincie zoo veel moois te zien geeft, is het waard dat deze poging wordt ondernomen. Zooals wij reeds mededeelden zond de V. V. V. te Bergen naar aanleiding van dit voorstel een verzoek aan de Staten om het voorstel niet aan te nemen, aangezien h.i. alleen de A. N. V. V., door haar internatio nale verbindingen propaganda in het bui tenland kan maken en niet uit het oog mocht worden verloren, dat N. H. van de internationale propaganda wel in de eerste plaats profijt trekt, dus de laatste behoort te zijn die zich aan de daaraan verbonden kosten onttrekt. Oranje-comité. 1 Op initiatief van mevr. Schelhaas heeft zich een comité gevormd, dat tot doel heeft in verband met de a. s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk huis, aan de gezinnen, waarin over een tijdperk van drie maanden een kleine geboren wordt, een geschenk te geven. Dit sympathieke doel verdient alle steun. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld een gift, hetzij klein of groot, te geven in een bus, die door de genoemde dames in de eerstko mende dagen huis aan huis zal worden gepresenteerd. Wij hopen dat het doel moge verwezen lijkt worden. Kerstgave. De alhier bestaande Commissie voor voeding, dekking enz. is in de gelegenheid gesteld aan 113 hoofden van gezinnen een Kerstgave, bestaande uit rundvet, reuzel en braadvet uit te reiken, welke reeds aan de gelukkigen zijn rondgebracht. Spaar- en dekkingsfonds. Uit het Spaar- en dekkingsfonds is aan onze gemeente een voorloopig bedrag van 60.37 toegekend, welk bedrag onder de thans sparende rechthebbenden, 30 in getal, in bons nog vóór Nieuwjaar wordt uitgereikt. Stand werkeloozen. Het aantal te werk gestelden en steuntrekkenden bedroeg op 20 December 50 hoofden van gezinnen. Donderdagavond hadden een zeer groot aantal leden der plaatselijke afdee- ling gehoor gegeven om op den avond, die geheel in het teeken van het Kerst feest stond, in lokaal Rus samen te komen. Hulst, kaarsenverlichting en eenige Kerst boompjes maakten van de zaal een stem mingsvol geheel. Nadat allen door de voorzitster welkom geheeten waren, begon zij met de voor lezing van de vroolijke schets, waarmee de vorige vergadering een aanvang was ge maakt. In de pauze werden eigengemaakte ge bakjes bij de thee gepresenteerd en de uitgebrande kaarsen door nieuwe ver vangen. Hierna volgde wederom voorlezing, waarna nog medegedeeld werd, dat den volgenden keer de heer Zwarteveen, arts ter plaatse, een inleiding zal houden over voedingsleer. Aanbesteding. Openbare aanbesteding van het dempen van diverse slooten op de Buurt te Heer- Gebr. Dkker, H.H.Waard 8469.— C. de Geus, Br. op Langendijk 7927.— C. Langendijk, H.H.Waard 7623.— J. Borst, H.H.Waard 8480.— De Moei en Hermes, Heiloo ti 7490.— Aafjes, Assendelft yy 7560.— P. Wester, H.H.Waard yy 7900.— T. Langendijk, Heiloo yy 7684.— H. v. Dijk, Zaandam yy 8097.— K. Blokker, Lutjewinkel yy 8387.— W. Giltjes, Br. op Langendijk yy 8135.— P. Buis, Oudorp yy 8247.— Wed. P. Hittema yy 8334.— P. Bot, H.H.Waard yy 8489.— Moejes en Harstkamp, Oterleek yy 7890.— D. de Boorder, H.H.Waard yy 8950.— Holman, Alkmaar yy 7800.— Laagste inschrijvers de Moei en Hermes. De gunning is aangehouden. Conflict tusschen burgemeester en raadslid. In den anders zoo gemoedelijkenn gemeen teraad van Den Helder is thans een conflict ontstaan tusschen den voorzitter, burge meester Ritmeester, en het raadslid dr. Feenstra Kuiper. In de raadsvergadering van 30 Novem ber had genoemd raadslid om uitstel der sectie-vergadering gevraagd, waarin de be grooting pleegt te worden onderzocht. De burgemeester oordeelde dit niet noodig, doch het raadslid achtte den tijd tot bestu deering der stukken te kort. Dit gaf den burgemeester aanleiding tot dr. Feenstra Kuiper te zeggen: „Dan komt u maar niet", een uitlating waartegen de betrokkene ter stond protesteerde. Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting in den raad, de eerste na genoemd voorval, is dr. Feenstra Kuiper op de door den burgemeester gebezigde uitdrukking terug gekomen, meenende, dat hier een minachting voor de taak van het raadslid lag en hij verzocht den voorzitter zich te matigen in zijn uitdrukkingen. Hierop heeft de burgemeester zich ver weerd en dr. Feenstra Kuiper verweten bij de vorige begrooting te hebben geklaagd over te laten indiening ervan en nu, volgens zijn eigen zeggen, deze wèl op tijd is, pro testeerde dezelfde heer opnieuw, omdat er nu weer geen tijd tot voorbereiding zou zijn. De burgemeester vond, dat een dergelijke houding op sabotage gaat lijken en waar schuwde dr. Feenstra Kuiper op te passen voor onhebbelijke en grove uitdrukkingen. In de vervolg-zitting is nu dit raadslid weer van leer getrokken en wilde de uit drukking van den burgemeester voor diens rekening laten. Spreker wenschte een com missie van 3 personen te laten uitmaken of zijn uitdrukkingen inderdaad „grof" en „on hebbelijk" zijn. Zoowel de burgemeester als spreker zouden een lid aanwijzen, terwijl een 3e lid door de reeds benoemden zou worden aangezocht. De in het ongelijk ge stelde zou zich moeten verplichten in den openbaren raad verontschuldigingen aan te bieden. Indien de burgemeester niet op dit voorstel ingaat, zou, verklaarde spreker, dit gebrek aan moed toonen. In zijn repliek herinnerde de burgemeester eraan, dat alles is ontstaan door de uitdruk king: „Dan komt u maar niet", d.w.z. op de sectie-vergadering en die bestaan niet uit een voorbespreking der begrooting, doch simpel uit het overhandigen van een getypt velletje papier. Is dat nu een reden om zoo digp beleedigd te zijn? De zienswijze van dr. Feenstra Kuiper vond spreker overdre ven en bijna komiek. Spreker weigerde mede te werken aan een commissie als door dr. Feenstra Kuiper bedoeld. Het verbaasde den Burgemeester, dat dr. Feenstra Kuiper 3 weken heeft moeten na denken over de wijze waarop hij gemeend heeft te moeten antwoorden en hij vond zulks geraffineerd. Spreker is alleen dan bereid om zijn woorden in te trekken, in dien dr. Feenstra Kuiper toegeeft dat diens woorden anders bedoeld zijn. van Vrijdag 24 December 1937 John Smith was in een onbewaakt oogenblik begonnen met een intensieve studie van de kunstgeschiedenis en had met dat doel zijn tenten opgeslagen in een buitenwijk van Napels de stad, die een mensch behoort te zien. voordat hij sterft. Tijdens de eerste dagen van zijn verblijf in Napels kwam John diep onder den in druk van het vulkaanmonster, den Ve- suvius. Hij kon maar niet genoeg krijgen van het schouwspel, dat de rookende berg bood. Voor hem was de gedachte, dat hy zulk een natuurmonument vlak bij de deur had (in werkelijkheid lag de vulkaan ruim tien mijl verwijderd) en hij ervan kon genieten, wanneer hij wilde, bijna fantastisch. Hij keek, als de rook in een smalle kolom recht omhoog steeg, of als de wind hem verspreidde over het land en soms over de baai. Al spoedig ontdekte hij, dat je aan de rookkolom kon zien, welk weer er stond te wachten en hij begon er een voorgevoel van te krijgen, wanneer het rookende monster aanstalten maakte om zich aan kleine uitbarstingen te bui ten te gaan. Hij vond het heerlijk om tijdens maan looze avonden van zijn venster uit te staren naar den weerschijn van het vuur op den omhoogstijgenden rook. En als de vlammèn fel oplaaiden en het wolkendek rood kleurden, dan kon hij zich slechts met moeite van het schouwspel losrukken om terug te keeren tot zijn prozaïsche studie. Eén ding verbaasde hem en wel de vol maakte onverschilligheid van de Napoli- tanen. Ze keken nauwelijks naar den vul kaan. Dit versterkte hem in de overtui ging, dat de menschen de schoonheid van het land, waarin ze opgroeien, nooit waardeeren. Men raakt er aan gewend en merkt het tenslotte niet meer op. Zijn medebewoners van het huis, waar hij zijn iptrek had genomen, hadden schik in zijn enthousiasme, ofschoon hij ze ze nuwachtig maakte door zijn vragen over de geschiedenis van den Vesuvius in het bijzonder en over vulkanen in het alge meen. Vele van zijn vragen werden slechts beantwoord met een schouderophalen of een niets-zeggend handgebaar. Wèl hoor de hij, dat een nadere kennismaking met den vulkaan reeds aan vele menschen het leven had gekost. John vroeg aan een roodharigen buur man, die, afkomstig uit Noordelijke lan den, in het warme Zuiden de zeden en ge woonten der Eskimo's bestudeerde, of hij het monster al eens van dichtbij had ge zien. „Ja, wel tweemaal", antwoordde de buurman nadrukkelijk. „En hebt u toen in den krater gekeken?" vroeg John vol belangstelling verder. De roodharige maakte een verschrikt gebaar. „Geen sprake van het is veel te gevaarlijk er dicht bij te komen!" „Is er dan wel eens iemand ingevallen?" informeerde John vriendelijk. „Niet dat ik weet", klonk het antwoord. „Heeft iemand zich dan wel eens be zeerd bij een bezoek aan den krater?" Ook daar had de buurman nooit van ge hoord. „Nou waarom is het dan gevaarlijk?" spotte John. „Omdat je nooit vooruit kunt weten of er een hevige uitbarsting op til is", haastte de buurman zich op te merken. „Veron derstel eens dat zooiets gebeurt, terwijl je erin kijkt". woordde, dat je ook nooit weet of er een meteoor op je hoofd zal terechtkomen, wanneer je de deur uitloopt. Maar toch is dat voor niemand een reden om thuis te blijven. De buurman achtte deze redenee ring dwaas en zette het gesprek niet voort. John nam in stilte het besluit om bin nenkort eens naar boven te gaan om een kijkje te nemen in het binnenste van het gloeiende monster. Op zekeren morgen bracht hij dit plan ten uitvoer. Een electrische trein voerde hem in den korst mogelijken tijd naar den voet van den Vesuvius en eenige minuten later steeg hij omhoog in het comfortabele tandradspoor van een der wereldberoem de reisbureaux. Een diepe teleurstelling maakte zich van John meester, toen hij, bij den top aangekomen, vaststelde, dat de slanke kolom witte rook nog meer dan honderdvijftig meter was verwijderd van de grens, die de touristen mochten na deren. Hij keek om zich heen en bemerkte, dat blijkbaar alle gidsen reeds door de bezoe kers waren aangeklampt. Afgezonderd van de anderen, stond er echter nog een. Deze toonde zich niet bezield met het innige verlangen om eenige slachtoffers onder zijn hoede te nemen en staarde met afwezigen blik naar den dunnen rook. John bezat de reputatie met iedereen op goeden voet te kunnen komen en zoo slaagde hij erin met den gids goede maat jes te worden, zelfs zoo, dat hij hem bij den voornaam noemde. Spoedig waren ze op weg naar den rookenden top. Op John's vraag of hij kans zag hem ook op het „verboden terrein" te voeren, glimlachte de gids knipoogend. Het bleek hem genoe gen te doen iemand te hebben gevonden, die zich dichter bij het vuurspuwende monster wilde wagen dan de meeste an dere stervelingen. Eenigen tijd later stonden ze broederlijk naast elkaar en keken in den diepen kra ter van den vulkaan. Nu en dan, wanneer de rook iets ijler werd, zag John ver bene den zich een rooden gloed. Eensklaps weerklonk er een onheilspellend gerom mel, gevolgd door een luid gesis en tien seconden later vloog een witgloeiende steen over hun hoofden heen om zich op slechts enkele meters afstand in den grond te boren. De gids keek John aan met een vroolij ke tinteling in de oogen het verheugde hem blijkbaar, dat ze iets „beleefden". „Pericoloso", zei hij, „terwijl hij zijn hagelwitte tanden liet zien. John schopte met de punt van zijn schoen tegen den steen. „Dat zou een mooi aandenken zijn", sprak hij. „Jammer dat het nog zoo heet is." Toen draaide hij zich om en gaf zoo doende het sein tot den terugtocht. Zoo- u jj de veilige zóne bereikt hadden, schudden de twee mannen elkaar hartelijk de hand. John gaf den gids een flinke fooi hij achtte zich hiertoe min of meer verplicht. Twee weken later werd John verrast dooi een bezoek van een paar familie leden, die een vacantietocht maakten. „Ik zou jullie graag Napels en omgeving laten zien zèi hij spijtig, „maar ik zit voor m n examen en heb jammer genoeg geen tijd". „Hindert niet, John. We vinden alleen den weg ook wel. Als jy ons maar een paar inlichtingen geeft, waar we het beste heen kunnen gaan, dan hebben we je ver der niet noodig. Je zakt waarschijnlijk OPGAVE VAN NOORDHOLLANncr,, LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige STAATSLEENINGEN. k°ers 4 Nederl. 1934 3 Ned.-Indië 1937 5)4 Duitschl '30 m verkL BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Ce-t. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 101 131 139i/e 46% 85 270 30<J% 146%, 38./, §24% 47'v 1> 24% 29% 14%, 6'/, 45Vi. 4V„ Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. fjNoteering per 50. tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 'A, heden H pCt, WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. 445 169% 140 85% 83 168 360 373% 86% 291/, 13%, H% - 212% 146% 150 154% 1055/3 3%, 128% 122 230'/, 295% 282 31% 165/, 10% 65% 5%, 2^ 29»/; 155% 132 8 139% «'H 269 3001UJ 1451-4 29%'], 6% 44%-f' 4V, 447 170 140% 83% 168 369 376.7 86 29% 13 217% 152 149 150 '055/, 3% '29% '221-% 234'/, 296i-7J 283% 30 16%-»/, 66% 5% x) ex-coupon New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Vorige koers: 1.797/, 8.99 72.47 6.11 30.51 K 41.61 40.15 46.37 A 45.20 Heden: 1.79% 8.99% 72.45 6.10% 30.52 41.61 40.12)4 46.35 45.17 K John noemde hen alle bezienswaardig heden op, die ze in géén geval mochten overslaan. En dan een tocht naar den Vesuvius", besloot hij zijn relaas. „Als ik jullie een raad mag geven, moet je eens in den kra ter gaan kijken. Dat is iets geweldigs! Maar val er niet in", voegde hij er spottend aan toe, „want dan kom je er niet meer uit. Zoodra je boven bent en de gidsen bestormen jullie, vraag dan naar Luigi. Dien heb ik daar een paar weken geleden ook ontmoet. Zeg hem maar, dat John Smith jullie heeft gestuurd, dan komt 'twel in orde. Denk er om geef hem een ruime fooi dat verdient hy wel!" Twee dagen later gingen John's familie leden op weg naar den Vesuvius. Zoodra ze den top met de onvolprezen tandrad baan hadden bereikt, kregen ze den ge- bruikelijken aanval te doorstaan van een legertje gidsen. Ze werden tot aan den rand van de „veilige" zóne gevoerd en vernamen hier allerlei bijzonderheden over den vulkaan. Totdat het meest aan hankelijke familielid van John er genoeg van kreeg en den gids ongeduldig in de rede viel. „We willen graag hooger, om in den krater te kijken". „Dat is veel te gevaarlijk", antwoordde de man. „En bovendien is 't streng ver boden". „Gevaarlijk? Bang zijn we niet er 's toch op 't oogenblik niets aan de hand. Kom laat ons dat vuurtje nu eens van binnen zien". Deze laatste woorden gin" gen vergezeld van een veelbeteekenenden greep in den vestzak. Maar de gids maakte een afwerend ge" baar. „Daar gaat 'tniet om, heeren. De politie heeft 't verboden, omdat in t ge vaarlijke gebied om de haverklap en oP de meest onverwachte oogenblikken gloeiende steenen neerkomen, die de berg eruit gooit". „Zoo, dus je bent toch bang". Maar ook deze aanslag op den trots van den ms° bleef zonder uitwerking. Hij volhardde zijn weigering. Vertel me dan maar eens waar Duig* is", ging John's familielid voort. „Luig' 1 niet bang, dat weet ik. Een paar weken geleden heeft hij een neef van ons zon~e_ aarzelen tot vlak bij den rand van de krater gebracht". „Daar zegt u wat Luigi!" Op het g zicht van den gids kwam een medelij ó01" de glimlach. „Luigi is er niet." „Waar is hy dan?" „Een week geleden hebben meegenomen en opgesloten. Arme De gids tikte veelbeteekenend met ze hem kerel!" den J 1 I SlUS UK.IC VeeiDtfLeeiAeilCIlU u*v- toch, maar dan kun je niet zeggen, dat het wijsvinger tegen zijn voorhoofd. „Hij W onze schuld is. aan vlagen van krankzinnigheid

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8