Japansche straf-actie in Sjantoeng. De algemeene toestand. Jkouincuud 7lieuws Ruwe - schrale huid PUROL2; De internationale verwikkelingen nog steeds moeilijk. VERKLARING VAN HULL. De verwoesting in Sjantoeng. De stakingen te Parijs. AARDBEVING IN MEXICO In het land groots verwoestingen. Nieuws in 't kort. BERGEN WIERINGERWAARD OUDESLUIS ZIJPE RUSTENBURG DERDE BLAD Alkmaar, 24 December. Kerstmis 1937! Terwijl de kerstboomen versierd worden en de kerstliederen gerepe teerd worden, terwijl overal in de wereld het „Vrede op Aarde" straks zal weerklin ken, moeten wij hier de werkelijkheid schetsen. En wat zien wij? In Spanje en in China dreunt het kanon en knettert de mitrailleur. Daar is geen vrede in die landen, daar is geen tijd, om de kerstklokken te luiden. Wat zien wij verder? Internationale ver wikkelingen bij de vleet. En waarachtig ook gevaar voor den vrede. Wij gelooven niet, dat er in Europa op het oogenblik kans op oorlog is. De geschiede nis van dit jaar heeft wel geleerd, dat geen der mogendheden hier den oorlog eigenlijk aandurft. Maar in het Verre Oosten bestaat wel degelijk kans op een gewapend con flict, waarbij dan Japan, Engeland en Ame rika betrokken zouden kunnen worden. Japan heeft een politiek gevolgd, die zeer gevaarlijk was. Het heeft als het ware de mogendheden uitgedaagd door zijn inval len in China, door zijn beschieting van vreemde oorlogsschepen, door zijn dreige menten in de internationale zones der Chi- neesche handelssteden. En lang heeft Japan zijn politiek daar ongestraft kunnen uit oefenen. Totdat er plotseling een kink in den kabel kwam. Die kink was Duitschland. Hoewel ieder een er van overtuigd was, dat Duitschland, Italië en Japan het zeer met elkaar eens wa ren, heeft Hitier na de incidenten op de Jangtse niet alleen ook geprotesteerd tegen deze Japansche daad, maar daarnaast heeft hij de regeering van Tsjang Kai Sjek blijvend erkend, terwijl Japan een z.g.n. nieuwe Chineesche regeering had gevormd en de vroegere regeering gedegradeerd had tot een plaatselijke souvereiniteit. Die veranderde houding van Duitschland heeft meteen het standpunt van Engeland veranderd. Eden en zijn mede-ministers zijn plotseling veel duidelijker geworden; hun afwachtende houding is verdwenen en thans verklaren zij zich zeer krachtig tegen Japan. Dat komt echter niet alleen, doordat door de houding van Duitschland Engeland in Europa minder moeilijkheden kent, maar bovendien, doordat Amerika zich ook al niet langer wil laten koeionneeren door de Japanners. We zien dus: een verkoeling van Duitsch land t.o.v. Japan (men denkt misschien aan de reis van lord Halifax); een doortasten der Engeland (men denke aan Frankrijk, op wiens steun Londen kan rekenen en aan de reis van Delbos, die ook niet zonder inter nationale beteekenis is geweest); een Ame rika, dat genoeg heeft van de brutaliteiten van Japan (men denke aan de geheimzin nige vlootmanoeuvres in den Stillen Oceaan). In min of meer verband met de houding van Engeland, hierboven geschetst, staat een verklaring van lord Crambone, den Engelsche propaganda en lord Crambome tenlandsche zaken, aan het adres van Italië. Het gaat hier over de Italiaansche anti- Engelsche propaganda en lord Cremborne zeide o.m.: In Engeland heeft men de laatste jaren in ruime mate ervaring van deze soort propa ganda opgedaan. Van tijd tot tijd was uit de Italiaansche bladen en uit het buitenland het naburige Oosten en elders duidelijk een propaganda gebleken, welke geheel te gen Groot-Britannië was gericht. De Engel sche regeering had deze propaganda nooit lichtvaardig beschouwd. Bij vroegere gele genheden als het te erg werd had men steeds krachtige vertoogen gehouden, welk 2 geleid hadden tot een verbetering tijdelijk, maar niet duurzaam, doch niettemin een verbete ring. Er is de laatste maanden echter weer een verergering ingetreden en dat was de reden, dat de minister van buitenlandsche zaken den Italiaanschen ambassadeur had ontboden en hem had gezegd, dat de regee ring heel goed van deze propaganda op de hoogte was en dat het onmogelijk zou zijn, als er geen einde aan die propaganda werd gesteld, de atmosfeer te scheppen, welke noodig was voor het voeren met succes van besprekingen ter verbetering van de En- gelsch-Italiaansche betrekkingen. Bij vroegere gelegenheid hebben dergelij ke vertoogen tot op zekere hoogte nuttig ge- werkt. De regeering hoopt en gelooft, dat het ge zonde verstand van het Italiaansche volk er voor zal zorgen, dat deze vertoogen doei treffen. Indien zij geen uitwerking hebben, is het duidelijk, dat de regeering vroeg of laat verdere maatregelen zal moeten nemen. Lord Cranbome kon het Lagerhuis de ver zekering geven, dat de regeering niet zal aarzelen, alle maatregelen te nemer, die zij noodig of geschikt voor het doel acht. Zij hoopt niet, tot maatregelen gedwongen te zullen zijn. Zü wenscht geen gespannen be trekkingen tusschen Engeland en eenig an der land. Wat zij wel wenscht is een terug keer tot de vertrouwelijke vriendschap, die altüd tusschen Engeland en Italië bestaan heeft, maar een dergelijke vertrouwelijke vriendschap vereischt wederzijdsche eerbied en begrip. Als dit debat er toe zou bijdragen te too- nen, dat alle vormen van de openbare mee ning niet alleen in het Lagerhuis, maar m het heele land deze zaak met bezorgdheid beschouwden dat het heele volk van de Britsche eilanden er bezorgd om was van wege den oprechten wensch, dat de voor waarden zouden worden geschapen, die zou den strekken tot herstel van Engelands oude betrekkingen met Italië, geloofde de onder staatssecretaris, dat dit debat uiterst nuttig zou zijn. Staatssecretaris Huil heeft gisteren verklaard, dat het officieele rapport van het onderzoek van het departe ment van marine naar het bombarde ment van de Panay gisteren uit Sjanghai was ontvangen. Het behelst geen nieuwe punten van belang in de kwestie. Huil voegde hieraan toe, dat de Japan sche regeering aan het incident haar dage- lijksche aandacht schenkt, maar dat er nog steeds geen definitieve inlichtingen zijn ontvangen over den datum, waarop het antwoord verwacht kan worden. Huil zei- de verder, dat hij niet met Roosevelt of met de vlootautoriteiten van gedachten gewisseld heeft over de raadzaamheid de jaarlijksche manoeuvres in den Stillen Oceaan, welker begin was vastgesteld op 14 Maart en die de geheele maand April zouden duren, reeds in Februari te laten beginnen. Een woordvoerder van het departement van marine te Washington heeft voorts de geruchten omtrent een mogelijke vloot- demonstratie in de Chineesche wateren met klem tegengesproken, maar wel toe gegeven dat deze vlootmanoeuvres de belangrijkste zullen worden uit de Ameri- kaansche maritieme geschiedenis. Er zul len 150 oorlogsschepen tusschen Hawaï en Guam oefeningen houden. De totale be manning zal meer dan 50.000 man sterk zijn. Senator Borah heeft zich als volgt uit gelaten: „Wij hebben het recht en den plicht onze medeburgers en onze wettige belangen in China op wettelijke wijze te beschermen en ik ben van oordeel, dat wij daartoe in staat zijn zonder onze toevlucht te nemen tot den oorlog". Volgens Borah zijn er in de Ver. Staten en in den vreemde vele lieden, die hun best doen een oorlogsgeest te scheppen. Een nieuwe Engelsche vlootvoogd. De Britsche admiraliteit deel officieel mee, dat admiraal Sir Charles Little als vlootvoogd van de Engelsche zeemacht in China wegens den slechten staat van zijn gezondheid tijdelijk is vervangen door vice-admiraal Lewis G. E. Crabbe. Schout bij nacht Reginald Holt vervangt admiraal Crabbe als bevelhebber van de flottielje op de Jangtse. Het Japansche kabinet vandaag bijeen. komt Naar Reuter uit Tokio meldt, wordt aldaar medegedeeld, dat het Japansche kabinet vandaag een belangrijken diplo- matieken maatregel zal bespreken, welks aard niet bekend gemaakt wordt. Geruch ten zeggen evenwel, dat er sprake is van een toetreding van Mandsjoekwo tot het antikominternpact, of van een eisch tot herziening van het verdrag der negen mogendheden. De woordvoerder van 't Japansche garnizoen te Tientsin heeft Domei gezegd, dat het Japansche leger beslo ten heeft een drastische strafactie te ondernemen tegen het Chineesche vandalisme inzake de Japansche be zittingen in Sjantoeng. Japan behoudt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen en heeft zich gereed ge maakt zich waarborgen te verschaf fen. De Japansche regeering had haar 17.000 ingezetenen uit Tsingtau teruggetrokken en beloften gevraagd van burgemeester Sjen Liehoeng en gouverneur Han Foe- tsjoe, ten opzichte van de bescherming van de Japansche eigendommen en belangen, die gewaarborgd zijn door verscheidene overeenkomsten tusschen Japan en China, terwijl Tsingtau uitgezonderd werd van de blokkade en de opmarsch van Japansche troepen aan den Noordelijken oever van de Gele Rivier gestaakt werd, alles ter voorkoming van uitbreiding der vijande lijkheden tot Sjantoeng. Desondanks heb ben de Chineesche autoriteiten opzettelijk en systematisch de Japansche eigendom men in Sjantoeng geplunderd. Voorts zegt de verklaring, dat de pro vinciale regeering van Sjantoeng den Chineezen toegestaan heeft Japansche eigendommen te plunderen te Tsinan op 17 December, dat Chineesche geregelde troepen op bevel der regeering steenkool mijnen, die Japansch eigendom waren, met dynamiet vernield hebben in Tstetsjoean en Posjan, ondanks de vertoogen van het Chineesche volk en de raadgevingen van de buitenlanders, die vreesden voor wer- kekeloosheid en verergering van den toe stand en dat negen Japansche katoen- fabrieken met dynamiet vernield zijn op bevel van de gemeentelijke autoriteiten te Tsingtau, terwijl thans de Japansche eigendommen in Tsingtau vrijelijk geplun derd worden door geregelde Chineesche troepen en door het gepeupel. Een autonome commissie te Nanking. De Japanners hebben te Nanking, naar Reuter meldt, een autonome commissie ingesteld. Deze is blijkbaar niet bedoeld ter vervanging van Tsjiang Kai-Sjek's regeering, aangezien de taak van deze volgens het Japansche plan wordt overge nomen door de z.g. voorloopige regeering te Peiping. De commissie wordt derhalve beschouwd als een zuiver plaatselijk be stuur. Zij bestaat uit Tau-Si-sjan, den voorzitter, twee ondervoorzitters en acht leden. De Japansche aanval op Hangtsjou. Men gelooft te Sjanghai, volgens het D. N. B., dat de Japansche aanval op Hangtsjou vooral ten doel heeft den weg ten Westen en Zuidwesten van deze stad af te snijden en door een omsingeling de Chineesche troepen ten noorden en noord oosten van Hangtsjou te dwingen terug te trekken. De Japansche voorhoede bevindt zich op 40 en 50 K.M. ten Noordwesten van Hangtsjou in de nabijheid van Sjoe- angkitsoen. Aan den Noordelijken oever van de Jangtse staan de Japansche troepen thans op 70 K.M. ten Noorden van Poekau aan de spoorlijn en op 20 K.M. ten Noorden van Jangtsjou aan het Keizerkanaal. De Japansche autoriteiten hebben den buitenlandschen consuls den raad gegeven de onderdanen van hun regeeringen uit Hangtsjou en Sjaosjing, 55 K.M. ten Z.-O. van Hangtsjou, te laten vertrekken. Op het oogenblik bevindt zich nog een dertigtal vreemdelingen te Hangtsjou. Engeland en de uitvoer van wapens naar Japan. In het Lagerhuis heeft de liberaal Man der gisteren den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken gevraagd of er voor zou worden gewaakt, dat voortaan geen enkele vergunning voor den uitvoer van wapens meer zal worden verstrekt tenein de het weerstandsvermogen van China niet te verzwakken. Lord Cranbome ver klaarde naar aanleiding hiervan, dat de laatste drie maanden slechts één uitvoer vergunning is verstrekt. De Britsche re geering zal verder binnen de grenzen van het mogelijke doorgaan met het ten uit voer leggen van de volkenbondsresolutie van 6 October, waarin de moreele steun aan China van de zijde der volkenbonds leden tot uitdrukking wordt gebracht. Wat betreft het door Mander geopperde denk beeld, geen enkele vergunning voor den uitvoer van wapens naar Japan te ver strekken, dit zou, aldus Cranbome, moei lijkheden opleveren in verband met de bepalingen van het Britsch-Japansche handelsverdrag van 1911, want de ge noemde resolutie ontheft de Britsche regeering niet van haar verplichtingen. De anti-Japansche geest op Malakka. De Russische radio meldt, dat de Japan sche bladen met ongerustheid gewag ma ken van den sterken anti-Japanschen geest op Malakka, waar, naar men weet, zeer veel Chineezen gevestigd zijn. Tenge volge van den boycot hoopen de Japan sche goederen zich op in de pakhuizen en wordt hun afzetgebied door Engelsche goederen ingenomen. Voerde vroeger Ja pan meer dan de helft van de textielgoe- deren in, thans is het nog slechts 20 pet., terwijl de Engelsche invoer daarentegen tot 70 pet. is gestegen. De toestand ongewijzigd. De staking in het levensipiddelenbedrijf is ongewijzigd, behalve in enkele groote winkels, waar het werk is hervat. Ook de staking in het auto-transport duurt voort, terwijl in de tabak- en lucifersindustrie in 26 fabrieken wordt gestaakt. Ook staking bij de autovracht- diensten. De Parijsche bestellers en vrachtautobe stuurders van de vrachtdienstonderne- mingen, die des nachts werken, hebben besloten hedenavond de staking af te kon digen en de garages te bezetten. Hierin zou echter uitstel tot morgen kunnen komen wanneer een scheidsrechterlijke uitspraak kwam, welke voldoen zou aan de voor naamste eischen. De beweging betreft de vrachtvervoerders van de hallen, die der Messageries, der dagbladen en een zeker aantal diensten der groote warenhuizen. In de metaalfabrieken wordt weer gewerkt. Gisteren is tegen het einde van den mid dag de toestand weer normaal geworden in de metaalfabrieken in de noordelijke en noordwestelijke buitenwijken, waar men in den morgen het werk had neergelegd. De leiders der vakvereenigingen waren in dien tusschentijd tusschenbeide gekomen. De Goodrichfabrieken te Colombes zijn echter nog bezet. Arbeidersdelegatie bij ministers. De minister van binnenlandsche zaken ontving gistermiddag een delegatie van de C.G.T. en de Unie van vakvereenigingen uit Parijs en omstreken, ter bespreking van de arbeidsconflicten. De delegatie be gaf zich daarna naar de Kamer voor een onderhoud met Chautemps. De beide mi nisters deelden mee dat een regeling in voorbereiding is. De stad Mexico is gistermorgen opge schrikt door een aardbeving, die drie minuten aanhield en de hevigste was, die men daar ooit heeft meegemaakt. De aardbeving is begonnen om 12 uur 17 Greenwichtyd en heeft drie minuten ge duurd. In de stad Mexico zijn zeven huizen ingestort, twee personen zouden zijn ge dood, verscheidene gewond. Men heeft nog geen bijzonderheden over de gevolgen van de aardbeving in de provincie, maar het schijnt, dat zij zeer ernstig zijn in Oluca bij Mexico. Verscheidene gevallen van kortsluiting deden zich in de stad Mexico voor, de telefoonverbindingen wer den verbroken. Groote schade in de provincie? De „New York Sun" meldt uit Mexico City dat de haard van de aardbeving, naar men' vermoedt, op 400 kilometer van de hoofdstad verwijderd ligt. Daar alle instru menten van het staatsobservatorium door de beving onbruikbaar zijn geworden en alle verbindingen der in de hoofdstad ver tegenwoordigde Amerikaansche telegraaf- maatschappijen verbroken zijn, kent men geen nadere bijzonderheden. Te Mexico-City werd het asfalt openge scheurd, terwijl de meubels in de huizen omvielen. De aardbeving wekte de inwoners uit hun slaap, men zag honderden menschen in paniekstemming de straat oprennen. Nader wordt gemeld, dat de schade in de hoofdstad gering is. Men vreest echter, dat vooral in de westelijke provinciën groote verwoestingen zijn aangericht. Volgens de waarnemingen op de Fordhamuniversiteit te New York zou de haard wellicht bij de West kust van Mexico liggen. Guerrera geteisterd. Volgens de jongste berichten over de aardbeving bevindt zich het epicentrum op 423 kilometer van Tacubaya. De weinige uit het binnenland ontvangen inlichtingen doen aannemen, dat de aardbeving bijzonder hevig was in den staat Guerrera, in het zuiden des lands. Te Puebla zijn verschei dene huizen ingestort, waarbij twee men schen om het leven kwamen. Zonderling testament geldig verklaard. - Het Canadeesche Hooggerechtshof heeft uitspraak gedaan in een merkwaardige zaak. In October 1926 overleed te Toronto een advocaat, Charles Millar. Millar, die zijn geheele leven vrijgezel was geweest, had in zijn testament bepaald, dat van zijn nalaten schap 100.000 pond moest worden betaald aan de vrouw, die in de tien jaren volgende op zijn dood de meeste kinderen ter wereld zou hebben gebracht. Aan den „wedstrijd" konden alle inwoonsters van Toronto deel nemen. De nabestaanden van Millar be streden de geldigheid van het testament, doch in hoogste instantie heeft het Hoogge rechtshof hun protest verworpen Het nagelaten bedrag, dat intusschen tot 150.000 pond is aangegroeid, zal thans waar schijnlijk verdeeld worden tusschen vijf moeders, die tot 31 October 1936, den datum waarop de „baby-race" eindigde, ieder met negen kinderen waren gezegend. Elf Arabieren gedood. - Naar schatting zijn elf Arabieren gedood, terwijl één Ara bier gevangen genomen is tijdens een op marsch van politietroepen, die een talrijke bende insloten nabij Arraba, ten westen van Tiberias. Er ontstond een gevecht, waarna de Arabieren uiteengedreven werden. De politietroepen achtervolgen hen. Uit later ontvangen berichten over het gevecht bij Araba, waarbij elf Arabieren werdemgedood, blijkt, dat de politietroepen de bende, die m?er dan 100 personen sterk was, heeft ingesloten, doch de Arabieren eerst heeft aangevallen, waarna draadloos ontboden vliegtuigen aankwamen, die de Arabieren uit machinegeweren beschoten en met bommen bestookten. Later nam een afdeeling Britsche troepen aan het gevecht deel. Zy voltooide de omtrekkende be weging. De duisternis maakt een einde aan de operaties. Parachutist verdronken. - Tijdens een Kerstfeest voor het vliegercorps van het federale leger te Boston is een parachutist door den wind in de haven gedreven. De man verdronk. Tijdens de reddingspogingen kwamen een vliegtuig en een politieauto met elkander in botsing. Een politieagent werd zwaar gewond. Vlaamsche voorvechters veroordeeld. - Wegens het met teer besmeren van den Franschen tekst der naamborden van stra ten en trams te Gent, heeft de rechtbank Florimond Grammens veroordeeld tot 700 frank boete of een maand gevangenisstraf. Tien studenten der universiteit werden voorwaardelijk veroordeeld tot 15 frank boete of drie dagen gevangenisstraf. Wegens een soortgelijk feit werden de professor der universiteit Vérard en diens assistent de Swaemer voorwaardelijk ver oordeeld tot 350 frank boete of 15 dagen gevangenisstraf. Rendierkudden door wolven geteis terd. - Finsch Lapland wordt geteisterd door groote kudden wolven, welke vermoedelijk uit de Sovjet-Unie zijn gekomen. De ren dierkudden hebben veel van de roofdieren te lijden. Vijf jaar geleden werden in dit district slechts een enkele wolf gevonden, doch op het oogenblik wordt het gebied door wel vijftig uitgehongerde dieren ge terroriseerd. De districtscommissaris heeft voorgesteld de bewoners te mobiliseeren om de wolven te verdelgen. Pluimvee-film A. N. P. V. Voor leden der pluimveevereeniging „Bergen en omstreken" en belangstellen den, werd Woensdagavond in de Rustende Jager de pluimvee-film der Alg. Ned. Pluimveeteelt Ver. vertoond, waarvoor een vrij groote belangstelling bestond. Voorzitter Kwant heette allen welkom, waarna mevr. Schilt—van Bork als plaatsvervangster van den voorzitter der A.N.P.V., mr. Sander, een kort propagan- dawoord sprak. We bevinden ons, aldus spr., met deze film in het hol var.' den leeuw daar de teeltregeling, welke in deze film een groote plaats inneemt, juist bij de N. Hollandsche pluimveehouders, veel tegenstand heeft ondervonden. Zij drong aan op algemeene samenwer king en stelde dezen film-avord als basis voor toenadering tot de A.N.P.V. Deze zeer interessante film, die bijzon der opviel door haar scherpe beelden, trof den aanwezigen zeer en heeft hen onge- van handen en gelaat schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Dooi 30-60 Bij Apoth. en Drogiitm, munhardtHHM twijfeld doordrongen van de juistheid van deze teeltregeling. Zooals reeds gemeld, komt de opbrengst der entreegelden ten goede aan de slacht offers van de ramp te Landsmeer, waar vele pluimveebedrijven door storm wer den vernield. Feestavond middenstand. Door de afdeeling Wieringerwaard van den K. N. M. B. was tegen Dinsdagavond een feestavond georganiseerd waarbij de tooneelvereeniging „Jong Leven" van N.- Scharwoude was uitgenoodigd om een uit voering te geven met een spel van list en liefde, getiteld: „Polly Perkins". De heer C. Rezelman als voorzitter heette de onge veer 400 aanwezigen (de zaal was prop vol) hartelijk welkom en zeide dat het doel van deze propaganda-avond was reclame en hierdoor belangstelling wakker te houden voor het werk van den Middenstand. Zijn rede werd besloten met de verzeke ring dat door den Middenstand niets onbe proefd wordt gelaten om de artikelen welke dagelijks noodig zijn zoo goed en goedkoop mogelijk bij den consument te bezorgen. Na deze inleiding heeft „Jong Leven" ons volop laten genieten van haar keurig spel. „Polly Perkins" is een stuk zoo bij uit nemendheid geschikt voor een avond als deze. De rollen zaten er goed in. We hebben ten volle genoten en willen de spelers gaar ne een tot weerzien toeroepen. Daarna verkreeg burgemeester Kaan het woord om als lid van de jury den uitslag bekend te maken van den étalagewedstrijd. De jury had den volgenden uitslag; Groote ramen: le pr. P. Marrees; 2e pr. J. Bakker Sz.; 3e pr. C. J. Zander; 4e pr. C. Bakker Gz. Kleine ramen: le pr. Jb. Mosk; 2e pr. Jb. Zeeman; 3e pr. Jb. Kuiper; 4e pr. gebr. Mul. Vanuit het publiek waren 4 opgaven binnengekomen die precies met die van de jury overeenkwamen t. v. van J. Smit Hz., Cor Deker, Annie Mul en M. Niesse. Ten slotte zeide de burgemeester als hoofd der politie dat de verordening op de Zondag winkelsluiting voortaan streng zal worden toegepast en gaf de ingezeten in overwe ging daaraan mede te werken door de win keliers niet lastig te vallen. De heer Rezel man dankte de jury voor de moeite en sloot het officieele gedeelte, waarna een gezellig bal volgde tot laat in den nacht met uitstekende muziek van de Johny Black and his Boys. Auto-ongeval. Bij het passeeren van een auto reed de heer K. Kater uit Wieringerwaard met zijn auto tegen een stilstaande treiler, welke op den nieuwen weg stond. Tengevolge van den zwaren mist bemerkte de heer Kater deze treiler te laat, waardoor een botsing onvermijdelijk bleek. De wagen van den heer K. werd zwaar beschadigd, terwijl ook de treiler eenige schade opliep. De heer K. werd licht aan het gelaat ge wond en kwam er naar omstandigheden dus wonderbest af. Mond- en klauwzeer. Het scheen, dat het mond- en klauw zeer in de gemeente Zijpe geheel was uit gewoed. In een ij ds verloop van 3 weken werden geen nieuwe gevallen van deze ziekte aangegeven. Thans is wederom aan gifte van een geval van mond- en klauw zeer gedaan. Het is te hopen, dat het hierbij zal blijven. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Woensdag 22 December hield de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Ursem, een alge meene vergadering in het lokaal van den heer J. Kok, onder voorzitterschap van den heer J. Buis. De voorzitter heette de aanwezigen har telijk welkom, vooral ingenieur Kleijnhout uit Den Haag, die was gekomen om de nieuwe pachtwet te behandelen. Daarom vond de voorzitter het jammer, dat er zoo weinig leden waren opgekomen, daar de meesten wel iets met de nieuwe wet te maken zullen krijgen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan ir. Kleijnhout. Deze zette op vlotte, duidelijke wijze de plichten en de rechten der pachters en ver pachters uiteen. De nieuwe pachtwet werd daarom ook uit zuiver landbouwkundig standpunt bekeken. Spr. zeide, dat iedereen wel degelijk op de hoogte mocht zijn met de inhoud van de nieuwe wet, daar de verhouding van pach ters tot verpachters, volgens de laatste tel ling is als 11. Verder dacht spr., dat de pachtwet 1 April 1938 wel in werking zou treden. Dan zou bij ieder kantongerecht één pachtkamer worden toegevoegd, waar geschillen door eén pachtrechter en twee landbouwdes kundigen worden behandeld. In deze kamer kan men dan ook voor 2.50 een pacht- contract deskundig laten controleeren. Ver der zeide spr., kan men na een geschil ook nog in hooger beroep gaan, waartoe men zich in Arnhem moet vervoegen. Aan het einde van zijn rede stelde spr. de aanwezigen in de gelegenheid, tot het stellen van vra gen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. De voorzitter Buis dankte ir. Kleijnhout voor zyn leerzame rede.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9