t 8 8 8 8 S. D. A. P.-KERSTVERGADERINGEN. eooe see JhidiopcoqcaMttia o®©oo®of Binnenland Ir. ALBARDA SPREEKT TE AMSTERDAM DE KERSTREDE UIT. KOOS VORRINK SPREEKT IN DE RESIDENTIE. DE „NEELTJE JACOBA" UITGEVAREN. TWEEDE BLAD In de bijna geheel gevulde Apollo hal te Amsterdam heeft op eersten Kerstmiddag de federatie Amsterdam der S.D.A.P. de gebruikelijke Kerstver' gadering gehouden, waarin, overeen- komstig de uit de dagen van Troelstra stammende traditie, de partyleider, ir J. W. Albarda, de Kerstrede heeft uit- gesproken. De voorzitter der Amsterdamsche party- federatie, de heer Ed. Polak, lid van Ged Staten van Noordholland, herinnerde in zijn openingsrede aan den strijd in Spanje en China, waardoor de woorden „Vrede op Aarde" tot een aanfluiting werden. Rede van ir. J. W. Albarda. Milioenen menschen komen vandaag in kerkgebouwen en vergaderzalen hijeen aldus ving ir. J. W. Albarda zijn rede aan wier denken gericht is op de verheven boodschap van tweeduizend jaar geleden: „Vrede op Aarde". Waar deze gedachte te- vens een vurige hoop uitdrukt, is er geen tegenstelling tusschen de kerken en onze vergader zalen. In deze dagen klinkt de vredes- boodschap immers niet als een jubel- kreet, maar als een noodschreeuw. Dui- zenden dooden en wonden vallen in Spanje en in het Ir. Albarda Verre Oosten. En helaas moet men vreezen, dat dit slechts de inleiding is tot een veel grooteren strijd, een wereldbrand. Spr. schetste den bewapeningswedloop in alle landen. Nog slechts vijf jaar geleden kon men hopen, dat met ontwapening een aanvang kon worden gemaakt. Sedert dien hebben Duitschland en Italie hun legers op- gebouwd en versterkt, een oorlogsmoraal ji hun volk gekweekt, op den oorlog in Abes sinie volgde de strijd in Spanje en de aan- val van Japan en China. De oudste regelen vah het volkenrecht worden geschonden, neutrale schepen aan- gevallen en gebombardeerd. Tegen -dit alles is de houding van den Volkenbond en de democratische staten slap geweest. Het doel van den Volkenbond is vrede en de democratische staten zijn niet oorlogszuchtig. Het ingrijpen van den Vol kenbond brengt oorlog mede, en daarvoor deinsden de democratische staten terug. Het is echter de vraag, of deze voorzichtigheid geen ondeskundige onvoorzichtigheid is ge weest. De fascistische staten immers gaan nu van kwaad tot erger. Maar nog is het niet te laat voor krachtig ingrijpen. Als de groote democratische mo- gendheden Engeland, Frankrijk en Amerika wilen samenwerken, kunnen zij nog de we reld redden, de rechtsorde herstellen, zon- der dat de kanonnen behoeven te spreken. En daarom moeten wij, hoe groot de ge- breken thans zijn, den Volkenbond in stand houden. Het weinige, dat wij in ons land daaraan kunnen bijdragen, moeten wij bijdragen. Naast deze politieke gevaren pakken zich bok op economisch gebied weer dreigende crisiswolken samen. Komende tot de verhoudingen in Neder land constateert spr., dat in den achter ons liggenden verkiezingsstryd de democratic de dictatuurgedachte in al haar uitingen heeft verslagen. Waar een volk zijn in eeuwen gegroeide democratic verliest, valt het terug tot een staat van barbaarschheid. ook al heeft het nog zoo fraaie autowegen of drooggelegde moerassen. Toch stelde de verkiezingsuitslag teleur, hoewel men niet moet vergeten, dat de helft van ons volk gebonden is door confessio- neele banden. Mede door de sympathie die dr. Colijn uit liberalen kring ondervond, werden de rechtsche partijen sterk genoeg om opnieuw een rechtsche coalitie te vor- men. Thans is het eerste begrootingsdebat achter den rug. De trotsche zegekar, waar- mee het kabinet-Colijn de politieke arena binnenreed, is er als een krakend wagentje uitgekomen. Men zegt wel eens: krakende wagens duren het langst, maar spr. vraagt zich af of dit wagentje het vier jaar zal uit- houden. De leider van het kabinet is volle- dig in gebreke gebleven den grondslag ervan te verdedigen. Telkens stuit men op tegen- stellingen tusschen de katholieke en pro- testantsche coalitiegenooten. Geen der drle christelijke partijen heeft bij de openstaande stembus durven aan- kondigen, dat de defensie versterkt zou worden. Spr. geeft toe, dat onze defensie versterkt moest worden en dat ons land het mogelijke moest doen om te voorko- men, dat ons land het gat zou worden in den muur der West-Europeesche de- mocratieen tegen het fascisme. Het mogelijke, d.w.z. dat men niet alle be- schikbare gelden aan dit doel mag besteden met verwaarloozing van alle andere, door ieder aanwijsbare schreeuwende nooden van ons volk. Dringende voorziening eischen de nooden der werkloozen, der ouden van da gen, evenals de salarissen van het over- heidspersoneel en de tegenwoordige toe- stand van het onderwijs. Het is de vraag, of de weerkracht van ons volk op deze wijze wel goed wordt gediend. De Britsche minis ter Eden zei dezer dagen dat de kracht van een volk niet alleen afhangt van de sterkte zijner bewapening, jnaar vooral van den geest achter die bewapening. Om al deze redenen hebben de sociaal- democraten zich tegen het beleid der regee- ring moeten verzetten en opnieuw de be- ginselen van het Plan van den Arbeid op den voorgrond gebracht. Daarom hebben zi aangedrongen op een krachtig offensief te gen de werkloosheid. Als het den katholie ken ernst is met hun leuze: arbeid aan ons volk, kunnen zij dat samen met de sociaal democraten verwezenlijken. Het misbruik, dat in ons land, op politiek gebied van den godsdienst wordt gemaakt, doemt echter de katholieke arbeiders tot onvruchtbaarheid Ondanks de sombere werkelijkheid om ons heen, mogen we niet bij de pakken neer zitten. Ook in Duitschland komen vandaag de vervolgde geloovigen in hun kerken bij- een, zonder te twijfelen aan de toekomst en de kracht van het Christendom. Vele van de schoone beginselen van het Christendom zijn in het socialisme opgenomen. En het socia- lisme kan niet op een werk van eeuwen te- rugzien, maar men denke eens aan de ge schiedenis der arbeiders in de afgeloopen vijftig jaar. Het is een verhaal van moed, reiniging en menschwording. De kracht, die dit alles heeft tot stand gebracht, is niet te vernietigen en zal uiteindelijk door alle duisternis heen den vrede brengen tusschen de menschen en tusschen de volkeren. (Ap- plaus.) Kerstbijeenkomsten in de Residentie. Der gewoonte getrouw heeft op eersten Kerstdag de Haagsche federatie der S.D.A.P. een Kerstvergadering belegd in den Dieren- tuin, aldaar. Ditmaal was er ook een bijeen- komst in het gebouw voor Kunsten en We- tenschappen, waar het oud-Eerste Kamerlid mr. Mendels het woord heeft gevoerd. In den Dierentuin sprak de partij voorzitter Koos Vorrink, wiens rede afgewisseld werd door liederen en instrumental kunst van De stem des volks" en het Haagsch arbei ders symphonie-orkest. Hier opende de heer J. E. Stokvis, voorzitter der federatie, de vergadering, die erop wees dat de eerste Kerstdag voor de S.D.A.P. een hoogtydag is, waarop de edelste gevoelens leven, die in den mensch tot uiting komen. Hierop kwam de heer Koos Vorrink aan het woord. Hij zeide, dat op dezen dag wel een groote mate van ernst paste. Men dient den ernst van den toe- stand in de wereld im mers recht in de oogen te zien. De groote op- gaven voor de mensch- heid na den wereldoor- log zijn niet alleen niet volbracht, maar ze dringen nu pas in haar voile ingewikkeldheid tot ons door. Er is nu genoeg gesproken over de noodzakelijkheid van Koos Vornnk den vrede De vraag is nu echter, hoe de idealen tot werkelijkheid te brengen. Er zijn in deze wereld krachten ten kwade, maar er zijn ook krachten van opbouw en vernieuwing. Twee dingen wilde spr. constateeren, namely k, dat de wereld terug moet naar een internationale wereld- huishouding, op straffe van ondergang, en ten tweede, dat de tijd van het vrije spel der maatschappelijke krachten definitief tot het verleden behoort. De sociaal-democratie is een gedachtenwereld die meegroeit met den tijd en voor dien groei behoeft men zich niet te schamen. Zij streeft naar internationale crdening der maatschappij en daartoe zal het ook komen, nu die ordening nationaal begonnen is. In ons eigen land is de toekomst somber, omdat we weer zitten met een reeds lang tot rotting overgegaan politiek lijk, het lijk van de christelijke coalitie. Het is een hui- chelachtige tegenstelling: hier de cbristenen en ginds de heidenen. Tienduizenden, die op positief christelijk standpunt staan, heb ben bij de verkiezingen rood gestemd. De basis van positief Christendom is echter een wankele basis. Het schermen met het woord christelijk is in hooge mate gevaar- lijk voor de diepste en heiligste beginselen van het Christendom. In't tweede deel van zyn rede heeft de heer Vorrink de noodzakelijkheid bepleit, den vrede te organ iseeren. Ondanks het telkens weer falen van den Volkenbond vertegen- woordigt deze bond een nieuwe gedachte, die echter niet zonder strijd kan worden ver- wezenlykt, zooals iedere eisch strijd met zich brengt. De universaliteit van den Vol kenbond dient niet te worden gekocht door concessies te doen aan oorlogsdrijvers, want daardoor zou de bond eer verzwakt dan ver sterkt worden. Het begin van de organisa- tie, dat daar in Geneve is, dient te worden vastgehouden. De Kerstboodschap der S.D. A.P. luidt dan ook: organiseert de welvaart, organiseert den vrede! (Applaus.) KERKINBRAAK TE SOEST. Wederom ingebroken in de herv. kerk. Ned In den nacht van Zaterdag op Zondag is een inbraak gepleegd in de oude Nederland sche hervormde kerk te Soest, hoogst waar schijnlyk door denzelfden persoon, die in April van dit jaar zich door inklimming toe- gang tot deze kerk wist te verschaffen, Thans is een ruit nabij het orgel geheel uitgesneden. De vorige maal was dit slechts gedeeltelijk gebeurd. De dief heeft alle offerbussen buit gemaakt. Zeer opmerkelijk is, dat, terwijl sinds de vorige inbraak de ontvangen gelden na afloop van den dienst steeds werden medegenomen, dit thans voor den eersten keer verzuimd was. De dief heeft, om bij het raam te komen zyn weg over het oude kerkhof naast de kerk moeten nemen, waar dan ook voet- sporen zijn gevonden en waar tevens de ver- nielde offerbussen werden aangetroffen. Achteraf bleek het niet noodig te zijn geweest. In den Kerstnacht, te ruim twaalf uur nam de kustwacht te IJmuiden noodseinen waar. Een kustboot, die later de „Haba" bleek te zijn, seinde met haar toplicht „man overboord". Het schip bevond zich ongeveer anderhalve mijl bezuiden IJmuiden. Onmid- dellijk belde de kustwacht den heer Oud, secretaris van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuidhollandsche Redding- maatschappij op. De heer Oud aarzelde geen oogenblik. Er was onder de kust immers een man overboord en er moest dus hulp worden geboden. De schipper van de „Neeltje Jacoba" werd uit zijn bed gehaald en in minder dan geen tijd was de bemanning aan boord van de reddingboot. Op voile toeren draaiend voer het schip, even later, de haven van IJmui den uit. Ook de loodsboot, die zich buiten- gaats bevond, had Zich in de richting van den kustvaarder begeven en met zoeklich- ten zocht men het donkere water af. Zonder resultaat Een poosje later seinde de kustboot op nieuw. Het bericht luidde nu heel wat min der alarmeerend. De man was gevonden. En van een drenkeling was geen sprake meer. Droog en wel was hy op het schip aange troffen, waar hij zich verborgen had. De „Neeltje Jacoba" wendde den steven en ook de loodsboot voer weer terug naar haar plaats in de haven. Een onvry willige, doch goede oefening voor de reddingboot was hiermede ten einde. LIJKJE JACOBUS VAN MILL GEVONDEN. Verdrinking blijkt de doodsoorzaak te zijn. Zaterdagmorgen heeft men in de Vliet, op 200 meter afstancf van de ouderlijke woning te Maasland, het lijkje van den sinds 27 No vember vermisten vierjarigen Jacobus van Mill, drijvende gevonden. De politie bracht het stoffelijk overschot naar de kapel van de Algemeene Begraaf- plaats, waar dokter Tjebbes den lijkschouw verrichtte. Hierbij bleek, dat het jongetje ongeveer vier weken geleden door verdrin king om het leven is gekomen. De geruchten over mogelijke ontvoering zyn dus ongegrond gebleken. HET DEPARTEMENT VAN ALGEMEENE ZAKEN. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk Ha (departemerat van algemeene zaken) der rijksbegrooting voor 1938, zegt de minister van algemeene zaken: de minister stemt in met het standpunt ingenomen door vele leden, dat de oprich- ting van een mieuw departement van al- gemeen bestuur uitsluitend is overgelaten aan het welbehagen der kroon. De regeering acht het voor het doen van de in verband met het nieuwe departe ment gedane uitgaven niet noodig, dat op het hoofdstuk der rijksbegrooting betrek- kelijk de onvoorziene uitgaven gelden be- schikbaar zijn; uit de op dit hoofdstuk beschikbare gelden is dan ook tot dusver voor de uitgaven van het nieuwe depar tement niet geput. Natuurlijk moeten de te doene uitgaven tot het onvermijdelijke worden beperkt, wat in het onderhavige geval ook geschied is. De bedoeling van dit wetsontwerp uitsluitend de benoodigde gelden aan vragen. Dinsdag 28 December. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- uitz. 8.Gr.pl. 10.Morgenwij- ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Pirn de la Fuente's Radio Follies. 11.Huish. wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gr.pl. 1.Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.Omroep- orkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 Gr.pl. 4.30 Kinderhalfuur. 5. Kinderkoorzang. 5.30 Het Omroep- orkest en solist. (6.30 RVU.: Finale of Ouverture, causerie). 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Rep. 8.ANP-ber., mededee- lingen. 8.15 Gr.pl. 8.30 Bonte Dins- dagavondtrein. 10.15 Gr.pl. 11.— ANP-ber. Hierna Avro-dansorkest. 11.40—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (Tevens over de Jaarsveldzender 415,5 M.) (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. half uur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. 1.Gr.pl. 1.20 De KRO-melodisten en solist. 2. Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gr.pl. 4.15 Kinderuurtje. 5.15 KRO-Nachtegaaltjes. 5.45 Felicita- tiebezoek. 6.De KRO-melodisten mmv. solist. 6.40 Esperantocursus. 7.Ber. 7.15 Kath. Film-Actie, causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.— ANP-ber., mededeelingen. 8.15 KRO-Symph.-orkest mmv. solist. (In de pauze Een Nederlander over Hongarije, causerie). 9.30 Gev. progr. 10.30 ANP-ber. 10.40 KRO- orkest. 11.3012.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.50 New English Strijkkwartet. 12.35 Radiotooneel. 1.05 BBC- Schotsch-orkest en soliste. 1.50 Co lombo-Octet. 2.35 Gr.pl. 3.30 Sport- rep. 4.20 Act. causerieen. 4.35 Gr.pl. 4.50 A. Dulay's Kwintet en solisten. 5.20 Gr.pl. 5.50 G. Parkington's kwintet. 6.20 Ber. 6.45 Viool en orgel. 7.20 Fred Hartley's Sextet. 7.50 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.40 Zang. 10.BBC-orkest, BBC-Man- nenkoor en solist. 11.15 Sidney Lipton's Band. 11.5012.20 Dans- muziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gr.pl. 12.40 G. Bailly- orkest en zang. 3.05 Pianovoordr. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 PianovooVdr. 5.20 G. Derveaux- orkest. 6.20 Gr.pl. 7.20 Vioolvoordr. 8.35 Radiotooneel. 10.35 Manuel-Trio en soliste. KEULEN, 456 M. 5.5J Militair con cert. 7.50 Hermann Hagestedt's orkest. 11.20 NS-Franken-orkest. 3.20 Omroepkleinorkest. 4.50 Con cert. 6.30 Omroeporkest. 7.20 Caba- ret-progr. 8.20 Sted. Orkest te Munster. 9.5511.20 Omroepklein orkest en Omroepdansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1 502.20 Gr.pl. 5.20 Omroepsalon- orkest. 5.50, 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroep- salonorkest. 1.30 Omroepdans orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Or- gelconcert. 5.40 Gr.pl. 6.35 Rep. 7. Pianovoordr. 7.35 Deel. met mu- ziek. 8.20 Omroepkleinorkest en solisten. 9.35 Le maitre de Cha- pelle, opera. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Barnabas von Geczy's orkest. 8.20 Politiek dagblad overzlcht. 8.35 Het Breronel-kwartet. 9.20 Ber. 9.50 Pianovoordr. 10.05 Scheeps- weerbericht. 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs Radio 10.3512.05, Radio PTT 12.05 12.20, Parijs Radio 12.2013.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Radio PTT 14.20—15.05, Parijs Radio 15.05 —15.20, Keulen 15.20—16.20, Parijs Radio 16.2016.50, Lond. Reg. 16.50—17.20, Brussel VI. 17.20 18.50, Boedapest 18.5019.25, Bero- miinster 19.2520.05, Praag 20.05 21.20, Lond. Reg. 21.20—22.20, Brussel VI. 22.2022.30, Brussel Fr. 22.3023.15, Danmarks Radio 23.15—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—13.40, Droitwich 13.40—15.20, Lond. Reg. 15.2016.20, Droitwich 16.20—18.40, Lond. Reg. 18.40— 19.20, Droitwich 19.2019.50, Lond. Reg. 19.50—21.20, Droitwich 21.20 —24.—. Lijn 5: Diversen. is te 10 MEER VOOR HET „BIO-VACANTIEOORD"!! Het bestuur van de Stichting „Bio-Va- cantieoofd" gaat zijn liefdadigheidstocht tijdens de Kerstdagen dezen keer onder- nemen onder de leuze „10 m6er!" Alle bioscoop-directeuren zullen hun uiterste best doen de Kerstcollecte voor het Bio-vacantieoord niet alleen te doen slagen maar in het bijzonder de „10 meer" bijeen te zamelen. Waarom 10 meer? Omdat het bestuur het plan heeft opge- vat het Bio-Vacantieoord een noodzakelijke uitbreiding te geven door den bouw van een glazen lighal. Hier immers zullen de kinderen ook bij ruw en koud weer in het voile licht van de noodige rust kunnen ge- nieten, en wel met het grootst mogelijke profijt voor hun gezondheid. Achthonderd kinderen konden in het afgeloopen jaar, dank zij mede de liefda- digheid van het bioscoopbezoekend publiek worden uitgezonden en verpleegd. Deze uitzending, welke steeds geheel ge- financieerd werd door de stichting „Bio- Vavantieoord", geschiedde door bemidde- ling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Dit zij nog eens nadrukkelijk vermeld, opdat men wete, dat voor opneming in het Bio-Vacantieoord in aanmerking komen <je kinderen van de allqrarmsten in ons land, van welke richting of gezindte zij ook mo gen zijn. Niet alleen zal het zoojuist genoemd ge- tal in de toekomst nog moeten stijgen, maar ook de verpleging zal zoo perfect mogelijk moeten zijn. Dit kan worden bereikt, indien de plan- nen van het bestuur worden verwezenlijkt. De glazen lighal moet er daarom komen! Slechts tweemaal in het jaar doen de boscoop-directeuren een beroep op U, n.l. met Kerstmis en Paschen. Thans is wederom de Kerstcollecte aan de beurt. Moge ze klinken als een klok! Moge het publiek zyn gaven dit keer met 10 vermeerderen! Voor deze gulheid dankt U het bestuur namens het behoeftige en zwakke kind bij voorbaat allerhartelijkst. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Een overzicht bij de jaarwisseling. De directeur van den Postcheque- en Giro- dienst brengt ter kennis van de rekening houders, dat op grond van de ervaring moet worden verwacht, dat in de eerste dagen na de jaarwisseling een buitengewoon groot aantal opdracht aan het girokantoor zai worden ingezonden. Aangezien de opdrachten, die op een be- paalden dag worden ontvangen, alle op dienzelfden dag moeten worden uitgevoerd, behoeft het wel geen betoog, dat de admi- nistratie op dergelijke abnormaal drukke dagen buitengewoon veel zorg vereischt en de taak van de ambtenaren in hooge mate wordt verzwaard. Tijdelijke versterking van het personeel door buitenstaanders is niet mogelyk wegens het gebrek aan routine, welke noodig is voor het verrichten van den arbeid, die voor een groot deel machinaal geschiedt. In verband met een en ander wordt weder om een beroep gedaan op de welwillendheid van de rekeninghouders om de opdrachten betreffende betalingen, welke niet aan een van de eerste dagen van Januari zijn ge bonden zoo mogelijk tot de tweede week van die maand aan te houden. Zou dit niet moge lijk zyn, dan zou wellicht reeds in de laat- ste dagen van December tot inzending kun nen worden overgegaan. De overmatige belasting van het giro kantoor onmiddellijk na de jaarswisseling zou bij deze handelwijze evenals verleden jaar tot geringere afmetingen worden terug- gebracht, hetgeen in het belang van den goeden gang van zaken aldaar en derhalve ook in dat van de rekeninghouders in het algemeen zou zijn. Ook ter wille van de ambtenaren, van wie op die dagen toch reeds meer dan gewone inspanning moet worden gevergd, zou een dergelijke door de rekeninghouders te be- toonen medewerking ten zeerste op prijs worden gesteld. HET LEKGESLAGEN SCHIP „GAROET". Een relaas van den kapitein. Het uitgaande vrachtschip „Garoet" van de Rotterdamsche Lloyd ,dat op Donderdag 16 dezer op 125 mijlen ten Zuiden van Ques- sant tijdens zwaren storm is lekgeslagen, waarop de kapitein het veiliger achtte Brest als noodhaven binnen te loopen, is, nadat op de reede van Brest een voorloopige be- kisting was aangebracht, Zondagavond laat in de Maashaven te Rotterdam aangekomen, waar het schip ligplaats heeft genomen bij Thomsons havenbedrijf. Omtrent de reis van de Garoet, een van de snelste vrachtschepen van de Rotterdamsche Lloyd, die 4733 ton bruto en 4543 ton netto meet en in 1917 is gebouwd bij de „Schelde" te Vlissingen, vertelde de kapitein, de heer Jansen, het volgende: ..Wij waren op 13 December van Antwer- pen vertrokken tijdens slecht weer dat gaandeweg slechter werd, en dat in de Golf van Biscaje zijn hoogtepunt bereikte. Er liepen hooge zeeen, er stond een zware dei- ning er. enorme rollers sloegen over het dek, zoodat het schip slingerde en stampte. Tegen zulk weer is niets bestand en het was dus geen wonder, dat de lading ging werken. Donderdagavond tegen 5 uur bemerkten wij, dat het schip lekte. Aanvankelijk werd nog gedacht, dat er water door patrijspoorten was binnengekomen, maar weldra ging het schip slagzij naar bakboord maken. De windkracht was intusschen opgeloopen tot 10 en soms zelf tot 11 meter, zoodat wij trachten door bijdraaien wat handzamer weer af te wachten om de schade vast te stellen. Bij een voorloopig onderzoek bleek, dat de geheele lading was ontzet en dat de lekkage door de huidplaten veroorzaakt moest wor-. den. Per uur kwam er ongeveer 10 tot 11 duim water in ruim 5 te staan, maar de komp kon het gelukkig verwerken, zoodat assistentie van de „Zwarte Zee" en een Fransche sleepb.oot, die waren uitgevaren, niet noodig was. Den volgenden morgen besloten wij naar Brest te gaan, waar wij in den avond aan- kwamen.x Inmiddels hadden wij de lading stukgoed en ook de deklast olie en mierenzuur op nieuw gestuwd en gesjord. De zes passa- giers, die al spoedig gerustgesteld waren, hebben wij overgegeven aan de „Kota Gedeh", waarmede zij de reis hebben voort- gezet. In Brest bleken aan bakboord twee scheu- ren te zitten, respectievelijk van 70 en 30 c.M. lengte en aan stuurboord een scheur van 80 c.M., die onder de spanten doorliep. De dichtstukken zijn aan de binnenzyde aangebracht, omdat het verval op de reede van Brest ongeveer 24 voet bedraagt en wy dus niet van een duiker konden gebruik maken. Donderdagmiddag om drie uur was de betonnen bekisting in haar geheel aange bracht en 36 uur later, toen het beton ge- hard was, zijn wij vertrokken. Op de thuis- reis hebben wij veel mist gehad, anders waren wij zeker reeds Zondagmiddag bin- nengeloopen. Maandag wordt het schip gelost en de lading stukgoed, die uiteraard nogal water- en stootschade heeft opgeloopen, gaat voor loopig in entrepot. Het schip zal daarna definitief worden gerepareerd. DE VEROVERING VAN ABESSINIE. Min. Patijn dringt aan op erkenning. Eenigen tijd geleden heeft Nederland aan de regeeringen, die de Oslo-overeenkomst hebben onderteekend aldus antwoordt minister Patijn, thans aan den heer Wyn- koop, die als lid der Tweede Kamer hier- omtrent vragen heeft gesteld vertrouwe- lijk gevraagd, of deze genegen waren een gezamenlijken stap inzake de feitelijke erkenning van de Italiaansche bezetting van Abessinie te doen by de regeeringen van Groot-Brittannie en Frankrijk. De bedoeling was aan laatstgenoemde regeeringen te vragen, of zij genegen zou- den zijn tot deze erkenning over te gaan, onder mededeeling, dat de regeeringen der Oslo-staten voornemens waren dit te doen. De gevraagde regeeringen hebben nog niet alle haar standpunt bepaald. Het over- leg hieromtrent is nog gaande. De redenen, die de Nederlandsche regee ring hebben bewogen hiertoe over te gaan, zijn de volgende. De Italiaansche bezetting is een feit. Met dit feit te erkennen, wordt niets prijsgegeven van het standpunt, door de regeering ten opzichte van den oorlog tegen Abessinie destijds ingenomen. Door het niet erkennen, wordt de ver- houding ten aanzien van Italie, waar Nederland nog steeds niet door een gezant is vertegenwoordigd, geschaad. Op het oogenblik, dat de vraag aan de andere Oslo-staten gedaan werd, had Italie zijn lidmaatsehap van den Volkenbond nog niet opgezead en koesterde de regeering de hoop, dat een erkenning, als bedoeld, Italie

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6