JUovmciaal 7lieuws Qemeenletaden JCecA 6. School LANGENDIJK KOEDIJK BROEK OP LANGENDiJti WIERINGERWAARD CASTRICUM OUDE NIEDORP HEILOO NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE NOORDSCHARWOUDE TWEEDE BLAD HEILOO. De gemeenite Heiloo is ook niet ach- tergebleven met de viering van het kerst- feest, het vredesfeest bij uitnemendheid Zaterdag (lsten kerstdag) om 5 uur waren de kinderen van de Zondagsschool ver- eenigd in het kerkgebouw van de Ned herv. evang. gemeente aan de Kerklaan Voorganger was de voorzitter van ge- noemde gemeente, de heer van Westrienen Bij den hel verlichten kerstboom werd de blijde gebeurtenis, de geboorte van Jezus aan de jcinderen verteld. De Zondags school stond onder leiding van mej. J. de La Mair en den heer van Westrienen Jr. Het bezoek was bevredigend. Zondag (2en kerstdag) om 4 uur wa ren de kinderen van de Zondagsschool in het Witte Kerkje bijeen gekomen. Het vriendelijke kerkgebouw, met den grooten kerstboom, waarvan de vele kaarsjes een imponeerenden indruk maakten, was tjok- vol. Het gedempte licht (met roode om- lijsting) verhoogde de wijdingsvolle stem ming. Onder stemmig orgelspel kwamen de kinderera binnen. Ds. Bloemhoff liet de gemeente zin-gen het le vers van psalm 3. Onder leiding van mevr. Bloemhoff zongen de kinderen. Ds. Bloemhoff hield op de hem eigen wijze de kerstvertelling, de oude vertelling, die altijd nieuw blijft. Om 6 uur was het feest afgeloo- pen en ging mew huiswaarts. Zoowel de kinderen als de volwassenen waren hoogst voldaan. SCHERMERHORN. In de Ned. herv. kerk werd den 2den Kerstdag, 's avonds, het jaarlijksch kerst- feest gehouden met de leerlingen van de Zondagsschool. De kinderen zongen onder den mooi verlichten kerstboom hunne kerstliedjes, ds. Boerendonk hield een aardige kerstvertelling. De kinderen wer- den rijk onthaald op koek en chocola- demelk en togen welvoldaan met een aar- dig cadeautje huiswaarts. BROEK OP LANGENDIJK. Kerstfeest Doopsgez. kerk. Eerste Kerstdag's middags 4 uur werd het Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagsschool rond den versierden kerstboom. Opgevoerd werd het Kerstspel „De Her ders in 't veld", hetwelk door enkele kin deren heel aardig werd wedergegeven en gezongen. Ds. de Jong vertelde een verhaal „Grootvaders Kerstboomen" van Aafje Fokker. Aan het slot werd dank gebracht aan de onderwijzeressen voor de toewijding en zor- gen aan de Zondagsschool besteed en tevens aan alien die door hun gaven de viering van het kerstfeest wederom mogelijk heb- ben gemaakt. Kerstfeest Chr. Zondagsschool. Eersten Kerstdag's middags 5 uur werd Kerstfeest gehouden met de kinderen der Chr. Zondagsschool in de Ned. herv. kerk onder leiding van ds. v.d. Heiden, die onder aandachtige stilte de Kerstgeschiedenis ver telde. Door den heer Jb. Kommer werd een Kerstverhaal verteld: „Toen't winterde" en de heer P. Brouwer de Koning sprak over het onderwerp: „Waarom". Ter afwisseling werden Kerstliederen ge zongen en versnaperingen uitgedeeld werd dit zeer goed geslaagde Kerstfeest door den heer J. Kouwen Nz. op de gebruikelijke wijze gesloten, waarnaar nog uitdeeling van geschenken plaats vond. STOMPETOREN. Weer prijkte de groote kerstboom in het gevulde kerkgebouw en zagen blijde ge- zichtjes vol verwachting op naar den kaar- schengloed. De kinderen van de Zondags school vierden hun kerstfeest, zongen hun liedjes bij het geboorteverhaal, door mevr. Heringa verteld, waarna nog een vertelling volgde, en meerdere versjes werden gezon gen, afgewisseld door tractaties. Aan het einde dankte ds. Heep de dames Heringa, Davelaar en Heep, die steeds op hun post waren gebleven en het feest zou goed had- den doen slagen. Met blijdschap ontvingen de kinderen hun cadeautjes en tot slot zong de gemeente gez. 229 1. HENSBROEK. Zondagavond is de Ned. herv. kerk te Hensbroek weer het jaarlijksche kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool gevierd. Het kerkgebouw was goedgevuld. Evenals -andere jaren werden de kinderen onder door het orgel gespeelde Stille Nacht door mevr. Rijkx de kerk binnengeleid en namen onder de prachtig versierde boom plaats. Door ds. Rijkx werden de aanwezi- gen het welkom toegeroepen, waama ge- zamelijk gez. 230 werd gezongen. Daarna zongen de kinderen onder leiding van den heer C. Boot de op de Zondagsschool ge- leerde versjes, onderwijl onthaald op koek- jes en een gebakje. Het kerstverhaal, toegelicht met licht- beelden, werd door mevr. Rijkx op duide- lijke wijze aan de kinderen verteld. Aan het einde ontving ieder kind nog een mooi oadeau, wat dankbaar mee naar huis werd genomen. Ds. Rijkx dankte alien, die had- den medegewerkt om dit mooie kinderfeest zoo goed te doen slagen. In het bizonder hen, die door het teekenen op de lijst het feest mogelijk hebben gemaakt. NIEUWE NIEDORP. ♦Zaterdag 25 December (len Kerstdag) is te N.-Niedorp in de zaal van den heer Kos- sen het Kerstfeest gevierd van de Zondag- school. Tevens waren de kinderen der Evan- gelisatievereeniging en verder een groot aantal andere kinderen uit den omtrek aan- wezig. Toen den heer Ytsma omstreeks 3 K uur aankondigde, dat het feest een aanvang zou nemen, waren zeker ruim 100 kinderen in de zaal en daarbij nog een aantal oudeTs. Nadat gezongen was het aloude „Er ruischt langs de wolken" ging de heer Ytsma, die de leiding van dit feest had, voor in gebed, waarna hij een kort woord tot de kinderen sprak. Hierna lieten de kinderen der Zondagt- school van zich hooren door het zingen van eenige kerstliederen. Door den heer Hui- bers, leider der Zondagsschool, werd hierna de kerstgeschiedenis verteld. Zeer aandachtig werd er geluisterd en af en toe werd een antwoord der kleinen ge- vraagd, wat dan heel aardig gegeven werd Nadat de kinderen nogmaals getracteerd waren en ze weer eens een paar kerstversjes gezongen hadden, werd door den heer Mei- m-a, eveneens leider der Zondagsschool, het kerstverhaal verteld. Het kerstverhaal is altijd weer een bijzonder moment, zoowel voor klein als groot. Na dit kerstverhaal, dat met spanning gevolgd werd, werd een applausje gebracht en werden de kinderen nogmaals onthaald Door alle aanwezigen werd nog gezongen „Opent uwen mond, enz." Hierna had de uitreiking van de prijzen aan de kinderen der Zondagsschool plaats, terwijl onder alle aanwezigen nog boekjes, teksten, kalenders, tractaatjes, enz., werden verspreid. Het was reeds 6 1/4 uur, toen dit zeer goed geslaagde kerstfeest met dankgebed door den heer Ytsma werd gesloten. Men kan hier met genoegen op dit feest terug zien en wij vertrouwen, dat het er toe heeft ge- werkt, dat nog verscheidene kinderen lid worden van de Zondagsschool. Dankbaar en opgewekt keerden alien huiswaarts. POLDERVERGADERING. Dijkgraaf, heemraden en hoofdinge landen van den polder Heerhugowaard vergaderden Donderdagmiddag in het Polderhuis te Oudorp. Nadat de dijkgraaf, de heer Tromp, had geopend en zijn beste wenschen had uit- gesproken voor het spoedig herstel van den poldermeester, de heer Wijte, ging hij over tot de installatie van de nieuw ge- kozen hoofdingelanden, de heeren K. Ap- pel en J. Ursem. Hij hoopte dat beiden gedurende vele jaren in staat zouden zijn, hun beste krachten aan den polder te wijden. Van de Sluisvereeniging te Heerhugo waard was een schrijven binnen gekomen over de verlaging van de sluisgelden. Het bedrag van 1 per schuit wordt met het oog op de tij-r somstandigheden veel te hoog geacht. Dijkgraaf en heemraden stel- den voor, dit schrijven in harden te geven van het dagelijksch bestuur, daar zij nog geen gelegemheid gehad hebben zich een oordeel hierover te vormen. De behande- ling wordt dan tot de volgende vergade- ring uitgesteld. De wijziging van verordeningen en keuren wordt langzamerhand een traditio- neel agendapunt. Het gaat er nJ. om of het strafbaar stellen van het afgraven van gronden al dan niet van terugwerkende kracht zal zijn. Is dit niet't geval dan zou men vroeger gestorte sommen weer terug kunnen eischen. Gedeputeerde Staten geven nox in overweging om de bepaling van terugwerkende kracht te maken tot 1 Juli 1935. Dan zal het geval van den heer Spaan, waar het toch in hoofdzaak om gaat, nog juist onder de verord-ening val- len. Besloten werd om het ontwerp in dezen vorm nogmaals in te dienen. In verband met de gemaakte opmer- kingen van Ged. Staten naar aanleiding van de rekening 1936 werden alsnog eeni ge formeele wijzigingen in deze rekening aangebracht. Hierna werd de begrooting 1938 behan- deld en vastgesteld. Uitgaven 111210.48, inkomsten 99710.48, nadeelig saldo 11.500. Het nadeelig saldo is aanleiding geweest om den post: bijdrage voor de armen van Heerhugowaard voor de helft te schrappen. De heer Muijs vond het niet in orde dat de armen hieronder lijden. De voorzitter deelde rr.ede, dat de armen geen schade zullen lijden, doch alleen de gemeentekas van Heerhugowaard. Daar- om is het ook moeilijk om n-u den geheelen post te schrappen. De wegenbegrooting 1938 werd als volgt goedgekeurd: inkomsten 36585.96, uit gaven 36585.96, saldo nihil. Bij de rondvraag werd gewezen op den slechten toestand van de Broeker- en de Hensbroeker brug. Over de mogelijkheid een maximumbelasting vast te stellen zal met de betrokken lichamen worden over- legd. Het schoonmaken van de sloot aan den Laanderweg zal door den polder zooveel mogelijk worden bevorderd. De heer Quant klaagde er over dat de lage waterstand het varen vaak onmoge- lijk maakt. Kan daar nu niets aan gedaan worden? Er zijn hiermee verschillende belangen gemoeid. Sommigen profiteeren van een hoogen waterstand, terwijl anderen er last van hebben. Men zal trachtten zooveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te komen. De voorzitter sloot hierna de vergade- ring, onder dankzegging aan de aanwe zigen voor de goede samenwerking. Vergadering S. D. A. P.N. V. V. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer P( Kramer te Zuidscharwoude de jaarlijksche kerstvergadering gehouden van S. D. A. P. en N. V. V. Ongeveer een 150-tal personen waren aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door den heer Rijkeboer, die alien een hartelijk wel kom toeriep, in het bijzonder aan den spreker en de tooneelver. „I. D. D. A." Door den heer P. J. Schmidt te Amster dam werd een rede gehouden, die er op wijst dat er de laatste 5 jaren meer ver- nield is dan 50 jaren daarvoor. Spr. wees op de gevaren van het fascisme en noemde de burgeroorlog in Spanje met op den achter- grond Mussolini en Hitler. De strijd in China besprekende is spr. van meening dat China nooit door Japan onder den voet zal worden geloopen. Voor landen als Nederland is dit gevaar veel grooter en zei spr, dat helaas de sociaal- democratie niet aan den oorlog zal kunnen ontkomen. Dit is bittere ernst en zullen wi. hiermede rekening moeten houden. Het gaat om de vrijheid van ons volk en zullen wij deze met al onze krachten moeten ver- dedigen. Spr. noemde het een tegenstelling dat er wel 70 millioen meer voor defensie wordt uitgetrokken en geen 1 millioen meer voor de werkloozen. Waarom voor het eene wel en niet voor het andere? Spr. wekte de aanwezige leden op om achter de leiding te staan en mede te strijden voor een betere maatschappij. (Applaus). Opvoering van „De Distfel". Door de arbeiderstooneelvereeniging „I. D. D. A." werd hierna een opvoering ge geven van „De Distel" van Fabricius, waarvan de aanwezigen zeer hebben ge- noten. Dit was een waardig gedeelte van het programma. Het spel van deze op komende vereeniging is te roemen en waren er meermalen zeer goede momenten. De rol van Kobus Kok werd vervuld door den regisseur der vereeniging, den heer Loevens te Alkmaar en uitstekend vertolkt. Ook Klaartje, de dochter van Kobus Kok (mej. A. Schrijver) heeft haar rol goed begrepen en gaf goed spel te zien al waren er wel eens zwakke momenten zooals b.v. in het tooneeltje, waarbij Pietje de landlooper zijn liefde aan haar verklaarde. De rol van Bart Kok werd vervuld door den heer G. Roos en heeft ons niet de voldoening gegeven die er aan gesteld kan worden. Er waren wel goede gedeelten, doch over het algemeen werd deze rol met te weini'g overtuiging gespeeld. Zijn liefdesverklaring aan Klaartje b.v. had heel anders kunnen zijn. De rol van de oude Kees Kok werd vertolkt door den heer P. Gutter Sr., die hiervan een goede creatie gaf. Pietje de landlooper (de heer P. Gutter Jr.) gaf een zeer vlotte ver- tolking te zien en heeft dan ook veel tot deze succesvolle opvoering bijgedragen. Verder hebben wij zeer genoten van het spel van Hendrik de kastelein in de „Slanke Geisha" (de heer A. Schrijver), die deze rol prachtig heeft uitgebeeld. Alle lof! Ook Geesje zijn vrouw (mevr. J. Maakal) speelde haar rol goed en gaf met Hendrik vaak kostelijke tooneeltjes. Het tooneeldecor was goed verzorgd en niet te vergeten de grime, die de voor ons bekende personen geheel onkenbaar maakte. Onder bekwame leiding gaf „I. D. D. A." zeker nog vele mooie tooneelavonden kun nen geven. Tenslotte vond nog een huldiging plaats, n.l. van het echtpaar Frielink wegens ver- trek naar Alkmaar. Als blijk van waar- deering werd hun namens de arbeidersbe- weging van den Langendijk een mooie spiegelkast aangeboden. Uitvoering tooneelvereeniging. Zaterdagavond werd door de tooneel- vereeniging „De Roos" een openbare uit voering gegeven in he( lokaal van den heer Jb. Groot. Opgevoerd werd liefdescapriolen, een vroolijke minnestrijd in drie etappen door Henk Bakker, regie van den heer G. Kooiman. „De Roos" heeft het dezen keer aangedurfd, een dramatische zaak, die op humoristische wijze zich afwikkelt voor het voetlicht te brengen, en zij is daar vol- komen in geslaagd. De tooneelaankleeding, de grimeering en het samenspel verdienen alle lof. De aanwezigen hebben om den dollen samenloop van omstandigheden har telijk gelachen en de spelers werden met luid applaus beloond. Onze plaatsgenoot, de heer Hartland, zorgde voor mooie dansmuziek. Het geheel was een goed geslaagde avond. Toename werkloosheid Waar de werkloosheid in deze ge meente den laatsten tijd sterk aan, het ver- minderen was, doordat vele tuinders een arbeider in het vrije bedrijf namen voor het slikkeren, zoo is daar thans weer een dusdanige veranderin-g in ontstaan dat heden 75 arbeiders als werkloos staan ingeschreven bij het agentschap der ar- beidsbemiddeling. Uitvoering muziekvereeniging. Op den eersten Kerstdag gaf de mu ziekvereeniging ,,Ons Genoegen", onder directie van den Blabbeek, 'n uitvoering in de zaal van den heer P. Schenk. Er was aardig publiek gekomen om te luisteren naar het zeer gevarieerde programrr.a. Na een 4-tal muzieknummers, die op verdien- stelijke wijze werden uitgevoerd, trad het cabaret der amateurs op. Hieraaw werkten mee mevr. BraafSmit, H. v. d. Brink, A. Schrijver en de heer Glabbeek. Een daverend applaus was telkens de dank van 't publiek voor de prestaties der amateurs, waar ook de pianist Visser van Den Helder verdienstelijk werk deed hooren. Een sympathiek initiatief. Van den jongeheer W. H. alhier wer den voor enkele dagen konijnen gestolen, terwijl het ventje de eventueele opbrengst van den verkoop der konijnen reeds had bestemd voor 't koopen van een nieuwe jas. De diefstal van de dieren was dus een groote kerst-teleurstelling voor hem. Nu heeft de heer Glabbeek tijdens de uitvoe ring op eersten kerstdag een taart verloot, waarvan de opbrengst zou worden besteed als vergoe-ding voor de geleden schade voor het bestolen jongetje. In een oogen- blik was het bedrag bijeen en daarom hulde aan het publiek voor de zeer sym- pathieke geste! Later dankte de heer van Ham uit naam van het slachtoffer voor het spontane blijk van offervaardigheid en den heer Glabbeek voor zijn initiatief. Veldwachters benoemd. Bij beschikking van de commissaris van de koningin in de provincie Noordhol- land zijn tot onbezoldigd gemeenteveld- wachter alhier benoemd de heeren W. J. Driessen en H. Nielen, beiden belast met de uitvoering van de steunregeling in deze ge meente. Werkloozenzorg. Ook in deze gemeente neemt de werk loosheid geregeld toe. Thans zijn er 40 werkloozen. Rectificatie. In het verslag van de Coop. Veilingsver. „St. Willebrordus" zijn door uitvallen van een regel en een cijfer, onduidelijkheden ontstaan. In de balans leze men: het woon huis staat op f 1700, de inventaris op f 445, de embalage op f 950. Het veilings- percentage voor „de overige groente" is geen y, pet, doch 7 J4 pet. In beslag genomen, Bij den winkelier Br. werden door de belasting-ambtenaar en politie eenige hon- derden boekjes frauduleus ingevoerd siga- rettenpapier in beslag genomen. Rijkscontrole, Nu de gemeente zich met ingang van 1 Januari zal aansluiten bij de rijksregeling voor werkloozen zijn de controleurs dage- lijks bezig met huisbezoek bij de werkloo zen. Alles wordt serieus onderzocht, o.a. of men den wettelijk gestelden termijn in het vrije bedrijf heeft gewerkt, waarom men is opgehouden in het vrije bedrijf enz. Ook naar de kinderen, die werken en niet of wel buitenshuis vertoeven en hunne in komsten wordt belangstellend geinformeerd Het „vergeten" van inkomsten zal wel tot het verleden behooren. Werkloozen boven de 60 jaar. Naar we uit betrouwbare bron verne- men zullen die werkloozen boven de 60 jaar en die de 65 jaar niet hebben over- schreden, als elke andere werklooze in de steunregeling, in cassu werkverschaffing worden opgenomen. De gemeente had de werkloozen boven de 60 jaar uitgesloten en aangewezen op het Burgerlijk Armbestuur. Vertrokken. Wegens zijn benoeming te Akkrum (Fr.) is de heer Dijkema leeraar aan de U. L. O.-school van hier vertrokken. Als een blijk van waardeering werd hem door de leerlingen een fraaie leeslamp aangeboden. Een prachtig resultaat. De opbrengst van de collecte, gehou den door het onlangs opgerichte dames- comite, dat zich ten doel gesteld heeft een aandenken te schenken aan de eerste vijf kraamvrouwen na de geboorte van het Ko- ningskind en in de toekomst behoeftige kraamvrouwen te ondersteunen, heeft de verwachtingen verre overtroffen. In een week tijds hebben de dames hiervoor de som van ruim f 292 bijeen weten te bren gen, terwijl nog meerdere toezeggingen ge daan zijn. Allerwege sympatiseert men met de opzet van het comite. Rijkssubsidie. De regeering heeft aan de gemeente een subsidie van f 2365 toegekend over het jaar 1937, ter dekking van het voorloopig door een renteloos voorschot gedekte zgn. uitgestooten bedrag op de begrooting 1934. Het collectief contract voor het visscherijbedrijf. Naar aanleiding van de mislukking der besprekingen tusschen de samenwer- kende organisaties van werknemers en de vereeniging van reeders van visschersvaar- tuigen inzake het nieuwe collectief contract contract voor het visscherijbedrijf in 1938, zullen de organisaties van werknemers dezer dagen confereeren met den rijksbe- middelaar. De opvarenden blijken namelijk in groote meerderheid afwijzend te staan ten opzichte van een contractloos tijdperk, dat huns inziens een chaotischen toestand zal scheppen, die niet bevorderlijk is voor behoorlijke loon- en arbeidsvoorwaarden. Waar partijen het over de nieuwe voor- waarden niet eens kunnen worden zou het alternatief van een contractloos tijdperk zijn, dat de opvarenden in staking gaan. Teneinde staking te voorkomen, omdat deze en volgens de organisaties van werknemers en volgens de reeders funest zou zijn voor het bedrijf, zullen thans door den rijks- bemiddelaar pogingen in het werk gesteld worden om partijen tot elkaar te brengen. Ook in Noordscharwoude hebben de raadsleden niet geklapt. Vrijdagavond vergaderde de raad. De voorzitter, jhr. A. L. van Spengler, zeide, dat de leerlingenschaal ongewijzigd blijft. Men zal dus wettelijk geen derder. onderwijzer aan de U.L.O. school kunnen krijgen. Men hoopt nu, dat wanneer een ver- zoek wordt gedaan, waarbij wordt gewezen op het geringe verschil van een halve leer- ling, nog een derde leerkracht voor rijks- rekening te krijgen. B. en W. stelden voor, te besluiten tot de aanstelling van een kweekeling met akte en de bezoldiging te bepalen op 600 per jaar. De heer Kwadijk drong aan op een hooger salaris. Het is veel te gering. Kostgeld kan er niet van bet-aald worden. Is dit een wet telijk vastgesteld salaris? De voorzitter zeide, dat dit niet het geval was; wel is het een algemeene norm. De heer Van den Abeele zou, wanneer het geen wettelijk voorschrift is, de salarieering beter willen doen zijn. De voorz. zeide, dat B. en W. het salaris bevredigend vinden. Bij het L.O. zijn de vergoedingen echter nog veel geringer. De heer Duijves achtte het in het belang van het onderwijs, dat er een kweekeling komt, maar wil niet boven f 600 gaan Hii wijst op de kans, welke de kweekeling hier. door verkrijgt voor een vaste betrekking Het voorstel van B. en W. werd aanvaard Goedgekeurd is terug ontvangen de ge- meenterekening 1935. De heer J. Hand verzocht een vergoeding in de vervoerkosten van zijn zoon naar de bijz. U.L.O. te Alkmaar. B. en W. stelden voor, gedurende den leerplichtigen leeftijd 50 der kosten te vergoeden. Aangenomen Het aantal opcenten op de gemeentefonds- belasting werd op 75 bepaald. De raad besloot, toe te treden tot de Fraude Risico Onderlinge der Ver. van Ned. Gemeenten. B. en W. stelden voor, het Noordeinde der dorpsstraat te verbeteren. Na gedaan onderzoek is men tot de conclusie gekomen, d-at alle eigenaren van hekken aan de Oost- zijde der straat hun hekken een meter achteruit willen laten zetten.. De kosten zijn resp. f 340 en f 900. De algemeene ver- strating zal f 1200 kosten. De provincie draagt in de kosten by. Spr. dankte de eige naren voor hun groote bereidwilligheid. De heer Kwadijk juichte het voorstel toe, maar wees op de eigen-aardige situatie bij' den heer Maars en Langedijk, waar een ge- vaarlijke vernauwing zal ontstaan, met aan de andere zijde de gevaarlijke plaats by den heer de Geus. Een stuk van het huis van Langedijk af, was misschien een oplos- sing. Dit brengt echter groote kosten met zich. De heer Van den Abeele achtte den eige- naar van het perceel De Geus zeer gehan- dicapt door den toestand van de straat. De voorzitter zeide, dat deze toestand is ontstaan, doordat de Provincie indertijd niet met den heer de Geus tot overeen- stemming kon komen. Na een korte gedachtenwisseling werd het voorstel aangenomen. Beh-andeld werd hierna het voorstel om het G.E.B. aan het P.E.N, over te dragen. Uitvoerig stond de voorzitter stil bij deze voorstellen, welke reeds eerder zijn gepu- bliceerd. In antwoord op een vraag van den heer Kwadijk over den klerk-incasseerder Godijk zeide de voorzitter, dat de belangen van het personeel gewaarborgd zijn. De heer Duijves vond het wel een gun- stige overdracht, doch had het beter ge- vonden, wanneer de raad eens eerder was bijeengeroepen om in comite hierover te spreken. De raadsleden moeten nu opeens beslissen. De voorzitter was het hiermede eens, maar het voorstel is eerst Dinsdag j.l. in de ver- gadering van de Comm. v. Beheer en de wethouders behandeld. Eerdere toezending was dus niet mogelijk. De andere bespre kingen waren voorbereidend. De heer Van den Abeele huldigde de wijze, waarop deze zaak is tot stand geko men. Hij vond het een prachtig resultaat. Hij vroeg of het niet mogelijk was geweest den raad eerder in te lichten, ook over het eerste voorstel. De raad is er altijd buiten gehouden en wordt nu voor een voldongen feit gesteld. Herinrierde aan de in 1931 ge- voerde onderhandelingen over een over dracht aan het P.E.N, zeide spr., dat toen de raad door middel van een rapport gewaar- schuwd is tegen overdracht. Spr. vroeg of men zich wel voldoende had gerealiseerd, welke invloed deze overdracht heeft op het gasbedryf. Ook besprak spr. de concentratie- gedachte t.a.v. het gas, wijzende op War- menhuizen. Volgens de jaarverslagen is de toestand van het gasbedrijf niet zoo roos- kleurig. Inlichtingen verzocht over de posi- tie van den heer Miessen te St. Pancras, die, wanneer hij niet aan de vastgestelde beloo- ning van 660 komt, berekend naar de ta- rieven van het P.E.N, het verschil volgens de wachtgeldregeling krijgt uitgekeerd. De voorzitter vond, dat men niet eerder vergaderingen had kunnen houden, omdat men geen positieve voorstellen kon doen. In 1931 was het nog niet zoo, dat men ge- dwongen zou worden het bedrijf over te doen. Het gasbedrijf behoudt de voordeelen, welke het nu heeft, in ieder geval tot 1942. Ongeacht de overdracht zal de concur rence tusschen gas en electriciteit scherpeT worden. Na nog eenige opmerkingen over de ta- rieven enz. werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Geheimhoudhvg! Hierna wees de voorzitter op de reeds in de vergaderingen te Zuidscharwoude en Broek op Langendijk medegedeelde schen- ding van het geheim der voorstellen van het P.E.N. Hierover sprak de voorzitter zijn verontwaardiging uit en stelde alien raads leden persoonlijk de vraag of men de in lichtingen had verstrekt. Zij antwoordden ontkennend. De voorzitter was hierover verheugd. Hij richtte zich nog tot den betrokken cor respondent, die deze vertrouwelijke dingen niet had moeten vermelden en zijn zegsman er op moeten wijzen, dat dit vertrouwelijk was. Dat was zijn opvoedende taak geweest. Eenige hondenbelasting-reclames werden afgewezen Bij de rondvraag vroeg de heer Kwadijk nog naar de verwijdering van het trottoir bij den heer Piersma. Dit zal onderzocht worden. Daarna sluitinb. BROEK OP LANGENDIJK. Verkiezing kerkeraadsleden Chr. gereformeerde kerk. Bij de gehouden verkiezing werden tot ouderlingen herkozen de heeren W. de Groot en S. Schoon en tot diaken D. Bak ker Dz. Verkiezing kerkeraadsleden geref. kerk. In de plaats van den heer J. C. Kool- aard, wien op verzoek ontheffing is ver- leend als ouderling, is als zoodanig gekozen de heer J. Kostelijk Wit.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8