Luchtaanvallen! HBuitetdaHd £uchtvaact £atuU sh JjuM&oum fBae&eft Stftmueaws i Zware fabrieksbrand te Amsterdam. Verkeersonge'ukken. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat- regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. De Japansche inval in China De Japansche antwoordnota inzake de Lady Bird. Val van Tsingtau op komst. Overal telle branden. Nieuws in 't kort. KENNEMERLAND. Glimlachje TWEEDE BLAD* 3 Schade 2 a 3 ton! Gisteravond te ruim half zes is een brand uitgebroken in het groote ge- bouw van de N.V. Nederlandsche Stofzuigerfabriek ,,Efa", Prinsen- eiland 153-155. De brand nam in korten tijd zulk een omvang aan, dat het inwendige van het gebouw, met de groote voor- raden, machines, persen en materialen, geheel is verwoest en in vlammen is opgegaan. De schade wordt geschat op twee a drie ton, doch is op het oogenblik nog niet nauwkeurig vast te stellen. De brandweer heeft het vuur met dertig straleni bestreden en een harden strijd gevoerd om de belendende perceelen, pakhuizen van het Nederlandsche veem aan de eene zijde em een teerfabriek aan de achter- zijde, te behouden. Enkele minuten na het uitbreken van den brand was het groote fabrieksge- bouw, bestaande uit twee naast elkaar ge- legen panden, die naar schatting 35 meter diep en samen 20 meter breed zijm, door het nog aanwezige personeel verlaten. De brandweer was zeer vlug met veel mate- rieel ter plaatse, de "oevelvoerder zag al spoedig, dat het er zou spannen en korten tijd later gaf hij het alarm „groote brand". De achterzijde leverd- een zeer gevaar- lijke situatie op. Daar grensde de fabriek n.l. aan een teerfabriek. Ook van die zijde werd de aanval ondernomen door enkele slangen via een garage te leggen. Het vuur tastte verdieping na verdieping aan en op verscheidene plaatsen sloegen de vlammen door het dak. Een vonkenregen daalde neer op de belendende perceelen en in de straten, die door de politie waren afgezet. Om eeven uur spande het aan de voerzijde van he*. groote complex. Het vuur had zich een weg gebaard van het centrum van het gebouw r.aar de voorzijde, waar het voor- al aan den kant van het Nederlandsche veem fel brandde. De toe nd werd hier een oogenblik precair. De vlammen loeilen door de ge- sprongen ruiten naar buiten, drie, vier meter lange torgen lekten la>"es den g vel. In dit gedeelte van het gebouw stond zeer brandbaar materiaal, w.o. lak. Ook op dit bedreigde punt gaf de brandweer water vanaf de hooguitgeschoven ladders en van- af de daken van de huizen aan de over- zijde van de straat. Pel sloegen de vlam men nog aar. de voorziide uit en ook uit het dak laaide het vuur nog hoog op. Toch werd het meer en meer duidelijk, dat de brandweer het pleit gewonnen had, de be lendende perceelen liepen geen gevaar meer. Te kwart voor acht kon het signaal „brand meester" worden doorgegeven. Twee uur van hard werken en vlug imgrij- pen hadden een ramp voorkomen, de teer fabriek en de groote veempakhuizen ble- ven behouden. De fabriek. waarvan de be- huizing eigendom is van den heer Fadde- gon, is vrijwel uitgebrand. De brandweer was nog geruimen tijd bezig met het na- blusschen. Duizenden hebben dezen groo- ten brand, die voor de toeschouwers zoo- veel spannende momenten had, gadege- slagen. De oorzaak van den brand is ombekend. DE SPELLINGKWESTIE. Minister fllotemaker naar Brussel. De minister van Onderwijs, K. en W., prof. dr. J. R. Slotemaker de Bru'ine, is gisterem te Brussel aangekomen ten einde met den Beleischen minister van Onder wijs, Julius Hoste, overleg te plegen over de spelling der Nederlandsche taal. NEDERLAND EN ABESSINIE Brief van Sylvia Pankhurst aan koningin Wilhelmina. De oude strijdster voor de rechten van de vrouw, Sylvia Pankhurst, heeft een brief gezonden aan H.M. de koningin, waarin zij uitdrukking geeft van haar ontsteltenis over de berichten, dat de Nederlandsche re- geering stappen heeft gedaan bij de Belgi- sche regeering, om een voorstel te steunen, dat de Volkenbond de bezetting van Ethio- pie door Italie zal erkennen. Schrijfster vertrouwt, dat H.M. de konin- ging Haar grooten invloed zal aanwenden om een dergelijk verraad aan de beginselen van het handvest van den Volkenbond, wei- ke zoo noodzakelijk zijn voor het welzijn van alle landen, te voorkomen. DE GRUYTER GROEIT NOG IMMER. Een simpel berichtje over plaatsing van 127 electromotoren bij de Gruyter gaf ons aanleiding eens nadere gegevens te ver- zoeken. Het voornaamste is wel dit, dat aan de Veemarktkade te Den Bosch een nieuwe fabrieksafdeeling wordt gesticht bij de reeds bestaande imposante gebouwen. In de nieuwe fabriek zullen 127 electro-motoren worden geplaatst, drie gasovens, een stoom- ketel, smidsen, laschapparaten en wat in een fabriek meer van pas is. Het is een teeken van vooruitgang. De nieuwe fabriek zal speciaal voor de bereiding van biscuits worden ingericht. In het nieuwe gebouw zal ook worden ondergebracht de speciale waschinrichting voor de blikverpakkingen, de koekverpak- kingsafdeeling, een wafelfabriek, een afdee- ling voor chocoladeverwerking en een af- deeling suikerwerken. Het ligt ook in de be- doeling de afdeeling drops en toffees uit de gebouwen in de Orthenstraat, waar ruimte- gebrek heerscht, naar de nieuwe fabrieken over te brengen. Verder worden aan de Veemarktkade ge heel nieuwe laboratoria gebouwd, welke tweemaal zoo groot zullen zijn dan de nu bestaande. De Gruyter's bedrijven zullen dan een totale oppervlakte beslaan van 45.000 Ms. De machines, die de chocoladereepen ver- vaardigen, produceeren 20 millioen stuks per jaar. Legt men die reepen aaneen, dan dekken ze een afstand van Den Bosch tot Napels. De enorme graansilo's kunnen 5 millioen K.G. graan bevatten. De bouillonblokjesmachines produceeren dagelijks 150.000 blokjes. DE MOORDAANSLAG TE GRONINGEN. Dader in Amsterdam gepakt. Nsar wij vernemen, is gisteravond te Amsterdam op verzoek van den commis- saris van politie te Grcningen aangehouden de werkman L. uit Leeuwarden, die, zoo- als gemeld, Dinsdagsvond bij een veciht- partij in cen cafe te Groningen een mede- aanwezige met een dolk heeft gestoken. De aangehoudene wordt als verdacht van poging tot doodslag op transport gesteld naar Gronirgsn. DE rLD ABIGEHEEL VERLOREN. Het schip in drie stukken gebroken. Blijkens een Lloyds telegram uit Rio Grande is volgens het rapport van een ex pert het Nederlandsche s.s. „Aldabi" Maan- daenrcht in drie stukken gebroken. Het achterstuk van het schip heeft slag- zijde over bakboord en zal waarschijnlijk kapseizen in diep water. Er bestaat geen mogelijkhcid ook maar iets van de lading te bergen, daar reeds het grootste deel, dat zich in de achterruimen bevond, hier is uit- gespoeld. Door den expert worden zoowel schip als lading als totaal verlies beschouwd. MOORDAANSLAG TE GRONINGEN. Voortvluchtig messensteker meld I zich bij de politie. Naar aanleiding van een politie-radiobe- richt, waarin zijn opsporing wegens poging tot doodslag verzocht werd, heeft zich gister op 't hoofdbureau van politie te Amsterdam aangemeld een zekere L. uit Groningen, die Dinsdagavond betrokken is geweest bij een vechtpartij in een cafe aan de Nieuws+ad al- daar. L. heeft daarbij een der andere bezoe- kers, zekeren H. K., eenige messteken toe- gebracht, waardoor deze ernstig gewrnd is. L. had de wijk naar de hoofdstad genomen. Hij is op transport naar Groningen gesteld. EX-KEIZER TERUG NAAR DUITSCHLAND? Duitsche regeering weet van niets. In een buitenlandsch blad is het bericht verschenen, dat de ex-keizer voornemens zou zijn naar Duitschland terug te keeren. In gezaghebbende kringen te Berlijn echter, aldus een Havas-telegram van daar, verklaart men van dit bericht niets te weten. Men ontkent noch bevestigt den inhoud ervan. Wel verklaart men, dat de regee ring, indien de ex-keizer den wensch tot terugkeer kenbaar zou maken, de kwestie niet uit politiek oogpunt zou bezien en een ..loyaler" houdi"" zou aannemen dan de regeering van 1918. AUTO SLIPT BIJ EEN OVERWEG. Bestuurder vrijwel op slag gedood. Gisteravond om tien uur is op den Rijks- weg EpeHeerde een auto, bestuurd door den heer Swaagman, uit Zwolle, bij den overweg door de gladheid geslipt en tegen den neergelaten spoorboom gereden. De boom wipte daarbij in de hoogte, waardoor de wagen er onder door schoot en op de rails terecht kwam. Op hetzelfde oogenblik naderde de sneltrein uit Zwolle. De auto werd door den trein gegrepen, twintig meter medegesleurd en geheel vernield. De heer S., die alleen in den wagen zat, werd met een schedelbasisbreuk en verschillende an dere kwetsuren uit de wrakstukken van het voertuig gehaald en overleed na eenige oogenblikken. Vier dokters uit Epe waren spoedig na het ongeluk ter plaatse. De trein had sleehts enkele minuten vertraging. De heer Swaagman was directeyr van de N.V. Automobiel-Maatschappij Swaagman Co. te Zwolle en was ruim dertig jaar oud. Het stoffelijk overschot is in een garage te Epe opgebaard. De Japansche nota betreffende het inci dent met de Lady Bird, die thans op het Foreign Office, is ontvangen, wordt aldaar bestudeerd. De tekst is ter kennis gebracht van Eden en Chamberlain, die beiden de kerstvacantie in Yorkshire doorbrengen. De Britsche regeering zou den volledigen tekst willen publiceeren, ondanks v de berichten uit Tokio, volgens welke de Japansche re geering voorgesteld zou hebben, bepaalde gedeelte niet te publiceeren. Het bericht, dat de raad der Britsche ambassade te Tokio een bezoek aan het ministerie van buiten- landsche zaken aldaar heeft gebracht, wordt te Londen niet bevestigd, doch indien dit be zoek inderdaad heeft plaats gevonden, hield het waarschijnlijk geen verband met de Ja pansche nota, doch met de verklaring, die de Japansche legerautoriteiten eergister- avond hebben afgelegd. Deze verklaring be- vatte een lezing van het bombardement op de Jangtse, die de Britsche regeering niet wil aanvaarden. Nader wordt volgens Havas in diplomatie- ke Britsche kringen verklaard, dat de be richten onjuist zijn, welke meldden, dat de Britsche regeering door haar ambassadeur te Tokio de Japansche regeering er van in kennis' zou hebben doen stellen, dat haar mededeeling, betreffende het incident van de Lady Bird niet van een aard was, welke hevredigend geacht kon worden. Geen en kele instructie is hierover aan den ambas sadeur gezonden. De demarche van Dodds had betrekking op onnauwkeurigheden in het door het ministerie van oorlog gepubli- ceerde rapport, welk rapport iets geheel an- ders is dan het antwoord, dat de Japansche regeering gegeven heeft op de Britsche pro- testen. Over dit antwoord blijven de Brit sche diplomatieke kringen zwijgzaam. Er is echter reden om aan te nemen, dat het in hoofdzaak conform is aan het antwoord aan Washington betreffende de Panay. De ver traging in de publicatie van het antwoord schijnt te liggen aan het uitblijven van de Japansche toestemming. Tsingtao. Tsjingtao heeft gistermorgen op haar grondvesten getrild, toen de Chineezen de kabelhoofden der verbindingen met Sjang- hai, Tsjefoe en Sasebo in de lucht lieten vliegen. Ook de telegraafkantoren zijn ver nield. Vier Britsche stoomschepen met vluchtelingen zijn naar Sjanghai vertrok- ken. Verscheidene firma's evacueeren hun Chineesche bedienden. Alle rijke Chineezen vertrekken haastig. De buitenlanders zijn bezig met de vor- ming van een vrijwilligerscorps voor de handhaving van orde en rust met het oog op een ineenstorting van het Chineesch gezag. De burgemeester heeft een proclamatie uit- gegeven, waarin hij er bij de inwoners op aandringt, zoo spoedig mogelijk de stad te ontruimen, ten einde een onnoodig vergroo- ten van het aantal slachtoffers te vcrmijden. Het laatste Chineesche telegraafbureau te Tientsin gesloten. Het laatste Chineesche telegraafbureau. dat gevestigd was in de Fransche concessie te Tientsin, zal op 31 December sluiten. De telegrafische verbindingen met Sjanghai, Hangtsjau, Kanton en andere Chineesche steden in het centrum en het Zuiden zullen dus verbroken worden. In het vervolg zullen de verbindingen met het buitenland onderhouden worden door een kabel van een Japansche maat- schappij, die haar bedrijf van Mants/oekwo tot Noord-China heeft uitgebreid. De langs dezen kabel verzonden telegram'men zullen onderworpen zijn aan militaire censuur. China rekent niet meer op hulp. Tsjen Li-foe, een intiem medewerker van Tsjang Kai Sjek en eertijds een invicedrijk lid van den Kwomintang, heeft tegenover een verslaggever van Havas verklaard: Wij weten, dat wij in onzen strijd tegen het Ja pansche imperialisme, dat de geheele we- reld bedreigt, niet behoeven te rekenen op tusschenkomst van de Ver. Staten (die ge- vangen worden gehouden door een kortzich- tig isolationisme) noch op die van de Euro- peesche democratieen (die door haar eigen problemen bezig worden gehouden). Hij wei- gerde zich uit te laten over de mogelijkheid van Sovjet-Russische interventie. De eenige oplossing der internationale vraagstukken zag hij in de vorming van een blok der groote vredelievende mogendheden: Frank- rijk, Engeland, de Sovjet-Unie en China. De toestand te Tsingtau gelijkt op dierute Nanking, aan den vooravond van de inneming dezer stad. Een groot aan tal vreemdelingen en Chineezen heeft de wijk genomen naar Sjanghai aan boord van het Britsche s.s. Shuntien, terwijl de buitenlanders die in de stad zijn gebleven, een comity van waak- zaamheid hebben gevormd voor hun veiligheid. De Chineezen hebben negen Japan sche katoenfabrieken opgeblazen en den Japanneezen daarmede een schade be- rokkend van 200 millioen yen. Thans staan ook de Japansche werven en dok- ken der stad in brand. Van het front van Sjantoeng wordt ge meld, dat alle openbare Japansche inrich- tingen, o.a. het consulaat-generaal, het Ja pansche ziekenhuis en Japansche scholen door de Chineesche troepen in brand zijn gestoken, voordat zij zich uit Tsinan terug- trokken. De Japansche particuliere wonin- gen zijn geplunderd. De Japansche troepen handhaven daar thans de orde, in samen- werking met een plaatselijke commissie. Verscheidene Japansche marinevliegtui- gen hebben gisteren het vliegveld van Sian, de hoofdstad der provincie Sjensi, gebom- bardeerd, waarbij een hangar en eenige toe- Cria i>-pu blicalie, GEWICHTSGRENZEN KALVEREN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat, aangezien het niet in alle gewesten mogelijk zal zijn, de toewij- zingskaarten betreffende de kalver-toe- wijzingen-1938 voor 1 Januari 1938 aan de veehouders te doen toekomen, zoowel de onderste gewichtsgrens, geldende voor vaare- en stierkalveren, welker aanhouden door een idenititeitsbewij6 gedekt dient te zijn, als het voor reservekalveren vastge- stelde maximale gewicht. eenigszins ver- hoogd zal dienen te worden. Met het oog hierop is bepaald, dat voor het tijdsbestek 1 Januari1 Februari 1938 de bedoelde onderste gewichtsgrens 160 kg. en het maximum-gewicht van reserve kalveren 325 kg. zal bedragen. 's-Gravenihage, 29 December 1937. stellen vernield werden. Voorts bestookten de Japanneezen de spoorlijnen Tientsin Poekau en KantonHankau, alsmede aldaar gelegen troepenconcentraties. Lo Pe Hong vermoord. De voorzitter van de commissie tot bur- gerlijke aanpassing, welke onlangs is opge- richt om de Chineesche wijken rond Sjang hai weer te bevolken, is heden in de Fran sche concessie vermoord. De moordenaar wist te ontkomen. Lo Pe Hong was een vooraanstaand Chi neesch katholiek en heeft verleden jaar een pauselijke ridderorde ontvangen. Vele Chineezen beschouwden hem en de overige leden van de commissie als verra- ders, aangezien zij noodzakelijkerwijze moesten samen werken met de Japansche autoriteiten. Maatregelen Van Tsjan Kai Sjek. Tsjang Kai Sjek heeft bevolen achthon- derd kasematten met stalen daken te bou- wen, bewapend met luchtdoelgeschut, mi- trailleurs en loopgraafmortieren, terwijl verder kelders voor levensmiddelen en mu- nitie moeten worden aangebracht. Deze kasematten moeten de naar Hankau oprukkende Japansche legers tegenhouden. Van Chineesche zijde wordt verder me- degedeeld, dat een leger goed geoefende vrouwen uit Kwangsi zich heeft gevoegd bij het achtste Chineesche leger, een vroe- ger communistisch leger in Sjansi. De Chineezen gaan voort met het vernie- len van Japansche eigendommen in Tsing tau, doch ook de droogdokken en werven in Chineeschen eigendom worden vernield. Den geheelen nacht woedde een felle brand langs den waterkant. Het schijnt, dat de Chineezen voornemens zijn de nieuwe groote electrische centrale op te blazen. Aardbeving in Peru. - Het bergach- tige gebied van Huachon, Oxapampa en Huancabamba zijn door een aardbeving ge- teisterd. Verscheidene dorpen zijn verwoest. Vijf en twintig menschen zijn om het leven gekomen, een vijftigtal gewond. Bovendien zijn duizenden dakloos. Sneeuwstorm in Italie. - Een sneeuw- storm woedt langs de geheele kust van de Adriatische Zee. Te Triest en omgeving heeft de wind een snelheid bereikt van 100 K.M. per uur. Te Bari, aan den anderen kant van het schiereiland, is, evenals in het buitenland, veel sneeuw gevallen. Een gestoorde bruiloft. - De feest- vreugde van een bruiloft te Roestsjoek aan den Donau is wreed verstoord, doordat de bruid tijdens de plechtigheid plotseling be- sloot zich niet in den echt te laten verbin- den. Bij den aanvang van de huwelijksplech- tigheid keek de 17-jarige bruid gelukkig glimlachend op naar haar jeugdigen bruide- gom, en de goede gang van zaken werd eerst verstoord, toen de geestelijke haar vroeg of zij haar bruidegom als echtgenoot wilde hebben. Zij antwoordde daarop met duidelljke stem: „neen, en ik wensch nie- mand te trouweft". Langen tijd was het doodstil in de kerk, bruidegom, geestelijke en kerkbezoekers stonden perplex. Toen keerde de bruid zich om en snelde uit de kerk. Toen haar naderhand gevraagd werd haar uitzonderlijk gedrag te verklaren, verklaar- de zij plotseling in trance te zijn geraakt tijdens de plechtigheid, waardoor zij met verantwoordelijk gesteld kon worden voor hetgeen geschied was. Ditmaal is de geschiedenis op gelukkige wijze beeindigd, aangezien het paar zonder onderbreking in een andere kerk in den echt is vcrbonden. De typhusepidemie in Croydon. - De typhus-epidemie in Croydon heeft gisteren wederom een slachtoffer geeischt, daarmede is het aantal dooden gestegen tot 31. Het totale aantal zieken bedraagt thans 289. Een slecht uiteinde. - De bewoners van het Kanaaleiland Guernsey, die de laatste 17 jaar crisis of geen crisis 10 stuiver inkomstenbelasting in het pond betaald heb ben, zijn gisteren uit hun gemoedsrust op- geschrikt door de verbijsterende mededee ling van hun zelf gekozen regeering, dat er een tekort op de begrooting van 1938 is van 16.000 pond. De 5000 belastingbetalers de overige 45.000 inwoners hebben nooit een stuiver moeten betalen zullen nu een halfpenny meer aan inkomstenbelasting en bovendien anderhalve stuiver meer per gallon gei'mporteerd bier moeten betalen om dit verschrikkelijke tekort weg te wer ken. Ze zullen dit nu wel moeten doen maar een deputatie van notabelen heeft den vroeden vaderen meegedeeld, dat ze niet gedacht hadden dat zooiets als een tekort op Guernsey ooit kon voorkomen en dat het een slecht uiteinde des jaars beteekent. (Te Guernsey wonen verschillende En- gelsche millionaire die de belastingen in het moederland, vooral in de periode 1930/33 wat te gepeperd vonden.) Groote brand in Serajewo. - De oude Mohammedaansche buurt van Serajewo is vannacht een geweldige brand uitgebroken. De bekende ruim 400 jaar oude bazarwijk is bijna volkomen uitgebrand. Het vuur kon hiertoe beperkt worden. Pierre Michelin overleden. - Pierre Michelin, die gisteren bij het auto-ongeluk by Montargis werd gewond, is vanochtend overleden. Pierre Michelin hielp zijn vader Edouard Michelin in de directie van de Michelin- fabreken, verder was hij lid van de directie van de Citroenfabrieken en een invloedrijk lid van den raad van beheer van de syndi- cale kamer voor de Fransche automobiel- industrie. ONZE POSTVLUCHTEN. De Reiger is gisteravond om 18.47 uur op Schiphol geland. Voorts zijn gisteren op de uitreis geland: de Buizerd te Rangoon; de Wielewaal 'te Athene en de Oehoe te Penang. Op de thuis- reis arriveerde de Emoe te Athene en de Gier te Rangoon. Vanmorgen te 6.52 uur is het K.L.M.- vliegtuig PH-ALI Ibis met gezagvoerder Viruly van Schiphol naar Indie vertrokken. Meegenomen werd 40 K.G. vracht, 479 K.G. briefpost en 24 K.G. pakketpost. Aan boord zijn twee passagiers voor Cal cutta, e6n voor Alexandria en e£n voor Ran goon. Voorts maken nog drie passagiers de reis van Calcutta tot Bangkok mee. DRIE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Zeven menschen verongelukt. Van vier vliegtuigen, die van Cali in Columbia naar Panama waren vertrokken, zijn er drie verongelukt. Zeven menschen zijn daarbij om het leven gekomen. De drie vliegtuigen, die naby het dorp Felidia op 25 Kilometer afstand van Cali in Columbia zijn verongelukt, waren Cu- baansche vliegtuigen, die een propaganda- vlucht boven Zuid-Amerika maakten voor den bouw van een vuurtoren gewijd aan de nagedachtenis van Christoffel Columbus. Het vierde toestel, dat aan deze vlucht deelnam, kwam behouden te Panama aan. We zullen in een overzicht het beloop van de markt behandelen over twee weken. Eenerzijds om dat het om dezen tijd van 't jaar niet zoo druk is en anderzijds omdat er in beide weken een beperkte gelegenheid was voor koopen en verkoopen. in de week voor Kerstmis was er een rede ly ke gelegenheid om voor goede kwaliteit 'n behoorlijken prijs te maken. Doch Maan- dag en vooral Woensdag van deze week, moest het noodig zoo wezen, behoudens uitzondering voor die producten, waarvan een beperkte aanvoer was. Wanneer we dan ook prijzen gaan ncemen, dan zijn die ongeveer het gemiddelde over 2 weken. Bloemkool, die klein wordt en met ge- breken, was niettemin duur. De prijzen waren 7—10.50 per 100 stuks. Sla was gewild en maakte een prijs van 3.60— 5.80 per 100 stuks. Andijvie werd in af- wijkende kwaliteit aangevoerd en prima kwaliteit, de prijzen waren vanaf S 4.20 f 12.80 per 100 K.G. Boerekool was, voor een beperkt kwantum, te plaatsen voor f 2-f 3.50, het restant gold f 1.20-/ 1.70 pet 100 K.G. Groene en gele kool bracht op 0.90—/ 2.30 per 100 K.G. Spruiten werden voor alle prijzen ver- handeld, de noteering was 7.5010, 2e soort 4—/ 6.25 per 100 K.G. Bospeen was gewild en gold 5.507.50 per 100 bos. Uien was gewild en duur, de prijzen waren 7.50—/ 9.80 per 100 K.G. Witlof ging nog al, vooral voor le soort. De prijzen voor le soort waren 1418.50, voor 2e soort 711.50 per 100 K.G. Bosgroente maakte een prijsje van 1.902.70 per 100 bos. Vruchten en druiven waren niet bijzonder in trek. Tafelvruchten maakte een prijs van 11—/ 19, keukenvruchten 6—/ 11 en druiven 23—/ 41 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. EEN GEDENKBOEK. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het instituut Schoevers is een uitvoerig gedenkboek verschenen waarin, onder lei- ding van den heer Ernst Groeneveldt een overzicht van den afgelegden weg wordt gegeven. Vele bekende autoriteiten en figuren uit handel en nijverheid hebben in dit feest- album een bijdrage geschreven. Daartoe be- hoort ook een pereoonlijk schrijven van den heer A. W. Groote, wiens steno-systeem op dat instituut in zoo ruime mate toepassing heeft gevonden. „VERLAMDE VLEUGELS." In Victoria-theater. Hier volgen eenige persbeoordeelingen. Het Vaderland schryft b.v.: „Het is een boeiende filmeen waarlijk adembenemende, luguberc sug- gestiviteit, door den filmischen opbouw van de beeldenreeks, culmineerend in de zeer nabije close up van het gelaat van den gewonden vlieger en niet het minst door de uitstekende, de stemming aan- merkelijk versterkende muzikale bege- leiding" En De Residentiebode zegt: .'„Wat wij te genieten krijgen, is filmisch tonalisme op z'n best'r Zoo pakkend filmisch preludium werd maar zelden gedichteen brok werkmanschap van de bovenste plank Lida Baarova en Mathias Wieman zoo goed als wij hen maar zelden zagen Een in menig opzicht voortreffelijke film" Terwijl „Rotterdamsch Nieuwsblad" meenit: „Een meesterwerk van de Ufa Karl Ritter heeft een indrukwekkende film gemaakt, die het van ouds vertrouw- de Ufa-teeken met eere draagtMees- terlijk geensceneerd boeiend vani dia- loog, boeiend van karakteristiek" X553- Als ik die van het Palace-hotel in Rome van je krijg, mag je van mij er twee uit Holland uitzoeken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7