AMSTERDAMSCHE BEURS derde blad BERGEN BROEK OP LANGENDIJKl EGMOND AAN ZEE LANGENDIJK dB roodvonk-epidemie te Uister. melkauto door den trein gegrepen. de motorstoring van de „wielewaal". verlamde vleugels. Mr. Bomans, als vertegenwoordiger van den commissaris der koningin in de pro vincie Noordholland, sprak eveneens harte lijke woorden, waarna het lid van Ged. Staten, Kooiman, herinnerde aan de wijze, waarop de nieuwe bestuursinstelling was tot stand gekomen en de hoop uitsprak, dat niet de volle vyf jaren, waarin deze bij zondere wet voorziet, noodig zouden zijn om de Wieringermeer te maken tot een nor male gemeente als de andere gemeenten in Noordholland. De heer Kooiman (Ged. Staten) bracht dank voor de vriendelijke woorden, die de voorzitter tot hem had gericht. Ged. Staten aldus spr., zijn dankbaar, dat het Rijk dit nieuwe gebied aan de provincie heeft willen toevoegen en hij verheugde zich erover, dat dit gebied een nieuwen be stuursvorm heeft gekregen. Het is bijna 10 jaar geleden, dat de gemeentelijke zorg werd opgedragen aan de aangrenzende gemeenten, welke geen dankbare taak kregen. Maar spr. bracht haar dank voor de wijze, waarop deze taak werd vervuld. Spr. herinnerde aan het voorbereidende werk, dat verricht is en waardoor de 4 vertegenwoordigers van de bevolking het contact tusschen bestuur en burgerij kun nen bewerkstelligen. Spr. huldigde daarne den benoemden gemeente-secretaris en stelde in het licht dat de model-secretaris beoogt pionierswerk te verrichten. Burgemeester Kolff van Wieringen sprak vervolgens namens randgemeenten en verzekerde dat deze met een gevoed van weemoed afscheid nemen van een taak, welake zij vanaf de oprichting heb ben vervuld. Ir. S m e d i n g bracht een woord van dank aan allen, in het bijzonder aan de pers en schorste de vergadering tot 3 uur. Daarna verzamelde men zich aan een ge- meenschappelijken koffiemaaltijd. Vanmiddag om drie uur kwam de com missie opnieuw bijeen voor een gewone ver gadering, waarin tal van administratieve zaken en voor de inrichting der gemeente huishouding noodzakelijke verordeningen werden aangenomen. Den geheelen dag bleef het in de Wierin germeer, waar alle openbare gebouwen en vele particulieren hadden gevlagd, feest. Ongecorrigeerd. JkouUfdaal Tlieuws Jaap Sax's schilderijen in „Het Dorpshuis". In tegenwoordigheid van eenige vrien den en genoodigden werd Vrijdagmiddag in „Het Dorpshuis" een tentoonstelling ge opend van werken van Jaap Sax. De voorzitter van het Dorpshuis, de heer R. Valkhoff, hield een korte inleiding en bracht hulde aan Jaap Sax voor zijn bereid willigheid, de plaats te willen innemen van eenige exposanten, die onvoorzien genood zaakt waren van hun voornemen, hun wer ken voor een tentoonstelling beschikbaar te stellen, af te zien. Spr. bracht Jaap Sax dank voor zijn medewerking, welke hij als leider van de figuurzaakclub aan de stichting verleende. Hij sprak den wensch uit, dat deze kunst, welke voor Jaap Sax een levensvulling be- teekent, bij het Bergensche publiek mede leven en waardeering zou vinden. Omvangrijk is deze tentoonstelling niet. 17 werken zijn aanwezig, maar alle zijn dus danig dat zij te zamen een expositie vormen, die een bezoek overwaard is. In een onderhoud met den schilder gaf deze een verklaring van de opmerking, waarom men in zijn werken, vooral zijn stil- van Maandag 3 Januari 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW CREDIET N.V. Vorige koers iaatste k. 2.30-45 4 Nederl 1934 100'/, 100»/8 3 Ned.-lndië 1937 97'/.. 917» 5)4 DuitschL '30 m ver kL 29V, 297, BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd Bank 154 155 Handel Mij Cert. v. 250 155 155 Koloniale Bank 131 132 Ned Ind. Handelsbank 1367, 1367, 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie - 44'/, 44 Calvé Delft Ce-t. 85 V, 853/, Nederl. Ford 260'/« 2717, Philips Gloevl. Gem. Bezit 2893/, 2831-4j Unilever 1427, 1423/, INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting 341/4 34 Anaconda §21 207,-74 Bethleh. Steel - 423/, 417,-2 Cities Service - ly/l« l'/j, General Motors 2 2»/,» 2271» Kennecott Copper 267, 257,-6 R public Steel - 12a/16 121,■,-»/. Standard Brands 5U>/16 6 Steel comm - 40V;6 39 Via-i U. S. Leather - 43 4Vs CULTUUR MAATSCH. RVA 437 4317,-2 Java Cultuur 167 Ned Ind. Suiker Unie 139 Vereen Vorstenlanden 833/, 84 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij.. - 797, 827, Redjang Lebong 169 169 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 3477, 3477, Kon. Petr. 3623/, 3617,-2 Perlak 86 807, 273/16 Shell Union 123/1» U7, Tide Water VMu 107,-UA» RUBBERS. Amsterd. Rubber 2097, 2047,-5 Deli Bat Rubber 136 135 Hessa Rubber 141 140 103 Interc. Rubber - 27, 2"/n SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot 124 124 Scheepvaart Unie 117'/, 1163/,-7 TABAKKEN. 2313/, Deli Batavia 228 Oude Deli 288 2847, Senembah 280 2793/, AMER. SPOORWEGEN, Atcbison Topeka 277, 267, Southern Pacific 14 137, Southern Railw. Cert. 77/8 8'/, Union Pacific 627, 627, Canadian Pac. - 5% 57. §Noteering per 50. x) ex-coupon levens, zulks een donker aspect aantreft Jaap Sax heeft een afschuw van het slaafs naschilderen. Hij beschouwt de voorbeelden als een middel om uit te beelden wat hij in nerlijk beleeft of ondergaat. Hij streeft er naar een centraal punt sterk uit te beelden hetgeen hij door een donkere entourage, waarbij de fantasie vaak heel veel doet, nog tracht te verscherpen. Waar het bestuur van het Dorpshuis er steeds naar streeft elk bezwaar dat een be zoek aan deze tentoonstelling in den weg zou kunnen staan, op te heffen, wordt ook nu weer geen entree geheven, waardoor iedere belangstellende de gelegenheid wordt geboden iets schoons te kunnen genieten. Moge van deze gelegenheid een dankbaar en veelvuldig gebruik gemaakt worden. Gegund Naar wjj vernemen, is het uitbreiden en verbouwen van hotel-café-restaurant „De Oude Prins", waarvan de gunning was aan gehouden, thans gegund aan den laagsten inschrijver, Gebr. Kops, alhier. fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.793/4 1.79»/, Londen 8.98'/, 8.98 Berlijn 72.40 72.28 Parijs 6.10 6.10 Brussel (Belga) 30.48 30.48 Zürich 41.56 41.54V2 Kopenhagen 40.12% 40.12 Stockholm 46.32 46.32% Oslo 45.15 45.15 Italië 9.50 Concert „Halleluja". Onder leiding van den heer Paul Kok werd Nieuwjaarsdag 's avond half acht in de Ned. herv. kerk een concert gegeven door de Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja", ter wijl medewerking verleenden het meisjes koor, vrouwenkoor en de heer K. Wage naar (orgel). Door het bedanken van leden heeft het koor veel van haar oude kracht ingeboet, wat al dadelijk tot uiting kwam in de uit voering der 2 eerste nummers „Stille Nacht" en „Naher mein Gott zu dir" van N. Hoo- gerwerf. Duidelijk kwam hierin uit het ge brek aan mooi tenor-materiaal, daar nu de solo's te scherp waren. In „Avondzang" van N. Bouman en „Het onuitgezongen lied" van J. P. J. Wierts kwam het geheel beter tot zijn recht. Een beete meer bezieling der alten is hierin echter wel op haar plaats tegenover de andere stemmen. Door het meisjeskoor werden een 4-tal nummers ten gehoore gebracht, waarvan de uitvoerig zeer goed tot haar recht kwam, vooral was dit het geval met „Russisch Vesper koor" van Bortnianski en „Goeden Nacht" van F. Abt. Mooi stemmen-materiaal schuilt er in, dat later een flinke aanwinst zal blijken te zijn voor het gem. koor. Het hoogtepunt van dezen avond was wel de weergave van „Jesu dulcis memoria" van Theo v. d. Bijl en „Driezang" van H. J. den Hertog gezongen door het vrouwenkoor, terwijl niet minder de heer K. Wagenaar heeft bijgedragen tot het welslagen van dezen avond. Het is steeds weer een genot te luisteren naar dezen jongen organist, die op zulk een kunstige en gevoelvolle wijze het instrument weet te bespelen. Door ds. v. d. Heide werd deze kunstvolle avond op de gebruikelijke wijze gesloten. Loos alarm. Zondagmiddag ging het gerucht, dat op de Noordzee ter hoogte van Egmond aan Zee een schip in brand stond. Burgemeester Eyma en de schipper der reddingboot wer den gewaarschuwd, maar gelukkig bleek spoedig, dat gezichtsbedrog in het spel was en 't bewuste schip rustig voorbij stoomde. De Oudejaarsavond-viering. De Oudejaarsavond-viering, die in Eg- mond aan Zee altyd veel menschen op de been brengt, had dit jaar een nogal onrus tig verloop en het was wel te merken, dat het met de visscherij weer wat beter gaat den laatsten tijd, zoodat er wat meer geld onder de menschen is. De feestviering werd tot laat in den nacht voortgezet en vooral in de omgeving van het Pompplein was het nogal rumoerig. Totdat de politie het welletjes vond en om 2 uur aan de late feestviering een einde maakte. In minder dan geen tijd waren toen de straten schoon geveegd! Visscherij bedrijf. De samenwerkende organisaties in het visscherij bedrijf te IJmuiden hebben inzake het nieuwe collectief contract voor 1938 met de Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen overeenstemming bereikt. Dit voor de IJmuider en Egmondsche visschers zoo belangrijke resultaat werd bereikt na een conferentie, die Vrijdag den geheelen dag in beslag nam. Toen by de eerste bespreking op 7 Decem ber j.L de reeders te kennen gaven, dat zy slechts voor ongewijzigde verlenging van het contract 1937 te vinden waren, leek het bereiken van overeenstemming welhaast uitgesloten. Op 22 December j.L wist de rijksbemiddelaar mr. de Vries echter te be reiken, dat de reeders zich bereid verklaar den opnieuw te onderhandelen om althans eenigermate aan de verlangens der organi saties tegemoet te komen. Nadat toen op 28 December partyen reeds nader tot elkaar gekomen waren, is thans overeenstemming bereikt. De nieuwe voorwaarden zullen echter nog door de opvarenden moeten wor den aanvaard. Daartoe zullen vanaf 3 Januari a.s. vergaderingen worden ge houden. Aanvaarden de opvarenden deze voorwaarden, hetgeen zeer waarschijnlijk wordt geacht, dan zullen deze met terug werkende kracht vanaf 1 Januari 1938 gelden. Het bereikte compromis brengt in het col lectief contract de volgende wijzigingen: De schippers van kustbooten ontvangen 4 der besomming tot 30.000, 4 van 30.000 tot 40.000 en 5 boven 40.000 Volgens het geldende contract ontvingen zl 4 tot 50.000 besomming en daarboven 5 Voor de overige opvarenden worden al leen de vaste gages verhoogd, het procente- lijk deel der besomming blijft ongewijzigd, daar dit reeds gunstig beïnvloed wordt door de betere besommingen. De verhooging der vaste gages per maand luidt: stuurman van 77,25 op 82,50, 1ste machinist van 83,75 op 88,50, 2de machinist van 82,25 op 87, stokers en matrozen van 73,75 op 79,50, lichtmatroos, jonger dan 20 jaar, van 40 op 50, kok en tremmer van 63,25 op 67,50. Bovendien vervalt de aftrek van losloon van de besommingen beneden f 1210 p. reis. Deze voorwaarden beteekenen voor de op varenden een loonsverhooging van onge veer 8 Voorts hebben de reeders er in toege stemd, dat op de trawlers boven de 125 voet een leerling-matroos geplaatst zal worden boven de tegenwoordige sterkte. Hiermede bedoelt men tevens de jeugd een kans te geven, gezien het opmerkelijk feit, dat thans op de geheele trawler-vloot slechts een en kele opvarende onder den leeftijd van 21 jaar vaart. Tenslotte is voor de vischlossers het grondloon per losbeurt nog verhoogd van 3,50 op 4. Met ingang van 1 Januari zullen voor de verschillende tuinbouwproducten andere minimumprijzen gelden. De minimumprijzen, welke voor het jaar 1938 zyn vastgesteld, luiden voor de Lan- gendijker producten als volgt: Roode kool, dus kool, welke niet in de schuren is opgeslagen geweest, van 30 Mei tot 31 December 1 per 100 K.G. Voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 29 Mei is de minimumprijs hiervoor 0.50. De ver- goedingsprijzen zyn gelijk aan de minimum prijzen. Voor roode bewaarkool wordt de mini mumprijs met ingang van 1 Januari op 1.80 per 100 K.G. gebracht. Deze minimum prijs van 1.80 geldt tot 29 Mei, practisch dus tot het einde van het seizoen. Na 29 Mei tot en met 13 November is de minimumprijs en ook de vergoedingsprijs 0.90 per 100 K.G., hetgeen 0.10 per 100 K.G. lager is dan verleden jaar. Van 14 November tot en met 31 December is de minimumprys echter 1.30. Dit was in 1937 1. De savoyekooL d. L de kool, welke zoo van het veld wordt geveild, zal van 31 Jan. tot en met 1 Mei 0.50 als minimumprys hebben, voor het overige gedeelte van het jaar is dit 1. De gele bewaarkool zal van 1 Januari tot 29 Mei een minimumprys van 1.50 moeten opbrengen; van 30 Mei tot en met 13 No vember wordt deze 0.80 (was 1) en van 14 November tot en met 31 December 1.30 per 100 K.G. Dit was ook 1 per 100 K.G. Witte kool van 4 Juli tot 31 December 0.80; rest van het jaar 0.50 per 100 K.G. Witte bewaarkool (Deensche) van 1 Jan. wonde bekwam door de rondflie8ende stukken ijzer van het laschappal«at- Hy werd in zorgwekkenden toestand l>aar het ziekenhuis te Gennep vervoerd. De baas van de smederij was fl'et aan~ wezig, toen het ongeluk gebeurde. Het laschapparaat schijnt bevroren t« zÜn ge weest en bij het ontdooien is de ontploffing ontstaan. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Geen verontrustend* heriohten. Naar aanleiding van de bericliten en ge ruchten, over de roodvonk te Monster hebben de gemeente-artsen B. P- den Hol lander en C. A. Kleipool verkil*1^. dat de roodvonk tot nu toe geen fcwaadaardig karakter vertoont, en dat het aintal geval len gedurende de laatste twee weken naar verhouding sterk afneemt, zoodlt een spoe dig einde van de epidemie te verwachten is. Uit het verbieden van openbare samen komsten behoeven geen verontrustende conclusie te worden getrokken, daar dit louter is geschied uit een preventief oog punt. Omtrent den datum van de opening der scholen kon nog geen definitieve be slissing worden genomen. Vanochtend is op den onbewaakten over weg in de Ophelialaan te Aalsmeer een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De melkhan delaar A. Vlekhaar reed in de richting van het dorp en wilde den spoorwegovergang passeeren, juist op het oogenblik, dat de trein naderde. De melkhandelaar zag den trein niet. Hoewel hij krachtig remde, kon hy, mede door de gladheid van den weg. niet voor komen, dat de trein den wagen greep. Toen omwonenden kwamen toesnellen, vonden zij Vlekhaar met een groote hoofd wonde op een halve meter afstand van de rails. De man was bij kennis. De trein had hem niet overreden. Zyn toestand kan gun stig genoemd worden. BEROOVING IN DE HOOFDSTAD. Een Amsterdammer, die vannacht een bezoek heeft gebracht aan een huis in de Kerkstraat te Amsterdam, deed vanmor gen bij de politie aangifte van vermissing van 125. De politie van het bureu Stadhou derskade heeft in verband hiermede een man en een vrouw, die van berooving worden verdacht, aangehouden. De K. L. M. bericht omtrent het Dou- glas DC 3 vliegtuig „Wielewaal dat te Athene wordt opgehouden wegens mo torstoring: na een volkomen normale vlucht van Napels naar Athene volbracht te hebben, werden de gewoonte getrouw de motoren aan een olieonderzoek onder worpen. Onder aan den motor bevindt zich een oliereservoir, waardoor alle cir- culeerende olie geleid gordt. Mocht er zich een storing in het fcnnenste van den motor hebben voorgeian, dan zullen zich eventueele machinedeeltjes in dit reservoir verzamelen. Daar deze zwaar der zijn dan de olie, kunnen zij niet mee opgepompt worden. Bij de inspectie op het vliegveld te Athene bespeurde men enkele materiaal- deeltjes in het reservoir. Hoewel tijdens de vlucht niets aan den motor te merken was geweest hij had o. m. op normaal toerental gedraaid achtte gezagvoerder Brugman het raadzaam den motor uit elkaar te nemen; hierbij bevond men in derdaad, dat van een der zuigers een ge ring stuk was afgebroken. Na zich hier- tot 12 Juni 1.30, van 13 Juni tot 13 Nov. over in verbinding gesteld te hebben met 0.60 (dit was 0.80) en van 14 Nov. tot 31 December 1.30 per 100 K.G. Boswortelen zullen van 4 April tot 12 Juni 3 per 100 bos moeten opbrengen, van 13 Juni tot 4 Sept. 2.50 en de rest van het jaar 1. Voor breekpeen is de minimumprijs het geheele jaar f 0.50 per 100 K.G. Voor rabarber per K.G. en per bos is de minimumprijs 0.60, met dien verstande, dat voor de bossen van 4 Juli tot en met 6 Februari geen vergoedingsprijs is vast gesteld. Voor kastomaten is de minimumprijs van 11 April tot 30 October 4 per 100 K.G., de rest van het jaar 2. De natuurtomaten 4 gedurende het geheele jaar, terwijl daar voor nog geen vergoedingsprijs is aange geven. De minimumprijs der uien is 0.60. Kroten beneden 1 K.G. per stuk 0.80, van 11 K.G. per stuk 0.50 en kroten per bos 0.50. Voor al deze producten wordt bij door draaien, zoo niet anders is vermeld, een vergoedingsprijs uitbetaald, gelijk aan den minimumprijs. Voor andijvie, een product, waarover hier nogal het een en ander te doen is geweest, zijn de vergoedingspryzen thans ook gelijkgesteld aan de minimum prijzen, hetgen tot nu toe niet het geval was. Of dit voor de tuinders echter een verbetering is durven wij niet beweren. Tot 1 Januari was de minimumprys 0.60 en de vergoedingsprijs 0.30. Het volgend jaar zal de minimumprijs in overeenstemming zyn gebracht met den vergoedingsprijs i. p. v. andersom. Van 19 Sept. tot 31 Dec. zijn deze prijzen n.1. 0.30. Van 20 Juni tot 18 Sept. 0.50 en van 16 Mei tot 19 Juni 0.80 per 100 krop. Voor per kilo geveilde andijvie is de minimumprijs gesteld op 2 en de vergoe dingsprijs op 1. Schiphol, vernam de heer Brugman, dat de technische dienst van de K. L. M. het verstandig oordeelde de reis niet verder voort te zetten, doch de komst van een reservemotor af te wachten. Dit is inmid dels geschied. Gezagvoerder van Balkom is met de Douglas Jan van Gent te Athene aangekomen, met een reservemo tor aan boord. Met dit laatste vliegtuig zijn de passagiers van de „Wielewaal" verder naar Azië gereisd; ook de post en de vracht werden medegenomen. JiltHttieuws £aatste Aeeichtm On gecorn geerd. LASCHAPPARAAT GESPRONGEN. Eén doode, één gewonde. Hedenmorgen te ongeveer tien uur is te Siebengewald, gelegen onder de gemeente Bergen (Limburg), in de smederij van den heer K. Straaten een laschapparaat uit el kaar gesprongen, waarbij de vijftienjarige smidsknecht W. Clevers werd gedood en de knecht J. van Bergen een ernstige hoofd- DE KLEINE LORD. City-theater. Iedereen kent uit zyn jeugd het verhaal van den kleinen lord, de geschiedenis, die nog altyd niet verouderd is, omdat zy voor elke generatie weer even boeiend en amu sant is. Freddie Bartholomew is in deze span nende film de kleine lord en hy 's het met eere, want hij beeldt uitmuntend het kleine pittige kereltje uit, dat in den winkel van meneer Hobbs met zijn vriend den schoen poetsersjongen over graven en baronnen zit te praten en dat later, onverdwacht lord Fauntleroy geworden, een toonbeeld van kinderlijke onschuld en naïviteit is. Hoe prachtig weet dit kleine jongetje den ouden brombeer, den graaf van Darlincourt, voor zich te winnen. Zijn eenige verdriet is, dat zyn moeder niet bij hem op het groote kasteel kan wonen, maar als er plotseling een valsche candidaat naar het lordschap opduikt, vergeet de oude graaf zijn tegen zin in de moeder en het gelukkig slot van de geschiedenis, is, dat allen op het prach tige kasteel komen wonen, waar meneer Hobbs en Dick, de schoenpoetser, op bezoek mogen komen. Er is hier onlangs een tooneelstuk over dit boek vertoond, dat natuurlijk niet zoo veel mogelijkheden biedt als een film dat kan doen. Deze film is een keurig geheel op voortreffelijke wijze gespeeld *n boeiend van het begin tot het einde. Wie nooit het boek gelezen heeft, moet deze week een avond naar het City-theater gaan. Hy zal dan de geschiedenis van den klei nen lord op zijn best zien. Vooraf gaan een aardige één-acter waarin een paar vroolijke matrozen de hoofdrollen spelen en veel binnen- en buitenlandsch nieuws in beweegbaar geïllustreerden vorm Victoria-theater. Met de keuze van „Verlamde Vleugels" als hoofdnummer voor de loopende week heeft de directie van het Victoria-theater een heel goeden greep gedaan: een film werk, dat van begin tot einde boeit, soms sensationeel-spannend, dan weer roman tisch. Het begin reeds is zeer opmerkelijk door een zoodanige ensceneering, dat men een nacht-vliegerij bijwoont. Het verhaal speelt zich af in het voor jaar 1918, in het gebied waar toentertijd het Fransche militarisme hoogtij vierde. De Duitsche vlieger Peter Thomanri wordt achter de vijandelijke linies neer geschoten, maar weet nog te ontkomen. Gewond blijft hij op den weg liggen en wordt opgenomen door een troep artisten, die met twee auto's op weg is naar het front om een voorstelling te geven voor de militairen. Therèse, een meisje van den troep, neemt zyn verpleging op zich en de lezer begrijpt het reeds zy vat een groote liefde op voor den vreemdeling, dien zij voor een Franschman houdt en die zich den Franschen naam Pierre gaat aanmeten. Maar niet allen van de artis- ten-groep zijn den jongen man goed ge zind. De tenor onder hen, een verwaande kwast, die Therèse voor zich wenscht, ziet in hem een Duitschen spion en steekt die meening niet onder stoelen of banken, en ten slotte dreigt hij hem te zullen ver raden. Therèse hoort ervan en op advies van haar grootvader vertelt zy dan aan de Fransche autoriteiten, dat er een Duit- scher in den troep is. Voor den krijgsraad wordt tegen hem de doodstraf geëischt, maar de krachtige en overtuigende verde diging harerzijds doet het vonnis veran deren in gevangenisstraf. Wij hebben in deze film bewonderd niet alleen het spel van Lida Baarova als Therèse, van Mathias Wieman als Peter Thomann en van zoovele anderen, maar niet minder de regie van Karl Ritter, die inderdaad van deze film iets bijzonders heeft gemaakt. Het voorprogramma brengt zeer inte ressant wereldnieuws in beeld, alsmede een aardige korte rolprent „De bedrieger bedrogen". „HOFCONCERT." Bioscoop „Harmonie." De hoofdfilm, welke deze week nog de aandacht vraagt in het bioscoop-théater „Harmonie" is er een van een groote veel zijdigheid. Want niet alleen, dat bijzondere spelers hierin de hoofdrollen spelen en dat de in houd der film alleraardigst is, men kan bovendien met genoegen langen tijd ge nieten van een buiten-gewoon goeden zang. Het verhaal is dat van het bekende recept, een romantisch geweven vertelsel van officieren, rijke pracht, heldenmoed en schitterende décors en costuums. Johan Heesters, de jonge Hollandsche filmspeler, die in het buitenland zulk een furore maakt, heeft zich in deze film vol komen in de rol van jeune premier inge leefd. Hij speelt dit met verve en entrain en maakt van de officiersrol inderdaad iets zeer aannemelijks. Otto Treszier schiep een vorstenfiguur, die boven allen lof verheven is en zeer sympathiek aandeed. Er is in deze film een harmonisch geheel geschapen van weelde en pracht van paleizen en turnen. Enfin, men went deze sfeer uit zoovele andere romantische films. Marta Eggerth, die thans eens zonder haar man Jan Kiepura liedjes en ook wel aria's ten beste geeft, laat zich van haar beste zijde zien, zoodat ook zij een leven dig aandeel weet te boeken in het onge twijfeld groote succes. Zij weet het zoe kende zangeresje schitterend uit te beel den en zingt weer, dat het een lust is. Een film die niet nagelaten heeft eenige prettige uren te bezorgen en daar gaat het tenslotte toch maar om. Het voorprogramma past zich hierbij goed aan. Goed en actueel buitenlandsch nieuws, een aardig teekenfilmpje, wat grappigs uit een klucht, kortom juist passend in dit kader met de hoofdfilm vormend een prettiger* geestelijken disch. DE RAADSELACHTIGE MR. MOTO. Roxy-Theater. Een zeer interessante film brengt het Roxy-Theater deze week, een film, die gy zeker moet gaan zien, want het geeft u naast een boeiend en spannend verhaal vol met verrassende wendingen, de gelegenheid de bijzondere acteur Peter Lorre, in één van zijn beste rollen te zien. De Duitscher Peter Lorre heeft in Amerika veel succes gehad als Mr. Moto toont hy, dat hij een acteur ,die steeds nu volle aandacht waard is. Wij zien hem als Mr. Moto eerst in San Francisco tijdens het Chineesche Nieuw jaarsfeest. Zijn doen en laten is vol geheim zinnigheid. Hy blijkt de kunst van zelfver dediging, het jiu-jitsu, zeer goed machtig te zyn. Spoedig is hij daarna op de groote boot naar Oost-Azië, de perfecte verwikkelingen, waarvan men de ware beteekenis niet direct begrijpt, maar die bij voortduring boeien, kunnen moeilijk de geheele geschiede- hier voor u ontwikkelen, omdat daar* iWr een groote attractie van deze film voor zou vervallen. Pas tegen het einde word uen toeschouwer alles duidelijk en dan veip baast men zich te meer over dezen raadsel* achtigen Mr. Moto, die met het onbekende meisje uit Honolulu en de zoon van de stoom vaart-directeur zulke vreemde avonturen beleeft. De geheele film wordt uitstekend 8®" speeld, niet het minst door Peter Lorre ®n Virginia Field, terwijl bovendien vele ver rassende opnamen de aandacht vragen. Het voorprogramma bracht een 8°®r journaal, een komische tweeacter, getitek* „Myn zoon de Student", waarin aardig 8®" jt wordt, een gekleurde teekenfilm nieuwe opname uit de reeks, waarin oand van Theo Uden Masman meewerK^ Ditmaal spelen Sylvain Poons en An Burgdorffer een lente-schets en zingt P°® van het meisje, dat hem de das heeft om8"^ daan. Als geheel een zeer goed programma- Wij nis door u den danst een band

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12