VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. BB s Verkeersongelukken. Branden. Jkovindaal 1lieuws KOEDIJK ST. PANCRAS HEERHUGOWAARD BEEMSTER 'Damcu&tiek 1. 1. Schaakcu&tiek 1 6 5 4 3 3 1 Glimlachje M iü i H i lal 1 mm WM k 1 fl k 111 1 11 mm, W/A y; 11 TWEEDE BLAD. 3 VOEDSELVERGIFTIGING? Een kindje reeds overleden. Het gezin van den landarbeider K. Veentjer te Zomerdijk, bij Wolden- dorp (Gr.) bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, is op Oudejaarsavond plotseling ziek geworden, vermoede lijk tengevolge van een voedselvergif tiging. Het jongste kindje is over leden. De toestand van den man, de de vrouw en de drie kinderen was gisteren iets beter. TWIST IN WOONWAGENKAMP. Met zeis beslecht. In het woonwagenkamp te Laren (N.H.) kregen twee bewoners, de 30-jarige G. en de 25-jarige D., die op Oudejaarsnacht wat al te veel aan Bacchus hadden ge offerd, het met elkaar te kwaad. De twist ontaardde in een vechtpartij, waarbij G. den ander met een zeis te lijf ging en hem aan het been verwondde. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis overgebracht, waar het been waarschijnlijk geamputeerd zal moeten worden. De dader vluchtte, doch werd in den loop van gisteren door de politie in een woonwagen aangehouden en naar het bureau te Laren overgebracht. BRUTALE OVERVAL TE WIJLRE. Poststationhoudster met revolver bedreigd. Oudejaarsavond vervoegde zich een onbekend persoon op het poststation te Wylre voor frankeerzegels, welke hem door de stationhoudster, mej. Smeets, werden verstrekt. Ook de heer Smeets, vader van de stationhoudster en een jon gere broer waren op het kantoor aanwezig. Het trok de aandacht, dat de situatie bij zonder goed werd opgenomen. Tegen 6 uur werd de buitendeur plotseling opengegooid en verscheen een vermomd persoon voor het loket, hij tikte met een revolver tegen het glas en richtte het wapen op mej. Smeets. De vader en broer waren toen niet aanwezig. Terwijl de vermomde man de revolver richtte, zei „handen omhoog"; op ditzelfde oogenblik kwam een tweede man binnen, die de deur, die raar het kantoor leidt, trachtte te forceeren. Toen dit niet lukte, werd getracht het loket omhoog te werken, welke poging eveneens mislukte Op het hulpgeroep van de dochter kwamen de huisgenooten toegesneld, waarop de mannen, die vermoedelijk met zijn drieën geweest zijn, de vlucht namen en in or.be kende richting verdwenen. Hoewel een spoedig onderzoek werd ingesteld, is tot nu toe geen spoor van de daders, die onder dekking van de duister nis een goed heenkomen hadden gezocht, gevonden. TRAGISCH NIEUWJAAR. Hoofdconducteur door trein gedood. Op het station der Nedtrlandsche Spoor wegen te Schiedam, heeft zich gisteroch tend een ongeluk voorgedaan, dat den 54- jarigen hoofdconducteur M. A. Kraan uit Rotterdam het leven heeft gekost. Hoofdcur.ducteur Kraan zou den electri- schen trein 2120 naar Maassluis geleiden. Toen de stationschef het vertreksein had gegeven en de hoofdconducteur wilde instappen, kon. hij blijkbaar het portier van den wagen niet gemakkelijk open krijgen. Hij kwam te vallen en geraakte tusschen trein en perron beklemd met het gevolg, dat hem de borstkas werd ingedrukt. De man was vrijwel op slag dood. De trein kwam zonder conducteur te Vlaardingen aan, waar een nieuwe conducteur de leiding overnam. Zooals te begrijpen valt, heeft het onge luk groote verslagenheid teweeggebracht, daar Kraan bij zijn collega's zeer gezien was. SEINHUISWACHTER DOOR TREIN GEGREPEN. Gisteravond te ongeveer half twaalf heeft op het Stationsemplacement Feijen- oord te Rotterdam, nabij de luchtbrug, een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan de 58-jarige eerste seinhuiswachter J. Spar- remoom het slachtoffer is geworden. De man, die zich met een collega op het seinhuis bevond, heeft zich omstreeks dien tijd even verwijderd om naar het toilet te gaan. Hij is toen gegrepen door stoomtrein 194, weike komende uit de richting Dord recht naar het station D.P. ging. De machinist van dien trein heeft blyk- baar van het ongeluk niets bemerkt. Dit werd eerst onitdekt, toen de college van. S. omdat deze wat lang weg bleef, op onder zoek uitging en daarop S. naast de spoor baan totaal verpletterd vond. AUTOBOTSING ONDER ZEIST. Twee personen gewond. Zondagmiddag heeft zich op den Soest- dijkerïtraatweg tusschen De Bilt en Soest, onder de gemeente Zeist, een botsing voor gedaan tusschen twee personenauto's. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat de be stuurder van den eenen wagen, welke uit de richting Baarn kwam, van meening was, dat hij op een voorrangsweg reed, zoodat hij geen aandacht schonk aan een van rechts uit den zijweg naar Maartens dijk naderende auto. Beide voertuigen vlogen met een harden klap tegen elkaar, waarbij de van rechts komende auto. die te Baarn thuis behoort, van voren vrijwel geheel vernield werd. Het stuurrad brak gedeeltelijk af. De bestuur der liep verschillende lichte snijwonden op. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, was er erger aan toe. Zij ging met het hoofd door de voorruit en werd door de glasscherven ernstig aan het gelaat ge wond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. De automobilist kon, na te zijn behandeld, naar huis gaan, doch zijn vrouw moest ter verpleging worden opgenomen. De andere auto, die een G-nummer droeg, kwam er vrij goed af. De vier in zittenden, een echtpaar en hun twee kin deren, bleven ongedeerd. Deze auto is door de politie van Zeist in beslag genomen, terwijl de andere wagen is weggesleept. De bestuurder, die de aanrijding had veroorzaakt, had op het laatste oogenblik nog geprobeerd om te hemmen, doch dit lukte niet door de gladheid van den weg. ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT TWEE DOODEN. Nieuwjaarsmorgen, kort voor tien uur, is op den onbewaakten overweg in de ge meente Lange Ruigeweide (Z.H.) een ernstig ongeluk voorgevallen De 46- jarige veehouder J. A. de Bruin uit Lin- schoten was met zijn echtgenoote in een tilbury op weg naar Lange Ruige Weide om daar zijn moeder zijn- nieuwjaarswen- schen te brengen. Het echtpaar moest daartoe een onbewaakten overweg passee- ren. De weg loopt hier bijna èvenwijdig met de spoorbaan Woarden-Gouda. Ver moedelijk heeft de opstaande kap van de tilbury den veehouder het uitzicht belem merd, althans hij merkte den achter hem, uit de richting Woerden komenden stoom trein uit Groningen naar den Haag r.iet op. hoewel de machinist duidelijke fluit- seinen gaf. De Brui» reed door, met het noodlottig gevolg, dat de tilbury op den overweg door den trein werd gegrepen. De 45-jarige Margje de BruinVerweij werd uit de tilbury geslingerd en was op slag dood. De man werd met het wagentje over een af stand van vijfhonderd meter meegesleurd, ook hij was onmiddellijk dood. Het paard, dat slechts aan een der achterbeenen een kleine wonde opliep, sloeg op hol, doch werd een paar honderd meter verder ge grepen. Het echtpaar laat een kind van zes jaar achter. Aanvankelijk meende men, dat het zich ook in de tilbury bevond en in die veronderstelling heeft men de slooten nabij de plaats, waar het ongeluk gebeurde, af gedregd. I DOOR AUTO GEDOOD. Te Rotterdam is in de Oranjeboomstraat een ongeluk gebeurd, dat den 61-jarigen B. J. Torcqué het levene heeft gekost. Ter hoogte van de Röntgenstraat bij de tramhalte stak de man schuin den rijweg over, toen er juist in die richting een auto aankwam. De bejaarde man werd door den linkerkant van de auto gegrepen en onge veer dertig meter meegesleurd. Met een schedelbasisfoactuur is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. THEESCHENKERIJ IN VLAM MEN OPGEGAAN. De bekende theeschenkerij „In de Den- nen", gelegen aan den Soestdijkerstraat- weg te Hilversum en aan het rijwielpad naar de Lage Vuursche is Zaterdagavond geheel uitgebrand. Het café was in de wintermaanden overdag slechts enkele uren geopead en onbéwoond. Zaterdag was het gebouwtje, dat van steen iyas opgetrokken en met riet bedekt, verlaten. Tegen elf uur teekende zich boven de hosschen van Hilversum en Baarn een roode gloed af. De vlammen sloegen fel naar alle kanten uit en in min der dan geen tijd was het inwendige der theeschenkerij geheel door het vuur ver woest. De brandweer kon niets meer red den. Zij bepaalde zich dan ook tot het nathouden van de oude dennen, welke de idyllische entourage van de theeschenkerij vormden. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. BRAND DOOr, KERSTBOOM KAARSJE. Oudejaarsavond is op de tweede ver dieping van perceel Ceintuurbaan 123 te Amsterdam in de voorkamer brand ont staan doordat een brandende kaars, welke onder een celluloid lampekamp was ge plaatst, deze vlam deed vatten. Het vuur nam zulk een omvang aan, dat de vlammen had den brard in korten tijd onder de naar buiten sloegen, doch de brandweer knie. De voorkamer brandde uit. De 52- jarige bewoonster en een zestienjarige jongen liepen bij hun pogingen om het vuur te stuiten brandwonden aan de lin kerhand op. Nadat buren de eerste hulp hadden verleend, zijn zij in het Binnen gasthuis verbonden. BEJAARDE VROUW TE UTRECHT VERBRAND. In de Bergstraat te Utrecht is Nieuw jaarsmorgen de 78-jarige weduwe Rijn- ders, toen zij met haar kleeren in aanra king kwam met de kachel, in brand ge raakt, en korten tijd later aan de bekomen brandwonden overleden. Omstreeks half negen werd de aandacht van de buren getrokken door 'n luid gegil, dat van de kleine woning, waar de oude vrouw woont, kwam. Daar de deur van de woning gesloten bleek te zijn en men op het bellen geen gehoor kreeg, werd de politie gewaarschuwd, die door het raam van de voorkamer de woning binnen ging. In het voorvertrek hing een sterke brandlucht. Achter de voordeur in den gang vond men het met ernstige brand wonden overdekte lichaam van de inmid dels reeds overleden vrouw. De vrouw, die zeer slecht ter been was, heeft waarschijnlijk nog geprobeerd de straat te bereiken. PAKHUISBRAND TE TILBURG. Oudejaarsavond is te Tilburg brand uit gebroken in een groot pakhuis, gelegen aan de Lange Schijfstraat, waarin gevestigd zijn de Nederlandsche kamgarencentrale en de Noord-Brabantsche-Lederhandel. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse verscheen, bond den strijd tegen het vuur aan met een tiental stralen. Na ongeveer een uur was men den brand meester. De bovenverdieping brandde ge heel uit. De daarin opgeslagen voorraden breigarens en lederwaren gingen verloren. De aangerichte brand- en waterschade is zeer aanzienlijk, welke door verzekering wordt gedekt. St. Nicolaasfeest. Donderdagnamiddag werd in het lokaal van den heer Jb. Groot het jaarlijksch Sint- Nicolaasfeest gehouden voor de kinderen van den Kanaaldijk. Nadat de Sint en Zwarte Piet per auto langs de gemeente .'■aren geweest, werden zij in het lokaal met zang en gejuich begroet. De leiding was in handen van den heer P. Hart en zijn helpers. Het hoofd der school, de heer Stuffers, ver leende zijn medewerking. De voorzitter opende met een woord van welkom aan kinderen en ouders en in het bijzonder aan den Sint en zijn knecht. Na het zingen van toepasselijke liederen werd door den Sfnt een vertelling gedaan, welke met aandacht gevolgd werd. Hierna werd overgegaan tot het uitreiken der ge schenken en elk kind ontving uit handen van den Sint een geschenk. Er werd ter afwisseling een liedje gezongen en ook de kleintjes werden niet vergeten. Nadat de voorzitter allen bedankt had voor het welslagen van het feest, gingen de kinderen met mooie geschenken huiswaarts. Het was een goed geslaagde middag. Damesvereeniging. Door de damesvereeniging W. O. E. is aan de werkeloozen die stempelden, aan elk lid van het gezin een pond vet uitge reikt, wat dankbaar werd aanvaard. Propaganda-feestavond. De moderne bouwvak- en landarbeiders bonden hielden op 1 Jan. in de zaal van den heer Bouwstra een propaganda-feest avond. Deze werd geopend door den heer C. Zeeman met een toepasselijk woord. Als spreker trad op het bestuurslid Schou ten uit Alkmaar. Het was voor spr. niet ge makkelijk om op een dag als deze een rede te houden. Op dezen dag kan de balans van het vorige jaar worden opgemaakt en tevens de begrooting voor het komende. Het afgeloopen jaar was voor de vakbe weging moeilijk, al scheen het, door de de valuatie, of de opleving voor de deur zou staan. Deze hoop is wel de bodem ingeslagen. De werkloosheid heeft de stoffelijke en geestelijke nood sterk doen stijgen; ook voor de jongeren is het een moeilijken tijd. Velen weten niet waarheen zij gaan. Daar bij komt nog de verlenging der dienstplicht, waardoor zij, die nooit gewerkt hebben, ook wel nooit aan het werk zullen komen. Spreker kwam ook op de buitenlandsche politiek neer, waar 'n oorlogsgeest heerscht. welke in de toekomst groote gevaren met zich mede zal brengen. De vakorganisaties moeten om beter den strijd voor de toekomst te kunnen voeren, met alle ons ten dienste staande middelen vergroot worden. Nu is een vierde gedeelte der arbeiders georganiseerd, dit moet wor den drie-vierde gedeelte. Ook daarvoor moet strijd gevoerd worden. Daarom moet met alle kracht die in ons is, propaganda ge voerd worden. Ook de vrouwen moeten medewerken om onze vakorganisaties groot te maken. Ook zij moeten hun mannen aansporen den strijd te voeren voor hun en hunne gezinnen. Voor het feestelijke gedeelte van den avond traden op het Duo Wi Jo met de revue „Daar had je wat aan". Ernst en luim werd door hen ten tooneele gebracht op een wijze die alle lof verdient. De inhoud stond op een hoog peil en viel bij het talrijke publiek in goeden smaak. Na afloop is hun een tot weerziens toege roepen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heeren Deutekom en van Twuiver. Een gezellig bal sloot den avond. Verhuur grasgewas. Het grasgewas van de dijken en we gen van den polder Heerhugowaard bracht bij de gehouden verhuur in het café Wester op Donderdag 30 December over 1938 ongeveer 500 meer op dan over 1937. De koe verkocht. Op Oudejaarsdag is de geheimzinnige koe, die zoolang het onderwerp van ge sprek geweest is en nu waarschijnlijk nog het onderwerp van een procedure zal worden, na geruimen tijd „geschut" te zijn geweest, publiek verkocht. Het dier bracht 126 op, waarvan de grootste helft wegens onkosten van schutten enz. ten bate der gemeente komt. De rest blijft voor den mogelijk nog opdagenden eigenaar beschikbaar. Burgerlijk Armbestuur. Donderdag vond in het tehuis voor Ouden van dagen de laatste vergadering van het Burgerlijk Armbestuur plaats door de thans afgetreden bestuursleden, n.1. de heeren C. van Langen, voorzitter, P. Konijn, penningmeester-secretaris, P. Bakker, A. A. Overtoom en P. Smit, leden. Van de tentoonstelling der polder feesten in 1929 herinneren we ons nog de prachtige rekeningen van omtrent de ja ren 17951805, toenmaals opgemaakt met sier van letters. Een instelling, die haar werkzaamheden over eeuwen heeft uitgestrekt, is zonder veel vertoon in dien vorm verloren gegaan. Door den voorzit ter werd in een korte rede gerept over de goede verstandhouding die steeds onder ling had geheerscht. Veertig jaar gemeente-secretaris. Op 2 Januari a.s. hoopt de heer W. Mole naar, secretaris der gemeente Beemster, den dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden als zoodanig in functie trad. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1521. Stand. Zw. 9 sch. op: 7, 14, 17, 18, 19, 23, 24, 28, 36. W. 9 sch. op: 25, 30, 32, 34, 35, 38, 47, 48, 50. Oplossing. 50—45 28 37 2. 48—42 2. 37 48 3. 47—41 3. 3P 47 4. 25—20 4. 47 40 5. 20 29 5. 23 25 6. 45 34 6. 48 30 7. 35 2! Een gelukkig nieuwjaar zij den dammer toegewenscht en veel succes op het bord der 100 ruiten. Een mooie stand. In. de volgende leerzame positie Zw. 11 sch. op: 3, 5, 8, 9, 13, 15, 16, 18, 19 21 24. W. 11 sch. op: 28, 30, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 42, 43, 48. speelde wit 3731 en zwart 2126. Wit vervolgde nu met 2823, waarop zwart kan antwoorden 26 28 en 19 37 Op 26 28 volgt 23 14 (zw. 9 20), 30 19 (zw. 13 24) en 33 2. Op 19 37 volgt 30 19 (zw. 13 24), 38—32 en 33 4. In het volgende eenvoudige standje van den Franschen componist Buquet. Zw. 7 sch. op: 6, 11, 14, 15, 21, 25, 39. W. 7 sch. op: 24, 31, 35, 37, 40, 45, 48. wint wit door: 1. 24—19 1. 1423 2. 48—43 2. 39 48 3. 31—26 3. 48 31 4. 26 17 4. 11:22 5. 35—30 5. 25 34 6. 40 36! Heel aardig! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1522 van P. Kleute Jr., Was senaar. Zw. 13 sch. op: 4, 6, 10, 13, 18, 23, 27, 31, 32, 36, 39, 43, 45. W. 13 sch. op: 11, 15, 20, 25, 29, 30, 34, 38, 40, 41, 42, 47, 49. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Redacteur: J. H. GOUD. VRAAGSTUK No. 14 Eindspel van B. Schneiderman (Brazilië). Rev. Romana de Sah 1937 Zwart (5) Wit begint en wint. Het aantal zetten verraden wij niet. Stand: Wit: Kd5, Ra7, pionnen b5, b6, d6 en g6. Zwart: Ka8, pionnen b7, c5, d7 en g7. Dit vraagstuk lijkt onoplosbaar, doch het is inderdaad niet moeilijk, als men de stelling maar goed bekijkt. (2 punten op de ranglijst). Oplossing van probleem no .11 van Sam Loyd. 1. Dal! In het landentournooi te Stockholm werd onderstaande sensationeele partij gespeeld: Geweigerd Damegambiet Wit: Zwart: L. Prins J. Appel A'dam. (Polen) 1. d2—d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pbl—c3 Rf8b4 4. e2—e3 00 5. Pgl—e2 Tf8e8 6. a2a3 Rb4—f8!? Een variant, die in Stockholm opgeld heeft gedaan. 1. Pe2>g3 d7—d6 8. Rfld3 e6e-5 9. d4d5 Pf6d7 Zwart bereidt g6 en f5 voor. 10. h2h4 Pd7c5 11. h4h5! Pc5Xd3t 12. DdlXd3 f7—f5 13. e3—e4 Denk je eens in, er is geen nieuwjaarswensch van de familie Pietersen! 77. Eindelijk waren ze boven de plaats gekomen waar het nest van de adelaar lag. Met een pijlsnelle zwenking vloog de reuzenvogel naar beneden tussen de rots blokken in. 78. Onder een grote vooruitstekende rotsklomp bevond zich het nest, waarin de koningin en verschillende prinsen en prinsesjes waren gezeten. Vol verbazing keken ze naar de vreemde bezoeker op hun vader's nek. ab ede t g h Wit (6)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7