Qemezutecadm JkowHciaat 7lieuws Spoct OUDE NIEDORP ST. PANCRAS ZUID- EN NOORDSCHERMER KOEDIJK BERGEN HEILOO BEVERWIJK NOORDSCHARWOUDE De jaloersche verloofde. DERDE BLAD. Maandag vergaderde de Raad. De voor zitter opende de vergadering en wenschte alle leden een voorspoedig nieuwjaar. Vervolgens gaven B. en W. den raad ken nis, dat er geen bezwaar bestaat dat de con- versiekosten van geldleeningen tot een be drag van 2999.95 waren gedekt uit de re serve gevormd bij afrekening van den Rijks- steun. De minister van sociale zaken heeft de geldigheidsduur der steunregeling verlengd tot 2 Juli 1938. Schrijven van Ged. Staten houdende me- dedeeling, dat de minister van binnenland sche zaken geen bezwaar heeft, indien ten hoogste 0.25 per leerling der lagere scho len, voor feestviering bij de a.s. blijde ge beurtenis in het prinselijk gezin, uit de ge meentekas van noodlijdende gemeenten be schikbaar wordt gesteld. B. en W. stelden den raad voor tot be schikbaarstelling van 0.25 per kind te be sluiten. De raad besloot hiertoe. Schrijven van den Ned. Bond van hotel koffiehuis-restauranthouders en slijters, hou dende verzoek bij de a.s. blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin aan caféhouders fa ciliteiten toe te staan t.a.v. van vermakelijk heidsbelasting, leges e.d. B. en W. stelden voor hen te machtigen aan dit verzoek tegemoet te komen, indien daartoe naar hun oordeel aanleiding mocht bestaan. Ook hiertoe besloot de raad. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst voor den duur van 40 ja L. H. Mansholt, lid van Ged. Staten van Groningen te Glimmen; en C. Moors, voorzitter van den Noord Brabantschen Christelij ken Boerenbond te Nieuw-Vossemeer 2e. aangewezen: a. als voorzitter van den raad jhr. ir. O C. A. van Lidth de Jeugde voornoemd; b. als lid, dat den voorzitter bij ongesteld heid, afwezigheid of ontstentenis vervangt, H. D. Louwe voornoemd. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari in vasten dienst benoemd tot directeur van het openbaar lichaam De Wie ringermeer, ter standplaats Alkmaar, ir. Smeding, directeur van den Wieringermeer- polder. een van Feestavond Op Nieuwjaarsdag hielden de Bouwvak- en Landarbeidersbonden te St. Pancras propaganda-feestavond in het café Bouwstra. Als spreker trad op Schouten uit Alkmaar, die een goed gedocumenteerde rede hield over den algemeenen toestand, de werkloos heid en het jeugdvraagstuk. Hij spoorde vooral aan tot ledenwerfactie. Het duo Wi-Jo verzorgde het verdere ge deelte van den avond op een wijze, die alle lof verdient. De muziek was van de familie Deutekom. De zaal was goed bezet, de avond is goed geslaagd. De IJsclub, In café Bouwstra vergaderde Maandag avond de Usclub afd. IJ.N.H. onder leiding van den heer A. Hoogland. De voorzitter, de heer M. Zeegers, kon door een griepaanval ren, ingaande 1 Jan. 1938, met de gemeente I de vergadering niet bij wonen. Alkmaar, inzake de levering van gas c.a., De rekening van den penningmeester waarbij de gemeente Alkmaar zich verplicht, luidde, dat er een saldo was te boeken van op gelijke voorwaarden als voor hare afne- 38,52. mers te Alkmaar gelden of zullen gelden, Een schrijven was ontvangen van de afdee- in de gemeente Oude Niedorp gas te leve ren en daartegenover het alleenrecht tot gaslevering te Oude Niedorp verkrijgt, het recht tot leggen van buisleidingen enz Nu de gasfabriek der gemeenten Nieuwe Niedorp en Winkel per 1 Januari 1938 aan de gemeente Alkmaar is verkocht, deed zich de wenschelijkheid gevoelen tot een over eenkomst inzake gaslevering met de ge meente Alkmaar, welke voor de gemeente geen financieele verplichtingen medebrengt en voor de bestaande en toekomstige gas- verbruikers eenig voordeel beteekent, over te gaan. De overeenkomst, die o.m. de mo gelijkheid opent een grooter deel der ge meente als thans het geval is van gas te voorzien, werd vervolgens aangegaan Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling van den Kring Barsingerhom voor den Keu- ringsdienst van vee en vleesch met de ge meente Harenkarspel, ingaande 1 Jan. 1937. Het voorstel beoogde toetreding van de gemeente Harenkarspel tot den bestaanden kring Barsinger>orn op de voor den kring bestaande voorwaarden, waarbij de kring Barsingerhom het wachtgeld, dat Haren karspel aan den kring Oudkarspel moet be talen voor zijn rekening neemt De gemeenschappelijke regeling werd aangegaan. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van gemeenschappelijke regelingen tusschen den kring Barsingerhom voor den Vleesch- keuringsdienst en de gemeenten Heerhugo- waard, Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen, alsmede den Helder, Anna Paulowna en Wie- ringen, ingaande 1 Jan. 1938 en eindigende 31 Dec. 1960. De overeenkomsten die beoogen de des tructie van vee en vleesch op analoge voor waarden als gelden voor de onlangs gesloten overeenkomst met den kring Alkmaar, werd aangegaan Voorstel van B. en W. om gelden beschik baar te stellen voor den z.g. steun aan kleine boeren, ingevolge de door den minister van sociale zaken in samenwerking met den mi nister van economische zaken vastgestelde regeling. B. en W. verzochten den raad hen te mach tigen voor dit doel op den dienst 1937 f 100 en op den dienst 1938 600 uit te geven, in afwachting van het vaststellen van supple- toire begrootingen voor die diensten. De raad stelde de gelden beschikbaar. Voorstel van B. en W. om gelden beschik baar te stellen voor de z.g. spaarregeling voor werkloozen e.d. vastgesteld door den minister van sociale zaken, B. en W. verzochten den raad hen te machtigen voor dit doel op den dienst 1937 f 30 en op den dienst 1938 200 uit te ge ven, in afwachting der vast te stellen suppL begrooting. B. en W. werden hiertoe door den raad gemachtigd. De rekening 1936 werd gewijzigd. Even eens werd gewijzigd de op 5'Nov. 1937 vast gestelde suppL begrooting 1937. INPOLDERING VAN DE ZUIDERZEE. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Jan. benoemd tot leden van den raad, be doeld in artikel 4 van de wet van 31 Mei '37 tot instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wieringermeer en nader aan te wijzen ingepolderde of in te polderen gedeelten van het LJselmeer: ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofd ingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, toegevoegd aan den directeur-generaal van den rijkswaterstaat in Den Haag; mr. H. F. de Boer, administrateur, hoofd van de afdeeling domeinen van het dep. van financiën in Den Haag; C. Dane Gzn., wethouder der gemeente Willemstad; J. Haverkamp, rentmeester der gemeente Kampen te Kampen; jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeugde, oud minister van waterstaat in Den Haag; A. J. Loerakker, voorzitter van den Ne- derlandschen R.-K. Landarbeidersbond St. Deusdedit, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Haarlem; H. D. Louwes, voorzitter van de Gronin- ling Oudendijk om een bijdrage voor het 50-jarig jubileum, de algemeene feestver- gadering wordt dan tevens te Oudendijk gehouden. Na eenige discussie werd beslo ten 2,50 hiervoor te voteeren. De beschrijvingsbrief had weinig be langstelling. Uit de besprekingen kwamen stemmen naar voren om afscheiding van de IJ.H.N. De contributie, die moet worden af gedragen, weegt te zwaar tegenover de voor deelen welke aan het lidmaatschap zijn ver bonden. Na langdurige besprekingen werd besloten, dat de afgevaardigde pogingen in het werk stellen om tot verlaging te komen. Geeft dit geen resultaat, dan zal afschei ding volgen. Als afgevaardigde werd be noemd de heer A. Hoogland. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heeren P. Bus en P. Groen werden her kozen. Voor de vacature-Zeegers werd ge kozen de heer W. Keizer Pz. Als eerste wedstrijdnummer zal op het programma staan hardprikken. Het materiaal zal wor den nagezien. Aan de gemeente en de tuin- bouwvereeniging zal verzocht worden om toezicht bij de posten over het slop, Loop der bevolking over 1937. Bevolking op 31 Dec. 1936 487 m. en 450 vr. totaal 937. Vermeerdering door geboorte 5 m. en 7 vr. totaal 12; Vermeerdering door vesti ging 35 m. en 24 vr. totaal 59; Totale ver meerdering 40 m. en 31 vr. 71 personen. Vermindering door overlijden 7 m. en 4 vr. totaal 11; Vermindering door vertrek 44 m. en 35 vr. totaal 79; Totale verminde ring 51 m. en 39 vr. 90 personen. Bevolking op 31 Dec. 1937: 476 m. en 442 vr. totaal 918. Aantal vertrokken huwelijken in 1937: 9. De kool wordt iets beter verkocht. De tuinders kunnen de laatste weken tot hun genoegen constateeren, dat het met de prijzen van roode en witte kool goed gaat, maar de gele kool draait nog steeds om den minimumprijs. Enkele schuldeischers denken echter reeds, dat het nu in orde.is met den tuin bouw, omdat het twee of drie weken lang iets beter gaat. Zij dringen opnieuw aan op betaling der achterstallige schulden, die echter onmogelijk betaald kunnen worden. Herleiding der vaste lasten is nog steeds dringend noodig. Ingekomen personen. E. P. H. Huijbens, R.K., kapster, Loudels- weg 35, van Bloemendaal. I. P. F. D. en A J. D. A. Ie Cocq d'Armandville, N.H., z. b., Natteweg 22, van Soerabaja. J. Oos terling, geen, z. b., Colnotweg 8, van Bloe mendaal. A. W. Schrieke, N.H., z. b., Komlaan 19, v. Utrecht. C. J. Oosterling, geen, z. b., Verl. Geestweg 22, van Bloe mendaal. W. den Adel, N.H., z. b., Zuid laan 10, van Schagen. J. de Bruijn, geen, koopman, C. S. Adama van Scheltemaweg 5. van Utrecht. W. Dekker, N.H., z. b., Tuindorpweg 12, van Alkmaar. E. H. A. Hartkamp, N.H., dienstbode, Hertenlaan 4, van Apeldoorn. C. Wessels, geen, geleid ster, Elzenlaan 2, van Oostvoorne. J. P. Punt, R.K., los arbeider, Dorpsstraat 40, van Vlissingen. C. T. de Boer, (echtg. H. Koops), R.K., dienstbode, Zuidlaan 47, van Oudorp. J. A. Bonselaar, D.G., los arbeider, Studler van Surcklaan 15, van Heerhugowaard. N. G. van de Gevel, N.H., z. b., Berkenlaan 22, van Mortsel (België). A. Veis, N.H., magazijnbedien de, Nesdijk 67, van Alkmaar. G. Drieën- huizen, geen, zetbaas sigarenwinkel, Sta tionsstraat 13, van Hilversum. J. van Loenen, geen, tuinbouwarbeider, Verl. Geestweg 37, van Ursem. Benevens 8 personen in het Pensionaat St. Joseph. Vertrokken personen. J. H. Faber, geen, koopman in granen, van Parallelweg 50, naar Koog aan de Zaan. N. Bruin (Wed. C. Modder), N.H., z. b., van Jan Glijniswag G 212, naar Heerhugo Kota Boemi, N.I. S. Out (echtg. Th. Hof) R.K., z. t., van Julianastraat 434, naar Eg' mondbinnen. L. M. Polak (echtg. H. J. M. Fraijman), R.K., z. b., naar Alkmaar. J. Neger, R.K., h. i. d. huish., naar Alkmaar. G. Visser, N.H., monteur PTT, naar Alk maar. M. M. Kraakman, R.K., dienst bode (o.), naar Alkmaar. P. Leijen, R.K lijnwerker, naar Alkmaar. G. H. C. Kees maat, N.H., dienstbode (o.), naar Huizen (N.H.) G. L. Zaadnoordijk, geen, z. b naar Apeldoorn. J. de Ridder, geen, rei ziger, naar Alkmaar. M. A. Bakker, R.K dienstbode, naar Schoorl. M. J. Schrijer, R.K., h. i. d. huish., naar Alkmaar. J. J van Wonderen, R.K., expediteur, naar Zuid en Noordschermer. C. P. Quax, R.K., dienstbode, naar Amsterdam. J. H. Smits, Rem., koopman, naar Amsterdam. A. Retsema, N.H., dienstbode, naar Hoogezand J. H. Schlötz, N.H., kellner, naar Amster dam. L. Lansdorp, geen, monteur, naar Amsterdam. P. Aldus, N.H., dienstbode, naar DeiL M. Tesselaar, R.K., dienstbode, naar Noordscharwoude. Benevens 7 per sonen uit het Pensionaat St. Joseph. Het Mobilisatiekruis. De afd. Heiloo van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis" hield Maandagavond jaar vergadering in café Admiraal. De voorzit ter, de heer W. van Dijk, opende, heette welkom en wenschte allen een gelukkig jaar. De weigering van B. en W. om voor den bond .een collecte te mogen houden, werd met gemengde gevoelens ontvangen. De secretaris wilde zich er niet in verdiepen, het is ook aldoor collecten en B. en W. zul len het wel eens beu worden. Zijn raad was: laten we zelf de handen uit den mouw steken. In behandeling kwam het jaarver slag. Het ledental blijft als het vorig jaar. De rekening werd goedgekeurd en sloot mat een saldo van 19.20. In het bestuur werden herkozen de heeren G. Smits, J. M. Zonneveld en Th. Willems. Van het hoofdbestuur was bericht ontvangen over de z.g. spaarregeling voor werkloozen. De secretaris had een onderhoud gehad met het gemeentebestuur. Nu de gemeente zich heeft aangesloten aan de rijksregeling, werd ook gelegenheid gegeven voor het sparen van het „kwartje". Er is trouwens al een begin. Spr. raadde ieder aan er ge bruik van te rpaken. Na een zeer uitvoe rige discussie werd besloten om, zoo moge lijk, te beginnen. Met eenigen goeden wil is het mogelijk, en bovendien krijgt men een spaarpotje, welke met een gelijk bedrag wordt verhoogd. Hierna werd besloten om dit jaar wederom een speldjesdag te hou den en in Januari een gift te verstrekken in natura. Hierna rondvraag en sluiting. Aanbesteding. Door den architect N. J. Schaap te Alkmaar, werd Maardag aanbesteed voor den heer A. de Boer, aihier, het bouwen van een boerderij met stallen enz. aan den Kanaalweg te Heiloo. Ingekomen waren 17 biljetten. Hoogste inschrijver N.V. Bouw- mij. v. Doorn te Den Helder voor 14250. Laagste inschrijver Y. Kops en Zonen Heiloo voor 10400. Gegund aan den laagste inschrijver. De begrooting was 10900. Controle op vreemdelingen. In het begin van deze maand zal vanwege de Arbeidsbeurs controle worden uitge oefend op de aanwezigheid van vreemde werkkrachten in onze gemeente.. Het moet ook tot de Arbeidsbeurs zijn doorgedrongen, dat hier vele buitenlanders vertoeven, zon der in het bezit te zijn van een arbeidsver gunning. Betere omzetcijfers. Uit de omzetcijfers van de drie Bever- wij ksche veilingen blijkt, dat de omzet ruim 80.000 hooger is dan 1936. Het grootste aandeel hiervan heeft de Vereenigde Vei lingen, waarvan de omzet steeg van 687.050,08 in 1936 tot f 751.478,29 in 1937. Dan volgt de B.E.T., die van f 565.966,42 op 586.964,19 kwam en ten slotte de Bloemen veiling 't Centrum van 258.584,83 op 259.814,25. De totaalomzetten waren in 1936 1.511,601,33 en in 1937 1.598,256,73. Oppervlakkig zou men zeggen, dat het nu heel wat beter is geweest met den tuinbouw, doch als men met de totaal-omzet van 1929 vergelijkt, n.L 3.046.146.dan komt men tot de slotsom, dat er nog heel wat moet veranderen voor de oude toestand terug is. ger Maatschappij van Landbouw, te Ulrum; I waard. Tj. Boersma, N.H., planter, naar Ned. Tuinders bond. Het kringbestuur Langendijk van den Nederlandschen Tuindersbond vergaderde Dinsdag in hotel Concordia. Voorzitter was de heer Jb. de Vries van Sint Pancras. Hoewel de koolprijzen nog niet schitte rend zijn, gaat het de laatste dagen beter met de tuinbouwproducten, waarin de voor zitter een bewijs ziet, dat men onze produc ten nog wel wil hebben. De voorzitter sprak de beste wenschen uit voor het nieuwe jaar en hoopte, dat het den tuinders betere bedrijfsuitkomsten mag geven dan de voorafgaande crisisjaren. Hierna deelde de heer H. Hoogland mede, dat 12 Januari a.s. een gecombineerde ver gadering wordt gehouden over de onregel matige verdeeling van den tuinbouwsteun, het tot nu toe niet steunen van de zomer gele kool, over nog eenige andere producten en de verhooging van de aardappelheffing van 30 tot 50 per H.A. Voor die vergade ring zijn uitgenoodigd de L.T.B., C.B.T.B., Prov. Commissie van de Veilingen in N.- Holland en Nederl, Tuindersbond. De voorzitter las het aan de N.G.F.C. ver zonden telegram voor, waarin wordt aange drongen op spoedige overname van de goed gekeurde pootaardappelen. Ook het ant woord las de voorzitter voor. Aan de orde kwam hierna de bespreking van het afsluiten van looncontracten. De voorzitter las een verslag voor van een vergadering met de landarbeidersorga- nisaties. Van de arbeidersorganisaties was het voorstel de loonen te verhoogen met 1.50 per week in de zomer- en 1 per week in de wintermaanden in verband met de ver hooging van de kosten aan levensonder houd. Voor de minderjarige arbeiders wil len de landarbeiders een norm vaststellen. De arbeiders willen den arbeidstijd op Za terdag doen eindigen om 4 uur. De belan gen der groote gezinnen werden ook be sproken. De secretaris van den Kring Langendijk van den C.B.T.B. noodigde de kring van den N.T.B. uit voor een vergadering van werk- geversorgan isaties. De heer A. Hoogland vestigde er de aan dacht op, dat hy de looncontracten wel door- voerbaar acht, als de loonbijslagregeling wordt ingevoerd. De voorzitter bepleitte de samenvoeging van gemeenten, welke gelijke loonen uitbe talen; in deze omgeving worden uiteenloo- pende loonen uitgekeerd, het verschil tus schen St. Pancras en Oudkarspel is 3 per week. De voorzitter zeide, dat het voor tuinders en arbeiders voordeel beteekent; steun en werkverschaffingsloonen worden er naar vastgesteld. Verschillende heeren voerden over dit onderwerp het woord, waarbij het voor en tegen van het afsluiten van een contract werd belicht. Sommigen hadden bezwaren, anderen vonden er iets voor te zeggen. Men was het over het Algemeen eens met het artikel van den heer Schermer in De NederL Tuinbouw. Men vond het het beste, dat het afsluiten plaatselijk geschiedde. Wanneer men tot de 100 van den kostprijs ontvangt, wil men het districtsgewijs doen. Vervolgens behandelde loopige agenda voor de ring. De verhooging van de 2.50 tot f 3 per jaar werd aan een bespre king onderworpen. Deze verhooging zal on vermijdelijk zijn. De financieele toestand maakt dit noodzakelijk. De voorzitter bepleitte de opvoering van het ledental. Naar de resultater wordt wel met belang stelling uitgezien door vele niet-leden. Die moeten tot onzen bond toetreden. Men besloot een spreker uit te noodigen voor de uitvoering van de Pachtwet. Geïnformeerd werd naar de verhooging van den tuinbouwsteun 1937. Men zal het hoofdbestuur verzoeken om op de volgende week te houden vergade ring de aandacht te vestigen op de N.-Holl. producten. Na nog eenige besprekingen over de in stelling van commissies voor de regeling der vaste lasten volgde sluiting. men de voor- districtsvergade- contributie van ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 Athletiek. A.V.A.-NIEUWS. De zaaltraining begint! Er is goed nieuws voor de Alkmaarsche athletiekliefhebbers! De zaal(indoor-)training van de A.V.A., opgericht 22 Nov. 1937, gaat beginnen. Het bestuur heeft de moeilijkheden, die het zoe ken naar een geschikte zaal opleverde, over wonnen, zoodat thans de volgende uren zijn vastgesteld: voor de dames op Woensdagavonden, 910 uur, in het gymnastieklokaal aan de Ridderstraat; eerste oefenavond 5 Januari; voor de heeren op Vrijdagavonden, 78 uur, in het lokaal aan de Mr. P. J. Troelstra- kade en 910 uur in het lokaal School straat; eerste oefenavond 7 Januari a.s. De heeren kunnen op één avond van beide uren gebruik maken. De training van de dames en van de hee ren tijdens het uur van 7 tot 8 zal staan cnder de leiding van den technischen leider der vereeniging, den heer B. Bruinvis, leeraar M.O. en het heerenuur van 9 tot 10 onder leiding van den heer S. Noom. Deze zaaltraining heeft een tweeledig doel: le. algemeene conditietraining; het lichaam moet fit gemaakt of gehouden worden, de gewrichten moeten de noodige lenigheid, de spieren de juiste spanning en soepelheid verkrijgen, de ademhaling moet verbeterd worden, de longen moeten zich in hun functie weten aan te passen aan de behoefte van het lichaam, het uithoudings- en prestatievermogen verhoogd; 2e. speciale athletische training; de grond slagen vcor de juiste techniek van de diverse nummers worden geleerd, de technische vaardigheid verbeterd, de noodige kennis van het wedstrijdreglement bijgebracht, de goede clubgeest bevorderd. Deze voorbereiding is van zulk een waarde, dat wij allen, die in den a.s. zomer de athletiek serieus willen beoefenen, met klem aanraden, reeds nu als lid van de A.V.A. toe te treden en de trainingsavonden trouw te bezoeken. Ge zult eens zien met hoeveel meer verlangen u dan uitkijkt naar de buitentraining, en hoeveel aangenamer en succesvoller deze veldtraining verloopt! Naast deze zaaltraining zullen marschen gehouden worden, terwijl er voor den langen afstand en veldloopen reeds nu in het Hei- lcoër bosch geoefend kan worden. Reeds staat een veldloop op het program ma. Volgens de plannen, die nog niet defi nitief zijn, zal er bnnenkort een boschloop gehouden worden in het Heilooër Bosch; een prachtig parcours, vol afwisseling en voor het publiek zeer interessant, in een ideale omgeving. Wacht nu niet langer, doch geeft u spoe dig op als beoefenaar van de athletiek, van dè sport bij uitnemendheid. Door PAUL DEVRAIS. Jane Deering behoorde nu niet bepaald tot de schoonheden, maar haar gezicht was vriendelijk en sympathiek en ze liet altijd een opgewekten glimlach zien. Haar ijver en schranderheid vielen niet te loochenen en het verwonderde dan ook niemand, dat het meisje, toen ze op vieren twintigjarigen leeftijd het kleine restaurant van haar moeder overnam, het bedrijf in korten tijd winstgevender wist te maken, dan aan haar ouders ooit was gelukt. Zoodra ze zich echter verloofde met Wil- liam Colby, die werd beschouwd als de knapste bezoeker van de zaak, staken haar kennissen hun verbazing niet onder stoelen of banken. William had zich oorspronaelijk aangetrokken gevoeld tot Jane's knappe en charmante zuster Madge, maar nadat hij een van Jane's citroenpuddingen had geproefd, was zij lot bezegeld. De jonge man, die weinig tact bezat, had op zekeren avond openhartig met Jane ge sproken. Kijk eens, ik ben een ernstig mensch en e zuster is veel te levendig en te jong voor mij. Jij bent verstandiger en bovendien is schoonheid ook niet alles. Jane lachte. Ik geloof, dat je gelijk hebt, William al zeg je het nu niet direct op een complimenteuze manier. Hij keek haar ernstig aan. En ik geloof, dat jij een van de verstandigste meisjes bent, die ik ooit heb ontmoet. Ik hoop, dat we het goed met elkaar kunnen vinden. Ik ook, antwoordde Jane uit den grond van haar hart. Een maand later waren ze verloofd en sindsdien at William iederen avond citroen pudding, die door Jane speciaal voor hem werd klaargemaakt. William was geen jaloersch mensch en vreemd genoeg begon dit feit aan zijn pas gevonden geluk afbreuk te doen. Hij wilde jaloersch zijn en wist, dat het kon, als er maar een oorzaak was. En juist het ontbre ken van deze oorzaak ergerde hem! 's Zondagsmorgens wandelde hij en Jane, evenals vele andere jonge menschen uit de stad, meestal in het park en bij deze ge- nlegeheden viel het hem op, dat bijna alle aardige en knappe meisjes door tallooze mannen werden aan- of nagekeken, zonder dat ze er zich iets van aantrokken of het voorwerp van hun bewondering zich al of niet in het gezelschap van een mannelijk persoon bevond. Ook zag hij den nauwelijks verborgen trots van andere jongelui, wan neer ze bemerkten, dat hun vrouwelijk ge zelschap de aandacht trok. Maar geen en kele maal bleek men eenige belangstelling voor Jane aan den dag te leggen. Dit zat William dwars. En op zekeren Zondagochtend kon hy het niet langer ver kroppen. Het is opvarlend, Jane, zei hij, dat bijna elk meisje door mannen wordt nagekeken. Ik zou het niet kunnen hebben, als ze dit ook bij jou deden! Jane glimlachte geheimzinnig. O, nee? Nou, om je de waarheid te zeggenze doen het by mij ookj Wat! William's toon klonk ongeloovig. Jane drukte zijn arm steviger tegen zich aan. Niet als Jij by me bent. Jij ziet er zóó sterk en flink uit, dat geen man het zou wagen. Maar als ik alleen ben, dan lacht bijna iedere heer tegen me, hoewel ik ze natuurlijk nooit aanmoedig. Vanmorgen bijvoorbeeld, toen ik op je stond te wachten, hebben wel vier mannen tegen me geglimlacht en één man zelfs zijn hoed af. Het was juist de knapste lang en donker... William voelde zich diep geschokt. Ik wou, dat je me dit eerder had verteld, zei hij. Ik ik durfde niet Ik weet hoe jaloersch je kunt zijn en hoe driftig je bent. Ik? merkte William verbaasd op. Nou ja, in ieder geval, ik wist, dat je het vervelend zou vinden en bovendien een meisje vertelt toch niet aan haar verloofde, dat ze de aandacht trekt van andere man nen. Weet je zeker, dat je je niet hebt vergist? Natuurlijk niet, malle jongen! In zulke dingen vergist een meisje zich niet. Maar ik zal 't je bewijzen en wel direct. Ga jij daar ziten, dan zal ik een poosje heen en weer wandelen. Ze liet hem achter op een bank en verwij derde zich langzaam. Nog geen tien meter verder ontmoette ze twee knappe jongelui, die haar in het voor bijgaan toelachten en zich zelfs belangstel lend omdraaiden om haar na te kijken. En terwijl ze voortdurend in de nabijheid van William op en neer bleef loopen, speelde dit zelfde zich nog vele malen af. Jonge man nen, oude heeren, knappe mannen, leelyke mannen allen stelden de grootste belang stelling in Jane. De verbaasde William werd door verschillende gevoelens bezield zoo wel door jaloezie als door trots. Eindelijk sprong hij op en liep met een kleur van opwinding Jana na. Hij greep haar bij den arm, juist op het moment, dat weer een voorbijganger zich omdraaide om haar na te kyken. William trok haar mee naar een minder druk gedeelte van het park. Terwijl ze naast elkaar op een bank zaten, sloeg hy een arm om haar heen. Lieveling, zei hy. Ik wist niet, dat jij zóó de aandacht trekt Je moet me beloven, dat je nooit alleen in dit park gaat wandelen. En eh we hebben eigenlijk nog nooit gesproken over den datum, waarop we zul len trouwen. Vind je het ook niet beter, dat we dit zoo gauw mogelijk doen? Je hebt de bescherming van een man hard noodig. Jane kroop dichter tegen hem aan. Hoe eerder,-hoe beter, jongen! Dien avond vertelde ze haar zuster Madge wat zich in het park had afgespeeld. Ze scheen er veel plezier in te hebben en schudde van het lachen. Maar hoe kwam het dan, dat al die man nen zoo naar je keken? vroeg Madge nieuwsgierig. Och, antwoordde Jane, een meisje, dat niet mooi is, moet soms door een kinderlij ke handigheid de aandacht weten te trek ken. Tegen iederen man, dien ik tegenkwam, stak ik m'n tong uit.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10