dagblad voor alkmaar en omstreken. Prins Bemhard in zijn eigen auto naar Soestdijk gereden. Japansche stap bij het gemeente bestuur van Sjanghai. Prins ziet er monter en zeer opgewekt uit. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 1 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Woensdag 5 Januari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De algemeene toestand. Luchtaanval op Hankau. Een „ultimatum". Toestand zoowel lichamelijk als psychisch uitstekend. ALKMAARSCHE COURANT. No 3 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 5 Januari. De Engelsche regeering heeft een wit boek uitgegeven over de Britsche politiek in Palestina. Het voornaamste punt daarin is wel de opdracht, welke verleend zal worden aan de technische commissie, wel ke naar Palestina zal worden gezonden. Haar functies zullen beperkt blijven tot de vaststelling van feiten en tot de bestu deering van de mogelijkheden van een verdeelingsplan. De opdracht wordt ver meld in een officieel schrijven van den minister van koloniën aan den hoogen commissaris voor Palestina, waarin Ormsby Gore zegt: „In de verklaring over de politiek, uitgegeven in Juli j.1. heeft de Britsche regeering uiting gegeven aan haar algemeene instemming met de argu menten en conclusies der koninklijke com missie en aan haar meening, dat het plan van een verdeeling in drieën het beste is en de meest hoopvolle oplossing vormt van het vraagstuk. Met het oog op de openbare aandacht, welke gewyd was aan de critiseering van zekere punten van het deelingsplan, dat uiteengezet is in het derde deel van het rappcrt der koninklijke commissie, wensch ik duidelijk te maken, dat de Britsche regeering in geen enkel opzicht dat plan heeft goedgekeurd en in het bijzonder, dat zÜ niet het voorstel der commissie heeft aanvaard inzake een verplichte overbren ging van Arabieren uit Joodsch naar Ara bisch gebied. Naar de meening van de Britsche regeering rechtvaardigen de be raadslagingen te Genève de instelling van een verder onderzoek, dat vereischt wordt voor de opstelling van een nauwkeuriger omschreven plan. De definitieve beslissing kan niet wor den genomen op grond van tamelijk alge meene bepalingen en een nader onderzoek zal ongetwijfeld het noodige materiaal verschaffen, waarop een zoo goed moge lijk plan zal kunnen worden geformuleerd. Oimsy Gore vervolgt dan met er aan te herinneren, dat reeds is medegedeeld, dat een speciale commissie zal worden samen gesteld, die een bezoek zal brengen aan Palestina en de regeering, na overleg met de plaatselijke gemeenschappen, de voor steller zal voorleggen voor een gedetail leerd verdeelingsplan. Het is de taak van deze commissie zoo spoedig mogelijk te adviseeren over de voorloopige grenzen van de voorgestelde Arabische en Joodsche gebieden en van het nieuwe gebied onder Britsch mandaat, terwijl voorts een financieel onderzoek zal moeten wor den ingesteld, waarvoor de koninklijke commissie de benoeming van een finan- cieele commissie heeft aanbevolen. De minister geeft als zijn meening te kennen, dat het onderzoek der technische commissie vele maanden zal duren. Wan neer het resultaat van het onderzoek door de Britsche regeering als onpartijdig en uitvoerbaar zal zijn goedgekeurd, zal het aan den Volken bondsraad worden voorge legd. Er zal dan opnieuw eenigen tijd ver- loopen aleer een nieuw stelsel van man- daatsbestuur in de desbetreffende gebie den zal zyn vastgesteld. Zoo noodig zullen onderhandelingen worden gevoerd voor de eventueele stichting van onafhankelijke staten. In het licht van het rapport der com missie kan het voor de Britsche regeering ook noodig zijn het voorstel van de per manente mandatencommissie dat Arabi sche en Joodsche gebieden tijdelijk be stuurd zouden moeten worden volgens een stelsel van cantonisatie of volgens afzon derlijke mandaten verder in studie te ne men Concludeerend zegt Ormsby Gore, dat het derhalve duidelijk is, dat men zich voorloopig slechts zal kunnen bepalen tot een bestudeering der mogelijkheden. Door het bekend maken van het wit boek van de Britsche regeering over het zenden van een technische commissie is de Palestijnsche kwestie weer in het middelpunt van de belangstelling geko men. Over het algemeen wordt het docu ment door de Britsche pers gunstig ont vangen en men trekt er de conclusie uit, dat de regeering niet meer zoo overtuigd i. de oplossing te hebben gevonden m de verdeeling en dat men na lange maanden van studie en onderzoek nog ver derd is van een practische regeling. De Times schrijft, dat het witboek een dubbele beteekenis heeft: in de eerste plaats wordt het gerucht tegengesproken, dat de regeering het verdeelingsplan z hebben opgegeven en in de tweede plaats wordt het gerucht tegengesproken, dat ae regeering het verdeelingsplan zou wwen doorvoeren, ongeacht de critiek. cument moet een kalmeerenden heben in Galilea, waar agitatoren aan de Arabieren het denkbeeld poogden by brengen, dat het plan ten gunste van e Joden zou worden doorgevoerd. Verde bewijst de passage over de aanwijzing dei gebieden, welke onder Britsch mandaat De woordvoerder der Japansche am bassade heeft aan de pers verklaard, dat de Japansche autoriteiten bij den ge meenteraad van Sjanghai van de inter nationale concessie een nieuwen stap hebben gedaan om te protesteeren tegen de houding van de Chineesche vakver- eenigingen, de Chineesche Kamer van Koophandel en de burgerlijke vereeni- ging van ingezetenen der concessies. Deze organisaties hebben namelijk een manifest gepubliceerd, waarin afkeu rend gesproken wordt over de „burger lijke vereeniging van Sjanghai", die zij beschouwen als een politieke instelling welke moet dienen om den Japanschen invloed i# Sjanghai te vergrooten. De Japansche autoriteiten hebben aan de autoriteiten der concessie verklaard, dat deze vereeniging geen politiek karakter heeft. Zij hebben er echter bij den ge meenteraad op aangedrongen, de ophef fing van de betreffende Chineesche or ganisaties te bewerkstelligen. Te Sjanghai wordt verklaard, dat de Ja pansche voorstellen aan den gemeenteraad van Sjanghai in den vorm van een ultima tum ingediend zijn. De Japansche gedele geerden lieten ze n.L vergezeld gaan van de waarschuwing, dat het Japansche leger ge dwongen zou kunnen zijn stappen te doen, al naar de omstandigheden dit zouden eischen, teneinde de anti-Japansche elemen ten uit te roeien. De Japansche consul-gene raal, Okomoto, heeft o.m. gezegd, dat het Japansche leger gedreven wordt tot het ge voel, dat de gemeentelijke autoriteiten de bekwaamheid of den wensch misten tege moet te komen aan den eisch tot onderdruk king van de oproerige elementen. Mislukte luchtaanval op Hankau. De Japansche .luchtstrijdkrachten hebben een aanval gericht op Hankau, waarbij ech ter de meeste bommen, die bestemd waren voor het vliegveld, een eindweegs van het doel neerkwamen. Ofschoon er ruim twin tig toestellen op het vliegveld stonden, wer den slechts drie verouderde machines en een middelgroot bombardementstoestel ver nield. Acht Chineesche vliegtuigen, waarvan verscheidene door Russen bestuurd werden, bonden den strijd aan met de Japanneezen. Zij haalden hen echter eerst in op eenigen afstand van de stad. 75 bommen geworpen. De Japansche vliegtuigen lieten 75 bom men op het vliegveld vallen, hooge vlam men laaiden op en waren mijlen ver te zien. Voor zoover tot nu toe bekend is, werden drie personen gedood en zestien gewond, allen Chineesche arbeiders. Bij het eerste alarm vluchtte de bevol king naar de schuilplaatsen en toen de Ja pansche toestellen boven de stad verschenen, scheen deze uitgestorven. Ook naar het arse naal werden bommen geworpen, doch dit werd niet getroffen. De Japansche vliegtui gen vlogen zeer hoog. Een enkel Chineesch vliegtuig viel den vijand aan, doch het toe stel werd in brand geschoten en kwam neer tusschen het vliegveld en het arsenaal. Belangwekkend artikel over de Japansche politiek. In een zoojuist verschenen Japanschen brochure ontwikkelt Moeto Teisji, een be- blijven, dat het ministerie van koloniën heeft geluisterd naar de wenschen, welke van Joodsche zijde werden geuit. Het is natuurlijk, dat de oude stad Jeruzalem, met de heilige plaatsen onder Britsch mandaat zullen blijven, doch de nieuwe stad is voomamenlijk Joodsch en het lijkt onrechtvaardig, dat de nieuwe Joodsche staat gastvrijheid zou moeten verleenen. aan 225.000 Arabieren, terwijl hij versto ken zou blijven van de 60.000 Joden in Jeruzalem. Hier zijn moeilijkheden, doch het voor beeld van den Vaticaanschen staat zou een oplossing kunnen geven.. De Daily Telegraph And Morning Post merkt op, dat het verdeelingsplan na zes maanden niet aan populariteit heeft ge wonnen en dat, wanneer men erop zou kunnen rekenen, dat tenslotte de Joden en Arabieren elkaar zouden verstaan, de Britsche regeering niet op het plan zou aandringen. kend publicist, die door admiraliteitskrin gen wordt gesteund, de these, dat de Japan sche diplomatie met alle middelen moet zien te bereiken, dat de Ver. Staten afgezonderd blijven van hun neven aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan. De beste methode, zoo betoogt hij, zou zijn, Washington mede te deelen, dat de deur alleen voor Amerikaansche kapitalen wijd open zal blijven in Mandsjoekwo en het door de Japanneezen bezette gedeelte van China. Moeto Teisji beveelt eveneens toenadering tot Moskou aan, daar hij van oordeel is, dat het grootste gevaar voor Japan gevormd wordt door een Japansch-Russischen oorlog, die alleen aan Engeland voordeel zou bren gen. Japan zou Moskou onomwonden moeten waarschuwen, dat Sovjet-Russische expan sie in het Verre Oosten tot een voor de Sovjet-Unie rampzaligen oorlog zou leiden, terwijl, indien zij haar streven richt op In- dië en Thibet, de Sovjet-Unie genoeg zou hebben aan 100.000 man om deze fabelach tig rijke landen in haar macht te krijgen. Nadat, zoo besluit de schrijver, de Ameri kaansche vriendschap door beloften en te juister tijd gedane bestellingen eenmaal ge wonnen zal zijn, en de passiviteit der Sovjet- Unie verzekerd, zal Japan onbevreesd Enge land kunnen trotseeren. De verwoestingen in Sjanghai. Van de 135.000 arbeiders, die voor het uit breken der vijandelijlcheden in industrieele ondernemingen werkten in de wijken der nederzetting ten noorden van de Soetsjau- kreek, welke door de Japanneezen bezet zijn, zouden thans niet meer dan op zijn hoogst 40.000 aan het werk kunnen gaan, tengevolge van de vernieling der Chinee sche fabrieken. Desbetreffende gegevens zijn te vinden in het preliminaire rapport, dat uitgebracht ls bjj den gemeenteraad. Naar schatting zijn 905 ondernemingen, hoofdzakelijk Chinee sche, waar ruim 30.000 man werkten, geheel verwoest door brand, terwijl mogelijk dui zend andere Chineesche fabrieken en werkplaatsen zijn stilgelegd. De strijd tegen de sprinkhanen. - Sprinkhanen blijken een niet te verzadigen honger te hebben ten aanzien van het ge bladerte en de stengels van de Castorboon, waarvan bij toeval gebleken is, dat zij zeer schadelijk zijn voor deze insecten. De ze toevallige ontdekking heeft den boe ren een nieuw wapen gegeven in hun strijd tegen de sprinkhanen. Dr. L. M. Christen- sen, van de chemische stichting van Kan sas, heeft verklaard duizenden sprinkhanen gezien te hebben, die rechtstreeks den dood tegemoet treden door op de Casterboon neer te strijken. In de afgeloopen jaren hebben regeering zoowel als boeren in het middenwesten honderdduizenden dollars uitgegeven op zoek naar een gif, dat een einde zou kunnen maken aan de sprink hanenplagen, die volgens raming van het ministerie van landbouw in 1936 ongeveer honderd millioen dollar schade hebben aan gericht. Het schijnt, dat een boer zijn ge was thans afdoende beschermen kan door een flinke haag rondom zijn akkers te plan ten. Misdadigers beschermd door politie. - De politie van Bosanska Gradisjka heeft de grootste moeite gehad om eenige gevan genen te beschermen tegen een verwoede menschenmenigte, die pogingen in het werk stelde hen te lynchen. Het betrof hier twee broeders, Mihailo en Branko Tomitsj, die uit de gevangenis naar het gerecht ge leid werden. Zij werden ervan beschuldigd zes of zeven moorden gepleegd te hebben. In de straat tusschen de gevangenis en het gerechtsgebouw heeft een menigte de ge vangenen en hun bewakers aangevallen. De agenten moesten tenslotte in een voorbij rijdende auto springen om hun gevangenen te redden uit de handen der woedende menschenmassa. Een nieuwe zwendeltruc. - Een te New York „werkend" zwendelaar heeft verschillende Amerikaansche jongelui let terlijk „uitgekleed". Onder de belofte hun goede baantjes te verschaffen en unifor men te zullen verstrekken, heeft hij hen ertoe overgehaald hem in een openbare badinrichting te volgen. Daar aangekomen verzocht hij hun een bad te nemen, ter wijl hij de uniformen zou gaan halen. Ter wijl het „slachtoffer" echter in het bad was, verdween de zwendelaar met kleeren. De politie van New York heeft thans reeds meer dan 150 klachten ontvangen van jon gelui, die met deze truc bedrogen zijn. Foto Ziegler, Z. K. H. prins Bernhard heeft heden morgen het Burgerziekenhuis te Am sterdam verlaten en is in gezelschap van dr. Van Valkenburg per auto naar Soestdijk vertrokken. Dit vertrek van den prins, die sinds 29 November, den dag, waarop het on geval op den Muiderstraatweg heeft plaats gehad, in het Burgerziekenhuis te Amsterdam werd verpleegd, is hedenochtend vrijwel onopgemerkt ge schied. Hoewel het bekend was ge worden, dat de prins dezer dagen naar Soestdijk zou terugkeeren en zijn ver trek één dezer dagen zou plaats hebben, is het toch nog vrij onverwacht ge komen. Nadat reeds tevoren afscheid was ge nomen van de doktoren in het Burger ziekenhuis, begaf Z. K. H. prins Bem hard zich hedenmorgen tegen negen uur, in gezelschap van de directrice van het Burgerziekenhuis, m e j. z r. A. A. Weijtlandt, naar de vestibule van het gebouw, waar de zusters van het ziekenhuis stonden opgesteld. Hier heeft de prins met een woord van dank voor de goede verzorging en een handdruk afscheid genomen van de directrice en de zusters. Alleen vergezeld door dr. C. T. van Valkenburg begaf prins Bernhard zich vervolgens naar de voor den ingang van het ziekenhuis gereedstaande auto. De prins zag er monter en zeer opgewekt uit en stapte zonder eenige hulp in zijn eigen wagen, waarmede de terugtocht naar Soestdijk werd gemaakt. Buiten het hek stonden op het vroege morgenuur slechts weinig belangstel lenden. Niemand had verwacht, dat de prins zóó vroeg zou vertrekken. Toen de auto wegreed, wuifde de prins nog eens naar de in den uitgang van het ziekenhuis staande verpleegsters. Langs de Oosterparkstraat werd naar de Weesperzijde gereden, vanwaar langs den Muiderstraatweg de terugreis naar Soestdijk werd aanvaard. Dit is dezelfde weg, welken ook H. K. H. prinses Juliana op Nieuwjaarsdag voor den terugkeer naar Soestdijk heeft gevolgd. Officieel communiqué omtrent den toestand. Van dr. C. T. van Valkenburg kregen wij na het vertrek van Z. K. H. prins Bernhard uit het Burgerziekenhuis de volgende ver klaring: „Z. K. H. prins Bernhard is hedenochtend zonder eenige stoornis verhuisd van het Burgerziekenhuis te Amsterdam naar het paleis Soestdijk. De toestand van Z. K. H. geeft in elk opzicht reden tot groote tevredenheid. Lichame lijk zijn de gevolgen van het ongeval bijna geheel geweken. Psychisch is er van den beginne af aan geen spoor van eenige af wijking geweest. Niettemin brengt de aard van het ongeval, dat Z. K. H. getroffen heeft, mede, dat vooralsnog zekere beper kingen moeten gelden, die in het bijzonder inspanning van allerlei aard betreffen. (w. g.) Dr. C. T. VAN VALKENBURG". Een blijde thuiskomst te Soestdijk. Vanochtend om tien minuten voor 10 is de prins, in gezelschap van den geneesheer, dr. van Valkenburg, komende uit Am sterdam, ten paleize Soestdijk aangekomen. De prins droeg een grijs costuum en een donkerblauwe winterjas. Hij was bloots hoofds. In een langzaam tempo was de afstand van het Burgerziekenhuis naar het paleis afgelegd. De tocht duurde iets minder dan een uur. Eerst op het laatste oogenblik was be sloten, dat de prins reeds vanochtend zou vertrekken. Slechts enkele fotografen vóór het ziekenhuis hadden het gezien en tijdens den tocht naar Soestdijk passeerde een auto met eenige persfotografen de hofauto. Zij waren vrijwel de eenigen die voor het paleishek den prins opwachtten. Langzaam zwenkte de auto den paleistuin in en stopte voor het bordes, dat naar den rechterpaleisvleugel voert. De prins maakte geenszins den indruk pas uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, integendeel, frisch en vlug stapte hij uit den wagen en beklom den stoep. Enkele oogenblikken later was hy achter de glazen deuren van den pas verbouwden vleugel verdwenen. Prins Bernhard was weer thuis.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1