Agenda Luchtaanvallen! JUcfUsiaketi Begrafenis J. Vogelaar. GE EN DRIE NAAST ELKAAR! Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. HU BE6INT HET JAAR GOED... EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Woensdag. UITBREIDINGSPLAN VAN ALKMAAR GOEDGEKEURD. Bij Kon. Besluit is goedkeuring verleend aan het door Ged. Staten van Noordholland vastgesteld uitbreidingsplan voor het noor delijk deel van den Alkmaarder Hout in de gemeente Alkmaar. EEN TREURIGE TOESTAND. De gemeente kan daaraan niets veranderen. Zooals bekend is juffrouw K., een bekend type hier ter stede, die met haar ongeluk- kigen zoon door het ophalen van giften bij diverse ingezetenen in haar onderhoud voorziet, eenige dagen geleden te water ge- loopen en daarna in het Sint Elisabethzie- kenhuis opgenomen. Daar heeft men haar de gebruikelijke be handeling laten ondergaan en het resultaat is, dat het vrouwtje thans keurig verzorgd op een kamertje ligt. Gister heeft men haar zoon, den bekenden Corrie K. dit voorbeeld doen volgen. Ook hij is „behandeld" en ligt thans, eveneens onherkenbaar, op een ander kamertje in af wachting van de dingen die komen kunnen. De woning is geïnspecteerd. Nu de familie K. dus niet thuis was, heb ben iambtenaren van verschillende gemeen tediensten de vrijheid genomen eens een be zoek aan c'.a leegstaande woning in het Groot Nieuwland te brengen. Heelemaal leegstaand was die woning niet, want er bevond zich in de achterkamer een gocJ verzorgde hond, die met ec.i 1-ot- ting was vastgemaakt en ongenaakbaar bleek. Het dier, dat als waakhond waarschijnlijk altijd vastligt, was niet voor goede woorden vatbaar, zoodat de ambtenaren niet konden binnenkomen eer het was verwijderd. In overleg met den Inspecteur van Die renbescherming is de hond met een touw gestrikt en naar het gaskastje overgebracht omdat het dier nergens te plaatsen was en in het leege huis niet te houden bleek. Een poes, die zich rustig gedroeg, is naar een buurman verhuisd en zal daar goede diensten in een pakhuis kunnen bewijzen. Wat de inboedel betreft in zooverre er dan nog van een „inboedel" kan worden ge sproken deze verkeerde in verregaanden toestand van verval en vervuiling. In deze woning, waarin moeder, zoon en huisdieren samenwoonden, was de toestand van dien aard, dat noodzakelijk moest wor den ingegrepen. Op een wagen van de Gemeentereiniging is het huisraad om het zoo nog maar eens te noemen naar het terrein van de vuil nisbelt gebracht waar het van spinrag en viezigheid zal worden ontdaan en waar zal worden uitgezocht wat nog waard geacht kan worden in de woning teruggebracht te worden. Wij hebben daarin hedenmorgen een kijk je genomen. Kamers en bedsteden verkeer den in een toestand van vervuiling, welk? wij hier niet nader zullen beschrijven. Nu het huisraad vervoerd is, zal de woning op het Groot Nieuwland grondig worden gereinigd. Wanneer dan datgene wat van den inboe del nog gebruikt zal kunnen worden daar in weer teruggebracht is, zullen ook moeder en zoon daarin waarschijnlijk terugkeeren. De huiseigenaar, die in Egmond woont, is bereid de huur te verlengen, omdat de be woonster steeds op tijd de verschuldigde huur heeft voldaan. Wij gaan dan dus een volgende periode van vervuiling tegemoet en men mag zich de vraag stellen of de overheid een zooda nige behuizing in onze gemeente kan blij ven tolereeren. Zij hebben hun vrijheid te lief. Wat zou het een zegen voor moeder en zoon zijn wanneer dit ongelukkige tweetal in gestichten kon worden opgenomen en deze treurige en voor Alkmaar beschamen de verschijningen van de straat zouden kunnen verdwijnen. Toch is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan, want deze menschen zijn geen be delaars in den eigenlijken zin van het woord, in zooverre zij van vrijwillige gaven leven. Zij voldoen aan hun financieele ver plichtingen en zijn niet gevaarlijk voor de samenleving. Wanneer zij daartoe zelf niet meewerken is opname in gestichten dan ook niet moge lijk, want het vervuilen van een woning is geen motief tot ingrijpen en tot beperking van persoonlijke vrijheid. Op die vrijheid blijken moeder en zoon ten zeerste gesteld en zoo zal er niet anders opzitten dan dat beiden, schoon en wel, weer in hun gereinigd en van vuil en rom mel ontdaan huisje terugkeeren om hun treurig bestaantje op den ouden voet te her vatten. AUTO-ONGELUK IN WIERINGERWAARD. Geen persoonlijke ongelukken. Hedenmorgen om half acht heeft in de Groote Buurt een auto-ongeluk plaats ge had, waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. De mfelkauto van den heer Lak, bestuurd door A. S., passeerde een auto en de chauf feur geraakte in den berm van den weg, sloeg over den kop en kwam in de sloot terecht. De heer C. Zeeman, die het ongeluk zag gebeuren, heeft den chauffeur bevrijd, die vrijwel ongedeerd uit den wagen kon ko men. Van de auto die door een kraanwagen van de firma Blaauboer en Kossen te Schagen op het droge gebracht werd, ble ken de ruiten van de cabine verbrijzeld te zijn. Ongeveer 1000 liters melk gingen verlo ren. Hedenmiddag om half drie werd op de Algemeene Begraafplaats het stoffelijk over schot van den heer J. Vogelaar ter aarde besteld. Op het kerkhof gaven velen blijk van hun belangstelling in den laatsten gang van een geëerd man. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op wethouder Klaver, loco-burgemeester, de twee andere wethou ders, de heeren v. Slingerland en Bonsema, nagenoeg alle raadsleden, een deputatie van kerkvoogden, de heeren Saai en Slinger, van welk college de overledene deel uit maakte, de hoofden van takken van dienst, de heeren Margadant, Voorthuysen en Hoek, den gemeentesecretaris, mr. Koelma en een deputatie van den kerkeraad der Ned. herv. kerk, bestaande uit ds. Klein Wassink en eenige anderen. Van hun aanwezigheid gaven ook blijk ds. en mevr. Verwaal van De Kaag. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. v. Dop, predikant alhier. Gij hebt, aldus spr., den wensch van de familie geëerbiedigd, dat op deze plaats geen toespraken zullen worden gehouden. Ik wil dan hier beginnen namens mevr. Vogelaar er. het gezin U allen dank te bren gen voor uw aanwezigheid. Dat hier niet gesproken zou worden, is de wensch van den overledene, doch als hier gesproken zou zijn, zou men ongetwijfeld getuigd hebben van zijn hooge gaven en van den toch nederigen en voortreffelyken mensch Vogelaar. Men zou verder getuigd hebben van den uitstekenden hoofdambtenaar van den Raad van Arbeid, en het wijze gemeenteraadslid en bovenal van den voorzichtelijken kerk voogd. God heeft dezen man weggerukt nog in de kracht van zijn jaren en waar 's men schen woord zwijgt, daar is het God's woord, dat een sterken troost is voor de nabestaanden. Spr. had den overledene leeren kennen op zijn ziekbed en hij wist van hem, dat hij is heengegaan in de wetenschap, dat God geen onrecht doet. Vogelaar heeft het Licht en de Genade van het kruis van Jezus Christus gezien en in dezen Heiland heeft hij rustig kunnen sterven. Zijn woorden waren weinig, omdat hij in den loop der jaren geleerd had, elk woord te wegen. Doch zijn laatste woord was het „Amen". Ds. van Dop eindigde deze grafrede met het voorlezen van 1 Cor. 15. Op de baar was slechts één krans, en wel die van den burgemeester, die niet aanwezig kon zijn. Diep onder den indruk verlieten allen den doodenakker. AUTO-ONGELUK ONDER LIMMEN. Terwijl gistermiddag de heer Maas bij de Kapellaan te Heiloo den Straatweg wilde oversteken en niet voldoende uitkeek, kwam er een auto uit de richting Amsterdam. De bestuurder deed zijn best om den man te ontwijken, doch kwam daarbij met zijn auto tegen een boom. Beide inzittenden werden zwaar gewond en de man, die het ongeluk veroorzaakte, kwam er met een lichte ver wonding af. De auto werd zeer beschadigd. VOOR DEN KRANIGEN REDDER. Wij ontvingen voor den werklooze, die op Nieuwjaarsdag een kind uit het water van de Oudegracht haalde en daarbij zijn pak heeft bedorven nog de volgende bij dragen: Van 'n lid van de Reddingsbrigade N- N Kaartclubje Hendrik N- N Zus en broer 1.— 5.00 1.50 2.50 0.26 EEN GEWIJDE SAMENKOMST. De kerkeraad der Ned. herv, gemeente alhier heeft in zijn vergadering van Dins dagavond met algemeene stemmen beslo ten, den dag na de blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis in de Groote Kerk een gewijde samenkomst te houden. Zij zal gehouden worden des morgens 10 uur, en ds. Klein Wassink en ds. Van Dop zullen voorgaan. Heeft de geboorte plaats op Zaterdag, dan wordt deze samenkomst gehouden op Maandag d. a. v. DE BUURTVEREENIGINGEN HOUDEN. EEN SPELDJESDAG. B. en W. hebben goedgekeurd, dat de gezamenlijke buurtvereenigingen, ter dek king van de extra kosten van versiering en verlichting, een speldjesdag zullen houden. Ter medewerking daaraan worden jonge dames opgeroepen om zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij de lunchroom van den heer van Schagen. De medewerkende jonge dames worden na afloop van den collecte-dag gezamenlijk getracteerd. PUZZLE-RUBRIEK. In de Maandagavond opgegeven nieuwe puzzle, gelieve men de opgave als volgt te lezen: ABCxCBA-lW ACB. Bioscopen. Victorie-theater, half acht, hoofdnummer Verlamde vleugels (rom.-sens.); hoofdrol len Lida Baarova, Mathias Wieman. Toe gang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De kleine lord (amus.); hoofdrol Freddie Bar tholomew. Toegang voor eiken leeftijd, lederen middag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Dc raadselachtige Mr. Moto (mysterieus); hoofdrol Peter Lorre. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 5 Januari. In 't Gulden Vlies, optreden Chineesche magique Okito. Donderdag 8 Januari. In 't Gulden Vlies, optreden Chineesche magique Okito. WOONWAGENLIEFDEWERK. Het comité zegt allen, die iets bijgedra gen hebben tot restauratie van de door brand getroffen woonwagen, ook uit naam van de bewoners, hartelijk dank. Men hoopt zoo spoedig mogelijk met het herstel te kunnen beginnen. ALKMAAR MAAKT EEN GOED FIGUUR. Gisteravond zijn in Amsterdam de demi finale wedstrijden voor het kampioenschap in Nederland van type-writen gehouden, welke uitgeschreven zijn ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Instituut Schoevers. Bij de voorwedstrijden te Alkmaar be hoorden onze stadgenooten mej. Kuhl en de heeren de Jonge en Kolb tot het drietal, dat te Amsterdam in de demi-finale zou mogen uitkomen. Gisteravond werd deze demi-finale in Krasnapolsky gehouden met den volgenden uitslag: 1. de heer C. E. L. Simonis, met een netto gemiddelde van 411 aanslagen per minuut; 2. de heer J. A. de Heer Kloots (406); 3. mej. T. H. Hoekema (397), 4. de heer J. de Jonge (388), 5. mej. J. Kuhl (384), 6. mevr. E. J. P. MasBlanken (378). Men ziet hieruit dat mej. Kuhl en de heer de Jonge hier weer tot de vijf beste candi- daten behoorden. De heer Kolb schijnt pech met zijn machine te hebben gehad en is dus afgevallen. Dat uit een zoo groot aantal candidaten twee stadgenooten tot de vijf besten behoor den kan slechts tot voldoening stemmen. Vrijdagavond wordt eveneens in Kras napolsky de finale gehouden en zullen de beste en snelste machineschrijvers en -schrijfsters uit het geheele land worden aangewezen welke aan internationale wed strijden mogen deelnemen. Onze beste wenschen voor de beide Alk- maarders die zich reeds in de voorste rijen konden plaatsen. ALCMARIA VICTRIX 40 JAAR! Alcmaria Victrix 40 jaar! Ter gelegenheid daarvan hebben een paar middenstanders hun étalages een speciale Alcmaria-tint gegeven. Daar is eerst Chatil- lon in de Schoutenstraat, die zijn midden étalage, een ruime kast, geheel in het tee- ken van Alcmaria's jubileum heeft gezet. Temidden van het vaandel en de prijzen ziet men hier foto's uit de grijze oudheid en uit al de jaren, die volgden. Ook het jubileum boek ligt er opengeslagen. En dat alles is aangevuld met sportartikelen, waarin na tuurlijk ook de Alcmaria-kleuren domi- neeren. Verder heeft Hartland op de Nieuwesloot zijn étalage-kist met Alcmaria-herinnerin- gen volgehangen. Ook hier tal van foto's van verschillende data en ook hier prijzen, al zijn het in dit geval de eigenprijzen van Hartland zelf. Natuurlijk zijn hier de kleu ren rood-wit eveneens sterk op den voor grond tredend. Beide étalages trekken de aandacht van het publiek, dat er zoo eiken dag weer aan herinnerd wordt, dat wij deze week de Alcmaria-week beleven. OKITO TREEDT OP. Een groot succes in ,,'t Gulden Vlies". Okito, de wereldberoemde goochelaar, heeft gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" zijn eerste voorstelling gegeven voor een uit stekend bezette zaal. En het is metterdaad gebleken, dat wij in onze voorbeschouwing over dezen zonder twijfel grooten kunste naar niets te veel gezegd hebben. Het betreft hier inderdaad het optreden van een genieus mensch, die het verstaat zijn toeschouwers eenige uren lang bezig te houden met ver bluffende staaltjes goochelkunst. En welker kunst nog belangwekkender genoemd kan worden, als men bedenkt, dat Okito daarbij geen woord spreekt. Hij beschikt alleen over een paar assistenten, een rijkdom van Chineesche gewaden en een requisiten- verzameling als men dat zelden of ooit aan treft. N n Een automobilist, dia 'n auto gaat in halen, walkt rteds bazig ii aan darda automobiel voorbij te komen, plaagt aan strafbaar fait. Dat Is hinderlijk (en soms gevaarlijk) daarom heeft de wet het varboden; mitsdien: „geen drie rijdende auto's naast elkaar bij het Inhalen". Het zijn slechts zijn vingers, waarmee hy de wonderlijkste toeren uithaalt en zyn min of meer suggereerende oogen, welke er in niet geringe mate toe bijdragen, xijn prach tig schouwspel zoo boeiend mogeiyk te maken. Het is allerminst onze bedoeling, op deze plaats In den breede te gaan uitwyden over alles, wat we gisteravond gezien hebben. Het zou niet alleen ln strijd zyn met Okito's opvatting, n.L over de trucs zelf zoo min mogelijk publiciteit, doch het zou tevens voor de ongetwijfeld vele Alkmaar- ders, die in deze dagen naar Okito zullen gaan, een teleurstelling zyn om nu reeds precies te weten, wat er zal gaan gebeuren. Wy bepalen ons derhalve tot een paar oppervlakkige opmerkingen en dan noemen we in de allereerste plaats de buitengewoon fijne afwerking der welverzorgde nummers. Dan zijn daar de voor duizenden guldens kostbare instrumenten, waarmee Okito werkt. Dit alleen al ls hoogst belangwek kend. Okito toovert op fenemenale wyze, de zwevende gouden bal en het koffer-myste rie zijn wel de hoogtepunten, doch al het andere (en dat is niet weinig) maakt even eens grooten indruk. Heele eenden- en konijnenverzamelingen goochelt Okito uit een zoo te zien dood gewone cocosmat en dat met een flegmati sche onverstoorbaarheid, dat men zich werkelijk afvraagt in droomtoestand te zyn of niet. Zoo gaat dat eenige uren door met een aardige afwisseling in Okito's schim menspel. En daarnaast treedt er een gedachten- kunstenaar op, die zeker voor zijn groote collega in zijn genre niet onderdoet en eveneens groote successen weet te boeken. Het geheel een avond van ongekende span ning. GEMEENTEGELDEN VERDUISTERD. Een jaar geëischt. De vroegere gemeentesecretaris van Huissen J. Th. M- K., oud 34 jaar, heeft gis ter voor de rechtbank te Arnhem terechtge staan terzake van verduistering van gelden tot een bedrag van 415, toebehoorende aan het crisis-comité B. van de gemeente Huissen, welk bedrag K. als secretaris-pen ningmeester van dit comité onder zijn be rusting had. De verdachte legde een vol ledige bekentenis af. Het geld had hy be steed om zyn familie te helpen. De zaak, welke door zyn vader en broers gedreven werd, had n.1. aanzienlijke tekorten opge leverd. Verd. betuigde zyn spijt over het gebeurde. De officier van justitie, mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, wees er in zyn requisitoir op, dat destijds toen de verdachte nog gemeentesecretaris te Millingen was, reeds een onderzoek naar zyn gestes was ingesteld. Alleen omdat de burgemeester zich toen persoonlyk garant stelde, had men van de vervolging afgezien. Spr. achtte het niet juist, dat deze verdachte nog als ge meente-ambtenaar te Huissen, zy het in lagere functie, gehandhaafd is, en eischte tenslotte een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, mr. J. P. Bervoets uit Arnhem, merkte in zyn pleidooi op, dat deze verdachte van zyn meerderjarigheid af door zyn familie is uitgebuit om de zaak van zyn vader boven water te houden. Zyn leven is een aanetnschakeling van geldzor gen geweest, waarvan hy nimmer iemand iets vertelde. Op een gegeven moment hebben de 6chuldeischers het hem zoo moeilyk ge maakt, dat hy zyn schuld met geld van de gemeente heeft afbetaald, met het voor nemen het tekort zoo spoedig mogeUjk aan te zuiveren. Van een verduistering te Mil lingen is nimmer het bewijs geleverd. Het bedrag van 415 is inmiddels aangezuiverd en over de terugbetaling van de andere schulden is een regeling getroffen. Mede met het oog op de delicate gezond heidstoestand van den verdachte, drong pl. aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 18 Januari a.s. TREINONGELUK OP CENTRAAL STATION. Conducteur en wagenbestuurder veroordeeld. Op 17 Augustus j.1. is op het Centraal Station te Amsterdam een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd, dat groote materieele schade tengevolge had, doch waarbu geen menschen werden gedeerd. Een binnen komende, leege, electrische trein, uit Zand- voort, was niet tijdig afgeremd, schoot met onverminderde snelheid door en kwam in botsing met een leegen personentrein, die aan het derde perron van het Oosteiyk ge deelte van het Centraal Station stond. De 41-jarige conducteur J. H., die ah leerling-bestuurder den trein tot vlak by het station had gereden, en de 43-jarige HAt iS rijpe Ster Tabak wagenbestuurder H. P. stonden voor de A'damsche rechtbank terecht, de conduc teur H. werd tot 50 boete, subs. 1 maand hechtenis veroordeeld, de wagenbestuurder hoorde zich een voorwaardelyke hechten is- straf van twee maanden opleggen met een proeftyd van drie jaar. Het O.M. had tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelyk en 50 boete geëischt. Bovendien had de officier tegen den bestuurder P. intrekking geëischt van de bevoegdheid om electrische treinen te besturen voor den tyd van vyf jaar. STEUNFRAUDE TE ZAANDAM. Het A'damsche gerechtshof deed heden uitspraak in drie gevallen van steunfraude, gepleegd te Zaandam. De verdachten wer den ieder tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Haarlem had twee maanden en twee maal drie weken opgelegd. EEN RONSELAFFAIRE WORDT BERECHT. Voor de Utrechtsche rechtbank stonden gistermiddag een tweetal Amersfoortsche jongelieden terecht, verdacht van ronse- lary voor de regeeringstroepen in Spanje. Uit het getuigenverhoor kwam niet vast te staan, dat de beide verdachten straf bare handelingen hadden verricht, zoo danig, dat men hier kon. spreken van actieve ronselaars. Wel hadden zij ver schillende personen te woord gestaan en gepolst om van hen te vernemen of zy er zin in hadden dienst te nemen by de regeeringstroepen in Spanje. Afspraak was, dat de gegadigden zich roet een fiets, een verschooning en een geldig paspoort op een bepaald punt in. Amersfoort zouden vervoegen, waarna verdere maatregelen zouden worden getroffen om hen naar de plaats van bestemming te brengen. Tot zoover is het echter niet gekomen, daar de verdachten er de lucht van kregen, dat het een en ander niet pluis was en zich volledig uit deze zaak hadden teruggetrok ken. De officier van justitie achtte de beide verdachten schuldig en eischte een gevan genisstraf van zes weken. De verdediger, mr. S. de Jong uit Am sterdam, bestreed vooreerst de tekst van de dagvaarding, waarin gesproken werd over „ronselary voor de roode troepen". Volgens pleiter betrof het hier de troepen van de wettige regeering. Namens zyn cliënt protesteerde pleiter tegen een der- gelyke terminologie. Pleiter betoogde, dat door geen van beide verdachten een der- gelyke handeling zou zyn verricht, waarby zy strafbaar waren, dus in stryd zouden hebben gehandeld met de desbetreffende wet, waarin uitsluitend gesproken wordt over verboden handelingen, welke even tueel leiden kunnen tot het dienst nemen by de troepen van een der strijdende par tyen in Spanje. Mr. de Jong verzocht op grond hiervan vryspraak voor de beide verdachten. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. afdoen de toozon l POLDERREGLEMENT VERVALSCHT? Zes maanden tegen verdachte geëischt. In hooger beroep stond gister voor de A'damsche rechtbank een inwoner van Vo gelenzang terecht omdat hy een polder reglement zou hebben vervalscht. De man was vroeger secretaris van een kleinen polder en is door het bestuur ontslagen. Hy kwam van deze beslissing in beroep bij het ambtenarengerecht te Amsterdam. Tydens de behandeling van zyn klaagschrift dien de hy stukken in, wat tengevolge had, dat hy wegens valschheid in geschrifte werd vervolgd. De rechtbank te Haarlem legde hem zes maanden gevangenisstraf op. Verdachte zou een valsch polderreglement hebben gemaakt, door op een gedrukt for mulier verschillende doorhalingen en bij voegingen aan te brengen en te ondertee kenen met de handteckening van een der bestuurders. Ten tweede was hem tenlaste gelegd, dat hy zelf zyn benoeming op zegel had gesteld en valschelyk onderteekend. Van dit tweede feit werd hy echter vry gesproken. Voor het Hof verklaarde de verdachte, dat het geen oogenblik zyn bedoeling was geweest stukken te verv8lachen. Indertijd was het reglement zoo vastgesteld als H\j had ingestuurd by de stukken voor het Ambtenarengerecht, hy had echter ver zuimd er op te zetten, dat het een afschrift was. De procureur-generaal mr. J. Versteeg vorderde wegens valschheid in geschrifte zes maanden gevangenisstraf; z.i. stond niet vast, dat het geheele reglement aan de fan tasie van verd. was ontsproten, doch zeer zeker heeft hy het stuk met den naam van een ander onderteekend. De verdediger, mr. L. Polak, pleitte cle mentie.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2