D 'Buitenland Maak les die koul OXFORD EN BELLAMY. JXidsduxtten £uchti>aact Verkeersonge'ukken. Uit den mond van een uitgewezen Duitsche In Rusland is het niet best. „Elke hulp, ook de kleinst, is voor den Nieuws in 't kort. Een verrassende en merkwaardige overeenkomst. TWEEDE BLAD. 3 VECHTPARTIJ TUSSCHEN HALFDRONKEN JONGENS. Te Velddriel heeft een vechtpartij plaats gehad, tusschen twee jongelieden, die, lich telijk aangeschoten, naar huis terugkeerden. Onderweg ontstond een woordenwisseling, welke in een verwoede vechtpartij ont aardde. Plotseling bracht v. E. zijn tegen stander V. eenige steken toe in heup en armen. Nadat eerste hulp was verleend is V. naar het ziekenhuis vervoerd. De dader was gevlucht, doch werd spoedig door de politie gearresteerd. DE MALVERSATIES TE KRIMPEN AAN DE LEK. Nog twee arrestaties. Naar aanleiding van de malversaties te Krimpen aan de Lek is het parket gisteren ter plaatse geweest. Er zijn nog twee per sonen gearresteerd en naar Rotterdam 'overgebracht. Het zijn J. T. R., tweede ambtenaar ter secretarie en W. M. S., be last met het stempelen van de kaarten en tevens secretaris van de arbeidsbemidde ling. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Voor den cursus 1937-1938 zijn te Leiden tot aan het begin der Kerstvacantie de vol gende aantallen studenten ingeschreven, waarbij de cijfers over dezelfde periode in het studiejaar 1936-1937 tusschen haakjes geplaatst zijn: godgeleerdheid 114 (133) rechtsgeleerdheid 394 (3711 geneeskunde 778 (756) wis- en natuurkunde 344 (3771 letteren en wijsbegeerte 222 (226) vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der let teren en wijsbegeerte 188 (149) voor de eerste maal ingeschre ven 593 (529) vrouwelijke studenten 507 (498) totaal aantal ingeschrevenen 2040 (2012) ZUIDERBAD-BOEKEN IN ZANDVOORT IN BESLAG GENOMEN. Justitie gelast onderzoek. Naar het Hbld. verneemt zijn eenige da gen geleden op last van de justitie de boe ken van den directeur van het Zuiderbad te Zandvoort in beslag genomen, als gevolg van een bij de justitie ingekomen klacht over malversaties. Het onderzoek der boeken, dat loopt over de jaren tijdens de oprichting van het Zui derbad, vordert geruim en tijd, zoodat om trent den aard der malversaties en over :1e gegrondheid der beschuldigingen nog niets met zekerheid valt te zeggen. Het Zuider bad is, zooals bekend is, een gemeentelijke inrichting. Tegen den directeur der inrich ting is geen bevel tot inhechtenisneming uit gegeven. De comm. van politie, dien het blad om inlichtingen vroegen, weigerde deze echter in dit stadium der zaak te geven. HM. DE KONINGIN NAAR DE RESIDENTIE. Gisternamiddag half vijf is H.M. de ko ningin van het paleis Soestdijk vertrokken om' per auto naar den Haag te reizen. H.M. nam haar route over Amsterdam en bracht in de hoofdstad een bezoek van on geveer twintig minuten aan prins Bernhard in het Burgerziekenhuis. Vandaar vertrok de koningin circa half zes naar de Resi dentie. H.M. is gisteravond zeven uur in de Resi dentie aangekomen, waar zij haar intrek heeft genomen in het paleis Noordeinde. GROOTE BOERDERIJBRAND. Vijf paarden en negen koeien in de vlammen omgekomen. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak even buiten Winschoten, aan het Winschoter Oostereinde, de kapi tale boerderij, bewoond door den heer Chr. E. Dijkema, totaal afgebrand. De brandweer uit Winschoten bestreed het vuur. Zij kon echter niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen werd. Van den inboedel kon niets worden gered. De oogst 1937 ging geheel verloren. Door den grooten vuurgloed was het onmogelijk om vijf paarden en negen koeien uit de stallen te halen. Deze kwamen in de vlammen om. De schade bedraagt zeventgduizend gul den. De heer Dijkema was verzekerd. NESTKASTJES VOOR NUTTIGE VOGELS. Een goede stand van nuttige zangvogels is van veel belang voor het voorkomen van een sterke vermeerdering van schadelijke insecten. Vele nuttige vogelsoorten, waar onder de bij uitstek nuttige meezen, kan men vermeerderen door ze veilige broed en rustplaatsen te geven in den vorm van nestkastjes. Boschbezitters, eigenaars van tuinen en beheerders van parken worden meer en meer overtuigd van het nut dezer vogels en het aantal nestkastjes, dat geplaatst wordt, neemt dan ook jaar op jaar toe. Om hetzelfde jaar nog als broedplaats te worden gebruikt moeten de kastjes voor Maart worden opgehangen en het is ne beste daar thans zoo spoedig mogelijk .oe over te gaan. Een volledige handleiding voor het ver vaardigen van nestkasten en de behande ling ervan, vindt men in de pas verschenen achtste druk van Mededeeling No. 17 \an den Plantenziektenkundigen Dienst te wa- geningen: „Bescherming van nuttige vogels welke bij dien dienst verkrijgbaar is a 0.25. Deze mededeeling bevat o.a. raad gevingen over de soorten van nestkasten, het aantal en de plaats, waar deze on er verschillende omstandigheden moeten wor den aangebracht. In deze mededeeling worden ook andere wyzen van vogelbescherming behandeld t.w.: Het aanleggen van vogelboschjes, Win- tervoedering, Drinkbak en Het aanbrengen van nestgelegenheid voor ooievaars. Voor zoover gewenscht vertrekt de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wageningen aan belanghebbenden gaarne verdere in- liciitingen over deze onderwerpen. IJS OP DE RIVpREN. Gisteren vertoonde zich op den IJsel bij Deventer dryfijs. Men hoopt evenwel, dat de schipbrug nog zal kunnen blijven liggen voor het verkeer van het Westen naar het Oosten des lands. HERINNERINGSPENNING. In verband met blijde gebeurtenis. Het hoofdbestuur van „De Princevlag" zal hij de a.s. blijde gebeurtenis een grooten zilveren herinneringspenning laten slaan, welke aan prinses Juliana en prins Bernhard aangeboden wordt en waarvan zij de aan vaarding reeds hebben toegezegd. De penning is ontworpen en vervaardigd door Cornelis Begeer te Utrecht en draagt aan de eene zijde de beeltenis van de prin ses met diadeem en van den prins in zee- officiersuniform, aan de keerzijde den Ne- derlandschen leeuw beschermend een moe der met kind, terwijl twee cupido'tjes uit de wolken een kroon aandragen, daaronder de wapens van prinses en prins en op den ach tergrond het slot Soestdijk. Deze penning wordt ook aangeboden aan H.M. de koningin en aan prinses Armgard, de moeder van den prins. Van dezen herinneringspenning worden, evenals verleden jaar bij het huwelijk van prins en prinses is geschied, verguld bronzen draagmedailles, bevestigd aan een zijden oranjelint, in den handel gebracht. 'JEUGDIGE WIELRIJDER TEGEN AUTO GEREDEN. Nadat gistermiddag zooals gemeld om twaalf uur een 68-jarige wielrijder aan het eind van den Middenweg bij een aan rijding het leven heeft verloren, heeft zich enkele uren hierna op een ander gedeelte van den Middenweg te Amsterdam weder om een ongeluk voorgedaan, waarbij een 16-jarige jongen om het leven is gekomen. Deze reed met zyn fiets in de richting Be tondorp. 3ij het passeeren van twee wiel rijders, ter hoogte van den nieuwen weg, week de jongen te vetl naar links. Tijdens deze mnnoeuvre keek hij a hter zich, waar door hij een uit de tegenovergestelde rich ting komende personen ruto niet beme"kle en met een hevigen slag tegen den wagen reed. Zwaar gewond bleef de jongen op den weg liggen. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd hij per G.G.D. naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. Men schryft aan de N. R. C.: Het was op den Oudejaarsavond dat wij in afwachting van den „gongslag" van 12 uur het ons in den grooten leunstoel van onzen gastheer zoo makkelijk mogelijk gemaakt hadden, toen ons even later een nieuwe gast voorgesteld werd als: mijn zuster, einde November uit Rusland ge komen. Een onverwachte ontmoeting! „Hoe is u zoo geheel alleen en dan in dit voor Rusland zoo koude jaargetijde er toe gekomen het Sovjetland te verlaten?" „Ja, het zit zoo, ik ben „Reichsdeutsche" en die worden nu alle uit Rusland uitge wezen. Waarom weet ik niet, weet nie mand". „Hebt u in Rusland geen familieleden meer?" „Jawel, behalve mijn man. nog een broer. Maar beiden zijn in de verbanning. Mijn man, een Russische burger, werd twee jaar geleden voor tien jaar naar Siberië verbannen. Ik heb er tegen geprotesteerd Rusland te verlaten. Wilde wachten tot dat ik mijn man terug had. Al was het wachten dan ook in vele opzichten zeer moeilijk Maar mijn protest was volkomen nutte loos: op zekeren dag werd my mijn pas •overhandigd en ik moest den volgenden dag al vertrekken. Mijn (ouderlijk) huis werd zonder eenige vergoeding door ande re betrokken; mijn schamele bezittingen moest ik voor het grootste gedeelte weg schenken". „Viel u het afscheid niet zwaar? Het wil toch altyd wat zeggen: zoo plotseling en bovendien gedwongen zyn geboorteland verlaten en dan nog uw man in zulke omstandigheden achterlaten." „Misschien was dit laatste het eenige wat mij nog terug hield. Het dagelijksche leven was zoo aantrekkelijk niet meer. Eens hebben mijn mam en ik tot de beter gesitueerden behoort, maar thans waren v/y gelijk allen zeer behoeftig geworden. Wij dachten dat het zoo niet lang meer blijven kon. Misschien nog weken, maan den maar toch geen jaren meer. En dan zou ik mijn man weer terughebben en kon den wij weer opnieuw beginnen. Maar aan mijn droom en mijn wachten werd plotse ling een einde gemaakt. Of mij het afscheid moeilijk gevallen is? Ach, daarop zou ik niet met ja of neen zonder meer kunnen antwoorden." „Hoe was het in den laatstem tijd met den levensstandaard? Was het moeilijk om aan het noodige voor het levensonderhoud te komen?" „Ja, het was dit jaar moeilijk. Het vori ge jaar was het veel beter. Wij zijn er zoo langzamerhand aan de tekorten gewend geraakt, maar het viel in den laatsten tya waarlyk niet mee. Vooral aan schoenen en kleeding is er zeer groot gebrek." „Voorzoover adressen van. personen be kend zijn worden gaarne geldmiddelen ter verkrijging van schoenen, kleeding en levensmiddelen uit het buitenland, ook uit Nederlande naar Rusland overgemaakt. Wat denkt u? Acht u deze hulp doeltref fend, ik bedoel: zal het de betreffenden eenigszins het leven verlichten? En zouden zij het zonder gevaar voor hun leven mogen ontvangen?" Door inwrijving en inademing van Dam po. Pot 50, Doos 50 ct. Bij Apotb. en Drogisten ampO daar lucht je van op! ontvanger van het allergrootst belang. Men heeft geleerd met weinig veel te doen. Dat Jezus eens vijfduizend menschen ge spijzigd heeft met twaalf brooden en een beetje visch wij in Rusland zijn het gaan begrijpen." „Maar en hier kregen de gelaatstrek ken van onze zegsvrouw een bijzonder ernstige uitdrukking de hulp vanuit het buitenland is in den laatsten tijd uiterst gevaarlijk voor de ontvangers. Trouwens elk contact met het buitenland brengt de Russen in groote moeilijkheid en gevaar. Ontvangt iemand een brief uit het buiten land, dan moet hij ervan een ontvangst bevestiging aan den sovjet afgeven. Twee of drie van deze „kwitanties" zijn of kun nen voldoende zijn om in de verbanning gezonden te worden. Velen zijn dan ook al begonen met aan hun familieleden, vrien den of kennissen in het buitenland te schrijven om hun geen brieven of levens middelen enz. te zenden." „Vertelt u eens. hoe was of is het met het gewone, ik bedoel het gezelschapsleven gesteld? Was de omgang er zoo dat u uit de geestelijke gemeenschap troost en kracht kon putten voor en in uw moeilijk bestaan?" „Wat zal ik u erop antwoorden? Nie mand vertroüwt den anderen zijn moei lijkheden toe. Aan vreemden nooit, aan vrienden en kennissen zelden en zelfs tegenover familieleden is men. zeer terug houdend. Wanr.eer twee met elkaar spre ken, kijkt men eerst voorzichtig om zich heen of er niemand in de buurt is. Men moet er altijd op bedacht zijn niet alleen gehoord, maar ook gezien te worden. Niet alleen woorden maar ook de uitdrukking van ons gelaat kunnen ons verraden." „U is godsdienstig en tegenover de gods dienstige menschen is de sovjet buiten gewoon streng. Maar hoe was het nu met, zeggen wij maar, de partij menschen ge steld?" „Ik geloof niet dat het op het oogenblik in Rusland om den godsdienst gaat. Wij hebben het niets slechter dan de partij- menschen of wilt u: de partijmenschen hebben het niets beter dan wij. Het gaat erom den staat te zuiveren van geheime „Trotskisten", die men overal meent te ontdekken. Misschien is het verbannings gevaar een tijdlang voor de Duitschspre- kende bevolking het grootste geweest. Thans is er niemand meer veilig voor. In tegendeel, eiken nacht verdwijnen er niet alleen Russen maar ook veel joden, zoowel uit het gewone volk als ook uit de hoogere ambtenaarskringen. Zelfs de gepeoe moet eraan gaan gelooven. 0„ de angst, waar mee een ieder 's avonds zich ter ruste legt. Die onzekerheid wat eiken nacht ge beuren kan... Het sloeg juist 12 uur. Een nieuw jaar deed zijn intrede. Wij dronken op het wel zijn van deze vrouw, die wij zonder te willen in, haar herinneringen hadden doen lijden en wenschen haar van harte een spoedige hereeniging met haar man. Twee chauffeurs ontvoerd? - De Parij- sche Le Matin meldt in zyn posteditie, dat twee Parijsche chauffeurs, die ondanks de staking, toch zijn voortgegaan met de af levering van bestellingen, naar men gelooft, door stakers zijn ontvoerd. Men heeft hen nog niet terug gevonden. Botsing in Palestina. - Volgens nog niet bevestigde berichten zijn gisteren bij een treffen tusschen militairen en politie eener- zijds en een bende van veertig gewapende Arabieren bij de grens in de buurt van het dorp Saffa anderzijds drie Arabieren ge dood. De bende is naar men zegt vervolgens verspreid en uitgeweken in de richting van Syrië. Hevige koude in Bulgarije. - Sinds verscheiden dagen is het in Bulgarije zeer koud. In den afgeloopen nacht heeft de temperatuur gevarieerd van twintig tot dertig graden onder nul. Het geheele land was onder een sneeuwlaag bedekt, die in de hooger gelegen deelen des lands een dikte van verscheiden meters heeft bereikt. De sneltrein BurgasSofia heeft ten gevolge van den sneeuwval een groote vertraging ondervonden. In verschillende streken des lands hebben wolven groote schade aan gericht onder den veestapel. Geheimzinnige ontploffing op Itali- aansch schip. - Aan boord van het Fransche s.s. „Adria" heeft zich ter hoogte van Ouessant een ontploffing voorgedaan. Het blad „Le Soir" meldt, dat een onder zoek wordt ingesteld naar de oorzaak dezer ontploffing, die van geheimzinnigen aard schijnt te zyn. Het ongeluk zou zich hebben voorgedaan aan boord van een schip, dat de Panameesche vlag voert, en de bemanning van de reddingboot van Brest, die te hulp was gesneld, zou ongewone bijzonderheden hebben opgemerkt. Ofschoon zy de vlag van Panama voert, zou de „Adria" een Italiaansch schip zyn, dat naar het zeggen der bemanning op weg was van de Tyne naar Genua. Hebron moet groote boete betalen. - Politieversterkingen en pantserauto's zyn naar Hebron (Engl.) gezonden, waar de autoriteiten het 2.750 pond sterling groote bedrag der op 21 December opgelegde boete wegens het doorsnijden der telefoondraden innen. De winkels te Hebron zijn gesloten en de welgestelden zouden de stad in ver band met de inning der boete verlaten hebben. Ook in Italië is het koud. - In geheel Italië worden temperaturen geregistreerd, die sedert tientallen jaren niet zyn voor gekomen. Aan de Noordaffrikaansche kust is de temperatuur tot 5 graden Celsius ge daald. In bov-n- en midden-Italië is zeer veel sneeuw gevallen. Coen Seebos schryft in het „M. B.": Een vergelijking van de Oxford-beweging met hetgeen Edward Bellamy een vijftigtal jaren geleden aan de Christenheid heeft voorgehouden, leidt tot de ontdekking van een verrassende overeenkomst tusschen beide. Allereerst is daar de geestdrift welke gewekt moet worden, om tot het gestelde doel te geraken. Deze is echter van onder geschikt belang indien we het oog vestigen op den zedelijken grondslag van beide be wegingen. De mensch neemt een zedelijke levenshouding aan, indien hij zich laat leiden door verstand en wil en deze onder opzicht stelt van een hooger beginsel, het welk hem voor zijn daden bewust verant woordelijk maakt. Deze verantwoordelijk heid heeft dan twee zijden; de eene is ge keerd naar den geestelijken achtergrond der dingen, de andere naar den medemensch. Bellamy nu is blijkens zijn boeken iemand die op zulk een zedelijken grondslag staat. Ook bij Oxford is dat het geval. Het feit dat deze beweging den eisch stelt God in het midden te plaatsen van iederen kring van levensuiting, zegt in dit opzicht reeds vol doende. De tweezijdige verantwoordelijk heid wordt ook door haar dus aanvaard. Wanneer we nu verder letten op de sociaal-economische doelstelling van Oxford en van Bellamy, dan treft ons ook hier de overeenkomst. Immers, evenals Bellamy blijft ook Oxford niet staan bij de bloot theoretische aanvaarding van den gestelden eisch. Ook zij wil er iets tastbaars van maken, in de maatschappij, in volk en land en wereld. Ze spreekt van Gods plan, het welk moet worden uitgevoerd en ze ziet verlangend uit naar goede krachten en knappe koppen, die zullen moeten mee werken aan de oplossing van de bestaande problemen. Zoowel Oxford als Bellamy wil len dus iets tot stand brengen. Merkwaardig is ook de overeenkomst welke er bestaat tusschen de stichters van beide bewegingen. Frank Buchman, de stichter der Oxford- beweging, is voor het tegenwoordige ge slacht geen vreemdeling meer. Voor hen die Bellamy niet kennen, kan het echter zijn nut hebben uit zijn leven hier iets te ver tellen. Edward Ballamy was Amerikaan. Hij werd geboren op 26 Maart 1850 te Chicopee Falls, Massachusetts, als de derde zoon van den predikant Rev. Rufus King Bellamy en hij kreeg dus een christelijke opvoeding. Hij bezocht Union CoPedge en bracht een jaar door in het buitenland. Later studeerde hij in de rechten en werd hij tot de balie toe gelaten. Zijn reis door Europa maakte hy als jongmensch van achttien jaren en het getuigt van zijn socialen zin dat hy toen reeds het meest werd gegrepen door de overal heerschende ellende welke een zwarten achtergrond vormde achter de paleizen en de cathedralen. „Het was" aldus verhaalt hij in zijn eigen woorden „in de groote steden van Europa en temid den van de armoedige verblijven der plat telandsbevolking, dat mijn oogen voor het eerst volledig geopend werden voor den omvang en de gevolgen van de onmensche- lijkheid, welke door den mensch ten aan zien van den naaste wordt betracht". Deze gedachten hebben hem niet meer losgelaten en hij komt er toe zyn veelbelovende car rière af te breken en zich te zetten aan de studie eener economische organisatie, welke aan alle ingezetenen materïeele welvaart zou kunnen verzekeren en wel op basis eener politieke gelijkheid, zooals die in Amerika toen reeds verzekerd was. Dat was omstreeks 1880; Bellamy was toen 36 jaren oud. k Het resultaat zag voor het eerst het licht in 1888, in den vorm van zyn sociaal-econo- mischen roman „Looking Backward". Door de kritiek en de vragen waarmee hy van alle kanten werd bestormd, zag hij dat het noodzakelijk was zyn ideeën nader uiteen te zetten en meer wetenschappelijk te fun- deeren. De 10 jaren na het verschijnen van „Loo king Backward" werden dan ook in hoofd zaak aan deze taak gewijd. Deze 10 jaren van zyn leven vormen, meer nog dan voor heen, een periode van ernstig nadenken. Hij luisterde om met de termen van Ox ford te spreken voortdurend naar de stem van God die in de stilte tot hem sprak. Een diepgaande studie van die on derwerpen, welke met zijn doelstelling ver band hielden, ging daarmee gepaard; en in het jaar 1897 werd zyn inspanning bekroond met de verschijning van het tweede boek „Equality". „Dit boek" aldus lezen we in de ontroerende voorrede van de Ameri- kaansch-Engelsche heruitgave van 1934, D. Appleton-Century Company „schreef Bellamy in den letterlijken zin met zijn levensbloed". En verder, in verband met zijn overlijden op 22 Mei 1899 „Het licht, hetwelk den levensweg had verlicht van zoovele maatschappelijk verdrukten in alle deelen der wereld, doofde uit in volkomen rust". Zelf zegt Bellamy in het genoemde boek: „Er kan van een gezonde economie nimmer sprake zyn, tenzij de economie gepaard gaat aan een gezonde ethiek". En elders: „Jezus Christus heeft den leerstelligen grondslag en het practische doel van de samenleving de menschen aangegeven". Voor zijn ideaal, dit praktische doel vas- teren vorm te geven en meer aannemelijk te maken, offerde hy gezondheid en leven. Dat ook Frank Buchman door ditzelfde ideaal wordt bezield en tot soortgelijke op offeringen bereid is, zal uit de recente pu blicaties aangaande Oxford zijn gebleken. Ook hier dus weer een merkwaardige overeenkomst. Ondanks deze vele punten van overeen komst, zoowel in beginsel en in doelstelling als in het leven der beide wegbereiders naar een betere samenleving, is er echter ook wel verschil aan te wijzen. Het schijnt ons toe, dat dit voornamelijk bij het plan tot uit drukking komt. Hetgeen by Oxford nog in de verte ligt, geen waarneembaren vorm aannamen, werd bij Bellamy reeds vrij nauwkeurig omlijnd en wetenschappelijk gemotiveerd. Bij Oxford is nog slechts sprake van het plan, zonder meer. Bij Bel lamy vinden we reeds een zeer uitgebreide planschets. Zou het voor Oxford de moeite niet loo- nen eens met die schetsen van Bellamy te rade te gaan? Want, een vaste vorm moet er toch komen. En, een tekort schieten in dit opzicht zou slechts tot dit resultaat leiden dat, voor de ongetwijfeld zeer velen die voor deze dingen oog en hart hebben, de tegenstelling die er bestaat tusschen theorie en praktijk, tusschen leer en leven, nog een weinig schrijnender zou zijn gemaakt. Kanunnik dr. Boon overleden. - Te Sint-Pieters-Jette in België is op 54-jarigen leeftijd overleden Kanunnik dr. A. Boon, hoogleeraar in de geschiedenis der Neder- landsche letterkunde aan de universiteit van Leuven. Dr. Boon heeft zich zeer ver dienstelijk gemaakt als voorzitter van den katholieken Vlaamschen radio omroep en als lid van den Raad van Beheer van het N.I.R. Tijdens den wereldoorlog was hij aalmoezenier: hij werd door de Vlaamsche soldaten op de handen gedragen. Koude in Portugal. - In geheel Portu gal is het ongewoon koud, terwijl van ver schillende streken zware sneeuwval gemeld wordt. Vier menschen zijn door de koude om het leven gekomen. Ch. A. Cocheret vervolgde in Speeldoos uitgegeven bij W. L. en J. Brusse N.V. te Rotterdam de serie artikelen, welke hij voor de Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft geschreven. Deze tweede serie heeft dezelfde goede kwaliteiten als de eerste, al zijn er hier en daar wel eens artikeltjes bij, die getuigen, dat het niet altyd even gemakkelijk is, dergelijke schetsen in on afgebroken reeks te moeten schrijven. Cocheret kan verdienstelijk teekenen en heeft zijn schetsboekbladen zelf geïllustreerd Voor zijn trouwe lezers is deze nieuwe bundel ongetwijfeld een boek, dat zy op prijs zullen stellen. Tusschen Zuiderkruis en Poolster, het is de titel, welke Ben van Eyselsteyn aan dezen roman heeft gegeven, welke door H. P. Leopold's Uitgeversmaatschappij N.V. te Den Haag in het licht is gegeven. Het is een lijvige roman, welke de schrijver ge baseerd heeft op de oude legende van den Vliegenden Hollander, een roman van ruwe zeelieden en schepen, waar al het volk onder de tyrannie van onmenschelijke kapiteins heeft te lijden. De matroos Hubert de Vries is een der meest op den voorgrond tredende figuren. De schrijver heeft hem gekend en van zijn avonturen laten vertellen en wat de oude zeebonk niet verteld heeft, dat heeft Van Eyselsteyn er bij gefantaseerd. Het leven aan boord van de schepen waarop de Vries heeft gevaren was dat van man nen die alleen het recht van den sterkste erkenden. Zoo nu en dan komen liefde en vriendschap als vreemde verschijnselen uit dit ruwe leven naar voren, maar altijd overheerscht de geschiedenis van wreede onderdrukking en gebroken verzet var. mannen, die hun meerderen in alles moeten gehoorzamen. Veel zeelieden worden in deze geschiedenis geteekend en Van Eysel steyn heeft er slag van er forsche, onver schrokken figuren van te maken. Zoo is de ze roman tot een ballade van de zee gewor den, waarin, zooals gezegd, het spookschip de Vliegende Hollander een bijzondere plaats heeft gekregen. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Torenvalk te Jodhpur, Valk te Napels, Ibis te Rangoon. Thuisreis: Pelikaan te Bagdad, Wielewaal te Alexandrie. De Oeverzwaluw die met een nieuwe motor op weg is naar de Nandoe te Bagdad, bereikte Brindisi. Het vliegtuig P.H.-A.L.R. „Reiger" zal morgen van Amsterdam naar Batavia ver trekken. De bemanning bestaat uit E. E. Hulsebos, gezagvoerder; P. Noomen, 2e bestuurder; M. Veenendaal, boordwerktuigkundige; H. C. Moulijn, radiotelegrafist en B. Buwalda, steward. VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Zes dooden Gistermiddag is het van Milaan komende Duitsche lijnvliegtuig „Charles Haar" kort voor de landing op het vliegveld Rhein-Main neergestort. Drie passagiers en de uit drie personen bestaande bemanning kwamen hierbij om het leven. Vermoed wordt, dat het ongeluk mott worden geweten aan plotseling optredende buitengewoon sterke ijsafzetting op belang rijke deelen van het vliegtuig tengevolge van de hevige vorst In dit verband kan worden gemeld, dat het te Frankfort aansluitende K.L.M.-vlieg- tuig „Kieviet" PH-A.K. 1, wegens weersom standigheden niet uit Frankfort is vertrok ken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7