KAMER VAN KOOPHANDEL KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. aan Winterhanden «n Wintervoeten KLOOSTERBALSEM Siad en Omgeving NIEUWJAARSREDE VAN DEN VOORZITTER. Voor vele bedrijven nog een kommervolle tijd. ELKEN WINTER LEED HIJ Dank zi| den KLOOSTERBALSEM komt hi| daar voor goed van af. AKKFB C «Meteen, nu i«u«i Geen goud zoo goed" 5»vw>a<svw>iaswnMin sw%s Glimlachje V DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 5 JANUARI 1938. In de hedenmiddag ten Stadhuize ge houden ledenvergadering der K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier heeft de voorzitter, de heer S. W. Arntz, bij de opening de gebruikelijke Nieuwjaars rede gehouden (dit is reeds voor de vijftiende maal). Hij begon met zijn verheuging erover uit te spreken, dat er in het afgeloopen jaar op bepaalde tijdstippen een aanmerkelijk le vendiger stemming geconstateerd kon wor den dan in de voorafgaande jaren. Erg ent housiast durfde spr. over deze toenemende bedrijvigheid, met hier en daar vaak aan merkelijk hoogere prijzen (vooral in den aanvang van 1937), evenwel niet te zijn. Op vele goederenmarkten is immers een min of meer hevige reactie gevolgd met da ling der prijzen, terwijl ook de conjunctuur inzinking, die in de Ver. Staten is ingetre den, z.i. tot voorzichtigheid maant. Bovendien zijn er tal van andere niet be moedigende symptomen, als de strijd in Spanje en China, alsmede de spanningen tusschen tal van andere Rijken, die geen ge schikte factoren genoemd kunnen worden om ons met vertrouwen de naaste toekomst te doen zien. De algemeene bedrijfstoestand in het noordelijk deel van Noordholland kan over het algemeen nog lang niet rooskleurig ge noemd worden. Van vele bedrijven in ons district moet zelfs van een kommervollen t(jd gesproken worden. De toename van de industrieele produc tie, die sedert de devaluatie in September 1936 werd geconstateerd, had in het begin van 1937 voortgang. Ons gewest, dat hoofd zakelijk aangewezen is op den afzet van landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten, heeft daarvan helaas weinig profijt kunnen trekken. Ondanks ons grooter concurrentie vermogen (tengevolge van de depreciatie van den gulden) is de export dezer produc ten niet noemenswaard toegenomen. En het is juist naar het buitenland, dat dit district zijn landbouwproducten veelal moet afzet ten, daar de binnenlandsche verkoop be zwaarlijk kan worden opgevoerd. Het geheele complex van handel en in dustrie, dat in ons district nauw is verbon den aan de uitkomsten van het land bouw en veeteeltbedrijf, heeft in het algemeen geen gunstige resultaten kunnen boeken. Wel heeft de grootere bedrijvigheid, ont staan door de aanvulling der geslonken voorraden, hier en daar haren invloed ten goede doen gelden. Het heeft er echter den schijn van, dat dit veelal slechts een tijde lijke opleving heeft gebracht. De totale koop kracht van het publiek bleek niet grooter te zijn geworden, zoodat na den aanvanke- lijken kooplust een sterke tegenslag volgde. De algemeene wereldconjunctuur vertoonde eenzelfde beeld. Hierbij werpt zich een belangrijke vraag op, n.L of de inzinking, die op de jongste opleving, sedert het najaar 1936, is gevolgd, slechts van tijdelijken aard is geweest en wij het dieptepunt van de crisis dus inder daad voorbij zijn, of dat het tegendeel het geval is. Toch geloofde spr., dat een eenigszins op timistisch geluid wel op zijn plaats is. In de huidige weifelende houding op de goederen markten meende hij niets verontrustends te moeten zien, doch slechts een gezonde reac tie op een al te snel gekomen opleving. In dit verband wees hij erop, dat het wellicht ook zijn goede zijde heeft gehad, dat de opleving in ons gewest sterk ver traagd is. Ons bedrijfsleven is hierdoor im mers gespaard gebleven voor de kwade ge volgen van den terugslag, dien men elders heeft ondervonden. Daarnevens memoreerde spr. nog, dat deze Kamer in het afgeloopen jaar weder om sterk geijverd heeft voor afschaffing of geleidelijke verruiming van het keurslijf der crisismaatregelen, voornamelijk ten aan zien van de land-, tuinbouw- en veeteeltpro ducten. Speciaal baart daarbij nog zorg de geneigdheid van de regeeringsorganen tot het overdragen van de ambtelijke bemoeiin gen aan de producenten-organisaties, met uitsluiting van den handel. Na zijn algemeene beschouwingen be sprak de heer Arntz in groote trekken den toestand in verschillende takken van bedrijf in dit district. Kaas. Ook het jaar 1937 kan voor den kaas handel niet bijster gunstig genoemd wor den. De productie bleef wel ongeveer op hetzelfde peil, doch er was niet voldoende vraag, waardoor de marktprijzen beneden de productieprijzen bleven. De gecontingen- teerde invoer van Duitschland, Frankrijk en Italië, alsmede het totale verlies van den re- gelmatigen export naar Spanje, belemmer den in groote mate den afzet. Wel leidden de uitvoering van het plan-Deterding en de export van enkele groote partijen kaas naar Spanje tot eenige verlevendiging van den handel, maar deze was slechts van voorbij- gaanden aard. Van Jan. tot en met Nov. 1937 werden 15.491 tons Edammer kaas (40-}-) uitgevoerd ter waarde van 7.599.000 tegen 15.247 tons ter waarde van 6.036.000 in dezelfde perio de van 1936. De aanvoer ter Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg in 1936: 4188 stapels, wegende 5.133.401 K.G. en in 1937: 3810 stapels we gende 4.737.602 K.G., alzoo een verminde ring van 395.799 K.G. Spr. memoreerde, dat er voor 1938 weer een nieuw clearingverdrag met Duitsch land tot stand gekomen is, waardoor veel ongerustheid ook in andere bedrijfsgroepen is weggenomen, en hij sprak hierbij de hoop uit, dat het onze onderhandelaren zal geluk ken in het handelsverdrag, dat binnenkort opnieuw met Duitschland zal moeten wor den afgesloten, gunstiger voorwaarden voor onze land-, tuinbouw- en zuivelproducten te verkrijgen. De te Alkmaar opgerichte kaasbeurs heeft niet de belangstelling getrokken, die de organisatoren zich daarvan hadden voor gesteld. Waren er op 8 Januari 1937 nog 12 fabrieken ter beurze aanwezig, dit getal is sedert 14 Mei j.L tot één fabrikant geslon ken. De totaal op de beurs verkochte hoe veelheid bedroeg 261.774 K.G. Gecondenseerde melk en melk producten. De algemeene toestand in den handel van gecondenseerde melk is gezonder gewor den. De export van melkproducten nam be langrijk toe. De prijzen vertoonden vanaf medio 1937 een opwaartscbe neiging. Als gevolg hiervan kon de regeering een aan vang maken met het inkrimpen van de crisisbemoeiingen. Grove tuinbouwproducten. De handel in roode-, witte- en gele kool ging over het algemeen in den winter van 1935-1936 slecht. De oogst van 1936 kon niet geplaatst worden, doordat de landen, die doorgaans onze beste afnemers zijn, zelf re cordoogsten hadden behaald. Ook de invoer-, rechten, verdere handelsbelemmeringen etc. droegen ertoe bij den afzet te bemoeilijken. De handel in vroege aardappelen beperkte zich in hoofdzaak tot Duitschland; de han del bleef stroef. Onze regeering schreef mi nimumprijzen voor. De praktijk leerde even wel, dat de consumentenmarkten zich niet laten dwingen. Reeds zeer vroeg draaiden dientengevolge aardappelen door en in de tweede helft van Juni werden de z.g.n. „on verkoopbare hoeveelheden" onrustbarend groot. Toen het product rijper werd en voor overzee-export geschikt, heeft Zuid-Ameri- ka groote hoeveelheden afgenomen. Ook dit jaar trad de gevreesde aardappelziekte op, waardoor de handel veel hinder en nadeel ondervond. De regeeringsbemoeiingen bleven onver minderd bestaan, zoodat de handel steeds meer aan banden is gelegd. Groentenconserven. De maand Juli toonde een sterke ople ving in de vraag naar groentenconserven m blik. De laatste maanden van 1937 gaven echter weer hetzelfde beeld als Je vorige jaren. De prijs van zuurkool was in het afgeloo pen seizoen niet hoog. Dit bevorderde den afzet, zoodat ook naar Amerika een behoor lijke verkoop kon plaats vinden. De voorra den werden dan ook vrijwel geheel geruimd. Zuivelbereiding en landbouw. Het jaar 1937 bracht eenige verbetering voor de producenten van zuivelpro ducten. De prijzen van de exportboter stegen belangrijk op de Engelsche markt, hoewel in de laatste maanden een inzinkin" volgde. De kaasprijzen stegen ook, doch niet in die mate als die van de boter.- Ten aanzien van de pasteurisatie van de kaasmelk zijn geen maatregelen genomen. Zeer tot ons genoegen bereidt de regee ring maatregelen voor om voor de 20 en 30 plus uitvoerkaas een andere dan de Edam mer-, Goudsche of Broodkaasvorm voor te schrijven, terwijl ook nonnen voor het vochtgehalte der kaas in voorbereiding zijn. De veeprijzen stegen belangrijk en waren goed. De varkenshouderij leverde ook betere resultaten op. De schapenhou derij was eveneens goed, de wolprijzen daalden daarentegen belangrijk. De grasgroei was goed. Ook de melk productie, behoudens in veel gevallen in het najaar tengevolge van het mond- en klauw zeer. De uitkomsten van den eigenlijken graanbouw vielen niet mee doordat er in den voorzomer te weinig zon is geweest. Bloembollen. Het resultaat van de bloembollenkweeke- rijen was in het afgeloopen jaar gunstig. Van de exportbedrijven kan dit evenwel niet gezegd worden. Tegenover het slechte gewas van de tul pen stond een uitstekende oogst van hyacin then en narcissen, een middelmatige van crocussen en irissen. De hyacinthenprijzen waren in het handelsseizoen ongeveer ge lijk aan de minimumprijzen. Voor tulpen en narcissen overtroffen deze verre de vast gestelde prijzen. De prijzen van crocussen waren laag. Voor irissen en bijgoed waren ze goed te noemen; voor gladiolen middelmatig. Over de periode van Januari tot én met November 1937 werden geëxporteerd: 41.532.272 K.G. bloembollen, ter waarde van 27.038.261 tegen 42.328.573 K.G. ter waarde van 22.268.268 in Jan./Nov. 191 o. Eieren. De toestand der pluimveehouderij was iets gunstiger. Wekelijks werden 15 tot 20 millioen eieren uitgevoerd. Hoewel de grij zen hooger waren, bleef het verbruik in het binnenland constant. Evenals de kippenhou- derij gaf ook de pluimveefokkerij ietwat ruimer inkomsten. De eendenhouders wa ren minder tevreden voornamelijk tengevol ge van het feit, dat de eendeneieren tegen woordig moeilijk te plaatsen zijn. Visscherij en vischhandel. Deze verkeeren nog steeds in een achter- uitgaanden toestand. De haring-, geep- en ansjovisvangst in de onmiddellijke omgeving van den Helder zijn zoo goed als geheel mis lukt. De garnalenvangst is weder terugge- loopen. De aanvoer van Noordzeevisch was iets beter dan in de beide voorgaande jaren. Ruim 12.000 is de totaal-opbrengst minder geweest dan die van het reeds ongunstigste jaar 1936. Bankbedrijf. De banken konden wel profiteeren van een opleving ter beurze, doch deze werd door een reactie van niet geringe beteeke- nis gevolgd. Eveneens kwam aan de banken het feit ten goede, dat op uitgebreide schaal obligatieleeningen in een lager rentetype werden geconverteerd. Bepaald ongunstig voor het bedrijf was echter het verloop van de geldmarkt. Bouwbedrijf. Tengevolge van de beperkte uitvoering van nieuwe werken waren er steeds vele inschrijvers, vaak tegen dusdanige prijzen, dat van een eenigszins redelijke verdienste geen sprake kon zijn. Bovendien werden de onderhoudswerken tot 't strikt noodige be perkt door de verminderde opbrengsten uit het onroerend goed en door de belangrijke stijging van de prijzen der voornaamste bouwmaterialen. De toestand in het bouw bedrijf moet dan ook als zeer zorgwekkend worden aangemerkt. Ijzergieterij en constructiewerk plaatsen. De aan het einde van 1936 ingetreden kentering ten goede heeft zich gehandhaafd. De gieterijen verliezen langzamerhand ter rein, daar verschillende producten, welke vroeger in gietijzer werden uitgevoerd, thans electrisch worden gelascht. Scheepsbouw. De geringe werkverruiming sedert de de valuatie heeft zich ook in 1937 kunnen handhaven, zonder dat echter nog vén een hausseperiode kan worden gesproken. Scheepvaart. De uitkomsten voor de schippers in dit district waren bevredigend te noemen, voor al voor de motorschippers met vaartuigen van 125 tot 150 ton. De kleinere schepen en de zeilschepen hebben een moeilijker be staan. De uitkomsten der beurtvaart blijven nog onbevredigend. In deze kringen wordt de oorzaak daarvan voornamelijk toegeschre- 81. Deze manier van vliegen vond de adelaar niet zo mooi. De vleugels konden ze heel niet uitslaan; als ze moesten lan den, moesten ze altijd een open stuk land zoeken. Neen hoor, dat leek metsop hun vliegen, en vol trots sloeg de g vogel zyn brede vlerken uit. 82, De jonge adelaars intussen hadden hun kleine gast eens goed opgenomen. Ze vonden het een grappig kereltje en toen Flip vertelde van het leven der kabouters in de bossen, waren ze spoedig goede vrienden. ven aan het „ongeordende" vrachtautover- voer. De verschepingen van de Langendijker gemeenten bleven te gering om het groote aantal schippers in deze omgeving een rede lijk bestaan te verschaffen. Verheugend noemde spr. het feit, dat de te Alkmaar bestaande vereeniging „IJs- strijd" zich de noodige medewerking heeft verzekerd van de ijsbestrydings-commissies te Amsterdam en in Friesland, terwijl daar naast meerdere financieele steun o.a. van het Rijk verwacht mag worden. Wieringerm eerpolder. De Wieringermeer bood ook in het afge loopen jaar voor handel en industrie weder om een belangrijk afzetgebied. De gunstige uitkomsten van de bodem exploitatie verhoogen de belangstelling voor den trek naar den nieuwen polder. In het verstreken jaar werden 57 boerderijen in pacht uitgegeven, waarmede het verpachte oppervlak tot pl.m. 9500 H.A. is gestegen. De bevolking nam toe van 3360 op 1 Januari tot ruim 3800 op 31 December 1937. Met ingang van 1 Januari 1938 is de Wie ringermeer een zelfstandige publiekrechte lijke eenheid met een eigen bestuur gewor den. Dientengevolge behoort hij vanaf dien datum in haar geheel tot het ressort dezer Kamer van Koophandel. Middenstand. Ook voor den middenstand is het thans achter ons liggende jaar slecht geweest. Fei telijk kan men wel zeggen, dat de con junctuurverbetering onopgemerkt aan den detailhandel in dit district is voorbijgegaan. Dit zal wel voornamelijk een gevolg zijn van de koopkracht van het publiek in dit district, welke geen versteviging heeft on dergaan. De wet op het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf blijkt, in het algemeen beschouwd, een gunstige uitwerking te heb ben, al wordt ook niet datgene bereikt wat velen, vooral in middenstandskringen, zich aanvankelijk daarvan hebben voorgesteld. Niet ontkend wordt, dat er fouten en leem ten zijn aan te wijzen, waarvan misbruik kan worden gemaakt. De vestigingswet kleinbedrijf is in het af geloopen jaar in werking getreden en tot op dit oogenblik van toepassing verklaard op het slagers- en het bakkersbedrijf. Dat vele middenstandsbedrijven het nog zwaar te verantwoorden hebben, moge blij ken uit het feit, dat het middenstandsborg- stellingsfonds van vele zijden aanvragen ontving. Hoewel de resultaten van de werk zaamheid van dit fonds tot tevredenheid stemmen, kon het, tengevolge van zijn zeer beperkte middelen, uiteraard helaas slechts enkele aanvragers tevreden stellen. Handelsvoorlichting. Ook in het afgeloopen jaar is in toe nemende mate van den handelsvoorlich tingsdienst der Kamer gebruik gemaakt. In 1937 werden totaal 3177 algemeene in lichtingen verstrekt. Contingenteering. Door de Kamer werden in het afgeloopen jaar totaal 1357 vergunningen afgegeven. Handelsregister. In 1937 werden 2772 dossiers van inge schreven zaken kosteloos ter inzake ver strekt, terwijl 729 afschriften en uittreksels tegen betaling werden afgegeven. Het aan tal dossiers is belangrijk uitgebreid en be loopt thans 11991. Leden. De voorzitter betuigde den heer H. Leber, die zich bij de jongste verkiezing niet her kiesbaar stelde, maar die voor deze verga dering als gast was uitgenoodigd, dank voor zijn zesjarigen arbeid. Voorts herdacht spr., dat het lid de heer Kolster thans herdenkt, dat hij 35 jaren lid eener K. v. K. is geweest en al die jaren het bedrijfsleven op uitnemende wijze heeft gediend. Spr. dankte hem daarvoor harte lijk en hoopte, dat de heer Kolster nog zeer lang zijn gewaardeerde adviezen zal mogen geven. Den heer J. Ringers, die nog steeds ver hinderd is zich aan zijn taak te wijden op de wijze, waarop hij zulks altijd placht te doen n.L met hart en ziel wenschte spr. het beste toe. Aan het adres van den burgemeester van Alkmaar zei spr., dankbaar te zijn, dat de toestand van diens ziekte zich ten goede heeft gekeerd en hij hoopte van harte, dat het herstel spoedig en volledig zal mogen zijn. Tot slot bracht spr. een woord van dank aan allen, die in het afgeloopen jaar de Ka mer in haren arbeid hebben willen steunen en hij dankte de leden der Kamer en den secretaris met zijn staf voor al hetgeen zij in het afgeloopen jaar ten behoeve van het bedrijfsleven hebben gedaan.Hij wenschte hun en de hunnen een gezegend jaar 1938. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 28 Dec. '37—4 Jan. '38. Nieuwe zaken: Alkmaar: A. Veen, Korte Nieuwesloot 3a, rijwielhandel, enz. Anna-Paulowna: P. van Dijk, Stoomweg 73, Breezand, kapperszaak. Bergen: C. Kokkes, Matthieu Wiegman- weg 5, winkelier in aardappelen, enz.; Joh. Henneman, Dorpsstraat 51s, rijwielhan del, enz. Broek op Langendijk: K. Boon, Dorps straat 606, kruidenierswinkel. Den Helder: Garage „Lafeber", Keizers gracht 84, autohandel, enz.; Handelsonder neming „De Ster", Molenstraat 140, kolor.. waren, enz. Oterleek: C. Breg, Noordervaart D 43, autotransport. Oudorp: Jb. Zeeman, Heerenweg B 35, installateur van electriciteitswerken. Zuid- en Noord-Schermer: A. Heijmans, Zuidervaart 391, schilder. Wijzigingen: Alkmaar: Coöp. Verbruiksver. „Voor zorg" G.A., bestuurswijziging; C. Groenhart, van der Lynstraat 8, winkel in melk, enz., overgegaan aan K. Kat; S. E. Coersen, Vrouwenstraat 12, rijwielhandel, enz., rechtsvorm gewijzigd; J. J. de Lange en Zoon, Wortelsteeg 2, fabriek van zachte zeep, in liq. getreden; J. C. Stadegaard, Laat 207, winkel in goud- en zilverwerken, nieuwe eigenaar; J. B. Koster, Langestraat J)oot mijn beroep moest Ik den ge- geheelen dsg op strest loopen en dssr- door gingen de plekken eltijd open en begonnen te zweren. Ven elles pro beerde ik, meer beet oond ik niet, tot- det ik met Kloosterbelsem begon. El- ken ochtend en eoond deed ik die op de plekken. Ze genezen binnen een week prechttg en ooor goed. Nu smeer ik els 't koud wordt oen te ooren mijn henden en voeten eiken ochtend met Kloosterbelsem in en heb sedert dien geen lest meer oen winterhenden en -voeten gehed.' M ._Gr. Onovertroffen b(J brand- en antywonden Ook ongeëvenaard als wrHhniddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren I Bchrosfdoos 85 et Potten: 62)4 et en 1.04 22 en Magdalenenstraat 11, heeren- en kin- derkleeding, overgegaan aan A. B. A. Kos ter; G. J. Evers, Alkmaarsche Glazenwas- scherij, Julianastraat 32, benoeming gevol machtigde; C. Lugtig, v. d. Woudestraat 34» transporten, enz., rechtsvorm gewijzigd; M. Butter, Stationsweg 106, hotel, enz., over gegaan aan W. J. Butter; Reisbureau Cen- tropa N.V., Utrecht, fil. gevestigd te Alk maar, Langestraat 12. Anna Paulowna: Corn. Vlaming, Molen vaart 273, timmerman, enz., verplaatst naar Den Helder; S. P. van Nuland, Zwarteweg 25a, manufacturenwinkel, overgegaan aan G. J. van Nuland; fiL te Den Helder, Loop- uitpark 9 overgegaan aan Q. van Nuland. Bergen: N. P. Kokkes, Jan Oldenburglaan 2, winkel in aardappelen, enz., overgegaan aan Joh. Kokkes. Broek op Langendijk: C. Kruk, Dorps straat 267, kruidenier, overgegaan aan K. Bak Jz. Castricum: Singer Maatschappij N.V. Am sterdam, fiL Castricum, Dorpstraat 98 op geheven. Den Helder: „Maison Maas", Koning straat 22, winkel in damesmodes, overgegaan aan mevr. B. van de Nesse—Striet; M. Grooff, Hoofdgracht 67, winkel in kruide nierswaren, enz., overgegaan aan M. C. Bruin; J. N. Blokker, Tuinstraat 54-56, groentenwinkel, enz., verplaatst naar Alk maar; J. Rueck, WilhelAiinastraat 104-107, smederij, enz., rechtsvorm gewijzigd; Firma Koppen, Spoorstraat 65, schoenhandel, rechtsvorm gewijzigd; Maarten de Kok, Schagenstraat 20, melkhandel, overgegaan aan J. de Kok. St. Maarten: wed. W. Rus, Valkoog C 84, kruidenierswinkel, enz., overgegaan aan J. Tams. Nieuwe Niedorp: Coöp. Landbouwersaan - koopver. annex malerij „De Toekomst", Schulpweg D 6a, bestuurswijziging. Oude Niedorp: T. Bakker, Weel 145, krui- denierswinkeL overgegaan aan J. Bakker. Schagen: K. Snaas, Roggeveenstraat D 115 en hk. Laan D 116, café, enz., overgegaan aan J. A. Snaas; wed. J. Molenaar, Loet E 154, handel in brandstoffen en winkel in kruidenierswaren, enz., overgegaan aan J. K. Molenaar. Schoorl: Gebr. Breed, Hargen 14 en 15, bodedienst, enz., rechtsvorm gewijzigd. Texel: wed. D. Witte Dzn., Gravenstraat 24, afdeeling wagenmakerij overgegaan aan D. C. Witte; Firma Z. Graaf, Hoogerstraat 9, huisschilder, enz., vennootschap ontbon den, bedrijf wordt door P. M. en N. P. Graaf ieder voor eigen rekening voortgezet; P. Dros Albzn., Weverstraat 4, grossierderij in kruidenierswaen, enz., overgegaan aan A. Dros Pz. Zijpe: G. Smit, Schagerbrug E 180, manu- facturenhandel, overgegaan aan J. W. Meijer. Opheffingen: Alkmaar: W. Bus, Houttil 36, cafébedrijf. Den Helder: Stichting Begrafenisfonds „De Laatste Eer", Boerhavenstr. 57. Zijpe: P. Mosk Jbzn., Oudesluis H 47, slagerij. HUISVERZORGING. Gedurende de maand December werd in 46 gezinnen, waar de huisvrouw ziek was, hulp in de huishouding gegeven. Deze hulp bestond uit: 47 waschdagen, 377 werkdagen en 164 halve werkdagen, terwijl 2 maal een toeslag werd gegeven. Aan loon werd hiervoor uitbetaald 413.60. „Spelen jullie om geld?" „Neen, we spelen voor de aardig heid!"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9