Hoe men Nederlandsch schrijft. ®®©eo®«9© fiadU>{mqaxMMQ ooeoooo* 'T OOG Binnenland Meer onvoldoende dan voldoende opstellen op het Staatsexamen. JAMMERLIJKE RESULTATEN. SeuilCetoH VAN De subcommissie voor het Nederlandsch van de commissie welke in 1937 het exa men, bedoeld in artikel 12 der Hooger-on- derwijswet (het Staatsexamen) heeft afge nomen, zegt: Van de 195 opstellen in het Nederlandsch, door candidaten voor diploma A ingeleverd, waren er 104 of 53.3 pet. beneden voldoen de; van de 41 opstellen van candidaten voor het diploma B 24 of 58.5 pet. Niet minder dan zesmaal werd in dit onderdeel een ver lengd examen opgelegd, waarbij in enkele gevallen het cijfer verbeterde, zoodat in eer sten aanleg de resultaten nog iets ongunsti ger waren dan bovenvermeld. Kenmerkend voor de hoedanigheid van het in dit jaar ge leverde werk is het ook, dat het praedicaat 8 slechts éénmaal kon worden toegekend, terwijl het aantal cijfers beneden 4 sterk toenam. Voor A zijn de cijfers: 20 maal een 7, 71 maal 6, 45 maal 5 (bijna voldoende), 36 maal 4 (onvoldoende), 15 maal 3 (gering), en 8 maal 2 (slecht). En voor B 1 maal 8 (goed), 1 maal 7 (ruim voldoende), 15 maal 6, 8 maal 4, 11 maal 3 en zelfs 1 maal 1 (zeer slecht). Het is dus eindelijk zoo ver gekomen de subcommissie voor het Nederlandsch constateert 't tot haar spijt en ergernis, dat 't aantal der niet voldoende opstellen dat der voldoende overtreft, een mijlpaal in de geschiedenis van dit examen. Wat te den ken van het peil en de zelfkennis van het meerendeel der candidaten, dat lichtvaardig genoeg meent, zóó gebrekkig in het hantee- ren der eigen taal voorbereid, zich te mogen onderwerpen aan een onderzoek, dat hun den toegang tot de universiteit moet ope nen? De algemeene indruk is, dat de meeste candidaten zich aan de wenken, opmerkin gen en waarschuwingen van vorige versla gen in het minst niet gestoord hebben: in tegendeel, indien zij vóór het examen on derling overeengekomen waren de door de voorgangsters dezer commissie aangewezen fouten en tekortkomingen te herhalen, dan mocht hun opzet alleszins geslaagd heeten. Enormiteiten. Ongegeneerd lieten weer velen het aan de correctoren over, hun opstellen van een be hoorlijke interpunctie te voorzien; onbekom merder dan ooit prijkten de verhaspelde vormen 'n, 'ns, 'k, m'n, z'n, met den potsier- lijken infinitief z'n als hansworst in hun ge volg. De commissie was er reeds aan ge: wend, neen zelden anders dan nee geschre ven te vinden; meervouden als familie's, traditie's, impressie's, zijn sinds jaar en dag gebruikelijk; maar de afkorting wor-dt was toch een te ongewoon verschijnsel, om niet tevens het verbazingwekkende substantief insigneur (ingenieur), het verbum standa- riseren, het adjectief contraries (weer barstig) in dit verslag aan de kaak te wor den gesteld. Caricaturale onbeholpenheid. Doch meer dan deze en dergelijke enormi teiten, die den lachlust wekten, waren het gebrek aan inhoud en begrip, de hopelooze platvloerschheid, de reddelooze verwardheid van gedachten, een andermaal weer de holle bombast, het gezwollen pathos, de kakel bonte valsche beeldspraak, die de correctie der opstellen bijna voortdurend tot een kwelling maakten. Over de categorie der pseudo-poëten, die onverbeterlijk zijn, wil de subcommissie het stilzwijgen bewaren, maar wat aan te vangen met een opstel met dezen aanhef? „Spaarzaamheid is de eigen schap van verscheidene mensen om b.v. van het geld, dat zij verdienen zooveel weg te leggen en te bewaren voor een tijd, dat zij misschien heelemaal niets verdienen, als zij het op het oogenblik absoluut niet noodig hebben". Deze „volzin" wordt hier niet aan gehaald als een op zich zelf staand staaltje van bizondere onbeholpenheid: dergelijke caricaturen eener definitie waren eer regel dan uitzondering. Het aantal opstellen, waarin onder het nazien het potlood bij iedere zinsnede, ja, welhaast bij ieder woord bleef haken, was niet te tellen. De voorbeelden liggen voor het grijpen: „dat het kind een volstrekt af wijkende politieke richting volgt dan de vader"; „schepen, mensen, die de zee be teugelen proberen"; „ze waren gewoon op oen bepaalde dag in het jaar bij elkaar te komen in een plaatsje op de Veluwe en daar te hooren, hoe het met elkaar staat"; „zoo ziet men, wat in den beginne goed afgaat, hoeft nooit goed te eindigen". „Slechte huys- praet", al was er nog onbenulliger waar op deze jaarmarkt der cacographie aan te tref fen: „ze vond het wel fijn"; „helemaal niet leuk"; „allemaal leuke spelletjes"; „leuke herinneringen"; fijne autotocht". Hadden zulke candidaten zich wellicht voor een an der examen meenen aan te melden? Zelfs bij opstellen, die aan deze ergste euvelen niet» mank gingen, waarvan zinsne den en perioden tenminste ongeveer „lie pen", trof vaak een volslagen gebrek aan compositie, zoodat een algeheele afbraak en herbouw noodig geweest ware om daaraan een werkelijk toonbaar voorkomen te geven. Een enkele maal werd een opstel aange troffen, waarvan inhoud en gedachtengang zich heel wat boven het gemiddelde peil verhieven, maar dat naar eigen maat ge meten toch weer te groote gebreken ver toonde om het voor meer dan een matige waardeering in aanmerking te doen komen. Dwalingen en dwaasheden. Wat den inhoud der opstellen betreft, de subcommissie heeft zich het meest verbaasd over de dwalingen en dwaasheden, die haar onder den titel „Zuid-Afrika en zijn betee- kenis voor ons" werden voorgezet: uit de lucht gegrepen beweringen over allerlei in nige commercieele en cultureele betrekkin gen tusschen de Unie en ons land, histori sche ketterijen, die wel haar toppunt vonden in de verbijsterende mededeeling. dat „reeds in de middeleeuwen de Hollanders de Kaap ontdekken", een en ander ten bewijze, dat de candidaten niet het flauwste begrip had den van het onderwerp waaraan zij zich hadden gewaagd. Ook het onderwerp „Won derkinderen" gaf aanleiding tot de zonder lingste bokkesprongen. Na alles wat reeds in vorige verslagen over de mogelijke oorzaken der bedroeven de resultaten in dit onderdeel van het exa men te berde gebracht is, wil de subcom missie van dit jaar zich van beschouwingen dienaangaande onthouden. Het remedie, be hoorlijke oefening in het stellen en een zich rekenschap geven van alles wat men schrijft en leest, de meeste candidaten zijn blijkbaar moeilijk te overreden het toe te passen. Wellicht (dit is een argument van practi- schen aard) kan het baten er op te wijzen, dat voorheen menigmaal een meer dan vol doend Nederlandsch opstel een onvoldoend cijfer in een der vertalingen heeft goedge maakt, terwijl thans meer dan één candi- daat zijn laatste kans door een jammerlijk slecht opstel heeft verspeeld. HARING VOOR POLEN. Verscheping van 4663 ton. De in de Scheveningsche haven gearri veerde motorvrachtschapen „Java" en „Mr. Harm Smeenge", laatstgenoemd schip ko mende van Gdynia met een lading ledige vaten, zullen naar Polen terugkeeren, elk met een lading pekelharing, opgepakt in Hollandsche tonnen. De „Java" neemt 2663 vaten aan boord en de „Mr. Harm Smeenge" 2000 vaten. De verscheping geschiedt voor i'ekening van de visscherij mij. „Mewa" te Scheve- ningen. RECETTE ADAMSCHE TOONEELVEREENIGING. Beslag gelegd. Dezer dagen is door een auteursbu.eau te Amsterdamaan de kassa van den stads schouwburg beslag gelegd op de recette van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, on der directie van Albert van Dalsum en A. Defresne. Tusschen het auteursbureau, dat een vor dering wegens auteursrechten heeft en de Amsterdamsche Tooneelvereeniging is een verschil van meening gerezen over de grootte van het nog te betalen bedrag. Verleden jaar was door de A.T.V. een regeling gemaakt met het auteursbureau: er zou een deel der rechten worden voldaan uit de recette, de rest zou in den loop van 1938 worden afbetaald, terwijl een deel kwijtgescholden zou worden. Het verschil van meening zal nu aan het oordeel van den president der rechtbank worden onderworpen. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging die veel last van de blokkade harer recette ondervindt zal Vrijdag a.s. in kort geding opheffing van het beslag vorderen. Voor de Amsterdamsche Tooneelvereeni ging zal optreden mr. A. Sternheim en voor het auteursbureau mr. W. H. P. Loggere. SMOKKELAARS ONTMASKERD. Goed politiewerk. De gemeente- en rijkspolitie te Barneveld is dezer dagen eenige smokkelaars op het spoor gekomen, die er hun werk van maak ten suiker, vet, boter en biggen uit België ons land binnen te smokkelen en deze per auto op verschillende plaatsen in het land verder te distribueeren. Dinsdagavond is een personenauto aan gehouden, waaruit juist een van de af nemers, een bakker, te Barneveld zou wor den bediend. De auto bleek duizend k.g. suiker te bevatten, welke in beslag zijn ge nomen. De chauffeur, die voor den burgemeester van Barneveld is geleid, bekende zich aan smokkelhandel te hebben schuldig gemaakt en noemde de namen van personen, die bij het smokkelen betrokken waren. Op verzoek van de politie zijn door kom miezen en politiemannen op verscheidene plaatsen in den omtrek huiszoekingen ver richt, welke tot resultaat hadden, dat thans een zestal personen bekend is, dat mede schuldig is aan den smokkelhandel. De wagen, waarmede de smokkelwaar werd vervoerd, is in beslag genomen. 1 FIETSENDIEVEN GEARRESTEERD. Te Hoensbroek. Sinds geruimen tijd werd Zuid-Limburg onveilig gemaakt door een bende, die er haar werk van maakte in Heerlen, Maas tricht en omliggende dorpen fietsen te stelen. De maréchaussee is er thans ih geslaagd te Hoensbroek vier personen aan te houden, n.1. H. en K„ beiden 16 jaar, den 19-jarigen V. en den 32-jarigen H.Deze laatste bleek de leider van de bende té rijn. Hij organi seerde de tochten en zorgde er tevens voor, dat-de gestolen fietsen direct naar zijn woning gingen, waar zij gedemonteerd werden. Het is gebleken, dat ook andere buit niet door H. werd versmaad. In het geheel zijn ongeveer 25 fietsen gestolen. De gearresteerden zijn "in het huis van bewaring te Maastricht opgesloten. DE AANSTAANDE NATIONALE FEESTDAG. Er blijkt onzekerheid te bestaan over de vraag, welke dag in verband met de ge boorte van een prinsje of een prinsesje als een nationale feestdag zal worden be schouwd. Wü herinneren daarom aan de reeds afgedrukte bepaling der regeering ten aanzien van de weermacht en de depar tementen van algemeen bestuur en daar onder ressorteerende diensten en instellin gen, dat de dag, volgende op dien van de geboorte, wordt ge vierd als een verjaardag van het Koninklijk huis, tenzij de dag, volgende op dien waarop de geboorte heeft plaats gevonden, een Zondag mocht zijn, in welk geval de feestviering wordt verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Versch brood bij het ontbijt. De minister van sociale zaken heeft be paald, dat op den dag na de geboorte van Vrijdag 7 Januari. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8.—12.—4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.30—9.— uur). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Gr.pl. 12.— O. Hendrik's Ensemble en gr.pl. 2.Voor de vrouw. 2.30 Lyra-Trio. 3.15 Avro- dansorkest. 4.Gr.pL 5.Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.Ama- teurs-uitz. 6.35 Politiek radiojour naal. 6.50 Voor de vrouw. 7.20 Gr.pl. 7.25 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Driekoningen, lezing. 8.Utr. Ka merorkest mmv. solist. 8.30 Ameri ka en de idee van een intern, kin dergemeenschap, causerie. 9. Operaconcert. 10.Fantasia. 10.30 ANP-ber. 10.40- VPRO-avondwy- dir.g. 11.Pianovoordr. 11.30 Jazz muziek (gr.pl.) 11.5512.Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10— Gr.pl. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 1.30 KRO-orkest. 2.15 Gr.pl. 2.30 Modern Klein-orkest en gr.pl. 3.45 Gr.pl. 5.15 De KRO-melodis- ten, mmv. solist. 6.Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 Gr.pl. 6.35 Verv. KRO-melodisten. 7.— Ber. 7.15 Luchtvaartcajserie. 7.35 Be- drijfsrep. 8.ANP-ber. 8.15 KRO- orkest en de KRO-boys, mmv. solist. 9.05 Cabaret. 9.25 KRO- orkest. 10.Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 Bela Kiss' orkest. 11.0512. Gr.pl. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.50 Orgelconcert. 12.20 De Wes- sex Players. 12.50 H. Hall en zijn dansorkest. 1.35 't Ionisch Strijk kwartet. 2.20 Causerie over Defoe. 2.40 Gr.pl. 3.20 Cellovoordracht. 2.50 Het Norris Stanley Sextet. 4.20 Gr.pl. 4.50 Deel. 5.20 Ralph Elman's Sextet. 6.05 Balalaika en gitaar. 6.20 Ber. 6.45 Deel. 7.Orgelspel. 7.20 Het Shadwick Strijkkwartet en solisten. 7.50 Het London Film Symphonie Orchestra. 8.35 Orkest- concert mmv. solisten. 9.20 Ber. 9.40 BBC-orkest, m. m. v. soliste. 10.40 BBC-Theaterorkest, mmv. so list. 11.35 Oscar Rabin and his Ro- many Dance Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS., 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gr.pl. 12.20 J. Evrard's orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordr. 4.20 Viool en piano. 5.20 Brusselsche Blazersver.8.35 Het Bayans-koor. 8.50 Radiotoo- neel. 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest. 7.50 Omroepschrammel- ensemble. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Landes-symph.-orkest Saar- palts. 1.35 Omroepsextet. 3.45 Om roeporkest, het Omroepschrammel- ensemble en solisten. 6.30 Omroep orkest. 8.30 Viool en piano. 9.50— 11.20 O. Dobrindt's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Omroepsalon- orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Om- roepsalonorkest en gr.pl. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.23 Het vrouwtje van Stavbren, operette. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Omroep- dansorkest. 1.50 Zang. 2.2.20 Gr. pi. 5.20 Accordeonmuziek. 6.— Vioolvoordr. 6.35 Gr.pL 6.50 Piano- voordracht. 7.35 Zang. 8.20 Nat. Orkest en solist. 8.50 Zang. 9.20 Vervolg concert. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Militair concert. 8.20 Radiotoo- neel, 9.20 Ber. 9.5011.20 Omroep- Amusementsorkest. (10.05 Fcheeps- veerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.2012.05, Radio PTT 12.05—12.20, Parijs R. 12.2013.20, Brussel VL 13.20—13.35, Keulen 13.35—14.20, Luxemburg 14.2015.05, Parijs R. 15.05—15.20, Lond. Reg. 15.20 15.45, Keulen 15.45—17.20, Parijs Radio 17.20—18.20, Toulouse 18.20 —18.35, Brussel Fr. 18.35—19.20, Keulen 19.20—20.15, Praag 20.15 21.20, Brussel Fr. 21.20—22.20, Brussel "H. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.30—23.20, Parijs R. 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, London Reg. 10.35—12.50, Droitwich 12.5013.35, Lond. Reg. 13.3515.20, Droitwich 15.20—24.—. Lijn 5: Diversen. Oooo@@o OOOOOOOOOGOOOOOO OOOOOOl een prins of prinses of, indien de geboorte plaats heeft op een Zaterdag, op den Maan dag daarop volgende in bakkerijen arbeid zal mogen worden verricht twee uur vóór het tijdstip, waarop krachtens de arbeids wet met dien arbeid zou mogen worden begonnen. Bovendien mag, voorzoover het betreft broodbakkerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid der Arbeidswet 1919, is verleend, op dien dag eveneens twee uren vroeger, dan krachtens die vergunning veroorloofd is, worden be gonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, mag van 8 uur 's morgens af worden verkocht of afgeleverd. GRONINGEN EEN „IJSZEE". Wegverkeer stilgelegd. Nadat gistermiddag in stad en provincie Groningen op slooten en plassen en ook reeds op enkele kanalen was schaats ge reden, viel tegen zes uur de dooi weer in. Er viel tevens een weinig regen, die oorzaak werd, dat in een ommezien straten en wegen spiegelglad waren. Voetgangers hadden de grootste moeite zich voort te bewegen, ter wijl degenen die per rijwiel waren, met de fiets aan de hand hun weg zochten over het gladde oppervlak. Tegen half acht werd de toestand levensgevaarlijk en achtte de poli tie het raadzaam andere maatregelen te nemen. Op alle buitenwegen werden politie agenten geplaatst, die den automobilisten verzochten niet door te rijden, daar zoowel de straten in de stad als in de dorpen in het Noorden groote gevaren voor hen zouden kunnen opleveren. De autobusdiensten naar de dorpen in de provincie en in Drente wer den alle gestaakt. Ook den wielrijders werd aangeraden af te stappen en zich te voet verder te bege ven. Aan het Hoendiep te Groningen is tegen acht uur een truck met trailer in. het kanaal gereden. De bestuurder en een mede-Inzit-' tende wisten tijdig uit het voertuig te sprin gen. Aan het Boterdiep reed een auto op een woonschip, gelukkig zonder verdere ernsti ge gevolgen. Op den weg langs het Winschoterdiep stonden tegen acht uur tal van auto's, waar van de bestuurders niet verder durfden. Om ruim 9 uur begon er meer regen te vallen, zoodat de wegen voor een deel min der glad werden. Die gedeelten echter welke nog onder den wind lagen, bleven glad, zoo dat de hoofdinspecteur van het verkeer te Groningen per radio de automobilisten heeft gewaarschuwd voor de dreigende gevaren. DINER TEN HOVE. Afscheid vertrekkenden adjudant. H. M. de Koningin heeft gisteravond ten paleize Noordeinde een afscheidsdiner ge geven aan haar vertrekkenden adjudant, den generaal-majoor-titulair van het Ned.- Indische leger D. Q. C. F. de Jonge van dar Halen en mevrouw de Jonge van der Halen. Aan dit diner zaten mede aan de chef van het militaire huis van H. M., de vice-admi- raal F. Bauduin en mevrouw Bauduin, als mede de adjudanten der Koningin kolonel- titulair jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, majoor H. J. Phaff en luitenant ter zee le klasse jhr. E. J. van Holthe met hun echtgenoot en. Door ALAN DARE 48) Voor het eerst toonde Kennedy eenige belangstelling. Als hij bedacht, dat hij het oog in het hoofd van Abu had gevonden, had het er veel van, of Phenuit iets had ontdekt, ofschoon hy er zelf niet in ge slaagd was. „Het is zeker een vreemde geschiedenis", gaf hij toe. „Maar natuurlijk is dat idee van een levenselixer nonsens". „Dat zou ik ook zeggen. Het leven is een chemisch proces. Het gaat er mee als met een opgewonden horloge, dat een zekeren tijd loopt. Honderd jaar is ongeveer de grens" „Toch denkt. Phenuit er anders over, an ders zou hij niet zooveel moeite hebben gedaan om dat Tablet in handen te krij gen". „Wel, als hy er voordeel bij zou hebben Als de graftombe van Kamatexl hier dicht- hij is, bevat ze zeker een of anderen schat. Misschien zoekt hij dien". Het binnenkomen van Katinka maakte een eind aan hun gesprek. De tegenspoed, dien zij ondervonden had, had aan haar uiterlijk weinig afbreuk gedaan, maar er was een uitdrukking van grooten angst in haar donkere oogen. „We vertrekken dadelijk", zei Kennedy. „Vertrekken!" „Ja". „Neen, toe, nog niet", smeekte zij opge wonden. „Hij is hier ergens, en uw vrouw ook, dat weet ik". „Hoe weet u dat?" „Ik voel zijn nabijheid. Hy houdt zich verborgen en wacht, totdat u weggaat. Als u uw vrouw terug wilt hebben, moet u hier blijven". Kennedy schudde het hoofd. Hij zag meer gevaar in blijven dan in heengaan. Daar hij reeds overal gezocht had, kon hij haar verzekering niet zonder betere gronden aannemen. „Het staat vast. Wij gaan", zei hij kortaf. Zij wendde zich driftig tot hem. „U bent een groote gek. Ik ga niet met u mee". „U zult precies doen, wat u gezegd wordt", zei hij ruw. Ik weet nog niet ze ker, of ik u aan de politie zal overgeven, want u bent gedeeltelijk verantwoordelijk voor wat hier is gebeurd". „De politie!" Zij lachte schel. „Ik ben niet bang voor de politie. U kunt me geen angst aanjagen. -Ik ga niet mee. Ik wil deze plaats niet verlaten vóór ik hem ge vonden heb". „Geeft u er de voorkeur aan, hier te blijven en om te komen van gebrek?" „Misschien", antwoordde zij en ging weer heen. „Een vrouw met karakter", zei Hornblow. „Wat moeten wij met haar doen?" „Haar achterlaten", zei Kennedy. „Als we haar met geweld meenemen, komen wij niet snel genoeg vooruit. Ik geloof niet aan wat zy vertelt van Phenuits nabijheid. Het is zelfs best mogelijk, dat zij in zyn kaart speelt ons hier tracht op te houden, ter wijl hij veilig wegkomt. Zy is tot alles in staat". Hij begon de weinige bagage, die zy nog hadden, bij elkaar te pakken, en laadde ze op den rug van het kleinste muildier, ter wijl er twee overbleven voor rijdier. „Het is eigenlijk maar goed, dat de schoone Katinka weigert, met ons mee te gaan", zei hij. „Nu hebben wij elk een muildier". „Zij zag er wel naar uit, of zij meende, wat zy zei. Tusschen twee haakjes, heb je dat Tablet?" „Neen, ik liet het achter, waar ik het vond". „Ik zou het meenemen. Het zou wel aar dig zyn, precies te weten, wat er op ge schreven staat". „Ik twijfel er aan, of er een levend we zen is, dat het kan ontcijferen behalve Phenuit. Toch geef ik toe dat het een in teressante herinnering is. En rechtens be hoort het aan myn vrouw. Arme Maxine!" „Ik ga met je mee", zei Hornblow. „Ik kan wel zoo ver meestrompelen, en ik zou Abu graag eens zien". Kennedy gaf hem een arm en zij gingen door de gang naar den tempel. In het vreemde, gedempte licht stond de God Abu naar de zonnestralen op den tegenover lie genden muur te staren. Geen geluid ver brak de diepe stilte. Hornblow beklom de verhooging en bekeek het zonderlinge beeld. „Is het een visch of zooiets?" „De hemel mag het weten. Goede ge nade, het oog is weg!" „Wat!" „Ik doe er een eed op, dat ik het er in heb gelaten. Misschen is het weer in het hoofd gevallen Wacht even!" Hij ging naar den achterkant van het beeld en voelde in de holte van het hoofd. Zijn vingers sloten zich om het Tablet en hij zette het weer in de oogholte. „Kijk, daar is de plek, waar Maxine stond, toen zij verdween. Juist, waar die zonnestralen den muur raken".' Hornblow tuurde door het kleine gaatje. „Daar is het dus", mompelde hy. „Maar hierdoor zie je de zonnestralen in het ge heel niet". „Zeker wel!" Hornblow ging weg- van het gaatje en keek over den schouder van het beeld. „Wel, het wijst een plaats aan, die vijftig meter verder naar rechts ligt". „Onmogelijk!" „Kijk zelf maar!" Kennedy deed het en bemerkte tot zyn verbazing, dat Hornblow gelijk had. Ont steld streek hy zich over de kin, tot plot seling de oplossing tot hem doordrong. „Sapperloot! Dat zou de verklaring kun nen zijn... Het kleine gaatje in het oog loopt in schuine richting. Het oog moet naar den anderen kant gedraaid zijn ge weest, toen ik er den eersten keer door keek. Hornblow, ik heb nooit vijftig meter verder gezocht dan waar die zonnestralen vallen. Misschien, het is mogelijk, dat Zyn oogen schitterden van opwinding. Hij stak het Tablet in den zak en wendde zich tot Hornblow. „Ik ga dien muur weer onderzoeken". „Ik ga met je mee". „Wil je hier niet liever blyven zitten?" „Neen, want de menschen verdwijnen hier zoo gemakkelijk. Als wy moeten ver dwijnen, laten we het dan samen doen". „Beste kerel!" Zij liepen naar den overkant en bleven dicht bij den dikken muur staan. HOOFDSTUK XXVII. Van aangezicht tot aangezicht Eenigen tyd zochten de beide mannen tevergeefs naar een geheime deur, alle groote blokken, waaruit de massieve muur bestond, schenen onwrikbaar aan elkaar gemetseld te zyn. Kennedy gaf reeds bijna alle hoop op, toen Hornblow's kruk iets aanraakte, dat een hol geluid gaf. „Wat was dat?" vroeg Kennedy verbaasd. „Het is hier onder onze voeten. Kijk, de grond is hier kort geleden opgebroken. Het is zoo donker, dat ik bijna niets kan zien. Heb je lucifers?" Kennedy streek er een aan en hield haar bij den grond. Een opgewonden uitroep ontsnapte hem, toen hy een lossen vloer steen zag. Er zat een metalen ring aam „De deur!" „Het heeft er veel van. Maar moet je schuiven of optillen?" Een flinke duw gaf het antwoord. De groote steen was prachtig in evenwicht en draaide gemakkelijk. Eenige steenen trap pen werden zichtbaar. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6