Finemcieel Overzicht. Kantongerecht te Alkmaar. DERDE BLAD. ALCMARIA VICTRIX VEERTIG JAAR. De wedstrijd van VroegerNu, Ter eere van het 40-jarig bestaan van Alcmaria viert de club vanavond een gloeiend feest, aanschouwt morgenmiddag een rugby-wedstrijd Nederland-Roemenië en treedt dan zelf aan met twee elftallen, die als Oud en Jong betiteld mogen worden. Het jonge elftal is dat van tegenwoordig in de bekende samenstelling. Het oude be vat alle spelers, die vroeger een rol heb ben gespeeld in de club. Daar is Jan Elfring, de internationaal en Reitsma, de bekende linksbinnen, en Schuit en Homan en Bos; daar is Piet v. d, Horst en daar is Hartland. Enfin, het kan leuk en het kan aardig worden. En de oudjes zullen nog menig aardigen aanval opzetten en in techniek heusch zoo slecht nog niet zijn. Alleen die buikjes DE DERDE KLASSERS. De Alkmaarsche Boys gaan naar Texel. De rood-witte Alkmaarders gaan een be zoek brengen aan de hekkensluiters, wat in middels een nieuwe Alkmaarsche zege zou kunnen beteekenen. De Texelaars doen het in hun nieuwe af- deeling al bijzonder slecht en vooral de vorige Zondag bij Assendelft, bracht voor de eilanders een buitengewoon groote te leurstelling. De kaasmenschen doen er natuurlijk goed aan, zich niet te veel op een „zacht" kostje voor te bereiden, doch maar van meet af aan de zaak au serieux te nemen. We zijn er van overtuigd, indien de rood-witten maar dadelijk flink van stapel loopen, zij zich inmiddels een flinken voorsprong zou den kunnen verschaffen en danenfin, de eilandsche aanval die tot nu toe nog niet bijster veel gepresteerd heeft is heusch wel in bedwang te houden. Indri is vanzelfsprekend aan dien aanval ontvallen; zijn plaats zal worden ingenomen door Kwadijk, die ongetwijfeld voor het goede spel openen wel zal zorg dragen, ter wijl de immer goede voorzetten van Mul ders en Goudsblom wel eens door bemidde ling van een „knikje" een doelpunt zou kunnen opleveren. Alkmaarsche Boys, morgen bestaat mis schien een mooie gelegenheid uw positie te kunnen verbeteren! We vertrouwen er op, dat de volle winst naar de kaasstad gaat. Rood-witten, play up! We schreven daar net: Een mooie gele genheid om de positie te kunnen verbete ren, omdat in de Noordpunt het treffen plaats heeft tusschen de twee groote con currenten: HelderZaandijk! De bezoekende Zaandijkers staan bij de kaasmenschen twee en.... bij de leiders drie punten op achter en een nederlaag zou de kans der Zaankanters al zeer klein ma ken. En juist daarom verwachten we vooral van Zaansche zijde een hardnek kigen strijd en waar Helder aan den Zaan kant reeds een 42-nederlaag te slikken kreeg, is het geenszins onmogelijk dat de bezoekers ook nu nog eenige winst te boe ken krijgen. Een gelijk spel zou wellicht ook de Boys het best in hun kraam te pas ko men. f De Volewijckers gaan een bezoek aan A. P.G.S. brengen en deze ontmoetingen bleken nimmer voor de Noord-Amsterdammers succesvol te zijn. Het zou ons dan ook niets verbazen, indien de Volewijckers ook nu weer eenige winst lieten glippen. Hollandia zal de traditie getrouw het bezoekende Purmersteijn met ledige handen naar huis sturen, terwijl in de ontmoeting SuccesAssendelft eveneens de thuisclub zal kunnen zegevieren. In de derde klasse B krijgt Bloemendaal een lastige klip te omzeilen, daar een be zoek gebracht moet worden aan Beverwijk. Toch verwachten we, dat de bezoekers na zeer veel spanning de volle winst zullen in- casseeren. Kinheim krijgt het iets gemakkelijker, daar thuis tegen W.M.S. gespeeld zal wor den, waarbij de volle winst in eigen veste kan blijven. De Zeemeeuwen zullen het bezoekende S.D.Z. wel niet veel kans geven, terwijl we D.E.C. een behoorlijke kans op volle winst geven tegen Schoten. Bij AhrendsDe Meteoor zal het geducht spannen, mogelijk een puntendeeling tot slot. DE VIERDE KLASSERS. Alkmaar gaat naar Schagen. De groen-witte Alkmaarders gaan een be zoek brengen aan Schagen en zullen nog heel wat krachten moeten inspannen om het tot een overwinning te kunnen brengen. Enfin, vorigen Zondag heeft een groote zege weer geducht veel moed gegeven. Bo vendien hebben de kaasmenschen met de Spartanen nog een appeltje te schillen, in verband met de eertijds aan de groen-wit- ten toegebrachte nederlaag. Er zou dus mor gen zooiets van een revanche-party kunnen plaats vinden. Groen-witten, flink aangepakt dus en neem revanche! Nog een paar plaatjes op de ranglijst stijgen kan geen kwaad. Alk maar, good luck! Het leidende Wieringerwaard krijgt be zoek van Andijk en het moet al heel raar lcopen, indien de leiders het niet tot een volledige zege wisten te brengen. Ook Watervogels kan in de running blij ven, al zal men tegen het bezoekende M.F.C. geducht op z'n tellen moeten passen. B.K.C. krijgt het iets lastiger by Strand vogels; alhoewel we hier eveneens op een zege der runners up rekenen. D.T.S. kan na zeer veel spanning van het bezoekende Nieuwe Niedorp winnen en zich daarby tevens wat verder van de oneervolle laatste plaats verwijderen. In de vierde klasse B kan Q.S.C. zich voorgoed een concurrent van het lyf schud den, door het bezoekende K.V.V. met een nederlaag naar huis te zenden, iets, wat ook wel gebeuren zal. Verkade kan het kleine kansje nog behou den door het bezoekende Westzaan te klop pen, terwijl by de ontmoeting Meervogels— Ztanlundia, eveneens de thuisclub zal zege vieren. Uitgeest zal het in eigen omgeving tegen Zilvermeeuwen zwr.ar krijgen en mogelijk winst moeten afstaan. Nu Bergen weer eens op eigen terrein speelt, en wel tegen Monnikendam, verwach ten we eindelijk voor de Bergenaren weer eenige winst. Komaan duinkanters grijpt deze gelegenheid nu eens ten volle aan! Een enthousiast spel, van het begin tot het einde, we rekenen op een over winning! LANGS DE N.H.V.B.-VELDEN. Als Pluvius nu maar niet Alles belangrijkheid in de eerste klasse. Lastige trip voor Ursem I. De bijmatch Oudorp II-D.T.S. III Onderwijl we dit overzicht schrijven, heeft Pluvius inmiddels geducht z'n in vloed doen gelden en het is nog de vraag of het daarby blijven zal. Dit zal ongetwijfeld tot gevolg hebben dat vele terreinen het overtollige vocht niet hebben kunnen verwerken en de term „terrein-afkeuring" gebruikelijk zal worden. Overigens zou dit zeer jammer zijn, want er staan zeer belangrijke ontmoetin gen op het programma, zoodat we weer een vaster lyn kunnen gaan trekken. Zoo is in de eerste klasse A geen der drie wedstrijden van belang ont bloot. Het leidende O. F. C. I gaat een be zoek brengen aan Beemster I, wat geens zins een walkover voor de Oostzaners zal beteekenen. Integendeel, nog voor enkele weken geleden moest C. S. V. I er een veer laten en ook nu vreezen we dat de Oost zaners er niet geheel zonder kleerscheuren zullen afkomen. Niet minder belangrijk is het treffen Zaandijk IIC. S. V. I. De ploeg &e hier verliest komt weer een eindje ajjjperop. Met alle respect voor het spel der Castri- cummers, we vreezen dat het Zaansche terrein een geduchte handicap zal wezen en de rood-zwarten, zoo niet een neder laag, dan toch een gelijk spel te acceptee ren krygen. Vrone I ontvangt K. F. C. IV. Weet de Kooger-ploeg te winnen, dan staat ze vrij wel veilig. Echter hebben ook de Vronia- nen de punten nog hard noodig en al zal een zege hunnerzijds nog wel geen volle dige veiligheid beteekenen, men is in elk geval met 'n gespeelden wedstrijd minder, dan reeds vijf punten bij nummer laatst op voor. En dat zegt al heel wat! Dus gr oen-zwarten, de tanden nogmaals geducht op elkaar, zet al uw beschikbare krachten uit en grijpt deze kans volledig aan. Good luck, Vronianen! In de tweede klasse B krijgt M.E.V.O. I bezoek van Akersloot I en we verwachten natuurlijk van de Mevo- anen, dat ze zich volledig van de jongste nederlaag zullen herstellen. Opgepast dus Mevo! Egmondsche Boys I ontvangt Uitgeest II waarby we de bezoekers wel kans op eeni ge winat geven, temeer, daar de Egmonders nog al blijven teleurstellen. De tweede klasse D laat Alkmaar IIIZ. V. V. IV zien. Met alle respect voor de groen-witten, we meenen, dat ze de leidende Zaandammers niet den voet dwars kunnen zetten. Alkmaarsche Boys IV krygt bezoek van W. F. C. VI. Indien de rood-witten weer eens geducht aanpakken, geven we ze een redelijke kans op de volle winst. K. V. V. V zal de punten wel aan het bezoekende Zaandijk III laten. In de derde klasse F krygt het leidende Ursem I nog een lastige trip te verwerken, daar 'n bezoek gebracht moet worden aan Koedijk II. Het zyn juist de Koedijkers geweest, die de Berger kans vorige week leelijk om zeep brachten. En fin, een gewaarschuwd man telt voor twee, zoodat de Ursemmers wel op hun qui vive zullen zijn en wij hen een zwaar bevochten zege durven voorspellen. Bergen II ontvangt M. E. V. O. II en zal zich wel weer van de jongste nederlaag herstellen, terwyl C. S. V. III kans op eeni ge winst krygt, nu Vrone op bezoek komt Dirkshorn I zal het tegen Schoorl II kun nen bolwerken. De vierde klasse D laat in Oudorp IID T. S. III de by- match zien. De winnaar hier zal of de lei ding behouden, of deze overnemen en heeft dan voorloopig de beste papieren. De Oudkarspelieren hebben hun eenigste ne derlaag te danken aan de gastheeren en en het ligt dan ook op den weg om revanche te nemen. Of dit lukken zal. meenen we eenigszins te moeten betwijfelen. Misschien een puntendeeling. Alkmaarsche Boys V gaat een bezoek brengen aan Schagen IV en ook de rood- witten zullen er niet zonder kleerscheuren afkomen. Spoorvogels I gaat naar Akersloot II en zal de punten mee naar huis nemen, terwyl we in de ontmoeting Grootschermer II Graftdijk II de thuisclub de meeste kans geven. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Niemand vermoedde, dat het nieuwe jaar zou inzetten met verrassingen in deze afdee- ling, die uiteindelijk speciaal voor V.I.O.S. het meeste succes zou opleveren. V.I.O.S. immers wy voorspelden het reeds wist thuis op het nippertje te winnen van Ber- dos, waardoor zij de bovenste plaats van de Bergenaren konden overnemen, vooral ook daar de belangrijke wedstryd voor H.S.V. te Heiloo tegen S.V.W. uit Heerhugowaard in een 11-gelyk spel eindigde. Alhoewel Ber- dos de leiding kon nemen te Warmenhuizen moesten zy die toch op den duur afstr.an en tenslotte wist V.I.O.S. nog met 32 te win nen. H.S.V. speelde ver beneden haar kunnen, waarvan S.V.W. dermate wist te profitee- ren, dat zy met een kostbaar puntje naar Heerhugowaard vertrokken. De uitslag was 11, wat de verhouding dan ook goed weer gaf. Ook de Alkmaarders hadden pech, daar zy met een invaller voor hun midvoor naar Geel-Zwart te 't Zand vertrokken. Geel- Zwart is een lastige tegenstander op eigen terrein, dat heeft A.F.C. dein ook ondervon den. Zij moesten tenslotte genoegen nemen met een gelijk spel, 11. Waardoor zy hun kans op de bovenste plaats zoo goed als ze ker verspeelde. De belangrijke strijd voor de onderste plaats is een eclatante overwinning gewor den voor de S.R.C.-menschen, die daarmede meteen de laatste plaats hebben afgestaan aan hun slachtoffer, n.L Z.A.P. uit Anna- Paulowna. Een goed resultaat van de S.R.C.- ers, die 1938 dus goed inzette. De stand is nu: V.I.O:S. 8 6 1 1 24—13 13 H.S.V. 7 5 2 0 34—6 12 A.F.C. 9 4 4 1 25—13 12 Berdos 8 6 0 2 33—21 12 S.V.W. 8 3 2 3 23—24 8 Geel-Zwart 9 2 1 6 21—28 5 S.R.C. 9 1 2 6 16—37 4 Z.A.P. 9 1 0 8 19—52 2 Voor Zondag a.s. staan drie wedstrijden in deze af deeling op het programma. V.I.O.S. en Z.A.P. zijn vrij van spelen. Doordat V.I, O.S. niet speelt krygt H.S.V. eindelyk een goede kans om zich een plaatsje hooger op te werken, althans wanneer zy den wed stryd tegen het op papier veel zwakkere S.R.C. te Schagen weten te winnen. Alhoe wel S.R.C. Zondag een goed resultaat heeft weten te bereiken, gelooven wy toch niet, dat zy H.S.V. in Schagen zullen kunnen weerstaan. Dat het echter 81 zal worden, zooals de wedstrijd in Heiloo, gelooven wij niet, omdat eigen grond voor S.R.C. een be langrijke factor is. Doet daarom uw uiterste best, Heilooërs! Onze plaatselijke vereeniging A.F.C. gaat op bezoek by S.V.W. De wedstryd van ver leden week heeft de A.F.C.-ers geen bevre diging gegeven, maar of zij dat nu te Heer hugowaard zullen krijgen, betwyfelen wy eveneens. Want wanneer er één vereeni ging flink t{pn zich af kan bijten op eigen terrein, dan is het wel S.V.W. Het beloofd een spannende kamp te worden. Dat de be tere techniek van A.F.C. over het enthou siasme van S.V.W. zal zegevieren is voor de A.F.C.-ers te wenschen. Wij hopen dat A.F.C. zoo volledig mogelijk zal uitkomen, misschien is dan een goed resultaat niet uit gesloten. BerdosGeel-Zwart is een kamp, die een zich herstellend Geel-Zwart laat zien tegen een gedeprimeerd Berdos. Toch gelooven wy dat Berdos voldoende zelfvertrouwen heeft om zich eveneens van hun jongste ne derlaag te hc-stellen. Berdos is op eigen ter rein nog ongeslagen en aangemoedigd door eigen supporters zal zy dan ook wel trach ten hun kans op de bovenste plaats zoo goed mogelijk te verdedigen. Toch zal zij moeten oppassen, want het is genoeg bekend, dat wanneer Geel-Zwart het op „zyn heupen heeft" dat zij dan in staat zyn een zeer goe de partij ten beste te geven. Wanneer wy dus deze wedstrijden over zien zijn wy ervan overtuigd, dat Zondag a.s. weer een andere vereeniging dan V.I.O.S aan den kop zal gaan. Hockey. MET FRISSCHEN MOED HET NIEUWE JAAR IN! De Alkmaarsche hoyekey-horden betre den morgen weer de slagvelden, gesterkt en getraind door het spelen van eenige Kerst- en Nieuwjaarspartijen, waarvan we de verslagen maar achterwege hebben ge laten, gezien de betrekkelijke onbelangrijk heid van deze partijtjes. Het eerste elftal der groen-witten speelt Zondag in Den Haag tegen het bijzonder sterke S. O. S., alhoewel in December ge bleken is, dat die heeren toch geen onneem bare veste verdedigen, zoodat er toch wel een kansje is, dat de Alkmaarsche storm- loopen 'n klein succesje kunnen opleveren. Hurley I, de leiders der 3e klasse D, ontvangen Alkmaar II, die echter hun huid wel zoo duur mogelijk zullen gaan verkoo- pen. Een bijzonder spannende wedstrijd zal het gevolg zijn van dit Alkmaarsche voor nemen. Het derde heeft vrij; de dames gaan naar Zandvoort aan Zee!. Ze zullen daar tegen standers vinden, die niet voor de poes zyn en de dames moeten zich vooral niet te sterk voelen door de geflatteerde overwin ning in den thuiswedstrijd op deze club be haald. Bedenkt wel, dat Alkmaar op de tweede plaats staat met gelijk puntenaantal als de leiders, zoodat geen enkele wedstryd meer verloren mag worden! Dus: spelen meiskes! Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 7 Januari 1938. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet: C. A. P. te Oude-Niedorp, C. M. te Oude- Niedorp, ieder teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. M. L. te Schoorl, A. V. T. te Alkmaar, ieder 3 boete of 1 week tuchtschool. G. B. te Amsterdam, J G. te Warmenhuizen, N. V. D. te Noord- wijkerhout, J. B. te Den Helder, J. A. A. te Bergen, G. V. te St. Maartensbrug, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. B. te Broek op Langendijk, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. H. S. te Egmond aan Zee, J. J. B. te Graft, P. W. te Assendelft, C. B. te Heemskerk, A. S. te Heerhugowaard, L. J. J. P. te Beverwijk, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. S. te Oudkarspel, M. de G. te Alkmaar, J. G. A. S. te Heiloo, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. S. te Bergen, T. C. M. te Bergen, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. H. H. te Winkel, 4 boete of 3 dagen hechtenis. J. G. te Egmond aan Zee, 2 X 2 boete of 2 x 2 dagen hechtenis, p! S. te Alkmaar, P. R. te Alkmaar, P. B. te Uitgeest, ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis. P. H. C. te Amsterdam, C. L. te Noord- scharwoude, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. P. A. J. D. te Zijpe, C. M. te Heer hugowaard, C. v. t. R. te Broek op Langen dijk, R. L. W. te Anna-Paulowna, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. F. v. B. te Rot terdam, 2 X f 3 boete of 2 x 3 dagen hech tenis. P. S. te Akersloot, 2 4 boette of 2 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Poli tieverordeningen Th. v. Z. te Hoofddorp, 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. v. W. te Alkmaar, A. J. te Alkmaar, A. K. te Alkmaar, J. V. te Am sterdam, H. M. te Beverwijk, J. D. te Alk maar, ieder 1 3 boete of 2 dagen hechtenis. N. W. L. te Limmen, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. L. te Alkmaar, J. W. te Uit geest, J. D. te Alkmaar, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van Art. 453 van het Wetboek van Straf recht (openbare dronkenschap): P. S. te Akersloot 10 boete of 6 dagen hechtenis. S. P. N. te Velsen, J. K. te Heer hugowaard, ieder 6 boete of 6 dagen hech tenis. Overtredingen van de IJk- wet: S. J. H. te Barsingerhorn 1 boete of 1 dag hechtenis. K. H. te Beemster, 2 boete of 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van de gewichten. Overtredingen van de Ar beidswet: P. J. B. te Bergen, J. B. te Bergen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vis- scherijwet: M. S. te Alkmaar, 3 boete of 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van den hengel. Overtreding van de Win kelsluitingswet: K. B. te Alkmaar, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de vleeschkeuringswet: C. A. te Castricum, 60 boete of 30 dagen hechtenis. DR. FRIEDRICH ADLER VEROORDEELD. Tot vier maanden gevangenisstraf wegens gebruik van valsche pas. De Rotterdamsche rechtbank deed gister middag uitspraak in de strafzaak tegen dr. Friedrich Wolfgang Adler, secretaris van de Socialistische Arbeidersinternationale, 53 jaar oud, wonende te Brussel. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 29 Augustus j.L te Rotterdam opzettelijk ge bruik heeft gemaakt van een valsche reis- pas, die op een anderen naam stond dan de zijne en ook andere gegevens bevatte, welke niet op verdachte toepasselijk waren. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bekezen en veroordeelde hem tot vier maanden gevangenisstraf. Het O.M. had 1 250 boete subs. 100 dagen hechtenis geëischt. Adler van een valsche pas gebruik maak te omdat hij in zijn kwaliteit van secreta ris der S. A. I. niet in Duitschland en Oostenrijk kan komen en rekening moest houden met de mogelijkheid dat het vlieg tuig, waarmee hij van Praag naar Amster dam vloog, tot een landing op Duitsch of Oostenryksch grondgebied gedwongen zou kunnen worden. De rechtbank deed verder nog uitspraak in de zaak tegen den 50-jarigen Oosten- rijkschen ingenieur M. G. thans te Den Haag woonachtig, en den 30-jarigen Duit- scher Erwin E. F. J., los werkman zonder vaste woonplaats of verblijfplaats, die bei den eveneens van een valschen pas hadden gebruik gemaakt. Zij werden resp. veroor deeld tot 250 boete, subs. 50 dagen hech tenis, en vier maanden gevangenisstraf. De eisch was voor G. vier maanden ge vangenisstraf en voor F. een j 'X- Op de internationale beurzen is het Nieuwe jaar niet slecht ingezet. Vooral de Aymsterdamsche beurs leg de een grooten weerstand aan den dag. Teleurstelling over het in terim-dividend van de Koninklijke. Het nieuwe jaar is, wat de stemming op de internationale beurzen betreft, niet slecht ingezet. Toch kan men niet zeggen, dat er in den feitelijken toestand, althans wat het economisch leven betreft, veel is veranderd, dat hiertoe aanleiding kon geven. De Nieuwjaarsede van den president van de Vereenigde Staten kan toch nauwe lijks als een stimulans voor het bedrijfs leven worden beschouwd. Voor de zooveel- ste maal brak de president daarin een lans voor een betere samenwerking 'tusschen werkgever en werknemer echter vlak nadat enkele zynere meest vertrouwde raadsman nen te kennen hadden gegeven dat aan de plutocratische neigingen van een klein aan tal families, welke het geheele economische leven naar hun hand dreigden te zetten, nu maar eens een eind moest komen, daarby te kennen gevende, dat deze lieden van den president op weinig medewerking moesten rekenen. Opnieuw betoogde hy, dat het ge zamenlijke inkomen moest worden verhoogd en in het komende jaar van 65 milliard dol lar of 100 milliard dollar moest worden gebracht. Hoe hy zich dat voorstelt, werd er niet bjj verteld. Het is dan ook niet goed in te zien hoe zulks mogelijk is zonder op nieuw tot het wapen der devaluatie te grij pen waartoe in 1934 werd besloten. Want het is nu wel zeer gemakkelijk voor Roose- velt om te betoogen dat sedert hy zyn be kende of beruchte N.IH.A.-politiek begon, het inkomen van de Amerikaansche bevol king is toegenomen, maar hy laat daarby na, er op te wijzen dat verreweg het groot ste gedeelte werd verkregen als gevolg van de depreciatie, die een sterke prijsstijging ten gevolge had. M.a.w. tegenover het ge stegen volksinkomen staat een belangrijke stijging van den levensstandaard en tot dat bedrag kan dus allerminst van een reeëele verbetering worden gesproken. Naast depre ciatie bestaat natuurlyk ook nog de moge lijkheid van inflatie via den bekenden weg Een krant, die werh'lijk wordt gelezen, Moei voor uw zaali afdoende wexenl ven de deficitalre budgetpolitiek. Dezen zal de president echter zeer waarschijnlijk wel niet verder op durven, omdat hij er dan op kan rekenen een zeer grooten tegenstand te ontmoeten. De zoo juist gepubliceerde cij fers omtrent de openbare schuld wijzen de enorme hoogte aan van 37.297.000.060 dollar tegen nog slechts 19 milliard dollar in 1929. En dat men, ondanks de steeds weer opdui kende berichten van een sluitend budget, daar nog lang niet aan toe is, blijkt wel uit het feit dat voor het eerste halfjaar het te kort 645 millioen dollar beloopt. Voor Frankrijk luiden de berichten al even bijster gunstig. Hoewel minister Bon net nog slechts kort geleden met niet wei nig trots verklaarde, dat de schatkist over voldoende middelen beschikte om alle aan spraken het hoofd te bieden, meer in het Bijzonder om de in December vervallende Ponden-credieten af te lossen, blijkt uit den thans gepubliceerden weekstaat van de Ban- que de France, dat de Staat andermaal voor eenige milliarden een beroep heeft moeten doen op het bij de wet van Juli 1937 by de Banque de France ingeruimde crediet. Naar bekend, beliep dit destijds reeds frs. 15 mil liard en werd toen met frs. 10 milliard ver hoogd. Zoodoende is momenteel voor een bedrag van frs. bijna frs. 23 milliard op dit ciediet gedisponeerd. Dat langs dezen weg het inflatieproces feitelijk niet meer is te stuiten zal wel geen verklaring meer be hoeven en de geleidelijk flauwer wordende stemming voor den Franschen franc, is hieruit dan ook volkomen verklaarbaar. Onze beurs gaf dra na de opening in het nieuwe jaar blijk met de beste bedoelingen het jaar in te willen gaan. Een kleine dom per vormde echter de aankondiging van het interim-dividend ad 6 pCt. van de Konink lijke. Immers de beurs had zich reeds gerui- men tijd ingesteld op een interim-uitkeering van 7 tot 8 pCt., op grond van het feit dat in 1936 5 pCt. werd uitgekeerd en algemeen aangenomen werd, dat het jaar 1937 voor de petroleummaatschappijen als een zeer gunstig kon worden aangemerkt. Dat de Shell Transport and Trading Company, de zustermaatschappij van de Koninklijke, haar interim-dividend ongewijzigd op 7K pCt heeft gehandhaafd, vindt zijn verklaring in de bonus van 20 pCt., welke de aandeelhou ders in 1937 hebben ontvangen. Vanzelfspre kend houdt de beurs zich thans weer bezig met gissingen omtrent het te verwachten slot-dividend. Naar bekend, bedroeg dit het vorige jaar 11 pCt., waardoor het geheele dividend op 16 >4 pCt. kwam. Sommigen meenen op een slotuitkeering te mogen re kenen van 14 pCt„ waardoor het dividend over het geheele jaar 1937 op 20 pCt zou komen. Het is duidelijk dat het hier slechts gissingen betreffen, en dat niets met zeker heid valt te voorspellen. Natuurlijk mag men aannemen dat het bestuur op dit mo ment wel om en naby een idee heeft over de in het ^fgeloopen jaar behaalde winst, maar men moet niet vergeten dat een conserva tief geleid lichaam als de Koninklijke, haar dividend-politiek niet alleen baseert op de concrete resultaten van het achter haar lig gend jaar, maar evenzeer op de toekomst verwachtingen. Blijken deze in de direct voor ons liggende maanden niet al te hoog te moeten worden aangeslagen dan zal zulks in de slotuitkeering zijn weerspiegeling vin den. Een hausse factor voor de beurs vormden de gepubliceerde productie en verkoopcij fers van de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam. Deze toch kunnen zeer bevredigend «wor den genoemd. Voor 1937 blijkt toch dat de rubberoogst van 12.8 millioen K.G. werd verkocht tegen gemiddeld 37 cent per half K.G. tegen 26.74 cent in 1937. De palmolie werd geraliseerd tegen 15 y, cent per K.G. of 151 per ton. By een jaarproductie van 39.000 ton, vormt dit dus een opbrengst van circa 6 millioen. Het vorige jaar bedroeg de prijs per K.G. 11.055 cent. Ten slotte leverden de palmpit- ten, waarvan 8500 ton werden geprodu ceerd, per K.G. een opbrengst van 7 cent tegen 5 ct. in 1936. Er van uitgaande dat de R.C.M.A. een kostprijs voor rubber heeft van circa 17 cent per K.G. en men van den evengenoemden opbrengstprijs van 37 cent een goede 5 cent dient af te trekken voor kosten (vennootschapsbelasting, uit voerrecht e.d.), dan is het duidelijk dat op basis van deze cijfers een tweemaal zoo groote winst als voor 1936 kan worden ver wacht Dit betreft natuurlijk slechts de rubber. Ook voor de palmolie liggen de ver houdingen echter beduidend, gunstiger dan in 1936, al was het alleen maar vanwege de veel grootere oogst. Voor 1938 wordt zelfs een nog grootere oogst dan voor 1937 ver wacht t.w. 44.500 ton, waarvan thans reeds 16.300 ton is verkocht tot den prijs van 161 per ton. Zoodoende mag men globaal aan nemen dat wat de Maatschappij in 1938 ten gevolge van de rubber-restrictie minder zal kunnen verkoopen, zy weer door de ver- groote palmolie productie zal goedmaken. Glimlachte Leider van 't weerkundig station: „Het weerbericht van vandaag bevalt me niet. De kat wascht zich achter het oor, en dat beteekent regen!"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10