DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NA DEN DOOD VAN BARMAT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 6 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Zaterdag 8 Januari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargong De algemeene toestand. Een tragedie van ongekenden omvang. DE LIJKSCHOUWING. Onverminderde gevechten bij Teruel. De rechtsche commandant heeft zich overgegeven. Vaderschap voor ex-Edward VIII. Een heuglijk geheim. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE Alkmaar, 8 Januari. Nederland vergroot zijn leger en brengt het jaarlij ksch contingent dienstplichtigen van rond 20.000 op rond 30.000. Wy staan dus thans in het teeken der legeruitbrei- ding. Maar daarin staan wij niet alleen. Leest maar eens, hoe de Italiaansche vloot er over 2 jaar zal uitzien: 4 pantserschepen van 35.000 ton elk; 4 pantserkruisers van 24.000 ton; 7 kruisers van 10.000 ton; 12 oceaankruisers, 12 krui sers van 5 tot 8000 ton; 12 verkennings vaartuigen van 2000 ton; 20 groote torpedo- bootjagers; 24 kleine torpedoboot jagers, 32 zware torpedobooten en dan nog ruim 100 onderzeeërs en talrijke oude schepen. Dat is dus alleen de Italiaansche zeevloot. 't Spreekt vanzelf, dat de luchtvloot en het landleger naar verhouding even sterk zijn. Zoodat Italië meer en meer de groote ge wapende mogendheid wordt, die een directe bedreiging voor Frankrijk en Engeland kan zijn Wat doet Frankrijk nu? Het moet een ant woord geven op de Italiaansche vlootplan- nen. Dat antwoord is al klaar: ook na de voltooiing van de Italiaansche vloot zal de Fransche nog grooter zyn. Want Frankrijk bouwt ook en zal thans nogmaals tot een uitbreiding overgaan. Er komen twee nieu we linieschepen, drie pantserschepen van 35.000 ton en nog het noodige „kleingoed". Amerika trekt zich van deze Italiaansche plannen weinig aan. Alleen zal men daar wat meer spoed betrachten met den aan bouw. In Duitsche militaire kringen zegt men volledig begrip te hebben voor het besluit van de Italiaansche regeering, om twee nieuwe linieschepen en een groot aantal nieuwe duikbooten te bouwen. Het Italiaan sche programma zal geen gevolgen met zich meebrengen voor het Duitsche vlootpro- gramma, dat is vastgesteld in overeenstem ming met Engeland in 1935. Niettemin wordt niet ontkend, dat overeenkomstig dit ver drag en als gevolg van de Engelsche vloot- uitbreiding, Duitschland den aanbouw van een aantal nieuwe oorlogsschepen over weegt. Men geeft echter geen bijzonder heden over de wijze waarop Duitschland deze uitbreiding denkt te ondernemen en hoe het tonnage, dat ter beschikking staat gebruikt zal worden. Dat wil zeggen: men zegt nog niet aan te kunnen geven of men zal uitbreiden met nieuwe, krachtiger be wapende schepen, of met schepen van groo ter tonnage. Te Londen beschouwt men den Italiaan- schen aanbouw als een krachtsinspanning welke parallel loopt aan die van de andere vlootmogendheden. Men spreekt over het Italiaansche besluit wel op dezelfde manier, als dezer dagen te Washington gesproken is over den kruistocht tegen de democratische landen, nl dat verband wijst men op een be richt uit Japan, volgens hetwelk de nieuwe linieschepen van dit land een inhoud van 46,000 ton zullen hebben en bewapend zullen zyn met kanonnen van 16 duim. Indien dit bericht juist is, dan zou de indruk die door het Italiaansche initiatief ontstaan is, ver sterkt worden, dat Engeland genoodzaakt zou zyn de veiligheidsclausule van de vloot- overeenkomst van 1936 in werking te stel len. Deze clausule zou Engeland toelaten het voor linieschepen vastgestelde tonnage van 35.000 te overschrijden indien een buiten- landsche mogendheid die overschreed. Men spreekt thans over linieschepen van 46.000 tot 52.000 ton met kanonnen van 16 duim en men verheelt zich niet, dat een dergelijke vergrooting van tonnage betrekking zou hebben op alle linievloten. De kwestie van het evenwicht in de Mid- dellandsche Zee is door dit besluit van Mus- solini weer eens ten zeerste op den voor grond gebracht. Men hecht de grootste be- teekenis aan de besprekingen van de admi raliteit en aan de beslissingen die mogelijk in de eerstvolgende maanden genomen zul len worden. De Londensche avondbladen, die het bericht uit Rome publiceeren, verge lijken alle de sterkte van de Italiaansche met die van de Fransche MiddeHandsche Zeevloot. De vergelijking valt in het voo deel van de eerste uit. Ook m dlPl0^. kringen wordt veel over deze vergelyking gXankrïk zal in de komende jaren over twee linieschepen van 35.000 ton be^hlk twee kruisers van 26.000 ton en Ji 23.000 ton. Eenige daarvan zyn g«aoderm seerde oudere kruisers. Daarentegen Italië over vier linieschepen van85.000 ton en 4 kruisers van 23,000 ton, alle beschikken. Men neemt aan, dat a Frankrijk zal noodzaken niet a programma van aanbouw te v maar ook een aantal nieuwe schepen op de helling te zetten, die Frankrijk weer duidelijk overwicht zullen geven. Men bracht vroeger veelal naar vore dat aangezien Frankrijk zijn voornaamste krachten richtte op het leger, Engeland di ten aanzien van de vloot moest doen. wat vroeger gold, behoeft thans nog me (Van onzen correspondent). Brussel, 7 Januari 1937. Julius Barmat is de vijfde persoon die in de als het Barmatproces bekende geval overlijdt. Eerst overleed een di recteur van de Nationale Bank, de heer Tilmont, toen hij vernam dat de Appenzellwissels, door Barmat afge staan, door de Zwitsersche bank als valsch werden beschouwd. Generaal Etienne pleegde zelfmoord tijdens een proces toen hij op het punt stond als getuige te worden onderhoord. Ook de heer Anspach-Pruissant advocaat, die bij Goldzieher Penso was be trokken overleed. Zoo pas overleed gouverneur Franck, die slechts als getuige in het Barmatproces was ver schenen en nu is het de beurt aan Barmat zelf. Het bericht van zijn overlijden heeft een zekere sensatie verwekt en het spreekt van zelf ddt men in allerlei kringen aan dit plot selinge overlijden allerlei beschou wingen vastknoopt, waarvan men de beteekenis zal begrijpen door de over weging van een blad als „La Nation Beige", dat een hevige campagne heeft gevoerd in verband met de Barmat- zaak, namelyk dat Barmat talrijke geheimen met zich in het graf mee neemt en dat zekere personen dit met verlichting zullen vernemen. In een vorigen brief hebben wij nog op het geval Barmat gewezen. De grond van de zaak is voldoende bekend en ook de reden van uitlevering aan het Belgische gerecht. Wat uit de krantenberichten voor het publiek minder blijkt is dat het Bel gische gerecht in de laatste maanden ten opzichte van Barmat bijna uitsluitend ge handeld heeft onder invloed van de open bare meening. Dit heeft tot maatregelen geleid welke in menschelijk opzicht niet edelmoedig zijn te noemen, waarbij de per soon van Barmat buiten beschouwing blijft. Het Brusselsche parket heeft er nooit aan gedacht de uitlevering te vragen van Bar mat voor de zaak van Goldzieher Penso, welke veel belangrijker was dan de zaak van de Floramijn te Bochum, die overigens ook niet nieuw was. Maar toen was de po litieke campagne in verband met Barmat niet zoo erg, of liever zij werd niet eens gevoerd. De Florazaak is dan het voor wendsel geweest om Barmat in handen te krijgen en men mag gerust aannemen dat het gerecht hierdoor heeft willen bewijzen aan de openbare meening dat het onaf hankelijk is, dat het niets of niemand ont ziet, ook niet de hooggeplaatsen, die, vol gens de beweringen van sommige organen, door Barmat in het gedrang zouden kun nen worden gebracht. Dat het Nederlandsche gerecht de uitle vering heeft toegestaan, of liever heeft geadviseerd aan de regeering komt hierbij niet in' bespreking. Wel verdient het vaststelling dat het Nederlandsche gerecht bij de uitleveringspapieren van Barmat ook een certificaat heeft gevoegd van dr. Dubios, uit Amsterdam, luidende dat hij kon worden vervoerd. Het gerecht heeft zich dus tegen alle verantwoordelijkheid in verband met den ziekelijken toestand van Barmat willen dekken. Aldus werd ons de aanwezigheid van dit certificaat uitgelegd. Bij zijn aankomst in België, per auto, be gon echter het pijnlijke karakter van heel de zaak. Barmat kreeg geen toelating om met een particuliere auto de reis voort te zetten. Men zou immers kunnen vertellen hebben dat voor Barmat een uitzondering gelden. De afstand tusschen de verschil lende zeeën waar Engeland mogelijk met zijn vloot zou moeten optreden is zoo groot, dat Engeland zeker niet overal op hetzelfde moment de sterkste zou kunnen zijn. De om standigheden dwingen Frankrijk de strate gische situatie in de Middellandsche zee duidelijk voor oogen te stellen. Van de mate, waarin Frankrijk in staat zal zijn dit te doen, zal het afhangen in hoe verre de Engelsche vloot bestemd kan wor den voor den Atlantischen Oceaan en de Noordzee. In parlementaire kringen is men van meening dat indien deze problemen op een goeden dag onderwerp van besprekin gen uit zouden maken, het nut van deze be sprekingen afhankelijk zou zijn van de mo gelijkheid om snel tot resultaten te komen. werd gemaakt en dat hy gunsten genoot. Dit wou het gerecht blijkbaar ook vermij den en aldus werd Barmat verplicht met den celwagen te reizen. Te Antwerpen verklaarde hij niet in staat te zijn nog ver der te gaan, doch hiermee werd geen reke ning gehouden. Men weet dat Barmat, eenmaal te Brus sel aangekomen, verklaarde niet in staat te zijn zich naar het gerechtshof te laten voeren. Zijn raadsman, mr. Beaucarne, heeft hem gesteund door alle middelen doch tot op het laatste oogenblik is Bar mat beschouwd geworden als een man van slechten wil, als een simulateur. Hij werd overgebracht naar cel 405 van de zieken- afdeeling in de gevangenis en de raadka mer verplaatste zich zelf naar Vorst om de aflevering van het aanhoudingsbevel tegen hem te bekrachtigen voor een maand. Van Maandag af heeft zijn advocaat alle moge lijke stappen gedaan om er de aandacht op te vestigen dat Barmat geen comedie speelde, dat hij ernstig ziek was, en dat hij naar een private kliniek moest worden overgebracht. Dit werd hem geweigerd op advies van den gevangenisdokter, die zijn toestand niet van dien aard achtte dat een dergelijke maatregel noodzakelijk was. Alsdan heeft de advocaat zich tot dr. De- jonghe gewend te Amsterdam, die Barmat aldaar heeft verpleegd, om een certificaat te bekomen over de behandeling die hij Barmat had voorgeschreven en over de ziekte zelf. Ook dat getuigschrift heeft niet geholpen. Er is niemand gevonden gewor den die de verantwoordelijkheid durfde op zich nemen van den toestand van Barmat zoo ernstig mogelijk te onderzoeken en er de gevolgtrekkingen uit te halen die voor de hard lagen. Men zou weer de openbare meening den indruk hebben gegeven dat Barmat een bijzondere gunsteling was, dat hij niet alleen kolossale discontocredieten kon losmaken van de Nationale Bank, maar dat hij ook kon verkrijgen dat het gerecht hem speciaal behandelde. Er werd voorgesteld dat hij zijn paspoort zou heb ben geconsigneerd bij het gerecht, maar ook dat werd geen waarborg gehad. Mevrouw Barmat was intusschen te Brus sel aangekomen, om een bezoek te brengen aan haar gemaal. Dit werd toegestaan doch alhoewel gevraagd werd dat zij hem zou mogen ontmoeten in de cel zelf van de ziekenafdeeling werd dit geweigerd. Men beschouwde Barmat in staat om zijn vrouw te ontmoeten in de spreekkamer, waar beiden van elkander gescheiden waren door glas en traliën. Barmat moest op een draagstoel worden geplaatst om aldus naar de spreekkamer te worden gebracht. De verlamming, het gevolg van ruggemerg- tering, begon reeds in te treden, als voor teekenen van het naderende einde. Mevr. Barmat kon zich door haar man vrijwel niet meer doen verstaan. Hij ook kon door tongverlamming bijna niet meer spreken. De gunst van het bezoek in de cel, in plaats van in de spreekkamer, had ook verkeerd kunnen uitgelegd worden. Mevrouw Barmat gaf zich echter reken schap van den waren toestand van haar echtgenoot. Op haaij reis werd in overleg met mr. Beaucarne een dokter toegelaten, dr. De Buscher, die Woensdagavond den patiënt onderzocht en levensgevaar aan wezig achtte. Hij gaf den wensch te ken nen dat een consultatie zou plaats hebben samen met een wetsdokter, dr. Vervaeck den zieke nog onderzocht. Dit consult zou Donderdagmorgen gebeuren, maar toen was het reeds te laat. Donderdagmorgen werd mevr. Barmat gewaarschuwd in ver band met het naderende einde van haar man. Zij begaf zich naar de gevangenis, waar Barmat haar nauwelijks nog herken de. Zoo is hy in haar armen gestorven, op het ijzeren bedje van een gevangeniscel, eenzaam Onmiddellijk nadat het afster ven bekend is geworden heeft het parket 't besluit genomen dat de sectie moest worden uitgevoerd. Dit is vannamiddag gebeurd door de prof. M. Héger en prof. Héger Gilbert. De hersenen en de ruggegraat zullen nog nader worden ontleed, zoodat de uitslagen van de sectie niet binnen twee of drie da gen zullen bekend worden. De advocaat die gevraagd had met een eigen dokter de verrichting te mogen bijwonen werd afge wezen. Weer is de maatregel van de sectie door het parket toegepast om de openbare meening tegemoet te komen, die, wellicht, dit sterfgeval, van een zooveelbesproken man als Barmat, in de gevangenis zelf, vooraleer hij over den grond van zyn zaak werd ondervraagd, vreemd kan vinden. Het parket heeft hierbij ook af te rekenen met het advies van degenen die denken of dachten dat het plotselinge einde van Barmat niet alleen aan zijn ziekte is te wij ten. Het wil beschikken over een rapport, steunende op de sectie zelf. Voor Zondag zal de teraardebestelling, of liever het ver voer naar Nederland niet plaats hebben. Aldus Barmat op ellendige wijze geëin digd. De omstandigheden en de juiste at mosfeer waarin het zich heeft voorgedaan verdienen vermelding voor een man die zooveel hartstochten heeft doen ontketenen en die volgens de woorden van den open baren aanklager, naar het voorbeeld van een Stavisky, slechts ruine op zijn weg heeft gezaaid. Havas meldde gisteravond uit Barce- lona, dat de rechtsche kolonel Rey d'Han- court, de militaire commandant van Te ruel, zich met 1500 man heeft overge geven. Hier volgt nog een beschrijving van den strijd bij Teruel, afkomstig van een Ha- vas-berichtgever, verblijvende aan recht sche zijde: Hevige aanvallen en tegenaanvallen van beide kanten wisselen zich aan het front van Teruel nog steeds af. De natio- listen, die door de dalen oprukken, zijn gedwongen zwaren strijd te leveren voor iedere vijandelijke stelling, die zij willen nemen. De regeeringstroepen, die al hun posities op de hoogten hebben, genieten ten zeerste van de voordeelen van het ter rein. Zij maken bij hun verdediging ge bruik van tanks. Dikwijls worden de stel lingen door niet meer dan een handvol mannen verdedigd. Ondanks deze moei lijkheden gelukt het den nationalisten vooruit te komeh. Soms zijn er uren mee gemoeid om een klein lapje grond te ver overen, waarover dan een afdeeling kan oprukken en een heuvel omsingelen, welke niet in een frontaanval kon worden geno men. De artillerievoorbereidingen aan recht sche zijde, hoewel van korten duur, zijn desondanks zijn afdoende. Wanneer de infanterie een stormloop begint, komt dadelijk ook de rechtsche luchtmacht in actie. Zij laat haar bommen vallen op de plaatsen, die door de artillerie niet bereikt zijn, om vervolgens laag te vliegen en met de mitrailleurs de infanterie te helpen. Het schijnt, dat de regeeringstroepen op het oogenblik pogen de verdedigers van Villastar (ten Zuiden van Teruel aan den weg naar Cuenca) te hulp te komen; in tusschen verwacht men aan rechtsche zij de den val van Villastar zeer binnenkort. Zeker is, dat de republikeinen verwoeden tegenstand zullen bieden aan de troepen, die uit het Zuiden langs den weg van Cuenca oprukken, want het doel der na tionalisten is een aanval op den straatweg TeruelValencia. Zou deze aanval succes hebben, dan voorziet men een terugtrek ken op groote schaal van de regeerings troepen ten Noorden en Noord-Oosten van Teruel. Afgezien van de resultaten, waarop de rechtsche troepen, die uit het Zuiden oprukken, zich beroemen, voeren zij be langrijke operaties uit in de streek van Celadas. Ononderbroken gevechten van ongewone hevigheid worden hier al eenige dagen gevoerd. De wèl verschanste vijand verdedigt zich tot het uiterste. De hellin gen hier staan onder het voortdurend vuur van de artillerie van beide zijden. De nationalistische luchtmacht is krachtig in de weer. Toegegeven wordt dat de recht sche vorderingen gering zijn, maar ten slotte zouden toch stellingen van uitne mend belang in handen van de aanvallers zijn gevallen. Het terrein ligt vol gesneu velden en gewonden. De temperatuur is gedaald tot tien gra den onder nul, zoo meldt tenslotte deze berichtgever aan rechtsche zijde. Naar nog uit Gibraltar gemeld wordt, zouden Italiaansche en Duitsche troepen, die zich op het oogenblik te Malaga bevin den, bezig zijn hun oorlogsuitrusting te voltooien met het oog op een groot offen sief der rechtschen tegen Almeria. Naar men verder zegt, zou Queipo de Llano binnenkort uit Sevilla te Malaga aanko men om over de aanvalsplannen met de Italiaansche en Duitsche deskundigen overleg te plegen. Strydberichten uit Barcelona. Naar nog uit Barcelona gemeld wordt, hebben de rechtschen hun aanvallen in de streek ten Noorden van Concud en ten Zuidwesten van de Muela de Teruel ver dubbeld. Het rechtsche offensief stuitte evenwel af op een krachtigen tegenstand der republikeinen, die in het Zuidwesten zelfs tegenaanvallen konden ondernemen en stellingen bezetten, welke hen in staat stellen den weg van Villastar naar Teruel te beheerschen. Voor het eerst sedert de strijd om Teruel begonnen is, hebben Ita liaansche troepen in de eerste linies ge streden, aldus ten slotte de berichten uit Barcelona. De hertogin van Windsor, de echtge- noote van den hertog van Windsor, ex- koning van Engeland, verkeert in blijde verwachting. Wij ontleenen dit bericht aan La Stampa, een zeer betrouwbaar blad te Turijn. Le Stampa deelt mee, dat de herto gin van Windsor, die zoo men weet te Cannes vertoeft, met Kerstmis een gala feest te Monte-Carlo bijwoonde, waar van zij zich plotseling verwijderde^ voorgevend dat zij zich onwel voelde. Toen de vrienden van den hertog, die zich in zijn omgeving bevonden, nader informeerden, vertrouwde de hertog hun onder strenge geheimhouding toe, dat zijn gemalin in gezegende omstan digheden verkeerde. Het spreekt haast vanzelf, dat deze vrienden het heuglijke nieuws niet voor zich konden houden. Een redactie-lid van La Stampa ver nam het bericht uit zeer betrouwbare bron. Rott Nwsb. DE REEDER BERNSTEIN TOT ZWARE STRAF VEROORDEELD. In het proces tegen den Duitschen ree der Arnold Bernstein en eenige zy- ner directeuren en employe's, die beschul digd werden van volksverraad en overtre ding der deviezenbepaling, is gistermorgen te Hamburg vonnis gewezen. Bernstein zelf werd wegens overtreding van de wet inzake volksverraad en wegens verscheidene overtredingen der deviezen- bepalingen en wegens begunstiging tot 2}£ jaar tuchthuisstraf en een geldboete van een millioen mark veroordeeld. De beklaagde Gupel werd wegens ver scheidene overtredingen der deviezenwet- ten tot 2jaar gevangenisstraf en 615.000 mark boete veroordeeld, Wolff wegens het zelfde feit tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en 50.000 mark boete en Grunsfeld wegens begunstiging tot twee maanden gevangenisstraf. Een smokkeltruc, die niet opging. - Een vrouwelijk amateur-smokkelaar, die uit Luxemburg de Duitsche grens wilde over schrijden, is te Trier door de hitte van een kachel verraden. Toen haar gevraagd werd, of zij iets had aan te geven, en zij ontken nend antwoordde, was de douanebeambte niet tevreden en verzocht hij haar in de v/achtkamer te gaan, totdat hij een vrouwe lijk ambtenaar had gehaald om haar aan den lijve te onderzoeken. De „verdachte" kreeg een plaats toegewezen bij een kachel in het vertrek. Toen de douanebeambte terugkwam, kon hij met een oogopslag vaststellen, dat zijn vermoedens juist geble ken waren: de hitte van de kachel had na melijk een pak rundvet, dat de vrouw tus schen haar kleeren verborgen had, tot smelten gebracht. Het vet was door haar kleeding heengedrongen en droop op den grond af. De vrouw kreeg vanzelfsprekend een flinke boete. Ernstige overstroomingen. - Tenge volge van de hevige regens in sommige ge bieden van Anatolië zyn de rivieren buiten hun oevers getreden. De Guediz heeft ver scheidene dorpen onder water gezet. Geluk kig konden de bewoners nog tydig een goed heenkomen zoeken. Drie personen zijn evenwel omgekomen. Het spoorwegverkeer is bijna onmogelijk geworden. Ook de Men- deriz is buiten de oevers getreden. Men werkt met koortsachtige haast aan de ver sterking van de dijken. De storm op de Zwarte Zee duurt nog voort. Oostenrijkers uit Slovenië gezet. - De „Tagespost" maakt melding van berich ten uit Maribor, volgens welke een tiental Oostenrijkers, die gewoonlijk op Slovenisch gebied verblijf hielden, door de Zuid-Slavi sche autoriteiten uit het land gezet zyn. Het betreft leden van de landaristocratie, oud-ambenaren en industriëelen. Men zou de uitzetting moeten beschouwen als een represaille-maatregel tegen de arrestatie van 'n Zuid-Slaviër te Graz, die onder ver denking van spionnage stond. Ook Duit- schers in Slovenië zou het lastig gemaakt worden. Ernstig ongeluk bij Praag. - Gister middag is in Dejvice, een voorstad van Praag, een motorwagen van de tram ont spoord en tegen een paal van het electrische net gebotst. De twee aanhangwagens scho ven in elkaar. Bij dit ongeluk vielen twee dooden terwijl drie-en-vijftig personen wer den gewond. Zeventien der gewonden zijn er ernstig aan toe.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1