Er ging een week voorbij ABDIJSIROOP ^Binnenland Slop dien hoest Felle brand te Rotterdam. De brandstoffenbijslag. AKKER's verstèrkte k**- TWEEDE BLAD. Uit Texel komt het bericht, dat Woens dag op 97-jarigen leeftijd de oudste inwo ner is overleden, die barbier is geweest. Een barbier zal men op het eiland wel terug kunnen krijgen, maar dat Texel nu zonder oudsten inwoner is, maakt het eiland minder interessant dan het tot dusver geweest is. Aan de Enkhuizer Crt. wordt gemeld, dat de IJsclub de mooie vlakte van „Shangai" in orde maakte toen de regen weer spel breker werd. Gelukkig begon het later weer te vriezen, zoodat per omroeper de opening van de baan kon worden aange- Icondigd. „Heerlijk in de luwte van den dijk gele gen, hebben tientallen reeds van de eerste ijsvreugde geprofiteerd, maar het is helaas een korte vreugde geweest", zegt het blad. Dat is te begrijpen. Het is bij regen en vorst geen pretje om aan den dijk te lig gen. Wij denken dat deze tientallen Enk- huizenaren een leelijke verkoudheid hebben opgeloopen. In Egmond aan Zee heeft men Oudejaars avond gevierd en wel zoo luidruchtig, dat de politie om twee uur in den nacht de straten heeft moeten schoonvegen. Wy veronderstellen, dat de herriemakers tydens die schoonmaakbeurt zich niet on betuigd hebben gelaten. Uit Oudorp wordt gemeld, dat er in het laatste kwartaal van 1937 geen enkele in woner is gestorven. Wy vermoedden al, dat Oudorp een dorp was waar men oud zal kunnen worden. Van de vergadering van den Ijsbond te Stompetoren wordt medegedeeld, dat de voorzitter onder algemeene instemming een bal opwierp voor betere verlichting. Waarschijnlyk is dit een van de vuur ballen geweest, die gewoonlijk buitenshuis worden afgestoken. De Bergenaren, die op een garnizoen gehoopt hebben, zijn allesbehalve tevreden, dat er thans een in Weert zal worden ge vestigd. Nu men de soldaten in Bergen weert, wil men ze biykbaar in Weert bergen. Volgens een onzer groote bladen heeft op Nieuwjaarsdag een Amsterdammer een zeebad in Camperduin genomen. De man is niet lang in het water gebleven, maar de zee lichtte en de toeschouwers zagen dui zenden kristallen van den zwemmer in het water opspatten. Wy vermoeden, dat deze kristallen man maar kort in het water is gebleven, om geen gevaar te loopen dat hy zou smelten. De Schager Crt. meldt, dat er aan den Langendyk een Oranjeboom zal worden geplant en dat de heeren Kroon en Metse laar het bestuur bij de voorbereidende werkzaamheden terzijde zullen staan. Waarschijnlyk zullen zij het gat graven waarin de boom geplant zal worden. Op Oudejaarsdag is de koe, die onlangs onbeheerd in Heerhugowaard is aangetrof fen publiek verkocht. Van de 126 welke het dier opbracht was het grootste deel voor de gemeente bestemd omdat die het „stuk vee geschut" had. Het zal den schutters in Heerhugowaard wel bekend zyn, dat er ook door het De partement van Defensie groote bedragen voor een „stuk geschut" worden uitgege ven. Op initiatief van de Wieringer Brand- waarborgmaatschappy is een vergadering belegd om te komen tot een brandalarm- inrichting. De opperbrandmeester kwam, volgens het verslag, op tegen een bericht in de Wieringer Crt. waarin vermeld was, dat de spuit vaak arriveerde als het te laat was Volgens zyn verklaring is er bij brand nog nooit een tweede perceel verbrand omdat de spuit te laat kwam. Blijkbaar schijnt men in Wieringen eerst te mogen klagen als de spuit by het ver branden van het derde perceel te laat is gekomen. In Leiden heeft de burgemeester met diverse professoren een comité gevormd om Jan Lina by zyn gouden jubileum te huldigen. De jubilaris, zoo wordt gemeld, heeft het van een gewonen witkiel tot chef-kruier aan het station gebracht. Alweer een bewijs, dat men het ver kan brengen als men maar over een kruiwagen kan beschikken. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de hofjager Spek, hoewel hij goed vooruit gaat, het ziekenhuis nog niet heeft kunnen ver laten. De heeren, die aan de hofjachten deelne men zullen dus vooreerst niet met spek kunnen schieten. By de Nieuwjaarsrede van den burge meester van Den Haag hadden de echtge- nooten van den burgemeester en van de wethouders op de gereserveerde tribune plaats genomen, zegt een onzer groote bla den. Wy weten niet hoeveel echtgenooten van den burgemeester daar gezeten hebben, maar men doet het beste er niet te veel de publieke aandacht op te vestigen. Een Bulgaar liet zyn gezin zeven jaar lang niets van zich hooren. Twee jaar ge leden werd uit een ziekenhuis bericht, dat hy overleden was en zyn zoons legden een krans op het graf en verdeelden zyn be zittingen. Thans is de schyndoode plotseling in zijn gezin teruggekeerd en heeft zijn geld op- geëischt ioodat de familie niet weet wat zij moet beginnen. Als wy een goeden raad mogen geven, moet de familie beginnen het geld van den grafkrans terug te vragen. Opslagplaats ging in vlammen op. In den vroegen morgen heeft een felle brand gewoed in een der opslag plaatsen van de N.V. Everest, een on- derafdeeling van de N.V. Arnoldi van de Bergh's Handelmaatschappij, geves tigd aan de Nassauhaven-Westzyde te Rotterdam. De brand, die zich tot ver in den omtrek tegen den nachtelyken hemel afteekende, liet zich al spoedig zoo ernstig aanzien, dat groot alarm werd gemaakt, waarop binnen zeer korten tijd drie motorspuiten, een groot aantal slangenwagens en later nog eenige dryvende stoomers uitrukten. De brand weer heeft den brand echter zoo deskun dig aangepakt, dat zy hem vrij spoedig on der de knie had. Een der houten loodsen, ongeveer 15 by 50 meter, is echter, evenals de opgeslagen houtwerken, een prooi der vlammen geworden. Door tot nu toe niet bekende oorzaak is de brand uitgebroken in den hoek, die wordt gevormd door het samenvallen van den vleugel van de by de meubelmakery behoorende houtloods en de opslagplaats. Vandaar hebben de vlammen zich meege deeld aan de geheele opslagplaats van huis houdelijke artikelen, waarin zich groote party en withouten artikelen bevonden. Zo als begrijpelijk, brandde dit hout als ev-u lier en weldra schoten tegen den donkeren hemel groote vlammen omhoog, terwijl von kenregens op de by gebouwen en omliggen de panden neerdaalden. In de schoepen van het veilinggebouw onder het dak bevonden zich 30.000 aard beienmandjes en 2000 andere kisten en man den, terwyl ook veel ander emballage daar was opgeslagen. Indien de brand inderdaad ook naar het veilinggebouw was overgesla gen, was de situatie ongetwijfeld ernstiger geworden. Nu arriveerden kort na elkaar nog eenige slangenwagens, die in totaal met zes stralen op de waterleiding gingen werken. Motor spuit 1, die aan den persoonsdam op open water ging werken, legde twee slangen uit en met de groote watermassa van dit mach tige hulpmiddel ging men den brand aan deze zijde te lijf. Hierna rukten nog twee motorspuiten uit, welke zóó geplaatst werden, dat men nu den brand aan drie zyden had ingesloten, terwyl de vierde zyde aan den waterkant lag, zoodat de brandende stukken achter wand in het water vielen en geen verdere uitbreiding konden veroorzaken. Spoedig bleek, dat de opslagplaats niet meer te houden was. Eenige dryvende stoo mers hebben nog de vaste straalpyp ge werkt, maar men heeft er zich toe bepaald, de omliggende gebouwen nat te houden en een groot deel van het materiaal te concen- treeren in de meubelmakery, die dan ook behouden is. Het personeel, dat om half zeven op het werk kwam, is teruggezonden met de bood schap, om half acht terug te komen. Tegen dien tijd had men den brand ook volledig onder de knie. AANVARING OP DE WESTERSCHELDE. Het op weg van Antwerpen naar zee zijnde Zweedsche s.s. „Marianne" is tijdens de vaart op de Westerschelde in aanvaring gekomen met het eveneens Zweedsche s/s. „Balboa". Te Terneuzen gestationneerde sleep- booten zijn uitgevaren voor het eventueel verleenen van assistentie. Een nader bericht meldt, dat het s.s. „Marianne", dat lichte averij heeft ge kregen aan het voorschip aan bakboordzijde, de haven van Vlissingen is binnen geloopen voor onderzoek en eventueele reparatie. Inzake deze aanvaring vernemen wy nog, dat de schade, welke de „Marianne" heeft bekomen, boven de waterlijn ligt. Verwacht wordt, dat het schip na goedkeuring door den expert de reis zal voortzetten. De „Balboa" heeft toen ook de reis ver volgd. Ministerieele circulaire. De minister van Sociale Zaken heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebe sturen betreffende den brandstoffenbijslag, waarin hy herinnert aan zyn vorige circu laire inzake dit onderwerp en waarin de minister bepaald heeft, dat degenen, die geen volle week by de werkverschaffing zyn geplaatst, dan wel periodiek zyn te werkgesteld, den brandstoffenbyslag slechts kunnen ontvangen voor de dagen of weken, gedurende welke zij by de werkverschaffing arbeiden. Dit voorschrift blijkt aldus schrijft de minister thans in sommige gevallen on bevredigende consequenties te hebben ten aanzien van de tewerkgestelden, doordat de gesteunden, ook al ontvangen zij tenge volge van gezinsinkomsten een lage steun- uitkeering, wel wekelijks brandstoffenbyslag ontvangen. De minister is bereid aan dit bezwaar tegemoet te komen, doch zou het niet juist achten, wanneer aan de tewerkgestelden ook over de dagen, c.q. weken, dat zij niet arbeiden, de volle brandstoffenbijslag werd toegekend. Immers, het gemiddeld inkomen is ook bij de periodieke tewerkstelling hooger dan het bedrag, dat aan steun zou -worden ont vangen. Hierin ligt reeds een zekere com pensatie. Daarenboven ontvangen de ge steunden niet steeds den vollen brandstof fenbijslag tengevolge van het voorschrift, dat by geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbyslag en bi gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en brandstoffenbijslag ten hoogste mag be dragen 95 van het loon, dat de betrokken arbeider ten tyde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, in dien hij niet werkloos was. Met deze factoren rekening houdend, keurt de minister goed, dat aan de arbeiders, die geen volle week by de werkverschaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn te werkgesteld, te rekenen van 10 Januari 1938 over de dagen, c.q. weken, dat zij niet zijn tewerkgesteld (de z.g. wandeldagen of -weken) wordt uitgekeerd 50 van het bedrag, dat zij, met inachtneming van de ministerieele circulaire van 29 November j.1 als brandstoffenbijslag zouden ontvangen indien zij over bedoelde dagen, c.q. weken, wel tewerkgesteld waren geweest. REGELING VOOR HULPBESTELLERS ENZ. In haar vergadering van Dinsdag 4 Jan 1938 behandelde de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken het regeeringsvoorstel tot het treffen van een regeling, welke de mogelijkheid opent hulpbestellers, met behoud eener be looning gebaseerd op den plaatselijken loonstandaard, instede van op arbeidsover eenkomst, in tijdelijk ambtelijk verband in dienst te nemen en te houden door hen te benoemen tot „arbeiders in tijdelyken dienst". Zoodanige aanstelling zal het bezwaar van onvoldoende toekomst- en gezinsverzor ging dezer hulpbestellers afdoende onder vangen, wijl zij 2 jaar na zoodanige aan stelling onder de pensioenwet vallen. Ook ten aanzien van andere onderdeelen der rechtspositie geeft de aanstelling in tij- delijken dienst belanghebbenden niet onbe langrijke voordeelen, boven het contract' verband (wachtgeldregeling na 5 jaar, gunstige regeling ziekengeld, jaarlijksch verlof e.a.) De commissie vereenigde zich dan ook met dit regeeringsvoorstel, hetwelk aan de bezwaren, verbonden aan de bekende zoom- kwestie en de verdere uitbreiding vooral ten plattelande van het aantal hulpbestel lers belangrijk tegemoet komt. Slechts be sloot zy daarbij der regeering te verzoeken maatregelen te nemen ter voorkoming van achteruitgang in netto loon by zoodanige aanstelling en belanghebbenden, al blijven zy bezoldigd overeenkomstig een plaatselijken loonstandaard, in het genot te stellen van de voor tijdelijke ambtenaren gebruikelijke kindertoelage. Naar aanleiding van enkele voorstellen tot wijziging en aanvulling van de in Kon. beslpit van 24 Maart 1928^ Stbl.no. 108, op genomen lijst van ambten, met uitzicht op vervroegd ouderdomspensioen op 55-jarigen leeftijd, besloot de commissie zich slechts met deze voorstellen vereenigende voor zoover de wijzigingen slechts van formeelen aard waren te achten der regeering te adviseeren deze lijst in haar geheel aan een herziening in overleg met de commissie te onderwerpen. Voorts besloot de commissie, naar aanlei ding van een desbetreffend verzoek van organisatie-zijde gedaan, de aandacht der regeering te vestigen op het gemis in het arbeidsovereenkomstenbesluit van bepalin gen, welke de mogelijkheid openen om ook aan contractanten by ziekte een tegemoet koming in verpleegkosten te geven, en haar te verzoeken te willen overwegen of en in hoeverre ook voor dit contractpersoneel een regeling, als voor de ambtenaren in Art. 47 van het Algemeen Rijksambtenarenregle ment opgenomen, zoude kunnen worden getroffen. De commissie vereenigde zich met ver schillende regeeringsvoorstellen tot wyzi- ging en aanvulling van het bezoldigings besluit. TWEE SCHEPEN IN HET IJS BEKNELD. De motorboot „Idonia" van de Urker Stoomboot Maatschappij heeft gistermiddag de haven van Urk verlaten met bestemming Kampen. Het schip heeft twee passagiers voor Kampen aan boord. Ten gevolge van een motordefect en het zware ijs is de Idonia" in het ys bekneld geraakt. Het stoomschip „Jhr. von Geusau" is ter assistentie uitgevaren, doch later onver richter zake in de haven van Urk terugge keerd. Toen de „Jhr. von Geusau" de haven van Urk weer binnenvoer, gaf het motor schip „Idonia" noodseinen. De „Jhr. von Geusau" is daarop ten tweeden male uitge varen. Thans zitten beide schepen in het ijs bij Urk bekneld. De vastgeloopen schepen weer vlot. Gemeld wordt nader, dat de ..Jhr. van Geusau" zich uit het ijs heeft weten los te werken en de „Udonea" te bereiken. In langzaam tempo voeren de schepen daarop naar de haven terug, waar zij om vijf uur arriveerden. De middagdienst op Kampen is hierdoor dus uitgevallen. Men hoopt de vaart heden op normale wyze te hervatten. Vanochtend had ook reeds de postboot Sirene", welke om elf uur op het eiland moest aankomen, aanzienlijke vertraging. Drie uur over tijd liep het vaartuig de haven binnen. De „Jhr. van Geusau", die van Enkhuizen kwam, arriveerde drie-en-een half uur te laat. De beurtschipper Romkes, die heden ochtend met zyn botter van Urk naar Kam pen was vertrokken, is er niet in geslaagd deze stad te bereiken. Men vreest, dat het schip in het ijs by den Ketel bekneld is geraakt. Ook de beurtschipper Kamper, welke tus- schen Urk en Amsterdam vaart, zag zich tegenover groote moeilijkheden geplaatst. Op ongeveer vier kilometer van het eiland be vindt hy zich tusschen groote ijsmassa's, zoo dat hy slechts uiterst langzaam in de rich ting van het eiland vorderde. RESTAURATIE NED. HERV. KERK. Een gift van H. M. de koningin H. M. de koningin heeft een gift geschon ken voor de restauratie van de uit de vijf tiende eeuw dateerende Ned. Herv. kerk Geertruidenberg. te DE SLUITING VAN EEN MEEL FABRIEK TE VOORBURG. Ministerieel antwoord Op de vragen van het Tweede Kamerlid Loerakker (r.k.) in verband met de sluiting van de meelfabriek N.V. Koechlin te Voor burg hebben de ministers van economische zaken en van sociale zaken het volgende geantwoord: Het is den ministers bekend, dat de meel fabriek N.V. Koechlin te Voorburg gesloten is wegens opneming van dit bedrijf in het hoofdbedrijf van de N.V. meelfabriek „De Sleutels" te Leiden, en dat het personeel van eerstgenoemde fabriek voor een deel ontslagen is. Uit verkregen inlichtingen is gebleken dat de N.V. Koechlin ten aanzien van de gewezen arbeiders, waarvan inderdaad meerdere vele jaren in dienst der onderne ming waren, eenige financieele voorzienin gen heeft getroffen. Verschillende van die arbeiders echter zullen voor hun levenson derhoud mede op de hulp der overheid zijn aangewezen. Hieraan kan nog worden toe gevoegd, dat ongeveer een vierde deel dei- arbeiders in dienst van de N.V. meelfabriek De Sleutels" is overgegaan. Behalve laatst- bedoelden zijn ook in dienst gebleven de vertegenwoordigers voor den verkoop en het kantoorpersoneel. De minister van economische zaken is van oordeel, dat, ook al zou door de huidige regeling van den tarwesteun indirect een zoodanige bescherming aan de Nederland sche maalindustrie worden verleend als door den steller der vragen wordt veron dersteld, deze indirecte bescherming nog niet medebrengt, dat een meelfabriek nu ook geen maatregelen mag nemen om tot een doelmatiger bedrijfsuitoefening, als b.v. een om economische redenen gewenschte concentratie van de industrie, te geraken. Met betrekking tot de wijze, waarop de arbeiders zyn ontslagen, merkt de minister van sociale zaken op, dat hij hoewel be treurende, dat een aantal arbeiders werk loos geworden is en ten deele ten laste van de overheid komt de middelen mist om hierin verandering te brengen. DE RIJWIELPLAATJESMISERE. Politie arresteert dieven, doch moet ze weer vrijlaten. Gisteravond ontdekten twee surveillee- rende agenten van politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam, dat in het plantsoen op het Mercatorplein twee mannen zich verdacht ophielden. Zij beslo ten eens poolshoogte te gaan nemen en kon den op een afstand waarnemen, dat het tweetal bezig was in den grond te graven. Dit kwam natuurlijk den agenten erg ver dacht voor en toen de „grondwerkers" met hun arbeid gereed waren reden de agenten hen tegemoet en met één oogopslag herken den zy twee goede bekenden, die de reputa tie hadden onbeheerde rijwielen van plaat jes, lantaarns en andere onderdeelen te ontdoen. Het duurde dan ook niet lang of het tweetal zat binnen de muren van het politiebureau, in afwachting van het onder zoek naar hun zonderlinge bezigheid. Dit leidde tot de ontdekking van eenige belas- tingmerken, welke op de plaats waar het tweetal gegraven had, in den grond verstopt werden aangetroffen. De gearresteerde, een 37-jarig varensgezel en zijn makker, een 24- jarige houtbewerker uit de binnenstad, wer den in verzekerde bewaring gesteld. Dit avontuur zou beiden opnieuw voor de-i strafrechter hebben gebracht ware het niet, dat de politie, ondanks navraag aan de ver schillende bureaux en posthuizen, tevergeefs moest wachten op aangifte van de ont vreemde plaatjes, met het gevolg dat na zes uur beide mannen, die natuurlyk ontkenden zich aan diefstal te hebben schuldig ge maakt, weer op vrije voeten moesten wor den gesteld. Aan het feit, dat de respectieve eigenaars óf talmen met het doen van aangifte óf zien de moeite daarvoor niet getroosten, hebben twee beruchte sujetten op dit gebied thans weer vry spel om opnieuw aan den slag te gaan. DE ONBEWAAKTE Wielrijder door trein gegrepen. Gisteren is op den onbewaakten over weg aan den Barnewinkel te Apeldoorn de bejaarde wielrijder G. Zuidam, vee handelaar, bij het passeeren van de spoor lijn, door den trein, die om 9.47 uit Apel doorn naar Zutphen vertrokken was, ge- giepen. De man werd eenige meters meegesleurd en bleef ernstig gewond langs de lyn liggen. Twee dokters van „Het Apeldoornsche Bosch" verleenden de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn werd overgebracht. Gistermiddag drie uur is de heer Z. aan de opgeloopen verwondingen overleden. uS verm°edelijk te wijten aan et feit, dat het uitzicht op de spoorlijn in de richting Apeldoorn ernstig wordt be- lemmeid door een aan de rechterzijde gelegen seinhuisje. DE MOEILIJKHEDEN VAN „ARTIS". Een comité tot steun uit de bur gerij opgericht. Naar wij vernemen heeft zich, klaar blijkelijk mede als gevolg van de publica ties in den laatsten tijd omtrent de moei lijkheden van „Artis uit de burgerij van Amsterdam een comité gevormd, dat zich ten doel stelt om, indien door steun van overheidswege de druk der groote geld- leeningen kan worden weggenomen „Artis" af te helpen van zijn overfge exploitatietekorten. Dit comité is met zijn voorbereidingen en. z&l in den loop der volgende week zijn plannen kenbaar maken. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoeat-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, Abdijsiroop ls vanouds een natuurlijk kruiden- middel. bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhallngs-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter Is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwlngen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeintr. De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenlgt dus nu ln zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,.'s Werelds béste Hoest-siroop", Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeellger het gebruik. KRANTENKNIPSELS OP SCHOOL. Genoegelyk en niet onbelangrijk leermiddel. In het jongste nummer van „Paedago- gische Studiën" doet dr. J. P. Duyverman verslag van een proef die hij by het onder wijs in de Staatsinrichting op de H. B. S. heeft genomen: gedurende een half jaar moesten de leerlingen courantenknipsels verzamelen, die een illustratie konden vormen van het op school besprokene. Schr. hecht groote waarde aan dezen vorm van „zelfwerkzaamheid" der leerlingen: de spaarzaam toegemeten schooltijd wordt verruimd, het onderwijs wordt levender en actueeler, en ook komt er meer contact met andere schoolvakken. Veel tyd be hoeft voor dit werk niet van de les te worden afgenomen. Een overzicht, dat de schrijver geeft, toont dat de leerlingen in betrekkelijk korten tijd een collectie knipsels kunnen verzamelen, die het terrein van de Staats inrichting voor een zeer groot deel be strijkt, al had de schrijver in dit geval het opgezochte buitenkansje van een kabi netsformatie. Leeraren in andere vakken hebben ons dikwijls soortgelijke ervaringen meege deeld; de kinderen houden van knipsel verzamelingen. en zijn er na eenigen tijd in thuis als in hun postzegelalbum. Vooral bij het onderwijs in de aardrijkskunde, de geschiedenis (in het bijzonder die van de eigen woonplaats) en de vreemde talen kan men met dit pakkende leermiddel by-* zonder aardige resultaten bereiken. Bo vendien kan het er toe bijdragen de jeugd te leeren lezen, wat misschien nog het belangrijkst is. TWEEJARIG KIND ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN OVERLEDEN. Stiefvader gearresteerd. Onder verdachte omstandigheden is te Mill (N.B.) overleden een ongeveer twee jarig meisje, dat inwoonde by haar stief vader, den werkloozen grondwerker A. K. Het lijkje zou wonden hebben vertoond, welke duiden op nalatigheid ten opzichte van de verzorging van het kind. In ver band hiermede heeft de gemeentepolitie in samenwerking met de marechaussee uit Grave, den ongeveer 54-jarigen K. gear resteerd en overgebracht naar het ar restantenlokaal te Mill. Het lykje is in beslag genomen en zou vermoedelijk nog gisteravond gerechtelijk worden ge schouwd. K. staat als een zonderling bekend, ter wijl diens vrouw, de moeder van het kind, niet ten volle over haar geestvermogens beschikt. DE GEGIJZELDE JOURNALIST. Het antwoord van den minister. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van der Waerden (s.d.a.p.) in verband met de gijzeling van den heer Hansen heeft de minister van justitie geantwoord, dat hij niet beschikt over middelen om een einde te maken aan een door den rechter ingevolge artikel 221 van het wetboek van strafvordering bevolen gijzeling. Overigens hebben de vragen inmiddels voor het onderwerpelijke geval practische beteekenis verloren, aangezien de bedoelde gegijzeld^ bij beschikking van de recht1 bank te 's-Gravenihage uit de gijzeling is ontslagen. Bij de betrokken gijzeling zyn geen fei ten of omstandigheden gebleken, welke den minister tot eenige nadere voorzie ning aanleiding zouden kunnen geven. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Verkeersstremming op den over weg te Amsterdam. Gisteravond is een locomotief van een rangeerdeel door onbekende oorzaak met een as uit de rails geloopen, juist op den drukken spoorwegovergang van de Lin- naeusstraat te Amsterdam. Het gevolg van de ontsporing was, dat men een der beide stellen spoorboomen gesloten liet, zoodat het venteer langs een der doorgangen geleid moest worden. Na korten tijd slaag de het treinpersoneel er evenwel in de locomotief weer in de rails te krijgen, waarmede de verkeersstagnatie was opge heven. Het déraillement geschiedde op een hulpspoor, dat is aangelegd ten behoeve van het zandstorten voor de spoorweg- werken, zoodat het treinverkeer er geen hinder van ondervond.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6