JUovmciaal Tlieuws bergen JjtQezotideti Stukken Verkeersongelukken. Branden. WIERINGERWAARD BlROEK OP LANGENDIJK HEERHUGOWAARD LIMMEN HEILOO WIERINGEN EGMOND A. D. HOEF EGMOND AAN ZEE SCHOORL TWEEDE BLAD. 3 AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond is op den Utrechtschen straat weg. ter hoogte van den Kroostweg te Zeist een bediende van een Utrechtsch meubel- rragazijn met zijn hoog opgeladen bakfiets met de Zeister tram in botsing gekomen. Het slachtoffer is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Zeist aan de opgeloopen ver wondingen overleden. Vermoed wordt, dat de hooge last van de fiets den man het noodige uitzicht op den weg heeft belemmerd, ten gevolge waarvan de aanrijding geschiedde. ERNSTIG AUTO-ONGELUK, JON GEN AANGEREDEN EN ZWAAR GEWOND. Op den drukken verkeersweg Rijssen Wierden is gisteravond een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een r.uto, bestuurd door mejuffrouw Olt- hof uit Wierden, reed een het paard bespan nen kar, welke rrujt turf beladen was, ach terop. Hoewel deze behoorlijk verlicht was, heeft de automobiliste het voertuig waar schijnlijk te laat bemerkt. Om een botsing te vermijden heeft zij den wagen toen scherp rechts gepasseerd. Het gevolg was echter, dat een veertienjarige jongen, die naast den wagen liep, door de auto werd ge grepen en ernstig gewond. Mej. O. kon het stuur niet houden en reed in een sloot. Zij bracht het er, evenals een inzittende heer, goed af, terwijl de auto slechts licht bescha digd werd. De jongen, zekere Boersma uit Nijverdal, is ter plaatse door dokter Oost hoek uit Rijssen behandeld, waarna hij naar het ziekenhuis te Almelo is vervoerd. FABRIEKSBRAND TE SNEEK. Gisteravond heeft brand gewoed in de veevoerderfabriek „De Vlijt" van de firma Kok, tevens maalderij van den Aartsdio- cesanen boeren- en tuindersbond te Sneek. Werklieden, die bezig waren met het los sen van een met maïs geladen schip, be merkten, dat in de nabijheid van de fa- brieksmachinekamer, welke uitgerust was met een ruw-oliemotor, branu was uitge broken. Het vuur ontwikkelde zich zeer snel, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat het oliereservoir had vlam gevat. Van de machinekamer sloeg de brand over naar den bovengelegen meelzolder en opslag plaats, zoodat hij zich zeer ernstig liet aan zien. De brandweer rukte met groot materiaal uit en tastte het vuur krachtig aan. Tegen zeven uur behoefde voor uitbreiding van den brand geen vrees meer te bestaan. De schade is nog niet te overzien,- maar men verwacht toch, dat zij aanzienlijk is, mede, omdat een groote hoeveelheid vee koeken, welke was opgeslagen, door het bluschwater voor gebruik ongeschikt is ge worden. Het woonhuis van den heer Kok en het kantoor van den A.B.T.B. hebben slechts geringe schade bekomen. De voorraad vee voeder en de kantoorinventaris waren ver zekerd bij den A.B.T.B. De schade aan het woonhuis wordt eveneens door verzekering gedekt. De firma is echter niet tegen be drijfsschade verzekerd. SIGARENWINKEL UITGEBRAND IN DE RESIDENTIE. Hedennacht, te ruim half één, zag een late voorbijganger, dat er brand was uitgebroken in een sigarenwinkel aan den Denneweg, hoek Spekstraat, een filiaal van de firma X. J. van Thuil te Den Haag. De uiteraard zeer brandbare voorraden sigaren en sigaretten, welke in den winkel lagen opgestapeld, stonden reeds gedeel telijk in vlam, waardoor de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. Het feit echter, dat de vlammen nog geen gelegenheid hadden gekregen naar buiten te slaan, toen de motorspuit van het hoofdbureau ter plaatse verscheen, voor kwam erger. Met één straal was de brandweer het vuur nu spoedig meester. De winkel brandde niettemin grootendeels uit, ter wijl de aanwezige voorraden sigaren en sigaretten verloren gingen. De oorzaak moet gezocht worden in oververhitting van de afvoerpijp van een gaskachel. De filiaalhouder, de heer M. van der Heijde, die boven den winkel woont en sliep, had niets van den brand gemerkt. Hij was door voorbijgangers ge wekt. Gevonden voorwerpen. Gevonden: Een bruine muts; vul potlood met platten dop; paar blauwe kin derhandschoenen; rosé vulpotlood; linnen boodschappentasch; sierspeld; boodschap- pentasch met portemonnaie; streng witte kralen; paar grijze wollen heerenhand schoenen; gekleurde boodschappentasch; blauwe ceintuur; enkele rozenkransen in étui; bruine portemonnaie. Grasverpachtingen. De Donderdag gehouden openbare grasverpachtingen in het Raadhuis heeft de volgende resultaten opgeleverd: Ver huurd werd de bermen van den Kerkedyk aan H. Schotten voor 0.50; het Groene- hekslaantje aan H. Schotten voor O.lü; de Langezijdsakker met kapelkrofje aan J. de Waard voor 10; een weiland aan de Voert, ten oosten, van de brug, aan J. Zwakman Pzn. voor 25; de grasbermen van -den Bergerweg van de Veerebrug tot aan de Noordzijde van perceel van van Amersfoort voor 8 aan A. Delis; de gras bermen van den Bergerweg van de Veere brug tot den Nesdijk met inbegrip van een stukje weiland ten oosten van den Ber- gerweg voor 10 aan J. Hollenberg, de grasbermen van den Bergerweg van het perceel van van Amersfoort tot aan den voormaligen tol aan D. van Amersfoort voor 10. Feestplannen. Voor de viering van de a.s. vorste lijke geboorte zijn de volgende voorberei dingen getroffen. Zoodra de geboorte bekend zal zijn ge maakt, zal de torenklok 20 minuten wor den geluid. Op den dag, volgende op die der ge boorte, zullen de schoolkinderen 's mor gens in de school worden getracteerd, terwijl later in een of anderen vorm een blijvend aandenken zal worden aange boden. Verder zal op dien dag, des nam. 2 uur, een herdenkingsbijeenkomst in de Ned. Herv. kerk worden gehouden, terwijl de muziekvereeniging „Ons Genoegen" des avonds 7 uur een rondgang zal maken door de kom van het dorp, waarna de danslokalen gelegenheid zullen bieden tot feestelijk bijeen zijn. Er wordt op gerekend, dat zooveel mo gelijk op beide dagen de vlag zal worden uitgehangen alsmede dat op den feestdag (2e dag) door werkgevers vrijaf wordt gegeven. Ziekenkas „Steunt Elkander." Vergadering van bovengenoemde ver- eeniging op Vrijdag 7 Jan. 1938 's avonds half acht in het lokaal van den heer J. de Boer, onder leiding van den heer P. Stammes. Medegedeeld werd dat zieke leden er op dienen te letten dat hun ziekenbriefjes terstond na herstel moeten worden inge leverd bij den penningmeester en niet bij één der commissarissen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental op 1 Jan. 1938 be droeg 224; 5 bestuurs- en 1 ledenvergade ring zijn gehouden. Er hebben zich 93 ziek tegevallen voorgedaan met 2317 ziekte dagen waarvoor een uitkeering is ver strekt van ƒ2423.75. Zes langdurige ziektegevallen kwamen in aanmerking voor de herverzekering. De rekening van den penningmeester gaf een nadeelig saldo aan van 180.10, zoodat het bezit der vereeniging op 1 Jan. 1938 bedroeg 2765.61. Tot afgevaardigde naar de bondsverga dering werd gekozen de heer J. Verheus. In het bestuur werden de aftredende heeren Jb. Kruk, H. Vinke en J. Voort huizen herkozen. Na rondvraag, niets van belang ople verde, werd door den voorzitter dank ge bracht voor de aangename besprekingen der leden en donateurs en dokter voor de hulp en bijstand in het afgeloopen jaar verleend. De bevolking. Het bevolkingstotaal, dat op 31 De cember van het vorige jaar vastgesteld werd op 2703 m. en 2502 vr., totaal 5205 personen, vermeerderde in den loop van het jaar door geboorte met 68 m. en 85 vr., door vestiging met 97 m. en 106 vr., totaal met 356 personen. Vermindering vond plaats door vertrek van 127 m. en 136 vr. en door overlijden met 24 m. en 28 vr., totaal 315 personen. De totale vermeerdering was dus 41 personen. Per 31 Dec. 1937 bestond de bevolking dus uit 2717 m. en 2529 vr. Het overwicht van de mannelijke bevol king, dat de laatste jaren steeds meer dan 200 had bedragen, slonk thans beneden dit getal. Ook nu deed zich het verschijnsel weer voor, dat het verlies van 60 personen door meerder vertrek dan vestiging werd ge dekt door het z.g. geboorteoverschot, dat 107 bedroeg. Dat steeds meer gebruik gemaakt wordt van ziekenhuisverpleging, ook bij bevalling, blijkt uit het feit dat van de werkelijke bevolking er 13 buiten de ge meente (v.n.1. in Alkmaar) werden ge boren. Het aantal personen, dat buiten de ge meente overleed, bedroeg eveneens 13. 1 persoon van elders werd binnen de gemeente geboren. 2 maal vond aangifte van levenlooze geboorte plaats. Het aantal huwelijken bedroeg 28 (1936 totaal 36). Geboortecijfer 29.395 (v. j. 30.802). Sterftecijfer 9.990 (v. j. 8.136). 4 maal vond aangifte plaats van geboor te van een tweeling, waarvan 3 maal 2 meisjes en 1 maal 2 jongens. Gegund. Door B. en W. is de onder architectuur van den heer D. Saai te Alkmaar aanbestede O. L.-school te Limmen (voor timmer- en metselwerk) gegund aan de firma K. Kla ver te Alkmaar en 't schilderwerk aan den heer C. J. de Rooij te Limmen. Aanbesteding. Door den architect P. J. de Kort te Alk- meer werd namens zijn principaal, den heer J. C. Th. Bakker te Warmenhuizen, Vrij dagmiddag 4 uur aanbesteed het bouwen van een bakkerij, annex winkel- en woon huis op een open terrein aan den Stations weg te Heiloo. De inschrijving stond open voor aannemers in de gemeente Heiloo. Ingekomen waren 16 biljetten. Inge schreven werd door de heeren: N. Bolten 9890, J. Opdam 9570, Joh. van Ammers 9300, A. de Geus 8780, M. J. Klaver 8775, R. Kuijper 8750, Jac. Feijen 8720, Firma M. van Steeg 8695, Jac. Kaandorp 8650, A. Bolten 8600, G. Heijne 8590, P. C. Kaandorp f 8525, P. Opdam 8494, P. J. de Haan f 8220, Th. Langedijk 8200, J. Liefting 8136. De gunning werd aangehouden. De be grooting werd niet bekend gemaakt. In het jaar 1937 werden te Wieringen 259 consenten voor de uitoefening van de kustvisscherij uitgereikt. (In 1936: 334). Voorts werden afgegeven 110 groote vischakten voor de binnenvisscherij (IJsel- meer etc.) De consenten zijn geldig van Januari t/m. December, de consenten van 1 Juli t/m. 30 Juni d.a.v. In het belang van betrokkenen wordt nog medegedeeld dat Zaterdag 8 Januari (heden) van 2—5 uur te Den Oever con senten kunnen worden bekomen. In het afgeloopen jaar werden 13 groote jachtakten uitgereikt. Een afwijzende beschikking. Nadat eerst de directeur van het P. T. T. te Alkmaar afwijzend had be schikt op het verzoek om plaatsing van een brievenbus op den Egmonderstraat- weg, te Egmond aan den Hoef, heeft thans ook de directeur-generaal der P. T. T. te 's-Gravenhage op datzelfde verzoek een afwijzende beschikking gegeven, onder het motief, dat de afstand Egmonderstraat- wegnieuwe postkantoor aan den Hee- renweg te klein wordt geacht. Brands toffenbijslag. De minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat de werkloozen, die in de werkverschaffing z.g.n. wandelweken moe ten maken, gedurende die weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn, toch een brandstof- fenbijslag ontvangen. Deze zal mogen be dragen 50 pCt. van den bijslag, dien zij zou den ontvangen, als zij wel tewerkgesteld waren. Koloniehuis prinses Juliana. Het Koloniehuis prinses Juliana, dat korten tijd gesloten is geweest, wordt we der heropend. De eerste groep kinderen zal a.s. Maandag weder ter verpleging worden opgenomen. Hervatting der werkverschaffing. De werkverschaffing bestaande in be planting, egaliseeren van duinterrein enz. die 20 December van het vorige jaar stop is gezet, zal op Maandag 10 dezer weder wor den hervat met 50 werkloozen. Toeslag voor meerderjarige zoons, B. en W. hebben ook voor deze ge meente den toeslag van 1 per week voor meerderjarige zoons van werkloozen, die zelf reeds in staat gebleken zijn in hun on derhoud te voorzien, ingevoerd. UITVOERING VAN VROOM, VRIJ EN BLIJ. De oud-katholieke Jongeliedenvereeni- ging Vroom, Vrij en Blij gaf Donderdag avond in het vereenigingsgebouw voor ge- noodigden en leden een uitvoering. Ter af wisseling van de revues, die de laatste ja ren met zooveel succes gegeven zijn, bracht de vereeniging nu het blijspel „Beurs- koorts" voor het voetlicht. Na de opening door kapelaan Th. Bakker, werd dit bekende blijspel van Max Reiman en Otto Schwarz, door de vereeniging met veel bravoure gespeeld. De heer J. Groen, de Buziau van de Egmondsche revues, speelde nu de hoofdrol van den speculeerenden apotheker Emmerling, die door zijn enervee- rende speculaties in „Laura" en zijn daar mee samenhangende snoepreisjes naar Brussel, de verdenking op zich laadt er naast zijn Lotje nog een Laura op na te houden. Hij was uitstekend in zijn rol en wist den komischen kant, zooals te ver wachten was, zoo goed van naar voren te brengen, dat de zaal den geheelen avond ge daverd heeft van den lach. Dat was wel het onomstootelijk bewijs, dat men zich amu seerde en met ingespannen verwachting den loop der vele verwikkelingen volgde. Naast dezen hoofdpersoon moet direct genoemd worden de heer B. van Pel, die op onnavolgbare wijze de rol speelde van den schoonvader, die alles van zijn speculee renden schoonzoon af weet, maar om zijn vrouw een lesje te geven, haar rustig in den waan laat dat Laura de naam is van een dame en niet van een aandeel. Een uitstekende vertolking gaf ook mej. Gul van de schoonmoeder, die haar dochter wil beschermen en meteen weer wil uithu welijken aan den advocaat Knasebeck, die de echtscheiding zal aanvragen. Maar ook de kleinere rollen werden vlot en goed ge speeld door de dames van der Pol, de Vrij, de Graaff en Dekker en de heeren Zeegers en Zwart. Voor kapelaan Bakker, die in een zeer korten tijd dit stuk heeft moeten in- studeeren, was deze succesvolle avgnd dan ook wel een bekroning van zijn werk. Tjjdens de pauze bracht de heer Th. Dek ker eenige Engelsche liedjes ten gehoore, begeleid door mej. Blaauboer aan de piano. Hij beschikt over een krachtig, klankvol ge luid, waarnaar men met genoegen luistert, al zou men zijn voordracht iets rustiger wenschen. Reeds dachten wij, dat de pauze zou ver- loopen zonder de onafscheidelijke taart-ver loting, toen de onmisbare taart toch nog ten tooneele werd gevoerd. De loten-ver- koop had nogal wat voeten in de aarde en zoo werd het nog een onverwacht lange pauze. Hopelijk trekt men hieruit de lee ring, dat er niet eeuwig taarten verloot kun nen worden en wordt er eens een ander middel bedacht om aan geld te komen! Een gezellig strijkje vulde de pauzes aan en be geleidde na afloop tot laat in den nacht de danslustige paren. Een aantrekkelijke tentoonstelling. In de kerkekamer, achter het vrien delijke kerkje in het dorp Schoorl, is door den predikant, ds. A. J. P. Boeke, een Reorganisatie-tentoonstelling ingericht. Deze tentoonstelling houdt verband met de behandeling van herziening van laat ons zeggen de „Kerkelijke grondwet", in de vergadering van de Buitengewone Synode, welke op Woensdag a.s. te 's-Gra venhage plaats vindt. Op aantrekkelijke wijze kan men hier kennis nemen van alle geschriften welke op deze reorganisatie betrekking hebben. Doch naast deze zeer belangrijke kern der tentoonstelling is nog zeer veel meer bezienswaardigs. Men vindt er vele gegevens betreffende de Oekumenisch en Oxfordbeweging, ter wijl uiteraard ook een belangrijk deel der tentoonstelling is gewijd aan de z.g. Alle- dag-kerkidee, waarvan ds. Boeke de stu wende kracht is. Het is niet mogelijk, de veelheid van onderwerpen, welke op deze tentoonstel ling zijn te vinden, te bespreken, doch een bezoek aan haar kan ten zeerste worden aanbevolen, daar de onderwerpen zeer actueel zijn. Ds. Boeke is gaarne bereid zoonoodig voorlichting te geven. Wij merken ten slotte op, dat aan het bezoeken geen kosten zijn verbonden. De blijde gebeurtenis. In het geheele land denkt men reeds weer aan een nationale viering van de te verwachten Vorstelijke geboorte en ook in deze gemeente heeft men zich opge maakt, dit heugelijk gebeuren met groote vreugde te kunnen vieren. Het welslagen van de feestelijkheden ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwe lijk heeft bewezen, dat Schoorl op zeer vreugdevolle wijze in het geluk van de Koninklijke Familie kan meeleven. Voor de kinderen der lagere scholen zal weer één feest worden georganiseerd, in het R.K. Vereenigingsgebouw te Catrijp. Naast een tractatie aan de kinderen zullen eenige attracties plaats vinden, ter wijl de verschillende commissies reeds druk bezig zijn de versieringen te doen aanbrengen. Overdracht Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. In de Woensdag a.s. te houden openbare raadsvergadering wordt door B. en W. een zeer belangrijk voorstel gedaan. Het betreft namelijk de eventueele overdracht van het Gem. Electr. Bedrijf aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. Het voorstel is zeer uitvoerig en duidelijk toegelicht en aan deze toelichting ontleenen wij het volgende: De gemeente heeft in 1917 met het P. E. N. een overeenkomst van stroomlevering gesloten voor een tijdvak van 25 jaar, de overeenkomst eindigt op 1 Januari 1943. In verband met een door den minister van Waterstaat ingenomen standpunt zal de gemeente in 1943 geen gegadigde meer zijn voor stroomlevering en zal deze dus door het P.E.N. onmiddellijk aan huis geschieden, zooals thans reeds in vele gemeenten ge schiedt. Na eenige voorbereidende besprekingen is aan de gemeente door het P.E.N. een aan bod tot overname gedaan, indien dit aanbod door de gemeente voor 1 Januari 1938 werd aanvaard, zouden voor de gemeente belang rijker voordeelen zijn te verkrijgen, dan na dien datum. In verband echter met den korten tijd die voor de noodige besprekingen restte, is de datum van 1 Januari gewijzigd in 15 Januari 1938. Twee belangrijke vragen deden zich voor, ten eerste zullen de ingezetenen van een eventueele overdracht nadeel ondervinden, door b.v. verhooging van tarieven en ten tweede, is het voor de gemeente voordeeli- ger thans of eerst in 1943 de eigen exploi tatie te beëindigen. Voor de ingezetenen zal echter de over dracht van het G.E.B. geen verhooging van stroomkosten met zich brengen. Tot 1943 zal het P.E.N. namelijk het z.g. stroomverledentarief laten gelden, d.w.z. dat zij die op 1 Januari 1938 een vol jaar stroom afnamen van het G.E.B. voor de zelfde hoeveelheid stroom een gelijk bedrag zullen betalen als tijdens de gemeentelijke exploitatie, echter bestaat het voordeel dat zij bij meergebruik slechts 5 ct. per K.W.U. behoeven te betalen, voor dat meerdere. Voor personen die op 1 Januari 1938 slechts tenminste drie maanden stroom van het G.E.B. hebben afgenomen, zal een z.g. stroomverleden worden geconstrueerd, waar door zij ook in de wellicht meer gunstige regeling dan het z.g. oppervlakte tarief komen te vallen. Tevens heeft het P.E.N. bepaald, dat in dien er ingezetenen zijn die b.v. in 1937 veel stroom hebben afgenomen, als gevolg van zeer bijzondere omstandigheden- bijvoor beeld in gevallen van ziekte, daarmede bij het bepalen van het z.g. stroomverleden tarief rekening zal worden gehouden. Ook zullen geen veranderingen of verbe teringen aan de huisinstallatie van bewoon de huizen behoeven te worden aangebracht. Er blijkt dus wel, dat met de belangen van de ingezetenen, op zeer belangrijke wijze is rekening gehouden. Volgens de berekening bij de toelichting van het voorstel gedaan blijkt dat over dracht van het G. E. B. per Januari 1938 voor de gemeente een veel hooger finan cieel voordeel met zich brengt, dan over dracht op 1 Januari 1943. De gemeente ontvangt thans van het P. E. N. een boekwaarde van 57200, welk bedrag echter wordt verminderd met een bedrag ad 12.444, wegens te weinig be steed aan onderhoud gedurende de Ge meentelijke exploitatie. Het zal dan mogelijk zijn, dat de ge meente ten laste van het bedrijf loopende geldleeningen ten bedrage van 37.900 af lost, terwijl dan nog overblijft een bedrag ad 6856. Tevens garandeert het P. E. N. gedurende de jaren 1938 tot en met 1942 een winst- uitkeering ten bedrage van 2340, terwijl dit bedrag ook ineens op 1 Januari 1938 kan worden uitgekeerd, dit wordt dan gebracht op 10.418. Bij overdracht per Januari 1938 komt dus aan de gemeente ten goede een bedrag van f 17.274. Bij voortzetting van de eigen exploitatie van het bedrijf, is het noodzakelijk om de afschrijving met 1 te verhoogen, opdat de boekwaarde door de gemeente berekend ge- Cristn-publicatie. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. STEUN KOOLZAAD OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 3 tot en met 8 Januari 1938, 0.95 pér 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.45 per 100 kg. voor voedererw ten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.20 per 100 kg. bedragen. De steun voor koolzaad van oogst 1937, dat in het tijdvak van 28 November tot en met 31 December 1937 met in achtneming van de gestelde voorschriften is verkocht, zal 0.50 per 100 kg. bedragen. Voor koolzaad van oogst 1937, dat op 31 December 1937 nog niet verkocht was, zal de steun 0.50 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 7 Januari 1938. lijk zal zijn aan die welke eventueel door het P. E. N. in 1943 wordt uitgekeerd. Daardoor zal de winst voor het bedrijf aanmerkelijk verlagen. Op de basis van de thans door het P. E. N. gedane aanbieding, kan in 1943 worden berekend op de uitbe taling van een boekwaarde ten bedrage van 25.640, welk bedrag ook weer wordt ver minderd wegens te kort besteede gelden voor onderhoud, deze vermindering is te stellen op ongeveer f 14.500, zoodat netto door de gemeente zal worden ontvangen een bedrag van 11.140. De leeningsschulden van bedrijf bedragen echter op 1 Januari 1943 21.650, zoodat het niet eens mogelijk zal blijken de schulden geheel af te lossen met de van het P. E. N. ontvangen gelden. Er blijft dus nog een schuld van 10.510 bestaan. Indien de door het bedrijf in de jaren 1938 tot en met 1942 te maken win sten, welke ongeveer zijn te ramen op 1500 per jaar, worden belegd, zal nog een gedeelte van de schuld kunnen worden af gelost, doch in het meest gunstige geval zal bij overdracht in 1943 er toch altijd nog een schuld van 2500 overblijven. Het behoeft dus vrijwel geen betoog, dat naar de in de toelichting bij het voorstel genoemde cijfers overdracht van het G. E. B. aan het P. E. N. in 1938 voor de gemeente financieel veel voordeeliger is dan over dracht in 1943, zonder renteberekening kan dit voordeel reeds op een bedrag van onge veer 20.000 worden geraamd. Voorts blijkt nog, dat het aan den admi nistrateur uit te keeren wachtgeld tot aan zijn pensioengerechtigden leeftijd voor rekening van het P. E. N. komt, terwijl de meteropnemer-geldophaler en de lijnwerker van het bedrijf door het P. E. N. in vasten dienst worden overgenomen, terwijl de wedden van deze beide ambtenaren nage noeg gelijk zullen zijn aan die, welke zij bij de gemeente verdienden. Vermelden wij nog, dat de gemeente voor de straatverlichting tot 1943 aan het P. E. N. een gelijk bedrag verschuldigd is, als de gemeente aan het eigen bedrijf betaalde. In de toelichting wordt nog medegedeeld, dat de Commissie van Bijstand voor het Electriciteitsbedrijf aan Burgemeester en Wethouders heeft geadviserd, den raad voor te stellen tot overdracht te besluiten. Wij meenen aan de toelichting te kunnen ontleenen, dat deze aangelegenheid door de betreffende colleges ernstig is overwogen, en dat het voorstel hetwelk de gemeente zulke belangrijke financieele voordeelen biedt, on getwijfeld als zeer juist erkend kan worden. SCHOOLREIZEN. Geen land ter wereld, waar naar ver houding zooveel schoolreisjes worden ge maakt, als in Nederland. Meer dan 600.000 leerlingen, van lagere en middelbare scholen trekken er elk jaar voor één of meer dagen op uit onder leiding van onderwijzer of leeraar. Het sparen voor het uitstapje 1938 is op vele scholen reeds begonnen. Schoolbesturen en oudercom missies bieden de behulpzame hand om den „pot" te doen groeien, opdat er bij het groote gebeuren geen achterblijvertjes zijn. De Gids voor Schoolreizen, een boekje, dat alle gegevens bevat, noodig om zulk een uitstapje volledig te doen slagen, wordt begin Mei a.s. wederom aan alle scholen in ons land gratis en franco toegezonden. Behalve de scholen zijn er in den lande ïonderden vereenigingen, die telken jare een Gids voor Schoolreizen aanvragen en zoo mede profiteeren van den rijken in houd. Ook het reizen van ouderen in groepsverband willen wij gaarne bevorde ren. Daarom bieden wij ieder, die als lei der van zulk een groepreis denkt te fun- geeren en aan iederen vereenigingsbe- stuurder, die het reizen in groepen wenscht te bevorderen een Gids voor Schoolreizen aan. Zendt een briefkaart, waarop U dui delijk naam en adres vermeldt en tevens mededeelt voor welke groep of vereeni ging de aanvrage is bedoeld, aan de Admi nistratie, Thomsonlaan 199 te 's-Graven hage. -U ontvangt dan begin Mei gratis en franco den Gids 1938. Indien U er nog niet vol^pende van doordrongen zijt, zal de Gids voor Schoolreizen. U bewijzen, dat U het buitenland niet noodig heeft, waar in eigen land zooveel te zien en te genieten valt; dat het reizen in groepen binnen onze landsgrenzen zeer goedkoop is. Laat het duizenden aanvragen regenen, nu, opdat er bij het bepalen, der oplage rekening mee kan worden gehouden. De redactie van den Gids voor School reizen. J. H. BOON. JAC. DAM, Onderwijzers.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7