De avond heeft een stil verloop. K.L.M.-ers hielpen Maryse Hilsz. Vtaaq en Aanbod TWEEDE BLAD. Onafgebroken aandacht der militairen in het Badhotel. DE TELEPATHE Nandoe-passagier fungeerde als tolk en gaf haar te eten. Koene durf of waaghalzerij? Zonder radio, zonder organisatie, zonder talenkennis, zonder goede kaarten. (Van onzen specialen verslaggever.) Soestdijk, 7 Januari. Spaarzaam verlicht het paleis tusschen 'de beide, statige oprijlanen. Een enkele maal flitst een lichtje aan, een enkele maal verdwijnt een lamplicht. Er heerscht rust. Om kwart voor tien wordt de telefo nische verbinding met de wachthuisjes aan de ingangen verbroken. Om elf uur worden de hekken gesloten. Geïsoleerd ligt het gebouw in den tragen, natten avond. Weldadige rust.... Een rijksveldwachter stapt langzaam ip het geelwitte licht van de ouderwetsche, zeshoekige lantaarns aan een der ingangen. Geleidelijk vervaagt zijn hooge, donkere gestalte om zich op te lossen in het donkerte van de laan. Regelmatig komt hij, regelma tig verdwijnt hij weer na even buiten ge ïnspecteerd te hebben. Zoo is het bij de eene ingangzoo is het bij de andere. Het gezag is in het don ker van de uitgestrektheden rondom het paleis, het gezag staat in het licht bij de toe gangen. Het paleis kan rustig zijn. Tegenover Trier staat het standbeeldje van den trouwen Christofel Pullmann. Fijn teekent het symbool van de wacht over het paleis zich af tegen het licht van een straat lantaarn. En in de verte weerklinkt de re gelmatige wachtstap van hem, die voor de continuïteit van de wacht over het paleis zorg draagt. Wat dat betreft is er weinig verschil tusschen 1787 en 1938. En het paleis kan rustig zijn. Auto's slieren in kleinen getale voorbij in den avond. Sommige minderen even hun vaart, een enkele stopt tot een donkere stem hem tot doorrijden maant. Slechts heel wei nig menschen houden zich op rondom het paleis. Een paar journalisten, die zich even ko men overtuigen dat er weinig of niets in de avondlijke uren te beleven is en die, na een tijd te hebben rondgedrenteld, zich weer te rugtrekken naar warme en droge oorden. De monotone tred van wachtloopende rijksveldwachters klinkt weer alleen door den avond. Het paleis kan rustig zijn. Tot de dak aanbreekt en wachtend Ne derland zich weer met hernieuwde belang stelling richt op het Witte Gebouw in het midden van ons land. Rust in de omgeving. Het Badhotel in Baarn het verhaal wordt eentonig! verkeert nog in rust. Wel zijn in den loop van den dag autoritei ten geweest, die inspectie hebben gehouden over de opgestelde apparaten, zooals telex en telefoon. Beide instrumenten zijn gereed voor het gebruik. Twee telefonisten van de P.T.T. verblijven thans in het hotel en dag en nacht is een van beiden bereikbaar. De aflossing van de officierswacht heeft vandaag wederom plaats gevonden en voor een deel bofte de Engelsche persfotograaf erbij dat luitenant Buma weer teruggeko men is. De foto die hij eenige dagen gele den maakte behoudt dus toch nog tenmin ste halve waarde. De eerste luitenant der infanterie Viseur is thans de andere officier van piket. Van heden af moet permanent door een der officieren gewaakt worden bij de telefo nische verbinding met het paleis die ten hunnen behoeve is aangelegd. Geen minuut is het toestel buiten wer king. De realiteit van de wake. Deze nieuwe order zal wel niet nalaten stimuleerend te werken op de buitenland- sche en Nederlandsche verslaggevers. Hoop doet leven Heel veel van bijzonderen aard is er voor hen niet gebeurd. Natuurlijk was het zeer onverwachte uitrijden van de prinses met prins Aschwin een welkome en belangrijke gebeurtenis. In het bijzonder voor de pers fotografen die stuk voor stuk bijzondere moeite deden een opname van H.K.H. te maken op een oogenblik dat Zij niet haar gezicht met de handen bedekte. Een Engelseh fotograaf zou naar eigen zeggen hierin geslaagd zijn. Hij leende een fiets van een jongen en reed hard voor de auto, waarin het hooge gezelschap plaats had genomen, uit. Plantte vervolgens het vehikel tegen een boom, klom er zelf in en nam een full shot van de prinses die net naar boven keek. Blijkbaar in verbou wereerdheid over 's mans halsbrekende toeren. De K.L.M. heeft het fotomateriaal reeds vervoerd en de ochtendedities in Engeland zullen waarschijnlijk met een unieke foto prijken. Aardige bijzonderheden doen zich toch nog wel voor. Getuige de helderziende juf frouw uit Breda, die het paleis even kwam waarschuwen voor den avond van heden. Na tot het paleis te zijn toegelaten kwam zij even later terug en sprak deze gedenk waardige woorden: „Ik zeg het maar één keer. Ik kom uit Breda, de Oranjestad en ik heb langs tele- pathischen weg de aanwijzing gekregen dat vanavond tusschen 10 en 12 uur een prinsje geboren zal worden". Ten tijde dat wij dit schrijven, zal de juffrouw beter doen voortaan een tele pathische omweg te zoeken. Trouwens, het Badhotel wordt over stroomd met brieven van lieden die op vele en velerlei wijzen ingevingen hebben ge kregen. Helaas zijn niet alle geestelijke in spiraties hetzelfde. Een optelsommetje levert tot uiteindelijk resultaat dat de geboorte kansen van een prins en die van een prin ses, volkomen gelijk staan. Maar daar is per slot geen helderziende voor noodig. Hotel Triër sluimert ook nog voort. Van avond heeft het voor broodjes en bronwater moeten zorgen voor het P.T.T.-personeel dat vannacht in het paleis verblijft om de puntjes op de i te zetten en dat in den ver volge ook ten paleize permanent wacht dient te houden. Inderdaad, de spanning stijgt wél. Officieren van piket in Badhotel Baarn zijn voortdurend op hun post bij de telex. Links luit. Viseur, rechts luit. Buma. (Uitsluitend 2e hands artikelen). \Van 15 regels 35 cent bij vooruit' betaling. Te koop: een lief brandkastje 10 canapé en 2 crapeauds pracht stel 20, pracht naaimachines Singer en Pfaff (sa lonmeubels) z. g. a. n. met garantie, bijna voor niets. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop: een goede piano voor 60 en een studiepiano voor 50, een huisorgel voor 35. Tevens eenige eersteklas piano's z. g. a. n. (koopjes), termijnbetaling. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop gevraagd: heele en gedeeltelijke inboedels, inventarissen en alle diverse goederen. Te koop aangeboden: brand kasten, piano's, naaimachines, meubelen, enz. Koopjes. DEKKER, Nieuwesloot 89 Prima stofzuigers te koop vanaf 7 m. 1 jaar garantie op motor. WIKKELINRICHTING Peperstraat bij den Dijk. 50 Te koop: 1 z. g. a. nieuwe moderne Frisia-haard, compl. geplaatst 40, 2 so lide Jaarsma-haarden 25 en 30, compl. S. VISSER, Smederij Kooimeerlaan a. d. Kennemerstraatweg. Te koop: 1 zware gebr. drie wielde kar, 1-2 paards maaimachine in goeden staat, ELECT. WAGENMAKERIJ „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Groote Spiegelglaskisten te koop. KERREBIJN'S Glas- en Verfhandel N.V. Groote vlag met stok en wimpel te koop. WESTERWEG 49. Wegens overcompleet te koop een één- knops radiotoestel, speelt prima, ƒ15. Aan hetzelfde adres een hutkoffer te koop gevraagd. NICOLAAS BEETSKADE 20. Vlaggen en eenige gebruikte meubelen te koop. SPOORSTRAAT 91. Te koop: Uitdraaihaard, spotprijs. Adres te bevr. bureau van dit blad. Als symbool van de wake doemt Pullmann's beeld op in den nacht. Bezoek van autoriteiten aan de installaties in het Badhotel te Baarn. Gistermiddag hebben de directeur-gene raal van P.T.T., ir. M. H. Damme, vergezeld door eenige hoofdambtenaren van het be trokken dienstvak van het hoofdbestuur van P.T.T., de heer ir. J. M. J. Hendriks, hoofd van het telefoondistrict Amsterdam, de chef van den regeeringspersdienst, de heer A. J. Lievegoed, de sous-chef van dien dienst, de heer D. J. Lambooy, een bezoek gebracht aan het Badhotel te Baarn. Zij hebben daar de verscffillende installaties bezichtigd, wel ke voor een snelle verspreiding van het be richt van de blijde gebeurtenis in de bin nen- en buitenlandsche pers in gereedheid zijn gebracht, in oogenschouw genomen. Bezichtigd werden de werkkamer van het A.N.P., waar de telexinstallaties zijn onder gebracht, de werkkamer van de journalisten en het tijdelijke telefoonkantoor. Ook de officieren, die in opdracht van den minister van defensie bij het overbrengen van het officieele bericht aanwezig zullen zijn, waren bij dit bezoek tegenwoordig. De V. P. R. O. op den nationalen feestdag. De V. P. R. O. zal op den nationalen feestdag een bijzonderen wijdingsdienst uit zenden uit het kerkgebouw der vrijzinnige hervormden te Den Haag, des avonds van 19.20 tot 20 uur. De dienst zal staan onder leiding van dr. N. A. Bruining, voorzitster van den V. P. R. O., mevrouw Jo Vincent zal in dezen dienst muzikale medewerking verleenen. Indien de V. P. R. O. over den daartoe benoodigden zendtijd beschikt, zal, aan den vooravond van den feestdag, om 19.30 uur, ds. E. D. Spelberg, predikant-secretaris van den V. P. R. O., een kort woord tot de luisteraars richten, gevolgd door zang van Max Kloos, orgelspel van Anton van der Horst en voordracht van Claudine van Witsen Elias. Er vliegt een vogel door den nacht. En op zijn rug draagt hij een record vliegster: Maryse Hilsz. Zij stuurt hem over alles heen, over de woestijn en de bergen, over de wijde vlakten van Britsch-Indië en over de bamboebos- schen Van Indo-China. Zonder radio, zonder organisatie, zonder talenkennis en met gebrekkige kaarten. Het was een passagier van de „Nan- doe" der K.L.M., die door toevallige omstandigheden in staat was, de Fran- sche aviatrice gedurende een deel van haar uitwaartsche vlucht gade te slaan. Dit begon in Basrah. De „Nandoe" zoo vertelde de lucht reiziger aan een redacteur van Aneta was tegen schemering te Basrah geland. De passagier wandelde wat rond. Onderweg had men een sportvliegtuig ingehaald en achter zich gelaten, doch veel aandacht was daaraan niet geschonken. 's Avonds zat men bij elkaar, te praten en te rusten. Toen kwam Vliegenthart bin nen, de mecanicien van de „Nandoe" en hy vertelde, dat een onbekende juffrouw in een sportvliegtuig op het vliegveld geland was. Zij had den mecarx om inlichtingen ver zocht en om wat hulp aan haar vliegtuig. En in den nacht steeg zij weer op en verliet Basrah. Den volgenden dag gebruikte men de lunch op ongeveer 1200 K.M. verder, te Karachi. En daar vernam men opnieuw van de onbekende vliegster. In den vorm van een vriendelijk verzoek aan de „Nandoe"- bemanning. De aviatrice had haar paspoort laten lig gen. En of men nu zoo vriendelijk zou wil len zijn, het voor haar mee te nemen tege lijk met een kleine lading olie. De KJL.M.-ers deden wat van hen ver langd werd, ook al moest men een half uurtje wachten voordat de olie er was. Toen men Jodhpur bereikte, viel de duis ternis reeds in. In het hotel zat de aviatrice. Aan den reiziger uit de „Nandoe" vertelde zij enkele bijzonderheden. Ja, zij was Maryse Hilsz, op recordvlucht. En zij had sinds drie dagen maar 3 uur geslapen. Haar toestel was een 220 P.K. Coudron van het Fransche gouvernement. Zij had last van gebarsten lippen, tengevolge van den wind en de koude. Zij hield niet van een geheel gesloten toestel en daarom had zy een gaatje ge- n.aakt in de voorruit. Maar natuurlijk blies daar nu de wind door. Die taalkwestie was ook lastig. Zij had groote haast om weer te starten, maar zij wilde toch eerst wat weerberichten weten. Doch daar zat nu juist de moeilijkheid in. Zij las geen woord Engelseh en hier was er zoowaar niemand, die Fransch sprak. Wat een geluk, dat de Nederlanders er waren. De passagier van de „Nandoe" maakte zich verdienstelijk als tolk. Hij zorgde, dat zij een kop chocolade kreeg en een paar sandwiches. En toen zij bekende, in het ge heel niet voor proviand gezorgd te hebben, maakte hij, dat zij een blik melk meekreeg uit de provisiekast van de „Nandoe", en een koude kip uit het hoteL Dit alles is in een paar woorden verteld, maar in werkelijk heid was er nog wel het een en ander voor noodig eer men zoover was. Vooral het ver werven van de koude kip uit het hotel viel niet mee. Maar het zwaarste kwam nog. De route moest worden bekeken en het bleek, dat de aviatrice slechts beschikte over kaarten, niet veel uitvoeriger dan Bos' schoolatlas. Zij zelf had er een route op uitgestippeld, die haar had zij deze inderdaad gevolgd tot aan den Himalaya zou hebben gebracht. „N'importe", zij kon er wel op vlie. gen, als zij maar iets wist van de weerbe- richten. Bemoedigend klonken deze niet; boven Calcutta hingen nevel-lagen. Ook de mecanicien bood zijn diensten aan. En dat was maar goed ook, want de batterij stond op ontladen en was zoo goed als droog. Bovendien had Maryse nagenoeg geen ken- nis van olie. Van de 20 Meegebracht blik. ken bleken er maar twee noodig. De aviatrice vertelde van den weg, dien zij reeds afgelegd had. Het was prachtig gegaan en zoo gemakkelijk. Vlot was zjj gevlogen over het land aan de Perzische Golf. Het was vreeselijk eenvoudig. „Je me suis promenée" En dat was dan hetzelfde land, dat man nen met wantrouwen tegemoet vliegen, omdat een landing in dat onherbergzame gebied, bewoond door roofzuchtige stam men, het land, waar de R.A.F. zich soms genoodzaakt ziet, een bommetje te laten vallen om er den schrik in te jagen zoo vele riciso's meebrengt. De olie? geen nood, die zou ze zelf in gieten. Maar op het laatste moment vergat ze het... Maryse startte en zy vloog weg in den maanlichten nacht. En het was louter het initiatief van den reiziger uit de „Nandoe", dat de vliegvelden, die zy eventueel nog zou aandoen, tenminste nog gewaarschuwd werden, om hun lichten aan te houden. Vroeg in den ochtend steeg ook de „Nan doe" op. Urenlang werd geluisterd naar be richten omtrent de vliegster. Er werd ge seind, hoeveel benzine zij nog had. Ineens werd er rondgeroepen: „Vermist zoeken". Het leek ernstig dramatisch. Maar dan kwam er plotseling een ander bericht Maryse was te Calcutta geland. Een eenvoudige berekening leerde, dat zij 13 uur onderweg was geweest over een afstand, welke een gewoon lijntoestel in niet meer dan 5 yt uur doet. MaarMaryse vliegt dan ook zonder radio, zonder organisatie, zonder talenken nis, met onvoldoende kaarten en vrywel zonder te slapen. Zy heeft alleen haar vlie gersinstinct en haar doorzettingsvermogen. En de vraag is gewettigd, tot hoever het verantwoordelijkheidsgevoel gaat van de officieele instanties, die een „happy go lucky"-vlucht als deze niet alleen toelieten, maar ook nog daadwerkelijk steunden. Drie verkeers-maatschappyen met een groote er varing bevliegen dezelfde route, met een heele organisatie en met alle mogelijke voorzorgen. Maar hier vliegt er één enkel mensch, een kleine Frangaise, zonder dat alles. En zy houdt de aandacht van de ge- heele wereld gevangen ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de „Torenvalk" Bandoeng. De „Valk" Jodhpoer. De „Reiger" Alexandrië. Op de thuisreis landden de „Oehoe" te Bagdad en de „Jan van Gent" te Rangoon. Wegens motorstoring staan de „Ibis" (uit gaand) nog te Rangoon op de „Nandoe" (inkomend) te Bagdad. De „Oeverzwaluw" is, komende van Bag dad te Brindisi aangekomen. Vanmorgen te 7 uur is het K. L. M.- vliegtuig PH-ARE Emoe met als gezag voerder Smirnoff van Schiphol naar Indie vertrokken. Meegenomen werd 368 K.g. vracht, 54f K.g. briefpost en 66 K.g. pakketpost. Aan boord bevinden zich één passagitf voor Calcutta, twee voor Penang, één voor Karachi. In Napels stapt nog een passagier in voor Penang, in Bagdad één voor Ka rachi. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche zuivelcentrale heeft voor de week van 9 tot en met 15 Januari oor de consumptiemelk op regeeringscon- trac het taxegedeelte vastgesteld op 7,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Voor de overmelk bedraagt de regeerings-mi- nimumprijs 6,50 cent. De afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk bedraagt 2,50 ent. WARMENHUIZEN. Aan de veiling alhier werd verhan deld in: Dec '37 Roode kool 843.800 K.G. Gele kool 260.500 D. witte kool 333.975 Gew. witte kool 407.650 Uien 74,200 Peen 14.850 Bieten 425 Savoye kool 1.400 Aardappelen 3.250 6.050 Andijvie 12.525 stuks 9.000 stuks Spruitkool 15 k.G. NeP 1.725 Bloemkool 320 stuks De omzet bedroeg in December 1937 53.818,02 tegen 19.696,52 in Decem ber 1936. De totale omzet over het kalenderjaar 1937 bedroeg 403.535,64 tegen 475.189,33 in 1936. Dec. '36 734.125 K.G. 347.500 244.125 300.050 63.075 10.150 7.175 KALENDERS. De fa. G. H. A. Schot en Zonendage- lijksche auto-snelvrachtdienst Alkmaar- Haarlem—Den Haag—Delft, biedt haar cliëntèle zeer duidelijke weekkalenders aan, die tevens de feestdagen en de stan den der .maan aangeeft. BENOEMINGEN. Ds. P. J. Krop te Ferwerd (Fr.) heeft het beroep naar de herv. gemeente te St. Pancras aangenomen. Tot hoofd der christelijke school aan de Dr. van Peltlaan te Bergen is benoemd in de vacature-A. van der Vusse die tot hoofd der christelijke school te Wad- dinxveen is aangesteld de heer Z. A. van Soest, thans hoofd der christelijke school te Den Hoef, gemeente Mijdrecht. Benoemd is mej. J. A. van Hasselt tot vakonderwyzeres aan de meisjesschool der Berger Schoolvereendging. Zij is afkomstig uit Amsterdam. In verband met de toeneming van het aantal leerlingen aan de o. 1. school te Hippolytushoef, moet worden overgegaan tot de benoeming van een 6e leerkracht. Tijdelijk is in de vaicature voorzien door benoeming van mej. I. Klimp, onderwijze* res te Alkmaar. EGMOND-BINNEN (December). Geboren: Albertus Hermannes, z. v* A. H. v. d. Berg en E. G. de Jong. Geer* truida Maria, d. v. P. Hopman en M. M. Apeldoorn. Catharina Maria, d. v. A. Skotarczak en E. C. Bakker. Cornelia Eduarda, d. v. G. Apeldoorn en M. Schuijt. Gerardus Petrus, z. v. P. J. Brouwers en M. J. Schellings. Joseph Antonius, z. v. C. J. Zentveld en A J. M. Ruiter. Catharina Maria, d. v. P. Bras en V. Kraakman, Adrianus Jacobus, z. v. A. Ligthart en A. Groen. Gehuwd: Geradus Petrus Olsthoorn te Velsen en Jacoba Antonia Valkering. Overleden: Eugenie Nanette Con- stance Hasselman, oud 82 jaar. Pieter Pronk, oud 23 jaar, wonende te 's-Graven- hage (Scheveningen).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8