SEIN „VERZAMELEN"ISGEBLAZEN INTOCHT VAN DE VERSLAGGEVERS De meeste Engelsche journalisten hebben den oorspronkelijken dag van aankomst verzet. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Dinsdag. DE TOESTAND VAN DEN BURGEMEESTER. Tengevolge van een opgetreden lichte Influenza kan de burgemeester helaas het ziekenhuis nog niet verlaten. DAT ZIJN AUTORIJDERS! Gistermorgen liep een 12-jarig meisje dwars den rijweg over van den Kennemer- straatweg naar een aldaar stilstaande auto bus. Op hetzelfde moment naderde een per sonenauto uit de richting van de stad. De bestuurder reed met een matige snelheid en rechts van den weg. Het meisje liep zonder opgelet te hebben tegen deze auto aan en kwam te vallen. De auto stond onmiddellijk stiL Het ongeval gebeurde voor de woning van Dr. Haverkamp op den hoek Juliana van Stolberglaan. Nadat zij daar-was binnengedragen, bleek, dat zij geen noemenswaardig letsel had be komen. Per taxi is zij naar haar woning te Heiloo overgebracht. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Gisteravond omstreeks 7 u. reed 'n be stuurder van een taxi vanaf den straatweg links af het Varnebroek op, toen hij plotse ling een persoon ter hoogte van het Wees huis voor zijn auto zag loopen op den rij weg die eenigszins weifelde. Hij stopte di rect doch raakte met de rechterkoplamp van de taxi bedoelden wandelaar, die daarop kwam te vallen en geheel de kluts kwijt was. Hij mankeerde echter niets. De aangeredene, die te Heiloo woonachtig is, kon niet verklaren wat met hem had plaats gevonden en van een strafbaar feit is niets gebleken. De aangeredene kon na het gebeurde weer huiswaarts keeren. DE TWEELING VAN KOEDIJK. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat er in het gezin van den heer C. de Koning, Koedijk No. 207 een tweeling is geboren. Het is een behoeftig gezin, waar dat twee tal zijn feestelijken intocht gedaan heeft en wij verheugden er ons dan ook over, dat het Januari 1938 is en het tweetal dus recht op de traditioneele wiegen of luiermanden zou hebben. Wij hebben onze voldoening daarover uit gesproken, maar wij zijn blijkbaar iets te voorbarig geweest, want wij kregen den grootvader op bezoek die ons mededeelde, dat er tot dusver van wiegen, noch van luiermanden in dit gezin iets te bespeuren is geweest. Wij hebben ons in verband daarmee in verbinding gesteld met het gemeentehuis te Koedijk, waar men ons bericht heeft, dat er inderdaad op Koedijk aan de in Januari jonggeborenen niets zal worden gegeven. De poging om bij het prinselijk huwelijk een comité te vormen, was jammerlijk mis lukt en de burgemeester gevoelt er niets voor om ter gelegenheid van de vorstelijke geboorte opnieuw een echec te lijden. Dus zijn er in Koedijk geen wiegen en geen luiermanden, zooals dat op tal van andere plaatsen wèl het geval is en dus kunnen er in Koedijk wel tweelingen ge boren worden, maar ze hebben dan samen nog geen recht op één wieg of één mand, die een jonggeborene even over de grens voor zich alleen krijgt. Nu hebben wij ons deze vraag gesteld: zijn er misschien in omliggende gemeenten wiegen of luiermanden over, of weet men misschien, dat ze niet alle voor eigen inge zetenen noodig zullen zijn? Zoo ja, laat men dan eens denken aan het behoeftige gezin in Koedijk, waar twee babies blijkbaar onder een ongelukkig ge sternte zijn geboren, terwijl zij er toch ook niets aan kunnen doen, dat men in hun ge meente een uitzondering op den algemee- en regel gemaakt heeft. Laat men bedenken, dat de vader van deze kinderen Koning heet, dat er dus twee Koningskinderen zijn geboren en dat zij daarom eigenlijk al meer dan andere babies aanspraak op de vorstelijke wiegen en luiermanden kunnen maken. GYMNASTIEK VOOR MIDDENSTANDERS! Eenige heeren in onze stad, die uit den aard van hun beroep juist in de avonduren gebonden zijn, en die toch behoefte ge voelen, om hun lichaam door gymnastiek- beoefening fit te houden, hebben het idee opgeworpen, om een eigen club op te richten, die haar oefeningen zal houden in de middag- of zoonoodig morgenuren. Reeds heeft men als leider den heer B. Bruinvis aangezocht. Ongetwijfeld zullen velen deze gelegen heid aangrijpen, om lid te worden van deze club. Hun raden we aan, niet te lang te wachten met hun besluit, maar zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met den heer Bruinvis. SANEERING VAN GROND EN FIN ANCIEN. Over bovengenoemd onderwerp heeft de heer W. van Dok uit Beverwijk Zondag een inleiding gehouden op een te Alkmaar ge houden vergadering in het gebouw van den Alkm. Bestuurdersbond. Deze stond onder leiding van den heer W. v. d. Vall, voorzitter van het gewest N.- Holland-Noord der S.D.A.P. Na een kort openingswoord, waarin de voorzitter wees op den reeds begonnen grondaankoop voor de proefpolders in het Geestmerambacht, begon de heer van Dok met de bespreking van den noodtoestand, waarin de tuinbouw verkeert. Hoewel de veilingomzetten iets hooger zijn, beteekent het niet veel meer dan het percentage der devaluatie. De plattelanders loopen al jaren op krukken, welke men nu wil wegnemen. De regeering wil de ordening overlaten aan de betrokken organisaties. Deze ordenings organisaties kunnen op verschillende ma nieren worden gevormd. De organisatievormen werden door den spreker belicht. De tuinbouw steunt perma nent op de krukken, is de conclusie van ir. Rietsema in zijn rapport over den Noord- hollandschen tuinbouw. Een groot gedeelte van het inkomen der tuinders is steun. Voor een meer uitgebreide teeitmogelijkheid van andere dan de nu geteelde producten is het noodig dat er meer vast land komt. Spr. schetste den toestand, die steeds meer verwordt. Alles wordt werkverschaf fing. De vrije arbeid gaat heelemaal weg en i' arbeiders worden aan de tuinders cadeau gegeven op verschillende manieren. Naar den steun wordt meer gekeken dan naar de mogelijkheid van opbouw van het bedrijf. Er zijn nog wel mogelijkheden om eenige verbetering te verkrijgen. Bijvoor beeld door ordening van de conserven- industrie en toepassing van de koeltechniek voor het bewaren van die producten, welke op het moment dat ze geoogst worden niet tegen redelijke prijzen te plaatsen zijn, doch later weer wel, zooals druiven. De zware financieele zorgen houden den tuinder terug van het denken over organi satie en opbouw van den tuinbouw. Na een uiteenzetting van wat er in den loop der ja ren op het gebied der vaste lasten is gedaan, zeide spr., dat de minister geen wettelijke maatregelen wil nemen, doch overweegt, hoever iets is te doen over het bedrag tus- schen 60 en 100 pCt., door de bemiddeling van plaatselijke organisaties. Spr. zag iets in deze laatste toezegging en wilde daar aan vasthouden. De overbelaste bedrijven dienen te worden gesaneerd. De door spr. uitgewerkte saneeringen van diverse bedrij ven en vereenigingen hebben hem de er varing gegeven, dat, als er werkelijk iets te doen is tusschen de 60 en 100 pCt., men wel wat kan bereiken. De crediteuren wil len, wanneer de zaak is vastgeloopen, wel medewerken. Spr. had echter altijd de moei lijkheid ondervonden, dat het bedrag voor den afkoop der schulden niet bijeen was te brengen in contanten. Er is echter steeds een weg op gevonden. Als Rijk en Provincie willen medewerken is er wel iets te berei ken, geloofde spr. De instituten voor bedrijfssaneering zou den bijv. de beschikbare fondsen, desnoods onder toezicht van Rijk en Provincie, kun nen beheeren. De commissies zouden tot taak kunnen krijgen het terugbrengen der hypotheken naar de reëele waarde van het onderpand, de schulden terugbrengen tot normale pro porties. Hieraan ware vast te koppelen het herstel van 't bedrijfscrediet. Waar men niet met een dichte portemonnaie tot een over brugging kan geraken, zou men de verschil len moeten aanzuiveren met contanten. De financieele steun van Rijk en Provin cie zou kunnen bestaan uit de reeds ver strekte tuinderscredieten. Voor zoover ze geen waarde hebben, dienen ze te worden afgeschreven en voor de rest gerealiseerd ten behoeve van het bij de schuldherleiding benoodigde fonds. Hierover werd door verscheidene perso nen het een en ar.der gezegd. Het resultaat van deze vergadering was, dat men besloot, een comité te stichten ter voorbereiding van een instituut voor schuldherleiding in het Geestmerambacht. De heer W. Butter te Koedijk werd aan gewezen als secretaris. Brand bij de Oostenrijksche legatie. - De officieele berichtendienst meldt uit Boekarest, dat een felle brand is uitgebro ken in het gebouw van de Oostenrijksche legatie, welke in de nabijheid van het ko ninklijk paleis ligt. De brand is ontstaan door het ontploffen van een benzinelamp, waarmede arbeiders op de zolderverdieping werkzaamheden verrichtten. Eenige bij het huispersoneel in gebruik zijnde vertrekken en het archief brandden geheel uit. De rest van het gebouw bleef evenwel voor het vuur gespaard. In den afgeloopen nacht heeft op de zolderverdieping van het minis terie van onderwijs eveneens brand gewoed. Deelen van het archief vielen aan het vuur ten prooi. De oorzaak is onbekend. Britsch archeoloog vermoord. - Bij een roofoverval op den weg bij Hebron is de leider van een Britsche archeologische expe ditie, Starley, vermoord. zeven dooden bij Gomensoro. - Bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Gomensor (in Zuid-Amerika) zijn zeven personen om het leven gekomen, o.w. Eduardo Justo, de zoon van president Justo. Elf dooden bij vliegtuigongeluk. - Bij Bozenam in Montana (V. S.) is een vlieg tuig van de Northwestern Airlines in een onherbergzaam gedeelte van de Bridger- bergen neergestort en in brand gevlogen. Twee ooggetuigen verklaarden dat de hitte zoo groot was, dat het onmogelijk was het toestel te naderen. Men kon de inzittenden dus niet redden. Volgens mededeeling van de maatschappij vervoerde het vliegtuig elf personen, n.1. zes reizigers, twee bestuurders en drie andere employe's der onderneming. Aan den grond vastgevroren. - Op een ijskouden morgen waren drie vrouwen wa ter gaan halen aan de marktpomp in een dorpje bij Keulen. Zij hadden wollen kou sen aan en droegen klompen. By het water pompen geraakten zij in zoo'n druk gesprek, dat water en weer vergeten werd. Toen zij echter na eenigen tijd besloten naar huis terug te keeren, kwamen de vrouwen tot de ontstellende ontdekking, dat zij zich niet verplaatsen konden. Haar klompen bleken aan den grond vastgevroren te zijn, terwijl ook de emmers stevig vastzaten. De praat grage dames zagen zich genoodzaakt op haar kousen huiswaarts te keeren. GESLAAGD. Voor het examen boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen slaagden o.a. mej. M. G. Hemels en de heeren H. Hemels, W. van Dortmond en J. Nierop alhier. POSTERIJEN. De directeur van het P. en T.-kantoor maakt bekend, dat het in het voornemen ligt op den eersten werkdag, volgende op den dag van de binnenkort te verwachten geboorte van een prins(es) het kantoor voor den postdienst te 13 uur zal worden gesloten. De avondpostbestelling wordt op dien dag niet uitgevoerd. Voor den telegraaf- en den telefoondienst zal de openstelling normaal blijven. Aangaande den postchèque- en girodienst wordt medegedeeld, dat door het Centrale Girokantoor op genoemden dag geen af rekeningen zullen worden verzonden en voorts dat spoedbehandeling van stortingen, chèque-adviezen en girobiljetten slechts zal plaats vinden voor zoover de opdrachten het girokantoor voor 11 uur hebben bereikt. EEN VLINDER. Een zwarte vlinder in een doosje, ge boren in Huiswaard en daar gevonden in een schuurtje. Het is allemaal heel eenvoudig en het zou niet de moeite waard zijn er over te schrijven, als we in Juli of Augustus en niet in' Januari waren. In deze koude wintermaand zijn vlin ders heel 9chaarsch en niet moeilijk te vangen, als men er een ontdekt heeft. Ze zien er uit of ze een winterslaapje doen en laten zich door een tuindersjon getje uit een doosje halen. Ze zitten roer loos op een redactietafel en worden even roerloos weer in het donkere doosje ge borgen. Maar ze bezorgen den eigenaar het ge bruikelijke douceurtje, want een eerste vlinder is even opmerkelijk als een eerste kievitsei. Een eerste vlinder gaat in een donker doosje naar verschillende redactie-bureaux en wordt bekeken en besroken. De cou ranten schrijven er wat over en dan gaat het vlindertje weer naar Huiswaard, het wordt weer op zijn oude plaatsje in de schuur neergezet en het is onbewust van het feit, dat het een veelbesproken diertje is geworden. VEILIGHEIDSWEDSTRIJD. Evenals in 1936 heeft Singer-Tax over 1937 wederom een veiligheidswedstrijd uit geschreven voor haar chauffeurs. Deze bestaat hierin dat voor iedere beschadiging aan de wagen door aanrijding e.d. hoe ge ring dan ook strafpunten worden gegeven. 5 strafpunten voor eigen schuld, 3 straf punten voor een dubieus geval en 1 straf- punt door schuld van een ander. Zij die zonder strafpunten het jaar uitrijden ont vangen een ster op de mouw en de hoogste geldpremie. Voor de geene die de minste strafpunten heeft, ontvangt de 2e geldpre mie zonder ster de 3e en 4e prijs bestaan ook uit premies. In 1937 is aan 3 chauffeur de ster met premie verleend In het geheel is aan 7 chauffeurs een premie uitgerijkt in, 37. De sterren worden niet meer op de oude uniformen gemonteerd daar binnen korte tijd de nieuwe uniformen worden afgele verd waar zij op aangebracht worden. Dat deze wedstrijd in de belangstelling van het publiek staat mogen blijken dat 'n winkelier uit de stad voor de eerste en 2e prijs-winnaars prijzen beschikbaar heeft gesteld in de vorm van sigaren en sigaret ten. Deze winkelier heeft voor 1938 waarin deze wedstrijd weer plaats heeft wederom prijzen beschikbaar gesteld. KLEURENFOTOGRAFIE. Kleurenfotografie! Hoe lang is er al naar een goed procedee gezocht en hoe veel mis lukkingen zijn er al te boeken op dit ter rein. Een onzer stadgenooten, de heer W. K. Kluitman, die zelf al jaren lang deze mate rie experimenteerde en bestudeerde, heeft daarvan gisteravond verteld op een ver gadering van het Genootschap Solus Nemo Satis Sapit (gewoonlijk Physica genoemd) in de dancing van de Harmonie, en daarna heeft hij laten zien, wat hij reeds bereikte. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer van Voorst, tot de talrijke aanwezige dames én heeren op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar, ving de heer Kluitman aan met erop te wyzen, dat de kleurtechniek eigenlijk be rust op mengeling van geel, blauw en rood. In groote trekken ging hij na hoe de foto grafie zich aanvankelijk moest behelpen met niet-kleurgevoelige platen en hoe de toe stand thans is, daarbij opmerkende, dat de kleurenfotografie zeer gemakkelijk zou zijn, als men maar volmaakte kleurstoffen had. Daarna besprak hij de technicolor van de Fox-film, waarvan hij het geheim had ver nomen bij een bezoek aan de Siemens- fabrieken te Berlijn. Hier is wel reeds veel bereikt, maar desondanks staat de kleuren fotografie nog in haar kinderschoenen en is het tijdperk van de „kinderziekten" nog lang niet voorbij. De Agfa-color verbeterde wel weer wat, maar daartegenover stonden toch ook weer nieuwe fouten. Een en ander werd door den heer Kluitman in groote trekken nader aangegeven. Vervolgens kwam hij tot de adductieve kleurmenging, welke voor het eerst pl.m. 40 jaar geleden werd toegepast door Lu- mière, wiens methode wel schitterende re sultaten gaf, maar waarbij vele fouten bleven bestaan. Dufay verbeterde in deze veel, maar een fout was, dat hij smalfilm in den handel bracht met grof raster. (Van onzen specialen verslaggever.) Baarn, 10 Januari. Het is een merkwaardige dag ge weest voor het Badhotel. Nooit zal het binnen zijn muren het aantal journa listen geherbergd hebben sinds den dag van heden. En nog meer zijn te ver wachten. De verkenningen zijn bijkans ten einde en de veldheeren van het papieren slagveld zijn gearriveerd om de beslis sende operaties te leiden. Datum van aankomst: 101'38. Datum van vertrek: Is het meerendeel der Nederlandsche dag bladschrijvers in Baarn en Soestdijk aan gekomen, de Engelsche collega's hebben nog verstek laten gaan, ondanks het feit dat zij met ingang van heden hun appartemen ten gereserveerd hadden. Dat de Engelschen met een speciaal woord hier gememoreerd worden, vindt zijn grond in de reeds eerder gemelde omstan digheden dat Engeland een zeer groote be langstelling voor de geboorte van den Oranjetelg koestert. Maar morgen zullen de „kanonnen" van de Daily Mail, Daily Mirror, Daily Tele- giaph, Daily enfin morgen is het al Daily wat de Engelsche krantenklok slaat, hun intreden doen. Naar de overtuiging van de enkele vertegenwoordigers van Al- bion's krantenroem, zal het „a big match" worden. Waar het oude rotten van het vak betreft, die onderweg zijn naar ons land, zal het onderling duel met geraffineerd ge kozen en vlijmscherp geslepen wapens uit gevochten worden. Veel en velerlei zijn de middelen die hen door hun krant verstrekt worden. Mocht een van hen tot de conclusie komen dat er aan het arsenaal iets ontbreekt, geen nood. Een telefoontje naar Engeland en de zaak komt in orde. Een der Engelschen werd tijdens een telefonade (een gewoon gesprek kon het niet meer genoemd worden!) gevraagd of hij misschien een fotograaf noodig had voor een paar plaatjes. Zoo ja, dan zouden ze hem er wel een per K.L.M. toesturen. Het was dezelfde verslaggever die naar Nederland werd gestuurd door een kort en nuchter telefoontje toen hij op het punt stond om zich in te schepen naar Athene, teneinde aldaar de vorstelijke hu welijksfeesten te verslaan. De aanstaande Britsche invasie valt nog meer op door de geringe vertegenwoordi ging van andere landen. Tijdens het bezoek van een Britsch ver slaggever bij de saluutbatterjj deed zich iets grappigs voor. Toen hij namelijk vroeg naar de beteeke- nis van de woorden „Je maintiendrai", die op den loop van elk Nederlandsch kanon staan, wist de gevraagde het Engelsche woord voor handhaven niet dadelijk te vin den. Maar de Engelsche omschrijving, die hij er voor gaf, luidde in het Hollandsch ver taald: „Ik zal vasthouden wat ik heb". Een Zweedsche journaliste is aangekomen en men gaat zich langzamerhand afvragen of de desbetreffende kranten er een bedoe ling mee hebben om den Hollandschen jour nalist met zooveel vrouwelijke collega's te belegeren. Moge de Hollandsche veste hecht en stevig zyn. De persfotografen hebben den zooveelsten dag van hartverscheurende pech achter den rug. Geen vangst van beteeker.is was er te doen. Grappig was het om te zien, toen heden ochtend de auto van H. M. de Koningin, bemand met twee chauffeurs, het hek na derde, elkeen zijn drentelende, kleumende pas omzette in een ren galop naar de be drijfsklaar gezette toestellen. Het is jammer voor hen, maar zij krijgen lang niet het loon dat hen naar werken toekomt. De rust wordt beklemmend. Het is een feit dat de thans heerschende rust niet meer de rust is van het begin der wachtperiode. Men kan ook van het goede te veel krijgen. Algemeen is de stemming: „Wij zullen blij zijn als alles achter den rug is". In het bijzonder geldt dat voor hen, die rondom het paleis vertoeven uit hoofde van hun beroep. Dan zijn de bedieningsmanschappen van de saluutbatterij er nog het beste aan toe. Behalve de oefeningen met het geschut waardoor eenige uren per dag het pro gramma gevuld is, hebben zij ook nog an dere werkzaamheden, zooals schoonmaken van geweren, van kanonnen en in het alge meen zooveel mogelijk dien arbeid welke ook in de kazerne van soldaten gevergd wordt. Een tweede militair-chauffeur voor de auto, die bestemd is voor de vertegenwoor digers van Defensie, is gearriveerd. Waar het thans begint te spannen, is het noodig twee berijders ter beschikking te hebben waarvan er steeds een dadelijk bij de hand is. Verdere voorzorgsmaatregelen die ge troffen zijn is het plaatsen van twee kaarsen in een stemmig stukje hout bij elk Telex apparaat! Dan kan men tenminste bij een lang niet prozaïsche verlichting de heug lijke tijding lezen als op het oogenblik van bekend maken het licht om een of andere duistere reden weigert. Maar hoe de journalisten in dat geval hun c py zullen kunnen schrijven daar is geen oplossing te voren van gegeven! De blijde gebeurtenis en de winkel sluiting. Naar wij vernemen heeft de minister van economische zaken in verband met de vie ring van de te verwachten geboorte van een koninklijken prins of een koninklijke prin ses burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkel sluitingswet te verleenen ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daarop volgenden werkdag. Inhalen verzuimde werkuren. De minister van sociale zaken heeft het volgende bepaald: Aan hoofden of bestuurders van onderne mingen, in wier fabrieken of werkplaatsen op den dag, volgende op dien der geboorte van een koninklijken prins of een konink lijke prinses, of, indien deze gebeurtenis op Zaterdag plaats vindt, op den daarop vol genden Maandag, in verband met de viering van die gebeurtenis geen arbeid wordt ver richt, wordt vergund het aantal daardoor verzuimde uren tot een maximum van uur te doen inhalen op de eerste vijf werk dagen der weken, vallende in het tijdvak, ^gelegen tusschen bovenbedoelden dag van bedrijfsstilstand en den vierden Zaterdag daarop volgende. Dienst der P.T.T.-bijkantoren. De stadsbijkantoren der P.T.T. zullen op den a.s. nationalen feestdag om 13 uur zoo wel voor den post- als voor den telegraaf- en telefoondienst gesloten worden. Men Is gereed! De berichten over den gezondheidstoe stand van prinses Juliana blijven gunstig. Prins Bernhard maakt het eveneens zeer goed. Dit verheugende nieuws" is tevens ook al het nieuws, dat van het paleis tot de bui tenwereld doordringt Rust in en om het paleis het was de bij zondere wensch van de prinses, en van den prins in deze dagen, een wensch, welker vervulling men steeds kan waarnemen. Op ongeveer een kwartier gaans van het paleis ligt het Badhotel en hier begint de spanning, waarin in deze dagen talloozen le ven, zich duidelijk af te teekenen. Het Badhotel, het centrale punt der pers- organisatie, waar de veel besproken telex- apparatuur zich bevindt, biedt in dezen tijd wel een voor Januari ongewoon beeld. De winter is nu eenmaal voor een Baarnsch hotel geen „season", doch dit jaar is het er thans drukker, dan in den zomer. Geen wonder, naarmate de dagen in den gewonen gang verglijden, stijgt de spanning, de agitatie en ook de activiteit. Gisteren heeft de particuliere secretaris van prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, zijn intrek in het hotel genomen. Ook de kamer heer van de prinses, baron Baud, is daar aangekomen. Het Algemeen Nederlandsch Persburtau heeft eveneens zijn „Bureau Badhotel" be zet. Het spreekt vanzelf, dat de directe tele foonverbinding met het paleis met de uiter ste waakzaamheid wordt bewaakt, niet al leen door de redacteuren van het A.N.P., doch ook door eenige officieren, vertegen woordigers van het departement van de fensie. Zooals bekend, is het de bedoeling der re geering, dat het eerste bericht van het paleis door 's prinsen secretaris, jhr. Dedel, gelijk tijdig wordt medegedeeld aan den vertegen woordiger van het departement van defensie en aan het A.N.P. Om deze gelijktijdigheid te bereiken, zijn op de directe telefoonlijnen met het paleis twee luister-mogelijkheden aangebracht. De officier van dienst moet het bericht van de geboorte van een prins of prinses in entvangst nemen, doch voor dien tijd moet hij ook nauwkeurig acht slaan op aandui dingen, welke erop wyzen, dat het ge- wenscht is, de saluut-batteryen te doen uit rukken en de „gereedstelling" te doen in nemen. Zoo is onze weermacht, met haar kanon nen, ingeschakeld en daarom lossen vijf of ficieren elkander af bij toerbeurt om de wacht te houden by het gewichtige telefoon toestel, dat elk oogenblik kan gaan rinke len. Het zyn kapitein Steenhauer, van het wa pen der infanterie, le luitenant Buma, van de huzaren, de le luitenants Viseur en Sta ring van de infanterie en le luitenant Couzy van de artillerie, allen werkzaam op het de partement van defensie. Zoo wachten van gisteren af officieren, en journalisten broederlijk tezamen in de werk kamer van het A.N.P. De commandant van de saluutbattertj in Baarn komt af en toe eens bmnenloopen om contact te houden met het hoofdkwartier. Het is eerste-luitenant Enne, de eenige ba - tery-commandant bij deze gelegenheid die geen telex heeft. In het Badhotel «taat echter dag en nacht een motor-ordonnans klaar, die hem het blijde bericht in een minimum van tijd zal ^Buiten wachten ordonnansen, rijdt een auto van „defensie" af en aan; regeerings- gesprekken tusschen den Haag en Baarn vliegen neen en weer. Het is al leven en bewing m het hotel in tegenstelling met het paleis. De koningin en prins Bernhard rijden uit. Vanochtend, even voor 10 uur, heeft H.M. de koningin, aangetrokken door het fraaie, zonnige weder, het paleis verlaten om op de fiets een tochtje te maken door de Baarn- sche bosschen. Evenals gisteren is prins Bernhard van morgen in zijn open twoseater, bestuurd door zijn chauffeur, van het paleis Soest dijk uitgereden om een rit te maken in den omtrek.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2