Op sLot bergen j*? Langs de N.H.V.B -velden. EGMOND BINNEN LIMMEN UITGEEST EGMOND AAN ZEE HARENKARSPEL KOEDIJK HEILOO De interpellatie-Vorrink. TWEEDE BLAD. Pluvius gooit roet in het „eten". Vrone I meer in veiligheid. Zooals we j.1. Zaterdag reeds hadden Voorspeld, zou er van het te verwachten programma wel niet veel terecht komen, omdat de weersomstandigheden zich zeer ongunstig lieten aanzien. En inderdaad!.... Niet meer dan vijf resultaten vielen te noteereh, resultaten van ontmoetingen, die op een goed terrein gespeeld zouden worden en waarvan het doorgaan meestal mogelijk is. Zoo kon in de eerste klasse A de ontmoeting Vrone IK. F. C. IV alleen de revue passeeren. De groen-zwarten mannen uit St. Pan- cras hebben dan toch hun beste beentje voorgezet. Een overwinning kon hun in veiliger haven brengen. De Vronianen brachten het nog tot een flinke 5-1-zege en hebben dus hun kans waargenomen Goed zoo Vrone! Onderstaande stand van de staartgroep laat zien dat de groen-zwarten met de 16 te spelen wedstrijden nog een enkele overwnning behoeven, om volledig veilig Oudorp I 10 4 2 4 21—22 10 Vrone I 10 4 1 5 21—37 9 K. F. C. IV 11 4 0 7 26—29 8 Alcmaria IV 10 3 0 7 21—35 6 R. C. Z. I 11 2 0 9 15—32 4 In de tweede klasse B kon slechts het Egmondsche Boys-terrein he overtollige nat verdragen. Het bezoe kende Uitgeest II had van het reisje naar de zeekant weinig pleizier, want de Eg- monders schijnen zich eindelijk weer her steld te hebben en zonden de Uitgeest-re serves met een 40 nederlaag naar huis. De tweede klasse D liet slechts het resultaat van Alkmaarsche Boys IVW. F. C. VI zien, wat inmiddels voor de rood-witten al een heel ongunstig resultaat is want de geblokten kregen een bittere pil (83)) te slikken. In de derde klasse F bond C. S. V. III den strijd aan tegen Vro ne II. Aanvankelijk stonden de Castricum- mers met 20 voor doch ze trokken nog met 23 aan het kortste eind, wat een doelpunt meer tegen is, dan we hadden voorspeld. Ook de ontmoeting Bergen IIM. E. V. O. II werd aangevangen, al telde beide ploegen precies acht menschen. Toen één der bezoekers echter na eenigen tijd moest uitvallen, werd het treffen door den arbiter reglementair gestaakt. In de vierde klasse D noteerden we het resultaat van Akersloot II Spoorvogels I. De bezoekers hebben het er heel goed afgebracht, getuige hun mooie 15 overwinning. Cabaret A. B. C. Een stampvolle Rustende Jagerzaal heeft gisteravond oprecht plezier gehad om wat door het A. B. C.-cabaret voor het voetlicht werd gebracht: zang, voordracht, muziek en korte scetches waarin dwaze dingen gebeuren. Uit 27 nummers bestond dit programma en die lange rij werd in een snel tempo afgewerkt, hetgeen de levendig heid van het geheel ten zeerste ten goede kwam en het verrassend element versterkte We zullen ons niet verdiepen in de vele individueele prestaties van de medewer kenden: Corry Vonk, Louis Gimberg, Tilly Périn-Bouwmeester, Lau Ezerman, Lizzy Valesco, Wim Kan en het pianistenpaar Han Beuker en Wim Denijs. Dit gezelschap werkte goed samen en vormde een soort collectiviteit, zoodat het afzonderlijk beoordeelen van al deze artis- ten een vrij droge opsomming van verdien sten zou worden, waar weinig amusants aan is. Het gezelschap heeft, dank zij aller volle medewerking, waarbij de een natuurlijk wat meer op den voorgrond trad dan de ander, den aanwezigen een paar prettige uren bezorgd. Men heeft hartelijk om de vele grappen en dwaasheden gelachen en ook eens stil gezeten, wanneer er een ern stig voordracht je werd gegeven. Sjoelen. SJOELEN TE NOORDSCHARWOUDE. De uitslagen van den sjoelwedstrijd te Het nieuwe werkverschaffings object. Maandag is een aanvang gemaakt met het nieuwe werkverschaffingsobject „Het verbeteren van de Hoofdwateringen in het waterschap de Egmondermeer", van welk object de overheidssubsidie ten hoogste mag bedragen 9440. Het verbeteren der hoofdwateringen geschiedt niet met kant- of schuitbeugel, maar zal als graafwerk plaats vinden ter wijl voor dat doel de hoofdwateringen bij gedeelten afgedamd en leeggepomt zullen worden. Bij den aanvang konden slechts 12 ar beiders geplaatst worden. Dit aantal zal geleidelijk tot 25 worden opgevoerd. De algemeene leiding berust bij de Ned Heide Maatschappij, terwijl de dagelijk- sche leiding berust bij den heer J .Rosing te Egmond aan den Hoef, die daarvoor door het gemeentebestuur is aangewezen. Het geheele werk zal ongeveer ruim vijf maanden duren. Rijwiel gestolen In de afgeloopen week bracht een ingezetene, een zekeren W. A., een zijner familieleden naar het station te Castri- cum, waar hij zijn rijwiel enkele oogen blikken onbeheerd tegen het Stationsge bouw liet staan. Nadat afscheid was ge nomen, wilde W. A. weder zijn fiets nemen, doch deze bleek verdwenen te zijn. Dit feit gebeurde op klaarlichten dag. De po litie werd gewaarschuwd en heeft de zaak thans in onderzoek. Noordscharwoude zijn: le klas: Jac. de Laat-J. Duyves 12 2 6 1456-1437 P. Nieman-G. v. Rijn 1 1 18 1096-1366 A. Duyves-G. Smit 10 1 9 1493-1428 2e klas: D. Drost-J, Beenken 14 0 6 1565-1336 H. Harts-P. Pool 16 1 3 1620-1412 P. Dissel-J. v. Dort 10 2 8 1479-1472 3e klas: K. Luytjes-C. Put 8 0 12 1167-1249 H. Ligtenberg-Jo Jansen 8 2 10 856- 904 Jo Jansen-Ligtenberg 15 1 4 1404-1170 Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Zondag vertrokken vier renners naar Rotterdam om deel te nemen aan een home trainer-wedstrijd. Zij werden vergezeld door bestuur en 15 supporters. De jongens konden zich helaas niet los trappen. 57 renners namen aan dezen wedstrijd deel, waaronder vele kampioenen op de rollen. Cor Klaver was de beste Alkmaar sche en wist zich nog net in de prijzen te plaatsen. P. Zandvoort, W. Slot en W. Harms vielen er juist buiten. Cor Klaver had voor de 2x1 K.M. 77 sec. noodig, W. Harms 77«/5 sec., P. Zandvoort 78a/5 sec. en W. Slot 78V„ sec. De kampioen van dezen dag draaide 72*/s sec. JUovinciaat Tlieuws Feestplannen. Zoodra het officieele bericht van de geboorte van een prins of prinses ontvan gen is, zal hiervan aan de bevolking kennis worden gegeven. Bij de geboorte van een prins met de sirene van het raadhuis door 3 stooten van y* minuut met tusschenpoozen van K mi nuut rust en het luiden van de klok in den gemeentetoren gedurende lA uur. Bij de geboorte van een prinses met de sirene van het raadhuis door 2 stooten van 14 minuut met een tusschenpoos van 1 minuut rust en het luiden van de klok in den gemeentetoren gedurende 1/4 uur. Uitbreidingsplan. Naar we vernemen zullen B. en W. den raad voorstellen om te komen tot het in het leven roepen van een uitbreidings plan voor de gemeente. De contract-actie in het visscherij- bedrijf. In de actie betreffende het nieuwe con tract voor het visscherijbedrijf te IJmuiden is, zooals wij verwachtten, inderdaad eenige teekening gekomen nog voordat de bonden en de gemeenten beslissen moesten over het al of niet verstrekken van uitkeering aan degenen, die niet naar zee gegaan waren. Waarschijnlijk onder' den invloed van de beslissing der bonden, die tevoren bekend gemaakt hadden, dat zij geen kasuitkeering zouden doen, terwijl onder deze omstan digheden zeker te wachten was, dat ook de gemeenten geen steun zouden uitkeeren, werden verschillende bemanningen bereid gevonden naar zee te gaan. Steun van an dere zijde was namelijk ook niet te wach ten daar er zelfs geen comité van actie was om gelden bijeen te brengen. Hoe verward de situatie intusschen was, blijkt wel uit het feit, dat aan het begin der vorige week besloten was niet te staken. Niettemin ging toen geen enkele boot naar zee. Aan het eind der week werd nog een vergadering gehouden buiten de bonden om, waarin besloten werd niet naar zee te gaan en nog geen uur later ging de eerste trawler het zeegat uit! In afwachting van den uitslag der stem ming over het nieuwe contract zijn nu dus de trawlers naar zee, zooals de organsaties dat direct gewenscht hebben. Men kan zich daarover slechts verheugen, want afge scheiden van het feit, of de nieuwe voor waarden al of niet aannemelijk zijn en een menschwaardig bestaan verzekeren, is een ongeorganiseerde actie buiten de organisa- tot het bezichtigen der werkstukken enz. I ties om verwerpelijk. Er moet toch ver- enz. hetgeen alles met elkaar een zeer goed trouwen zijn dat de organisaties voor de en duidelijk beeld gaf van wat door de cur- menschen doen wat zij menschelljkerwijze sisten in de diverse vakken is gepresteerd, kunnen bereiken. Te meer is dit het geval Algemeen kreeg men den indruk, dat deze waar hier samenwerking en overeenstem tentoonstelling alleszins een bezoek waard ming was tusschen vier zoo uiteenloopende ts en het werk der oultureele commissie organisaties als de christelijke, de oud- niet alleen prijzenswaardig fa, doet nog katholieke, de roomsch-katholieke en de meer verdienstelijk. moderne centrale bond. Tentoonstelling cultureele cursus voor werkloozen. De Zaterdag en Zondag gehouden ten toonstelling van het werk der cursisten van de cultureele cursussen voor werkloozen, ge organiseerd in samenwerking met P. B. N. A. is een groot succes geworden. Velen hadden aan den oproep om de opening bij te wonen gehoor gegeven. De voorzitter van de commissie, de heer Joh. van Wensveen, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder het col lege van B. en W. en verzocht aan het slot van zijn openingswoord den burgemeester zoo welwillend te zijn de expositie te ope nen. Hieraan werd door Z. E. A. gaarne ge volg gegeven en na een speech waarin door hem uiteen gezet werden de groote voordee- len, die het voor de cursisten heeft om deze cursussen te volgen, zooals meerdere tech nische geschooldheid, beter en bekwamer vakman enz., werd de tentoonstelling door hem voor geopend verklaard. Hierna werd het woord nog gevoerd door de beide wet houders, alsmede door den leider der cur sussen, den heer Th. de Waal. Dan werd de thee geserveerd en vervolgens overgegaan werkstukken enz. Of intusschen de nieuwe voorwaarden een meerderheid zullen krijgen staat nog te bezien. Zelfs is dit aan gerechten twijfel onderhevig, gezien het minder gunstig onthaal bij de opvarenden, die de vorige week binnen waren. Waarschijnlijk zal dc uitslag der stemming a.s. Donderdag be kend worden, omdat naar men verwacht dan alle booten na 1 Januari binnen ge weest zijn. Aanmerkelijke daling van het steunbedrag. De uitgaven der gemeente voor steun verleening aan werkloozen ondergingen in 1937 een aanmerkelijke daling. Werd in 1936 hiervoor nog uitgegeven f 55.839, in '37 is dit bedrag gedaald tot 39.694. Als de klokken luiden en de sirene loeit. Door het gemeentebestuur zal ook hier aan de scholen 0.25 per leerling beschik baar worden gesteld ter feestelijke viering van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. De officieele bekendmaking zal geschie den door een omroeper, de klokken zullen worden geluid en in Tuitjehorn zal voor het eerst de sirene in werking worden ge steld. Op den openbaren feestdag zullen de drie muziekcorpsen in onze gemeente, elk in ziin dorp, de algemeene feestvreugde verhoogen door opgewekte klanken. Naar wij vernemen wordt er op dien dag gelegenheid gegeven tot dansen in alle za len. Er wordt op gerekend dat van elk huis de vlag wordt uitgestoken. Aanbesteding Vrijdag is ten raadhuize aanbesteed maken van bruggen in het nieuwe rijwiel pad door „de posten". Er was maar één inschrijving n.1. van den heer D. Dam, timmerman te Dirkshorn Ingeschreven werd voor 5576. Het werk was begroot op 4400. De gunning i§ aangehouden. Dankdienst. Met het oog op de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin zal op den natio- nalen feestdag een dankdienst worden ge houden des avond 7 uur in de Ned. herv. kerk, onder leiding van ds. Klein Wassink. Wanneer de feestdag op Zaterdag valt zal de dienst op Maandagavond worden gehou den. Ingekomen personen. M. Rol en gezin, van IJmuiden. M. A. W. van Dosselaar, van Alkmaar. Vertrokken personen. C. van Beek en gezip naar Amsterdam. J. Krap en gezin naar Alkmaar. C. H. M. de Groot naar Alkmaar. A. Kos ter (wed. J. Boon) naar Alkmaar. I. Bleeker naar Ilpendam. Concert St. Caecilia. 2ondagavond gaf het r.-k. fanfare corps „St. Caecilia" het jaarlijks terug- keerende concert voor donateurs en humne huisgenooten. Het Brunogebouw was geheel bezet toen de Band „The Rhythm. Brothers", leider de heer J. W. Fransen uit Alkmaar, den avond opende met eenige nummers. Daarra gaf St. Cae cilia, directeur de heer P. Kuijs uit Cas- tricum, een mooi program. St. Caecilia dat geruimen tijd, door het bedanken van eenige leden gehandicapt was, was door de vele jongeren die er voor in de plaats waren gekomen, niet alleen versterkt, doch beduidend vooruit gegaan, wat bleek uit het mooie samenspel en klankgehalte. Geopend werd met een pittigen marsch Koning Voetbal','. De vooruitgang bleek vooral van de pistons en klarinetten. De ouverture La Calife de Bagdad was voor het corps geen gemakkelijk nummer, doch men bracht het er goed af. Het program na de pauze begon met Een vroolijke boel", potpourri van Wil lem Ciere, een werk dat vol overgave werd gespeeld. Met taaie volharding heeft de directeur volgehouden om klaar te wezen en men is boven verwachting volkomen geslaagd. Door de jongens van de St. Jozeph- Gezellen werd opgevoerd het blijspel in 2 bedrijven „De Nieuwe Burgemeester" waarbij de rol van den burgemeester door W. Westerop Jr„ uitstekend werd vertolkt. Na afloop was er een gezellig bal. Kroonprins Paul van Griekenland en zijn jonge gemalin prinses Frederike Luise van Brunswyk, die Zondag in het huwelijk traden. £aatste AedcfUm (Ongecorrigeerd.) Koningin Alexandrine, van Denemarken, die dezer dagen geopereerd werd. Haar toestand is thans bevredigend, i Zitting der Eerste Kamer. Aan de orde was heden de interpellatie van den heer Vorrink over de stappen, door de regeering gedaan of te doen in zake de erkenning van den koning van Italië als keizer van Ethiopië. De heer Vorrink (s.d.) begint met te her inneren aan hetgeen in de Tweede Kamer bij de behandeling der begrooting is gezegd in zake de verhouding van ons land tot Italië. De minister heeft toen de Kamer niet op de hoogte gebracht van den stand van zaken, doch gesproken als een sfinx. Voorts gaat spr. verschillende persberichten en publicaties te dezer zake na. Spr. neemt aan, dat de Nederlandsche stap by de Oslo-Staten reeds geruimen tijd vóór de behandeling der begrooting van buitenland- sche zaken in de Tweede Kamer is gedaan. Spr. ziet in de houding der regeering een verandering in haar buitenlandsche politiek en in de verhouding tot den Volkenbond. Er is by velen daardoor groote ongerustheid ontstaan. Zijn we ontrouw geworden aan de internationale houding, van ouds voor kleine staten aangewezen? Terwijl Neder land zelf wel eens een beroep zou moeten kunnen doen op groote staten voor hand having van het internationaal recht? We moeten ons hoeder, tegen elk avontuur in de buitenlandsche politiek. Waarom zoo'n haast te maken met de er kenning van den koning van Italië als kei zer van Ethiopië? Het bewind van Italië in Abessinië kan zich slechts handhaven door een meedoogenlooze terreur. En her haaldelijk heeft Italië getracht, den Negus te bewegen, naar Abessinië terug te keeren. Men moet niet over het hoofd zien, dat Abessinië is ons medelid van den Volken bond. Noch om zedelijke, noch om practi- sche redenen is er haast te maken met de erkenning, als bovenbedoeld. Er zullen wel moeilijkheden aan verbonden zijn, dat we in Italië slechts door een legatie-secretaris vertegenwoordigd zyn. Maar iets derge lijks geldt voor andere landen. Welke zijn de bezwaren van die moeilijkheden, welke ons noopten, de geproefde politiek voor voorzichtigheid te laten schieten? Is het de bedoeling geen verband te zoeken met de houding van Eng.-L.nd en Frankrijk te dezer zake? Wil men pressie door een blok van kleine mogendheden op de leidinggevende groote? Geeft men zyn zelfstandigheids- politiek prijs? Uit het antwoord van de regeering op de vragen van den heer Wijn koop is op te maken dat het overleg nog voortduurt. Daarbij wijst sp op de propaganda, o.m door de radio, van de fascistische staten. We mogen Engeland niet tusschen de bee- r.en loopen bij zijn pogen om het fascistisch streven te neutraliseeren. Spr. kan het niet toejuichen, dat Neder land het initiatief nam tot erkenning van Ethiopië. Er moet rekening gehouden wor den met alle Volkenbond-verplichtingen. De felle begeerte van den veroveraar om de misdaden te doen vergeten, leidt tot het streven om de verlangde erkenning te be reiken. Blijkens het telegram van H.M. de konin gin aan den negus is niet de bedoeling, een erkenning de jure. Wat beteekent echter een erkenning de facto? In practische ge vallen zal deze niet te vermijden zijn; uit het feit dat de betrekkingen met Italië goed zijn, blijkt trouwens reeds dat erkenning de facto er practisch reeds is. De toekenning van den titel moet beschouwd worden als een erkenning de jure. De toekenning van den titel beteekent het erkennen van den toestand, erkennen de jure. Spr. beroept zich daarbij op uitingen in de Scandinavi sche pers. Gelooft men, dat Italië de er kenning van den titel anders dan als een erkenning de jure zal beschouwen? De sanc- tiestaten moeten volgens dat land op de knieën voor het fascisme. Spr. vindt de houding en de verklaringen van den minister ook vreemd in het kader der politiek van een positief-christelyk ka binet. De erkenning is in strijd met een ze delijk beginsel. Spr. beroept zich voorts op de gebeurte nissen, toen Engeland de Z.-Afrikaansche staten had bezet. En op de verhouding tot Sovjet-Rusland. Het nieuwe volkenrecht is nog niet bij alle staten verankerd en wordt zelfs gehoond door sommige staten. Spr. vreest dat het Nederlandsche initiatief is: het verder afglijden in het moeras van scep ticisme en cynisme, wat den Volkenbond be treft. Spr. stelt de volgende vragen: 1. Indien men zich, zooals het huidige ka binet, op het standpunt plaatst, dat Neder land in de internationale politiek zich met een bescheiden rol tevreden moet stellen, tuogt dan de stap, by de Oslo-staten onder nomen, niet als strijdig met dit standpunt worden beschouwd? 2. Welke practische moeilijkheden zijn het gevolg van het feit, dat Nederland te Rome slechts door een legatie-secretaris is verte genwoordigd? Zijn deze moeilijkheden voor Nederland grooter of van anderen aard dan voor lan den, die in soortgelijke omstandigheden verkeeren? 3. Gesteld, dat de Oslo-staten het Neder landsche initiatief zouden hebben aanvaard, of alsnog zouden aanvaarden, hoe stelde de minister, of hoe stelt hy zich dan precies den vorm van de diplomatieke procedure tegen over de regeeringen van Engeland en Frankrijk voor? 4. Heeft de regeering zich voldoende re kenschap gegeven van den indruk, dien het bekende initiatief zou maken op de inheem- sche bevolking van de overzeesche gewes ten? 5. Heeft de minister, toen hij te kennen gaf, dat na het opheffen der sancties de Vol kenbondsverplichtingen zijn uitgeput, niet over het hoofd gezien het Volkenbondsbe- slyit van 1932 tot niet-erkenning van een gewelddadige verovering, evenals de strek king van de wenschen, uitgesproken in de Volkenbondsvergadering van Juli 1936? 6. Is de minister niet van oordeel, dat het toekennen van een titel nooit de beteeke- nis kan hebben van een erkenning de facto, maar integendeel als een typische erkenning de jure moet worden aangemerkt? 7. Moet de bewering van den minister van buitenlandsche zaken in zijn antwoord van 27 December 1937 op de vragen van den heer Albarda, dat de erkenning van een feit niet in strijd kan zijn met eenig zede lijk beginsel, niet in tegenspraak worden geacht tot den principieelen grondslag van het huidige kabinet? 8. Is niet in de actie, die zekere, buiten den Volkenbond staande, staten tegen den Volkenbond en zijn beginselen voeren een aansporing gelegen voor de wel aangesloten staten om de beginselen van den Volken bond zoo krachtig mogelijk te handhaven en zich door deze actie niet te laten intimi- deeren? Is het Nederlandsche initiatief in de on derhavige aangelegenheid hiermede niet in strijd? De zitting duurt voort. MILITAIR MOTORRIJDER GESLIPT. Duo-rijder op slag dood. Vanochtend is onder Tilburg, op den weg TilburgLoon op Zand, een doodelijk verkeersongeluk gebeurd. Drie militaire motorrijders met duo passagiers reden in de richting Loon op Zand. Plotseling slipte de motor, bestuurd door H. R., waardoor zijn duo-rijder, de 21-jarige dienstplichtige huzaar A. van Raay uit Tilburg, gedetacheerd bij het escadron pantserwagens te 's Hertogen bosch. kwam te vallen. Hij werd door den hem achterop rijdenden motor aangereden en kreeg met de treeplank een zoodanigen klap tegen het hoofd, dat hem de schedel werd verbrijzeld. De ongelukkige was op slag dood. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Op slag gedood. Hedenmorgen omstreeks zeven uur is op den weg ApeldoornVaassen de 54-jarige wielrijder J. A. Erkelens door een vracht auto gegrepen en op slag gedood. E., die zich iederen morgen per rijwiel naar de N.V. Nederlandsche ijzergieterij „Vulcanus", te Vaassen, begaf, waar hij als monteur werkte, was ter hoogte van den Papegaaiweg even van zyn fiets èe' stapt. Zonder op het verkeer te letten is hij weer opgestapt. Op dat moment naderde een vrachtauto van de expeditie-onderne ming K. Hartgers, uit Apeldoorn, die den wielrijder greep. De man was op slag dood. Het ongeluk speelde zich af voor de oogen van zyn stiefzoon. Het slachtoffer was ge* huwd en laat twee kinderen achter. w Ja. heusch, zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze he«n onbeheerd laten'staan I Ideaal, zooietsvoor los- loopende jongens om zoon auto even te „leenen' voor „vroolljken avond I" En wat erop volgt?....LPolltie...» rechtbank11 Brengt hen niet in verleiding: fluit uW auto af II

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8