dagblad voor alkmaar en omstreken. De Fransche regeering afgetreden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 11 Pil nummer beslaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Vrijdag 14 Januari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De algemeene toestand. Chautemps' rede in de Kamer kon de situatie niet redden. Socialistische ministers wilden niet langer medewerken. DER TEGEN-OFFENSIEF CHINEEZEN. Hevige gevechten te verwachten. De C.S.A.R.-affaire. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 14 Januari. De Fransche regeering-Chautemps is afge treden! Hoewel algemeen verwacht werd, dat Chautemps de situatie niet zou kunnen redden, is de ontbinding der regeering toch nog onverwacht gekomen en nog wel op een oogenblik, waarop men dacht, dat Chau temps de zaak gered had! Bij monde van Ramette leverde de com munistische partij, toen zij haar stem ging motiveeren, ernstige critiek op de algemee ne politiek der regeering en gaf zij zeifs te verstaan, dat zij, hoewel ze niet tegen de regeering zou stemmen, zich wellicht van stemming zou onthouden, Chautemps verhief onmiddellijk en niet zonder heftigheid zijn stem tegen de com munistische verklaringen en eindigde met de woorden: „Ramette vraagt vrijheid van handelen voor zijn partij. Wat mij betreft Ik geef hem die vrijheid". Deze mededeeling baarde opzien in de vergadering, speciaal op de banken van so cialisten en communisten. Deze beide groe pen vroegen onmiddellijk schorsing der bijeenkomst, omdat zij den toestand, die ont staan was, wilden onderzoeken. Blum, die reeds vertrokken was, werd onverwijld te ruggeroepen en na een korte bijeenkomst van de fractie werden de socialistische mi nisters uitgenoodigd het kabinet geen me dewerking meer te verleenen. De socialisti sche afgevaardigden zouden in een offi- cieele resolutie uiteenzetten, dat htm hou ding was opgelegd door de waarschijnlijk heid, dat de communisten zich van stem ming zouden onthouden, en doordat de mi- nister-president die mogelijkheid aanvaard had. Onder die omstandigheden leek het hun, dat de parlementaire basis van de re geering-Chautemps gewijzigd was in strijd met de overeenkomst, door de verschillende groepen van het volksfront gesloten, Wat later deelde Blum Chautemps de be slissing der socialisten mede. De premier meende, dat hij niet moest trachten de so cialisten van hun besluit te weerhouden en trok daaruit de consequentie door Lebrun het collectieve ontslag van het kabinet aan te bieden. Nu de regeering is afgetreden zonder in de minderheid geweest te zijn, is er geen enkele aanwijzing, die zou kunnen doen vermoeden, op welke wijze de crisis zal worden opgelost. De samenwerking der par tijen, die achtereenvolgens de regeeringen van Blum en Chautemps hebben gesteund, is niet onherstelbaar verbroken: zij zou de vorming eener nieuwe regeering kunnen vergemakkelijken, omdat er geen nieuwe meerderheid gevonden zou behoeven te worden en de nieuwe regeering door de ge heele linkerzijde gesteund zou kunnen wor den. Met het oog op de financieele crisis is het waarschijnlijk, dat de president der repu bliek zal trachten zoo spoedig mogelijk een oplossing te vinden en opnieuw een radicaal socialist aan het hoofd der regeering zal plaatsen. Vanmorgen werden de namen van Herriot, Sarraut en Daladier genoemd. Wij moeten nog even terugkeeren op de conferentie te Boedapest. Men weet, dat daarvan een communiqué is verschenen (men zie ons nummer van gisteren). Het communiqué is te Parijs zoowaar niet slecht ontvangen. Men constateert inderdaad, dat van de vier zichtbaar op verzoek van Italië bespro ken punten, slechts een volledige mstem- ming verkreeg van Oostenrijk en Honga rije die besloten de regeering van generaal Franco de jure te erkennen als de wettige i egeering van Spanje. Maar eensdeels om dat de betrekkingen dezer beide landen met ■t Spaansche Schiereiland zeer beperkt zyn, andersdeels wegens de mUitaire s^aUe n^ de operaties bij Teruel is de^feitelijke be teekenis van dit besluit zeer begrensd. Daarentegen hebben de beide mogendhe den wel duidelijk haaf sympsthie uitgespro- ken met de as Rome-Berlyndoch zy stó ten zich niet aan bi) dit diplomatieke StTTaInzien van den Volkenbond beperk en Weenen en Boedapest zie Volkênbond zij verklaard hadden, dat niet het karakter van een ideologisch g KaraMci - j f peering moest krijgen, 't h zich in dat geval voorbehielden, Mer hun betrekkingen met Geneve zoodanig standpunt, dat zij innamen, iswa_ niets bijzonders. Frankrijk en ren zelf van meening, dat de Volkendo^ juist geen ideologisch karakter nemen In ieder geval blijven Oostenryk en Hongarije te Geneve in afwacht mg v;an^ hypothetische verwezenlijking *°Tenhs!otte verklaart men, dat- men rekening houdt met hun Jelke di- Positie van kleine mogendhede reet begrensd worden door ^oote bumsta^ ten en met hun oorspronkelijke bedoel g^ Oosenrijk en Hongarije te Boedap nnm;e de mate van het mogelijke de a"Jono van hun politieke opvattingen hebbe vestigd. Vannacht is de Fransche regeering- Chautemps na een zeer bewogen zit ting, die gisteren reeds begon en eenige keeren geschorst werd, afge treden. Chautemps had te voren zijn standpunt zoo krachtig mogelijk ver dedigd, maar kon niet meer rekenen op den steun van zijn socialistische ministers. De financieele moeilijkheden in het land en de ontevredenheid der werknemers zijn oorzaak geweest van deze regeeringscrisis. Chautemps, die wist wat er op het spel stond, heeft zijn zaak verdedigd in een lange rede, waarin hü allereerst den financieelen toestand onaer de loupe nam. Hij herinnerde er aan, dat in December deze financieele toestand op den weg naar een kalmeering was, uitgezonderd enkele incidenten. Sedert dien heeft zich het feit voorgedaan, dat de wisselmarkt onrustig is geworden, doch niets in den financieelen toestand rechtvaardigt dit. De begrooting is in evenwicht en de schatkist is in staat het hoofd te bieden aan alle driemaande- lijksche verplichtingen. In sommige bui- tenlandsche kringen is men bezorgd door een bankstaat van de Fransche bank, doch een bepaald bedrag was alleen een bewijs van de aflossing van een leening. Verder was er een sociale agitatie, welke syste matisch werd uitgebuit. Men kondigde een algemeene staking aan en de sociale ongeregeldheden stelden de zenuwen van het land zeer op de proef. Deze beproe vingen zijn thans evenwel voorbij. Dank zij de maatregelen van de regeering duur de de staking van de openbare diensten niet voort. Geen dubbele rol. De minister-president sprak ver volgens met kracht tegen, dat hij een dubbele rol zou hebben gespeeld, hij beschouwt de conflicten van de ar beiders met een menschelijk oog, doch hij zal geen opstand van de arbeiders in overheidsbedrijven tegen den staat toestaan, zijn arbitrage is ernstig be doeld. De minister-president acht zich verder gelukkig de staking in de Goodrichfabrieken zonder bloedver gieten te hebben beëindigd. Ook de zeeliedenstaking te Rouen is gelukkig geëindigd, doch de terugkeer van dergelijke incidenten moet voorkomen worden. De mindster-presidenit ver langt dat de Kamer een arbeidswet aanneemt, welke den socialen vrede zal verzekeren. De arbeiders zullen waarborgen voor den arbeid ontvan gen, doch hiertegenover moeten zij erkennen wat het parlement voor hen doet en afzien van ieder onwettig op treden, hoezeer dit ook te verontschul digen schijnt. Spr. verklaarde met nadruk, dat in dien sommigen door zullen gaan met het bedreigen van den binnenland- schen vrede, de volle zwaarte der wet op hen zal vallen. Vervolgens behandelde de minister president de zaken, welke op het oogenblik in handen van den rechter zijn en voegde hieraan toe, dat men zorg moet dragen voor de zenuwen van het land. (De com munistische leden van de Kamer onder breken hier de rede van Chautemps om de leden van de rechterzijde toe teroe- pen). Chautemps vervolgde en zeide, dat ten aanzien van de ernstige misdaden geen eensgezinde waardeering voor den minis ter van binnenlandsche zaken bestond. Er bestaat in het land een soort moreele ziek te, welke zich uit in een afwezigheid van geloof in de bestemming van het vader land. Spr. acht zich gedwongen een oproep te doen tot het geheele volk, opdat het wete, dat zijn vrees ongegrond is. Geen uitgaven zonder inkomsten. Vervolgens zeide spr., dat gesproken wordt over een controle op de wisselmarkt. Hij is van meening, dat de regeering haar plechtige verzekering moet hernieuwen, Chautemps dat geen uitgaven zullen worden gedaan, zonder dat deze gedekt worden door in komsten. Bij den aanval op den franc zou men zekere dwangmaatregels kunnen ver wachten, doch men kent de meening van spreker. Deze maatregelen zouden niet het gewenschte resultaat hebben. De wil tot socialen vrede, tot een evenwichtige be grooting en tot financieel beleid moet een parlementaire garantie hebben. De minister-president vroeg ver volgens aan alle groepen om te zeggen of zij het niet eens zijn met de begin selen welke hij uiteen heeft gezet en met de formules van monetaire vrij heid. Aan de leden van de meerder heid vroeg de minister-president of zij de politiek van de regeering, zoo wel ten aanzien van binnen- als van buitenland goedkeurden. De regeering doet een beroep op allen en op het plichtsgevoel van het republikeinsche parlement. In dit moeilijke uur stelt de regeering de kwestie van ver trouwen. De minister-president verklaarde ver volgens, dat, indien hij slechts zijn rust zocht, hij niet zulk een groot vertrouwen zou vragen, doch op sommige tijden is het de plicht van den man, niet zich af te vragen of hij moet dienen, doch om te dienen wanneer hij een groot vertrouwen heeft van het parlement als de afschadu wing van het volk. Spr. wenscht, dat de uitspraak zoo duidelijk mogelijk zal zijn, Hij heeft een onwankelbaar vertrouwen, dat het volk met zijn traditie van orde en discipline, zyn bedachtzaamheid en zijn landelijke deugden, zichzelf zal weten te redden. Wij moeten thans bewijzen, zoo besloot Chautemps, dat wij allen eensgezind zijn om het volk den weg te wijzen naar zijn plicht en zijn heil. Deze rede werd door het centrum en links luide toegejuicht. De zitting van de Kamer werd vervolgens opgeschort. Socialisten weigerden hun mede werking. Na deze rede werd de zitting geschorst en gingen de fracties vergaderen. Lange beraadslagingen bleken noodzakelijk en pas laat in den avond werd de Kamerzit ting hervat. De debatten waren zeer scherp en nogmaals moest de vergadering geschorst worden, nadat de socialistische ministers hun voornemen hadden te ken nen gegeven, hun verdere medewerking aan het ministerie te ontzeggen, als zij niet van Chautemps een geruststellende ver zekering kregen betreffende zijn wensch, een beroep te doen op de meerderheid van het volksfront. Door deze socialistische beslissing was het kabinet in feite reeds demissionair geworden. Het besluit der socialisten. In haar laatste bijeenkomst had de so cialistische fractie een motie geredigeerd, waarin de redenen voor het uittreden der socialistische regeeringsleden als volgt werd uiteengezet :„De fractie die eens te meer haar trouw aan het volksfront heeft bevestigd en die verklaard heeft, altijd bereid te zijn, met kracht een regeering te steunen, die vast besloten is een politiek te voeren, welke op de basis van het alge meen kiesrecht berust, vooral in de hui dige omstandigheden, waarin de verdedi ging van de republiek en de organisatie van den vrede noodig zijn constateert met leedwezen, dat de communistische partij in haar laatste zitting uiting heeft gege ven aan haar voornemen, zich ndet bij de meerderheid te voegen en dat de minister president deze partij haar vrijheid heeft teruggegeven, waardoor hij een andere richting aan de politiek der regeering gaf. In deze omstandigheden kan de regeering niet langer een beroep op het volksfront doen. De fractie besluit derhalve, dat de socialistische leden der regeering niet langer hun mede werking kunnen verleenen." Blum, die even na vier uur in de Kamer aankwam, verleende zijn medewerking bij de opstelling van den ontslagbrief. Hij overhandigde Chautemps dezen brief, waarna de minister-president den collec tieven ontslagbrief opstelde. Te 5.05 uur vertrokken de leden der demissionaire regeering naar het Elysée, waar zij hun ontslag aanboden.^ Een half uur later verlieten zij dit huis, met uitzondering van Chautemps, die met president Lebrun een onderhoud had. Hij verklaarde later, dat de president hem ge vraagd had, een relaas van de gebeurte nissen te doen. De inhoud van den door Blum aan Chau temps gerichten brief luidt als volgt: „Wij hebben in den loop van den dag en gedurende den nacht onze inspanningen verdubbeld om de meerderheid van het volksfront intact te houden, maar de incidenten, die zich gedurende de zitting hebben voorgedaan, en waarvan de motie der socialistische fractie spreekt, noodzaken ons thans ons ontslag bij U in te dienen. Wij danken U voor het vertrou wen en de vriendschap die gij altijd voor ons gehad hebt en betuigen U onze hoog achting." val hebben ondernomen, dien de wereld ooit gezien heeft. Door 166 vliegtuigen werden honderden bommen op Zuid-Chi- na geworpen, waardoor de spoorweg- en andere verbindingen tuschen Hongkong en Kanton verbroken werden. Er zouden vele slachtoffers zijn. De schade schijnt zeer aanzienlijk. Op het station Kwantjoe is een trein gebombardeerd. De locomotief en vijf wagens werden vernield. De reizigers, die niet getroffen waren, vluchtten naar de naburige rijst velden, achtervolgd door de oorlogsma chines, die machinegeweervuur op hen openden. Drie luchtaanvallen werden op Kanton gedaan, waarbij vijf Japansche toestellen zouden zijn neergeschoten. De Chineezen bereiden een krachtig tegenoffensief voor langs den spoorweg TientsinPoekau. De berichten uit Chineesche bron welke van deze voor bereidingen melding maken, houden in dat de Japansche kolonnes, die uit het Noorden en het Zuiden oprukken naar Hsoetsjaufoe 250 K.M. van elkander verwijderd zijn. Tsjang Kai Sjek heeft zich per vliegtuig naar Hsoetsjaufoe begeven. Hij heeft de Chineesche stellingen geïnspecteerd, en een bespreking gehad met generaal Han Foe Tsjoem den gouverneur van Sjantoeng. Er wordt ook een tegenaanval voorbereid op Tsining, dat naar gemeld werd, binnen vier dagen drie malen over en weer is veroverd. Aan beide zijden zijn tienduizend man ge dood of gewond. Krachtige Chineesche versterkingen zyn met spoed naar dezen sector gedirigeerd. Intusschen vallen Japansche troepen Kaomi aan. De Japanneezen zijn van plan pas Zuid- China binnen te vallen, wanneer zy Hankau zullen hebben bezet. Verhaal van Agnes Smedley. De Amerikaansche schrijfster Agnes Smedley is te Hankau teruggekeerd, na drie maanden te hebben vertoefd in het hoofd kwartier van het achtste Chineesche leger. Zij verklaarde, dat het geheele Chineesche volk zich aanaen sluit, niettegenstaande de bijna onoverkomelijke moeilijkheden, om tegen de Japansche aanvallers te strijden. Vele duizenden Chineezen nemen deel aan den guerilla-oorlog. Zij waden blootsvoets door de sneeuw en trekken tot den hals door de ijskoude rivieren, velen hebben door de koude tijdens de nachtelijke gevechten ledematen verloren. Het volk leidt zichzelf op tot een leger en daardoor is het voor de Japansche troepen in het Noorden zeer moeilijk. Meermalen trekken groepen van honderd man het veld in, slechts gewapend met vijftig geweren. De overigen nemen dan de geweren van de gesneuvelden of veroveren wapenen op de Japansche troepen. Miss Smedley deelde verder mede, dat in Sjansi tweehonderd mijnwerkers een arse naal hebben opengebroken toen de Japan sche troepen naderden. Vergezeld van hun gezinnen vochten zy zich een weg naar de veiligheid en zy hielpen de Chineesche troe pen om den tegenstander een nederlaag te doen lijden. De Japansche troepen maakten deel uit van de twintigste divisie, welke duizend man verloor aan dooden, terwijl vijfhonderd krijgsgevangenen werden ge maakt. Deze mijnwerkers werden geleid door een vrouw van 61 jaar. Honderdzeventig vliegtuigen in de lucht. De correspondent van de „Daily Ex press" te Hongkong meldt, dat de Japan neezen gisteren den grootsten luchtaan- Nieuwe arrestaties. 1 - Clermont Ferrand zijn wederom drie personen gearresteerd, die beschuldigd wor den van het in bezit hebben van wapenen en het handel drijven hierin. Het zijn Roger Mandereau, Antoine Fustier en Jesn Forrot. De laatste is chauffeur by de Miche- linfabrieken. Ten aanzien van een mitrailleur, die bi hun bezit werd aangetroffen, verklaarden ze dat dit wapen ter instructie van hun groep diende. Men weet niet om welke groep het hier gaat. In ieder geval zijn deze ge arresteerden vreemd aan de pas ontdekte gebeurtenissen. De moord op de Rosselli's. In den afgeloopen nacht is Robert Puireux gehoord, die beschuldigd wordt de beide Italiaansche journalisten Carlo en Nello Rosselli te hebben vermoord. Hij ontkende ooit te Bagnoles de 1'Orne, waar de moord is geschied, te zijn geweest, doch hij gaf toe, dat de auto, waarin zij werden achter volgd, aan zijn moeder behoorde. Verder zijn nog in verband met deze zaak Bouvier en Fauran gearresteerd. Zy zullen geconfron teerd worden met Jacubiez, die eveneens beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan dezen moord. Ingenieur Locuty heeft verklaard, dat Metenier hem heeft medegedeeld, dat C.S. A.R. de gebroeders Rosselli zou hebben ver moord. Eugène Deloncle heeft den rechter van instructie een brief geschreven, met het dringende verzoek om een onderhoud, ten aanzien van de zware beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht. Nog meer misdaden? Naar verluidt, worden behalve de moord op den Rus Nawasjin, ook die op Laetitia Toureaux, alsmede de ontvoering van gene raal Miller, in verband gebracht met de C.S.A.R. Wat de overige vermoedens ten opzichte van door de C.S.A.R. gepleegde misdaden betreft, schijnt het, volgens een later be richt, voorbarig te zeggen, dat de C.S.A.R. de moorden op Nawasjin, Laetitia Tourreaux en mevr. Carola zou hebben bedreven of aangesticht. Het onderzoek bepaalt zich voor het oogenblik tot het nagaan van de tegenstrijdige verklaringen der beschuldig den. De rassenkwestie. - Naar de „Daily Telegraph and Morning Post" uit Calcutta weet te berichten, heeft een lift jongen in een bank te Johannesburg een storm van verontwaardiging in Britsch-Indische krin gen ontketend door te weigeren de lift te bedienen, toen Seth Govind Das, een rond reizend lid van de Indische centrale wet gevende vergadering, erin plaats nam. Het gevolg was een scherpe briefwisseling tus- schen een hoog Indisch ambtenaar, den Zuid-Afrikaanschen minister van arbeid en de bankdirectie. De bankdirecteur bood al dengenen, die getroffen waren door „het beleedigend optreden van kleine ambtena ren, van wie een Indiër het recht heeft be scherming te verwachten", zijn verontschul digingen aan. De directeur voerde echter aan, dat de handeling van den jongen ge heel beschouwd moet worden als een per soonlijk optreden. Turksch schip vergaan. - Het Turksche schip Yekta, dat een toevlucht zocht voor den storm, is op acht Januari voor de haven van Constanza vergaan. Het schip werd op enkele kabellengten gevolgd door het Noorsche schip Irania, dat tegen het Turk sche schip stiet, waardoor de Yekta zonk. De geheele bemanning werd door de Irania aan boord genomen. Gisteren is de Irania de Bosporus binnengevaren. Het schip werd onmiddellijk door de Turksche havenpolitie aangehouden en naar Istanboel gebracht. Een onderzoek is geopend naar de oorzaken van de aanvaring. Wegens sabotage ter dood veroordeeld. Naar de te Samara verschijnende Wols- kaja Kommuna mededeelt, zijn vijftig Russische functionarissen van de landbouw organisatie aldaar vegens sabotage ter dood veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1