Financieel Overzicht. Kantongerecht te Alkmaar. EGMOND A. D. HOÉF~~ OUDORP HENSBROEK Voor slechts 10 cent DERDE BLAD. 2 sent en we maakten goede vorderingen. Eén dag, toen pas een pak sneeuw gevallen was, hadden we niet veel succes. Het dooide en de sneeuw plakte aan de ski's, die we toch flink in de was gezet hadden. Voor je weg kon glijden, moest je eerst stevig stampen, maar meestal schoten plotseling de ski's weg, zoodat je viel, of het bleek, dat ze niet heelemaal schoon waren geweest en dan vormden zich weer klonten sneeuw onder de latten, zoodat je dan halverwege vieL We gingen maar gauw weer naar huis, want zoo was 't niets prettig. De hoteleigenaar Mossauer was een ge zellige baas, net Euziau. Een heel klein rond mutsje stond boven op z'n kale kruin en hij droeg meestal een eigengebreid wollen jasje met leeren hartjes op de ellebogen genaaid. Op ski's was hij net een duikelaartje, hoe raar hij ook deed, steeds kwam hij op z'n latten terecht. In den wereldoorlog had hij deel uitge maakt van de afdeeling soldaten, die met ski's uitgerust waren en daarvan kon hy heel wat verhalen. Hij vertelde ons ook veel van het leven en de gewoonten van de menschen daar. De dagen vlogen om en de laatste dag van ons verblijf in Berwang brak aan. 's Mid dags zouden er wedstrijden plaats vinden. De generale repetitie 's morgens was aller treurigst. We vielen meer, dan alle andere dagen tezamen, we lagen meer dan we gleden en waren op 't laatst slap van 't lachen, 's Middags werd 't pas echt. We kregen groote lappen voor met groote num mers er op. De ski-leeraren hadden de baan uitgezet met vlaggetjes, groen papieren voor de beginners. De „Kanonen" moesten hooger op de helling beginnen en een paar leelijke bochten maken tusschen rood pa pieren vlaggen door. Eerst werd het heele traject een paar maal door den ski-leeraar afgelegd, zoodat we precies wisten, waar we langs moesten, want wanneer je een vlaggetje vergat, kreeg je strafpunten. Toen moesten we één voor één starten. Beneden stonden twee hooge palen, waartusschen een doek gespannen was, waarop met groote letters „Ziel" stond. Was je de palen gepasseerd, dan werd de tijd opgenomen, en die bleef voorloopig ge heim. Had je je beurt gehad, dan kon je verder genieten van de anderen. Sommigen vielen, anderen kwamen buiten de baan en weer anderen maaiden de vlaggen weg. Een ski-leeraar van een groep Zwitsers, die onze baan kruiste, zou zijn kunsten eens vertoonen. Met flinke vaart startte hij, maar halverwege de baan gekomen, had hij al JUchtsiakm BESTELLER VAN P.T.T. VOOR DE RECHTBANK. Een jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt. Een 45-jarige besteller der posterijen narn gister in het verdachtenbankje van de Amsterdamsche rechtbank plaats. Hem was ten laste gelegd diefstal van een briefpakje, waarin zich een doosje sigaretten en een poederdoosje bevond. Reeds geruimen tijd verdwenen op onna speurlijke wijze pakjes en de verdenking was op den man gevallen, die thans terecht staat. Zijn chefs hielden hem nauwkeurig in het oog, met het gevolg, dat hij dienst doende op het Centraal-Station op hee- terdaad betrapt werd. Zijn arrestatie en ontslag uit den dienst waren het gevolg. Na een verblijf van twee maanden in het huis van bewaring stond verd., die een be kentenis aflegde, thans terecht. Het is gelukkig een zeer zeldzaam geval, dat een postambtenaar terecht staat wegens diefstal, zeide de officier van justitie, mr. A. L. F. van Dullemen, in zijn requisitoir. Millioenen stukken worden verzonden, slechts een zeer klein percentage raakt weg en daarvan mag men aannemen, dat slechts een luttel aantal door ambtenaren wordt gestolen. Deze man werd reeds geruimen eijd ver dacht, hij was gewaarschuwd, doch ging met de diefstallen voort. Tenslotte betrapte zijn chef hem op heeterdaad, het pakje had hy by zich gestoken. Uit algemeen preventief oogmerk moet een postdiefstal streng worden gestraft, bovendien staat vrijwel vast, dat deze ver dachte herhaaldelijk pakjes heeft gestolen. Spr. vorderde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING ZONDER MEDEWERKING. Een maand gevangenisstraf geëischt. Dr. G. J. V., leeraar, vroeger aan het gym nasium te Assen, thans wonende te den Haag, moest zich voor de Asser rechtbank verantwoorden, omdat hy niet voldaan zou hebben aan de door den burgemeester van Assen voorgeschreven maatregelen tijdens de verdiensteringsproef, als onderdeel van de luchtbeschermingsoefening, die op 26 Octo- ber in Drente werd gehouden. Hy zou n.1. niet de lichten in zyn kamer hebben gedoofd, terwyi deze naar drie zij den duideiyk licht uitstraalden door de ra men. By de behandeling bleek, dat wacht meester T. Kulk den verdachte had gewaar schuwd en dat hy ook na deze waarschu wing niet zyn licht had gedoofd, omdat hy wilde lezen. By de tweede waarschuwing had de wachtmeester proces-verbaal opgemaakt en zelf de lichten gedoofd. Deze getuige merkte op, dat verdachte daarbij een onaangename houding had aan genomen. Verd. verklaarde, dat hy de gordijnen die volgens hem geen licht doorlieten, had ge sloten en dat hy daarmede meende vol doende aan zyn verplichting te hebben vol daan. HU was volkomen te goeder trouw ge weest. De wachtmeester zou hem niet eens voldoende tyd hebben gegeven om de lich ten uit te doen. De officier van justitie was van meening, dat de opzet van verdachte wel degelijk was bewezen. Immers toen de wachtmeester hem er op attent had gemaakt, dat er licht uit- twee vlaggen omgegooid. Met een luid ge loei van onze kant werd hy gestraft en hy maakte maar gauw, dat hij weg kwam. En dan was er lange jongeling. Praatjes, dat die had! Wanneer je maar goed kon schaatsen rijden, dan was er niets aan. Je voelde van zelf hoe je doen moest. En werkelyk, hy maakte zulke vorderingen, dat hy den derden dag al met de gevorderden mee mocht doen. Maar 's avonds! Met een blauw oog kwam hy aan tafel en hy was zoo stil. Den vol genden morgen kwam hy met hangende pootjes weer by de beginners terug. Toen deze jongeling startte, stonden we met stil plezier te wachten. Het begin was geweldig. Met flinke vaart schoot hy door de bochten en toen met een stevigen afzet met de stok ken op het doel af. De lange zou wel kam pioen worden! Maar o wreed lot. Twee meter voor het eindpunt viel hy. Hy schoot voorover nog een stuk door,- zoodat zyn romp voorby de eindstreep was, maar z'n lange ski's bleven achter de palen haken. Hy deed wanhopige pogingen om zyn ski's voor by de palen te krijgen, maar 't lukte maar niet. En het horloge tikte door. De toe schouwers genooten en verborgen hifn ple zier niet. Eindelijk na een welgemeende krachtterm kreeg hy z'n been en uit den knoop en wist hy overeind te krabbelen met den slechtsten tyd! Daarna was de beurt aan de „Kanonen". Hun baan was veel moeilijker, maar de meesten vielen ook. 't Was een kostelijke middag, zoowel voor de deelnemers als voor de toeschouwers. 's Avonds werden de tijden bekend ge maakt en de prijzen uitgereikt. Ook de prijzen voor de onderlinge wedstrijden; elke deelnemer kon iets uitzoeken als herinne ring. De Tirolers kwamen met muziek en zang den avond opluisteren en bij de tonen van cither en harmonica werd lustig gedanst. Den volgenden dag ging het weer op Holland aan. En nu naar Bichlbach in arren! Alle arren uit 't dorp waren geleend en warm ingestopt in de plaids vertrokken we allen, met weemoed in 't hart. We hadden ons zoo thuis gevoeld in het vriendelijke dorpje. Er was den vorigen nacht een flink pak sneeuw gevallen, zoodat alle boom en met een versche laag bedekt waren. De paarden draafden en de bellen rin kelden vroolyk. 't Was een sprookjesachtige tocht door die witte wereld, een waardig slot van een heerlijke vacantie. straalde, had hy direct de lichten uit moe ten doen. Spr. wees op den grooten ernst van dit feit; medewerking mag men z.i. bij een derge lijke oefening verwachten en zeer zeker van een leeraar aan het gymnasium, die bo vendien nog reserve-officier is. Daardoor was het feit des te ernstiger, aangezien zoo iemand toch zeker een voorbeeld behoort te geven. Hij eischte dan ook een maand gevange nisstraf. KNOEIERIJEN IN EEN FAILLISSEMENT. Eenigen tyd geleden veroordeelde de rechtbank te Assen den rijwielhandelaar J. J. v. d. W. te Assen tot twee jaar gevange nisstraf wegens het onttrekken van goederen aan zijn faillieten boedel op groote schaal. Thans stonden een aantal personen terecht, die daarby betrokken waren. A. Z. te Assen, J. B. F. te Assen en K. H. te Groningen stonden terecht, omdat zy goederen van v. d. W. vóór diens faillissement hadden ver voerd naar pakhuizen te Haarlem en Amster dam, terwyl zij wisten, dat het in de bedoe ling lag deze goederen aan het faillissement te onttrekken. Bovendien hadden zy, nadat het faillissement was uitgesproken, en v. d. W. in hechtenis was genomen, de goederen van Amsterdam en Haarlem naar Zwolle vervoerd en deze daar verkocht aan J. B» aldaar, die ook wist waar de goederen van daan kwamen. Hij had n.1. ook vóór het fail lissement reeds goederen van v. d. W. opge slagen. J. B. had daarvoor 1000 aan het drietal uitbetaald, welk bedrag dezen onder elkaar hadden verdeeld. Verder had nog L. H. uit Wijster een motor aan dit faillis sement onttrokken. De officier van justitie eischte tegen A. Z., J. B., K. H. en J. B. elk een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen L. H. drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 14 Jan. 1938. Overtredingen van de motor en r ij w i e 1 w e t: J. J. te Broek op Lan- gendyk, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. A. S. te Zijpe, f 2 boete of 1 dag hechtenis. K. P. te Warmenhuizen, W. O. te Iipendam, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. M. V. te Limmen, C. T. A. te Alkmaar, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. N. W. te Culem- borg, H. S. te Heerhugowaard, N. C. te Castricum, ieder 3 boete of 3 dagen hech tenis. M. G. te Noordscharwoude, M. v. d. V. te Limmen, J. B, te Waarland, A. W. te Alkmaar, IJ. S. te Noordscharwoude, N. B. te Akersloot, H. V. te Bergen, C. de W. te Limmen, ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis. H. H. te Uitgeest, 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. P. te Alkmaar, J. P. L. te Nieu we Niedorp, S. K. te Oudorp, J. K. te Hei- loo, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. G. J. P. te Heiloo, 3 en 2 boete of 2 en 1 dag hechtenis. A. v. D. te Velsen 6 boete of 4 dagen hechtenis. P. P. te Oude Sluis, 4 en 3 boete of 2 en 2 dagen hech tenis. J. B. te Heerhugowaard, ƒ4 en 3 boete of 2 en 2 dagen hechtenis. B. de V. te Alkmaar, 7.50 boete of 5 dagen hechte nis met toewijzing der civiele vordering ad 2.25 aan J. v. d. E. P. J. B. te Nieuwe Niedorp, 20 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de politie verordeningen: J. J. D. te Alkmaar, 2 boete of 1 dag hechtenis. A. H. te Ber gen, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. A. K. te Alkmaar, A. B. te Amsterdam, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. S. te Schagen, 4 boete of 2 dagen hechtenis. G. v. V. te Sutten, 2 en 6 boete of 1 en 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de jacht wet: E. G. Ezn. te Egmond aan Zee, 25 boete of 20 dagen hechtenis. J. T. te Bergen, 12 boete of 8 dagen hechtenis. Overtreding van het crisiszui- v e 1 b e s 1 u i t: L. A. C. te Heerhugowaard, 25 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding van de vuurwa pen w e t: J. H. te Schoorl, f 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. Criata-nttbieali». DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zyn gedenatureerd in het tijdvak van 10 tot en met 15 Januari 1938, 0.95 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en 0.45 per 100 kg. voor voe dererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in ge noemd tijdvak, zal 2.20 per 100 kg. be dragen. 's-Gravenhage, 14 Januari 1938. ftxuwtciaal Tlieuws Geruchten tegengesproken. Den laatsten tijd gaan er geruchten rond als zou de Provincie van plan zijn de fundamenten van het Slot op den Hoef op te bouwen. Deze zijn absoluut uit de lucht gegrepen. De provincie is eerst van plan aan de onlangs aangekochte gronden rondom het Slot een bestemming te geven. Wanneer daarmede een aanvang wordt genomen is met nog geen mogelijkheid te bepalen. Jaarvergadering B.VX. Donderdagavond hield de afd. Oudorp van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaar vergadering in café Morsch onder voorzit terschap van den burgemeester, den heer W. Bos. De heer J. A. Rohde werd tot bestuurslid benoemd. De rekening en de boeken van den pen ningmeester werd in orde bevonden Aan de heeren A. Zuurbier en G. Bos werd het brevet van scherpschutter over handigd, terwyl aan den heer P. Reus een zilveren medaille werd uitgereikt in ver band met zijn uitstekende prestatie op den Gewestelijken Landdag te Medemblik. Hierna volgde de prijsuitreiking aan de winnaars van de wekelijksche onderlinge schietavonden, terwyl aan den heer G. Bos nog een extra-prijs werd toegekend. Na een korte toespraak van den voorzitter hield vervolgens kapitein Goedhart een gloedvolle rede,' waarin hy de beteekenis van den B.V.L. op duidelijke wijze uiteen zette, terwijl hy voorts het Landstormblad ten zeerste by de leden aanbeval. Nadat de voorzitter den kapitein nog be dankt had voor diens succesvolle rede, werd de vergadering gesloten. Uitbreiding werkverschaffing. Ingaande Maandag 17 Januari a.s. wor den wederom een aantal werklooze arbei ders by particulieren tewerkgesteld voor het uitbaggeren van slooten, zoodat dan in totaal ongeveer een 20-tal werkloozen bij een werkverschaffing zijn geplaatst. Helpt Elkander. De jaarvergadering van de plaatselijke ziekenkas „Helpt Elkander" werd gister gehouden in café C. Kossen. De rekening van den penningmeester was als volgt: kassaldo op 1 Jan. 1937 2326,29, contributie S 333,82, rente boe renleenbank 63,74, totaal 2723,86. Uitgaven: 618 ziekengeld, bodeloon 39,75, verdere onkosten 26,70, totale uit gaaf 735,45. Het bezit der vereeniging was op 1 Jan. 1937 dus 2326,29. Op 1 Januari 1938 be droeg dit bezit 1989,41. Dit jaar is dus een verlies te boeken van 336,88. De rekening werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag vermelden we het volgende: Het uitgekeerde bedrag aan ziekengeld is in de 17 jaar dat hy dit uitkeert niet zoo hoog geweest als in 1937. Uitbetaald aan ziekengeld is 618 ver deeld ove - 412 ziekendagen met 16 ziekte gevallen. Als we nagaan, dat in 1936 uitbe taald werd 244 en in 1935 274,50, in G'imfach'e De sterke slager. kunt U nu kenni» maken met de zoo voor treffelijke kou-, griep- en pijnverdrijvende „MUnhardlJe»" (hartvormige cacheta). Tijdelijk proefdooaje lOct. Bij Apoth. en Drog. 1934 82,50 is het afgeloopen jaar zeker wel een recordjaar geweest. Op 1 Januari 1937 had de vereeniging 46 trekkende en 4 steunende leden. Drie nieuwe leden traden toe en één bedankte, zoodat het ledental op 1 Januari 1938 48 telde. De steunende leden bleven gelijk. Wat betreft het ledental zou het voor de vereeni ging zeer wenschelijk zijn, dat wat meer jonge leden toetraden, daar het aantal oude loden te groot is en els de uitgaven nog grooter worden als in het afgeloopen jaar, zou tot een contributieverhooging moeten worden overgegaan, of er zouden minder ziekendagen moeten worden uitgekeerd. De voorzitter, de heer Jb. Visser, sprak een woord van dank voor het mooie verslag. Bestuursverkiezing. Aftr. w-ren de heeren W. Los, P. v. d. Gragt en Jn. Naastepad. Allen werden met groot meerderheid van stemmen herkozen en namen hunne benoeming weer aan. De heer Los was wegens ziekte afwezig, van zijn benoeming zal hem kennis worden ge geven. Punt 8 en 9 waren bestuursvoorstellen: aanvulling reglement en eindiging van uit- keering bij algeheele invaliditeit. Gezien de groote ziekte-uitkeering en het groote tekort over het afgeloopen jaar meende het bestuur, wil het aanstonds de reserve niet zien verdwijnen, dat zoo niet kan worden doorgegaan. De kas is een ziekenkas en geen invaliditeitskas en als de leden die algeheel invalide zijn ieder jaar hun volle aantal dagen uittrekken, is dit voor de kas onhoudbaar. Bij blijvende in validiteit is dit natuurlijk onmogelijk, daar om is op de bestuursvergadering van de vorige week besloten te trachten daarin verandering te brengen en het reglement te wijzigen als volgt: Als een lid geheel inva lide word. na de volle uitkeering, kan hy geen rechten meer laten gelden. Als na op heffing van het bedrijf de verzekerde is uit getrokken, heeft deze verder geen recht meer op uitkeering. De heer H. de Vries was het met het voor stel van het bestuur lang niet eens. Spr. haalde een geval aan van iemand die zijn bedrijf niet meer kon voortzetten en dit door zyn zoons liet doen. Hij zelf was altyd ziek en heeft steeds uitkeering gehad. Spr. vond dat juist, maar als je nu oud bent en niet meer kunt werken, wordt je er maar uitgegooid. Spr. kon zich daar nooit mee vereenigen. De voorzitter antwoordde, dat er van uit gooien geen sprake is, maar we moeten een grens trekken, daar anders in afzienbaren tyd de reserve is opgemaakt. Over dit punt werd nog een uur gedebat teerd. Het voorstel van het bestuur' werd in stemming gebracht en met 21 stemmen voor en 9 tegen, 2 blanco aangenomen. Contributie en uitkeering. Het bestuur stelde voor om deze te laten zooals het is. De uitkeering bedraagt 9 per week met 12 weken per jaar. Goedge vonden. Palen afgeknapt. Door den storm, die gistermorgen woed de, zyn van het electrisch net langs het landpad weer twee palen by den grond af geknapt. Dit is een bewijs, dat het dringend noodig is, dat het eens flink wordt nage^ zien voor er ongelukken gebeuren, wat zeer goed mogelijk is. daar de palen met stroom op de draden over den weg vallen. Het ware te wenschen, dat het P.E.N. er toe over ging het net ondergronds te laten maken. De betere stemming welke de vorige week viel waar te nemen, heeft sich niet kunnen handhaven. De beleg- gingsmarkt in het teeken van de groote conversieleening van den Nederlandschen Staat. Leening met gestaffelden rentevoet. Het schijnt met de betere stemming op de internationale beurzen voor het oogen- blik alweer gedaan te zyn. Toch heeft men den indruk alsof dit slechts van tijdelijken aard is. Een feit toch is dat nietttegenstaan- y.e de bedrijvigheid in de Amerika anscae industrie zeer teleurstellend is te noemen, er hier en daar symptomen van opleving vallen te registreeren. Zoo steeg b.v. de be drijvigheid in de staal-industrie boven het niveau van de weck te voren, dat ook reeds een verbetering ten opzichte van haar voorgangster bleek te zijn geweest. De to tral-index voor de staal-industrie wijst thans het cijfer 28)4 aan tegen 26)4 c.e week te voren. Opmerkelijk kan voorts worden genoemd de prijsstijging welke zich sedert kort voor enkele producten en metalen aan het voltrekken is. Het scherpst treedt dit naar voren voor het metaal koper, waarvan de Londcnsche noteering geleide lijk tot Pond 44 3/9 per long ton is aange trokken, terwijl voor 1937 de laagste en hoogste noteering resp. Pond 36 en 78.2 was. In enkele maanden tijds is dus de ko- perprijs met 23 gestegen en in de afge loopen 3 weken alleen reeds met 10 Zoo l-.on het dan ook gebeuren dat een bedrijf als de American Smelting Refining Comp. 4 maal achtereenvolgens overging tot ver hooging v: n haar dagelij kache noteering voor het binnenland. In goec. ingewijde kr:ngen beschouwt men dc toekomst voor dit metaal als gunstig, waartoe de snelle verscherping der restrictie tot 105 van do standaard quota niet weinig heeft bijge dragen. Bovendien moet men bedenken, dat wederom aanzienlijke orders voor be wapening van verschillende landen, met Amerika vooraan, zijn losgekomen. Ook trekt het de aandacht dat de gang ven zaken in de rutomobiel-industrie gun stiger is geweest dan sedert weken het ge val was; zoozelfs dat de bedrijvigheid grooter was dan in de maanden November en December. Dit alles neemt intusschen niet weg, dat er nog zeer veel zal moeten veranderen wil het begin van verbetering doorzetten. Moet men in dezen nog iets ver wachten van de aangekondigde conferentie tusschen de groote leiders van het Ameri- kaansche bedrijfsleven en Roosevelt, welke conferentie op instigatie van den president in het leven zou zyn geroepen? We zyn wat het resultaat van derge lijke conferenties betreft, nu eenmaal niet erg verwend, maar men kan niet weten, de president moet toch wel langzamerhand in zien, dat de toestand zooals deze thans is, niet bestendigd kan blijven. Zeer storend werkte de golf van wantrou wen welke vooral in de laatste dagen van de week in Frankrijk kwam opzetten. Inge luid door de ernstige arbeidsconflicten bij de Goodrich fabrieken, zette begin van deze week een stroom van verkoopen van Fransche francs in, welke slechts door de zeer groote interventies van de officieele instanties kon worden gestuit, echter zon der dat hierdoor de termyn-noteering ook maar de geringste verbetering aanwees. In tegendeel; voor één-maands francs wordt momenteel een dis-agio van 20 cent ge noemd, hetgeen dus wil zeggen dat men bij verkoop van termijn francs bereid is een rente van 40 's jaars te betalen. Hier mede is naar ons dunkt, het vonnis over den franc geveld. De betrekkelijke rust welke een paar weken geleden nog viel waar te nemen en waardoor het egalisatiefonds zijn goudvoorraad in enkele weken tijds met eenige milliarden zag aangroeien, behoort geheel tot het verleden en naar bekend heeft de schatkist voor een aanzienlijk be drag een beroep cp haar laatste reserve moeten doen, t.w. het voorschot by de Ban- que de France. Het dualisme in opvatting tusschen de kabinet-ministers omtrent de instelling van een deviezen-controle dreig de j.L Donderdag tot een crisis te leiden. Door het handig manoeuvreeTen van Chau- temps is deze andermaal bezworen, maar aan den toestand zelf is natuurlijk niets veranderd. Het eenige wat we weten is dat minister Bonnet opnieuw aan het drijven van zijn socialistische minister tot het in stellen van een wissel-controle het hoofd heeft weten te bieden, maar voor hoe lang i.og en hoeveel goud zal inmiddels dan Frankrijk hebben verlaten? Op het laatst van de week kregen de ge ruchten omtrent de op handen zijnde Ne derlandsche Staatsleening vasteren vorm en thans weten we dat de Staat alle uitstaande 4 pCt. leeningen ten bedrage van circa 1800 millioen ter conversie aanbiedt. Merkwaardig is dat de nieuwe leening wel^e naar bekend is van het 3 pCt. type zal zijn, den gestaffelden rentevoet kent Merkwaar dig daarom, omdat men mag aannemen dat op grond van de op dit systeem geleverde commentaren, de Staat hier toe niet zou overgaan. Aan den anderen kant kan men echter stellen dat de regeering de adviezen van de groote beleggers met name de ver zekeringsmaatschappijen niet geheel in den wind kon slaan. En deze toch waren het die voor allen belang hadden met een lee ning van het gestaffelde type, omdat voor hen het nadeel verbonden aan een 3 pCt.- leening, zonder een zoodanige faciliteit wel uitermate zwaar wogen. Blijkt immers te zijner tyd de rentestand aan te trekken dan zouden hieruit voor de verzekeringsmaat schappijen verliezen in hoofdsom voort vloeien, die haar bedrijf ernstig zouden kun nen schaden. Vandaar dan ook dat zij zich niet zoo zeer verzetten tegen een lager ren dement hiertegen kunnen zij zich immers door reserveering en verhooging haren pre- mie's tot op zekere hoogte aekken, maar wel tegen leeningen welke het gevaar van ernstige koersverliezen in zich herbergen. Door nu te bepalen, dat de leening gedu rende de eerste 10 jaren 3 pCt. rente zal dra gen en daarna 3)4 pCt., voor de rest van den looptijd, wordt dit bezwaar in niet geringe mate ondervangen. Naar men zich wellicht herinnert, waren het destijds ook de verze keringsmaatschappijen welke den minister hadden voorgesteld te komen met een 3)4 pCt. leening a 102)4, niet converteerbaar binnen 5 jaar. Ook in dit voorstel kwam dezelfde gedachte tot uitdrukking, immeii zou na afloop van dien termyn de rentestand zyn aangetrokken dan zou de Staat niet meer kunnen converteeren en zouden hun koersverliezen beperkt zijn gebleven. Merk waardig is het intusschen dat verschillende der pas geëmitteerde 3 pCt. leeningen niet den gestaffelden rentevoet kennen met name de Indische staatsleening zoodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze in de naatste toekomst een koersda ling te zien zullen geven. Hoe het zij, men mag aannemen dat de positie van de regec- ring in dezen niet gemakkelijk is geweect en dat zy zich in een situatie bevond d:e eenigszins aan de devil and the deep saa" doet denken. Het besluit tv haar zeker niet gemakkelijk zijn gevallen. Op de aandeelenmarkt moest de aanvan kelijk vaste stemming spoedig plaats ma ken voor een flauwere tendens. Dit gold zoowel de Amerikaantjes als de Neder landsche waarden. Vrij goed hielden zich rubberwaarden, waartoe de jongste publica tie van verschillende rubbermaatachappU«n wat hare verkoopen over het afgeloopen boekjaar betreft, niet weinig heeft bijgedra gen. Met name gold dit voor de Amsterdam Rubber. Bepaald flauw waren rundeelen A. K.U. Wel werd er een interim uitkeering op de 6 pCt. preferente aandec'on aangekon digd van 3 pCt., maar zulka l d men even goed tot de vergadering van aandeelhouders kunnen uitstellen. Met dit al bedraagt het achterstallige dividend toch altijd nog '8 pCt., zoodat de vooruitzichten voor de ge wone aandeelhouders allesbehalve rooskleu rig kunnen worden genoemd. De aankondi ging trouwens dat in verband met den ver- mlderden afzet tegen het einde der maand aan 300 arbeiders ontslag la aangezegd, duidt er wel op, dat de gang var zaken wel- ni" bevredigend kan worden genoemd. Een uitzondering vormden tabaksaandee- len. Zoowel Oude Deli'a, Senembah'a 813 Deli-Batavia Mil. konden niet onbelangrif* in koers verbeteren. Intusschen ls het Franache kabinet rped.s en de geldoolltiek heeft daar bij inderdaad de grootste rol gespeeld. Red. Alkm. Crt.)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10