dagblad voor alkmaar en omstreken. Bonnet wil een poging wagen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. KRAK. No. 12 Dü nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. Kans op slagen niet groot. De Socialisten willen de leiding. Japan zou drastische maat regelen nemen. Zaterdag 15 Januari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Wederom arrestaties in Frankrijk. Poosevelt's strijd tegen de „Big-Business". Nieuws in 't kort. Georges Bonnet, de minister van financiën in het afgetreden kabinet, heeft er gisteravond in toegestemd te trachten een nieuwe regeering te vor men. Hedenmorgen zal hij den president van de republiek, Lebrun, een definitief antwoord geven. De insiders aan 't woord. In politieke kringen is de vraag gesteld of de oplossing van de regeeringscrisis al leen gezocht moet worden in het monetaire vraagstuk. Indien dit het geval zou zijn, dan zou Georges Bonnet de aangewezen man zijn. Het is evenwel twijfelachtig of Bonnet zou kunnen rekenen op de stemmen van de communisten niet alleen, doch ook van de socialisten. In de wandelgangen van de Kamer is men van meening, dat de drie groote linksche partyen, communisten, socialisten en radi caal-socialisten, zich zullen houden aan een regeering van het'volksfront onder radicale leiding en als minister-president werden Daladier en Sarraut genoemd. Na zijn Onderhoud met den president der republiek, Lebrun, heeft Leon Blum een onderhoud gehad met een aantal socialisti sche Kamerleden. Ook heeft het bestuur van de socialistische partij vergaderd. In socia listische kringen schijnt men te verlangen, dat een socialist tot kahinets-formateur wordt benoemd, aangezien het uittreden van de socialistische ministers uit het afgetre den kabinet Chautemps den grooten stoot heeft gegeven. Het volksfront beraadslaagt. Het nationaal comité van het volksfront is hedenavond gedurende drie uur in be raadslagingen bijeen geweest. Daarna is een communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: Het comité heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar den toestand. Teneinde dit onderzoek te besluiten blijven de delegaties in contact met de partijen en de organisa ties, die zij vertegenwoordigen. Zij komen 15 Januari des middags om vijf uur opnieuw byeen. Het comité heeft een dagorder aangeno men, waarin wordt gezegd: het nationaal comité van het volksfront is van meening, dat de meerderheid van het Fransche volk, welke haar stem heeft uitgebracht op het programma van het volksfront, en dat het volksfront zijn zending nog niet heeft ver vuld en op de fascistische bedreiging in bin nen- en buitenland kan alleen een regee ring van het volksfront antwoorden vol gens den duidelijk door het land uitgespro ken wil. Moties der socialisten. De socialistische fractie heeft een motie aangenomen, welke als volgt luidt: „De socialistische fractie is besloten, dat het meer dan ooit noodzakelijk is de meer derheid van het volksfront te bewaren, wel ke het land heeft gewild om het programma uit te voeren, zooals is gebleken bij de ver killingen van Mei 1936. De fractie is van oordeel, dat om deze meerderheid te bewaren zooals ,z« door de kiezers werd gewild, het noodig is een nieu- we regeering van het volksfront te vormen, waarvan de leiding, volgens de aandmdin; gen van de verkiezingen, zal zyn trouwd aan de grootste partij De administratieve commissie der socia listische partij heeft in een gisteravond g - houden vergadering met algemeene stem men de motie der parlementsfractie goedg keurd en een motie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan de k v£m trouw aan het programma en d p het volksfront. In de motie wordt verder gezegd, dat de socialistische p crisjs* overtuigd is, dat de oplossing v rontre. gezocht moet worden in een volksfrontre geering onder socialistische lei mg. Ook de radicalen blijven trouw aan het volksfront. De radicaal-socialistische Kamerfractie heeft gisternamiddag in het U rend senatoren en de leden van h voorzit- comité der partij vergaderd onder dat terschap van Daladier, die uiteenz hij het aanbod, een regeering e had afgewezen omdat hij van meenl. g den dat hij onder de huidige omstandigheden zorg moet blijven dragen voor de land Met algemeene stemmen werd de volgen de motie aangenomen: De partij, gedachtig aan de besluiten h rer congressen, verklaart trouw aan de volksfrontformatie. Zy verzoekt Bonnet len partijen van het volksfront, teneinde den samenhang en de handhaving ervan te ver wezenlijken, in het parlement en in het land eenzelfde houding aan te nemen. Zij machtigt haar gedelegeerden in het nationale comité van het volksfront deze beginselen naar voren te brengen, en o.a. dat van de monetaire vrijheid, die door de elkaar opgevolgde regeeringen van het volksfront steeds is verdedigd. Ook de fractie der Union Socialiste et Republicaine heeft in een communiqué me degedeeld, dat zij trouw blijft aan het volks front. Persstemmen. De „Matin" schrijft over den politieken toestand, dat men gisteren scheen over te hellen tot de formule, volgens welke de radicaal-socialisten het centrum zouden blij ven vormen, ter linkerzijde geflankeerd door de republikein-socialisten, ter rechterzijde door de leden der radicale linkerzijde en verwante groepen. Men zou zoo terug kee- ren tot een formatie, die veel gelijkenis ver toont met die van de vroegere kartelkabi netten, waarbij de socialisten zich beperkten tot steunverleening. De rechtsche „Jour" schrijft, dat de betee- kenis der crisis duidelijk is. Niet Chautemps en zijn radicaal-socialistische politiek zijn omver geworpen, maar het volksfront is in een gestort. De weg voor Bonnet is reeds vrijgemaakt. De „Ere Nouvelle" zegt, dat het land niet bestuurd kan worden, als de radicaal-socia listen er niet in zouden slagen, een stabiele meerderheid in het parlement tot stand te brengen. De vergadering van den Volken bondsraad. Miscescu lunchte tezamen met den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, toen het telegram van de Quay d'Orsay kwam, waarin werd gevraagd de vergadering van den raad uit te stellen tot 26 Januari. Miscescu stemde hier oogenblikkelijk in toe. Hij zal evenwel in Zwitserland blijven tot de raad bijeen zal komen en zal van deze gelegenheid gebruik maken om met de Zwitsersche politici besprekingen te voeren. De Britsche minister Eden is gistermid dag naar Londen teruggekeerd, zijn echtgenoote zal vandaag volgen. Ook de Poolsche minister van Buiten- landsche Zaken, Beek, die te Berlijn ver toeft, heeft er in toegestemd, dat de bij eenkomst van den Volkenbondsraad wordt uitgesteld. Wordt de Japansche ambassadeur terug geroepen? Het Japansche blad „Asahi Sjiemboen" meldt dat het Japansche kabinet gisteren drastische maatregelen tegen China be sproken heeft, omdat het er van overtuigd is, dat de centrale regeering niet in op rechtheid haar anti-Japansche houding herziet. Het blad voegt hieraan toe, dat be sloten is, een campagne van langen duur met onwrikbare standvastigheid ten uit voer te leggen. Het standpunt der Japan sche regeering ten aanzien van den status der centrale Chineesche regeering zal binnenkort duidelijk gemaakt worden. De regeering zal de algeheele mobilisatie van het volk „op geestelijk, financieel en stof felijk gebied" vragen. De „Jomioeri Sjiemboen", verwacht, dat den Chineeschen ambassadeur zyn pas poort zal worden overhandigd, en ver- klaart, dat van oogenblik tot oogenblik de terugroeping van den Japanschen ambas sadeur in China, Kawagoe, tegemoet gezien kan worden. Chineezen melden nieuwe over winningen. Volgens Chineesche froniiberichten zou den de Chineesche troepen, die midden December na de zware gevechten tusschen Sjanghai en Nanking van het front terug getrokken en thans als versterkingen in den strijd geworpen waren, erin geslaagd zijn, Kausjoeng te bezetten. Zij zouden voorts Kwanteh, in de nabijheid van het Tai-meer heroverd hebben. Chineesche ongeregelde benden hebben gisteren een Japanschen trein aangevallen tusschen. Tsin Joean Foe en Sji Tsjia Wang. Een Japansch soldaat werd gedood en een aantal personen, waaronder twee Japansche journalisten, werden gewond. De actie der Chineesche luchtmacht. Volgens een officieele Chineesche me- dedeeling heeft de Chineesche luchtmacht sedert 1 Januari veertien aanvallen ge daan. Op de Jangtse werden vier oorlogs schepen van Japan tot zinken gebracht Vooral Woehoe, Nanking, Hangtsjau en Kwangte werden aangevallen. Bij een aan val op Nanking, de hoofdstad van Kwang- si, werden negen Japansche vliegtuigen omlaag geschoten. Amerikaansch protest, Het departement van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche am bassade te Nanking opnieuw bij de Japansche autoriteiten heeft geprotesteerd tegen het plunderen, van Amerikaansch eigendom door Japansche soldaten. De Amerikaansche consul heeft medegedeeld, dat de Japansche soldaten voortgaan met binnen te dringen in Amerikaansch eigen dom en goederen in beslag nemen, terwijl zij ook employé's uit Amerikaansche in stellingen verdrijven, zonder reden op te geven. Hier is klaarblijkelijk sprake van Chineesche employé's. Het Japansche verplaatst. hoofdkwartier Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat het Japansche hoofdkwartier van Tientsin is verplaatst naar Peking. De opperbevelhebber, Terautsji, heeft zijn staf te Peking gevestigd. Drie Chineesche generaals terecht gesteld. Volgens Chineesche telegrammen uit Sjanghai zijn te Hankau drie Chineesche generaals terecht gesteld, n.1. generaal Han Foe Tsjoe, de gouverneur van Sjangtoeng, wegens plichtsverzaking, en Li Two Tsjoean, en Wan Foe Lin wegens muiterij onder hun troepen. Gisteren zijn wederom drie personen te Clermont Ferrand gearresteerd, verdacht van het in bezit hebben en het vervoeren van wapens in verband met de Csar affaire. Ook te Parijs is in verband met de Csar een nieuwe arrestatie verricht. Deze arrestant, een zeven en twintig ja rige man, heeft medegedeeld, dat hij in 1937 de eed van de Csar heeft afgelegd. Hij werd later ingedeeld bij een bijzondere af- deeling en kreeg opdracht een zekere Jules Salie, een lid, dat men verdacht de Csar aan de politie te willen verraden, uit den weg te ruimen. Een ander lid van de Csar had men hiertoe een tube met microben overhandigd. De microben werden Salie evenwel in een te heete drank toegediend, zoodat de aanslag mislukte. Salie wordt op het oogenblik in een sanatorium in Zwitserland verpleegd. Hij heeft toegegeven lid te zijn geweest van de Csar, doch het met deze vereeniging niet eens te zijn geworden, waarna hij uit de vereeniging trad. De thans gearresteerde bekende, dat men hem een revolver had gegeven om Salie neer te schieten. Verdèr erkende hij, dat hij aanwezig is geweest bij het overhandi gen van de bacillen. Hij gaf tevens het adres van den man, die de bacillen heeft geleverd. Toen de politie hier huiszoeking wildq verrichten, bleek de vogel gevlogen. Russisch vliegtuig in Japansche han den. - Uit Chabarofsk aan de grens tusschen Siberië en Mandsjoekwo wordt gemeld, dat de autoriteiten van Mandsjoekwo weigeren een Russisch postvliegtuig, dat in December een noodlanding maakte op Mandsjoekwosch gebied, terug te geven. De beide inzitten den worden te Kharbin gevangen gehouden niet tegenstaande de protesten van de sov jet-autoriteiten, die thans een krachtige actie zullen ontplooien. In de heden gehouden persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat alle Holding-companies ontbonden dienden te worden, daar zij de ongezonde specula ties en prijsopdrijving in de hand werken. Hij zeide voorts, dat hij de oprichting van gemeentelijke electriciteitsfabrieken uit federale middelen zou steunen. Evenals hij in steden en gemeenten uit het voorzieningsfonds door werkloozen straten, waterwerken en kanalisatiewerken liet aanleggen kon hij deze werkloozen ge bruiken voor den bouw van werken, die de concurrentie met de Holding-companies zouden kunnen opnemen. De grondwet ver leende hem het recht, voor het welzijn des volks te zorgen en het particuliere bedrijfs leven moest met deze concurrentie maar genoegen nemen. Besprekingen. Roosevelt heeft vijf kwartier lang be sprekingen gevoerd met vijf vertegenwoor digers van de financieele wereld, de in dustrie en de arbeiders, waaronder Thomas Lemont van J. P. Morgan And Company, Owen Young, de president van de General Electric en de arbeidersleider John. Lewis. Sprekende namens zijn groep zeide John Lewis na afloop: „Wij hebben gesproken over den ernst van den bestaanden econo- mischen en industrieelen toestand. Onze groep heeft vooraf eenige besprekingen ge voerd en wij kwamen tot de conclusie, dat het wenschelijk is om, zoo mogelijk, met den presdent en de regeering een definitief program van actie door de regeering, de zakenwereld en arbeiders op te stellen. De besprekingen zullen voortgezet worden. Versterking van Singapore. - De En- gelsche admiraliteit, het ministerie van oor log en het ministerie van luchtvaart, hebben gisteravond een gemeenschappelijk commu niqué gepubliceerd, waarin wordt medege deeld, dat ter gelegenheid van de opening van de nieuwe basis te Singapore gemeen schappelijke manoeuvres van leger, vloot en luchtmacht zullen worden gehouden. Aan de manoeuvres zullen deelnemen de oor logsschepen, die gisterochtend zijn genoemd, de troepen van het garnizoen van Singapore, behalve de vrijwilligers-afdeelingen, ter wijl de luchtmacht van Singapore versterkt zal worden met verscheidene escadrilles uit Britsch-Indië en Irak, ook de vrijwillige luchtvaartafdeelingen van Singapore zullen aan de manoeuvres deelnemen. In het communiqué wordt er ten slotte op gewezen, dat dergelijke manoeuvres ook verleden jaar zijn gehouden. Duitsch protest te Washington. - Op een persconferentie verklaarde Huil, dat hij den Duitschen ambassadeur Dieckhoff heeft medegedeeld, in antwoord op diens protest tegen de woord van Dodd, dat Dodd zijn functie van ambassadeur heeft neergelegd en dat hij dus nu een gewoon particulier is geworden. Dodd sprak niet als vertegen woordiger van de Vereenigde Staten en als gewoon burger heeft hij vrijheid van spreken. Men gelooft, dat Dieckhoff op eigen ge legenheid heeft geprotesteerd, om een krach tig formeel protest in opdracht van de Duit- sche regeering te voorkomen. Een Nederlander gearresteerd. - Vol gens „Le Soir" bevond zich bij de studen ten, die een aanval op de gevangenis van Tongeren hadden ondernomen, een te Leu ven woonachtige Nederlander, een jonge man van 26 jaar. Hij is door de rijkswacht gearresteerd. Hij was niet in het bezit van een verblijfsvergunning. De verkoop van dagbladen. - De Oos- tenrijksche cultureele bondsraad heeft goed keuring gehecht aan een wet, welke ver plicht stelt een aantal Oostenrijksche bladen in krantenkiosken en leeszalen uit te stallen, dat gelijk moet zijn aan het aantal uitge stalde buitenlandsche bladen, met uitzonde ring van de buitenlandsche geïllustreerde bladen, wier aantal grooter mag zyn. De strijd tegen de cactus. - Het depar tement van land- en boschbouw van de Zuid-Afrikaansche Unie heeft besloten tot den invoer van de cochenille (Amerikaan sche schildluis) ter bestrijding van de cactus, die belangrijke schade toebrengt aan de planten. Tot dusver zijn kostbare mechani sche methoden toegepast voor de bestrijding van dit gewas, dat op schrikbarende wijze voortwoekert, maar zonder resultaat. Reeds gedurende ruim drie jaar stelt men pogin gen in het werk om uitgestrekte gebieden van de Kaap-provincie van de cactus te zuiveren. Moordaanslag in de internationale ne derzetting. - In de internationale neder zetting te Sjanghai zijn schoten gelost op den Chineeschen advocaat Fan-Kang, die er in had toegestemd op te treden als voorzitter van het nieuwe gerechtshof te Nantau, dat onder Japansch toezicht staat. Fan-Kang werd ernstig gewond. De daders konden ontkomen en zijn onbekend gebleven. Ernstig mijnongeluk te Luik. - Gister avond heeft zich in de Bonne Fin-mijnen te Luik een ernstig ongeluk voorgedaan. Een liftkooi, waarmede een vijftiental mijnwerkers in de schacht afdaalde, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak uit de geleirails geschoten. De kooi daalde met zware schokken verder, ten gevolge waar van één der mijnwerkers uit de kooi geslin gerd werd en op den bodem der schacht neerkwam. Tien andere mijnwerkers werden min of meer zwaar gewond. Hoogwater in Frankrijk. - Ten gevolge der zware regens, die gisternacht in Frank rijk gevallen zijn, is een gedeelte van den dijk van de Haine te St. Vaast bezweken, tengevolge waarvan het water verscheidene straten van het plaatsje is binnengestroomd. In talrijke huizen drong het slijk en allerlei vuil binnen. Verscheidene rivieren hebben een zoo hoog peil bereikt, dat overstroomingen ont staan zijn. Bij de Belgische grens, nabij Roubaix, is de Espierre buiten de oevers ge treden. Het water stroomde de plaatsen Herseaux en Wattrelos binnen en drong door in de huizen. Op sommige plaatsen staat het water tusschen de 30 en 80 c.M. hoog. Desertie van rechtsche soldaten. - In de afgeloopen week is een dertigtal recht sche soldaten, die gedeserteerd waren, bjj Hendaye over de grens gekomen. Daaren tegen zijn een aantal uit Barcelona ge vluchte zeelieden over de grens gegaan om onder Franco te dienen. De productie van vliegtuigmotoren. - In een te Havant in Hampshire uitgesproken rede heeft minister Inskip verklaard, dat de Engelsche productie van vliegtuigmotoren vooruitgaat en de verwachtingen heeft over troffen. Ook de productie van vliegtuigen neemt toe. Met het in werking treden der schaduwfabrieken, die thans met één uit zondering hoofdzakelijk voltooid zijn, zouden de resultaten den meesteischenden criticus voldoen. Een betooging van Vlaamsche studen ten. - Donderdagavond hebben zich te Ton geren in België hevige incidenten voorge daan. Studenten van de universiteit van Leuven waren per vrachtauto naar Tongeren geko men met de bedoeling Grammens uit de gevangenis te bevrijden. Grammens is opgesloten, omdat hij Fran sche opschriften had verwijderd. Het ging tamelijk stormachtig toe en er werd geschoten, waarbij een der studenten werd gewond. Degene die geschoten heeft, een koopman uit Tongeren, heeft verklaard uit vrees te hebben geschoten, omdat hij zich bedreigd achtte. Hij is in bewaring gesteld. Vrouwelijke rechter in hooggerechts hof? Het is niet uitgesloteh, dat een vrouw benoemd zal worden tot rechter in het hooggerechtshof der Vereenigde Staten.- Naar uit vertrouwde bron vernomen wordt, overweegt Roosevelt ernstig, de plaats, die in het hof open gekomen is door de ontslagneming van rechter Sutherland, te doen bezetten door de vrouwelijke rechter Florence allen uit Ohio. Staking bij tramweg- en autobusper- sonecl te Rijssel. - Het personeel der tram weg- en autobusmaatschappijen te Rijssel heeft gisteren in vergadering met alge meene stemmen in beginsel besloten tot een algemeene staking. Dit besluit werd ge nomen om de weder in dienst stelling te ver krijgen van 92 arbeiders en bedienden, die onlangs waren ontslagen en om te protes teeren tegen de onvoldoende geachte loons- verhooging. Onrustig Palestina. - In verband met de onveiligheid in Palestina zullen in het vervolg alle regeeringsambtenaren, die zich in het openbaar moeten vertoonen, voorzien worden van een revolver, aangezien de laatste maanden verscheidene malen regee ringsambtenaren werden aangevallen. Bovendien wordt hen aangeraden niet tijdens donker te reizen. Naar Nabloes is militaire versterking ge zonden, om de oostgrens te bewaken, terwijl het aantal politiehonden zal worden uit gebreid, omdat deze dieren zeer nuttig zijn geweest by het achtervolgen van terro risten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1