Wie zij zijn en wat zij willen. HENSBROEK SCHAGERBRUG ZIJPE ZUIDSChARWOUDE WARMENHUIZEN ST. MAARTENSBRUG SCHAGEN BERGEN KARDINAAL PACElll. Te koop 2000 draineerbuizen. STEENHOUWERIJ, LAAT 3. ';J zoodat N.-Niedorp den wisselbeker, welke voor het eerst beschikbaar was, in de wacht wist te sleepen. Personeele prijzen werden behaald als Volgt: Leden van Over de Helft: Gummi: le pr. C. Goet, na overteolvem met Jn. Stammes met 179 pnt. Sajet: le pr. P. Toepoel met 169 pnt. Hoogste serie Jn. Keetman met 57 pnt. Barsingerhorn: Gummi: le pr. K. Kiste- maker 165 pnt. Sajet: le pr. Jn. Schenk met 156 pnt. Hpogste serie C. Smit met 55 pnt. Met 6 twaalven behaalde A. Sanders te N.-Niedorp den twaalvenprijs. De prijzen werden na afloop met een toe passelijk woord door den w.n. vooraitter, den hqer van der Steen, uitgereikt. Hoewel er over het algemeen niet beet is gekolfd, heeft het geheel als altijd een bui tengewoon gezellig verloop gehad. B H J a r t e m. O. K. K.—DE TOEKOMST. In café Veeniboer te Heerhugowaard speelde de biljartclub O. K. K. een wed strijd tegen De Toekomst, Heerhugowaard. De Toekomst I moest in O. K. K. I zijn meerdere erkennen met een score van 492366 caramboles. JUoowciaal Tlieuws VERKOOP KINDERZEGELS. Over het geheel genomen kan gezegd worden, dat in heel Westfriesland de ver koop der kinderzegels en -briefkaarten zeer gunstige resultaten heeft gehad. Te Hoorn was de opbrengst 1551,51, te Westwoud f 52,34, te Wijdenes 102,70, te Zwaag 170,10, te Nibbixwoud f 94,42, te Hauwert f 69,09, te Zwaagdijk-Oost f 25,67, te Hem 110,22, te Venhuizen f 116,50, te Wognum f 243,29, te Schellinkhout 103. IJsclub. De ijsclub „Hensbroek" vergaderde op Vrijdag 14 Januari in café C. Kossen, 's avonds om 7 uur. De voorzitter de heer J. Kolder riep de aanwezigen het welkom toe. Spr. betreurde het, dat er een vergadering van de ijsclub gehouden wordt, terwijl er geen ijs te be kennen is. Rekening van den penningmeester Jb. Bas. In kas op 1 Jan. 1937 was 40.35, aan contributie ontvangen 37.50, totaal 77.85. Uitgaven waarin begrepen contri butie voor den bond te samen 15.46. Saldo over 1937 bedroeg dus 62.39. De reke ningen worden nagezien door de heeren Kolder en Bommerij en werden in orde bevonden. De penningmeester ontving een woord van dank. Bestuurverkiezing. aftr. de heeren K. Gelder en Jb. Kolder. Beiden werden herkozen en namen hun benoeming aan. De secretaris deelde nog mee dat de vereeniging op het oogenblik 38 leden telt en 2 donateurs. Besloten werd nog dat als er dezen winter geen ijs komt, geen contri butie bij de leden op te halen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter met een woord van dank. Ned. Chr. Landarbeidsbond. In het Evangelisatiegebouw alhier werd het 7e jaarfeest gehouden van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, afd. Zijpe. Bij zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer L. G. Verschoor, speciaal wel kom den heer Kikkert, die dezen avond zou spreken over het onderwerp „Arbeid die ons wacht". Uit het jaarverslag der afdeeling bleek o.m., dat het aantal leden nog steeds toe neemt, terwijl het financieel verslag een gunstig beeld van de financiën gaf. De rede van den heer Kikkert, lid van het hoofdbestuur, werd met groote aandacht gevolgd en vestigde de aandacht op het ■werk, dat door den bond in het belang van de arbeiders is gedaan en nog zal worden gedaan. Verder werd deze geslaagde avond afge wisseld door zang en voordrachten. Boerderij verkocht. De kapitale boerderij van den heer J. Slagter te Burgervlotbrug in deze gemeente is onderhands verkocht aan den heer Stapel, veearts te Spanbroek. Feestavond in „Buiten Zorg". Donderdagavond heeft de heer S. Kui per te Schagerbrug eenige voordrachten gehouden voor de verpleegden in het Te huis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoe venden „Buiten Zorg" nabij Schagerbrug. Na afloop dankte de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, de heer G. van der Sluijs te Schagerbrug, den heer Kuiper voor het geheel belangeloos verschaffen voor dezen zoo genotvollen avond en riep hem, onder instemming van alle aanwezi gen, een tot weerziens toe. Zy nog vermeld, dat het geheele Burger lijk Armbestuur op dezen zoo bij uitstek geslaagden avond aanwezig was. Moge dit voorbeeld van den heer Kuiper ook van andere zyde navolging vinden. Vrijdagavond werd in het lokaal van mej. de wed. P. Schoenmaker te Zuidschar- woude een demonstratie gegeven door mej. Piet uit Alkmaar in het bereiden van zuivel- gerechten. Op duidelijke wyze heeft de inleidater een verklaring gegeven van het nut van het ge bruik van de zuivelproducten. Zy liet het niet by woorden, maar bereidde ook eenige gerechten, welke de aanwezige dames, leden van de vrouwenclube „Onder One" en T.O.N.E.GJD.O. zich goed lieten smaken. Naar men ons mededeelt, zullen nog twee Vrijdagavonden aan deze nuttige propa ganda worden besteed. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN. De „Van der Wyck" gaat sneller varen. Het motorschip van den veerdienst EnkhuizenStavoren, de „Van der Wyck", dat was uitgerust met twee motoren van ieder 500 P.K., kon het traject Enkhuizen- Stavoren niet in den ge stelden tyd varen en kwam altijd' met 8 a 10 minuten ver traging binnen. Het gevolg was, dat ook de, verschillende treinen met vertraging vertrokken en veelal aansluitingen werden gemist. Thans is dit motorschip in de vaart ge bracht voorzien van twee Dieselmotoren met 1300 P.K. De afstand Enkhuizen Stavoren wordt nu gevaren, in één uur en 6 minuten, terwijl dit gesteld is op één uur en 8 minuten, zoodat de treinen op tijd kunnen vertrekken. IJsclub S. I. S. In de ledenvergadering van de ijsclub betreurde de voorzitter, de heer Rijs, het feit, dat velen niet begrijpen., dat zij, ook in ijslooze wtaters verplicht zijn lid te blijven. Het gemeentebestuur toont geluk kig alle medewerking, doch desondanks kan de vereeniging niet aan haar verplich tingen voldoen. De ontvangsten over 1937 bedroegen 171.34 en de uitgaven 153.98. De contributie-achterstand bedroeg op 1 Jan. 1938 ruim 300. Aan pacht is over de jaren 1935, 1936 en 1937 nog 540 verschuldigd, terwijl aan diversen nog 385 betaald moet worden, en aan rente nog 86.75 verschuldigd is en aan kleine rekeningen 45.25. Het to taal tekort bedraagt 1048, waarom be sloten is voorloopig geen rente aan obli gatiehouders uit te keeren. Voor het vaststellen van wedstrijden enz. werd besloten te wachten tot de vorst optreedt. Ontslag gevraagd. Mej. G. J. A. Groen, onderwijzeres aan de o.l. school alhier, heeft, ingaande 1 Mei 1938, als zoodanig ontslag aangevraagd in verband met haar voorgenomen huwelijk. Raadsvergadering, afwezig de heer Dekker (r.k.) wegens ziekte en 1 vacature. De heeren G. Kuys en H. Peton vroegen handhaving en aanvulling der gemeente verordeningen ter voorkoming van onthei liging van den wekelykschen rustdag. Waar naar het advies van B. en W. op Zondag steeds kermis en feesten zijn ge houden en dit op zeer behoorlijke wijze steeds is geschied, wordt t. o. v. het ver zoek besloten dit voor kenisgeving aan te nemen. Aan de direcie Meurs en Co. baggerbe drijf N.V. te Alkmaar is verlenging van huur met één jaar verleend van terrein aan de haven a 0.10 per M2. Aan den heer W. P. A. F. L. Bloeser is met ingang van 1 Maart '38 eervol ontslag verleend als directeur der lichtbedrijven wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Benoemd werd tot onderwijzer aan de Ulo-school alhier de heer J. Frankfort te Den Haag (wonende te Zaandam). In de commissie tot het nazien der ge meente- en bedrijfsbegrootingen dienst '38 werden benoemd de heeren Jb. de Vries, Stam en D. Bijlsma. De voorstellen begrootingswijzigng 1937 en renteverlaging geldleeningen werden zonder h. s. aangenomen. Het voorstel tot uitbreiding van de alge- meene begraafplaats waarmeer een bedrag gemoeid ging van ruim 12000 werd door B. en W. na comité-zitting teruggenomen. In de rondvraag vroeg de heer v. Erp naar de zaak van het G. E. B. Is nog een zaak van studie. Omtrent de verstrekking van veldboonen aan de werkloozen schijnt een strubbeling gekomen te zijn. Voorheen werd meer ge vraagd dan benoodigd was met het gevolg dat nu eerst het surplus moet worden in- geloopen. Daarna comté-vergadering en sluiting. Op bezoek aan het paleis Soestdyk. Het zal menigeen interesseeren hoe het den heer Dijs is vergaan, die Donderdag het prinselijk paar een geschenk heeft aangeboden, bestaande uit een door hem vervaardigd werkstuk. Met de ervaring, welke hy tijdens zijn verblijf als bakkersknecht te Baarn had opgedaan, gelukte het hem met behulp van een taxi het Koninklijk paleis zoo dicht mogelijk te naderen en vrijwel onopge merkt langs het wandelpad den eersten politiepost te bereiken. Op de vraag of hij in het bezit van een toestemmingsbewijs was, moest de heer Dijs ontkennend antwoorden, waarom hy naar 'n tweeden en derden post werd ge zonden, welke laatste zich met het paleis in verbinding stelde, en telefonisch toe stemming voor den heer Dijs ontving, dat gedeelte van het paleis te mogen betreden, waar de prinses en de prins hun intrek hebben genomen. Door een hofdame ontvangen, werd hij in een kamer gebracht, waar zijn geschenk dankbaar in ontvangst werd genomen. Een schryven mocht de heer Dijs Vry- dag ontvangen; het luidt als volgt: In opdracht van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ik de eer den heer H. Dijs te Bergen hunnen dank over te brengen, voor de zeer gewaardeerde aanbieding van het door hem vervaardigde werkstuk, wat door Hunne Koninklijke Hoogheden met erkentelijkheid is aanvaard. Het behoeft geen betoog, dat de heer Dijs met deze ontvangst ten zeerste is ingenomen. IV. Wie te Rome vertoeft en thans, doordat het heiligdom van den St. Pieter is vrij ge legd, op dit grootsche bouwwerk reeds van af den Tiber een indruk krijgt, ziet zich achter het kerkgebouw de paleizen van het Vaticaan en alles wat tot de Pauselijke om geving behoort, verheffen. Thans vormt dit alles een Staat op zichzelf, naar den Heili gen Petrus geheeten. Maar reeds voordat in 1929 de Lateraan-tractaten opnieuw de we reldlijke positie van den Heiligen Vader er kenden, lag achter den St. Pieter een we reld op zichzelf. Religieus in de eerste plaats, maar ook wereldlijk, politiek en geestelijk van de grootste beteeken is voor piillioenen en millioenen, die op de aarde leven. Daar woonde, werkte, leidde de H. Vader zijn geloovigen; daar was hij, ten deele naar eigen vrijen wil, de gevangene van het wereldlijk Italië, dat, om één te worden, den Paus in 1870 zijn wereldlijke macht ten deele ontnam. Maar ondanks deze gevangenschap, die achtereenvolgende Pau sen met groote hardnekkigheid hebben vol gehouden, bereikten zij de millioenen katho lieken over geheel de wereld. En zoo ging daar van dit kerkelijk Rome wellicht nog grooter kracht uit dan van het wereldlijke Rome, dat in het Quirinaal was en ten deele nog is gesymboliseerd. Is het wonder, dat de man, die in de buitenlandsche betrekkingen den Heiligen Vader het naast staat, zijn Staatssecretaris, een belangrijke positie in neemt, een figuur is, die imponeeren moet. Welken invloed ging er niet uit achtereen volgen van een Rampolla, een Merry Del Val, een Gasparri. Eigenaardig is het slechts te constateeren, dat geen dezer machtheb bers door het Conclave tot Heilige Vader is uitgeroepen, al behoorden zij altijd tot de Papabile. Rampolla heeft het in dat opzicht het verst gebracht, want, mag men de vrij wel eenstemmige geruchten gelooven, dan werd hij na den dood van den grooten Leo, tot paus gekozen. Maar keizer Franz Joseply wien het recht van veto krachtens traditie toebehoorde, was niet vergeten, dat Ram polla den paus had geadviseerd zijn toe stemming tot de kerkelijke begrafenis van zijn ongelukkigen zoon Rudolf te weigeren, en hij maakte van zijn veto gebruik! Een man van beteekenis. Sedert kardinaal Gasparri, nadat hy in 1929 zyn onderhandelingen met Mussolini door de onderteekening van het Lateraan- verdrag bekroonde, meende aan jongere handen zijn moeilijke taak te moeten over laten, berust het gezag van den staats secretaris in handen van kardinaal Eugenius Pacelli. Een man van beteekenis in de sa menleving van het vaticaan, reeds voordat het purper hem sierde. Een man ook, die geen vreemde was, toen hij het paleis van het pauselijk staatssecretariaat betrad. Be- hoorende tot een Romeinsche familie, in welke trouw aan de kerk en aan den H. Vader tot de uitverkoren traditie behoort; begiftigd met schitterende geestelijke kwa liteiten, volbracht hij reeds op jongen leef tijd studies, die niet slechts een knap hoofd in hem toonden, maar ook een ijverig wer ker, een doorzettende geest. Nauwelijks ge promoveerd, wenschte de Heilige Stoel zich aan hem te verbinden. Jong priester nog zijnde kwam hij onder karinaal Merry del Val, later zelfs nog onder kardinaal Gas parri, in den dienst van het staatssecreta riaat. Hij liep er alle rangen door, zien slechts onderscheidende van de anderen, doordat hij het deed met een vlugheid, die niet gebruikelijk was. En ook, doordat hij met zyn ambt verbond een professoraat, dat hij uitoefende aan het Romeinsch semina rium en aan de academie der geestelyke edelen, in welke hij resp. kanonniek recht en de diplomatie onderwees. Rustig, maar vol werk, ging zyn leven voort, jaar in jaar uit, en dagelijks zag hy vanuit het vaticaan over de huizenzee van zyn geliefde Rome. zyn geboorteplaats. Totdat de oorlog van 1914 kwam, die den nobelen Pius X ter neer velde. Zijn opvolger, paus Benedictus XV, die zelf zyn priesterlijke loopbaan aan het staatssecretariaat van het Vaticaan onder kardinaal Rampolla had aangevangen, en die zich met de diplomaten in het bijzonder thuis gevoelde, onderscheidde den nog jon gen geestelyke, die de rechterhand van kar dinaal Gasparri was geworden. Zoo had de paus gelegenheid om zijn gaven persoonlijk te leeren kennen. Hij merkte ze op, onder scheidde hem door hem in 1917 tot aarts bisschop en nuntius te München te benoe men, zoodra die voor de katholieke kerk belangrijke diplomatieke post door den eer- biedwaardigen, grijzen kardinaal Fruhwirth moest worden opgegeven. München. Van begin 1917 tot slechts enkele jaren geleden, toen het aftreden van kardinaal Gasparri hem naar Rome riep, heeft de te genwoordige pauselijke staatssecretaris zijn groote diplomatieke gaven in Duitschland kunnen toonen. Mede tengevolge van den grooten kerkdijken strijd, nog onder Bis- marek gestreden, was er in het Duitschland van vóór en tijdens den oorlog slechts één nuntiatuur: die in het overheerschend katholieke Beieren. Trouwens, men vergete niet, dat tot 1914 enkele groote mogendhe den, en daaronder Frankrijk en Oostenrijk, te München afzonderlijke gezantschappen naast die te Berlyn onderhielden. De nieu we pauselijk gezant kwam er op een moei lijk tijdstip. De oorlog sleepte zich voort; van beide zyden bestond er neiging om er een einde aan te maken, maar van beide zyden was de vrees groot om door een ini tiatie als overwonnen te worden aangezien. Paus Benedictus XV toonde zyn diploma tiek talent door voor zyn stap van 1 Aug. 1917 het oogenblik te kiezen, waarop deze het meeste kans van slagen had. De toen malige mgr. Pacelli werd belast met de de licate opdracht om dezen stap in Berlyn voor te bereiden. Hij wist er het belangstel lend oor eertt van Bethmann Hollweg, later van Michaelis voor te winnen; hy wist de pauselijke vertoogen te doen doordringen lot tüm lMizer en nttddais diton 'ivajiechvry Kardinaal Pacelli tot het hoofdkwartier. Maar de belangstel ling, die van deze zijde getoond werd, was ingegeven door de hoop, dat men van geal lieerde zijde op het pauselijk initiatief zou ingaan. Meer nog, men vermoedde achter dit initiatief den geallieerden invloed, omdat de paus, van geboorte Italiaan zijnue, vertoe vende in het Rome, hoofdstad van een der geallieerde mogendheden, terecht kon wor den verondersteld van de stroomingen in de geallieerde politiek op de hoogte te zijn. Het initiatief van Benedictus XV was echter in volkomen onafhankelijkheid ge schapen; juist dientengevolge droeg het een hoog geestelijk karakter. Maar de gealliëerden waren er juist in geslaagd om Amerika aan den oorlog te doen deelne men. Zij verwachtten, gelijk uit de feiten is gebleken niet ten onrechte, alles van deze Amerikaansche hulp. En in zooverre hadden des pausen raadgevers aan geal- liëerde zijde niet gelijk scherp oor gehad als mgr. Pacelli, want, al spoedig toonde het nauwelijks beleefde antwoord van ge allieerde zijde, dat men op het initiatief van den heiligen stoel niet zou ingaan. Des pau sen vertoogen om millioenen menschen- levens te sparen, waren vruchteloos. Moeilijker werd de diplomatieke post te München, nadat de oorlog ten einde was; de revolutie Duitschland overmeesterde en niemand heden wist wat morgen te gebeu ren stond. Nog ten tijde van het communis tisch bewind, dat München en Beieren voor een korten tyd met schrikwekkende kracht beheerschte, leefde mgr. Pacelli te München; hoedde, zoo goed en zoo kwaad als het in die dagen ging, de hem toever trouwde belangen. Nadat de orde hersteld was, het gewone parlementaire en politieke leven zyn loop hernam, was het streven van den nuntius erop gericht om de be trekkingen van het nieuwe Duitschland met de katholieke kerk te verbeteren en te ver stevigen. Hij volgde daarbij de oude traditie van het pauselijk Rome, dat zich niet mengt in de binnenlandsche aangelegenheden van eenigen staat, maar met onverbiddelijke ge strengheid vraagt naar het ontzien van de belangen, de rechten, de vrijheden der katholieke kerk. De langdurige en moei lijke onderhandelingen, die door mgr. Pacelli gedurende een vijftal jaren werden gevoerd, werden bekroond met de vestiging van een nuntiatuur te Berlijn, tegelijk dat die te München in stand bleef gehouden. Men bedenke, dat het een Duitschland was, in meerderheid protestant gezind, on der leiding van de Pruisen, waar de pro- testantsche kerk een grooten invloed heeft, hetwelk tot het sluiten van dit concordaat, en het vestigen van een nieuwen nuiatuur overging. Nog in München had mgr. Pacelli de moeilijke dagen van de Ruhrbezetting mee gemaakt. Moeilijk daarom, wijl de Fransche diplomatieke en jonsulaire ambtenaren te München en elders in Duitschland op hun post bleven, maar in vele gevallen nauwe lijks veilig waren voor de volkswoede. De zedelijke moed, die hem nimmer heeft verlaten, heeft ertoe geleid, dat hy zich hun bescherming aantrok. De nuntiatuur te Ber lijn, eenmaal geschapen zynde, was mgr. Pacelli de aangewezen man om dien zetel te bezetten. Hij was er de deken van het corps diplomatique; hij onderhield er voor treffelijke relaties met de vertegenwoordi gers van andere landen; hy wist er het oor te luisteren te leggen en de belangen van de kerk te dienen. En zoo was in 1929 zyn benoeming door paus Pius XI vrijwel aangewezen. Zeker, er waren onder de vertegenwoordigers van het vaticaan in het buitenland oude en misschien meer gerechtigde sollicitanten, maar het staatssecretariaat van het vaticaan eischt niet slechts bekwaamheid, maar ook een sterk lichaam, dat tegen vermoeienden arbeid is opgewassen. Zyn benoeming tot kardinaal, bijkans onmiddellijk nadat het Lateraanverdrag was geteekend, was reeds een aanwyzii/g in die richting. In 1930 ging kaïdinaal Gasparri weg en de jongste der kardinalen kwam vanuit Berlyn om zijn taak over te nemen. Gemakkelijk was die taak niet. Kardinaal Gasparri liet een gees telijke nalatenschap na, die moeilijk beter geregeld had kunnen zyn; hy had den in vloed der kerk in vele landen op voortref felijke wyze verzekerd. Maar tengevolge van zijn langdurige werkzaamheid, be schikte hy over een gezag, dat een betrek kelijk nog jong diplomaat niet het zyne kon rekenen. Te meer niet tegenover een Paus als Pius XI zich toonde. Er zyn heilige vaders geweest, die opgingen in de groote gees telyke plichten van hun ambt en de diplo matieke leiding bijkans geheel aan den Staatssecretaris overlieten. Zoo was de ver houding tusschen Pius X en Kardinaal Merry del Val. Zoo is Paus Pius XI, naar de tydgenoot over hem oordeelt, niet. Hy is een te markante persoonlijkheid om niet In B0Q £00 belangrijk onderdeel van zyn gezag en zijn verantwoordelijkheid zelf ten deele de teugels in handen te willen hou den. Staatssecretaris. Kardinaal Pacelli zal de tal van jaren, die hij tevoren aan het Staatssecretariaat van het Vaticaan heeft doorgebracht, wel hebben behoefd om zoo spoedig thuis te geraken in de tal van uiteenloopende en ingewikkelde zaken. Zoo zijn het, naar insiders oordeelen, druk bezette, in den regel vermoeiende dagen, die kardinaal Pacelli doorbrengt in de reeks vertrekken, welke zijn voorgan ger kardinaal Merry del Val met groote zorg en smaak voor artistieke ontwikke ling heeft laten inrichten. Daar is eenst het ruime en mooie salon, dat vergader zaal is van de congregatie der buitenge wone kerkelijke zaken, die door den staatssecretaris ex officio wordt gepresi deerd. Dan kot een tweede salon, waar de ambassadeurs en gezanten, die by het Vaticaan geaccrediteerd zijn, eens per week wachten om bij den staatssecretaris te worden toegelaten; salon waar de troon, naar den muur gekeerd, de souverei- niteit van den paus symboliseert. En dan is er het werkkabinet van mgr. Pacelli, dat door een groot schilderij, een gezicht op Domrémy, de geboorteplaats van Jean- ne d'Are, voorstellend, wordt overheerscht. Er zyn ook de wapenen van Venetië, die de staatssecretaris voert, gelijk de heilige vader, die van daar afkostig is. Wat al besprekingen worden er in dit werkkabinet niet gevoerd, wat uiteenloopende personen doen daar niet hun intrede. Het zijn de ge zanten. bij het Vaticaan verblijf houdend, in de eerste plaats, die er vaste bezoekers zijn. Maar ook de nuntii en de inter nuntii, die de heilige stoel naar het buitenland uitzendt. Er zijn de hoogwaar digheidsbekleders van de kerk in de verschillende deelen der* wereld, tot de meest afgelegen toe; er zijn de leiders van missie en bijzondere zending, die tel kenmale met den staatssecretaris in aan raking komen. Het is een uitgelezen, zij het lang niet altijd homogeen gezelschap, dat op de beide audiëntiedagen wacht in de lange galerij, die toegang geeft tot de vertrekken van den. staatssecretaris. Tot dat de lichte stap vernomen wordt en de ietwat ascetische figuur van kardinaal Pacelli zichtbaar wordt, zich licht bewe gende, het purper nauwelijks verradend. Is hij eenmaal binnen, dan vangen onmid dellijk de besprekingen met de bezoekers aan. en dan is zijn. geest levendig, zijn oog gevat, zijn oor geopend voor elk belang. Men denke, vooral in den tegenwoordi- gen tijd, niet licht over de moeilijke taak, den Staatssecretaris van het Vaticaan toebedeeld. Moeilijkheden in Duitschland en Rus land, politieke schermutselingen in Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Polen, de Bal- kanlanden, wachtposten in Frankrijk, Amerika en Engeland, en onder dat alles een nimmer rustend oog op Italië zelf, op de tal van exotische landen, die meer en meer zich een eigen bestaan gaan schep pen. Neen, er zijn Minister van Buiten landsche Zaken, zelfs van groote landen, die minder te doen en ookminder invloed hebben dan de Staatssecretaris van het Vaticaan. Die echter boven alle deze ambtgenooten één groot ding voor heeft, dat hy meer dan zy in de schduw kan blijven; geen rekenschap heeft af te léggen tegenover eenig parlement. Zyn parlement is zijn Paus, den meester, dien hij dient met toewijding. Vtaaq en Aanbod (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bjj vooruit betaling. Wegens vertrek te koop: een haardkachel, 14 dagen gebruikt. NICO VAN VUURE. Rex Te koop zoo goed als nieuw: gouden verlovingsringen. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Prima stofzuigers te koop vanaf 7.50 m. 1 jaar garantie op motor. WIKKELINRICHTING Peperstraat 3 bij den Dijk. Gevraagd nummer Alkm. Crt. Vrijdag 1 November 1935. «tl KENNEMERSINGEL 27bis. Te koop Permanent Apparaat met onderdeelen, compleet. Adres Hurschütz, D. en H. Kapper, M. Wiegmanweg 8 te Bergen (N.-H.) Te koop Motorfiets, in goeden staat zijnde F. N. 3X P.K., zijklep, vry te be zichtigen. ST ANNASTRAAT 1. Tel. 3429. A. WIT, St. Pancras. Zwaar Transportrijw. met Torpedon- 11.50, D. ryw. met Torp. 15.006.50, H. rijw. met Torp. 15.00, 12.50, enz. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Te koop 2 gebr. soliede Jaarsma Haarden 25 en 30, compl. Kachels en Fornuizen. Bill. 5 leden gasradiator 20. S. VISSER, Smederij, Kooi meer laan a. d. Kennemerstraatweg. Te koop gevraagd: heele en gedeeltelijk® inboedels, inventarissen en alle diverse goederen. Te koop aangeboden een piano goed instrument voor 40. Huisorgel 20, z. g. a. n. DEKKER, Nieuwesloot 89. Lief Brandkastje 9, prima Sing®r handnaaimachine ƒ12.50, pracht inzinkbare naaimachines (koopjes). Canapé met 2 crapeauds, mooi stel, 20, enz. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop gebruikte wit marmeren platen in alle maten. Te koop een mooie zwarte Duitsche piano (kruissnarig), prijs zeer billijk. LAAT 20.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8