DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Chineezen melden successen Groote veldslag te wachten? No. 13 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Maandag 17 Januari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. De dood uit de lucht. De Fransche regeeringscrisis. Bonnet en Blum hebben achtereenvolgens de op dracht tot het vormen van een regeering teruggegeven. Chautemps aanvaardt opdracht. PIRITUS THEELICHTJE De Spaansche burgeroorlog. De kerkstrijd in Duitschland Zware storm boven Engeland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 17 Jan. Meerdere malen is reeds een en ander meegedeeld over de houding, welke de Japansche regeering zich geeft om haar optreden in China te rechtvaardigen, en telkens heet China zelf de eenige oorzaak van den thans woedenden oorlog, die ech ter nog steeds niet bij dezen naam wordt genoemd. Thans heeft de regeering te Tokio weder een verklaring gepubliceerd over haar politiek ten aanzien van China. Zij zegt daarin: „Zelfs na de bezetting van Nanking heeft de Japansche regeering tot dezen dag niet nagelaten haar geduld te bewijzen en de Chineesche nationale regeering de laatste kans te geven op haar houding terug te komen. De Chineesche regeering heeft zich niet verwaardigd de werkelijke bedoelingen van Japan te erkennen en zij blijft hard nekkig verzet bieden zonder eenige con sideratie met den beklagenswaardigen toestand van het Chineesche volk of de handhaving van den vrede en de orde in het Verre Oosten. Daarom heeft de Japansche regeering besloten voortaan niets meer met deze regeering te maken te willen hebben en te wachten op de vestiging en de ontwik keling van een nieuw Chineesch regiem, dat met Japan een harmonieuzen. samen hang zou kunnen vormen, waarop men werkelijk zou kunnen rekenen. Japan zou met een dergelijk regiem ten volle kunnen samenwerken om de Chi- neesch-Japansche betrekkingen te regelen en een geheel nieuw China op te bouwen. Het heeft geen zin te beweren, dat het geen vooraf gaat, geen enkele wijziging brengt in de door de Japansche regéering goedgekeurde politiek. Deze blijft vastbesloten de territoriale onschendbaarheid en souvereiniteit van China te eerbiedigen, evenals de rechten en belangen van iedere andere mogend heid. De verantwoordelijkheid van Japan voor zoover betreft de handhaving van den vrede in het Verre Oosten is zelfs van nu af aan veel grooter dan te voren. De Japansche regeering rekent er dus vast op, dat alle Japanneezen nog grootere krachtsinspanningen zullen ondernemen om de belangrijke taak, welke voor de natie is weggelegd, te vervullen." Men ziet het, Japan blijft bij de rol, welke het steeds heeft aangenomen: het bieden van hulp aan een haars inziens be klagenswaardig volk en het bewaren van den vrede in het Verre Oosten. En dan gaat het door met het strooien van bom men en het brengén van verdere ver schrikkingen, zonder dat het officieel den oorlog durft verklaren. In welingelichte kringen te Tokio ver wacht men na de verklaring der Japansche regeering, dat wel alle betrekkingen met de Chineesche centrale regeering verbro ken en de militaire operaties voortgezet zullen worden, met het doel, haar vol komen te vernietigen, doch een oorlogs verklaring acht men niet waarschijnlijk. Alsof het een bijzonderheid was, wordt gemeld, dat de regeering van Mandsjoek- wo de Japansche politiek in China zal steunen. Van den vazalstaat zou moeilijk iets anders kunnen worden verwacht. Er komen natuurlijk ook uit Japan zelf stemmen, die getuigen van steun aan het streven der regeering. De bladen spreken eenstemmig de verwachting uit dat Japan de regeering te Peiping als wettige Chi neesche reseering zal erkennen, en dat een dergelijke erkenning zou kunnen wor den uitgebreid tot soortgelijke regeerm an die in Midden- en Zuid-China wel- St ontstaan. Volgens de Hotsji Spmboen zouden Rome en Berlijn reeds^ met-offi cieel hebben doen weten, dat zijhetn Chineesche bewind zullen er dra Tokio voorgegaan is. He* bla^f chi meening, dat van dat oogenblik af Chma een tweede Spanje zou w0*~ tegen Peiping burgeroorlog zou voere g Tsjang Kai Sjek zooals Salamanca tegen BaDewSordvoerder van het mi^te^eit™" buitenlandsche zaken heeft a landsche journalisten verklaard, regeeringsverklaring in feite betrek king beteekent der diplomatieke kingen tusschen Japan en het bew Tsang Kai Sjek. Tevens ^eekent zu verbreking der vredesonderhandel Deze zouden evenwel hervat kunne den zoodra de maarschalk bewijs levert van zijn oprechtheid tegenover Japan. In antwoord op een ^betref ende vraag zeide de woordvoerder dat J?Pa" x on. de regeering van Tsjang Kai voorloopige derhandelen en evenmin de regeering van Peiping hee onder- de dagelijksche kwesties zal handelen met de plaatselijk® autoritei De burgemeester van Tsjingtau, admiraal Sjen Hoeng Li, is benoemd tot gouverenur van Sjantoeng, in opvolging van generaal Han Foe Tsjoe, die te Hankau voor den krijgsraad moet terecht staan. De strijd in het westen van Sjantoeng schijnt thans meer in het voordeel van de Chineezen te verloopen. Volgens mededee- ling van Chineesche zijde hebben zij Tsjausjen en Poesjing heroverd. Volgens Chineesche berichten hebben de Chineezen ook in Oost-Anwei en Zuid-Kingsoe succes sen behaald. Hoenan gebombardeerd. Gemeld wordt, dat vijftig Japansche vliegtuigen Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan, hebben gebombardeerd. Hierbij zijn talrijke dooden gevallen. Felle strijd om Soetsjau verwacht. Naar gemeld wordt, bedraagt het aantal Chineesche manschappen, samengetrokken langs de spoorlijnen van TientsinPoekau en van Loenghai onder persoonlijk bevel van maarschalk Tsjang Kai Sjek, in totaal ongeveer 400.000. Alles duidt er op, volgens Domei, dat wellicht binnenkort de grootste veldslag der huidige vijandelijkheden zich ter verdediging van Soetsjau zal afspelen. Gaat de Chineesche ambassadeur Tokio verlaten? Een ambtenaar der Chineesche ambas sade te tfokio heeft zes hutten eerste klasse en twee hutten derde klas gesproken op de Empress of Asia, die op 20 Janauri a.s. van Yokohama naar Sjanghai en Hongkong ver trekt. Spoorweg van Tsjoengking naar de sovjet-grens. De Chineesche regeering maakt plannen om een spoorweg aan te leggen van Tsjoen- king, den nieuwen zetel van de Chineesche regeering, met de sovjet-Russische grens. Het doel van dezen spoorweg is het vervoer van oorlogsmateriaal uit Eurona naar China te vergemakkelijken. De weg zal worden aangelegd onder leiding van sovjet-Russi sche ingenieurs, terwijl de sovjet-unie ook het materieel zal leveren. Tsjoenking zal dan op 67 uur reizen van de Russische grens liggen. De bedoelingen van Japan. Het verluidt, dat het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken aan de diplo matieke vestigingen in het buitenland een verklaring heeft getelegrafeerd met de op dracht een uiteenzetting te geven van de ware bedoelingen van Japan jegens de vreemde regeeringen. De nationale regeering in China afgezworen. Om twaalf uur gistermiddag wapperden van alle door Chineezen bewoonde huizen in Yokohama vijfkleurige vlaggen ter ver vanging van de vlaggen met een witte zon op een blauw veld. Dit vlagvertoon moet er op wijzen, dat de Chineezen te Yokohama de Chineesche nationale regeering hebben afgezworen en de voorloopige regeering der Chineesche republiek steunen. De verwoesting der Chineesche industrieën. Het officieele Chineesche Central News Ageny publiceert een verklaring van den Chineeschen minister van economische zaken, dr. Wen Hay Wong, volgens welke de verwoesting van een groot deel der Chi neesche industrieën in Sjanghai door de Japanneezen niet behoeft te beteekenen, dat de industrieele toekomst van China duister is, aangezien het land over ontzag lijke minerale hulpbronnen en over meer dan voldoende arbeidskrachten beschikt. Zulke tijdelijke verliezen, aldus de minister, kunnen den weg effenen voor verplaatsing van de industrieele centra van de kustste den naar het binnenland, waar de in dustrieën geleidelijk weer kunnen worden opgebouwd. Wong raamt de verliezen, die de Chinee sche industrieën te Sjanghai tot December j.1. hebben geleden, op bijna drie milliard Chineesche dollars. Van de honderden Chineesche fabrieken in het industrieele en economische centrum van China zijn niet meer dan ongeveer honderd erin geslaagd, het bedrijf te verplaatsen naar het binnen land d w.z. hoofdzakelijk Hoepeh en Hoenan in Midden-China en Szetsjwan in West- Handgranaat geworpen in de internationale nederzetting. Gisteravond is een handgranaat geworpen in de internationale nederzetting naar de kantoren van het dagblad Hwameipau, dat door Amerikanen in het Chineesch wordt uitgegeven. Een Chinees werd ernstig, twee Chineezen zijn licht gewond. De man, die den handgranaat geworpen heeft, is ont komen. Vertrek van Chineezen uit Japan. De Chineesche consul heeft de te Joko- hama wonende Chineezen gewaarschuwd dat zij er zich op moeten voorbereiden, op 20 Januari te vertrekken, waarschijnlijk met de Empress of Asia. Plunderende politiemannen. Het Amerikaansche oorlogsschip Mar- blehead heeft den toestand te Tsjofoe rus tig aangetroffen, gister echter zijn ongere geldheden voorgevallen. De winkels zijn gesloten tot de situatie is opgehelderd. Het corps tot behoud van den vrede begon n.L te plunderen, toen de Chineesche Ka mer van Koophandel weigerde een ver zoek tot uitbetaling van 60.000 dollar in te willigen. De politie volgde het voorbeeld van het corps en sloeg eveneens aan het plunderen. Vandaag echter heeft de Ka mer van Koophandel er in toegestemd de gevraagde som uit te betalen, waarop de rust wederkeerde. Japanneezen zoeken crediet in Amerika. De New-York Times publiceert een be richt, volgens hetwelk Japansche instriee- len zouden trachten een crediet van 50 millioen dollars in de Vereenigde Staten te krijgen, bestemd''Voor den aankoop van machinerieën. De terugroeping van den Japan- schen ambassadeur in China. Frankfurter Zeitung betreurt dit besluit. De Frankfurter Zeitung neemt met een gevoel van spijt kennis van het besluit der regeering van Tokio de diplomatieke betrekkingen met China te verbreken. Het blad schrijft: Een nieuwe fase van den oorlog begint. De oorlog zal met grooter hevigheid worden voortgezet. Tokio is van meening, dat de vrede, welke het in den afgeloopen zomer rechtvaardig achtte, thans te zacht is. Men eischt open lijk de leiding op het vasteland van Azië. China verklaart dat dit streven onaan vaardbaar is. Over het tragische misver stand, dat de beide verwante volken scheidt, kan geen brug worden geslagen. Het zijn opnieuw de wapenen, die moeten spreken. Het besluit van Japan beteekent een offensief op Kanton. Zal het verlies van deze stad de Chineezen toegeeflijker ma ken of zulen zij met den moed der wan hoop tegenstand bieden, daarbij rekenen de op hun eenigen bondgenoot: de onein digheid van hun rijk? Dit antwoord houdt het militaire en po litieke lot in van dezen oorlog, welks kenmerk is, dat zijn voortzetting voor beide partijen onvoordeelig is. Japan zal gedwongen zijn zich nieuwe middelen te getroosten om het doel te verwezenlijken, waarvan men niet weet of het den inzet waard is. Het is niet de nederlaag, welke Japan moet vreezen, doch vooral de verspilling van kostbare krachten. Een nieuw leger en een nieuwe tactiek, zegt Tsjang Kai Sjek. „Ik ben bezig een nieuw leger slag vaardig te maken. Twee maanden heb ik noodig om de aan het front van Sjanghai verslagen divisies weer op te bouwen. De oorlog is in een nieuw stadium gekomen." Zoo verklaarde maarschalk Tsjang Kai Sjek den specialen correspondent van Reuter in het hoofdkwartier te velde in de provincie Hoenan. „Onze tegenstand", zoo vervolgde de Chineesche opperbevelheb ber, „zal niet geconcentreerd worden op sommige sleutelposities. Wij zullen ge bruik maken van de uitgestrektheid van ons land en het Japansche leger onophou delijk bestoken. Wij zullen ons verder westwaarts moeten terugtrekken. Maar den strijd zullen wij voortzetten. Alle Chi neesche regeeringsleiders zijn het hierover eens. Met de verovering van Nanking zijn de Japansche moeilijkheden toegenomen. Hun doel, de vernietiging der Chineesche regeering, is hiermede geenszins dich terbij. Van nu af zullen mijn krijgsver richtingen erop gericht zijn, een groot Japansch leger op Chineeschen grond te houden. Hoe langer dit duurt, des te grooter inspanning zal dit voor Japan beteekenen". Tenslotte deed de maarschalk een be roep op Amerika en Engeland, hem oor logsmateriaal te verschaffen. Bonnet heeft geen kans gezien een nieuw ministerie samen te stellen. Hij, de man in wiens financieele capaciteiten men destijds zooveel vertrouwen had, dat men hem als ambassadeur uit Washington terug riep om de Fransche financiën weer in een goed spoor te leiden, heeft gemeend niet op vol doenden steun te kunnen rekenen en heeft daarom den president verzocht hem te ont heffen van de opdracht tot vorming van een nieuwe regeering, waarin hij zelf de porte feuille van financiën weer had willen nemen. De socialisten zijn bij hun stand punt gebleven, dat zij aan een ministerie- Bonnet geen steun kunnen geven. De radi caal-socialisten hadden wel medewerking toegezegd, maar toch ging dit niet van harte. Immers de Kamergroep dezer partij had die medewerking toegezegd met 32 tegen 26 stemmen en 40 onthoudingen. Doordat de socialisten hun medewerking bleven onthouden, zag Bonnet zich genood zaakt af te zien van verdere besprekingen met allerlei politieke kopstukken en dus verdere pogingen tot het vormen van een ministerie te staken. Hij heeft dienaangaan de de volgende verklaring aan vertegen woordigers der pers gegeven: „Aangezien de socialistische fractie mij niet alleen de deelneming aan de regeering, die ik haar aanbood, maar ook haar steun weigerde, kon ik geen regeering vormen, hoewel de radicaal socialistische partij mij daartoe aanmoedigde Ik ben er mij van bewust mijn plicht jegens het land te heb ben gedaan. Na de dramatische uren, die ik met mijn vriend Chautemps heb beleefd, toen ik op 29 Juni 1937 uit Washington te Parijs aankwam, kan ik met trotsch consta- teeren, dat de technische situatie van onze financiën hersteld is. De bewone begrooting is in evenwicht. In de schatkist bevindt zich een bedrag van ongeveer zeven milliard. Wij hebben de leening van zes milliard aan Londen terugbetaald en op dit oogenblik, ondanks deze aflossing, ondanks het be langrijke deficit op onze handelsbalans, zijn de goudreserves, die beschikbaar zijn voor de defensiebehoeften, belangrijker dan zes maanden geleden. De technische inspanning is echter niet voldoende. Onder de zoo ern stige omstandigheden, waarin wij ons be vinden, moeten de krachten der landsbur- gers zich aaneensluiten voor het heil des land". Bonnet is dus niet geslaagd. Mede op zijn advies heeft Lebrun daarop gister aan Leon Blum verzocht de regeeringsvorming op een verbreed volksfront-program op zich te nemen. Nog gisteravond is hij zijn bespre kingen met zijns inziens daarvoor in aan merking komende figuren begonnen, maar ook hij stiet reeds aanstonds op moeilijk heden. Immers heeft de republikein Paul Reynard, dien hij had gepolst, medegedeeld de aanvaarding van een portefeuille afhan kelijk te stellen van iemand, dien hij (Blum) meende niet te kunnen vragen. De communistische parij zou hem steunen en Thorez en Duclos zegden toe een porte feuille te zullen aanvaarden. De radicaal socialisten bleken minder grif te zijn in het toezeggen van deelneming aan een door Blum te vormen regeering. Zij hebben tot vannacht kwart over twaalf beraadslaagd en toen waren zij het er nog niet over eens. Zij hebben zich ertoe bepaald Dala- dier op te dragen nadere inlichtingen te vragen over het program van een regeering van nationale eenheid en over de vermoede lijke samenstelling van zoo'n regeer ing. Blum heeft op die vragen niet lang ge wacht en hedenmorgen den president mede gedeeld, dat ook hij meent de aanvaarde taak tot het vormen van een regeling niet te kunnen volbrengen. Zoodat de crisis nog voortduurt. Wie zal nu pogen haar op te lossen? Verklaring van Blum. Bij het verlaten van het Elysée zeide Blum tot de persvertegenwoordigers: „Ik heb getracht een combinatie tot stand te brengen, die ik zelf stoutmoedig had ge noemd. Wij moeten aannemen, dat zij dat inderdaad was, want ik ben niet geslaagd. Ik constateer overigens, dat zij door de openbare meening gunstig ontvangen was Er restte mij dus een zuivere volksfront combinatie. De radicaal-socialistische frac tie heeft gisteren vergaderd en er bleek daar een zekere oppositie tegen deelneming der communisten aan de regeering te zijn. Onder deze omstandigheden kon ik alleen maar van mijn pogingen afzien. Ik acht het nutteloos mij langer in te spannen". Chautemps heeft vanmorgen een be zoek aan het Elysée gebracht. Hij heeft zich in beginsel bereid ver klaard een nieuwe regeering te vormen. Verbruikslechts één vijfde cent per uur De rechtsche luchtvloot in actie. Uit Spanje komen geen andere berichten dan van actie der luchtmacht van generaal Franco. Zoo deelt de minister van landverdedi- ging mede, dat Zaterdag twee keer drie Savoia-vliegtuigen van Palma en Majorca bommen hebben geworpen op Barcelona. De schade is gering en er zijn slechts wei nig slachtoffers. Een communiqué van het ministerie van defensie deelt mede, dat drie rechtsche driemotorige vliegtuigen, waarvan één neerkwam op 200 m. afstand van 't Engel- sche schip Seabank Spray. Drie rechtsche vliegtuigen zijn boven Valencia verschenen en hebben het dorp Cabanal en de omgeving van de wijk Las Arenas gebombardeerd. Er vielen vijf doo den en veertig gewonden. De Broederraad van de Belijdende Ker ken heeft een verklaring opgesteld, die gister in alle kerken is voorgelezen en waarin gewezen wordt op het belang van. een religieuze opvoeding van de kinderen der aanhangers van de Belijdende Kerken. De verklaring dringt er bij de ouders op aan weerstand te bieden aan de gemeen schapsscholen, die geen godsdienstig on derwijs geven en er op aan te dringen, dat hun kinderen op „belijdende" scholen worden opgevoed. Het aantal predikanten en leider der Belijdende Kerk, dat thans in arrest zit, bedraagt zeventien; dominee Niemöller wordt nog vastgehouden. Naar verluidt zit hij in de Moabit-gevangenis. De politie heeft de apologetische cen trale in Berlijn-Spandau gesloten en ont bonden. Deze centrale stond in verband met het centrale comité voor binnenland- sche zendingen. Hoofd ervan was ds. Wal- ter Künneth, die 'n leidende rol heeft ge speeld in de nieuwsgeving der Belijdenis beweging. Verschillende gewonden. Engeland werd Zaterdag geteisterd door een zwaren stormwind, welke gevaar voor de scheepvaart opleverde en veel materieele schade aanrichtte. De Midland Express vertraagd en licht beschadigd door een neergevallen seinpaal, de Imperial Airways heeft al haar diensten op Parijs gestaakt. De Valera had een moeilijken overtocht uit Ierland naar Engeland voor zijn bespre kingen met de Britsche regeering. De En- gelsche minister Eden, die voornemens was per vliegtuig naar Parijs te gaan, heeft de reis per trein en boot gedaan. Het vertrek van het Cunard motorschip Carintha is tot des avonds uitgesteld. Verscheidene kleine stoomschepen verkeerden in nood, terwijl een vaartuig, ter hoogte van Dorset, waar de zee zeer woelig was, vermist wordt. De hevige storm heeft de Isle of Thanet, waarmede Eden naar Engeland terugkeer de, anderhalf uur opgehouden. Bij het bin- nenstoomen van de haven van Folkestone stiet het schip tegen den kademuur, waar door het schade opliep aan den voorsteven boven de waterlijn. Aan de promenade van Abersysthyth is door den storm een schade van twintig dui zend pond sterling aangericht. Den geheelen dag heeft boven Engeland de storm gewoed, de schade is aanzienlijk en verscheidene personen werden gewond, vooral aan de kust. Te Blackpool bereikten de golven een hoogte van 25 meter. Overal moesten de schepen een toevlucht zoeken in de havens. Voor de kust van Pembroke is het schip Fermanagh vergaan, de kapitein is verdronken. Den geheelen dag heeft de storm over Britanië gewoed. De lijst van ongelukken is groot. Zoo is een onbekend stoomschip, naar gemeld wordt, met man en muis ver gaan buiten Rhoscolyn in Anglesey. Te Cardiff is een treiler binnengeloopen met een doode aan boord. De man was door een geweldige golf tegen het dek geslagen en gedood. Het Britsche s.s. Copeland is te Bristol binnengeloopen en heeft gemeld, dat een lid der bemanning vermist wordt, terwijl, twee opvarenden gewond zijn. Men heeft nog geen nader nieuws ontvangen van het hulpschip der vloot Warbahadur, dat op den Atlantische Oceaan in moeilijk heden was geraakt. De Britsche Destroyer, die uitgeloopen was om assistentie te ver- len en zou de Warbahardur naar verwacht werd niet voor middernacht hebben kunnen bereiken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1