s Waar het recht zijn loop heeft I S 8 binnenland JeuUlelon Zijn moeder tot bloedens toe mishandeld VERSCHRIKKING Atkmaarsche Politierechter DEN HELDER, DE STAD DER MISDADEN. EEN VECHTPARTIJ TE UITGEEST. O Uit het Amerikaansch door HERMAN ANTONSEN. TWEEDE BLAD. (Zitting Maandag 17 Jan.) In strijd met de wet op de auteurs rechten. Op de rol van den politierechter stonden vanmiddag niet minder dan 21 zaken en het heeft dan ook geruimen tijd geduurd voor en aleer zij alle berecht waren. Er waren de gebruikelijke beleedigingszaakjes, de kleine en grootere diefstallen, diverse mishande lingsaffaires en dezen keer ook een auteurs rechtzaakje. Wat dit laatste betreft, het is ook thans weer gebleken, dat het met die auteursrechten een zeer lastige materie is. Immers, in ons land kennen we maar een auteursrechtbureau en dat is het Buma. Een ieder, die nu muziek speelt, waarvan 't Buma de auteursrechten heeft, is aan dit bureau een bepaald bedrag verschuldigd. Nu zou men zoo zeggen, in de allereerste plaats moeten beroepsmusici een overeen komst kunnen aangaan met dit Buma, om niet telkens en telkens weer in strijd te komen met de auteursrechten wet. Maar be- roepsmusièi kunnen zulk een overeenkomst niet aangaan en het is in de practijk zóó ge worden, dat de vereenigingen of clubs, die beroepsmusici engageeren, meteen ook aan het Buma daarvoor een bedrag moeten be talen en derhalve aansprakelijk gesteld worden voor de door de muzikanten ten ge- hoore gebrachte muzieknummers, onver schillig, door wie die numers geschreven of gecomponeerd zijn. Op 14 Nov. van het vorige jaar had de rederijkerskamer „De boom van ons genoe gen" uit Schellinkhout aldaar een uitvoe ring gegeven, waarbij de musici v. Str. en K. waren geëngageerd om in de pauzes eenige nummertjes ten gehoore te brengen. Deze hadden, spelende op de saxofoon en de har monica, o.m. het schoone lied „Die Liebe ist die Schuld daran" voorgedragen en nu sprak Buma hen beiden aan wegens over treding van de auteurswet."" De officier van justitie meende, dat de verdachten straf baar waren; ter terechtzitting trachtten de schuld te schuiven op het bestuur van ,.De boom van ons genoegen", maar dat doet het zelfde foefje als de rollen omge keerd zijn en van het bestuur behoeft niet verwacht te worden, dat het precies weet, waarop de muzikanten de kunstminnende leden zullen vergasten. Derhalve eischte spr. tegen ieder een geldboete van 40 gul den, subsidiair 20 dagen hechtenis. De poli tierechter echter was van oordeel, dat de secretaris naar later bleek in het bezit was geweest van een schrijven van het Buma, waarin duidelijk opgave verzocht was van de door de musici te spelen num mers. Deze secretaris had hierop niet ge reageerd en ook de muzikanten niet ver wittigd van dit schrijven, zoodat mr. Lede- boer de verdachten op grond van dit laatste feit vrijsprak, waartegen zij uiteraard niet het minste bezwaar opperden. Na 30 glazen bier op bezoek bij zijn gescheiden vrouw. Den Helder is berucht om zijn familie drama's, groote en kleine, en zoo behoeft het dan ook geen verwondering te wekken, dat vanuit de marinevesting weer eens een on- vervalscht ruzietje door den Alkmaarschen politierechter te berechten viel. Want op 28 October des avonds al heel laat wilde de van zijn vrouw gescheiden levende verdach te S., na het gebruik van niet minder dan 30 glazen bier een bezoek brengen aan zijn echtgenoote, zoogenaamd om zijn dochtertje te zien. Van een dergelijk bezoek was de vrouw begrijpelijk allerminst gediend en ze had hem dan ook den toegang tot het huis geweigerd. Toen was 't bier eerst goed gaan werken^ verdachte H. had zich naar binnen weten te werken en in de kamer had hij als een bruut huisgehouden. Alles, wat maar breekbaar was, moest eraan gelooven, bloemvazen, fruitschaal, porseleinen hond jes en het theeservies vielen ten offer aan dezen man, die door dolle heen was. De eisch luidde een maand onvoorwaardelijk gevangenisstraf, doch de politierechter maakte hiervan een voorwaardelijke straf van één maand met een proeftijd van twee jaar en een boete van 25 gulden subs. 15 dagen. De verdachte, die zich al in gedachten in de doos zag, was met dit vonnis zoo bij, dat, toen de rechter hem vroeg of hij misschien in hooger beroep wilde gaan, hij laconiek opmerkte: „Laat zoo maar zitten". Oude bekenden treden aan. De hierop volgende verdachten P. en W., eveneens uit Nieuwediep, waren voor de heeren rechters oude bekenden. Zoo jong als ze waren, hadden ze al heel wat op hun kerfstok en thans stonden ze terecht, ter zake, dat zy op 12 November te Den Helder bij den kastelein v. d. Berg een flesch wijn en een flesch cognac hadden gestolen. Zoo wel de officier als de politierechter kenden nu geen pardon meer en achtten een onge zouten straf, gelet op de antecedenten van de verdachten, op haar plaats. Voor twee maanden worden ze nu opgeborgen en dan hebben ze voldoenden tijd om erover na te denken, dat, als ze zoo blijven gaan, het van kwaad tot erger wordt. De rechterlijke macht heeft hun thans de pen op den neus gezet en het is maar te hopen, dat er aan de serie misdaden na deze straf eens een eind zal komen. Waanzindaad in dronkenschap. En zoo is het ook met verdachte Okke P., die, op dienzelfden avond in gezelschap ver- keerende met de bovengenoemde verdach ten, na het ledigen van 20 glazen bier het volgende waanzinnige had uitgehaald: Na het verlaten van het café had hij, ge wapend met een mes, van alle auto's, mo toren en fietsen, welke hij tegenkwam op weg naar huis, de banden doorgesneden en deze zoodoende zoo grondig vernield, dat er bij de diverse eigenaren een schade van tientallen guldens was ontstaan. En of ver dachte ter terechtztting nu al zei, dat hij dat mes in zijn handen had om een „appel tje te schillen", de rechter schilde thans met hem een duchtig appeltje en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. Onvoorwaardelijk! Zijn moeder tot bloedens toe mishandeld. Het volgende geval was wel heel zielig. Terecht stond de 25-jarige Jos. S. uit Ven huizen, die op 23 November van het vorige jaar zoo vertoornd op zijn moeder was ge worden, dat hij haar ernstig, ja tot bloe dens toe mishandeld had. Zoonlief zat met zijn moader, zijn zusters en zijn broers aan tafel, toen op een gegeven moment de vader binnen stapte en deze een opmerking maak te over de kool. Deze aanmerking was aan leiding voor de zuster van verdachte om haar vader te berispen, waarop verdachte zijn zuster te lijf wilde. Er ontstond een heele vechtpartij en moeder wilde tusschen- beiden komen. Hierdoor wendde verdachte zich van zijn zuster af en ging zijn moeder te lijf. Met een hard voorwerp sloeg hy haar en de arme vrouw werd ern stig aan het hoofd gewond. „Jij bent een beest om je eigen moeder zoo te mishandelen, ik vind het gewoon een schandaal, dat dat gebeurd is!", riep de politierechter uit. Zoowel de zoon als de moeder probeerden nog het geval minder ernstig voor te stellen dan het in werke lijkheid was, maar de rechter begreep, dat een kat in het nauw rare sprongen maakt. De moeder nam het als getuige gehoord voor haar zoon op en verklaarde, dat het niet zoo erg geweest was en de zoon zei, da*, het hem geen ernst was geweest en dat hij zyn moeder per ongeluk geraakt had. De officier vond het feit hoogst ernstig, temeer, waar verdachte ter terechtzitting niet eens berouw en schuldbesef toonde. de ge- Drie maanden onvoorwaardelijk was eisch en hijrmede kon de rechter zich heel vereenigen. Moeder huilde bij het ver nemen van deze straf En tot slot een vechtpartij te Uitgeest Tesamen stonden ze daar, de H. en G., beiden uit Beverwijk, zich voordoend als onschuldige lammetjes, in werkelijkheid bruten van het ergste soort. Daarvan kon de gemeente-ambtenaar de Ridder getuigen Deze had immers op den avond van den 6en November op zeer hardhandige wijze kennis gemaakt met dit tweetal, toen er in Uit geest een avond gegeven werd, waarvan de baten voor de werkloozen zouden zijn, een avond dus, speciaal georganiseerd om de werkloozen, waaronder de verdachten zich ook konden rekenen, een weinig leed te verzachten. De verdachten hadden meer bier naar binnen gewerkt dan goed voor hen was en in een stemming, die niet veel goeds beloofde, waren zij naar het café „De Ooievaar" getogen om daar eens flink den boel op te scheppen. De gemeente-ambtenaar de Ridder wei gerde het tweetal den toegang en hierdoor werden ze zoo boos, dat ze dezen man aan pakten, hem eenige stompen toedienden en hem tenslotte nog een trap in de maagstreek toebrachten. G„ die een straflijst heeft, waarvan men versteld stond, hoorde drie maanden tegen zich eischen, waarvan de politierechter twee maanden maakte. De H. werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tót een gevangenisstraf vóór den tijd van een maand. G. vroeg nog wel, of hy er misschien met een kleine geldboete kon afkomen, want als hij gevangenisstraf kreeg en zijn gezin aan de armoede zou moeten worden prijs gegeven, zou de staat hem toch moeten on derhouden, maar de rechter vond het ge pleegde feit te ernstig, dan dat daarover ook maar één oogenblik werd gedacht. DIEFACHTIGE POLITIEAGENT. Door den politierechter veroor deeld, voor het hof vrijgesproken. Op 1 September van het vorig jaar brak brand uit in een woning aan de Joost van Geelstraat te Rotterdam. Daar straatjon gens in het verbrande huis gingen zoeken of er wat van hun gading was en er in derdaad een honderdtal fleschjes brillan tine werd weggehaald, werd het perceel onder politiebewaking gesteld. Toen een agent op een nacht weer de wacht hield, ontdekte hij in een hoop verbrande afval een viertal fleschjes, waar de vloeistof al gedeeltelijk uitgevloeid was. Van meening, dat de eigenaar toch geen prys meer op de fleschjes stelde, stak de agent ze in zijn zak, doch een en ander werd opgemerkt en de agent werd wegens diefstal vervolgd. Het feit, dat de eigenaar geen recht meer op de fleschjes wilde doen gelden en ook geen vervolging wenschte, heeft den agent niet meer kunnen baten. Hij werd door den politierechter tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis kwam hij in hooger be roep bij het gerechtshof te den Haag en de procureur-generaal, de omstandigheden in aanmerking nemend, wilde de straf ver anderd zien ijl 30 boete. Gisteren wees het Haagsche hof arrest en sprak den agent vrij, daar het hof oogmehk van wederrechtelijke toeëigening niet bewezen achtte. VERLENGING CONTINGENTEERINGEN. Naar mag worden verwacht, zullen de volgende contingenteeringen per 1 Februari 1938 worden verlengd, waprbij de onder staande bepalingen betreffende de percen tages voor de berekenig van de autonome contingenten en de perioden zullen worden vastgesteld: percentage periode 50 bruto-gewicht 12 mnd. 40 bruto-gewicht 12 mnd. 35 bruto-gewicht 12 mnd. sanitair aardewerk 80 bruto-gewicht 12 mnd. onverglaasde muur- 70 van 't te ver en wandtegels glazen oppervlak 12 mnd. verglaasde muur- 50 van 't gegla- en wandetegels zuurde oppervlak 12rnnd. huish. glaswerk 60 bruto-gewicht 12 mnd. Contingenteering klompen porselein fijn aardewerk Woensdag 19 Januari. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (VARA-uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Wen ken voor de keuken. 10. VPRO- morgenwyding. 10.20 Uitz. voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Licht en donker op de ar beidsmarkt, causerie. 12.— Gr.pl. 12 30 VARA-orkest. 1.15—1.45 Gr pl 2.— Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kinderen. 5.30 Fantasia. 6.— Orgelspel. 6.30 Ama- teurs-uitz. 7.Zang. (7.30 VPRO: Ons werk en ons geloof, cyclus). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Noviteiten orkest. 8.45 Deel. 9.15 VARA- orkest. 10.— ANP-ber. 10.05 Zang. 10.30 Gr.pl. 11.— C. Steyn's accor deon-orkest. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (NCRV- uitz.) 8 Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek (gr.pL) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.— Gr.pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Vervolg ensembleconcert. 1.30 Gr.pl. 2.— Zang. 3.— Christ. lectuur. 3.30 Pianovoordr. en gr.pl. 4.30 Gr.pL 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. 6.Land- en tuinbouwpr. (6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: Taalles en causerie over het bin- nenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Rep. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.10 Christ. Orato riumver. Con Amore, Christ. Ge mengd koor Pro Rege, NederL Ka merorkest en solisten. (8.559.25 De wederkomst des Heeren, cause rie). 10.40 ANP-ber. 10.45 Gym nastiekles. 11.12.Gr.pL Hierna Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Orgel concert. 11.50 Het Gershom Par- kington Kwintet. 12.35 Het BBC- Schotsch orkest, mmv. solist. 1.35 Gr.pl. 2.20 Jack Leonardi en zyn orkest. 2.50 Het BBC-Northern- orkest. 2.50 Het BBC-Northern- orkest. 3.50 De Scottish C.W.S.- Band. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pL 5.20 Al Collins en zijn dansorkest. 6. Vioolvoordr. 6.20 Ber. 6.40 Land- bouwpr. 7.Orgelspel. 7.20 Piano voordr. 7.50 BBC Variété-orkest en solisten. 8.35 BBC-Symph.-orkest. 9.30 Ber. 9.50 Verv. concert. 10.50 BBC-Theaterorkest. 11.35 J. Loss en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 9.10, 10.40 en 11.20 Gr.pL 12.20 Staf- muziek v. d. Garde Républicaine en zang. 3.20 en 4.20 Zang. 5.20 W. Cantrelle-orkest. 8.50 De Ménes- trandie van Genève. 9.20 Zang. 10.50—11.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroep-Am. orkest. 7.50 Dresdensch orkest. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Orkest van de Rijks arbeidsdienst en de Stutt- garter Volksmuziek. 1.35 Omroep- sextet. 3.50 Blaasensemble van de Berlijnsche Philharmonie. 4.50 Gr. pl. 6.30 Omroeporkest. 7.5011.20 H. Hagestedt's dansorkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 2.20 Gr.pL 5.20 Omroepsalon- orkest. 6.50 Gr.pL 7.20 Zang. 8.20 Omroepsymph.-orkest, Omroepkoor en solisten. 10.5011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Kamermuziek. 6.35 Omroep- kleinorkest. 7.35 Gr.pL 8.20 Radio- tooneel. 10.30 en 10.45—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 H. Busch' orkest. 8.20 Duitsch- landecho. 8.35 Uit Londen: BBC- Symph.-orkest. 9.30 Ber. 9.50 Piano voordr. 10.05 Scheepsweerber. 10.20 11.20 Omroepkleinorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, ParysR. 9.209.40, Luxemburg 9.4010.40, Parijs R. 10.40—11.05, Lond. Reg. 11.05—11.20, Keulen 11.20—12.20, Parijs R. 12.20—13.20, Brussel VL 13.20—13.35, Keulen 13.35—14.20, Radio PTT Nord 14.20—14.50, Lond. Reg. 14.5015.50, Keulen 15.50 17.20. Parijs R. 17.20—18.20, Keulen 18.2019.20, Boedapest 19.20 19.50, Keulen 19.5021.20, Parijs R. 21.20—21.50, Keulen 21.50— 23.20, Luxemburg 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 12.35, Lond. Reg. 12.35—13.40, Droitwich 13.4018.40, Lond. Reg. 18.4019.Droitwich 19.24. Lijn 5: Diversen. NIEUWE GEZANT TE BRUSSEL. By kon. besluit is mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Belgische en by het Luxemburgsche hof. TARIEFVERDRAG MET DENEMARKEN Vlecschinvoer en de rechten bloembollen. op Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 29 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Dene marken gesloten tariefverdrag. Aan de toelichting is het volgende ont leend: Tydens de besprekingen met de verte- genwoordige.s van de staien, die partijen zijn by het 'eicirag van Oslo van 22 De cember 1930, v erd overleg gepleegd met de gedelegeerden van Denemarken, ten einde na te gaan. in hoeverre de mogelijk heid bestond de in de laatste jaren ge stagneerde handelsbetrekkingen met dit land opnieuw te regelen. Dit inleidend overleg heeft ten gevolge gehad, dat einde Juni 1937 te Kopenhagen onderhandelingen werden gevoerd. Deze hebben op 29 Juni 1937 geleid tot onder- teekening van het bij het onderhavige wetsontwerp ter goedkeuring aangeboden tariefverdrag, alsmede van een aantal vertrouwelijke notawisselingen, welke ter kennisneming van de leden ter griffie van de beide kamers der Staten-Generaal zijn gedeponeerd. De in het tariefverdrag van Nederland- sche zijde aangeboden verlaging van het invoerrecht op versch en gekoeld rund- vleesch van 20 is eenerzijds een ophef fing varn het in Denemarken, dat practiach de eenige importeur hier te lande van dit vleesch is, als een ernstige discriminatie gevoelde groote verschil in het heffings percentage tusschen rund vleesch en paar- demieesch, terwijl anderzijds daardoor een einde wordt gemaakt aan het feit, dat het Deerwche vleesch slechts op compensatie basis loonend in Nederland kon worden ingevoerd. Dit laatste is van belang, omdat bij invoer op compensatiebasis de moge lijkheid tot invoer tegen zeer lage prijzen bestond. De thans getroffen regeling is zoodanig, dat dit niet meer het geval is. De in artikel 2 van bedoeld tariefver drag op den invoer in Denemarken van bloembollen geconsolideerde rechten zijn van belang in verband met het feit, dat rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid, dat de Deensche regeering de bestaande deviezen-restricties zou gaan vervangen door hoogere invoerrechten. In een notawisseling van 29 Juli 1937 is ten slotte in uitzicht gesteld de verlaging van het invoerrecht op versch en gekoeld rundvleesch dadelijk op genoemden datum te doen ingaan en, voor zoover de hiertoe noodige maatregelen nog eenigen tijd vor derden, de inmiddels boven een bedrag van 12 van de waarde betaalde in voerrechten te doen restitueeren. Aan een en ander is inmiddels met toe passing van artikel 2 der tariefmachti gingswet 193 het noodige gevolg gegeven. 4) „Weet hij het niet?"' Met een stroef lachje antwoordde ze: „Hy denkt, dat welaten we maar zeg gentijdgenooten zijn". „Maar hij moet er toch wel ééns achter komen, is het zoo niet? Ik bedoel, dat u toch niet voortdurend op kleine schepen kunt blyven rondvaren van de eene afge legen plek naar de andere. Dat zoudt u trouwens niet graag doen". „Maar later zou het er niet op aanko men". Ze keek hem gemaakt aan. „Aan den haak geslagen?" Ze lachte helder en frisch. Ted bewoog zich slaperig en sloeg de oogen op. „Aan den haak slaan gaat gauw!" zei ze. Valcour liet zijn stem dalen en zei vlug: „Ik moet een gesprek onder vier oogen met u hebben, mevrouw Poole, zoodra het u schikt". Ze keek hem eerlijk verbluft aan. „Wat zegt u dat ernstig". „Het is ook ernstig". „Vanavond dan?" „Goed. Dank u". „Hallo, lui!" riep Ted. Niettegenstaande hij toch al heel wat reizen als marconist gemaakt had, kon me neer Gans een zeker gevoel van blijvend zeeziek zyn maar niet overwinnen. Na een karig avondmaal in de eetzaal voor offi cieren, keerde hy regelrecht naar de radio hut terug, zette zich aan zijn toestel en luisterde. Op die breedte en om dien tijd was het naar gewoonte vrij rustig. Hij hoor de een gesprek tusschen een Amerikaan- sche tankboot en een Belgisch vrachtschip. Verder niets bijzonder. Toen de scheepsbel acht glazen sloeg, kwam de jonge Swithers een praatjes bij heb in de hut maken. Om negen uur, toen hij tot de overtuiging ge komen was, dat Antwerpen Port-Said fi naal voor den gek hield, stak Gans nog een laatste sigaret op en ging Swithers naar kooi. Gans bleef zitten wachten en onge duldig op tafel trommelen Hij wou maar dat de nieuwsberichten gauw doorkwamen, zoodat hij kon sluiten en ook naar bed gaan. Het leven aan boord maakt loom en zijn oogleden waren zwaar van den slaap. Het oproepingssignaal van de Eastern Bay was reeds tweemaal herhaald, voordat hij het hoorde. Gans gooide een handle om. De dynamo begon klagelijk te gieren en het scherp getik van den seinsleutel gaf aan het op roepende station antwoord. Hij schreef het vreemde binnenkomende bericht met volkomen kalmte op. Onder het opnemen door gaf hij den man, die de hut was bin nengestapt, een kort knikje en schreef rus tig door, toen deze naast hem kwam staan. Hij wist niet, hoe die man heette. Het kon hem niets schelen. Passagiers waren niets dan last en... Hij draaide een knop om, seinde een ontvangstbericht terug, en de dynamo staakte zijn lawaai als met een zucht. Alleen het ruischen der zee en het kraken van het schip stoorden de stilte. „Wat een gekke boodschap is dat!" „Ja, meneer". „Ik had het, geloof ik, eigenlijk niet mogen lezen". Mijnheer Gans scheurde het bericht van den doorslag af en antwoordde beleefd, maar streng: „Het is tegen den regel. Maar omdat het in code is, zult u er toch wel niets van snappen". „Het moet de New-Yorksche poütiecode zijn, want het is aan Valcour gericht", „Ja, dat zal wel". „Me dunkt, dat het opnemen van code wel heel secuur moet gedaan worden. Ik meen zóóin gewone berichten hin deren kleine vergissingen zoo niet en zyn gemakkelijk te herstellen, maar in code De man ging niet verder en keek de hut langzaam rond. „Vergissingen komen zelden voor, mijn heer, of het moet slecht weer zyn met veel storingen. Maar dan krijgen we de bood schap twee keer". „U hebt nog een assistent, is het niet?" „Neen, mijnheerniet op het schip". „Toch niet? Maar, als u dan eens iets overkwam, wat moest er dan gebeuren'" „Niets!" „Bedoelt u, dat niemand anders het toe stel bedienen kan?" „Ja. Dan zullen ze, zoodra ze een haven binnenvallen, een anderen marconist moe ten zien aan te monsteren". Gans was opgestaan. „Gaat u het nu meteen al bezorgen?" „Berichten worden altyd dadelijk be zorgd, mynheer. Bovendien, ze vragen van avond nog antwoord en ik wil graag naar kooi". „Ik wil u wel even wijzen, waar Valcour is. Ik ben hem net op het dek voorbijge komen, vlak in de buurt van de brug". „Dank u". Uit de helder verlichte radio-hut kwa men ze op het duistere sloependek. „Fyna avond". Gans was er uit gewoonte onverschillig voor. „Ja, meneer". „Dat is phosphoresceeren, is het zoo niet?" „Wat meent u, mynheer?" Ze stonden by de verschansing stil. „Dat goedje daar beneden. Ziet u het niet?" Gans keek in de richting, door den man met zijn vinger aangegeven. Witte schuim- slierten dreven langs den scheepswand. „Ik zie niet, wat u bedoelt, mijnheer". De vingers van den man sloten zich om den mageren, slappen hals van Gans. „Blijf maar goed kijken", zei hy met gedempte stem, „dan ziet u het wel". HOOFDSTUK IV. 33 51 Noorderbreedte. 64 40 Westerlengte. De oudste miss Sidderby bleef bij de reeling staan en bekeek met vage belang stelling het patent-log. De deining was aan de reeling beter merkbaar, dan ergens anders op het schip, maar dat hinderde haar niet. Ze wist van geen zeeziekte af. Ze was volkomen op de hoogte met de werking van het log. Reeds maanden, voor dat die heerlijke reis werkelijkheid was geworden, had ze in een encyclopaedie op gezocht hoe de werking en wat het doel was van een log. Maar ze wilde graag het nog eens uitgelegd zien door een man in witte uniform met vergulde knoqpen. Het was zoo'n goede gelegenheid voor wat meer contact. Haar oogen zochten het duistere achter dek af, of ze niet iets wits ontdekte. Niets te zien. Dan was het toch misschien maar beter, dat ze ging bridgen. Ella, haar jonge zuster, die niets voor witte uniformen voel de, was aan bridge verslingerd. Ze zat nu, dat wist miss Sidderby heel goed, in de lounge-room te spelen met kapitein Sohme tot partner en dien interessanten luitenant Valcour en mevrouw Poole als tegenspe lers. Miss Sidderby klom naar het sloepen- dek en liep naar het officiersverblijf. kreeg vaag den indruk, dat ergens iets viel en dat voetstappen zich snel verwyderden. Heelemaal vooraan, dicht bij de kapiteins hut, leek iets wits op het sloependek te lig gen. Toen ze dichterbij kwam, onderscheid de ze een witte uniform met koperen knoo- pen. Daarboven een bleek gelaat. Ze her kende den marconist en was er benieuwd naar, of de arme jongen dronken was of alleen maar lag te slapen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6