VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Jkouwdaal Tlieuws GEMENGD NIEUWS. WIERINGEN OUDE NIEDORP SCHOORL HEILOO Glimlachje BERGEN EGMOND AAN ZEE TWEEDE BLAD. „STAPHORSTER BOERTJE"' i Hpt J rRN«sTlfl GFWnvn et resultaat van het onderzoek was, dat - et m°gelij k bleek door bloedonderzoek sa- Verkeersongeluk b,j Lichtmis, men met het onderzoek der eieren van een Gistermiddag omstreeks half zes is op sterk besmetten koppel eenden een groep den Rijksstraatweg tusschen Zwolle en de Jonge eenden te kweeken. die oo legrijpen Lichtmis nabij de Steenen Wetering een leeftijd vrij van paratyphus waren en waar- persorenauto, bestuurd door den kruiden- onder ook naderhand nog geen besmetting dokter K. J. Stegeman uit Staphorst, beter ls waargenomen. bekend als het Staphorster boertje, tegen Bloedonderzoek alleen was echter niet een aan den kant van den weg staande voldoende om dit resultaat te bereiken, onverlichte vrachtauto van den expediteur Het vorige jaar zijn deze proeven op Martens uit Utrecht gereden. De botsing oenige practische bedrijven herhaald met was zoo hevig, dat het voorste gedeelte hetzelfde gunstige gevolg. Het rapport, van de auto van den heer S. geheel onder waarin de uitkomsten van dit belangrijke den laadbak van de vrachtauto schoof. Met onderzoek zijn verzameld, is nog in bewer- groote moeite hebben toegeschoten per- en zal binnenkort verschijnen, sonen den bestuurder uit de ravage be vrijd. Uit het geneeskundige onderzoek bleek, dat hij een zware hersenschudding, ernstige hoofdwonden, een ingedrukte borstkas en een beenbreuk had opgeloo- pen. In hoogst zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De heer Stegeman kwam uit Zwolle, waar hij een „zitdag" had gehouden en was op weg naar zijn woonplaats. Hij reed met kalmen gang over den natten, asphalt- betonweg. De vrachtauto was defect en had reeds van des ochtends zeven uur af onbeheerd gestaan. De marechaussee heeft de overblijfselen van de voertuigen in beslag genomen. ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE WORDT VERPLAATST. Besluit met 99 tegen 5 stemmen genomen. Na tamelijk uitvoerige discussie heeft de ledenvergadering van de vereeniging „De Rotterdamsche Diergaarde" gisteravond met 99 tegen 5 stemmen besloten de be staande vereeniging te ontbinden en het bestuur machtiging te verleenen den grond over te dragen aan de gemeente. Dit houdt in, dat de Diergaarde verplaatst zal worden van het centrum der stad naar een terrein in Blijdorp op ongeveer tien minu ten gaans van het station D.P. Het terrein van de huidige Diergaarde wordt gedeel telijk volgebouwd en gedeeltelijk bestemd voor park- en stratenaanleg. MEJ. PARE OVERLEDEN. Redactrice van „Het Algemeen Handelsblad". Gisteravond half negen is in de Uiter waardenstraat te Amsterdam de 26-jarige mej. W. Paré, die verbonden is geweest aan de financieele redactie van het Algemeen Handelsblad, door een auto aangereden. De autobestuurder, die werd verblind door het licht van een voor haar rijdende fiets, raakte het stuur kwijt en kwam in aanraking met mej. Paré. De dame kreeg een schedelbasis- fractuur en is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar zij in den loop van den avond is overleden. EENDEN EN HET GEVAAR VOOR PARATYPHUS. Men schrijft aan de N.R.Crt.: In de buqrt van Harderwijk en Ermelo, eei» belangrijk centrum van de eendenhou- derij, hebben de eendenhouders veel nadeel ondervonden van de publicaties over geval len van paratyphus na het gebruik van on voldoend gekookte eendeneieren. In deze omgeving zijn veertig eendenhou- derijen gevestigd met samen 200.000 eenden. De kwade geruchten over deze eieren heb ben hun een schade van twintig tot veertig cents op de honderd eieren berokkend, waardoor voor sommige bedrijven bijna de geheele verdienste verloren ging. Belangrijk onderzoek. Het vraagstuk van paratyphus bij eenden is reeds een paar jaar aan onderzoek onder worpen. In 1936 is, uitgaande van de Neder landsche Pluimveefederatie in samenwer king met het Nederlandsche eierencontrole- bureau, onder leiding van prof. C. Fvan Oyen, op het Rijksinstituut voor de pluim veeteelt te Beekbergen de mogelijkheid on derzocht een koppel sterk besmette eenden vrij van paratyphus te maken. Zeshonderd eendenkuikens van tweehonderd volwassen eenden en woerden zijn naar gelang van de herkomst en de reactie op het bloedonder zoek op paratyphusbesmetting en het resul taat van het onderzoek der eieren op deze besmetting in vier groepen verdeeld. De eieren van een bepaalde groep werden steeds in dezelfde voor deze groep gereserveerde afdeeling der broedmachine uitgebroed, ter wijl de kuikens ook afzonderlijk werden op gefokt. De meeste woerdjes werden opge ruimd en de eendjes op een terrein ge plaatst, waar voorheen geen eenden hadden geloopen. Uit de broedmachine uitgeschouwde eieren, afgestorven kiemen, doode kuikens en van elk broedsel veertig levende woerdjes zijn naar Utrecht gezonden ter onderzoek op pa- RIJKSMIDDELEN IN DECEMBER. In 12 maanden 63 millioen meer dan de raming. December bracht 4 millioen meer op dan vorig jaar. De rijksmiddelen brachten in December f 37.605 millioen op tegen 33.648 miUioen m December 1936 en 31.143 millioen als Vu der raming. In twaalf maanden bedroegen de totale ontvangsten 436.835 millioen (v. j. 370.925 millioen) bij 373.725 millioen als 13/l2 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was eind December in totaal 110.564 millioen op kohier gebracht tegen 102.383 millioen op 31 December 1936. Veerknecht verdronken. - Gister middag is de ongêveer 50-jarige onge huwde veerknecht If. Gerritsen achter over uit een roeiboot te Ravenstein (N.Br.) geslagen en verdronken. Wegens den sterken stroom in de rivier de Maas gebruikte de pont op het oogen- bljk voor de verbinding tusschen de Brabantsche naar de Geldersche zijde van de Maas den gierkabel. De kabel moest worden nagezien en daartoe begaf de veerknecht zich in een roeiboot. Tijdens het werk is hij achterover uit de roeiboot geslagen. Direct trachtten eenige opvaren den van de voor den loswal liggende sche pen met een motorboot en eenige roeiboo- ten den nog drijvenden knecht te bereiken, om hem door handreiking te redden.1 Ten gevolge van den sterken stroom faalden deze pogingen en de man verdronk jam merlijk. Inbraak ambachtsschool. - Gisteren ontdekte men in de ambachtsschool aan den Postjesweg teAmsterdam dat er tijdens het weekeinde ongewenscht bezoek was geweest. De kasten waren opengebroken en een en ander was overhoop gehaald. De buit was ongeveer 80, een bedrag dat Zaterdag van de jongens als school geld was ontvangen. Mr. H. C. Gallois overleden. - Te zij nen huize te Den Haag is in den ouderdom van 52 jaar geheel onverwacht overleden mr. H. C. Ggllois, hoofdconservator van het gemeentemuseum aldaar. Mr. Gallois is 5 April 1885 te Batavia geboren. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit in de rechten en zette zijn studies voort te Parijs aan de Ecole du Louvre et de Ecole des Hautes Etudes. Na als adjunct-commies ten departemente van koloniën werkzaam te zijn geweest, werkte hij op de koninklijke bibliotheek en kwam daarna in dienst van het gemeen temuseum. Van 1919 af stond hij aan het hoofd der afdeeling oude kunstnijverheid, welke onder zijn leiding een modelafdee- ljng werd. Kindje verdronken. - Gistermiddag is de vijfjarige Klaas van Buren bij het spelen te Nieuwe Tonge in het Spui ge raakt en verdronken. Criaia-publicatie. INSCHRIJVING BAK- EN BRAADVET De Nederlandsche Zuivelcentrale afd Margarine, Vetten en Oliën, Nassau'laan 6 te 's-Gravenhage maakt bekend, dat zi een inschrijving heeft geopend voor de levering van bak- en braadvet. De inschrijving staat open voor alle belanghebbenden, die bij genoemde Cen trale zijn georganiseerd. De termijn van inschrijving sluit Don derdag 3 Februari 1938 des voormiddags te 9 uur. Degenen, die belanghebbende zym, te vens bij de Nederlandsche Zuivelcentrale georganiseerd, doch geen uitnoodiging en formulieren hebben ontvangen kunnen zich ter verkrijging daarvan tot de Neder landsche Zuivelcentrale, afd. Margarine, Vetten en Oliën wenden. 's-Gravenhage, 17 Januari 1938. Spaarregeling werkloozen. Op 8 Januari j.1. bedroeg het aantal werk loozen dat in deze gemeente aan de spaar regeling voor kleeding, dekking en schoei sel deelneemt 129. Loop der bevolking. De bevolking op 1 Jan. 1937 was: 3537 m. en 3130 vr., totaal 6667 pers.; geboren 76 m. en 84 vr., totaal 160 en gevestigd 298 m. en 220 vr., totaal 518. Is 3911 m. en 3434 vr., to taal 7345 pers. Vertrokken 295 m. en 256 vr., totaal 551 pers.; overleden 26 m. en 20 vr., totaal 46 pers. Bevolking op 31 Dec. 1937: 3590 m. en 3158 vr., totaal 6748. Een vermeerdering dus van 53 m. en 28 vr., to taal 81 pers. 5 kinderen behoorende tot de bevolking van Wieringen werden elders geboren, 1 kind behoorende tot de bevolking van een andere gemeente werd te Wieringen gebo ren. 2 personen uit andere gemeenten over leden alhier. 9 personen uit deze gemeente overleden elders. 49 paartjes werden in den echt vereenigd. Werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg aan het einde van de vorige maand in deze gemeente 354. Hiervan waren 167 arbeiders in de werkverschaffing in den Wieringermeer- polder tewerkgesteld. Wielrijders opgepast. Door de politie is een tiental lampjes uit achterlichtjes in beslag genomen, welke van rijwielen werden ontvreemd. De gedu peerde eigenaars kunnen deze lampjes bi. de politie terughalen. Loop der bevolking over 1937 Geboren 18 m. en 20 vr., ingekomen 45 m. en 45 vr., totaal 63 m. en 65 vr. Over leden 6 m. en 9 vr., vertrokken 56 m. en 62 vr., totaal 62 m. en. 71 vr. Meer bijgeko men dan afgegaan 1 m. en meer afgegaan dan bijgekomen 6 vr. De bevolking is dus verminderd met 5 pers. Bevolking op 31 Dec. 1936 732 m. en 647 vr., totaal 1379, op 31 Dec. 1937 739 m. en 650 vr., totaal 1384. INTERNATIONALE ESPFRANTO- JEUGDBIJEENKOMST TE SCHOORL. Men schrijft ons: Door de redactie van het esperanto-jeugd- blad „La Juna Vivo" zal, met steun van „La Norda Stelo", een esperanto-yereeni- ging in den kop van Neordholland, een internationale jeugdbijeenkomst belegd worden te Groet. Aan deze bijeenkomst kan deelgenomen worden door jongelui van 1218 jaar. Aan gezien esperanto de verkeerstaal zal zijn, wordt van de deelnemers geëscht, dat zij deze taal voldoende vlot kunnen spreken. Uit Frankrijk en Engeland hebben zich reeds 70 jongelui aangemeld. Ook uit an dere landen worden opgaven verwacht, terwijl uit ons land zeker velen zullen ko men. De samenkomst duurt een week (10—17 Augustus). Het gemeentebestuur van Schoorl n het Het gemeenteDesiuur van ocnoon ffirJTSÏU eenden „og herha.l.J eoo welwillend, voer dit doel gr.tis delijk bloed- en eierenonderzoek toegepast „Meier heeft den alcohol vaarwel ffezead". „Zoo,'dat is toch verheugend!" ||ja, hij is voerman op een bier wagen geworden was een school beschikbaar te stellen, waarvan de verschillene lokalen als slaapzalen inge richt zullen worden De middagmaaltijden zullen waarschijnlijk worden gebruikt in de dichtbij gelegen jeugdherberg. Groet, een idyllisch plaatsje, gelegen aan den voet der duinen, leent zich wel bij uit stek voor een dergelijke samenkomst. De jeugd kan zich vermaken met spelen aan zee en in de duinen (die hier gelukkig voor het publiek niet afgesloten zijn), terwijl ook een uitstapje naar Amsterdam en Volendam op het program staat. Er zullen tooneelstukjes worden opgevoerd, er zal worden gezongen en gedanst, kort om, het zal een feest zijn, deze bijeenkomst bij te wonen. En daarbij het allerbelang rijkste: Het talen verschil, dat bij andere internationale bijeenkomsten de deelnemers toch gescheiden houdt, zal hier vei vallen. Esperanto zal de omgangstaal zijn. Ieder, wien de internationale toenadering ter harte gaat, en die met leedwezen het steeds dieper invretende chauvinisme bij vele volkeren waarneemt, zal met vreugde aan een dergelijke samenkomst deelnemen. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de secretaresse. Adres mevrouw E v. Veenendaal—Bouwes, West-Graftdijk (N.-H.). Koorzang. Zondagavond gaf het R.K. Kinderkoor en Dameskoor de eerste uitvoering in het Brunogebouw. Een zwakke bezetting van het dameskoor en een matig bezoek. Een teleurstelling voor den directeur, den heer Joh. Kuiper uit Alkmaar. Wat is er van het sterke gemengde koor overgebleven? Een handje vol (15) dames en de heeren zjjn óf vertrokken óf zijn in een mannenkoor on dergebracht. Het dameskoor heeft verster- I king noodig, anders gaat alles aan den I grond. En nu het program. De zang der kinderen was aardig en getuigde van innig contact met den directeur. Heel mooi was „De wedstrijd op schaatsen" van Henri Tussenbroek en „Muzikale wandeling" van Henry Belvorn. Het dameskoor, versterkt met piano en twee violen, zong vol overgave en zonder storende fouten. Maar het gezang kwam door het geringe aantal minder goed tot zür. recht. Het meest kon ons be koren „Zonnelied". Als afwisseling werd ge geven „Chineesche Schimmen", als ook de beroemde wals van Johann Strauss. Een verrassing was de solozang van mevr. Zon neveld. Gezien het gering aantal werkende leden is de avond, niet het minst door de eminente leiding van den directeur, geslaagd. Geestige muurschilderingen. De kunstschilder Jacob Min is heden ge reed gekomen met een zestal geestige muur schilderingen, welke in de feestzaal van „De Rustende Jager", ter eere van het a.s. Oranjefeest worden aangebracht. De eerste vertoont de Oranjeboom, waar van door de baker een nieuwe vrucht in de wieg wordt gelegd. Op het tafereel komt ook het nieuwe jacht van Prinses Juliana en Prins Bernard voor. De andere tafereelen zijn meer komisch. Men ziet daar hoe op bevel van een kapi tein de vreugde-schoten worden gelost en hoe later de nieuwe spruit uit rijden gaat. Gebeurtenissen uit het leven van Prinses Juliana en Prins Bernard zijn eveneens in beeld gebracht en aan het slot ziet men den schilder in zijn atelier in een flauwte, ver oorzaakt door den zwaren arbeid die aan het vervaardigen van deze tafereelen was ver bonden. Het rijwielpad. In het café van den heer N. Schuijt vond Maandagavond een vergadering plaats van ingezetenen, die zich met den aanleg van een rijwielpad langs den duinvoet niet kunnen vereenigen. Aan den heer M. W. van de Garde werd verzocht deze bijeenkomst te leiden. De heer v. d. Garde deelde mede, dat het feit dat hem de leiding dezer vergade ring was opgedragen, geenszins insluit, dat hij een tegenstander van het rijwiel pad langs den duinvoet is. De heer Wiegman zette uitvoerig het doel dezer samenkomst uiteen, waaruit blykt dat velen in de gemeente, doch ook velen daarbuiten de totstandkoming van een rijwielpad, als thans geprojecteerd, geenszins toejuichen. Spr. meende dat een dergelijk pad het natuurschoon zal schen den en aan de neringdoenden schade zal brengen. Voorts betoogde spr. dat hij geen oplos sing weet te geven, hoe dan wel een rijwielpad aan te leggen. Hem is verzocht door enkele belanghebbenden een verga dering te beleggen en dit is nu geschied, doch het is nu aafii de vergadering te be slissen in welke richting een actie kan worden gevoerd en hoe het beste resultaat is te verkrijgen. De heer Beudeker vroeg, wat bij de organisatoren dezer vergadering voorzit: geen fietspad of een fietspad op een andere plaats. De heer v. d. Garde antwoordde namens den heer Wiegman, dat het niet de bedoe ling is geen rijwielpad, dóch wel dat het rijwielpad niet langs het Achterpad zal loopen. De heer Wiedijk vroeg, of het nog wel mogelijk is een ander plan te maken, of dat het huidige plan reeds in zoodanig sta dium is, dat wijziging uitgesloten kan worden geacht. De heer v. d. Garde kon deze vraag niet beantwoorden, doch de heer Wiegman was van oordeel, volgens inlichtingen hem ver schaft, dat wijziging wel degelijk mogelijk is. De heer Kos zeide, dat naar zijn mee ning, het wenschelijk was geweest, dat men eveneens de raadsleden had uitge- noodigd, dan eerst zou met zekerheid op vragen, welke toch van groot belang zijn, geantwoord kunnen worden. Spr. acht het niet in het belang der gemeente, dat het rijwielpad volgens het bestaande project wordt uitgevoerd. Naar zijne meening is de gemeente het meeste gebaat met een pri mairen weg door den polder van de Koe dijker grens af in de richting van Cam perduin. Langs dien weg kan dan het snelverkeer geleid worden, terwijl de wielrijders dan langs de bestaande wegen door Schoorl kunnen rijden. Spr. weet, dat de raad afwijzend tegenover het door hem geopperde plan staat, doch is van oordeel, dat de toekomst een dergelij-k plan ver- eischt, terwijl spr. de financieele zijde van een dergelijken weg niet onoverkomelijk acht. De heer Koeten meende, dat men niet zonder meer een plan kan afwijzen, doch dat het wel degelijk noodzakelijk is, dat men dan iets anders aanwijst. De heer Brusse stelde voor uit de ver gadering een commissie te benoemen, die zich met de autoriteiten in verbinding stelt en een onderzoek instelt naar de mogelijkheid van een nieuw plan. De heer Beudeker achtte het niet ge- wenscht zooveel geld voor een nieuw pad uit te geven. Spr. vond de beste oplos sing een fietspad langs den bestaanden Heerenweg. Naar het oordeel van den spr. is een nieuwe snel verkeersweg overbodig, indien de maximumsnelheid voor de geheele ge meente op ongeveer 30 K.M. wordt ge steld. De heeren Meedendorp en Kos deelden deze zienswijze niet en meenden, dat een snelverkeersweg door den polder de juiste oplossing is. In dit verband wees de heer Meedendorp op de gemeente Heiloo waar met grooten ijver aan wegenaanleg wordt gewerkt en waarbij van overheids wege de noodige financieele bijstand wordt verleend. Spr. meent, dat ook voor Schoorl de gelden voor wegenaanleg wel te krijgen zullen zijn. De heer van der Garde betoogde, dat het onder alle omstandigheden voor de gasten wenschelijk is, dat een rijwielpad wordt gemaakt, onverschillig waar, als maar een veilig fietsen mogelijk wordt gemaakt. De heer Koeten vroege waarlangs het nu geprojecteerde rijwielpad loopt. Op deze vraag bleek niemand het juiste antwoord te kunnen geven. Desgevraagd bleek de vergadering de totstandkoming van een rijwielpad langs den duinvoet unaniem af te keuren. De heer Brusse deelde mede, dat hij uit zeer betrouwbare bron heeft vernomen, dat het Staatsboschbeheer nog geen toestem ming heeft gegeven tot den aanleg van 'n rijwielpad langs het z.g. Achterpad. Ten slotte werd besloten een commissie te benoemen, die deskundig advies zal in winnen ter zake van den aanleg van een rijwielpad en zich met de betreffende overheidsinstanties in verbinding zal stellen, om te vernemen, waarlangs het pad geprojecteerd is en of wijziging van het plan nog mogelijk is. Voorts werd nog besloten in een vol gende vergadering ook de leden van den gemeenteraad uit te noodigen. In de commisie werden benoemd de heeren P. Wiegman, P. Kos, T. T. Mee dendorp en J. Venmeker. Aan de heeren K. P. Zuurbier en M. van Teulingen zal eveneens worden gevraagd lid der com missie te worden, terwijl de heer C. M. Winder, desgevraagd, heeft medegedeeld, omtrent het zitting nemen in de commis sie eerst nog overleg te zullen plegen met het bestuur der V. V. V. Noordkennemer- land. Rectificatie. In het verslag van de jongste raadsver gadering alhier (zie de A.C. van 13 Jan. j.1.) staat, dat onderhandelingen inzake het te leggen rijwielpad werden gevoerd met den heer Jansen, houtvester. Men maakt ons er op attent, dat de heer Jansen geen hout vester is, maar boschwachter eerste klasse. Hij was wel tegenwoordig bij de gevoerde besprekingen, maar deze hadden plaats met den heer G. Gerbranda, houtvester van Staatsboschbeheer te Heemstede. De nieuwe school goedgekeurd. De regeering heeft den bouw van een nieuwe openbare lagere school met vijf klassen op het terrein tusschen de Wilhel- minastraat en de Prins Hendrikstraat goed gekeurd. De aanbesteding van den bouw. volgens de plannen van architect D. Saai te Alkmaar, zal begin Maart plaats hebben. De politie in 1937. Door de politie zijn in 1937 opgemaakt 88 processen-verbaal. Hiervan hadden drie betrekking op verkeersongevallen, 6 op overtreding der Arbeidswet, 26 betroffen verschillende misdrijven en 53 diverse over tredingen. De tewerkstelling. Het aantal man-dagen in de werkver schaffing bedraagt over 1937 niet minder dan 13563. Eén man zou ruim 43 jaar noodig hebben om het werk te verrichten, dat ver leden jaar door de werkloozen verricht is'. STREEKBLAD VAN DE R.S.A.P. Men schrijft ons: Naast haar land. orgaan de „Nieuwe Fak kel" geeft de R.S-A.P. in verschillende dee- len van het land, z.g. streekbladen uit. Zoo verschijnt in Dordrecht „De Baanbreker", in Friesland „Recht voor Allen", Amsterdam Klassefront". In Rotterdam, Zaanstreek, Haarlem, Deventer en Twente is de uitgave in een ver gevorderd stadium gekomen. Op een Zondag 1.1. gehouden vergadering der partij te Hoorn is besloten voor Westfries land, waarbij inbegrepen AlkmaarBeem- ster en Purmerend een dergelijk blad uit te geven. De naam van dit in de eerste helft van Februari verschijnend blad zal zijn: „Tegen de Stroom". Voorloopig zal het maandelijks verschijnen. Tot redactrice is aangewezen mw. de Haan-Zwagerman te Hoorn. Naast haar zullen A. Veltrop te Beemster en H. Bart te Nieuwe Niedorp in de redactie opgenomen worden. Voor de afd. in deze streek, n.L Alkmaar, Hoorn, Nieuwe Niedorp, Enkhuizen, Andijk, Beem ster en Purmerend is de uitgave van dit blad voor de propaganda van zeer groote waarde. 103. De kabouters moesten natuurlijk ook komen en daarvoor waren stoeien noodig. Weldra hadden onze beide vriendjes een menigte paddestoelen bü elkaar, die allen geschikt stonden rond een hele grote pad destoel, die voor tafel moest dienen. 104. Vele toebereidselen moesten nog worden gemaakt. Ze moesten thans een bergplaats maken voor de lekkernijen en maaltijden. Wip had al spoedig een flink hol gegraven, waar alles best in kon.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7