DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de jongste Fransche regeeringscrisis. Vrijdag 21 Januari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. Een inzicht, dat baan breekt: eenheid van alle Franschen. HET VOLKSFRONT DOOD? Het proces tegen ds. Niemöller Zal waarschijnlijk drie weken duren. Het huwelijk van koning Faroek. Eenvoudige plechtigheid. Bommen op Britsch schip bij Taragona. Amerikaansch tankschip naar Palma opgebracht. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 17 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 21 Januari. Vijftig'vooraanstaande leiders uit het Amerikaansche zakenleven hebben presi dent Roosevelt hun medewerking toege zegd om den teruggang in het bedrijfsleven te bestrijden. Zij wezen er echter op, dat een beperking van de wet op de loonen en werktijden, een wapenstilstand met de openbaar nutsbedrijven, geen uitvoering van het voornemen om de Holding Com- panies af te schaffen en geen verdere manipulaties met de valuta, noodzakelijke elementen zijn om als hulpmiddelen in dezen strijd te gebruiken. De industrieelen welke aan deze confe rentie deelnamen waren allen leden van de zakelijke commissie van advies van het departement van handel, hun bespreking met den president duurde anderhalf uur. Eenstemmig was men van oordeel, dat de werkverschaffing in de particuliere in dustrie het critieke vraagstuk is waarvoor het land zich op het oogenblik geplaatst ziet, en dat het geval van onzekerheid, hetwelk in veler harten leeft, moet wor den weggenomen. President Roosevelt deelde de commis sie mede, dat de regeering bezig is zich met verschillende groepen te verstaan over een vereenvoudiging der politiek van de „New Deal" en dat, naar hij meende, het voorgenomen programma alle onderdeelen van het Amerikaansche bedrijfsleven zou omvatten, zoowel de „Big" als de „Little Business", de arbeiders, de financiers, de landbouwers, de beleggers, de verbruikers en het vervoerwezen. De president zal vandaag besprekingen voeren met een groep vooraanstaande automobielfabrikanten en financiers ter beraming van middelen om te ontkomen aan de wantoestanden welke in deze in dustrie zijn ontstaan, door de te gemakke lijke credietfaciliteiten en het forceeren van de verkoopen. Gistermiddag heeft de eerste Fransche ministerraad plaats gehad en de ministers hebben éénparig de regeeringsverklaring goedgekeurd. De regeeringsverklaring zal heden in de Kamer worden voorgelezen door Chau temps en in den Senaat door Daladier. Onmiddellijk daarna zullen de interpella ties over de samenstelling van de regee ring worden ingediend, waarna zal worden overgegaan tot de debatten. Slechts twee sprekers staan ingeschreven, de commu nist Renaud Jean en de socialist SeroL In de Kamer zal vervolgens de motie worden ingediend, welke gistermiddag door de delegaties der linksche fracties is aangenomen en door de soc-radicale frac tie was opgesteld. Volgens Havas zou de regeeringsverkla ring in groote lijnen overeenkomen met hetgeen Chautemps reeds bekend gemaakt heeft in het communiqué, dat gepubliceerd is na de vorming der regeering. De ver klaring zou hulde brengen aan Blum's poging tot vorming van een nationale ver- eeniging rondom het Volksfront, terwijl te kennen zou worden gegeven, dat het aftreden van de vorige regeering niet het gevolg is geweest van een leerstellig con flict en dat de opvattingen van het nieuwe kabinet gelijk zijn aan die van de beide vorige regeeringen, zoodat zich continuï teit van actie voordoet. Het werk van den minister van binnen- landsche zaken voor de verdediging der republiek zal worden voortgezet. De munt- vrijheid wil de regeering handhaven en het financieel saneeringswerk van Bonnet wil zij voortzetten. De verkregen sociale hervormingen zullen onaangetast blijven en er zal gestreefd worden naar toepassing van het volksfrontprogram in de mate, waarin de omstandigheden dit veroorloven zullen. Het ontwerp voor een arbeidssta- tuut zou Dinsdag reeds worden ingediend. Het aanblijven van Delbos bewijst den wensch der regeering tot voortzetting van diens tot dusverre gevoerde politiek. De landsverdediging zat beperkt blijven door coördinatie van de diensten mi nisteries van oorlog, luchtvaart en™a"r die onder de hooge leiding van Daladie zullen komen. Ministerieele besprekingen te di<enjaa zien hebben gisteravond reeds plaats g vonden. De Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz publiceert _ee|1 waarin de kwestie van de puitsche m derheden in Tsjechoslowakije wordt aan 8 E^dient volgens dit blad geen stand over te bestaan, dat een voorwaar de voor het tot stand komen van g betrekkingen tusschen Duitfc^iaI^mpn Tsjechoslowakije is het tot stan1 van een betrekking tusschen Düitschers en Tsjechen in den staat, waarbij tief afgezien wordt van iedere achte:rm zetting en verdringen van de buaeien- (Van onzen eigen correspondent.) PARIJS, 20 Januari Aan den avond van den vijfden dag der regeeringloosheid is de Fransche kabinetscrisis opgelost. Chautemps heeft een nieuw ministerie gevormd, het 104de sedert het bestaan der reepubliek. Het program is dat van het volks front, zonder beperking, zonder uit breiding ook, en de taak der nieuwe regeering zal in de eerste plaats liggen in de verdediging van den frank en de verzekering der nationale veiligheid. Van niet geringe beteekenis is, dat zoowel Delbos als minister van buitenlandsche za ken en Daladier als minister van oorlog bleef gehandhaafd, terwijl Bonnet, als mi nister van staat, speciaal voor economische en financiëele aangelegenheden in het nieu we kabinet is opgenomen. In wezen steunt dit kabinet slechts op de radicaal-socialisten, die in de Kamer over 111 zetels beschikken, de „Union Socialiste Republicaine", met 29 zetels, en eenige kleinere groepen van links-onafhankelijken, die ook deel uitmaakten van het volksfront, met samen 21 stemmen. In totaal dus 161 stemmen van de 606. Bij deze minderheid kan men gevoegelijk rekenen de links-radicalen, 36 zetels, de democratische alliantie, 41 zetels, en de volksdemocraten vreeselijk pleonasme 13 zetels, partijen, welke van 1932 tot 1934 de radicalen steunden. Dit brengt het aantal zetels op 251, nog geen meerderheid. De oppositie brengt het met 73 communis ten, die zich voorloopig wellicht van stem ming zullen onthouden om de banden met de socialisten niet te verbreken, en de rechtsche partijen de Parti Social Fran cais van overste La Bocque bezet niet meer dan acht zetels op 199 zetels. Het is nu wel zoo klaar als een klontje, dat de socialisten, de partij met het grootste aantal zetels, namelijk 156, den doorslag geven, aan welken kant van de weegschaal zij zich ook bevinden. Men weet, dat de socialisten met 88 tegen 25 stemmen, 6832 tegen 1334 mandaten, hebben besloten het nieuwe kabinet „binnen het raam van het volksfront" te steunen, in welke houding de U.S.R., die overigens wèl aan de regeering deelneemt, volkomen aan hun zijde staat. Zoodra de socialisten de handen van dit ministerie aftrekken valt het als een kaar tenhuis ineen. De allerjongste geschiedenis. Tot beter begrip van de situatie is het noodzakelijk een stukje der allerjongste ge schiedenis op te halen. Als steeds in het leven moet men het verleden kennen wil men het heden verstaan. Toen een week geleden Chautemps en Daladier voor de eer bedankten werd Bon net met de vorming van een nieuw ministe rie belast. Hij aanvaardde de opdracht, of schoon bijna bij voorbaat vaststond, dat hij niet zou slagen. De oud-ambassadeur te Washington, die een goede pers in Engeland en Amerika, en daaraan voor een deel de portefeuille van financiën dankte, is geen Duitschers, wier welzijn Duitschland niet onverschillig kan laten. De Diplo keert zich voorts tegen het streven van hen, die inplaats van recht streeks de betrekkingen met Duitschland te verbeteren, aansluiting willen zoeken bü combinaties zooals b.v. Boedapest en Weenen, teneinde niet direct met Duitsch land te moeten spreken. Het behoeft nau welijks gezegd te worden, aldus het blad, dat dit een kinderlijke opvatting is, want noch Hongarije, noch Oostenrijk zullen bereid blijken een rol te spelen, die Tsje choslowakije in zijn tot nu toe aangeno men houding zou stijven, en zoodoende uiteindelijk ook ten nadeele van de beide landen zelf zou uitvallen. De mogelijkheden voor een gunstige ontwikkeling der toestanden in Midden- Europa zijn thans zonder twijfel aanwezig aldus besluit het blad en de goede wil om tot zulke doeleinden te geraken, bestaat eveneens. Het zou jammer zijn, wanneer op bepaalde plaatsen de illusie gekoesterd werd door onnatuurlijke, onorganische en daardoor nutfcelooze projecten tijd te win nen, daar het eenige gevolg zou zijn dat den Midden-Europeesche volken de rust, waarnaar zij zoozeer verlangen, ontnomen wordt. persona grata bij de meerderheid der radi caal-socialisten. De socialisten beschouwen „dien afgevaardigde van Dordogne" als een tegenstander van het volksfront, zijn verzet tegen de heropening der tentoonstel ling ligt óók nog versch in het geheugen bjj de communisten staat Bonnet in een kwaden reuk en de syndicalisten zien in hem een uitgesproken vijand. Niemand heeft het verwonderd, dat zoowel de socia listen als de communisten hem hun mede werking weigerden; het votum van zijn partijgenooten, 31 stemmen vóór steun, 26 tegen en 40 onthoudingen, deed de deur dicht. Georges Bonnet kan zich troosten met de gedachte niet de eenige te zijn, die in eigen partij een échec heeft geleden. Blum, die volgens den politieken ritus thans aan de beurt was om te trachten een regeering te vormen en daarbij aan een kabinet van nationale concentratie rondom het volksfront had gedacht, van Tho- rez tot Paul Reynaud, was de slogan, en men rekende alvast op 480 stemmen stuitte op verzet bij Reynaud, wien de portefeuille van financiën was aangeboden, dich die een meerderheid wenschte van 534 zetels wilde men met recht van een nationaal kabinet kunnen spreken. Het was echter bij de kabinetsformatie- Chautemps, die Blum opvolgde, dat de lei ders der socialisten het moesten beleven, dat hun partij genooten hen in de kou lieten staan. Immers het kabinet van den politie ken vrede van Chautemps is niet tot stand gekomen omdat de socialisten zich met 4155 stemmen tegen de deelneming (motie-Blum 4035 stemmen) aan een zoodanige regeering verzetten. Voor de eerste maal sinds 1920 werden de leiders der socialisten in eigen partij verslagen; de secretaris-generaal Paul Faure heeft daaruit zijn conclusie ge trokken en is afgetreden, al zal hij dan nog tot 27 Maart een deel van zijn functie waarnemen. Voor Chautemps bleef er maar één weg open, de vorming van een kabinet van socialen vrede en nationale veiligheid, en die weg heeft naar het voorloopig gestelde doel geleid. Dit kabinet zal dan morgen voor de Kamer treden. Een faillieten boedel De vraag, welke hier alle andere vragen overheerscht, is wel hoelang dit kabinet het zal bolwerken. In het algemeen gelooft men niet, dat het een lang leven is beschoren. Men staat, zeggen de pessimisten, voor een faillieten boedel. Elf kabinetten binnen vijf jaren, drie soorten geld in tien jaar, de frank Poincaré, de frank Auriol, de frank Bonnet waarlijk, fraai is het niet. Wij voor ons gelooven, dat veel zal afhan gen van de houding der socialisten, een hou ding, welke bepaald wordt door de richting, waarin deze partij zich ontwikkelt. Naar het schijnt zijn de leiders wel van goeden wille. Het was Léon Blum, die de idee der „Union Nationale" heeft gelanceerd, een idee, welke men hier „la plus grande depuis la guerre", de grootste sedert den oorlog, heeft ge noemd. Op waarlijk Poincaristische wijze heeft deze socialist van een „demonstratie van socialen vrede naar binnen en van nationale kracht naar buiten" getuigd. Echter kan een „Union Nationale" zich niet scharen rondom een politieke strijd organisatie, een volksfront, het begrip front reeds verzet zich daartegen doch behoort ze daarentegen het geheele volk in al zijn politieke schakeeringen te omvatten. Men heeft de wrange vruchten van de volksfrontpolitiek geplukt en het verzet ertegen wordt steeds sterker. „In geen en kel land", zoo schrijven verschillende bla den, „noch in Engeland, noch in België, Nederland, Zwitserland, noch in de Skan- dinavische landen kent men dit verbond tusschen socialisten en communisten; het volksfront, 't welk een uitvinding is van Dimitroff, en de communisten, die geen partij, maar een filiaal van de Dederde In ternationale, van Moskou zijn". Mag men thans nog van het bestaan van een volksfront spreken? Het steunde in de Fransche Kamer op 390 stemmen, waarvan 73 der communisten, die thans uitgescha keld zijn, en 111 der radicaal-socialisten. Hoe machtig hun partij ook is, per slot van rekening zijn ook de socialisten een minder heid, en de kantonnale verkiezingen van het vorige jaar, 1.657.000 stemmen op de socialisten en 1.080.500 op de communisten is samen 2.737.500 stemmen op omstreeks elf millioen hebben dit nog eens over duidelijk aangetoond. Nu en in de toekomst ligt de kracht der socialisten in saman werking met de andere politieke groepen. En de vraag hoelang het huidige kabinet het zal houden is eigenlijk dezelfde als die hoe de socialisten hun macht zullen aanwenden. Vandaag of mor gen zullen de communisten, nu al weinig tevreden, zich tegen de regeering keeren. Zullen zij de socialisten aan hun zijde of tegenover zich vinden? Meer en meer komt men ook in het socialistisch kamp tot het inzicht, dat het „Front Populaire" allerminst „la pierre philosophale" de steen der wijzen is en dat het welzijn van een groot en rijk land als Frankrijk en van een goed en vlijtig volk als het Fransche uitgaat boven de belangen van partij en politiek. En het feit, dat een nieuw inzicht baanbreekt ook al komt het wat erg laat, doch was dit niet her haaldelijk het geval in de historie? recht vaardigt eenig vertrouwen in de toekomst. Het proces tegen ds. Niemöller, dat op 7 Februari a.s. aanvangt, zal naar wordt verwacht drie weken duren met moge lijk korte tusschenpoozen. Er is een groot aantal getuigen gedagvaard in dit proces, dat volgens veler verwachting de meest opzienbare cause celebre zal worden 9edert het Rijksdagbrandproces. Drie beroepsrechters van aanzien zullen het gerechtshof presideeren, terwijl ds. Niemöller verdedigd zal worden door drie der uitmuntendste advocaten. De rechters zullen beslissen over de vraag of het proces openbaar zal zijn. Wan neer geen publiek zal worden toegela ten, zal het toch ndet uitgesloten zijn, dat de pers vergunning krijgt verslagen van het proces te maken. de „Eastern State Petroleum Company", heeft, zoo meldt Havas uit New York, be vestigd, dat het petroleumtankschip „Nan- tucket Chief' van deze maatschappij ten Noorden van de Balearen door oorlogs bodems van de vloot van Franco is aange houden en opgebracht. Het schip had zevenduizend ton petroleum aan boord, bestemd voor de Spaansche regeerinig. Het schip was 18 November uit Port Arthur in Texas vertrokken met een be manning van 35 Amerikanen. Het heeft een lading petroleum naar Barcelona ge bracht en is van hier naar Batoem ver trokken. Het schip keerde thans naar Bar celona terug. Armstrong verklaarde ver der, dat hij nog niet besloten heeft of h(j stappen bij de regeering van de Vereenig- de Staten zal doen. De huwelijksplechtigheid in het Koebbe- paleis tusschen koning Faroek en Farida, was gelijk aan de huwelijksplechtigheid van de eenvoudigste Egyptische vrouw. Na de plechtigheid keerde Farida met haar vader per auto naar huis terug, waar zij met haar familie een eenvoudig maal ge bruikte. Vervolgens kleedde zij zich in haar bruidstoilet en tooide zij zich met de ju- weelen, welke zij als huwelijksgeschenk van den koning heeft ontvangen. Des middags te vijf uur begaf zij zich in een gesloten auto naar het Koebbe-paleis, waar zij aan de familie van koning Faroek werd voorgesteld. Hiermede heeft zij offi cieel haar intrek genomen in het paleis. De bevolking is verrukt over de foto's, waarop de koningin zonder sluier wordt af gebeeld. Deze foto wordt zelfs officieel ver spreid door de postzegels, welke ter gelegen heid van het huwelijk worden uitgegeven. Men beschouwt dit als een groote schrede vooruit op den weg van de emancipatie van de Egyptische vrouw. Tijdens een bombardement van Taragona door drie vliegtuigen van de luchtmacht van Franco zijn enkele bommen terecht gekomen bij het Britsche schip „Thorpeness", dat in de haven voor anker lag. Twee leden van de bemanning werden gedood en zeven gewond. Uit Londen wordt nader vernomen, dat van de bemanning van het Britsche schip „Thorpeness" nog vijf man worden ver mist. Vermoedelijk zijn ook zij omgekomen, zoodat waar ook vier gewonden spoedig bezweken het totaal aantal dooden van de bemanning elf zou bedragen. Het schip liep ernstige schade op, de brug,- de machinekamer, de radiohut, het voordek en de stoompijp werden ernstig beschadigd. Amerikaansch schip opgebracht. Naar te Perpignan vernomen wordt is Dinsdag j.L het Amerikaansche vracht schip „Nantucket Chief' ten noorden van de Balearen door een groep oorlogsbo dems van de vloot van Franco aangehou den. Men vermoedt dat het vaartuig naar Palma is gebracht. Daniël W. Armstrong, vice-president van Incident leidt tot vriendschap. - Koti geleden deden geruchten de ronde, dat Uruguay een klein eilandje, dat aan Argen tinië heet te behooren, zou hebben bezet. Het ware van de zaak is eigenlijk niet bekend geworden. Er werd ook gesproken van een Uruguaan, die met zijn motorboot op de Urugua-rivier grensschending zou hebben gepleegd. In elk geval was er een diploma tiek incident, dat nogal hoog werd opge nomen. De diplomaten staken de koppen bij elkaaar en men kwam overeen, dat men op sym bolische en tevens practische wijze het in cident uit den weg zou ruimen. Er zou een brug komen een brug over de rivier, die beide staten scheidt, een brug, die tevens zou loopen over het veelomstreden eilandje. Met groote plechtigheid is nu de eerste steen gelegd voor de nieuwe brug. Er zijn hartelijke woorden van vriendschap gespro ken. De presidenten omarmden elkaar ten aanschouwe van duizenden Argentijnen en Uruguanen en de bouw van de brug ving aan. Negen leden van een gezin door gasver- stikking gedood. - Te Lodz is het uit negen personen bestaande gezin van een kruiser door lichtgasvergiftiging om het leven ge komen. Wapenopslagplaatsen uit den wereld- I oorlog ontdekt. - Te Wadi Sjayab nabü Es Salt in de buurt van de Palestijnsche grens, zijn twee belangrijke wapenopslagplaatsen, dateerende uit den wereldoorlog, ontdekt. De wapens waren, naar het schijnt, ver borgen door het terugtrekkende Turksdie leger. O.a. vond men talrijke Duitsche geweren en twee kisten, elk inhoudende 10.000 gou den Turksche ponden. Het geheel is ondef goede bewaking naar Amman overgebracht. Veldslag tusschen Bedoeienen. Als gevolg van de rivaliteit tusschen twee hoof den van den Bedoeienenstam Amarat k tusschen hun aanhangers een vechtpart$ ontstaan, die de afmetingen van een waren veldslag aannam. Na een dag en een nacht verbitterd te hebben gevochten, lieten de tegenstanders 62 dooden op het terrein achter. Soldaten, die zich in auto's naar het tooneel van den strijd spoedden, werden aangevallen en enkele wagens werden ver nield. Een nieuwe expeditie onder bevel van Emir Haal Ben Moessaid, bestaande uit veertig auto's, wist de vechtenden ten slotte uiteen te drijven. Bestuur der communistische partij ge arresteerd. - De politie voor de waakzaam heid en de sociale verdediging te Lissabon heeft medegedeeld, dat het geheele bestuur der communistische partij in Portugal gear resteerd is. Ook de leden van het districts- bestuur te O porto zijn in hechtenis geno men, met uitzondering van een dokter, die de vlucht heeft genomen. Nieuwe arresta ties zouden verwacht kunnen worden. Een vijftigtal Leuvensche studenten opgebracht. - Uit Tienen (België) wordt aan Le Soir gemeld, dat Donderdagochtend tegen half twee Grammens en een groep studenten der universiteit van Leuven met wee autobussen waren aangekomen en direct waren begonnen met hun knuppels borden, welke opschriften in de Fransche taal vermeldden, te vernielen. De schade be loopt in de duizenden franken. De politie heeft een vijftigtal studenten gearresteerd en ook Grammens overge bracht naar het politiebureau, waar het gezelschap tot gisterochtend acht uur werd vastgehouden en waar tegen hen proces verbaal werd opgemaakt. Volgens Le Soir zou de taalcommissie de sad Tienen nadrukkelijk hebben gemach tigd voor het publiek bestemde mededee- lingen in de beide talen bekend te maken. De Brand in het Saint Hyacinthe kloos ter. - Volgens het officieel communiqué zijn bij den brand in het Saint Hyacinthe kloos ter zeven en veertig jongens om het leven gekomen. Tot nu toe werden 23 lijken ge- morgen. De overigen liggen nog onder de puinen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1