Rechtszaken fRitinetdand Is coupeeren dieren mishandeling? Glimlachje Zaterdag 22 Januari. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (VARA-uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Uitz. voor Arb. in de Continubedr. 12.— I.45 Gr.pl. 2.— Rep. 2.20 Viool en piano. 2.45 Amateurs-uitz. 3.15 Cau serie over Marokko. 3.45 VARA- orkest, mmv. solist. 4.30 Esperanto- uitz. 4.50 Kris-kras door Nederland. 5.40 Deel. 6.— Orgelspel. 0.30 De Wielewaal en rep. 7.— Filmland. (7.30 VPRO: Bijbelvertellingen). 8 Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA-varia. 8.15 VARA-orkest, Fantasia en solisten. 9.15 En nu.... Oké! 10.30 Toespraak. 10.40 Gr.pl. 10.50 Deel. 11.Zang en orgel. II.30 Ber. 11.3512.— Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (KRO-uitz.) 8.-9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.— Ber. 12.15 De KRO-melodisten mmv. solist en gr.pl. 2.Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pL 3.05 Kin deruurtje. 4.05 Gr.pl. 4.15 KRO- Kamerorkest en gr.pl. 5.30 Espe- rantonieuws. 5.45 De KRO-Nachte- gaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journalis tiek weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7. Ber. 7.15 Nieuwe stroomingen in de economische wetenschap, causerie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.ANP- ber.. mededeelingen. 8.15 Overpein zing met muz. omlijsting. 8.35 Ber. 8.40 KRO-orkest. 9.Gr.pl. 9.15 Cabaret-progr. 9.25 The Hawaian Friends. 9.35 De KRO-melodisten. 9.55 Verv. Cabaretprogr. 10.15 Ver volg KRO-melodisten. 10.30 ANP- ber. 10.40 Filmpr. 10.5512Gr.pl. DROÏTWICH. 1500 M. 11.20 Gr.pl. 12.05 't BBC-Northern orkest. 12.50 Gr.pl. 1.20 Het Aston Hippodrome- orkest. 2.20 Gr.pl. 3.20 Orgelspel. 3.50 Het Bridgewaterkwintet. 4.20 Zang en piano. 5.Deel. 5.20 H. Roy's Band. 6.20 Ber. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Rep. 7.30 De BBC- zangers. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Ame- rikaansch overzicht. 9.55 Sportrep. 10.25 Het BBC-orkest en solist. 11.35 Ambrose en zijn Band. 11.50 Orgelspel. 12.10—12.20 Berichten. RADIO PARIS, 1648 M. 7.50 en 8.55 Gr.pl. 9.50 Conservatorium-orkest. 11.50 Gr.pl. 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Bailly-orkest en zang. 3.20, 4.05, 6.05 en 8.35 Zang. 8.50 Radio- tooneel. 10.25 Populair concert. 11.201.20 Jo Bouillon's dans- orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 E. Börschel's orkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 8.50 Solistenconcert. 11.20 Omroep orkest. 1.35 Will Glahe's orkest. 2.20 Zang. 3.20 Omroeporkest, mi litair orkest en solisten. 5.30 en 6.30 Gr.pl. 7.20 Omroepdansorkest, Theaterorkest, koren en solisten. 9.5012.20 A. Goronzy en Walter Raatzke met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Muz. voordr. (met gr.pl.) 3.20 Omroepkleinorkest. 4.20 Trio Jef Maes. 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.20 Omroepsalonorkest. 8.20 Radiotooneel met muziek. 10.30 —12.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Choura Kouznetzoffs orkest. 1.50 2.20 Gr.pL 3.20 Engelsch progr. 4.20 Blaasconcert. 4.50 Gr.pL 5.35 P. Godwin's orkest. 6.35 Luiksch A Cappella koor. 7.35 en 8.20 Gr.pL 8.50 Uit Parijs: Symph.-concert, radiotooneel en gev. progr. 11. Fud Candrix' orkest. 11.20—12.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Ber. 9.40 Sportnieuws. 9.50 Viool en viola. 10.05 Weerber. 10.20—12.15 A. Goronzy en Walter Raatzke met hun orkesten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—12.05, Radio PTT Nord 12.05— 12.20, Parijs R. 12.2012.35, Keulen 12.35—13.20, Brussel VL 13.20— 13.35, Keulen 13.35—14.20, Lond. Reg. 14.2015.D.sender 15. 15.20, Keulen 15.20—21.20, Motala 21.20—21.50, Berlijn 21.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Lu xemburg 9.2010.35, London. Reg. 10.35—12.35, Droitwich 12.35—17,—, Lond. Reg. 17.17.20, Droitwich 17.20—17.55. Weenen 17.55—22.25, Droitwich 22.2524. Lijn 5: Diversen. TWEEDE BLAD. Principieele kwestie voor het Hof. Aan het Amsterdamsche gerechtshof is gistermiddag de principieele vraag voorgelegd, of het coupeeren van hon den beschouwd dient te worden als die renmishandeling. De politierechter te Utrecht had een man, die de ooren van twee Duitsche doggen op vakkundige wijze had gecoupeerd, veroor deeld tot 40 boete subs. 20 dagen hechte nis, omdat hij zonder reden een dier pijn had veroorzaakt. De verdachte was van het von nis in hooger beroep gekomen; de verdedi ger mr. Th. W. Branbergen had eenige des kundigen a decharge gerequireerd. Verdachte had zoo verklaarde hij voor het Hof de ooren eerst zorgvuldig schoon gemaakt om ontsteking te voorkomen, daar na had hij ze bespoten met clooraethyl om ze gevoelloos te maken. Vervolgens had hij de klemmen op de ooren gezet en de ope ratie uitgevoerd. Na een kwartiertje speel den en aten de jonge beesten al weer. President: Hoe zoudt u het vinden als ze uw ooren eens coupeerden. Zou dat prettig zijn? Ik weet het niet, dat kan ik niet beoordee- len, antwoordde verdachte. President: Na een operatie voelt een mensch toch ook pijn. Verdachte deelt dan mede, dat hij secre taris van de Duitsche doggenclub is. Hij heeft gecoupeerd om de handelswaarde te verhoogen en om te voorkomen, dat ze oor ontsteking krijgen of zich de ooren zouden stukslaan President: Dat eerste zal wel het belang rijkste zijn. U kunt de rest rustig aan de na tuur overlaten. Als getuige-deskundige hoorde het Hof den veearts L. P. de Vries. Deze was van meening, dat de operatie waarschijnlijk pijn loos heeft plaats gehad, later zal er echter wondpijn ontstaan zijn. De verdooving is uitwendig toegepast en het is mogelijk, dat een leek dit niet afdoende heeft gedaan. Na 1913 is het geen gewoonte meer de ooren van Duitsche doggen te coupeeren. President: Uit een hond het pijngevoel? Deskundige: Dat is moeilijk te zeggen, waarschijnlijk wel. De verdachte echter heeft voor een leek het coupeeren zeer goed verricht. Deskundige H. F. de Weert, keurmeester voor boxers, a decharge gedagvaard, is van meening, dat een gecoupeerde boxer veel mooier is dan een niet gecoupeerde. Het al of niet gecoupeerd zijn van een hond mag op een prijstoekenning op een expositie geen invloed hebben, doch in de practijk zien de keurmeesters meestal liever gecou peerde dieren. De heer J. A. Pietersen, kynologisch me dewerker van de N.R.Crt., werd vervolgens eveneens a decharge gehoord. Van sportief standpunt vindt getuige het niet juist om te coupeeren, doch Duitsche doggen b.v. die niet gecoupeerd zijn, zijn vrijwel onverkoop baar. Wanneer een bezitter van een nest jonge Duitsche doggen zijn dieren ongecoupeerd verkoopt, loopt hij kans, dat de beesten op ouderen leeftijd worden gecoupeerd, wat pijn lijker is. Naar de meening van dezen des kundige toonen jonge gecoupeerde honden geen pijngevoel; direct na de operatie spe len en eten ze weer. Een hond die pijn heeft eet niet. Getuige L. Schimmelpfeng, keurmeester van doberman-pinchers, vertelt, dat deze dieren volgens bepalingen van de federation international gecoupeerd moeten worden. Een keurmeester van Duitsche doggen geeft eveneens voorkeur aan gecoupeerde honden. Op tentoonstellingen is 90 procent gecoupeerd, en ook de waarde van de gecou peerde beesten is veel hooger. President: De heer Toepoel denkt er an ders over. Volgens de heer Toepoel is het coupeeren een typisch Duitsche gewoonte, die in en kele anderen landen, bijv. in Amerika, ver boden is. Mr. M. A. H. L. van Lier, voorzitter van den raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland is van meening, dat gecoupeer de en niet gecoupeerde honden op een ten toonstelling dezelfde kansen moeten hebben. Niet gecoupeerd wordt niet als een rasfout beschouwd. Ook volgens de meening van dezen deskundige is de handelswaarde van niet gecoupeerde honden hooger. De procureur-generaöl mr. J. Versteeg wilde gaarne nog eenige deskundigen hoo- ren en stelde het Hof voor daartoe de zaak te schorsen. Na raadkamer besloot het Hof de zaak voor onbepaalden tijd aan te houden om nog andere deskundigen te doen dagvaarden. OPLICHTING OP GROOTE SCHAAL. Onder voorwendsel erfenis van tante wachtende te zijn. Gisteren werd voor de Haagsche recht bank de zaak voortgezet tegen den 56-jari- gen J. E. C. *G., zonder beroep, die op 17 November van het vorig jaar terecht heeft gestaan wegens oplichting. G. heeft onder voorwendsel een groote erfenis van zijn tante wachtende te zijn, tal van personen in de Residentie geld uit den zak geklopt tot een bedrag van eenige tienduizenden gul dens. De officier van justitie heeft toen een ge vangenisstraf van één jaar geëischt, reke ning houdende met het psychiatrisch rap port van dr. Scholtens, die verdachte zeer verminderd toerekeningsvatbaar achtte. De rechtbank gelastte evenwel een nieuw psychiatrisch onderzoek en een rapport, uitgebracht door dr. Carp, die concludeer de, dat verdachte sterk verminderd toereke ningsvatbaar was. Gisteren persisteerde de officier van justi tie bij zijn eisch. De advocate van verdachte, mej. mr. C. van der Valk, meende, dat een straf van 6 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis voldoende was voor verdachte. Hij zal dan het land verlaten en zich te Chamonix vestigen, zoodat Den Haag van hem verlost is. UITLOKKING TOT BRANDSTICHTING. Op 13 Augustus 1935 heeft een korte, doch felle brand gewoed in de chemische wasschsrij en stoomerij van den 31-jarigen H. J. T. te Haarlem. De man was voor 1590 verzekerd en de verzekeringsmaat schappij betaalde hem ongeveer 1000 uit. Ruim een jaar later kreeg de politie aan wijzingen, dat deze brand gesticht was door een 57-jarigem koopman A. van A., een goede bekende van de justitie, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld. Boven dien waren de 47-jarige koopman de K. en de 41-jarige bakker de B. bij deze zaak betrokken. Op 30 September j.1. hebben varn A., de K. en de B. voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan. Zij werden respectievelijk veroordeeld tot vijf, drie en anderhalf jaar gevangenisstraf. Tegen den stoomer H. T. was eveneens een vervolging ingesteld wegens uitlok king tot brandstichting, doch de dagvaar ding werd nietig verklaard. Gistermiddag moest T. echter opnieuw terecht staan, thans wegens medeplichtigheid aan uit lokking tot brandstichting. Hij verklaarde, dat het plan van de K. was uitgegaan. Aanvankelijk had hij er in toegestemd en de K. zelfs zijn huissleutel gegeven, doch later had hij getracht, de brandstichting te verhinderen door de deur van zijn huis aan de binnenzijde met fietsen te blok- keeren. Toen hij op 13 Augustus des avonds was uitgegaan, was men toch binnenge komen en bij zijn thuiskomst vond hij zijn woning grootendeels uitgebrand. Volgens de K. en van A. had T .echter zelf het plan voor de brandstichting op gemaakt. De officier van justitie was van oordeel, dat T. in elk geval medeplichtig aan de uitlokking tot brandstichting is geweest en eischte drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal op 3 Februari uit spraak doen. IJMUIDER VISCHSORTEERDER STAAT TERECHT. Vijf maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gistermiddag terecht de vischsorteerder K. van S., oud-(N.S.B.)lid van de Provinciale Staten van Noordholland, die er van ver dacht werd op 25 Augustus j.1. in de Rijks- vischhal te IJmuiden visch weggenomen te hebben. 'n Politiebeambte van 't Staatsvisschers- havenbedrijf, die van S. tevoren reeds had gewaarschuwd, had zich op 25 Augustus verdekt opgesteld, op een zolder van de vischhal, vanwaar hij verdachte in het oog kom houden. Deze had op zeker moment eerst om zich heen gekeken en daarna driemaal een paar visschen in een kist ge gooid, waarin dat soort visch nooit gesor teerd wordt. Doordat op dat moment op een botter een ongelukje gebeurde, kon de politieman eerst eenigen tijd later een on derzoek instellen. De visschen waren toen echter weer uit de kist verdwenen. Deze kist stond toen op een zeer ongewone plaats. Verdachte ontkende, dat hy visch had willen wegnemen. Een wachtsman ver klaarde, dat de kisten inderdaad niet op de gebruikelijke plaats stonden, doch vol gens enkele andere getuigen was dit niet iets ongewoons. De politie-beambte zeide echter, dat hij gedurende de vijf jaar, dat hy bij de vischhal in dienst was, nog nooit had gezien, dat men de bewuste kisten voor het sorteeren van de vischsoort, waar mede verd. bezig was. had gebruikt. De officier van justitie achtte het bewijs geleverd en eischte, gezien het feit, dat er vaker visch in de hal te IJmuiden gestolen wordt, vjjf maanden gevangenisstraf. Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys pleitte op juridische gronden vrijspraak. ZOMERHUIS VOOR PRINS BERNHARD, Te Vinkeveen. Naar de „Utr. Crt." verneemt, heeft jhr. D^rel in opdracht van prins Bernhard in den Vinkeveenschen polder een stuk van de bekende „Schuur van Botshol" gekocht. Dit gedeelte zal worden omgebouwd om dezen zomer dienst te doen als zomerhuisje om dan tevens uigangspunt te vormen voor prins Bernhard by het beoefenen van jacht en visschery-sport. Zooals eenige maanden geleden werd ge meld, heeft het prinselijk paar een bezoek gebracht aan deze polders en het resultaat van het bezoek is geweest, dat bovenge noemde „schuur" werd gekocht. DURFDE ZICH VIN PIJN IN BED NIET TE BEWEGEN. Spit nu absoluut verdwenen. „Ik had een hevigen aanval vam spit. Als ik eenmaal in bed lag, was ik gedwongen in dezelfde houding te blijven liggen ik kom mij niet bewegen van de pijn, en ik wist niet meer wat ik ertegen moest doen. Men raadde mij aan Kruschen Salts te gebruiken er. ik ben blij dat ik het deed. Na één flacon te hebben gebruikt, kan ik tot mijn vreugde zeggen, dat mijn spit absoluut verdwenen is." G. A. V. De kleine dagelijksehe dosis Kruschen Salts doet wonderen, daar zij Uw inwendige organen op natuurlijke wijze aanspoort tot geregelde werking, waardoor Uw lichaam vrij blijft van alle schadelijke stoffen. Rheumatische pijnen, hoofdpijnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich jong, fit en gezond. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de nam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. DE GESCHIEDENIS VAN HET DUBBELTJE. „Doe de groeten aan je tante". Woensdagmiddag ongeveer 5 uur drongen enkele tienallen kleine jongms het politie bureau binnen, met in hun midden een kleinen peuter van 4 a 5 jaar. vertelt de „Residentiebode". Triomfantelijk werd deze door zijn makkers naar voren gebracht en hij toonde den verbaasden agent in zijn op gestoken hand een dubbeltje. Na veel ge kakel van de jonge snuiters, werd het den agent duidelijk, dat een man aan den klei nen jongen het dubbeltje had gegeven met de bedoeling om hem mede te nemen. Na dat men den kleine zelf nog eens naar de waarheid van het verhaal had getoetst, wat deze met knikken en ja, ja beantwoordde, nam de agent den jongen spruit op en zette hem op den bagagedrager van zijn fiets. Op aanwijzing van het jongetje werd koers gezet naar de Geest, want daar had de „po ging tot kid-napping" plaats gehad. Steeds hoorde of zag de agent niets, tot in de Dui- ventorenstr. gekomen de dreumes begon te roepen: „Daat gaat-ie". En met groote zeker heid wees hij met zijn vingertje naar een fietsenden man. De agent stapte op der. man af en ondervroeg hem in verband met het voorgevallene. Direct gaf hy toe den kleinen jongen het dubbeltje gegeven te hebben, maar de reden waarom wenschte hij niet te verstrekken. Voor een onderzoek werd de persoon mede naar het politiebu reau genomen, waar na lang dralen de his torie van het dubbeltje werd uitgelegd. Op een tocht door de Duiventorenstraat hadden zyn blikken die van een lieftallige jongedame voor één van de vensters getrof fen; en na nog enkele malen van richting te zyn veranderd, werd zyn genegenheid tot de schoone zoo groot, dat-hij behoefte ge voelde van zyn ingenomenheid blijk te geven. Juist kwam er een kleine peuter het be trokken huis uitgestapt om met zyn kame raden te gaan spelen en geen oogenblik be dacht hij zich om deze geleger.heid waar te nemen en het ventje als tusschenpersoon te gebruiken. Hij ging naar hem toe en vroeg of die jongedame daar voor dat raam zijn zuster was. Nee, dat was zyn tante. De vraag was toen of-t-ie zijn tante de groeten van hem wilde doen; daar zou hy dan wat voor krijgen. Dat was gauw voor elkaar en met een dubbeltje in zijn knuistje geknepen ging hij zijn tante namens dien mijnheer gedag zeggen. Nu schijnen zijn kameraden het geval an ders opgenomen te hebber en zal er wel wat duister over de kwestie zyn gesproken. Het gevolg was tenminste dat zij op het bureau terecht kwamen met de bovenge noemde redenen. Na dit verhaal van den heer begaf de agent zich naar de betrokken woning, met het verzoek of de lieftallige jongedame even mee naar het politiebureau wilde gaan. Bij het aanschouwen van den heer gaf de jongedame die in gezelschap van haar moeder was direct toe dat het verhaal geheel op waarheid berustte. De bedoelin gen van den persoon waren dus wel degelijk goed geweest; gezamenlijk verlieten de heer, de jongedame en de (schoon?)mama in op geruimde stemming het bureau. DE AANVARING VAN DE DAMSTERDIJK. De vermiste bemanning bestaai uit 2 man. Over de aanvaring van de Damsterdijk word nader uit Londen gemeld, dat dit schip in botsing is geweest met de Santoy, een schip van 120 ton, dat te Rochester thuisbe- hoort. Aan boord van het gezonken schip bevon den zich twee menschen, die vermist worden. Een stuurman van de Damsterdijk zeide, dat, toen dit schip het Southend passeerde, het pikdonker was. Een klein schip ver scheen plotseling vlak voer ons en men kon het niet ontgaan. Wij hoorden, zoo vertelde de stuurman verder, niets van de menschen, die zich aan boord vap het scheepje bevonden en dit moet dan ook zyn gezonken, direct nadat wij de machines hadden laten stoppen en een boot hadden uitgezet om te zoeken naar overlevenden. Nadat anderhalf uur naar eventueele slachtoffers was gezocht, zonder dat dit tot resultaat had geleid, zetten wij de reis voort. De kapitein van de Damsterdyk heeft alle schepen verzocht te willen opletten of zij schipbreukelingen op het watêr zouden zien rondzwalken. DE WERKLOOSHEID IN NOVEMBER 1937. Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in No vember 1937 rond 479.000, waaronder 472.000 tegen werkloosheid verzekerden. Het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 138.100, waaronder 136.400 verzekerden. DE BISAMRAT IN NEDERLAND. Eerste exemplaar gevangen. Heeft men den afgeloopen zomer de eerste coloradokever in ons land ontdekt, thans heef ook de bisamrat onze landsgrenzen overschreden. En evenals de gevreesde kever kwam ook de rat hierheen uit het Belgische land. In de omgeving van Budel hadden eenige landbouwers den laatsten tijd herhaaldelijk een vreemdsoortige rat opgemerkt. Pogin gen om het dier te vangen lukten niet, waarom de hulp werd ingeroepen van 'n Maastrichtenaar, zekeren Olieslagers, die op 't gebied van de rattenvangst zyn sporen heeft verdiend. De man zette zijn vallen en het gelukte hem. het dier levend te vangen. Omdat het hem. die toch wel als deskundige mocht beschouwd worden, een heel bijzon der exemplaar bleek te zyn, nam hij het mee naar Maastricht naar het natuurhisto risch museum aldaar. Hier werd het dier positief herkend als een bisamrat. Of er in de omgeving van Budel nog meer van deze dieren zyn, of dat het gevan gene alleen daarheen verdwaald is, is nog niet bekend. De autoriteiten zyn van de vangst in ken nis gesteld. DE NATIONALE FEESTDAG. Het C. N. V. adresseert over het „inhalen" er van. Het dagely ksch bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft aan den minister van sociale zaken een adres ge stuurd, waarin het schrijft: Met teleurstelling hebben wy kennis ge nomen van de beschikking van Uwe Excel lentie, waarbij een algemeene overwerk- vergunning is verleend aan hoofden of be stuurders van ondernemingen in wier fa brieken en werkplaatsen op den komenden nationalen feestdag, geen arbeid wordt ver richt. Wy hadden iets anders verwacht. Wy hadden verwacht, dat door Uwe excellentie, namens de regeering, het verzoek tot de ondernemers zou zijn gericht, op den natio nalen feestdag vrijaf te geven met behoud van loon, opdat deze nationale feestdag ook door de arbeiders als feestdag zou kunnen worden gevierd. Aan de arbeiders op dien dag vrijaf te geven, met de bepaling, dat de verzuimde uren moeten worden ingehaald, schijnt ons weinig In overeenstemming met het karakter van den dag, die naar wy allen hopen, een groote vreugde aan ons volk zal bereiden. Tegen het in bepaalde gevallen, indien by spoedorders e.d., voor bepaalde onderne mingen, het inhalen van verzuimde uren noodzakelijk zou zyn, verleenen van een overwerkvergunning, hebben wij uiteraard geen bezwaar. Maar wel gevoelen wü ons verplicht, U ons bezwaar kenbaar te maken, tegen een regeling, die er als algemeene regeling van uitgaat, dat arbeiders slechts dan aan natio nale feesten mogen deelnemen, indien de verzuimde uren door hen later worden in gehaald. HET AFGEDREVEN BOOTJE. Op Schokland teruggebracht. Gistermiddag heeft een schipper het jagersbootje, dat gistermorgen zooals gemeld het IJselmeer was opgedreven, toen do jager hot schuitje niet stevig genoeg aan den wal had gelegd, op Schokland bin nengebracht. HET KWARTJE VAN ROMME. De minister dankt het Nederlandsehe volk. Binnenkort zal de tweede en laatste ver deeling plaats hebbe.. van gelden uit het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds. In verband hiermede wordt de inzame ling, overeenkomstig den oorspronkelijkeu opzet ervan, thans geheel beëindigd, waar op de minister van sociale zaken, prof. mr. Romme, verzoekt van Zaterdag den 22en dezer af geen gelden meer op de postreke ning 141400 te storten en geen briefkaarten met postzegels ten behoeve van het fonds meer te zenden. Het heeft der regeering groote voldoening geschonken, dat het werkende deel van het Nederlandsehe volk zoo spontaan en in zoo grooten getale aan den oproep van minister Romme gevolg heeft gegeven. Het bedrag der ingezamelde gelden heeft dan ook de verwachting overtroffen. Aan duizenden kon dientengevolge een niet onbelangrijke tegemoetkoming in klee ding, schoeisel en dekking worden ver leend. Het is voor deze geholpenen, dat de mi nister op de Nederlandsehe pers een beroep doet om zijn dank aan allen, die op eeniger- lei wijze hebben medegewerkt om de actie te doen slagen, over te brengen. GROSSIERSBEDRIJF IN KOLONIALE WAREN. In de twaalfde aflevering 1937 van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek komt een overzicht voor, ge titeld: ..Bedryfscyfers betreffende 32 onder nemingen in het grossiersbedrijf in kolo niale waren en aanverwante artikelen >n 1930". Dit overzicht werd samengesteld uit door den Nederlandschen Grossiersbond verza melde gegevens. Het vermeldt de exploitatiekosten, den voorraad, het debiteuren- en het crediteu ren-saldo en den omzet van suiker in P*r' centen van den omzet (gewogen gemiddel den). Voorts absolute cijfers (eveneens ge wogen gemiddelden) betreffende den om zet per persoon, in de zaak werkzaam, en per reiziger, zoomede het gemiddeld bedral per order. De ondernemingen zijn daarbij in 3 groepen verdeeld naar de grootte van den omzet. Aan het overzicht is een tabel toegevoegd, waarin voor 1938 de bovengenoemde gege vens afzonderlijk zyn vermeld voor 24 on dernemingen, welke suiker verhandelden, en voor 9 ondernemingen, welke een koffie branderij exploiteerden. DOOR EEN STAAF GETROFFEN. Slachtoffer doodelUk gewoed- Gisteren waren op de Nederlandsehe schroefboutenfabriek te Helmond eenige arbeiders bezig met het tornen van een vliegwiel. Hierby werd de 43-jarige ge huwde arbeider J. van Hoof plotseling door een zware ijzeren staaf aan hoofd en rug getroffen. Zwaar gewond stortte de man neer. De dokter constateerde een zware hersen schudding. De man is per Roode Kruis- auto naar het St. Antoniusgasthuis over' gebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. „Nu klin je daar zoo lang blijven hangen, totdat je weer lief bent".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6