De 26ste R.A.I.-Tentoonstelling. VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. J^tcüutcicuii 1lieuws SCHERMERHORN OUDE NIEDORP BERGEN SCHAGEN Deze tentoonstelling slaat internationaal een goed figuur. Vandaag geopend. HEERHUGOWAARD r LIMMEN X\VEEDE BLAD- 3 NIKKEL UIT INDIE NAAR KRUPP. Proefnemingen in Duitschland. In den loop van de volgende maand zal, V jova-Bode vernam, de eerste partij nikkelerts van de Oost-Borneo- MaatschapPÜ' Ned.-Indie verscheept worden. Deze afscheep geschiedt uit het plaatsje Pasar Loi, aan de Golf van Boni (Celebes), in de buurt waarvan de Oost- Borneo-Maatschappij een concessie-ter- rein heeft ter exploratie van ertsen. Met deze eerste partij erts, welke 3 tot 5 pet. nikkel bevat, zullen in Duitschland proeven worden genomen. Naar verluidt, moet Krupp belangstelling voor dit erts hebben. Van het resultaat dezer proeven zal afhangen, of men dient door te gaan met de verschepingen van het erts. In elk ge val zal ook nog een tweede verscheping plaats hebben, namelijk in de tweede helft van Maart a.s. De hoeveelheid der eerste verscheping bedraagt 1000 tot 1500 ton. VERDWENEN MEISJE WEER TERECHT. De vorige week Zaterdag is bericht, dat in de Residentie werd vermist een 16-jarig dienstmeisje, Johanna Hubertina Theodora van der Lee. Op 10 Januari j.1. verliet het kind in overspannen toestand de ouderlijke woning, nadat zij kort te voren had gezegd zich te zullen verdrinken. Gisteren is het meisje echter uit eigen beweging in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het heeft verklaard met een vriendin naar Amster dam te zijn geweest op zoek naar werk. Het tweetal had de nachten in logementen doorgebracht. - 4 EEN DRIELING GEBOREN. In het gezin A. van P. te Nieuwe Schans (Gr.) is hedenmorgen een drieling geboren. DE JACHT IN DE WIERINGERMEER. De balans is opgemaakt. De balans van de jachtresultaten in de Wieringermeer kan, nu ook de jacht op waterwild binnen enkele dagen zal zijn ge sloten, worden opgemaakt. De uitkomsten geven, wat de hazenjacht betreft, een belangrijken achteruitgang, bij het vorig jaar, te zien, terwijl daarentegen een gunstiger beeld ten opzichte van water wild en ander gevogelte kan worden gecon stateerd. De teruggang van de hazenjacht moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het koude en natte voorjaar, waardoor een groot deel van de jonge hazen het leven liet, anderzijds wijl het afschot op sommige perceelen in het voorafgaande jaar te sterk was geweest. Voorts is de z.g. inteelt aan de vermindering van den hazenstand niet vreemd. Om nieuw bloed in den Wieringermeer te krijgen zullen deze maand ruim 250 Pool- sche hazen worden uitgezet. Het afschot van hazen bedroeg gedurende het afgeloo- en jachtseizoen 2100, tegen ongeveer het dubbele in hetzelfde tijdvak van 1936. De patrijzenstand is, vergeleken bij het vorige jaar, aanmerkelijk verbeterd, dank zij het uitzetten van een honderd paar Hongaarsche patrijzen en het verbod tot afschot, gedurende twee jaar. De eendenjacht is het laatste jaar in be- teekenis toegenomen. De begroeide kanaal- boorden vormen een uitgezochte broed plaats, voor deze wildsoort. Het afschot be droeg in het afgeloopen seizoen 300 stuks, doch voor het volgende jaar zal op een be langrijke toeneming kunnen worden ge rekend. De fazant komt nog slechts sporadisch in den Wieringermeer voor. De levensvoor waarden, voor dit wild, zijn in den nieuwen polder nog te bezwaarlijk. Toch belooft ook hij een goede toekomst. De uitgebreide be- bossching in het Noordoostelijk deel biedt groote ontwikkelingsmogelijkheden voor deze wiidsoort. Ook in het verstreken jachtseizoen moest weer intensief tegen het stroopen worden opgetreden. Een zestal jachtopzieners be waakten de jachtvelden. Menige strooper hoorde, in het afgeloopen jaar, een niet ge ringe straf tegen zich eischen. Oprichting kleuterschool. Het r. k. kerkbestuur heeft plannen een kleuterschool op te richten en voor dit doel het bestaande patronaat te verbou wen. Ter tegemoetkoming van de kosten hieraan verbonden, zal een verloting wor den gehouden. Benevens de vele prijzen hieraan verbonden1, werd ons als len prijs genoemd een Engelsch slaapkamer ameublement. Pachtwet. Woensdagavond werd ten lokale van den heer Pepping aan de Weel een lezing gehouden door den heer ir. A. W. Ausums uit de Betuwe, over de werking van de nieuwe pachtwet. De voorzitter van den L. T. B., afd. 't Veld, de heer J. Bakker Sr., opende met een korte inleiding. Spr. zei dat mondelinge of onderlinge overeenkomsten voortaan zullen zijn uitge sloten. Na de inwerkingtreding van de pachtwet zullen overeenkomsten worden geacht te zijn aangegaan vooronbepaalden tijd. Om bijzondere redenen en met toestem ming van het pachtbureau zal het mogelijk zijn om voor niet meer dan 1, 2 of 3 jaren te pachten. Alle pachtcontracten zullen schriftelijk moeten zijn. De verpachter is verplicht 8 dagen na de aangegane overeenkomst deze schriftelijke en gezegelde overeenkomst ter goedkeuring aan de pachtcommissie aan te bieden. In normale gevallen, waarbij direct goedkeu ring zal kunnen worden verleend zullen de kosten hiervoor bedragen 1/10 van het pachtbedrag. De voorwaarden zullen rede lijk moeten zijn. De pachtwet geldt niet vóór oppervlakten minder dan 1/4 H.A. en een huurtoeslag van minder dan 50. De pacht- kamer werkt gratis, het uit deskundigen samengestelde pachtbureau echter niet. Voor een ter plaatse in te stellen onder zoek, indien dit noodig blijkt te zijn b.v. bij geschillen, zal gemiddeld 30 per geval moeten worden betaald. Eventueele ver strekkende verbeteringen, door den pachter aangebracht zullen door hem, althans ten deele op den verpachter kunnen worden verhaald. De pachter zal zich echter geen geheele vrijheid inzake het aanbrengen van verbeteringen, kunnen aanmatigen. Bij al- geheele economische inzinking zal wijziging van den pachtprijs mogelijk zijn, zoo noodig door arbitrale uitspraak. Bij niet of niet op tijd betalen van den pacht zal de pachter als zoodanig alle rechten verliezen en kan de pacht worden opgezegd. Bij buitengewone omstandig heden zal her.i echter uitstel van betaling kunnen worden verleend. Als opzeggings termijn zal gelden 18 maanden. De pachter zal zelf geen land mogen scheuren of laten liggen voor gras noch mogen onderverhuren voor bloembollenteelt e.d. Eventueel van hoogerhand bevolen slootwerk zal door ver pachter worden verhaald op den pachter. Indien verpachter de huur opzegt op vol gens den pachter niet geldende redenen, zal deze verzet aan kunnen teekenen binnen een maand. Laat de pachter- het land in de steek, dan zal hij aansprakelijk zijn voor schadevergoeding. Een kooper van verpacht land zal den pachter als het ware uit moeten koopen. Contracten aangegaan vóór 1 Ja nuari 1936 zullen door mogen loopen tot 1 Jan. 1943. Contracten aangegaan na 1 Jan. 1936 zullen kunnen doorloopen tot 2 jaar na de inwerkingtreding van den pachtwet. Na uitspraak van de pachtkamer is beroep mo gelijk bij het gerechtshof te Arnhem. Op een uitspraak van het pachtbureau is echter geen beroep mogelijk. Bij het bepalen van den pachtprijs zal bijv. geen rekening wor den gehouden met het feit dat de verpach ter van de opbrengst van dat land zal moeten leven. Bij sterfgevallen zal het land worden verkocht, bezwaard met huur. Als leemte in de wet moet volgens spr. nog worden aangemerkt dat bij ieder tienjarig tijdvak de pacht kan worden opgezegd zonder reden, doch weer met een termijn van 18 maanden. Getracht zal worden deze bepaling nog te doen verdwijnen. Nadat nog eenige vragen door spr. naar genoegen werden beantwoord, volgde sluiting. Rectificatie. Door het wegvallen van één- of eenige regels is het slot van het verslag uit Bergen, in de courant van Donderdagavond ondui delijk geworden. Men gelieve het volgende te lezen: ,,'t Is al een verdienste van deze jonge menschen aandacht te schenken aan de kunstwerken voor deze bezetting geschre ven, want door de enorme vlucht, die het strijkkwartet gemaakt heeft, is het piano kwartet wel wat in de verdrukking ge komen. De wethouders-vacature. Voor de opengevallen zetel van wethou der in den raad van Schagen is door de vrijz. dem.-fracte de heer M. Wissekerke candidaat gesteld. Men zal dus niet, gelijk velen hadden verwacht, den candidaat der soc. dem. den heer Bijlsma, steunen. (Van onzen eigen verslaggever). Hedenmiddag 1.30 uur werd de 26ste R.A.I.-tentoonstelling officieel door den mi nister van waterstaat, den heer J. A. M. van Buuren, geopend en een half uur later stroomden de honderden bezoekers de groo te, feestelijk versierde zalen binnen, waar de fabrikanten uit een 10-tal landen laten zien, wat de constructioneele arbeid heeft bereikt. Deze tentoonstelling, waar Amerika met personen-auto's van 21, België 1, Duitschland 10, Engeland 12, Frankrijk 10, Italië 2, Nederland 1 en Tsjechoslowakije 1 fabrieken uitkomen, waar zeven en veertig merken bedrijfsauto's uit 8 landen en 42 motorrijwielfabrikanten eveneens uit 8 lan den de verschillende merken in allerlei mo dellen exposeeren, kan waarlijk internatio naal worden genoemd. Het bestuur van de R.A.I., onder de ener gieke leiding van den heer Leonard Lang, die deze maand het heugelijke feit herdenkt, waarop hij vóór 40 jaar tot voorzitter werd gekozen, meende terecht dit jaar wederom een tentoonstelling te moeten organiseeren. Om de motorrijwielen wederom op de ten toonstelling te kunnen toelaten, werd de ten toonstellingsruimte met een derde zaal, die een oppervlakte heeft van 2500 M2., uitge breid, waardoor een expositie-ruimte van 15.300 M2. werd verkregen. Het bestuur van de R.A.I. stelde gister de Nederlandsche pers in de gelegenheid, vóór de opening de expositie in oogenschouw te nemen. Als steeds heeft dit bestuur getoond een uitstekend gastheer te kunnen zijn. Aan de uitnemend verzorgde lunch in een van de zalen van het groote restaurant heeft de voorzitter er met voldoening op gewezen, dat de R.A.I.-tentoonstelling nog immer een vooraanstaande plaats inneemt. De tentoonstelling. Ofschoon tal van standhouders nog druk in de weer waren om de wagens een mooi uiterlijk te geven en tal van werklieden nog met het chargeeren van de auto's en stand- benoodigdheden bezig waren, was het toch reeds mogelijk een totaal-indruk te krijgen. Deze indruk kan, kort gezegd, overweldi gend genoemd worden. Opvallend is het groote aantal geëxposeerde Europeesche wagens. Vooral Engeland en Duitschland komen sterk naar voren, doch ook Frankrijk handhaafd zich. Amerika staat ook op deze tentoonstelling nog aan de spits, maar toch wijst het groote aantal Europeesche wagens in de richting, dat men in steeds breeder kring, met het oog op het benzineverbruik, de zuinige Europeaan zoekt. Dj^wijls is de meening geuit, dat, nu de auto de volmaaktheid zoo dicht genaderd is, een speciale auto-expositie weinig zin meer heeft, omdat er weinig nieuws meer gebracht kan worden. Het kan als een feit erkend worden, dat het tijdperk der groote omwentelingen in de autoconstructie voorbij is. Wie thans een auto koopt, verkeert niet meer, zooals vroe ger, in de ongelukkige omstandigheid, dat deze het volgend jaar waardeloos is, omdat de nieuwe van hetzelfde merk 100 pCt. is verbeterd. Toch kan zelfs de leek op deze tentoon stelling ontdekken, dat de auto van 1938, niet alleen wat uiterlijk betreft, doch ook in comfort en in technische kwaliteit nog heel iets anders is dan de auto van 1928. De bandenindustrie bracht een band van veel grooteren levensduur. De autoconstructeur paste de remconstructie en den chassisbouw aan de grootere rijsnelheid aan, verbeterde de wegvastheid door verlaging van 't zwaar tepunt en bedacht koetswerkvormen met be tere beschutting en geringeren luchtweer- stand, terwijl thans ook de onafhankelijke veering vrijwel algemeen toepassing vindt. In tien jaar tijd is er in werkelijkheid een geheel nieuwe auto ontstaan, lichter en nochtans solieder, sneller en niettemin vei liger, bedrijfszuiniger en 50 pCt. goedkooper. Wie vóór 15 jaar met een auto, die twee maal zooveel kostte als de thans zooveel betere wagen, een afstand van een 60 K.M. had af te leggen, verbaasde zich er niet over, wanneer hij onderweg een nieuwen band moest omleggen en beschouwde het als van zelfsprekend, dat hy onderweg moest op steken om te voorkomen, dat zijn wagen kookte, met als gevolg, dat de lagers kapot sloegen. Thans worden afstanden van 300 K.M. aan een stuk afgelegd en een 10.000 K.M. gereden, zonder dat er van banden- pech sprake is. Het autorijden is safe ge worden. Met groote verbazing ziet men, dat Enge land het model van de Rolls Royce nagenoeg niet verandert. Dit heeft ontegenzeggelijk het voordeel, dat men met zoo'n wagen niet in een paar jaar uit de mode is. Inwendig is ook deze klassewagen echter geweldig geperfectionneerd, waardoor het mogelijk is geworden, dat de motor automatisch over schakelt en het benzineverbruik tot één op zes is gereduceerd. Bij vele merken viel het ons op, dat on der den invloed van kunstenaars de bescher ming van de radiateur zijn karakter verliest en den indruk van een haardkachel maakt, zoodat men niet aan de neiging ontkomt om een pook te zoeken om een denkbeeldig vuur wat op te poken. Het is voor ons niet doenlijk een beschrij ving van alle geëxposeerde merken te ge ven. Wij zullen ons dan ook slechts tot de in Alkmaar en omgeving populaire merken bepalen. Wie van iets aparts houdt, doet ver standig een persoonlijk bezoek te brengen aan de R.A.I., die tot en met 30 Januari ge opend zal zijn. Wat brengt Ford? Men zal begrijpen, dat wij allereerst aan dacht vragen voor het product van Neder landsche industrie „De Ford". Wel worden aan de Ford-automobielfabrieken bij de Hembrug nog vele onderdeelen uit het bui tenland betrokken, doch de Nederlandsche Ford-automobielfabrieken richten er zich toch steeds meer naar al wat in eigen land kan worden gekocht en gemonteerd, in haar gebouwen-complexen te verwerken. Men mag hier dus wel van een Nederlandsche in dustrie spreken en het is ook vermoedelijk om deze reden, dat aan de expositie van deze fabriek de hoofdplaats: „het aanvangs gedeelte van het middenvak tegenover den hoofdingang" is ingeruimd. Deze stand biedt het publiek wel een zeer ruime keuze. De ten vorigen jaren reeds populaire V 8 is bewaard gebleven. Men kan dit jaar ech ter ook een keuze maken uit twee geheel verschillende series carosserie-modellen, de Ford V 8 de luxe en de Ford V 8 standaard, terwijl men in beide series twee motortypen heeft geconstrueerd. Het uiterlijk van de luxe-serie is geheel nieuw, fraai gestroomlijnd, langere motor kap, meer ruimte voor inzittenden en ba gage. En natuurlijk is het interieur van deze luxe-serie, die in 8 modellen is uitgevoerd, aanzienlijk verfraaid en met goeden smaak verzorgd. Zoowel aan techniek als comfort is veel zorg besteed. Van veel belang is, dat Ford ook een type De Ford V 8 „60" brengt, dat zich kenmerkt door een groote zuinigheid. De Lincoln 1938 is aanwezig in modellen, waarbij raffinement en comfort uitmunten. Behalve het vele nieuwe in stroomlijnen en technische perfectie, dient vermeld, dat de Lincoln-Zephir V 12 thans ook in transfor- mabele uitvoering aanwezig is. Voor den leek zijn in deze stand de geëxpo seerde motor en het open chassis wel bijzon der interessant. In dit verband moeten wij vooral denken aan de glazen auto van het Engelschen wagen hebben, willen wij ook wonder, dat geheel doet zien, hoe een auto werkt. Deze stand is in de buurt van de buf fetten te vinden. Nu wij het toch over een Engelsche wagen hebben, willen wij ook melding maken van de geëxposeerde Triumph, vóór het administratielokaaL De producten van General Motors. The General Motors zijn met de Oldsmo- bile, VouschaU, Bedford, Buick, Chevrolet, Cadillac, Pontiac, Lasalle en Opel aanwezig en dit met verschillende typen. De meeste wagens moesten in dezen stand nog worden aangevoerd. Chrysler, die in de merken Plymouth en Chrysler in totaal veertig verschillende serie-koets werkmodellen maakt, heeft voor de tentoon stelling daaruit de beste gekozen, die zeker belangstelling zullen trekken. Citroën. De Citroën is ongewijzigd gebleven, maar toch zijn er op deze stand interessante din gen te zien en wel in de eerste plaats de Diesel voor personenwagens, waarvan men een demonstratiemodel aantreft. D.K.W. Ook de D.K.W. heeft voor 1938 geen wij zigingen ondergaan. Op de stand verkrijgt men een uitstekend overzicht over de ver schillende modellen. De „Reichsklasse", „Spesialklasse" en de „Maisterklasse" zijn door een Sedan en een Cabriolet vertegen woordigd. Fiat. De bekende „Balilla" van de Fiat heeft een andere constructie gekregen. Ze is voor zien van een hypermoderne motor van 1100 c.M.3 met kopkleppen. De Balilla heeft ook een ander chassis gekregen en heeft thans bij een benzineverbruik van 1 op 11 K.M. een snelheid van 100 K.M. De 6 cylinder Fiat bezit een vernuftig systeem van spe ciale veering, terwijl de kleinste Fiat, een type voor 2 personen met een benzinever bruik van 1 op 20 K.M., wel bijzondere aan dacht vraagt. Van de nieuwe Balilla zijn een Sedan, een Cabriolet-limousine en een Cabriolet-vier onder de kap geëxposeerd. De bedrijfsauto's. De zaal met bedrijfsauto's, vrachtwagens en touringcars is reeds op zich zelf een be zoek waard, evenals die met de motorrij wielen. De touringcars zijn wel bijzonder geperfectionneerd en als bijzondere nieuw tjes brengt deze tentoonstelling de krukas- looze motor van de Jaffa te Utrecht, waar aan de ingenieur, die deze motor construeer de 12 jaar heeft gearbeid. Een nieuwigheid is ook de installatie voor houtgas. De expositie in het R.A.I.-gebouw biedt sinds Januari 1936 volop gelegenheid om de voortbrengselen van 's werelds automobiel industrie te bewonderen en te bestudeeren. Ongetwijfeld zullen duizenden deze interes sante expositie bezoeken. De tentoonstelling verdient het ten volle. Winkeliers vergaderen. Donderdag 20 Januari hield de Neutrale Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging alhier een Buitengewone Algemeene Ver gadering in de zaal van den heer A. Rus. Voorzitter was de heer P. Glas. Aan de orde was een verzoek van de af deeling Oude-Niedorp van de K. N. M. B. om aansluiting bij de afdeeling Heerhugo- waard. Hierover werd heel wat gediscussieerd en besloten om het voorloopig voor een jaar aan te nemen, doch mochten er soms be zwaren komen, dan kan er volgend jaar 109. Toen alles afgeladen en opgeborgen was, ging de schildpad de feestzaal eens bekijken. Hij roemde hun ijver en zei da hij alles prachtig vond. Ook hij weid met een op het feest genodigd. 110. Het bleek dat ze echter niet aan de verlichting gedacht hadden. De schildpad wist echter raad. Ze zouden de postduif sturen naar het andere eind van het bos, om de glimwormen, lichtkevers en vuur vliegen uit te nodigen. weer verandering in worden gebracht. Daarna werd het reisplan besproken. Het doel is om bij eiken aankoop bonnen te ver strekken, welke later geruild kunnen wor den met zegels welke opgeplakt moeten worden en als er dan voldoende zegels zijn opgeplakt, heeft men recht op een reis. Deze reizen zullen zoo aantrekkelijk mo gelijk worden samengesteld. Besloten werd om bij elke aankoop van 50 cent een bon te geven. Tien dezer bons zijn geldig voor 1 zegel, terwijl 60 zegels recht geven voor de reis van een persoon. Getracht is nog samenwerking met de Hanze, afd. Heerhugowaard te verkrijgen, doch tot hiertoe zonder resultaat. Het voorstel om in Augustus of Septem ber de eerste reis te maken, werd met alge meene stemmen aangenomen. Aan de orde wraen nu de electriciteits- tarieven. De voorzitter las een redevoering voor, welke de heer Haga, electrotechnisch inge nieur te Alkmaar, had gehouden voor de drie groote Middenstandsvereenigingen in zijn kwaliteit van adviseur van de Kon. Ned Middenstandsbond. De kosten van de actie om tot verlaging der tarieven te komen, be dragen 50 cent voor een aan te schaffen brochure plus 50 van de besparing voor het eerste jaar, wanneer de actie succes heeft. Alle aanwezigen gaven zich op om aan de actie deel te nemen. De heer G. Dirkmaat werd als bestuurslid herkozen. Bijzondere vrijwillige landstorm. Op Woensdag 19 Januari hield de afdeeling Limmen van den B. V. L. haar jaarvergadering in het lokaal van den heer J. Groot. De voorzitter, burgemeester J. J. Nieu- wenhuysen, heette de aanwezigen harte lijk welkom, in 't bijzonder den spreker van dezen avond, kapitein Goedhart. De heer J. Ottenbros, secretaris der Gewestelijke Commissie, memoreerde den gehouden Landdag te Medemblik en spoorde de leden aan om de vergadering en schietoefeningen Steeds bij te wonen. Vervolgens deelde hij mede, dat aan de afdeeling Limmen was toegestaan om met scherp te schieten. Hierna rekening en verantwoording van den plaatselijken secretaris-penningmees ter. Kas en bescheiden werden nagezien door twee leden en geheel accoord be vonden. Vervolgens verkreeg kapitein Goedhart het woord en in een rede gaf spreker een duidelijke uiteenzetting over het doel en streven van den B. V. L. en besprak ver volgens de toestanden in onze naburige landen. Het spontane applaus bewees wel, dat het gesprokene bij de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. De voorzitter bracht den spreker, na mens alle leden, een hartelijk woord van dank voor zijn heldere uiteenzetting. Nog werd mededeeling gedaan, dat er op 21 Februari a.s. in het lokaal van A. C. de Graaf te Limmen een groote propa ganda- en filmavond zal worden gegeven. Vervolgens prijsuitreiking der gehou den schietoefeningen. Ie prijs Koningschutters: Nic. Mooij; le prijs Scherpschutters: W. Mooij en le prijs Schutters le klas: C. Mooij. De draagmedaille, uitgeloofd door den voorzitter, werd behaald door den plaat selijken leider Nic. Mooü en met eenige welgekozen woorden door kapitein Goed hart aan hem uitgereikt. De zilveren lauwerkrans, eveneens uit geloofd door den voorzitter, werd voor de tweede maal gewonnen door de Burger wacht. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze buitengewoon goed geslaagde en geanimeerde vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7