dagblad voor alkmaar en omstreken. Jopansche ministers moeten voorzichtiger worden. No. 20 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Dinsdag 25 Januari 1938 De algemeene toestand. Interpellatie over den strijd in China. Vredesvoorwaarden en Japan's minimum-eischen. 140e Jaargang Aanslag op den koning van Griekenland verijdeld. Op het laatste nippertje. Bomaanval op Franschen torpedojager. De strijd bij Teruel. Nieuws in 't kort. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 25 Januari Gisteren, herdachten de heer en mevr. Lloyd George hun 50-jarig huwelijksfeest! De heer Lloyd George mag zich, even als zijn vrouw, nog in een goede gezond heid verheugen. Hij wandelt veel en speelt harttochtelijk golf. Het gouden huwelijks feest werd in intiemen kring gevierd temidden van de kinderen en kleinkin deren. Zoo zou ongeveer het berichtje luiden, als het hier een „gewoon" echtpaar betrof. Maar Lloyd George is een groot politicus geweest en daarom is hij zeer officieel geïnterviewd door de dagblad-schrijvers. Daarbij heeft de gouden bruidegom zijn meening weergegeven over den huidigen internationalen toestand, welke meening in 't kort op het volgende neerkomt De toekomst van de menschelijke vrij heid hangt af van wat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten thans doen en of zij handelen volgens gelijke richtsnoeren. Deze groote democratieën, zijn machtig genoeg om de menschelijke vrijheid te beschermen. Als Frankrijk door een autocratisch land zou worden aangevallen is er geen partij in Engeland, welke zich niet dadelijk aan zy'n zy'de zou scharen. Ten aanzien van de uitgebreide wape ning van sommige landen aan de Middel- landsche Zee, vooral wat de luchtmacht betreft, zei Lloyd George: „Wij zijn niet bang. Als de oorlog tot 1919 had geduurd zou Engeland in staat zijn geweest 30.000 vliegtuigen van elk type of klasse van vliegtuigen 's jaars voort te brengen en dat zou opnieuw kunnen." Mussolini is misschien de handigste bluffer van het huidige Europa. Hij heeft het gedaan met de armelijkste troeven in handen. De ware troeven zijn in handen van de democratische mogendheden en als de juiste tijd daar is, zullen, zij er de tafel meer schoonvegen. Ook mevrouw Lloyd George is aan de interviewers ten prooi gevallen. Op de vraag of niet het meest trotsche oogenblik in haar leven geweest was toei^ haar man premier was, zeide zij nadrukkelijk: Neen. De tijden waren toen te somber en er was veel te veel persoonlijke bitterheid. Voor haar blijft de mooiste herinnering aan de politieke loopbaan van haar man een dag in Juli, vlak na het aannemen van de wet op het ouderdomspensioen. Zij reed toen met haar man van Holyhead naar Menai Bridge en overal werden zij door de dor pelingen en vooral de ouden van dagen met de grootste hartelijkheid begroet. Beiden waren zeer onder den indruk en Dame Margaret zei toen tot David: „Wat er ook gebeuren moge en wat je ook doet, dit zal in mijn herinnering voortleven als het grootste oogenblik in je loopbaan. Met genoegen denkt mevrouw Lloyd George ook terug aan haar inzameling voor een fonds van Britsche zeelieden, waarvoor zij in een jaar tijds 70.000 pond inzamelde en waarvoor zij een groot deel van. het organisatiewerk zelf verrichtte, zonder hulp van een typiste. Mevrouw Lloyd George geniet van haar bezoek aan Zuid-Frankrijk, maar op den duur gaat haar toch niets boven haar ge liefde Wales. „Ik houd van Wales", zei zij, ik ben daar onder mijn eigen menschen ën ik voel mij er gelukkiger dan waar ter wereld". Ter gelegenheid van zijn officieel bezoek aan Boedapest heeft Bohle, staatssecreta ris en hoofd van de buitenlandsche orga nisatie in het Duitsche rijksministerie van Sniche zaken, een rede gehouden voor het Hongaarsche genootschap voor buitenlandsche politiek. Daarbij heeft hij nog eens de beginselen van de «rganisa ie der Rijks-Duitschers m den ^eenade eengezet. Zeer goed, zoo zeide Bohle, weten wij te onderscheiden tusscheni de Rijks- Duitschers in het buitenland schers, die wat taal en cultuur be^aeft weliswaar van Duitschen stam zyn, m die niet moeten worden gerekend to burgers van het Duitsche rijk^ SAP nu landsche organisatie der NS-D,^' heeft geenszins tot taak deze volks-Duit schers in het buitenland te orgam.seer^ Deze verzekering, reeds g openbaar gegeven, wenschte Bohle nog eens plechtiglijk te herhalen. Het behoort tot de beginselen der bu tenlandsche organisatie, zich nooi binenlandsche politiek van vreemde gendheden te mengen. Wanneer wij rijksburgers in het buitenland organrsee- ren, aldus Bohle, dan kan ik verzekeren, dat diit feit alleen aan alle buitenlandsche regeeringen de krachtigste waarborg voor een loyaal optreden van onze burgers w liet buitenland biedt. Na erop gewezen te hebben, dat ook andere landen in het buitenland organi saties bezitten, vervolgde spr.: De uit- In het Japansche Huis van Afgevaar digden is de kwestie der vredesonder handelingen ter sprake gekomen, door dat Benkio Sjio. een der onafhankelijke leden, vroeg, of de regeering van Japan geen gouverneur-generaal voor Noord- China zou benoemen en of het niet noo- dig was, in verschillende oorden van China permanent troepen te houden en die als koloniale troepen te reorgani- seeren. Ook wilde hij weten, of de vredesvoor waarden van vier punten aan een nieuw bewind in China zullen worden voorgelegd, met welke vredesvoorwaarden bedoeld wa ren de voorstellen, indertijd door een Duit schen diplomaat ter kennis van de centrale regeering gebracht, toen er krijgsoperaties aan den gang waren in het gebied om Sjanghai. Sjio herinnerde aan een verkla ring van de Duitsche regeering, dat Japan in China den wensch had te kennen gege ven, dat er medewerking zou zijn van Duitschland om te komen tot een vreed zame schikking van het huidige incident. Minister Konoje antwoordde, dat wellicht een organisatie, waardoor de politieke voor lichting aan de regeering van Noord-China zou worden uitgebreid, te gelegener tijd zal worden overwogen. Voorts deelde Konoje mede, dat de Japansche regeering onafge broken gestreefd had naar een herziening door China van zijn houding sinds het uit breken van het huidige incident. Maar op 16 Januari had de regeering de beginselen van Japans politiek ten opzichte van China geformuleerd. Konoje zeide, dat Japan nooit zelf een vredesvoorstel had gedaan. Japan gaat een nieuw tijdvak in en het huidige in China is het keerpunt. Daarom moet, naar de miiiister-president zeide, de regeering de noodige hervormingen uitvoeren, om ten opzichte van het nieuwe tijdvak paraat te zijn. De allereerste wijzigingen moeten wor den gebracht in de dingen, die verband houden met het huidige incident. Ook de Japansche minister van buiten landsche zaken, Hirota, deed nadere mede- deelingen. Hij zeide, dat de aanleiding tot het incident diep vertakt was. Ook de be trekkingen tusschen Engeland en Japan zijn zeer ingewikkeld. De minister van buiten landsche zaken meende, dat Engeland niet zoo kortzichtig zal zijn, dat het zijn politiek zal base aren op de onvoorziene voorvallen, die van tijd tot tijd gemeld zijn. Japan, zoo zeide Kirota, was bereid om over een vrede te onderhandelen, indien de Chineesche na tionale regeering een vredesgedelegeerde wil zenden en Duitschland had enkel zijn goede diensten als bemiddelaar aangeboden. De Chineesche regeering had echter de laat ste kans niet willen aangrijpen en daarom hadden zoowel Japan als Duitschland op 19 dezer, na overleg te hebben gepleegd, hun verklaringen gepubliceerd. Hirota had, zei de hij, de opening van het parlement afge wacht, alvorens omtrent de onderhandelin gen verklaringen af te leggen, zulks ten einde te voorkomen, dat onware berichten in omloop zouden komen. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde voorts, dat de vier punten, in de vredesvoorwaarden vervat, Japan's minimumeischen uitmaken voor latere onderhandelingen nopens den vrede. Japan zal met een gerust gemoed die voorstellen kunnen voorleggen aan een nieuw bewind in China en zoo'n nieuw be wind zal in staat zijn ze met niet minder rustige kalmte te aanvaarden. Nog ver klaarde de minister, dat de Japansche regee ring besloten heeft, dat China schadeloos oefening van ditzelfde recht noemt men bij de Duitschers agitatie of pan-Germanisme. Het moge voor onze tegenstanders zeer moeilijk zijn, te zeggen, wat zij onder pan- Germanisme verstaan, zelf moeten wij bekennen, dat wij dit buiten onze grenzen uitgevonden woord niet kunnen definiee- ren. Wij nationaal-socialisten kunnen met de hand op het hart verzekeren, dat wij geen hartgrondiger wensch hebben dan in rust en vrede te worden gelaten om ons rijk weder te kunnen opbouwen. Bohle bestreed vervolgens de bewerin gen, dat zijn organisatie of het Duitsche Rijk in de Duitsche volksgroepen trachten te ageeren. Pogingen de Duitschers in Hongarije tegen den staat op te zetten, werden van Duitsche zijde ten scherpste verooïdeeld, stelling zal moeten geven voor alle schade, die door de Japanners in China is geleden. Ook de minister van oorlog, Soegijama, beantwoordde den interpellant. Hij zeide, dat de legerautoriteiten thans te veel te deen hebben met het voeren der militaire operaties. Zij zullen echter zorgvuldig het vraagstuk bestudeeren van het onderhou den van Japansche troepen, niet enkel in China, maar ook in Mandsjoekwo, wanneer de militaire operaties eenmaal zullen zijn afgeloopen. Konoje en Soeëtsoegoe geven nadere inlichtingen. In het Japansche Heerenhuis, welks leden bekend staan om hun deftige wel gemanierdheid, en die onder of na rede voeringen of gedurende debatten zelden teekenen van instemming geven, is gisterochtend van de gewoonte afge weken. Dat was, toen Kozaka een vrij scherpe interpellatie had gehouden. Nadat hij er bij de regeering op had aan gedrongen te luisteren naar de „stille stem" van de natie bij de pogingen om een na tionale politiek te voeren, wekte Kozaka ertoe op, dat alle ministers zich zouden ont houden van Uitlatingen over diplomatieke zaken, behalve de minister-president en de minister van buitenlandsche zaken. Het in terview, door admiraal Soeëtsoego toege laten in de Januariaflevering van het tijd schrift Kaizo, vermeldende, zeide Kozaka, dat Soeëtsoegoe zijn opvatting omtrent diplomatieke zaken had gegeven, terwijl Kozaka daarover de meening van den mi nister-president en den minister van bui tenlandsche zaken wilde leeren kennen. Zinspelende op het feit, dat een verkla ring van Soeëtsoegoe was afgekondigd op den 21en dezer, op welken zelfden dag een groot aantal leiders van het volksfront was in hechtenis genomen, merkte hij op, dat Soeëtsoegoe beweerd had, dat democratie en liberalisme kweekbedden zijn voor het communisme. De minister-president, Konoje, beloofde, dat de leden van zijn regeering voortaan uiterst voorzichtig zouden zij in het geven van hun persoonlijke meeningen. Konoje zeide nog, dat Japan voortaan niets meer met Tsjang Kai Sjek's regeering wil te ma ken hebben, doch tegelijkertijd verwacht, dat nieuwe regeeringsorganisaties zullen ontstaan in Noord-China en elders, die met Japan zullen samenwerken. In dit verband echter merkte de minister-president op, dat de buitenlandsche mogendheden het be wind van Tsjang Kai Sjek nog erkennen. Daarom is het voeren van de betrekkin gen tusschen Japan en de buitenlandsche mogendheden uiterst moeilijk, voorzoover het China betreft. De minister-president verklaarde, dat Japan zijn uiterste best moet doen, van de buitenlandsche mogend heden gedaan te krijgen, dat deze een juist inzicht krijgen in de werkelijke feiten. Zoo wel de Japansche regeering als het Japan sche volk moeten zich niet aan onnoodige prikkeling van het buitenland schuldig maken. Ook de minister van binnenlandsche zaken, Soeëtsoegoe, heeft de interpellatie van Kozaka beantwoord. Hij zeide, het te betreuren, dat zijn interview met de Kaizo in het buitenland aanleiding had gegeven tot misverstand, welke misverstand echter het gevolg was geweest van verkeerde ver taling, overdrijving en tekstvervalsching. Indien men het geheele interview onbe vooroordeeld leest, dein zal het duidelijk worden, aldus de minister, dat het misver stand aan de bovengenoemde oorzaken is toe te schrijven. Het interview was ver leend, voordat hij als minister was opge treden. Hij had in het kort het volgende verklaard: Indien China tegen alle hoop op een gunstigen uitslag in zijn nutteloos ver zet blijft voortzetten, zal het eenige resul taat daarvan zijn, dat heel China in de asch wordt gelegd. Ik ben ervan overtuigd, dat dit niet enkel een groot ongeluk zou zijn voor China, maar ook voor de geheele ver dere wereld en in het bijzonder voor Japan en Engeland. Ik houd het daarom voor on mogelijk, dat een verstandig Engeland China zou bijstaan en het ongeluk van dat land nog zou vergrooten. Mocht Engeland dat echter wel doen, dan moet zoo denk ik erover Japan er ijverig naar streven Engeland tot een andere opvatting te brengen. Voorts zeide Soeëtsoegoe, dat het moeilijk was om de begrippen liberalisme en demo cratie scherp te definieeren, maar hij wees op bepaalde gevallen, waarin de Komintern aan haar agenten had opgedragen van de sociaal-deffipsratie een kweekbed te maken Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. voor het communisme. Daarom was het, meende de minister, noodzakelijk, dat de politie de sociaal-democratische organisaties in het oog houdt bij het onder controle hou den van de communisten. Voorts meende de minister, dat een liberalisme, dat de belan gen van den staat negeert en de persoon lijke vrijheid op de spits drijft, onder de huidige noodtoestanden beschouwd moet worden als een tegenstander van Japan. Het Boedapester dagblad „Az Est" meldt uit Athene, dat men aldaar op het laatste nippertje een moordaanslag op koning George van Griekenland en op den Griekschen minister-resident Metaxas heeft kunnen verijdelen. Aan het hoofd van het complot zou de gewezen chef van de staatspolitie Polichronopoelos hebben gestaan, die indertijd op last van hooger hand is ont slagen en gearresteerd en op het eilandje Xanthi gevangen is gezet. Koning George van Griekenland Volgens mededeelingen der politie zou het in de bedoeling hebben gelegen den koning en den premier neer te schieten bij de jongste huwelijksplechtigheid in de kathe draal. Polichronopoelus heeft vier jaar ge leden een moordaanslag tegen Venizelos op touw gezet, die echter gveneens kon wor den verijdeld. In verband met het bericht uit Boedapest van de Az Est schijnt het van belang, dat er gisterochtend een officieel communiqué is uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat een aantal vroegere partijpolitici, die de orde in het land verstoorden, door de verspreiding van vliegende blaadjes, waarin zij tot op stand aanspoorden, door de autoriteiten uit de hoofdstad zijn verwijderd en op eilan den zijn geïnterneerd. Uit Saloniki wordt hieraan toegevoegd, dat deze incidenten veroorzaakt waren door leiders der vroegere oppositiepartijen van welke er een groot aantal in hechtenis is ge nomen. Het is verder opgevallen dat Meta xas de laatste dagen talrijke gesprekken heeft gevoerd met den minister van open bare veiligheid. Wanneer de oppositie haar actie niet staakt, zou men voornemens zijn het leger paraat te houden. Terwijl de Fransche torpedojager La Poursuivante gistermiddag op één K.M. uit de kust in de Fransche wateren kruiste, verschenen op een zeker oogen blik vier rechtsche oorlogsschepen, die zich in de richting der Spaansche kust bewogen. Kort daarop vloog een vliegtuig over de schepen, en liet boven de Poursuivante, die het ongetwijfeld voor een rechtschen oor logsbodem hield, twee bommen vallen, die evenwel geen doel troffen. De oorlogssche pen van Franco verwijderden zich met volle kracht onder dekking van een rookgordijn, vurend op drie vliegtuigen, die over het smaldeel vlogen. Het schieten duurde onge veer een half uur. De gevechten bij Teruel. Volgens inlichtingen uit nationalistische bron is de strijd bij Teruel na een korte rustpoos gistermorgen weer hervat. Waar nemers der nationalisten beweren dat de stad geheel verlaten is. Vandaar dat Teruel een nuttelooze strategische positie voor de rechtsche troepen oplevert. In den sector ten Noord-Oosten van Teruel bezetten de re- geeringstroepen nog twee versterkte stellin gen, Santa Barbara en Mansueto, die door de voorhoede der nationalisten onophoude lijk aangevallen worden. Naar verluidt beschouwt men in nationa listische militaire kringen Franco's tegen offensief op Teruel als een operatie van se cundaire beteekenis; de voornaamste strijd moet zich later afspelen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de troe pen van Franco na het tweede tegenoffen sief van 17 Jan. een gebied hebben heroverd, dat begrensd wordt door een zone van 12 K.M. lengte en 2 K.M. breedte. De troepen •der opstandelingen hebben er een week over moeten doen om de hoogten, die de Alfam- bra beheerschen, weer te veroveren. Volgens dit bericht levert het bezit van deze hoog ten voor de verdediging der republikeinen voor Teruel geen gevaar op. Franco's troe pen bevinden zich hier in ongeveer dezelfde positie, die de regeeringstroepen vóór het groote offensief in de vorige maand, inna men. De aanvallen der eersten op de hoog ten van Celadas en Muleton kosten hun veel menschen. De republikeinen verdedigen zich «nu in zeer versterkte stellingen, die Teruel moeilijk te veroveren maken. Verder leggen de nationalisten den nadruk op de actie der luchtmacht. Twintig recht sche vliegtuigen hebben belangrijke punten op Catalaansch gebied gebombardeerd w.o. eenige electrische centrales. Tijdens de 'luchtaanvallen eergisteren, heeft de recht sche luchtmacht 102 ton explodeerende stof fen uitgeworpen. Vluchtelingen uit Puigcerda willen niet terug. De stemming onder de menschen uit Puigcerda, die een toevlucht hadden ge zocht te Bourg Madame op Franschen bo dem, is gisteravond opgewonden gebleven. Men wilde de vluchtelingen weer over de grens leiden, doch de meesten weigerden. Vierhonderd personen hebben den nacht in Bourg Madame (jloorgebracht. De prefect van de Oostelijke Pyreneeën is daar aangeko men. Op vliegtuigen boven Fransch gebied zal onmiddellijk worden geschoten. Aangezien vliegtuigen van de luchtmacht van Franco, die Puigcerda gebombardeerd hadden, over Fransch gebied zijn gevlogen, zijn de opdrachten aan de afweerbatterijen langs de Fransche grens hernieuwd en ver scherpt. In het vervolg zullen de Fransche luchtdoelbatterijen onmiddellijk zonder waarschuwingsschot het vuur openen op ieder vliegtuig, dat poogt over Fransch ge bied te vliegen. Grensincident tusschen Estland en Rusland. - Op 19 Januari j.L ontdekten twee soldaten van de Russische grenswacht op het meer Tsjoedskoje (Peipoesmeer) eenige personen, die met twee sleden onge veer 750 meter op Russisch gebied waren doorgedrongen. Tijdens de achtervolging der grensovertreders werden de soldaten onverwacht door leden van de Estland- sche grenswacht van Estlandsch gebied af beschoten, van een afstand van ongeveer 100 meter. De beide Russische soldaten werden gedood. Een onderzoek ter plaatse wordt ingesteld. Het Russische telegraaf- agentschap Tass verneemt thans uit be trouwbare bron, dat in opdracht van het volkscommissariaat van buitenlandsche za ken de Russische gezant in Estland aan het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar een protestnota heeft overhandigd, waarin de eisch tot bestraffing van de schuldigen en schadevergoeding aan de achtergebleven betrekkingen van de slachtoffers gesteld wordt. Fransch echtpaar gevangen genomen.- Drie personen uit Perpignan, een handels reiziger en een koopman met zijn echtge- noote, die per auto naar Perthas waren ge gaan en een wandeling op Spaansch gebied maakten, zijn door de Spaansche grens wacht gearresteerd en naar Junquera ge bracht. De Spaansche politie heeft niet medegedeeld, waarom zij gearresteerd wer den. Om tweehonderd francs. - In het Fransche gehucht la Poree, gemeente la Fleche, heeft een boerengezin, bestaande uit een weduwe en twee zoons, geweigerd toegang tot de woning te verleenen aan een deurwaarder, die beslag kwam leggen op den inboedel, omdat een belastingschuld ten bedrage van 200 francs sinds een jaar al niet betaald werd. De deurwaarder liet daarop een slotenmaker komen om de deur open te breken. Een der beide zoons ontstak daarop in woede, greep zijn geweer en schoot den slotenmaker neer. De man werd door een kogel in het hart getroffen en was op slag dood. Het huis is thans omsingeld. De bewoners weigeren zich over te geven. Aardbeving in Japan. - Gisteravond laat is een aardbeving waargenomen in de districten van Kobe en Wakayama in het westen van Japan. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd, noch werd ernstige schade aangericht,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1