Agenda r [i Stad en Omgeving. Vakkundige reparatie de N.V. Nassau Garage. Spanning te Soestdijk nadert hoogtepunt. Het Noorderlicht. Noorderlicht zorgde voor eenige afleiding. CONFERENTIE IN RAADHUIS. EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. Dank zij de radioberichten hebben vele stadgenooten gister hun vensters openge daan en het uitspansel afgezocht om iets van het aangekondigde Noorderlicht te kun nen ontdekken. Wij zijn nu eenmaal geen Zweden, Noren of Eskimo's, en als er in Alkmaar een voor allen zichtbaar Noorderlicht gesignaleerd wordt, is het te begrijpen, dat er met groote belangstelling naar alle windstreken van den horizon wordt gekeken. Kwart over acht, zoo schrijft ons een abonné, zagen wij, dat de lucht plotseling rose-rood werd en wij dachten, dat er een groote brand was, maar het licht trok hoo- ger op naar het Noorden, hoewel er nog langen tijd ook in het Westen een rood schijnsel bleef. De roode boog zakte naar het Noord-Oosten af en tegelijkertijd zagen wij twee stukken van een regenboog. Hoe is het mogelijk, schrijft deze abonné, dat men in Alkmaar het Noorderlicht kan zien, dat toch een weerkaatsing is van de zon op de aarde. Kunt u ons daarover niet eens het een en ander vertellen? Elders in dit blad kan men lezen, dat het niet alleen in Alkmaar was dat men dat na tuurverschijnsel gisteravond geconstateerd heeft, ja zelfs dat het ook tot ver buiten onze landsgrenzen zichtbaar geweest is. Wij zijn hier, wat Noorderlicht betreft niet verwend. Het is indrukwekkender dat de mooiste illuminatie en wie het wel eens des nachts in Noordelijker streken gezien heeft, behoudt de herinnering aan een won dermooi natuurverschijnsel. Hoe het kwam, dat men thans ook in Alkmaar daarvan iets heeft kunnen bewon deren, blijkt duidelijk uit een hedenmor gen verschenen communiqué van het Kon. Meteorologisch Instituut in De Bildt, dat wü hieronder voor onze lezer laten volgen: Omtrent het bijzonder krachtige en fraaie Poollicht (Noorderlicht), dat gisteravond en hedennacht hier te lande en verder over een groot gedeelte der aarde is waargenomen, kan worden medegedeeld, dal dit gepaard ging met buitengewoon sterke magnetische storingen, zoo sterk, als sedert den magne- tischen Pinksterstorm van 1921 (15 Mei) te De Bilt niet zijn opgeteekend. De storing begon gisteren met een plot selingen inzet om 12.05 uur 's middags (NederL tijd); de grootste afwijkingen kwa men voor tusschen 18 uur 's avonds en 3 uur 's nachts. De afwijkingen van den nor malen stand gingen bij de declinatie tot on geveer twee graden, de totale amplitude (afwijking) bedroeg ongeveer drie graden, bij de andere elementen kwamen overeen komstige afwijkingen voor. Sedert Maandag 17 Januari 11 uur 's avonds zijn verschillende sterke magneti sche storingen opgetreden, die gepaard gin gen met storingen in het telegrafisch ver keer en voor een ceel in verband staan met een groote groep zonnevlekken, die door verschillende personen hier te lande met het bloote oog is waargenomen, o.a. in den namiddag van 19 Januari. Deze vlekken bevinden zich thans aan de achterzijde der zon en is niet verantwoor delijk te stellen voor het Poolicht (Noorder licht en de magnetische storingen van gis teravond en hedennacht. Maandag 24 Januari waren op de zon en kele kleinere vlekken te zien, waarvan één wellicht met het schitterende natuurver schijnsel in oorzakelijk verband staat. LEVERINGEN. De levering van de voor de Kon. Land macht benoodigde kaas is opgedragen aan de firma Best en Zn. te Alkmaar. DS. J. BROEKEMA. t In den ouderdom van 79 jaar is in Noord- Laren overleden ds. J. Broekema, emiritus predikant der Ned. herv. kerk. Ds. Broekema werd in 1858 geboren en in 1900 candidaat in Zuid-Holland. Hij werd predikant te Neerlangbroek en vertrok vandaar in 1910 naar Heerhugowaard, wel ke standplaats hij in 1925 verwisselde met Oudeschild op Texel. In 1929 werd ds. Broekema predikant te Gerreklooster en vertrok vandaar in 1931 naar Eext waar hij met 1 September eervol emeritaat ontving. Ds. Broekema heeft zich in onze omge ving doen kennen als een man die het le ven niet van den zwarten kant bekeek en voornamelijk in Heerhugowaard, waar de overledene een vijftiental jaren als predi kant heeft gestaan, zal men hem en zijn gezin nog niet zijn vergeten. EEN JUBILEUM VAN HET TIMMERMANSZIEKENFONDS. Vrijdag a.s. zal de jaarli'ksche algemeene vergadering van het Timmorrrianszieken fonds plaats vinden in ,,'t Gulden Vlies", Dan zal feestelijk worden herdacht dat het fonds 90 jaar beeft bestaan. Na afloop van de algemeene vergadering zal de feestcommissie zorgen dat de leden met hun dames aangenaam worden bezig gehouden. Het Timmermansziekenfonds is in den loop der jaren een goede steun ge weest in geval van ziekte, en hoewel de Ziektewet er is gekomen, is men door ge gaan met contribueeren, deels om een bij slag te ontvangen op de uitkeering volgens de Ziektewet, deels voor de kleine zelf standigen die volgens de Ziektewet niet verzekerd zijn. Merkwaardig is zeker dat thans in het bestuur nog zitting heeft de heer F. H. Ringers, wiens grootvader een der oprichters was van het fonds, evenals dat het geval was met den grootvader van den bode, den heer Groen. Ondanks ern stige tijden van ziekte, influenza, griep en dergelijke, waarin groote offers van het fonds werden gevraagd, heeft het zijn be staan weten te handhaven. Een waardige herdenking van het 90-jarig bestaan is dan ook alleszins op haar plaats NIEUWE INCASSO-TACTIEK. Naar wij vernemen heeft zich Dinsdag morgen op den Lamweg te Noordscharwoude een eigenaardig tafreel afgespeeld. De heer Br. uit Heerhugowaard, die zich per fiets naar de veiling te Noordschar woude begaf, werd plotseling door een drie tal personen, die met een auto achter hem aan kwamen rijden, aangegrepen en op den grond gesmakt, waarbij de heer Br. zich verwondde aau een zijner handen, zijn broek verscheurde en behalve een flink op gezette neus een blauw oog opliep. Wel een bewijs, dat men niet zachtaardig met hem is omgesprongen. De reden van dezen overval schijnt te zijn, dat de heer Br. aan iemand geld schul dig is, dat hij om een of andere reden niet wil. betalen. Deze crediteur heeft nu op deze wijze ge tracht zijn schuldenaar te bewegen hem te betalen. Of hij hierin geslaagd is, betwijfelen wij ten sterkste, hoewel men den heer Br tot Noordscharwoude volgde en steeds sprak over de „oortjes" die niet werden „afgetikt" Dit gaf op het laadterrein bij de Noord scharwouder veiling nog heel wat opschud ding. Naar men ons mededeelt, hebben de drie aanvallers reeds van 's morgens vroeg op post gestaan. Hoe de geldkwestie in elkan der zit, weten wij niet precies, doch deze wijze van incasseeren lijkt ons allerminst toelaatbaar. Bij de politie is aangifte gedaan van deze aanranding. CORN. JONKER'S KOORKLASSEN. Na de succesvolle uitvoering van Don derdag, waarbij medewerkten de damesko ren „Accordando", „Half Vijf" (met de prachtige dans Maskerade) en „Clio", zal morgenavond de tweede uitvoering plaats vinden. Ook morgenochtend zal er van 11 tot 1 uur op vertoon van toegangsbewijzen plaat sen besproken kunnen worden in de schouwburg ,,'t Gulden Vlies" aan de Koorstraat. HUIZE WESTERLICHT. Gisteravond zou voor de bewoners op treden de bekende voordrachtkunstenares mej. Menagé Challa, doch door eene lichte ongesteldheid was zij verhinderd hieraan gevolg te geven. Op het laatste oogenblik werd dr. Van Amerongen bereid gevonden een voordrachtavond te geven, die uitste kend geslaagd is. Velen hebben genoten van de prachtige weergave van het beken de „St. Joan" van Bernard Shaw. Vooraf gaf de heer Van Amerongen een inleiding over het stuk en de beteekenis. die Shaw aan de verschillende personen heeft gege ven. De avond werd geopend en gesloten door ds. Bloemhoff, die den spreker dank bracht voor zijn prachtige voordracht en de hoop uitsprak, dat hij nog eens een kunstavond voor de bewoners zou geven. DRIELINGEN. Door het zachte voorjaarsweer steken de crocusjes hier en daar hun gele kopjes al boven den grond en koeien en schapen ver rassen hun eigenaars met jonge kalfjes en lammetjes al is de geboorte van deze dier tjes natuurlijk niet aan het vroege voorjaar te danken. Bij den veehouder de Gaaij te Heerwennen bij Zaltbommel heeft een koe haar eigenaar met een drietal Januari-babies verrast zon der dat daarvoor extra wiegjes of luierman den zijn uitgereikt. Het drietal is gefotografeerd en de foto daarvan is in divérse couranten opgenomen. In Noordholland, het fokveeland bij uitne mendheid, heeft men deze foto natuurlijk met groote belangstelling bekeken en me nige veehouder heeft in stilte gehoopt, dat er ook in zijn stal eens iets wonderlijks zou gebeuren. Januari blijkt nu eenmaal een vruchtbare maand en ziedaar, ook de veehouders in onze omgeving hebben thans iets bijzonders te bespreken. Wederom heeft de ooievaar, blijkbaar in afwachting van ernstiger werkzaamheden, drie kalfjes tegelijk aan een hofstede afge leverd, thans bij den heer Jac. Dekker in Bergemeer onder de gemeente Heerhugo waard. Moeder en babies zijn welvarend en de eigenaar, die zijn veestapel zoo plotseling zag uitgebreid, is met deze onverwachte verrassing natuurlijk ten zeerste ingenomen. VERBOUWING. Naar men ons mededeelt gaat de beken de Rijwielhal op de Laat verbouwen. Het pand zal aan 64 voorzijde onveran derd blijven doch van binnen geheel wor den gemoderniseerd en uitgebreid. Hierdoor zullen de verkoopruimte en de werkplaatsen aanmerkelijk verbeteren. Elders in dit nummer vindt men nadere bijzonderheden. EEN ADRES VAN PAYGLOP- EN ACHTERSTRAAT-BEWONDERS. Wij ontvingen heden een uitvoerig adres van eigenaren van perceelen gelegen aan de W.-zijde van het Payglop en de Achter straat, waarin deze aan den Raad verzoeken de vastgestelde uitbreidingsplannen voor zoover betreft de daarin geprojecteerde ver breeding van Payglop en Achterstraat en het beloop der rooilijn dezer straten, in te trekken. Aangezien dit adres blijkbaar reeds eerder aan een ander blad werd toegezonden en daarin werd opgenomen, volstaan wij met mededeeling van het bovenstaande. TE WATER GELATEN. Van de N.V. Scheepswerf en machinefa briek ,,'t Hondsbosch", directeur H. J. Bosman, te Alkmaar, werd met gunstig ge volg te water gelaten de stalen moV*rveer- boot „Havendienst I". Deze boot is bestemd voor den veerdienst in Cura?ao en is tevens ingericht voor sleepdienst. De boot is voorzien van een geheel teakhouten dek en is door genoemde werf voorts uitgerust met een Kromhoutmotor type 3-K-2. tot en vrouw VROUWEN KRUISTOCHT. Dinsdag hield mevr. A. E. TalensEbbens een lezing over „De Vrouwenkruistocht en de Vrede" in de ledenbijeenkomst van den Algem. Nederl. Vrouwen Vredebond in Valk's Lunchroom, alhier. Spr. constateerde, dat de vrouw door haar evolutie, welke in de Vrouwenemancipatie haar hoogtepunt vond, van enkel vrouw tot een persoonlijkheid, van enkel huisvrouw tot een maatschappelijk mensch is gevormd Zij toont dan aan, hoe tegenover deze posi tieve winst, welke de emancipatie bracht, een tekort aan winst moet worden geboekt, doordat de vrouw zich in de maatschappij in sterk mannelijke richting heeft geëmanci peerd en daardoor deze maatschappij niet met speciaal vrouwelijke levens- en arbeids waarden heeft verrijkt. De meerdere bewust wording en maatschappelijke inzichten der vrouw zyn lang niet ten volle aan het huis gezin ten goede gekomen. Daardoor is de twee-eenheid van man en vrouw, van huis gezin en maatschappij, maar bovenal van het mannelijke en het vrouwelijke levens principe in mensch en samenleving ver broken en de wereld in eenzijdige manne lijkheid vastgeloopen. De Vr. Kruistocht roept alle goedwillende vrouwen op om elkaar over alle uiterlijke verschillen heen en boven alle afgescheiden belangen uit de hand te reiken en zich samen in zyn rijen te scharen ten einde in vrijheid, maar door één Geest verbonden, door zelfkennis en trouw aan zich zelf ge leid, door liefde voor het Leven en dienst aan de Menschheid gedreven, alom het ver broken evenwicht te herstellen, opdat de volmenschelljke geest, d.i. de Christusgeest, in menschen en samenleving zal worden ge boren. De Vr. Kruistocht wekt de vrouwen op en wijst haar den weg om in het huisgezin be halve huisvrouw ook maatschappelijk mensch te zyn en om in de maatschappij behalve persoonlijkheid tevens geestelijk vrouw te wezen; om aldus het gezin tot een bewust orgaan in de maatschappij op te voe ren en de maatschappij tot een „tehuis" Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur met Woensdag hoofdnummer Een kwam (rom.), hoofdrollen Mireille Balin en Jean Gabin. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Broadway-melody 1938 (showfilm), hoofd rollen Robert Taylor, Eleanor Powell e.a. Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Gravin Alexandra (rom.), hoofdrollen Mariene Die- trich en Robert Donat. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De charge van de lichte brigade (sens.), hoofd rollen Erroll Flynn en Olivia de Havilland. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 26 Januari 7.30 uur, Central, lezing ir. Klynhout voor de Holl. My. van Landbouw. 8 uur, De Unie, Alkmaarsche Kamermu- ziekvereeniging. 8.15 uur, bioscoop Handelsschool, documen taire film over Suriname. De Rustende Jager te Heiloo, uitvoering door 't Ontluikende Roosje. Donderdag 27 Januari. 8 uur, bioscoop Harmonie, voor de Volks- universiteit, film De aarde zingt, met toe lichting. 8 uur, 't Gulden Vlies, zangavond Corn. Jonker's koorklassen. Vrijdag 28 Januari. 8.15 uur, Harmonie, voor Covoto opvoe ring van „Jean", door de tooneelgroep Het Masker. voor de menschheid om te vormen. De Vr. Kruistocht, luidt een nieuwe phase in de ont wikkelingsgang der vrouwen in. Waar zich in het verleden haar maatschappelijke emancipatie voltrok, zal zich van nu af aan haar geestelijke emancipatie moeten vol trekken. Waar echter in het verleden de mannelijke geest in intellect, materialisme, veruiterlijking en levensvervreemding over- heerschend was, daar zal in de toekomst de vrouwelijke geest in intuïtie, geestelijkheid, verinnerlijking en levenscontact leidend zyn. Wie toen volgden, zullen thans vóór gaan; wie toen de laatsten waren, zullen nu de eersten zijn. De Vr. Kruistocht is een Kruistocht, die nieuwe, verticale wegen gaat en oude hori zontale wegen kruist. Hy is geen vereeni- ging in zich zelf, maar staat tot alle goed willende vereenigingen in geestelijke be trekking. Hij kent geen bestuur en leden, geen statuten en reglement, opdat iedere vrouw, door eigen geest geleid, haar eigen plaats in zijn rijen zal herkennen en daar alleen aan eigen geweten gehoorzaam zal zijn. Hij geeft geregeld brochures uit; het daarin geschrevene wordt echter niet door den Vr. Kruistocht vóórgeschreven, maar alleen ter overdenking aanbevolen. De Vr. Kruistocht wil alom evenwicht en dus vrede brengen tusschen het mannelijke en het vrouwelijke beginsel van den men- scheljjken geest en dus het rjjk van den Amerikaansche dame beroofd. - Een zeer rijke Amerikaansche dame, mevrouw Theodore Horvath, is in een groot hotel te Weenen beroofd van een aantal prachtige bijouterieën, waarbij een halssnoer was, bestaande uit 160 paarlen. Inspecteur van de Finsche infanterie omgekomen. - Bij proeven met den mortier in het militair-technische laboratorium op het eiland Harakka is een granaat in den loop van het wapen ontploft. Het wapen sprong uit elkaar, waardoor de inspecteur van de Finsche infanterie, generaal Heikin- heimo, werd gedood. Twee andere officieren en een ingenieur werden ernstig gekwetst, terwijl de inspecteur van het wapen der artillerie, kolonel Vanstroem, licht werd ge wond. Twee joden bij overval ernstig gewond. Een vrachtauto, waarin zich twee joden bevonden, werd ten Westen van Jerusalem aangevallen. De aanvallers wierpen bommen en losten schoten. De beide joden werden ernstig gewond. De vrachtauto reed op den grooten weg naar Jaffa. Hevig gevecht tusschen fanatici en politie. In den staat Pernambuco hebben fanatici en politie-beambten 42 uur lang een vuurgevecht geleverd, waarbij 145 personen werden gedood, o.w. vijf politie-beambten. De aanvoerder der fanatici, die reeds ge- ruimer. tijd door de politie werd gezocht, is ontkomen. Jacht op Bavianen. - Volgens te Graaff Reinet (Kaapprovincie) gepubli ceerde cijfers zijn in 1937 in het district Graaff-Reinet in de Kaapprovincie 3.838 Bavianen gedood. Hieruit blijkt wel zeer iterk het vaste voornemen van de schapen houders in dit gebied om deze verwoester» van hun kudden uit te roeien. Voorts wer- den in het district nog gedood 110 wilde katten, 125 jakhalzen en 29 lynxen. Aan be looningen werd den jagers 586 pond ster ling uitbetaald. Dak van een school ingestort. - Tenge volge van den zwaren sneeuwval is het dak van het gymnastieklokaal eener school in de Japansche prefectuur Akita ingestort. In het lokaal bevonden zich 62 kinderen. Zes kwamen om het leven, terwijl zeven kinderen ernstig gewond werden. Het red dingswerk duurt voort. Naspel van de Lindbergh-affaire. - In een onderhoud heeft Anna Hauptmann, de echtgenoote van Bruno Hauptmann, die op den electrischen stoel is terechtgesteld on der beschuldiging van moord op het kind van Lindbergh, verklaard, dat zij de hulp zal inroepen van den procureur Thomas Dewey om een nader onderzoek in te stel len naar de ontvoering van Lindbergh's baby. „Ik zal mijn pogjngen niet staken alvorens de geheele zaak is opgehelderd", aldus verklaarde zij, „en elke cent, die ik verdien, zal daaraan uitgegeven worden". Mevrouw Hauptmann voorziet in haar le vensonderhoud door den verkoop van kof fie. Haar spaargelden offert zij op voor de opvoeding van haar vierjarig zoontje, Man- fried, en bovendien staat zy een groot deel hiervan af voor het gerechtelijk onderzoek, waardoor de naam van haar man gezuiverd moet worden. Twee kloosterscholen gesloten. - De autoriteiten te Berlijn hebben bevel gegeven tot het sluiten van twee kloosterscholen te Landshut in Beieren, n.L de middelbare meisjesschool van de zusters Ursulinen en een meisjesschool der zusters Cisterciensen. Van gemeentewege heeft men reeds de noo- dige maatregelen getroffen om de scholen met leekenpersoneel over te nemen. De mond- en klauwzeer-epidemie. - Sedert 15 Januari is een stilstand te bespeu ren in de mond- en klauwzeer-epidemie in Duitschland. Vooral Baden en de Beiersche Pfalz worden nog geteisterd. Tot 1 Januari werden ongeveer 2200 stuks vee, vierhon derd kalveren en 3000 andere dieren ge slacht wegens ziekte. (Van onzen specialen verslaggever.) BAARN, 25 Januari. Er was een groot contrast tusschen de kleine, eenvoudige marktkraampjes op de Brink en de twee groote glanzen de limousines die in alle schittering te pronken stonden voor het Raadhuis. De Commissaris der Koningin te Utrecht mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal en de particuliere secretaris van Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel bevonden zich hedenmiddag ten ge meentehuize waar zy een vrij langdurig gesprek voerden. Baarn's burgemeester, jhr. dr. G. C. J. van Reenen was hierbij niet aanwezig. Na het vertrek van jhr. Dedel, hadden de Commissaris en de burgemeester een zeer langdurig on derhoud. Wat het onderwerp van de gesprekken was, geen ruchtbaarheid is hieraan gegeven, maar men kan er op zyn minst gesproken vrij zeker van zijn dat het de aanstaande blijde gebeurtenis betrof. Deze regelen gel den iy het bijzonder voor hen die niet zelf deze gevolgtrekking konden maken!.... Een andere consequentie was dat de pers eenigszins gealarmeerd werd waarbij nog de omstandigheid kwam dat de secretaris van Prinses Juliana, mr. J. C. baron Baud op een later tijdstip in de hall van het Badhotel vertoefde dan men gewend was. En de betrekkelijke rust keerde pas weer toen hij zich ten ruste begaf. De pers- alarmstelling werd weer tijde] yk verlaten hoewel een ieder op zijn of haar qui vive bleef. Ten tijde dat wij dit schrijven brandt het licht in de uiterste kamer van den rechter vleugel van het paleis. In het midden schijnt licht in de hall en ook eenige be- diendenvertrekken vertoonen brandende lampen. In het telegraaf-kantoor is men waakzaam, het huis van den Intendant van het paleis vertoont sporen van leven en in hotel Trier zit een fotograaf in de rustige zaal. Eenige veldwachters doen datgene wat zij reeds dagen lang gedaan hebben. Om kort te gaan, paleis en omgeving leven in harmonische, rustige waakzaamheid. Maar hedenavond is het gewone as pect veranderd door het Noorderlicht dat zich in al zyn zacht rose pracht aan den sterrenhemel vertoonde. Dit zeld zame verschijnsel heeft inderdaad door de schoonheid iets ontspannen Na derhand verdween de gloed maar een zachtuitvloeiende witte boog bleef achter en zette den nacht in een onge kend licht. Een waar genot. Naar men van bevoegde zijde meedeelde, waren de weersomstandigheden wel uiterst gunstig voor het Noorderlicht en zelden heeft men hier te lande zoo intens duidelijk het verschijnsel waargenomea Aan den wand is vandaag een briefkaart opgeprikt in woorden die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, medegedeeld wordt dat hedennacht om 4.27 uur de Oranjetelg geboren zal worden. De profetie strekt zich zoover uit dat ook nog verkon digd wordt dat het een jongen zal zyn. Dat er zonderlinge menschen zijn die er een sport van maken dergelijke pamfletten de wereld in te sturen is een algemeen bekend feit. Maar dat er lieden rondloopen die er nog geloof aanslaan, is erger! Er zyn krantenmenschen die er zwaar van verdacht worden zich tegen den opge geven tijd per tandem naar het paleis te begeven. Desillusie nummer zooveel zal hen ongetwijfeld wachten. Maar daarom niet getreurd. Eens zal een lid van het waar- zeggersgilde gelijk krijgen al zal de eenige waarheid zyn dat het Toeval hem een handje geholpen heeft in plaats van ei en koffiedik. A propos, de Prinses heeft heden weder om gewandeld Het Overbosch. Met het doel een autotochtje te maken ln de omgeving, verlaat prinses Juliana de laatste dagen regelmatig het park van het paleis door den uitgang achter den voor- maligen Veenhuizer Tol, waarbij H. K. H. een gedeelte van het park bezoekt dat in vroeger jaren by landgenoot en vreemde ling zeer in trek was, nJ. het z.g. Over bosch, eertijds tot de vrye wandeling be- hoorende. Ouderen zullen zich nog levendig herin neren hoe een uitstapje naar dit Overbosch als een van de grootste attracties gold, niet alleen wegens het verblijf in de mooie na tuur of de pannenkoeken waar de jagers- vrouw beroemd om was, maar bovenal omdat men er dikwijls leden van de Ko ninklijke familie op hun wandeling kon ontmoeten. Koningin Anna Paulowa ver toefde gaarne in het Jagershuis, terwijl ook haar kinderen daar in hun jeugd regelma tig kwamen. Het gastenboek dat de jagersvrouw haar bezoekers ter teekening voorlegde, ver meldde een groote verscheidenheid van namen. Naast de handteekeningen van vele vorstelijke personen, hadden een groot aantal bekende en onbekende landgenooten en vreemdelingen er hun namen in ge schreven. Het bosch nu bij 't park. Het Overbosch is thans geen vrije wan deling meer. Wijlen koningin Emma heeft het bij het park doen trekken, dat zich eertijds slechts uitstrekte van het paleis tot aan de tweede brug, welke van den betonweg SoestdijkBilthoven zichtbaar is- Uit den aard der zaak is daarmede ook het Jagershuis als „restaurant" verdwenen. In het park woont thans nog op het boerderijtje van prinses Sophie de negen tigjarige vrouw J. van Appeldoorn, die een kleine zestig jaar van haar leven op het domein Soestdijk heeft doorgebracht. Haar man was pluimgraaf en na diens dood kreeg zy het boerderijtje van prinses Sophie als woning toegewezen om daar in alle rust al haar verdere levensdagen te slijten. Veel weet deze oude vrouw te ver tellen, deels uit overlevering, deels uit eigen ervaring, over Anna Paulowna, prins Hendrik en prinses Amalia, van koning Willem den derde en diens echtgenoote, koningin Emma, die dikwijls als 'n jongere zuster bij haar kwam praten. Koningin Wilhelmina kwam reeds als jong meisje haar bezoeken en ook prinses Juliana speelde als kind bij haar op het boerde rijtje. Thans hoopt deze negentigjarige he nog te mogen beleven, dat prinses Juliana haar baby in het boerderijtje komt toonen. Was „vrouw van Appeldoorn" niet een der eersten aan wien 'n bezoek werd gebrach toen verleden jaar H. M. de koningin en prinses Juliana voor het eerst met prW Bernhard op Soestdiik kwamen? De dagelijksche rijtoer. Vanmorgen te 11.40 is prins Bernhard in zijn gryze sportauto, bestuurd door zy chauffeur, uitgereden voor zijn gewone ochtendrit.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2