JïrtMttciaal Uimrn De ordening van het economische leven. ST. PAN CR AS BROEK OP LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE Welken inhoud dient gegeven te worden aan de „Ordening van het economisch leven?" LEZING Ir. DIJT. LANGENDIJK WARM EN HUIZEN HENSBROEK GROOTSCHERMER DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 26 JANUARI 1938. OPHEFFING OPENB/RE LAGERE SCHOLEN. Vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid Thijssen (s.d.a p heeft aan den minister van onderwijs kunsten en wetenschappen de volgende •chriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de raad der gemeente Graft genoodzaakt is geweest, op 18 Januari j.1. te besluiten tot opheffing der o. 1. school te Oost- Graftdijk, omdat anders volgens de via Ged. Staten ontvangen mededeeling eener „interdepartementale commissie" deze gemeente van 1 Februari a.s. af geen uit- keering meer zou ontvangen voor haar werkloozensteun? 2. Zijn den minister nog meer gevallen bekend, dat z.g. „gesteunde" gemeenten gedwongen worden tot concentratie van haar lager onderwijs, zonder dat voor deze concentratie de procedure kan wor den gevolgd, die de lager-onderwijswet 1920 voorschrijft? 3. Is de minister niet van meening, dat door zulk ingrijpen in gesteunde gemeen ten de ouders, welke voor hun kinderen openbaar onderwijs verlangen, een be handeling ondervinden, die in strijd is met de rechten, hun gewaarborgd in de lager- onderwijswet 1920? 4. Is de minister niet van meening, dat de, door een staatscommissie met groote zorgvuldigheid en algeheele eenstemmig heid voorbereide, wijziging der lager- onderwijswet, die ten doel had de concen tratie der scholen, waar noodig, te bevor deren op een wijze, welke het pacificatie denkbeeld niet in gevaar bracht, voor ge steunde gemeenten buiten werking wordt gesteld, wanneer een andere instantie dan de gemeenteraad het eerste oordeel heeft nit te spreken over de al-of-niet noodza kelijkheid van een openbare school? 5. Is de minister bereid, te bevorderen, dat de opheffing der o. 1. school te Oost- Grafdijk, en eventueele andere opheffin gen van denzelfden aard, ongedaan wor den gemaakt, ten einde de mogelijkheid te scheppen, ook in gesteunde gemeenten een concentratie van het lager onderwijs, indien deze noodig mocht zijn, te doen verloopen, volgens de procedure, hiervoor in de lager-onderwijswet 1920 aange geven? De Tuinbouw. Maandagavond hield de Tuinbouw haar jaarvergadering in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer Jto. de Vries. De voorzitter memoreerde o.a. het ge denkboek, dat is uitgegeven voor het 50- jarig bestaan der veiling. De inhoud was voor velen een teleurstelling, want bij de St. Pancrassers leefde in de herinnering hoe de heer Nobel onbaatzuchtig veel voor den tuinbouw en het veilingswezen heeft gedaan. De reking van den penningmeester gaf reden tot tevredenheid. De ontvangsten bedroegen 489.22, uitgaven 483.94, aaldo 5.38. Bezit der vereeniging 1465.41, vooruitgang 94.59. Van de commissie van correspondenten van den Plantenziekten Kundigen Dienst je een aanvrage om subsidie ontvangen. Tevens bood de heer van Herwijnen zich aan om besprekingen over plantenziekten te houden. Besloten werd om 5 beschik baar te stellen. Bespreking zaadkoolregeling. Het vorige jaar was besloten om niet verder uit de richtlijn te gaan dan ten hoogste 10 M. Voor enkele kweekers, die een groote hoeveelheid telen, zou overleg worden gepleegd. Het bestuur stelt thans voor om met de groote telers wederom in overleg te treden. De heer C. Duif wilde de richtlijn be palen op 50 M. en dan overleg met de omliggende kweekers. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd. Ten slotte werd besloten om het voorstel-Duif te handhaven. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredenden de heeren A. Bakker en K. Roos met resp. 83 en 78 stemmen werden herkozen. Verkiezing bestuursleden L. G. C. De aftredende heeren A. Hoogland en Jb. Duif werden herkozen met 52 en 59 stemmen. Bespreking voorstellen algemeene ver gadering L. G. C. Het bestuur stelde voor om op de agenda te plaatsen: „de functies van veilingsleider en voorzitter zijn niet vereenigbaar Een breedvoerige discussie ontstond hierover. Tenslotte werd besloten, dat een voorstel Schuur aan het bestuursvoor- stel wordt toegevoegd. Dit luidt, dat voorzitter èn secretaris of welke bestuurs functie ook onvereenigbaar is met die van ^ÏSf^Sde bestuursvoorstel luidt, dat het deelen in en buiten de veilingvanpro- ducten niet meer plaats vindt Het komt thans herhaalde malen voor, dat een^pro duet wordt overgedaan aan een koopman. Dit zal steeds derjuk ken en brengt voor de met zich van veelal later l.ossen Strengere handhaving zal no^ig WaOdg de marktbestuursleden m de verga worde" gebracht, rooda. dit voortel met op den beschrijvingsbrief zal komen. Rondvraag. De heer Huiberts vroeg ho^ rechten en plichten gaan van den keur m ^voorzitter antwoordde, dat deGroen- teti- en Fruitcentrale de verplichti g ^Sheer Verduin bracht de steunuitkee- rihïterirake. Waar en door wie worden de steunuitkeeringeni samengesteld. zijn producten, die buiten den. e_ len en geen redelijken prijs hebben opge bracht. De heer Duif (bestuur) antwoordde, dat vanaf de veiling alle dagen de staten naar den Haag gaan, dus dat daaruit de gege vens worden geput. De heer v. d. Woude kwam op tegen het verbod om met twee vaartuigen te veilen l „Groentencultuur". Maandagmiddag kwam de tuinbouwver. Groentencultuur in jaarvergadering bijeen ten lokale van den heer C. Vijzelaar. De voorzitter, de heer W. J. Balder, open de met een bijzonder woord van welkom aan Burgemeester Schelhaas en keurmeester J. van Dil. In verband met de gebeurtenis sen van het afgeloopen jaar werd wijlen burgemeester Slot herdacht. Vervolgens wer den gememoreerd de lagere exportcijfers der laatste jaren, waarin 1932 een gunstige uit zondering maakt. Wat de herverkaveling van het Geestmer- ambacht aangaat, werd opgemerkt, dat men zich in deze ernstig berade, hoe te han delen. Betreffende den proefpol^er was de voorzitter teleurgesteld over den prijs dien voor het land kon worden bedongen. De teeltvergunning voor 1938 zal dezelf de zijn als in 1937. Toegejuicht werd, dat eenige meerdere vrijheid is toegestaan betreffende het ver plicht veilen van enkele producten. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni ging vijf leden door den dood zijn ontval len, drie hebben bedankt en veertien perso nen zijn toegetreden, zoodat het ledental thans 196 bedraagt. Twee leden- en zeven bestuursvergaderingen zijn gehouden. De rekening van den penningmeester gaf een ontvangst aan van 401.87 en een uit gaaf van 401.09, saldo 0.78, gevoegd bij het kassaldo groot 680.75, werd een bezit op 1 Januari 1938 van 681.53. Aanbevolen werd tot aanschaffing over te gaan van een boekje betreffende het telen van nieuwe soorten vroege aardappelen. Besloten werd medewerking te verleenen tot algeheele rattenbestrijding met de ver schillende tuinbouwvereenigingen in het Geestmerambacht. Gewenscht werd geacht opgave te ver strekken waar men Zeeuwsche blauwe aard appelen wenscht te verbouwen in verband met het besmettingsvaar voor de Schotsche muis. Opgemerkt werd, dat zulks ook gewenscht is betreffende de blauwe eigenheimers. In de plaats van den heer H. de Graaf wegens periodieke aftreding werd in het be stuur gekozen de heer Jb. Wagenaar J.J.Cz. Als bestuurslid der L.G.C. werd de heer C. Spaans herkozen. De heer Kaas vroeg een soepeler toepas sing der keuring van het product in de goot. Keurmeester van Dil wees op de kwal! teitseischen die de uitvoerwet stelt waaraan niet valt te ontkomen. Aangedrongen werd op mededeeling van het rapport-Liefmans inzake bestrijding draaihartigheid. Betreffende herverkaveling van het Geestmerambacht werd opgewekt om per soonlijk een proef te nemen met diepspit- ten. De heer K. Bak-Romeijn vroeg of een koopman het gewicht aanvaarden moet wat op het bordje vermeld staat, ook wanneer blijkt, dat de betrokken aanvoerder soms bij het lossen in zakjes er één te kort komt, Hierop werd bevestigend geantwoord. Burgemeester Schelhaas zegde dank voor de uitnoodiging en vriendelijke woorden tot hem gesproken en memoreerde in verband met het voorzitterschap van het marktbe- stuur geen gelegenheid voorbij te willen laten gaan om zich te overtuigen wat er leeft in den tuinbouw. Wat de proef met het diepspitten aangaat, zulks eischt voorbereiding en het is ge wenscht dat degenen die deze proef willen, zich opgeve bij het bestuur. Hierna sluiting. De Voorzorg. De vereeniging voor ziekenhuisverpIn ging De Voorzorg hield haar algemeene jaarvergadering op Maandag 's avonds half acht in het lokaal van den heer N. Kaper alhier. De voorzitter, de heer P. van Exter open de de vergadering met woorden van wel kom. Het jaarverslag van den secretaris, den heer D. de Geus Jbz. werd onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer Jb. van Twuijver gaf aan, dat ont vangen was 688.62, uitgegeven 603.51, alzoo een voordeelig saldo opleverende van 85.11. Het vorige saldo was 39.14, zoodat in de kas was 124.25. Voor rekening der vereeniging waren verpleegd geworden 8 personen met een to taal aantal ligdagen van 162. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Klingeier en Jb. van Twuijver werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Tuinbouwver. „De Toekomst". Maandagmiddag hield de tuinbouwver. De Toekomst" in het lokaal van den heer P. Kramer haar alg. jaarvergadering. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., herdacht allereerst het overlijden van den bode, den heer Jb. Groen. Hij zal lang in onze herinnering blijven voortleven. Hierna gaf de voorzitter een overzicht van den gang van zaken in het bedrijf. Spr. vestigde de aandacht op de noodzaak om goedgekeurd plantgoed te gebruiken en het nut van de bestrijding van de verschillende ziekten in onze producten. Verandering van cultuur Is noodig om tot betere resultaten te komen. Anders zal het plan van Ged. Staten ook geen zin hebben. Hiema ging de voorzitter het verloop na van het herfstseizoen. Verschillende leden deelden hun bevin dingen mee met het nieuwe rattenvergif. De meesten waren zeer voldaan. De secretaris, de heer C. de Boer Cz meende niet te optimistisch te moeten zijn, hoewel verschillende producten bevredi gende resultaten hebben opgeleverd. Dank werd gebracht aan het gemeente- Maandag behandelde in een vergadering van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen dr. ir. M. D. Dijt bovengenoemd onderwerp. Spr. constateerde, dat de vroegere econo mische orde niet meer bevredigt. Meer uit voerig gaf spr. aan, waarom de betrekke lijke harmonische orde van vroeger is ver stoord, verwijzende naar zijn eerder ge- houder lezingen. Thans wil men principieel „ordening" zonder duidelijk te maken wat men wil. Het eenige concrete resultaat van den drang naar ordening is geweest het „Voorontwerp Landbouwordeningswet". Het groote gevaar voor de samenleving noemde spr. het feit, dat doordat men ordent zonder dat men eigenlijk weet wat men ordent, het toeval gaat heerschen, dat alles in de war stuurt. Noodig is, dat men den samenhang der dingen, die men ordent, kent. Het gaat er om harmonie te scheppen tus- schen voortbrenging en verbruik. Het „Voor ontwerp Landbouwordeningswet" beoogt dan ook geen ordening van de productie, maar ordening van het economische leven. Voor het land als geheel hebben wy te maken met in- en uitvoer, waarbij de uit voer dient om den invoer te betalen, zoodat vermindering van invoer ook vermindering van uitvoer moet beteekenen. Het is dan ook een economische dwaas heid van vrijwel alle landen om te trachten hun invoer te beperken en hun uitvoer te vergrooten. Dit is dwaasheid, omdat de wereld-in- en uitvoeren gelijk zijn. Het gevolg is dan ook slechts geweest, dat de wereldhandel inschrompelde. De aanpassingspolitiek funest. De aanpassingspolitiek in ons land, aldus spr., heeft het economische proces verstoord, omdat ook deze op een eenzijdige politiek was gericht. Spr. toonde dit nader aan. Vóór alles is noodig, dat men het econo mische leven als één geheel beschouwt. Het is juist één van de teekenen van ver wording van het denken en dus ook van de politiek, dat men nu weer eens het een ten koste van het ander en dan weer het ander ten koste van het een tracht te bevorderen en dat het brengen van harmonie tusschen de tegenstellingen bij het huidige denken vrijwel onmogelijk is geworden. In het economische leven gaat het altijd om het proces van de samenwerking der tegenstellingen, dus voor voortbrenging en verbruik. Hierop trad spr. in een uitvoerige beschouwing, waarom z.L de vroegere orde niet meer bestendigd kan worden. Spr. noemde het een merkwaardig teeken des tijds, dat in deze crisis steeds gehamerd is op het zoogenaamde geld- of goudgebrek en het goederen-teveel. Spr. was van oor deel, dat er alleen maar was een tekort aan gezond verstand en een teveel aan ondes kundig ingrijpen. Spr. wees er op, dat da grootste over schotten nimmer veel meer hebben bedragen dan ongeveer 1/1000 van het nationale ver mogen der Westersche staten. Wat is er gedaan? Spr. behandelde hierna de maatregelen, die genomen zijn om de wanverhoudingen te herstellen en besprak daarbij allereerst de diverse devaluaties, waarvan hij de goede ep kwade kanten in het licht stelde, consta- teerende, dat devaluatie slechts in schijn conjunctuurbeheerschend werkt, op groote gebieden een chaos schept en dus niet „or denend" werkt. Spr. was van oordeel, dat het geldprobleem slechts in Westersch internationaal verband kan worden opgelost. Hierna leverde spr. een beschouwing over het z.g. herleidingsstelsel, waarbij voorge steld wordt harmonie te brengen tusschen schulden en vermogens, tusschen prijzen en productiekosten, door de geldvorderingen en schulden, loonen en renten te herleiden evenredig met het op en neergaan van het indexcijfer voor de kosten van levensonder houd, aan welk stelsel onoverkomelijke moeilijkheden vastzaten. Spr. was voorts van oordeel, dat het N. V. V. met het in September 1937 tot den ministerraad gerichte adres over een meer globale beheersching der conjunctuur in gebreke was gebleven den weg aan te wijzen, waarlangs deze beheersching zou kunnen worden verwezenlijkt. Het komt niet aan op het stichten van meer bureaux, maar op meer inzicht in het proces, dat men economisch leven noemt. Spr. onderwierp het adres aan een critische beschouwing en verklaarde met de versnelde uitvoering van openbare werken in depres sietijden als aanvullenden maatregel accoord te kunnen gaan. De voorgestane beperkingspolitiek be sprekende, stelde spr. de vraag, wat er ge beuren moet met onze mede-menschen, wie men verbiedt een nieuwe onderneming te vestigen. Het kan echter niet ontkend worden, dat het adres van het N. V. V. nog zoekt naar een betere harmonie tusschen voortbrenging en verbruik. De agrarische politiek. Met de z.g. ordeningsgedachte op het ge bied van de agrarische politiek, aldus spr., is het erger gesteld, omdat hier slechts ge dacht wordt aan productiebeperking. Af keuring verdient het, wanneer de overheid productiebeperking voorschrijft op een oogenblik, waarop de consumenten nog lang niet in staat zijn hun behoefte te be vredigen en dit is het geval geweest met de beperkingen in Nederland. Het groote bezwaar van de ordening dior beperking is dus, dat de zin der samenleving hierdoor verloren gaat en daarmede ook de reden van bestaan van die samenleving. Een samenleving waarin de producten dwingend worden beperkt, terwijl er onderconsumptie bestaat, gaat vroeger of later te gronde. Toch wordt met „ordening" in Nederland vrijwel steeds beperking bedoeld, zooals kan blijken uit het inmiddels weer inge trokken voorontwerp Landbouwordenings wet en uit verschillende uitlatingen van vooraanstaande ordenaars. Het ordeningsadvies in de encycliek „Quadragesimo Anno", waarin betoogd wordt, dat de voorraad goederen zoo groot moet zijn, dat het den menschen een zekeren welstand veroorlooft, oordeelde spr. een beter geluid. Nationaal toegepast, aldus spr., leidt be perking tot de meest dwaze verhoudingen. Deze gedachte zette spr. nader uiteen aan de hand van de ervaringen, opgedaan met de bloembollenordening. Ook de ervaring, opgedaan door de groep, die geen monopolie bezit, leerde niet anders. De ervaring, met de eieren- en pluimvee beperking opgedaan, leert dat van binnen- landsche beperking geen prijsstijging op de wereldmarkt is te verwachten. Met de var kens was het principieel niet anders. De melkbeperking die beoogd werd met de ordening van den melkveestapel, werd al evenmin bereikt. Een nadeel van iedere productiebeperking is, dat de productiekosten worden verhoogd. In den Haag gaat men van de gedachte uit, dat het levenspeil te hoog is om te con- curreeren, maar men vergeet, dat ons levens peil juist zoo hoog is, omdat wij door bodem, klimaat, ligging, bekwaamheid en kwaliteit zoo goed konden concurreeren. Gelukkig is de geest van de boeren niet identiek aan dien in den Haag. De landbouwbeperking, aldus spr., heeft wel volkomen de onmacht gedemonstreerd van de ordenaars om vooruit te zien. Hoewel spr. evenals de heer Zaalberg, voorzitter van den Nijverheidsraad, huive rig is voor de wijze, waarop geordend wordt, staat hij toch niet als deze afwijzend tegen over het ordeningsstreven. De stabiliteit van het economische - leven toch is ondragelijk geworden. Een nieuwe orde. Er zal een nieuwe orde gebracht moeten worden om een ondergang van onze cultuur te voorkomen. Doch deze nieuwe orde zal in het licht moeten staan van de aanvaar ding van den geheelen overvloed en moet breken met het alleen en uitsluitend ge richt zijn op het geld of op het goud. Naar spr. oordeel is er maar één redelijke oplossing en wel internationale reserveering en valorisatie van de belangrijkste agrari sche stapelproducten. Dit vraagt slechts een offer van 1.50 per hoofd der bevolking. Deze redelijke ordening, die harmonie zou kunnen brengen tusschen de belooning van stad en platteland, tusschen voortbrenging en verbruik, waarbij de vooruitgang van de techniek zou resulteeren in een hooger le venspeil van de geheele bevolking, laat te vens ruimte aan de individueele bestaans- verantwoordelijkheid, aan vrije voortbren ging en zoo vrij mogelijken handel. Zoolang deze internationale samenwerking er nog niet is, wil spr. nationaal streven naar stabiliteit van het prijspeil, te begin nen bij de agrarische producten. Spr. was echter overtuigd, dat zoodra de betere inzichten in de verhoudingen tusschen de afzonderlijke groepen in onze nationale samenleving doordringen, dit zich ook zal uiten in een beter inzicht in de verhouding der staten onderling. Het is de nieuwe gees teshouding die goederen en arbeid voorop stelt en geld slechts als middel ziet, die den overvloed van goederen wil aanvaarden in het belang van de geheele samenleving, die de oplossing zal kunnen en moeten brengen, Na een korte gedachtenwisseling, waaraan ook werd deelgenomen door ir. Huismans, secretaris van de H. M. v. L., sloot de voor zitter, den heer Eenhoorn, met een woord van dank aan dr. Dijt voor zijn interessante lezing. bestuur voor de beschikbaarstelling van een schoollokaal voor de praatavonden. Het aardappelsproeien met den vatsproeier heeft gunstige resultaten opgeleverd. Het verslag van den penningmeester, den heer H. Schrijver, gaf aan, dat ontvangen was 285.68, uitgegeven 266.19, batig saldo 19.49. Het nadeelig saldo van ver leden jaar van 54.35 wordt hierdoor terug gebracht tot 34.86. Het saldo van het reservefonds bedraagt 445.86. Het 1/10 pCt. van den omzet be droeg 86.59, zoodat de omzet der leden 86.590 is geweest. Deze rekening werd aldus vastgesteld. De kunstmestrekening werd eveneens vastge steld. Aangekocht werd 70.215 K.G. kunst mest tot een bedrag van 3995.25. De heer P. de Geus Jz. deelde eenige re sultaten mede over een proef met onder dompeling in een Aretau-oplossing van bloembollen. Spr. had daar zeer goede resultaten mee behaald. De heer Mallekote noodigde de vereen, uit tot medewerking aan een „rattendag" in het Geestmerambacht Men zal aan dezen dag deelnemen. Aan de Vereen, v. Correspondenten van den Plantenziektenkundigen Dienst werd een subsidie van 5 verleend. Een verbod om te stoomen in de bij ijs te maken vaargeul kan niet door den gemeente raad worden vastgesteld. Voor de Banne geeft het ook bezwaren, zoodat er niets van zal komen. Het salaris van den bode werd vastgesteld op 50 per jaar. Tot bode werd benoemd de heer H. Schrijver. Bij de gehouden be stuursverkiezing werden de heeren S. de Boer Kz., Jb. Kramer Jbz. en Jb. Kroon Az. herkozen. Verkiezing afgevaardigde L. G. C. Aftredend de heer S. de Boer Kz. Na eenige besprekingen, waarin het al of niet vereenigbaar >an de functies van voor zitter der vereeniging en afgevaardigde naar de L.G.C. werd besproken, werd ook de heer de Boer herbenoemd. De voorzitter nam de herbenoeming aan en hoopte, dat de leden alles wat in de L. G. C. voorvalt, goed nagaan. De aftredende commissieleden werden herkozen. De contributieregeling werd op hetzelfde niveau gehandhaafd. Bij de bespreking van eventueele voor stellen voor de algemeene vergadering van de L. G. C. werd voorgesteld, dat by het inhouden van de heffing op de vroege aard appelen niet meer dan 20 pCt. van het ge veilde bedrag zal worden ingehouden. Verder werd voorgesteld, om van wege de L. G. C. het kroos te <foen op ruimen. Dit zal echter ter sprake worden gebracht op den rattenverdelgingsdag, om het via de vereenigingen te doen. De heer P. de Geus Jz. zou wel in de statuten willen zien opgenomen, dat be sluiten van de algemeene vergadering van de L. G. C. ook werkelijk worden uitge voerd. Dit voorstel zal worden ingediend. De middenstandsavondschool geopend. Maandagavond is in het lokaal van den heer G. Hop te Langend ijk de door de Mid- denstandsvereen. „Ons Belang" georgani seerde Middenstandsvestigingscursus ge opend. Hiervoor bestond veel belangstelling. De heer D. Schuitemaker opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot de heeren Kramer en Ootjers, wethouders van Zuid- en Noordscharwoude, waarin spr. zag de instemming van de overheid. De heer Niestadt, vertegenwoordiger van de K.N.M.B. gaf zijn hierna gehouden offi cieel openingswoord een uiteenzetting van de eischen der vestigingswet. Hij hoopte en vertrouwt, dat de cursus mag voldoen aan alle eischen en dat ze moge leiden tot verheffing van den midden stand. De heer Mallekote, het hoofd der school te Noordscharwoude, besprak de waarde van het onderwijs. De heer C. Kramer voerde het woord als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Zuidscharwoude. Hij had met genoegen kennis genomen van wat hier gedaan wordt De heer J. Ootjers, wethouder van Noord scharwoude, zag in den cursus voor de toe komst een zegen voor den middenstand. De heer Elfring, van Bergen, die hier als leeraar zal optreden, hield vervolgens een inleiding, waarin hij het nut van deze cur sussen uiteenzette. T. A. V. E. N. U. Zondagmiddag had in de zaal van Slikker een concert plaats, gegeven door het fanfarecorps T. A. V. E. N. U„ onder leiding van den heer Anderson uit Alkmaar. Het programma bevatte een tiental num mers, die alle zeer goed werden gespeeld. Ook de heer Dik Anderson liet zich niet on betuigd en heeft zich doen kennen als een uitstekend muzikant op de saxofoon. Des avonds werd er een uitvoering, uit gaande van T.A.V.E.N.U., gegeven door de Bonte Avondclub uit Sint-Maarten. De zaal was geheel bezet. U. D. I. Onze gymnastiekvereniging „Uitspan ning door Inspanning" met haar dames- afdeeling „Nuttig en Aangenaam" heeft Zondagavond in café Mantel haar laatste uitvoering in dit seizoen gegeven, onder leiding van haar eminenten directeur, den heer Boot van Alkmaar. Het programma, dat ongeveer 20 nummers bevatte, werd vlug en correct afgewerkt. Een extra woord van lof komt toe aan het nummer „De Trouwpartij", gegeven door de kleuterafdeeling. Het werken van de heeren aan de ringen was zeer goed, evenals op de brug. Het werken der dames blijft steeds het succes van den avond. Burgemeester Kooiman dankte namens het publiek en hoopte, dat U. d. I. het Hensbroeker publiek nog menigen genoeglijken avond zal ver schaffen. De voorzitter, dr. Cohen, dankte allen, die hadden medegewerkt dezen avond zoo goed te doen slagen. Als dank werd den directeur een prachtige fruitmand overhandigd. Luchtbescherming. Meerdere malen maakte de pers melding van luchtbeschermingsdiensten in de groo- tere plaatsen, doch het platteland liet tot nog toe weinig van zich hooren. Echter gaan thans ook kleinere gemeenten er toe over dergelijke diensten te organiseeren. Naar men ons meedeelde, heeft burge meester Kolb voor de gemeente Zuid- en Noord-Schermer dienaangaande een plan uitgewerkt, tot welker uitvoering de hulp van eenige tientallen ingezetenen noodig is. Hoewel de keuze voor geschikte personen eenigszins getemperd wordt door buiten sluiting van militieplichtigen, meende bur gemeester Kolb wel te zullen slagen. Ver schillende diensten zullen worden ingesteld. Gerekend wordt op medewerking van velen, zoowel dames als heeren. Voor een der groe pen wordt binnenkort een samenkomst ten Raadhuize gehouden, waartoe een 14-tal personen zijn uitgenoodigd. Ter verduidelijking dient te worden ver meld, dat een overheidsdienst van vrijwil ligers zal worden ingesteld, die in geval van oorlog de burgerbevolking zooveel mogelijk zal vrijwaren voor de vreeselijke gevolgen van aanvallen uit de lucht en hoewel de verschrikkingen van den oorlog ons met afgrijzen vervullen, verdient het zeker aan beveling gereed te zijn, indien het onvei- mydelyke over ons mocht komen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9