Aqwda Stad en Omgeving. Provinciaal Tlieuws £aalste Aeeichlm lüeet&eucht Jiimtüeums SPAANDER Co. HEILOO Zietetoioqe HEERENSTOFFEN BERGEN OUDORP SCHAGEN Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. AUTOBUS RIJDT OP HOUTWAGEN IN. Zwaar beschadigde wagens. Gisteravond ongeveer half zeven heeft op den Hoeverweg alhier een verkeers ongeval plaats gehad, dat gelukkig geen gioote gevolgen heeft gehad. De N. A. C. O.-bus uit Egmond aan Zee, op weg naar Alkmaar, reed itselir.ig achter op den houtwagen van firma Bierdrager in met het gevolg, dat wagen en bus op het rijwielpad terecht kwamen en als 't ware in elkaar schoven. Beide voertuigen maakten een slag van 180 gra den en kwamen dus in tegenoverge stelde richting te staan. De autobus schoof met het voorste eind tot boven de sloot, en dit deel bleek geheel ingedrukt te zijn. De voerman van den wagen, de heer L. P., sloeg van den wagen af en kwam pardoes in een sloot terecht, waaruit snel toegeschoten hulp hem redde. De man had een hoofdwonde bekomen en werd naar het Centraal-ziekenhuis overgebracht. Zijn paard werd eveneens gewend, maar be hoefden niet te worden afgemaakt. De wagen werd vrijwel geheel vernield. Omtrent de schuldvraag wordt een on derzoek ingesteld. De chauffeur van de bus zegt, dat hij den wagen niet gezien heeft, wat mogelijk is, aangezien de hout wagen geen verlichting had. BEEN GEBROKEN. Gistermiddag is op het Sportpark alhier tijdens den voetbalwedstrijd R.H.B.S. Lyceum, een der spelers, J. genaamd, bij een botsing zoo ongelukkig terecht geko men, dat hij een been brak. Per ziekenauto is de jongen naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar hij verder onder behande ling is gesteld. GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehouden Prak tijkexamen in boekhouden van de Ver. voor Handelsexamens op practischen grondslag slaagde onze stadgenoot de heer J. Huis man. KRUIMELDIEVEN. In Limmen is ten nadeele van de wed. D. aan den Kerkweg, uit 'n boodschappen mand de inhoud ontvreemd en in Heiloo uit den zuivelwagen van den heer S. eenige pakken boter. De dief uit Heiloo heeft zijn operatie-terrein aan den Wester- weg. Het is te hopen dat men den dief, die by voorkeur in schemeravond opereert, eens zal snappen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de faillissementen van: le C. Vroegop Az., tuinder te Broek op Langendijk; rechter-eommissaris mr. Lede- boer, curator mr. De Lange. 2e M. Groot, koopman te Hoorn; rechter commissaris mr. Ubbens, curator mr. Wind- hausen. COVOTO. Wy vestigen er hierbij nog even de aan dacht op dat, het comité voor Tooneeluit- voeringen op Vrijdag 28 dezer zijn 12^- jarig bestaan zal herdenken met een voorstelling van het blijspel Jean door de tooneelgroep Het Masker, onder directie van Ko Arnoldi. Indien de blijde gebeurtenis heden 27 of morgen 28 Jan. plaats vindt, zal de 2e abonnementsvoors telling van 28 dezer, tot nader bericht worden uitgesteld. SURINAME-FILM. De heer Tolud geeft een toelichting. Suriname! Wat zegt dat woord den ge middelden Nederlander? Heel, héél weinig. Veel te weinig, want Suriname is een mooi land. Een land, rijk aan bodemschatten en rijk aan vele schitterende cultuurgronden, die ongekende mogelijkheden bieden. Ne derland interesseert zich niet voor Suriname, het Nederlandsch kapitaal houdt zich afzij dig. Het is al zoovele malen gezegd en ook gisteravond weer door den heer Tolud her haald. Er is thans nog slechts één koffie plantage bij Paramaribo, welke rendeerend kan werken maar zij voert haar produc ten dan ook uit naar Scandinavië; er be staan thans in Suriname verschillende bauxiet-mgnen maar zij worden geëx ploiteerd door Amerikanen en zij werken met Amerikaansch kapitaal. En zoo zou men door kunnen gaan. Dit is echter voldoende om te bewijzen, dat de belangstelling van Nederland voor een harer koloniën eon land van vijf maal de oppervlakte van ons land! uiterst gering is. En daarom was het des te verheugender, dat de opkomst zoo goed was. Een 90-tal personen heeft gisteravond in de Handels school de film van den heer Tolud met be langstelling gevolgd. We hebben een beeld gekregen van het leven-van-alle-dag van den Surinamer in Paramaribo en omstre ken. En we hadden in den heer Tolud zelf een rasechten Surinamer 'n alleszins deskundig explicateur. Deze Surinaamsche onderwijzer heeft, met de gebrekkige en primitieve hulpmiddelen, die hem slechts ten dienste stonden, een film weten te ma ken, welke als documentaire film over Suriname, haar inwoners, hun leven en ge woonten veel waarde heeft. Verder bewijst een dergelijke film, dat zij, die de gekleurde Nederlanders, deze Su- rinamers, als derde-rangs burgers beschou wen en dat zijn er velen! en die zich door hun blanke huidskleur veel méér voe len dan hen, bewijzen terzake onkundig te zijn. Onkundig e i onrechtvaardig. Want zij doen Suriname en den Surinamers toch óók behoorend tot het Rijk onrecht! Een film, die, ook hierom, waard is, door velen gezien te worden. Naar wij vernemen heeft de heer Tolud een poging gedaan zijn film ook op de open bare lagere scholen te vertoonen. Hij zou dan in de diverse gymnastieklokalen de door hem opgenomen film draaien en daar bij diverse bijzonderheden van zijn ge boorteland vertellen. De heer Tolud heeft zich in verband daar mede gewend tot wethouder van Slinger land, die dadelijk het belang van een zoo danige les over een nog te onbekend vader- landsch gebied heeft ingezien en zijn steun toegezegd heeft. Ook diverse hoofden van scholen welke de heer Tolud bezocht heeft, waren bereid alle mogelijke medewerking te verleenen. De onkosten behoefden niet groot te zijn want alle kinderen konden een kleinigheid ter dekking van de kosten meenemen. Enkele centen waren voldoende en wie het niet missen kon, behoefde heelemaal niets te betalen. Bij de afdeeling onderwijs ten Stadhuize schijnt de heer Tolud evenwel op onover komelijke moeilijkheden te zijn gestuit. Er bestond een algemeene regeling waarbij B. en W. hadden vastgesteld dat extra lessen tijdens de schooluren niet mochten worden gegeven. Daaraan viel niet te tornen. De afdeeling onderwijs waarschuwde de betrok ken wethouder en het verzoek van den heer Tolud werd, in verband daarmede, afgewe zen. Wij hadden gaarne gezien, dat men hier een uitzondering had gemaakt. Wij kunnen ons heel goed voorstellen, dat B. en W. des- tyds een algemeene regel hebben getroffen, daarmede beoogende het onderwijs zoo wei nig mogelijk te schaden. Maar er moet dan toch altijd een uitzon dering mogelijk zijn wanneer vast staat, dat het onderwijs niet geschaad maar ge baad zal worden. Suriname is Nederlandsch gebied en wij zijn er van overtuigd, dat de kinderen der lagere scholen er over het algemeen niet meer van weten dan de plaats waar het op de wereldkaart ligt en nog eenige vrij alge meen bekende bijzonderheden. Nu komt er een rasechte Surinamer, die in zijn geboorteland onderwijzer geweest is. Hij heeft zijn land lief en weet daarvan op de hem eigene wijze te vertellen. En hij illustreert dat alles met een groote smal film waarop hij eigen opnamen over land en volk en over allerlei markante bijzonder heden gemaakt heeft. Zoo'n les is voor de kinderen onvergete lijk en met alle respect voor het hier gegeven onderwijs een les waarbij de kinderen meer leeren en waarvan zij meer zullen onthouden dan van elke andere. In Amsterdam heeft men dat ingezien en den heer Tolud gaarne gelegenheid gegeven zijn onbrandbare film op de scholen te ver toonen en toe te lichten. In Alkmaar is men weer op formeele be zwaren gestuit, op een door alles heen handhaven van een bestaande regeling, welke geen uitzonderingen toelaat. Wij betreuren dat voor den eenvoudlgen Surinamer, die door film en voordrachten in zijn onderhoud moet voorzien. Wij betreuren het nog meer voor de kin deren van onze openbare lagere scholen, die een goede en onvergetelijke les door ambte lijke tegenwerking moeten missen. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Broadway-melody 1938 (showfilm), hoofd rollen Robert Taylor, Eleanor Powell e.a. Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Gravin Alexandra (rom.), hoofdrollen Mariene Die- trich en Robert Donat. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De charge van de lichte brigade (sens.), hoofd rollen Erroll Flynn en Olivia de Havilland. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 27 Januari. 8 uur, bioscoop Harmonie, voor de Volks universiteit, film De aarde zingt, met toe lichting. 8 uur, 't Gulden Vlies, zangavond Corn. Jonker's koorklassen. Vrijdag 28 Januari. 8.15 uur, Harmonie, voor Covoto opvoe ring van „Jean", door de tooneelgroep Het Masker. „t Ontluikende Roosje" voert „Kinderen van ons volk" op. Met de opvoering van Antoon Coolen's „Kinderen van ons volk" heeft de Rede rijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" bewe zen ook op het terrein der dramatiek sterk te staan en daarop tooneelkunst te brengen van voor dilettanten uitstekend gehalte. Wij weten uit ervaring, dat tooneelwerken van Coolen met hun specifiek Brabantsch ka rakter, met een moeilijk te verstane men taliteit der bevolking en bovenal met de meedogenloos-harde conflicten, zeer moei lijk te spelen zijn en daarom alleen al is het streven, on; een dergelijk stuk te brengen, te waardeeren. Wordt zulk een werk boven dien voor het voetlicht gebracht, zooals dat gisteravond in de Rustende Jager geschied de, dan kan het niet anders of we moeten groote waardeering hebben voor deze op voering. Zij was over alle linies welverzorgd en een dergelijke voorbereiding, getuigend van grooten ernst, moet hieraan ten grond slag gelegen hebben. Want dit spel van het Brabantsche land, waarop de boerenbevolking haar leven leidt, vaak emotieloos, doch soms, als er een zielsconflict ontstaat, zoo intens hevig, dat vreeselijke daden als moord en doodslag niet uitblijven, is moeilijk te bevatten. Het is hier en wij zullen er niet te veel over uitweiden, omdat de boeken als bekend verondersteld mogen worden het ziele- leven van hen, die op den akker zwoegen en zeer Godsvruchtig zijn, doch niet weten van de vergevensgezindheid, juist in geval len als het erop aan komt. Het jonge huwelijksgeluk tusschen Marie en Godefriedus wordt verstoord door de liefde van Giel Sleegers voor Marie, de dochter van boer Verberne. Godefriedus en Giel weten zich vijanden te zijn om deze vrouw en op een avond, dat het boerenland geteisterd wordt door noodweer, geschiedt daar dien moord. Een moord met al den aankleve van dien, verderf en ongeluk bren gend in gezinnen, die zoo ten nauwste met elkaar betrokken zijn. Hard en zonder meelij voor de menschenliefde onderling is dit conflict geteekend en zelfs meneer Pastoor staat hier voor een schier onoplos baar probleem. Deze pastoor wandelt door de bedrijven heen als de trooster, de Heiland, de naar verzoening zoekende dienaar van God en hij is het tenslotte ook, die in ruil voor zijn gouden ambtsfeest datgene weet te bereiken, wat voor alle betrokkenen 't bes te en voor hemzelf het schoonste oogenblik beteekent. Het is dan ook in de eerste plaats voor dezen pastoor Vogels (C. Vennik), die met zijn rustigen betoogtrant een figuur van beteekenis voor 't voetlicht wist te brengen, dat wij bewondering hebben en daarnaast direct voor de vertolking én van Godefrie dus (A. Greeuw Jr.) èn van Marie (I. Vennik) een even groote appreciatie. De Marie-figuur was een subtiele creatie, ont roerend in velerlei opzicht en voor haar toch jeu cd i een leeftijd een van haar hoog ste prestaties. Zoo konden we ons eveneens vereenigen met de rolopvatting en uit beelding van boer Verberne (A. Roest) en boerin Verberne (J. Renesv. Gemeren). En dan is er de inval-rol van den ouden Sleegers (A. de Gier), waarvoor niets dan lof bestaat, gerekend naar den korten tijd van voorbereiding een prestatie „an sich". Van het gezelschap dat voor de verdere entourage zorgde, leek ons Meester v. Velt- huizen (N. Akkerman) het meest geslaagd. De heeren D. Visser Sr., D. v. Weelderen en Jb. v. d. Kommer pasten volkomen in het kader van dit stuk, evenals ook mevr. GreeuwWinkel als de altijd ontevreden, doch goedhartige „Jans" goed was Op een enkele technische fout (b.v. bü het sigaren-aansteken den pastoor geen vuur aanbiedend) dus een gave vertolking van dit Brabantsche spel. En in dit .verband ook woorden van hulde voor de grime en het kapwerk van de fa. Ridderickhoff, alsmede voor de décors en de verlichting van de Alkmaarsche firma Groothuizen. Besluiten we met den wensch, dat de regisseur, de heer P. van 't Veer spoedig een volledige beterschap deelach tig zal worden. Hns. Het 40-jarig jubileum van Bergen's Harmonie. Abusievelijk is in ons verslag in het num mer van gister weg gevallen de huldiging aan het einde van het concert, gebracht aan den oprichter van het corps, den heer P. Reidel. Deze huldiging, ontworpen door den heer G. Kooyman en uitgevoerd door 22 keurig in het wit gekleede meisjes van de gymnas- tiekvereeniging Be Quick, voorzien van muziekattributen, bestaande uit harpen en bazuinen, maakte als tableau, niet het minst door de kleurbelichting, dermate indruk, dat algemeen de opmerking werd gemaakt, dat een dergelijke marmergroep, versierd met bloemen, in het bloemencorso een groot succes kon worden. Herhaald applaus noodzaakte het gordijn eenige malen te openen. Verkooping. Woensdagavond heeft in 't café van mej. G. Morsch, alhier, de verkooping plaats ge had van: a. een landbouwbedrijf, bestaande uit woonhuis, kapberg, boet, loods en eenige perceelen wei- en bouwland, samen groot 1.84.22 H.A., gelegen aan den Bovenweg onder de gemeente Oudorp, in eigendom toebehoorende en in gebruik bij den heer C. Bakker. De perceelen I t/m III brachten resp. op: 700, 320 en 325, totaal f 1345, terwijl bij afslag dit bedrag werd 1525. Perceel IV bracht op 2170, zoodat de totale opbrengst bedroeg 3695; b. twee perceelen weiland, gelegen aan den Schermerdgk, resp. groot 1.49 H.A. en 1.63.50 H.A., afkomstig van de familie Dekker. Deze brachten op resp. 2160,50 en 2468,85, terwijl na combinatie kooper werd de heer S. Smit te Alkmaar voor 4630. Gas in 't dorpsgedeelte? In de eerstvolgende raadsvergadering welke op Vrijdag 28 Januari ae. gehouden wordt, zal o.m. in behandeling worden ge nomen een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met Alk maar inzake levering van gas door die gemeente aan de bewoners van het z.g. dorpsgedeelte dezer gemeente. Vermakelijkheidsbelasting. Naar wij vernemen is Koninklijke goedkeuring verkregen op de verordening tot heffing van belasting op openbare ver makelijkheden in deze gemeente. De belasting bedraagt 10 en 15 al naar gelang van de vermakelijkheid, terwijl voor vermakelijkheden ten bate van liefdadige doeleinden etc. geen belasting verschuldigd is. BEVEn.IGING BIJ BRUGGEN IN NOORDHOLLAND. Op verzoek van de K.N.A.C. aan het Wa terschap de Schermeer om nabij de brug over de Zuidervaart te Groot-Schermer in de route naar Alkmaar, over welke brug men direct rechts-af moet slaan, langs de langs dezen weg loopende sloot een rood-wi; geverfd hekwerkje te plaatsen, zal door ge noemd Waterschap tot dezen maatregel worden overgegaan, geheel overeenkomstig de door de K.N.A.C. gegeven aanwijzingen. Tevens berichtten Dijkgraaf en Heem raden van de Schermeer, dat borden van ge- lijksoortigen aard zullen worden geplaatst aan de Schoolbrug en aan de Smitsbrug, waar overeenkomstige situaties ontstaan kunnen. Stroomdiefstal. Tegen den heer C. M. alhier, exploitant van een rusthuis, is een instructie geopend wegens het frauduleus betrekken van elec- trischen stroom. On gecorrigeerd. AUTORIT VAN PRINS BERNHARD. Hedenochtend te ruim half twaalf is prins Bernhard weder in zijn beige „Cord" uitgereden, welke bestuurd werd door zijn chauffeur. De auto vertrok in de richting Baarn. BURGEMEESTER VAN KROMMENIE GAAT HEEN. Heden is aan den heer H. Klerk, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1938, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Krommenie, met dankbetuiging voor de goede diensten in die betrekking bewezen. DAME VAN HAAR KOFFER MET WAARDEVOLLEN INHOUD BEROOFD. De commissaris van politie te Amsterdam ontving van de Kriminal Polizei te Zürich bericht, dat op 18 dezer uit een sneltrein tusschen Zürich en Gneisenau een licht bruine leeren handkoffer werd ontvreemd ten nadeele van mej. Therese Pfotenhauer, wonende te Laren (N.H.) In dezen koffer bevonden zich een platina ring met kleine brillanten, een platina han ger met groot robijn en bijbehoorende ket ting, voorzien van kleine brillanten, een paar oorbellen met groote Japansche parels, een massief gouden kettingarmband, plm. 6 c.M. breed, een broche van onyx met twee half-edelsteenen en brillanten, een paarlen armband met dikke platina draad met on geveer dertig parels in verschillende groot ten. De sluiting bestaat uit een groote parel, een kleine paarlen armband, paarlen ket ting, een platina ring, met brillanten bezet, een platina horloge met Ideine brillanten en kleine saffieren. Al deze sieraden, waarvan de waarde 10.420 Zwitsersche francs bedraagt, bevon den zich in een rood-leeren etui met den firmanaam Garcia A. G., 1'Opera, Paris. Verder bevonden zich in dezen koffer een aantal broches, clips, enz. voor avondklee- ding. MUSSERT ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING. Melchers krijgt vijftien gulden boete. De Amsterdamsche rechtbank heeft hedenmiddag vonnis gewezen in de strafzaak tegen ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., die terecht heeft gestaan, verdacht van mishandeling, gepleegd tijdens het bekende incident op het Blauwe Zand op 14 Mei j.L, kort voor dat de verkiezingen plaats hadden. Conform den eisch van den officier van justitie, mr. B. Kist, heeft de recht bank ir. Mussert ontslagen van rechts vervolging en het beroep op noodweer, dat door verdachte was gedaan, gegrond verklaard. De rechtbank veroordeelde daarente gen Melchers, die wegens mishandeling van ir. Mussert terecht heeft gestaan, tot vijftien gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Diens beroep op nood weer werd door de rechtbank verwor pen. In deze strafzaak had de officier van justitie vijftien gulden boete, subs. tien dagen hechtenis gerequireerd. Ir. Mussert, noch zijn verdediger, mr. van Vessem, waren ter zitting aanwezig om kennis te nemen van de uitspraak, Melchers was in persoon verschenen. OUDE VROUW AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft in een woning aan den Parallelweg te Den Haag een droevig ongeluk plaats gehad, waarbij de 65-jarige mej. M. de V. het leven heeft verloren. De oude vrouw zat bij de kachel de krant te lezen. Op een gegeven moment viel zij in slaap, waardoor de krant uit haar handen gleed en tegen de brandende kachel viel, met het noodlottige gevolg, dat het papier in brand vloog. De kleeren van de vrouw vatten eveneens vlam, zoodat zij .ernstige brandwonden bekwam. De G.G.D. vervoerde haar naar het zie kenhuis aan den Zuidwal, waar zij heden ochtend aan de bekomen verwondingen is overleden. Het b randje, dat in de woning was ont staan, werd met een emmer water gebluscht. NIEUWE ZWOLSCHE BURGEMEESTER. De heer A. van Walsum, burgemeester van Vlaardingen. Naar wij vernemen zal met ingang van 15 Febr. a.s. worden benoemd tot burge meester der gemeente ZwoUe de heer A. van Walsum, burgemeester van Vlaardin gen. De heer van Walsum werd 30 Januari 1890 te Krimpen aan den IJssel geboren. Matige tot krachtige, later afnemende noordwestelijke tot westelijke wind; aan vankelijk nog zwaar bewolkt met regen, sneeuw of hagelbuien; later opklarend; kans op lichte vorst des nachts; overdag weinig verandering in temperatunr. Aanvankelijk nog buiïg; later opklaring. De depressie bij de Noorsche kust verwij. dert zich noordoostwaarts en begint in be teekenis af te nemen. Een diepe secundaire, die in den nacht over ons land en Frankrijk naar Duitschland trok, bracht zwaren neer slag. Thans volgt een rug van hooge druk king over de Britsche eilanden, naby IJs- land kondigt zich een nieuwe depressie aan. In Scandinavië werd de vorst plaatselijk weer streng, op IJsland matig, in Schotland en in Pol enkwam lichte vorst voor. Aan de Noorsche kust waait het stormachtig uit west tot noordwest. Van Ierland tot aan de Fransch Middellandsche zee-kust waait ook krachtige noordwestelijke wind en werd het kouder, met plaatselijk buien. In Duitschland en Zwitserland is de wind zwakker, maar het weer somber, met regen en sneeuw. Op de Alpentoppen valt sneeuw bij temperaturen van acht tot dertien gra den onder nul. Aanvankelijk is nog buiïg weer met tijdelijk opklaring te wachten, daarna neemt waarschijnlijk de wind af. In den nacht kan lichte vorst voorkomen. Over dag wordt weinig neerslag verwacht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 17.06 uur tot 7.19 uur licht op. In 1912 werd hij benoemd tot adjunct commies ter secretarie van Zandvoort Bij K.B. van 26 Juni 1915 volgde zijn be noeming tot burgemeester der toen 3500 zie len tellende gemeente Krimpen aan den IJssel. Op 1 Februari 1928 verkeer hij eervol ont slag als burgemeester van Krimpen aan den IJssel wegens zijn benoeming tot bur gemeester van Vlaardingen. UIT DE N.S.B. GETREDEN. In een telegram, gedateerd 26 Jan. aan den heer A. A. Mussert, heeft ds. Bronneger Onnekes, Ned. herv. predikant te Wedde (Gr.) aan den leider der N.S.B. medege deeld, ontslag te nemen als kringleider en als lid van de beweging. Als motiveering geeft ds. Onnekes op, dat de heer Mussert geen rekening hield met de bezwaren door Groningsche kringleiders tegen zijn beleid ingebracht. „DE LAATSTE NACHT' IN BIOSCOOP „HARMONIE". 9HV Vanaf Zondag draait deze film in de „Harmonie". De film speelt omstreeks 1830. Polen be vindt zich in den greep van een Rusland, waar nog steeds middeleeuwsche toestanden heerschen. Reeds is er een opstand op bloedige wijze onderdrukt. Het nog steeds bestaande Poolsche leger is ingedeeld bij de Russische legioenen. Op die manier wordt het toezicht op de soldaten vergemakke lijkt en schijnt er een eventueele herhaling van een opstand vrijwel uitgesloten. Er bestaat een iniuge vriendschap tusschen twee Poolsche officieren. Wolski en graaf Staniewski, ritmeester by de Ulanen. Bei den weten, dat er een oogenblik zal komen, waarop er een beroep op hen zal worden gedaan, om voor hun vaderland te strUden. Dan komt in het leven van Staniewski een oprechte liefde voor Prinses Katerina. Op den avond, dat hy van haar het jawoopd ontvangt, bereikt den Poolschen officieren het bericht, dat zg zich onverwyid naar de hun vooraf opgegeven standplaatsen moe ten begeven. Door de besluiteloosheid van Staniewski die heeft te kiezen tusschen vrouw en vaderland valt Wolski met verschillende zijner mede-officieren handen der Russen. Graaf Staniewski's ge weten is niet zuiver meer. Hg weet niet wat hy beginnen moet. Zgn vrienden staan door zgn schuld van aangezicht tot aange zicht met den dood. Hgzelf is in vrgheid. In een pakkend slot ziet men hoe hy zgn vrienden weet te bevryden en hoe hy, hy dus zyn doel heeft bereikt, zelf in den strijd tegen de Russen den dood vindt.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2