^Buitenland DERDE BLAD. En sprak den zegen uit. De oorlog in China, Twee luchtaanvallen op Barcelona. Talrijke slachtoffers. Ontploffing in buskruitfabriek. Groot aantal dooden. De kerkstrijd in Duitschland Storm in het buitenland. Nieuws in 't kort. 3 Stadhouder was, en die het in die voor spoedige jaren niet al te zwaar aan den lijve zullen hebben gevoeld, dat zij tot aanzienlijke „pillegiften" telkenmale min of meer zedelijk waren verplicht. Het spreekt wel vanzelf, dat de feesten het luisterrijkst waren bij de geboorte van den eerste. Prins Willem II. Vondel's woorden echter: Het wichtje lacht, en sy wordt nimmer lachens moe, Soo kleene soete knaep, soo Willem, ga vry toe Versacht met lach op lach de sorgen uwer moeder, Terwyl uw vader leyd te velde, als 's lands behoeder, werden niet bewaarheid. Wie kon dat denken, toen de schitterende doopplech tigheid, dezen keer in de Groote Kerk en niet in de Paleiskapel plaats had, waarbij de Koningin van Bohemen, door geboorte een Engelsche prinses en door haar hu welijk nauw aan het Huis van Oranje ver want, als meter optrad. Aangetast door een plotseling heftige ziekte, daalde Wil lem II jong ten grave. Zijn gemalin, Mary Stuart, droeg een kind onder het hart, dat niet veel meer dan een week later, op 14 November 1650, het levenslicht aan schouwde. Terwijl het stoffelijk overschot van den vader nog boven aarde stond, had o'p 15 Januari 1651 de doop van het wicht, bestemd als Willem III, zulk een belang rijke rol te spelen, plaats. Geen klokken beiërden over de stad, en voorzoover zij het deden, klonk het somber, meer voor den overleden vader dan voor, den jong geboren zoon. Geen dichters streelden de harpen van hun vernuft, gelijk gebruike lijk in die tijden. Zwart was de stoet, die het Prinsje naar de Groote Kerk geleid de; aan weerskanten gingen de helle baardiers, met groote rouwstrikken om; zoowel de kerk als het omliggende kerk hof waren met zwart laken bekleed. Een dochter van den Heer van Brederode, in die dagen een bij uitstek aanzienlijk ge slacht, droeg de jonge prins, en het doop kleed van wit bont werd door zwarte stippen onderbroken. Achter haar volgde de Grootmoeder Amalia van Solms, het hoofd recht op, wel gebogen, niet vernie tigd onder den slag, die haar zoo plotse ling had getroffen. En achter haar kwa men de Koningin van Bohemen, tal van vorstelijke personen, de volledige Alge- meene Staten, de Staten van Holland en de afgevaardigden zoowel van Amsterdam als van Delft en Leiden. Tot op het orgel waren de menschen geklommen om maar iets te kunnen zien en zoo hinderlijk was het dringen, dat de predikanten meer dan eens om stilte moesten verzoeken. Willem III liet uit zijn gelukkige echt met een andere Mary Stuart geen kinde ren na. De rechte lijn van den grooten Zwijger stierf met hem uit. Zijn politieke nalatenschap ging naar de Friesche neven-stadhouders over, die van ouds hun paleis op den Vijverberg te 's-Gra- venhage hadden. Niet daar. niet te Leeuwarden, doch bij een tijdelijk verblijf van zijne moeder te Dessau werd Jan Willem Friso geboren. De vreugde te Leeuwarden was er niet minder om. Maar ook Jan Willem Friso was geen lang leven beschoren. Toen hij bij het dorpje Moer dijk op noodlottige wijze in het Hol- landsch Diep omkwam, was hij reeds vader van een dochtertje, en droeg zijn gemalin, het eenvoudige prinsesje uit Hessen—Kassei, dat de Friezen kennen als Maryken Meu, den jongen Willem Karei Hendrik Friso onder het hart, die op 1 September 1711, zes weken na dien noodlottigen dag, werd geboren. Ook bij zijn geboorte zwegen de klokken, en was er, te midden van den rouw, waarin het Hof verkeerde, geen feestelijkheid. De Staten-Generaal echter hadden het peter schap aanvaard en zij schonken, gelijk de Staten van Friesland deden en ook de Staten van Holland, groote pillegiften. Deze zoon van Jan Willem Friso, die Prinses Anna van Engeland uit het Han- noveraansche Huis tot gemalin zou kie zen, bracht het grootste deel van zijn leven in. de noordelijke provinciën door. Wel vertoefde hij op de hem persoonlijk toebehoorende paleizen in het Haagsche Bosch en op het Loo, maar waardigheden had hij vooreerst in Holland en Gelder land niet. Toch is de eerstgeborene uit dit huwelijk, een dochter, op 19 December 1736 te 's-Gravenhage ter wereld geko men; het lijkje van het prinsesje, dat bijna onmiddellijk na de geboorte overleed, werd tentoon gelegd, en de toevloed der menschen om het te zien, was zeer groot. Een tweede dochter, op den noodlottigen herinneringsdag in 1739 geboren, leefde ternauwernood een half uur. Maar op 28 Februari 1743 werd, te Leeuwarden, prin ses Wilhelmina Caroline geboren, die haar jongeren broeder Willem V zulk een goede zuster is geweest en wier nagedach tenis nog voortleeft in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage, dien zij zich, na haar huwelijk met den vorst van Nassau—Weilburg, deed bouwen Haar doopplechtigheid had op den QrHpn d. a v. in de Groote Kerk te Leeuwarden met veel statie plaats; deKoning va Engeland was peter; de Koningin _van Pruisen en de Prinses-Douairiere, zijnde Maryken Meu, waren meters. De staue- koets werd door Leeuwarden g door zes grijze paarden; in de o°ns's kamer was op een rood fluweelen ku met goud omzoomd, de jong ge o Een groote toeloop van menschen aanwezig om dit alles te zien, en m veel statie werd het jonge prinsesje naai de kerk geleid. o1_ De eenige zoon uit dit huwelijk had het ware gewacht op de herstelling van 2ijn vader in de waardigheden van he Oranjegeslacht. In 1747 werd de Friesche "illem geroepen om, voortaan erfelijk, e stadhouderlijke macht over alle zeven gewesten uit te oefenen. Op 8 Maart 174 begonnen door geheel 'sGravenhage de klokken te luiden en de kanonnen te schieten. En men mag aannemen, dat de Hagenaars, onder wie het Oranjegezinde deel altyd heeft overheerscht, nauwlet- tend hebben geluisterd hoeveel schoten er zouden worden afgevuurd. Voor het eerst maakt de geschiedenis melding van een soort Bulletin, dat vertelde, dat in den vroegen ochtend even voor 4 uur de Prin ses van Oranje van een zoon was bevallen. De Prins deed onmiddellijk aan den Raad- pensionnaris, aan verdere hooge staats ambtenaren van de geboorte kennis geven en ging denzelfden middag in persoon naar de colleges der Algemeene Staten en den Raad van State om van de geboorte mededeeling te doen. Reeds dienzelfden avond was de Hofvijver verlicht; op regel matige afstanden waren flambouwen ge plaatst, en op het middengedeelte, waar het ijs sterk was, had men pektonnen op gestapeld. Klokgelui gaf het sein tot het ontsteken van dit reusachtige vreugde vuur. En dit was nog maar de inzet tot de zoo goed als algemeene verlichting, die men bijna spontaan had aangestoken. Op 11 April had in de Groote Kerk de doop plaats. Prins Willem IV kwam van het Binnenhof naar de Groote Kerk door straten, die geheel door een reusachtige volksmenigte waren bezet en door troe pen werden vrijgehouden. Vier koetsen, elk bespannen met zes paarden, droegen zijn gevolg; hijzelf zat in de statiekoets, getrokken door acht moorkoppige heng sten; hij was gekleed in licht hemels blauw gebloemd fluweel, een costuum geheel van binnenlandsch maaksel. Nau welijks was hij in de Kerk aangekomen en met psalmgezang welkom geheeten, of de afzonderlijke stoet die den jonggeborene begeleidde, trad binnen. Willem IV hield zijn zoon persoonlijk ten doop. Des avonds werd in het Mluritshuis een groot feest aangericht; de Prins verliet het om een groote rijtoer door de stad te maken, die nogmaals prachtig was geïllumineerd en versierd. En Amsterdam en andere plaat sen bleven in vreugdebetoon bij den Haag niet achter. Met regelmatige tusschenpoozen her haalden zich de geboortefeesten te 's-Gravenhage. De latere koningen Wil lem I en Willem II zagen er, hoe ver schillend politieke omstandigheden ook heerschten, met gelijke feestvreugde het levenslicht. Uit het, op jeugdigen leeftijd gesloten, huwelijk van Prins Willem V met Wilhelmina van Pruisen kwam in 1770 Prinses Louise, op 24 Augustus 1772 een zoon, Willem geheeten als zijn vader, voort. De troepen, dien dag in de Malie baan voor wapenoefening verzameld, ga ven door een drievoudig salvo te kennen, dat de blijde boodschap van het Huis ten Bosch was ontvangen; het geschut nam de vreugdetonen over; de klokken begonnen te luiden en te spelen; de Oranjevlaggen werden uitgestoken. En ook ditmaal was de bevolking gereed om van haar vreug debetoon te doen blijken. Dit vooral op den dag der doopplechtigheid, die reeds spoedig, op 17 September, volgde. De doop was rijk, gelijk de dagen rijk waren, jagers, valkeniers, lakeien en pages te paard gingen aan de statiekoets van den Prins vooraf; daarop volgde een deel zijner Zwitsers en der stadhouderlijke lijfwacht. Vele koetsen volgden, waarin de hooge magistraten van het kleine, maar rijke land, waren gezeten. En even als bij de doopplechtigheid van Willem V zelf, trok destijds een tweede stoet met den jong geboren erfprins in het midden naar de kerk. In de met zes paarden be spannen statiekoets der prinses waakte Freule Dankelman, de Pruisische gouver nante, over de veiligheid van het kind. Naar het vorstelijk gebruik van die dagen trad deze Erfprins, die naar men ver wachtte eens Willem VI zou zijn, jong in het huwelijk. Ook met een Pruisische Prinses. En op 6 December 1792 kon een hofbericht worden uitgegeven, waaruit bleek, dat des ochtends te 8 uur hare Ko ninklijke Hoogheid Mevrouw de Erf- prinses was verlost van een welgeschapen en alle teekenen van gezondheid mede brengenden Prins, en zich wel bevond. Dienzelfden dag was er parade, waar zoo wel de grootvader Prins Willem V als zijn beide zoons aanwezig waren om er gelukwenschen te ontvangen. De Erfprins begaf zich daarop naar 's Lands vergade ringen om er in persoon de heugelijke gebeurtenis mede te deelen. De klokken speelden en luidden; 21 stukken geschut, die op het toenmalig Nagtegaalenpad, thans de Parkstraat, waren opgesteld, vuurden salvo's af, en weer toonde Den Haag zijn blijdschap. Bilderdijk heeft zich bij die gelegenheid laten hooren, en met het oog op het feit, dat deze Prins is ge worden onze Koning Willem II, is het merkwaardig om deze woorden aan te halen: Uw dierbre Grootvader staat aan 't schud- [dend Staatsroer pal. En op zijn zorg gerust ducht Neêrland [schok noch val! Ja, moet dan 'tonweer ook opnieuw in [onze streken Den Staatshulk zeil en treil en mast en [roer verbreken, Brengt de onverbidbre wil van Gods [besluit dit mee, Hij-zelf verzekert ons van een behouden [rêe! Gij, dierbre Vorstentelg, aan ons gebed [geschonken, In 't midden van d'orkaan dien we om [ons hooren ronken, Gij blijft ons 't onderpand, dat God ons [niet begeeft: Want Neerland kent geen nood, zoo lang [Oranje leeft! Voorloopig en voor langen tijd was dit de laatste Oranjeprins, die in Nederland ter wereld kwam. Want de broers en zus ters van den la teren Koning Willem I zijn in de ballingschap geboren. Zijn broeder Prins Frederik zag in 1797, terwijl zijn vader te Berlijn vertoefde, het levenslicht. Gelijk ook zijn beide zusters, Wilhelmina en Marianne, van wie de eerste stierf in de dagen, dat men voor Napolecn's leger de vlucht moest nemen naar Oost-Pruisen. De oudste zoon, die uit het huwelijk van Koning Willem II voortkwam, nadat deze de hand had gereikt aan de Russische Grootvorstin Anna Paulowna, werd in Brussel, waar het prinselijk gezin destijds verblijf hield, geboren. Maar alle de broers en zusters van dezen, den lateren Koning Willem III, zagen in Soestdijk gelijk nu Willem m's achterkleinkind het levenslicht. Eerst nadat de aanstaande Erfprins in 1839 met zijne nicht prinses Sophie van Wurtemberg in het huwelijk was getreden, ging de residentie zich weer in Oranjezon baden. Prins Willem, in 1879 aan zijn land ontvallen, werd in het tegenwoordig Ministerie van Buitenland- sche Zaken, eens „logement" van de trot- sche Amsterdammers, geboren. De prinsen Maurits en Alexander volgden. De Oran jeboom scheen sterke wortelen te hebben geschoten. Maar slag na slag volgde. Toch kon men op dien gedenkwaardigen 31 Augustus 1880 niet bevroeden, dat eene aanstaande Koningin werd geboren. Maar in 1884 overleed Prins Alexander; in 1891 Koning Willem III, zijn tienjarig dochtertje, onder de zegenrijke bescher ming van Haar moeder de kroon latend. Jong koningin, jong echtgenoote, heeft Nederland nooit warmer met Haar mede geleefd dan toen op 30 April 1909, in den heel vroegen ochtend, de mare van prin ses Juliana's geboorte door stad en land ging. Dat is geschiedenis geworden, maar voor velen leeft het nog als de dag van gisteren. Gelijk het „sprookje" van Ju liana's trouwdag van een jaar geleden, het stralend paar in de gouden koets, als he den gebeurd schijnt! en sprak den zegen uit, In aller vrouwen naam: luik op Luik op, o Hollandsch hart Elk even toegedane, elk even lieve zon: Elk even milde springfontein, en [nectarbron: Oranjeboomspruit, schiet uw takken naar [de wolken, Uw wortels afgrondwaart: denvolke Jon gun) zoete koele schaauw Dat het tot vree gedije En elk beschaduwd zij met telgen [van olijf. Zij stemden altemaal, met handgeklap en [wenschen. De faam in NEDERLAND drong door tot [alle menschen, En sloeg de ruime lucht met brommend [klokgeluid. 1626. Uit Vondels „Geboort- klok van Willem van Nassau, geboren Prince van Oranje. (Zoon van Frederik Hendrik en Amalia van Solms, Wil lem II). De Japansche troepen hebben gepoogd de Ming-Kwang over te steken en naar Pengpoe op te rukken, doch de Chineezen wisten dit te beletten. Naar verluidt heb ben beide partijen zware verliezen ge leden. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat ongeregelde benden Ihing heb ben hernomen, waardoor de weg Nan- king-Hangtsjau is doorgesneden. Aan den vooravond van het Chineesche nieuwjaar zijn de pogingen der Japan- neezen, de 250 K. M. lange gaping tusschen de strijdkrachten langs den spoorweg Tientsin-Poekau te overbrug gen, practisch tot stilstand gekomen. Vandaag zal het de eerste dag zijn van het jaar „Tijger". De Chineesche jaren loopen over een cyclus van twaalf jaar, als volgt: Rat, os, tijger, konijn, draak, slang, paard, schaap, aap, kuiken, varken en hond. De Crineezen scheppen nieuwen moed bij de intrede van het jaar tijger, dat be schouwd wordt als een voorteeken, dat zij zullen gaan vechten als tijgers en den Japanneezen zware verliezen zullen toe brengen. Het nieuwe jaar is overal in het land gevierd, hoewel de feestelijkheden in verband met den oorlog op sommige plaatsen achterwege bleven. Autonome regeering Hopei verdwijnt. van Oost Volgens een telegram uit Peiping is gis termorgen een overeenkomst ondertee kend, op grond waarvan de autonome re geering van Oost-Hopei zal worden opge nomen in de voorloopige regeering van de Chineesche republiek, die de Japan neezen onlangs te Peiping hebben inge steld. De strijd in het Zuiden. De woordvoerder van het Japansche leger heeft toegegeven, dat resten van het Chineesche leger optreden tusschen Sjanghai en Nanking. Nabij Soetsjau is met een dier benden een gevecht geleverd, waarbij 900 Chi neezen zouden zijn omsingeld en over de kling gejaagd. Amerikaansche kanonneerboot door granaat getroffen. Naar eerst thans bekend wordt is de Amerikaansche kanonneerboot Luzen j.1. Donderdag tijdens een Japanschen lucht aanval getroffen door een granaat uit een Chineesch luchtafweerkanon. De marco nist werd licht gewond. Het vaartuig bleef onbeschadigd. Amerikaansch protest te Tokio. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio, Grew, heeft bij den Japanschen minister geprotesteerd tegen het Allison-incident. Hij werd ontvangen door den vice-minis- ter, Horinoetsji, die verklaarde, dat de Ja pansche regeering zal antwoorden, zoodra het onderzoek inzake het incident geëin digd zal zijn en alle documenten in han den der regeering zullen zijn. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gister medegedeeld, dat het incident bij gelegd is. Horinautsji, de onderminister van buitenlandsche zaken, heeft den Ame rikaanschen ambassadeur mondeling he leedwezen der Japansche regeering be tuigd. De woordvoerder verklaarde he' incident als gesloten te beschouwen. Reuter meent echter te weten, dat de Amerikaansche regeering het daarmede in het geheel niet eens is. Japan's verhouding tot Engeland. In een persgesprek met Woodhead, re dacteur van het tijdschrift Oriental Af- fairs heeft generaal Matsoei verklaard. „Ik ben bang, dat, indien Groot-Britan- nië zich niet houdt aan zijn politiek van bescherming zijner belangen in China en zijn politieke en economische betrek kingen met de Kwomingtang handhaaft, er een conflict van zeer ernstigen aard tusschen Japan en zijn vroegeren bondge noot kan ontstaan". Matsoei wees voorts op de noodzaak van een nieuw Chineesch bewind, dat zijn financieele hulpbronnen moet zoeken in de douanerechten. Gister is het centrum van Barcelona tot tweemaal toe door een zestal vliegtuigen van Franco gebombar deerd. In totaal kwamen ongeveer veertig bommen op de stad terecht. Naar schatting zijn twee- tot drie honderd personen gedood en ook het aantal gewonden is groot. Offensief der regeeringstroepen. Na voorbereidingen, die verscheidene dagen geduurd hebben, hebben de regee ringstroepen hun linies opgeschoven in de richting van Villa-Franca de Los Barros, een der sterkste plaatsen, welke de troe pen der opstandelingen in dezèn sector bezet houden, en waarvan Merida het centrum vormt. Merida is een der belang rijkste knooppunten tusschen het noor den, midden en zuiden van het Spaansche schiereiland. De actie der regeeringstroe pen wordt door de luchtmacht gesteund. Het front van Estremadura strekt zich uit over een lengte van 300 Kilometer. De opstandelingen, die sterk verschanst zijn in Medellin, Castuera en Don Benito, nemen op dit verlaten plateau een positie in, welke volgens bericht van regeerings- zijde vergeleken kan worden met die van Teruel. Door een goed gecombineerde actie willen de regeeringstroepen nu het Spanje van Franco in twee deelen snijden. De regeeringstroepen hebben een ver binding tot stand gebracht tusschen An- dalousie en Estremadura, hetgeen hen in staat stelt krijgsverrichtingen op groote schaal te ondernemen. Van het oorlogstooneel. Het ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat de druk van de regeeringstroepen op de verschillende fronten krachtig is gebleven. De strijd was heviger dan de laatste dagen het geval is geweest en de vijand leed groote verlie zen. Een vijandelijk vliegtuig werd om laag geschoten. Een communiqué van Franco's hoofd kwartier houdt het volgende in: De krachtige aanvallen van den vijand aan het front van Teruel zijn overal met zware verliezen afgeslagen. Wij hebben zes Russische tanks in brand gestoken en 300 miliciens krijgsgevangen gemaakt. De vijand liet 400 lijken bij on ze linies achter. Schoten gelost op een Britsche patrouille. Van een schip, dat zich bij de Oostelijke kust van Gibraltar nabij Spaansch- Britsche grens bevond, zijn schoten gelost op een Britsche patrouille. Niemand werd getroffen. Het schip, een visschersvaar- tuig, was op weg naar Ceuta en de scho ten werden gelost toen het zich op onge veer 200 meter van de kust bevond. Visa voor Spanje geweigerd. Het Foreign Officie te Londen heeft geweigerd een visum te verleen :n aan 'n groep Britsche kunstenaars en schrijvers, waaronder de beeldhouwer Epstein, die door de Spaansche regeering waren uitge- noodigd een bezoek te brengen aan het republikeinsche Spanje om bier een on derzoek in te stellen naar de onderwijs methoden, zoowel in het algemeen als wat betreft de artistieke opvoeding, in de universiteiten en andere onderwijsinrich tingen. Zaterdagochtend heeft zich in de bus kruitfabriek te Colleferro bij Segni (provincie Frosinone bij Rome) een ont ploffing voorgedaan. De arbeiders waren aan het werk, toen tegen half negen de eerste knal werd gehoord, welke gevolgd werd door andere ontploffingen. Vfjf en zestig ambulance-auto's zijn aanstonds uit Rome, dat op 50 KM. afstand ligt, vertrokken om de slacht offers zoo spoedig mogelijk naar de ziekenhuizen te kunnen overbrengen. Belangrijke af deelingen infanterie, genie en karabieniers zijn uit Rome naar Segni gedirigeerd. Tengevolge van de ontploffingen is de telefoonverbinding met Rome verbro ken. Hoewel de oorzaak van de ramp nog niet vaststaat, is wel aan te nemen, dat hier sprake is van een ongeluk. Tegenstrijdige berichten over het aantal slachtoffers. In het officieele communiqué wordt mede gedeeld, dat negen personen werden gedood m ongeveer 200 gewond. De overlevenden en de doktoren verkla- an, dat meer dan honderd personen om het aven zjjn gekomen en meer dan duizend /erden gewond. Een bericht van het Ste- iani-agentschap te Rome spreekt van 20 dooden en een honderdtal gewonden; de mannen van de eerste hulp beweren even wel, dat meer dan vijftig personen om het leven zijn gekomen, terwijl meer dan drie honderd zouden zijn gewond. In een tweede officieel commique zijn bij zonderheden medegedeeld over de ontplof fing. Deze geschiedde in den ochtend even na acht uur, in de afdeeling van tritol, toen zesduizend arbeiders het werk begonnen. Het alarmsignaal werd gegeven door een ingenieur, die rook zag opstijgen uit een toren, waarin springstoffen lagen. De direc teur van de fabriek en brandweerlieden snelden toe, doch toen men zich gereed maakte het vuur te blusschen, ontploften de springstoffen, waardoor een gedeelte van de fabriek instortte. De mannen, die het vuur wilden bestrijden, werden onder puin be dolven. Door de ontploffing werden stukken ijzer en steen tot op verscheidene honderden meters ver weg geslingerd, in het dorp Col leferro sprongen de ruiten en vele muren scheurden. Berlijnsche bisschop wekt ouders op kinderen naar katholieke scholen te zenden. De bisschop van Berlijn, graaf Konrad von Preysing, heeft gister in een preek er wederom bij de katholieke ouders op aan gedrongen/ zich niet te laten intimideeren en hun kinderen naar katholieke scholen te zenden. De bisschop zeide, dat ver scheidene schoolbesturen te Berlijn ge tracht hebben de ouders af te brengen van hun voornemen hun kinderen naar katholieke scholen/ te sturen, waarop de ouders zich tot de katholieke autoriteiten hebben gewend. Deze autoriteiten en de bisschop zelve hebben de zaak toen ter hand genomen met het hoofd der gemeen te-autoriteiten te Berlijn, Lippert. Hij, de bisschop, had de vraag gesteld of de clau sule van het concordaat betreffende de op voeding nog toegepast werd en Lippert heeft daarop bevestigend geantwoord. Derhalve wilde de bisschop de katholieke ouders nog eens aanmoedigen, zich niet van hun rechten volgens het concordaat te laten afleiden. In Engeland. Uit verschillende deelen van Groot- Britannië worden berichten ontvangen over de door den Vrijdagavond opgestoken storm aangerichte schade. Gebouwen zijn geheel of gedeeltelijk vernield, treinen hebben enorme vertraging ondervonden, terwijl de scheepvaart en de visschery er door wordt opgehouden. Over tal van schepen maakt men zich ernstig ongerust. Drie menschen werden onder omgewaaide boomen gedood. Het gedeeltelijk opgetrokken Canadeesche Paviljoen op de tentoonstellingsterreinen te Glasgow is vrijwel verwoest. Het granieten oorlogsmonument derZuid- Afrikaanders te Wendover werd door den bliksem getroffen en in stukken geslagen. In Frankrijk. De zware stormen, die over geheel Frank rijk gewoed hebben, hebben op verschei dene plaatsen tot ongelukken geleid. In Parijs ontwortelde de wind niet slechts dertig meter hooge boomen en beroofde hij verscheidene huizen van hun daken, ook een vijftien meter hooge fabrieksschoor steen met een gewicht van ruim drieduizend kilogram en de veertig meter lange muur van het Fransche koopvaardijpaviljoen op het tentoonstellingsterrein stortten in. In een der Parijsche voorsteden werd een elf jarig meisje door een windhoos zes meter de lucht in getild en vervolgens met zoo'n geweld weer tegen den grond geslingerd, dat het kind op slag dood was. Geweldige golven, opgezweept door den storm, hebben het verkeer op den weg van Boulogne sur Mer via Wimereux, welke langs de kust loopt, onmogelijk gemaakt. In Polen. Ook Polen is door den storm geteisterd. Groote schade werd aangericht aan bos- schen en tuinen, daken werden van de hui zen gerukt. Op talrijke plaatsen werd het electrische net beschadigd. MIJNBRAND IN ENGELAND. Negen arbeiders gestikt. Negen mijnwerkers, die sinds gister morgen door een ondergrondschen brand in de Dumbreck-steenkolemmijn te Kilsyth Stirling ingesloten waren, zijn gister avond gevonden. Zij waren door den rook en de gassen gestikt. Men had alle hoop hen nog levend te kunnen bergen, opge geven, toen het vuur, dat reeds geruim/en tijd brandde en dat men dank zij held haftige reddingspogingen onder controle scheen te hebben gekregen, gisteravond opnieuw oplaaide. De lijken konden met worden herkend. Het vuur is thans be dwongen. Inbraak in gerechtsgebouw. - Uit Dom- front (Frankrijk) wordt gemeld, dat de con ciërge van het gerechtsgebouw Zaterdag ochtend bij zijn binnenkomst in de KameT dergriffie ontdekte, dat in tal van dossiers was gesnuffeld. De inbrekers hebben waar schijnlijk gezocht naar het dossier betref» fende Roselli. Dit bevond zich echter in een aangrenzend vertrek, om te voorkomen, dat het ware doel van het bezoek zou kunnen bekend worden, hebben de inbrekers een bedrag van 300 franken medegenomen. Men meent, dat de C.S.A.R. schuldig is aan deze inbraak. Tegen het nationaal-socialisme. - De Zuid-Afrikaansche minister van landsver dediging, Pirow, heeft verklaard, duidende op de grijshemden-organisatie, welke vol gens nationaal-socialistisch voorbeeld is op gericht, dat hü overtuigd is, dat het natio» naal-socialisme het beste is voor het hui dige Duitschland, doch het invoeren van een dergelijk systeem in Zuid-Afrika zou binnen een maand leiden tot een burger oorlog.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 15