dagblad voor alkmaar en omstreken. Eén en vijftig saluutschoten daveren over het land Moeder en Dochter maken het goed Feestvreugde in het land De residentie in feesttooi. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zotf- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 25 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Maandag 31 Januari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Het allereerste nieuws. Voor het paleis Soestdijk. Officieel Communiqué. Feestvreugde in Baarn. De gezondheidstoestand van Moeder en Kind, De namen van de Prinses De stille morgen veranderde eensklaps. Den Haag vlagt! De heele week vlaggen uitl De spanning is voorbij I ALKMAARSGHE COURANT, 't Is half twaalf. Aan de spannende uren van heden morgen is het even rustig geworden. Het nieuws is eenigszins bezonken en wij realiseeren ons, wat er gebeurd is. Dat was het eerste, positieve bericht. Middernacht waren wij nog op het bu reau. De telex o wat hebben wij vandaag dit hyper-moderne toestel gewaardeerd! ratelde en bracht nieuws uit binnen- en buitenland. Maar ze bracht niet „het" nieuws, waarop wij dagen neen weken lang gewacht hadden. Eiken dag weer kwamen we elkaar op het bureau vertellen (wat we allemaal al wis ten): geen nieuws. Elke middag weer gingen wij naar huis met de wetenschap, dat „de prinses weer was uitgereden". En eiken avond gingen wij ten ruste, met naast ons het telefoon-toestel, dat ons een waar schuwing zou brengen. Zoo verliepen er dagen en nachten. Totdat vanmorgen het nieuws kwam! Wij zaten allen rustig te werken aan de redactie-tafel, toen plotseling het alarm signaal van de telex in werking trad. Door dringend belde het apparaat, niet een keer, maar vier keer. Even was het stil. Het toestel zweeg. Toen kwam het voor outsiders misschien heel nuchtere zinnetje: „Er is reden om attent te blijven". Maar ziet. Een halve minuut later was op het bu reau een zeer aparate sfeer geschapen. Wij wisten dat het nu komen zou. Misschien over een uur, misschien vandaag, maar in elk geval: het zou komen! Onmiddellijk werden op alle afdeelingen, welke een dagblad bezit, het gewone werk ter zjjde gelegd. Sneller dan de bliksem bijna werd van voor tot achter de zaak in orde gebracht- Wij moesten op alles voorbereid zijn: bul letins moesten druk-klaar worden gemaakt, extra-edities zouden gezet en gedrukt moe ten worden. Kan men zich eenigszins voorstellen, wat er gebeurde op de Alkmaarsche Courant? De verrassing. Toch zouden wij nog verrast worden. Eerlijk gezegd, hadden wij er op gerekend, dat 't waarschuwings-telegram eenige uren later zou komen. Maar ziet, om 9.55 uur precies gebeurde het. Een historisch moment was aange broken. Om 9.55 uur ratelde de telex opnieuw en deze keer nog meer door dringend dan een half uur geleden. Weer een korte stilte en toen kwam het: P r i n s e s-d ochter geboren. Aandacht militaire auto riteiten: 51 schoten. Meer niet Dat was alles. Maar het beteekende, dat de spanning geweken was, dat wij wisten! Aan den slag! Dat was het commando voor ons allen. En terwijl de telex voortratelde en nieuws bracht uit Soest, Baarn, Den Haag, ja overal vandaan, werd de copy op ons 1bur werkt met meer dan koortsachtige haas - In één enkele minuut waren de bulletins de deur uit. In vrijwel dezelfde minu begon de telefoon te ratelen. Ja mevrouw, meneer, een dochter. Alles WMeer dan een uur lang hebben wij de telefoon vrijwel onafgebroken moe dienen. Toen eindelijk kwam de ge heid, om dit alles te schrijven. Wij op het bureau verwerkten het nie"ws' Lat de telex bracht en dat onze b«z°n^e Verslaggever in het Badhotel ons telet0" neerde. Twee van ons waren direct de staa ^gegaan, om te zien en te hooren, hoe i maar het blijde nieuws zou ontvangen. Heiloo, Bergen, Broek op Langendyk, zij melden zich aan den telefoon en vertelde, hoe het nieuws daar wereldkundig was ge maakt. Een morgen om niet te vergeten. Na de bulletins kwam de extra-editie. Men vrage niet wat dat beteekende aan Voorbereidend werk: vormen moesten ge maakt worden van het geheel, dat de machines hadden afgeleverd. Loodpot moest op temperatuur gebracht worden, de rotatie-pers moest bedrijfsklaar zijn. Het liep! Het liep als gesmeerd en toen tegen elf uur een dof gedreun door het ge bouw klonk, wisten wij, dat de extra-editie de deur uit ging. Zoo ging de groote morgen voorbij. En het nieuws stapelde zich op. Het nieuws uit Soestdijk! Laten wij dat nieuws dat als het ware aansluit op wat wii schreven op pagina één van de extra-editie hier laten volgen, na eerst nog verteld te hebben, dat de redactie al reeds op Verkade's beschuit met Oranje muisjes was getracteerd. Een aardige en snelle attentie! Het is tien minuten voor tienen. De Amsterdamsche straatweg ligt stil in den regenachtigen morgen. Auto's snor ren voorbij, houden even in voor het paleis en de bestuurders staren even zijwaarts, naar de woonstede van het prinselijk gezin en dan snorren zij weer verder. Oogenschijnlijk is er niets bijzonders. Doch dan komen van alle kanten fotografen, op de fiets en met auto's. Zij posteeren zich voor het paleishek, waar zij nu reeds zoo vele dagen hebben gestaan, doch thans staan zij er met een zekerheid, dat er werkelijk een einde zal komen aan den vruchteloozen wachttijd, want. de telex van het A. N. P heeft hen gewaar schuwd op hun hoede te zijn. Auto's snorren aan, met gevaarlijke zwaai en parkeeren zij tegenover en bij het pa leis. Journalisten springen er uit, en al spoedig begint het ook op den straatweg duidelijk te worden, dat er iets grootsch op handen is. Dan plotseling, het is vijf minuten voor tien, springt ineens het blijde bericht op de wachtenden aan: Uit hotel Trier, waar de telex het heeft gemeld, en bijna gelijktijdig uit het Badho tel, van waar auto's in razende vaart ko men aansnellen. Handen wuiven, er wordt zenuwachtig heen en weer geloopen, en dan gaat het van mond tot mond: „een prinses". Deze roep veroorzaakt een levensge vaarlijke drukte op den straatweg: in alle richtingen stuiven auto's en mo torfietsen weg. Het wordt zelfs een oogenblik leeg voor het paleishek, dat thans gesloten wordt en waarvoor de rijksveldwacht post vat. De saluutschoten. Als het tien uur is, hooren wij de saluut- batterjj van Baarn reeds schieten, naar la ter bekend wordt, heeft zij reeds te 9.55 geschoten, dus vrijwel gelijktijdig met het oogenblik, dat het bericht per telex door liep. In de omgeving van het paleis is de bat terij echter nauwelijks te hooren, zij wordt overstemd door de kerkklokken en de si renes, die wonderbaarlijk snel in werking zijn gesteld. Nu dringt het ook door tot het publiek, en er zijn vele vriendelijke voor bijgangers, die den journalisten en fotogra fen met stralend gezicht komen inlichten: „een prinses". Men ziet een colonne rijks veldwachters op de fiets uitrukken: het zijn de mannen, die te kwart over tien precies de omlegging van het verkeer in de hand zullen nemen. Tusschien tien en kwart over tien passeert er dus het normale verkeer langs den rijksstraatweg. Auto's snorren voorbij, achteloos en niets vermoedend, doch de meeste stoppen toch, vooral wanneer voor de woning van den brigade-commandant der rijksw. den heer van Amerongen, tegenover het paleis, een vlag aan den mast wordt geheschen, welke ceremonie plechtig voor het front der man schappen plaats vindt. De inzittenden der auto's begrijpen spoe dig, wat er aan de hand is en raampjes 6<yyyvvw>ooo6oo6oooö<>oo<xxx><x>ö H.K.H. prinses Juliana heeft heden den 31sten Januari 1938, des voor middags te 9.47 uur het leven ge schonken aan een flinke dochter. De toestand van moeder en kind is op het oogenblik zeer bevredi gend. Dr. J. de Groot. Dr. C. L. de Jongh. OOOOOOOOOO<X>00<X><X><KK>CKX>V<>Q<><>V worden opengedraaid. Nieuws? Ja, zegt dan de rijksveldwachter, tot wien de vraag is gericht, „een Prinses", rijdt u maar door!". De stemming is uitstekend, men ziet on bekenden elkander de hand drukken en stugge politie-koppen breed lachen. Het voorbeeld van de vlag tegenover het paleis is aanstekelijk. Honderd meter voorbij de vlag zijn er al auto's, die de nationale kleu ren voeren: er is blijkbaar op gerekend. Van de gebouwen in de omgeving van het postkantoor, van de café's, van de woon huizen, van de werkplaatsen, van de boe renwoningen, overal waait na eenige minu ten de vlag. En als dan te kwRft over tien de rijks straatweg plots weer stil wordt, omdat de verkeersregeling is ingegaan, zoodat auto's het paleis niet meer kunnen passeeren, dan zijn de rijksveldwachters, wier taak het is op de knooppunten van wegen het autover keer tegen te houden, tevens inlichtingen- bureaux geworden. Want wie laat zich nu den toegang naar het paleis Soestdijk in deze dagen ontzeggen, zonder te vragen: „wat is er dan voor nieuws?" en de veld wachter heeft een goede bui, hij begrijpt, dat de automobilist het gewilligst aan zijn aanwijzingen gevolg zal geven, als hij hem eerst inlicht. En zijn roep is dan ook: „een Prinses, doorrijden". En daarna? Daarna wist immers heel Nederland de blijde tijding. Baarn, de prinselijke residentie viert feest. En viert dit op een zoo enthousiaste en kostelijke wijze reeds in de eerste och tenduren, dat men er voor den verderen dag de beste verwachting van mag koes teren. Onmiddellijk na het bericht: „een prin ses is geboren", werden van het gemeen tehuis, van het station, van de schoolge bouwen en van tal van particuliere huizen de vlag uitgestoken. De scholen werden onmiddellijk geslo ten. Troepen jongens en meisjes trokken door de straten: „lang zal ze leven" zin gend. Hier en daar werden kringen ge vormd en gezellig dansend en hossend bewoog de jeugd zich door Baarn. Toen kwam ook de muziek op de straat. En al spoedig klonken de tonen van de oude Vaderlandsche liedjes door de stra ten, ten gehoore gebracht door enkele draaiorgels en muziekkorpsen. Het was al jolijt in de nauwe straatjes en op de Brink in Baarn. Oogenblikkelijk na het bekend worden van de geboorte werden op verschillende punten versieringen aangebracht en bin nen een uur was Baarn veranderd in een kleurrijk en feestelijk versierde gemeente. Soestdijk, 31 Jan. Wij verne men niet officieel, dat de gezond heidstoestand van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana en Hare Dochter goed is. Soestdijk, 31 Jan. Wij verne men niet officieel, dat de namen der jonggeboren prinses niet eerder zullen worden openbaar gemaakt dan bij de officieele aangifte der geboorte door ZJLH. prins Bern- hard. Nu na zoovele lange dagen de zoo zeer verbeide mare door het land is gegaan, heeft ook de koninklijke re sidentie zich onmiddellijk na het ver nemen der heuglijke tijding opge maakt om uiting te geven aan lang ingehouden blijdschap over deze ver meerdering in de koninklijke familie. Nauwelijks waren de woorden van den radio-omroeper, die de blijde mare ver kondigde, in de huiskamer verstorven, of men haastte zich anderen in dit heuglijke nieuws te doen deelen. Maar ook de dagbladen hadden intus- schen niet stil gezeten. Onmiddellijk na het verschijnen van de mededeeling op den telexrol werden met spoed de bulle tins vervaardigd, welke even later op tal van plaatsen in de stad het verblijdende bericht bekend maakten aan de zich op straat bevindende menschen, die in groote belangstelling voor deze kennisgevingen samendromden en die ieder op eigen wijze uiting gaven aan hun vreugde over de prinselijke geboorte. Gretig werden de inmiddels verschenen extra-edities uit de handen der kranten jongens gegrist, om zich toch maar zoo spoedig mogelijk van het laatste nieuws uit Soestdijk op de hoogte te kunnen stellen. De kanonschoten. Op het Malieveld waren na het sein, dat de blijde gebeurtenis spoedig zou kunnen worden verwacht, de voor het geven van eereschoten bestemde kanonnen in stelling gebracht en onmiddellijk na de ontvangst van het telex-bericht met de blijde mare deed de batterij-commandant het eerste schot losbranden, dat ver in den omtrek kon worden gehoord en dat met regelmatige tusschenpoozen door meerdere werd ge volgd. Zwaar dreunden de schoten over de stad en velen, wier aandacht hierdoor werd getrokken, spoedden zich naar het Malie veld om dit bijzondere schouwspel gade te slaan. Steeds meer nieuwsgierigen verzamel den zich in de nabijheid van dit militair evenement en vol spanning telde men de schoten, of het er 51 zouden zijn een prinses of 101 een prins. Om kwart over negen werden de vier kanonnen van 7 veld op het Malieveld op gesteld Om 9.55 werd van de kazerne uit het be richt doorgegeven: „een prinses geboren, 51 schoten". Enkele seconden later knalde het eerste schot en om 10.13 het 51e. De menigte groeide spoedig tot enkele honderden aan. Militaire politie zorgde er voor, dat de menschen op behoorlijken af stand van de vuurmonden bleven. Na elk schot ging er een gejubel op en vooral de schoolkinderen, die aankwamen rennen, lieten zich niet onbetuigd. Velen waren met oranje getooid, enkele scholieren hadden zelfs al oranjemutsen op. Na het eerste schot gingen de vlaggen uit en spoedig waren de vlaggen al niet meer te tellen. De stad in feesttooi. Interessant was het voorts te zien, hoe verrassend snel het aanzien van een stad zich kan wijzigen. Reeds zeer kort na het bekend worden van de heuglijke tijdig wer den de eerste vlaggen uitgestoken, door het publiek met luide vreugdekreten begroet; dra volgden er meer en in een minimum van tijd wapperde er in de Residentie een zee van vlaggen. De trams werden geleide lijk gepavoiseerd, de autobussen en taxi's werd in een minimum van tijd van vlag getjes voorzien. De feestvreugde in de stad. De snelheid waarmede de mare door het land ging moge dank zij de moderne tech niek gegaan zijn in een tempo, dat zoo niet onbegrijpelijk, toch groote verbazing en bewondering wekte, de reactie van het Ne- derlandsche volk is zeker niet minder snel geweest. Nauwelijks toch daverden de kanonschoten over de stille stad en was het zoo verblijdende nieuws door de radio mede gedeeld, of overal in de stad liepen de men schen naar buiten. Merkwaardig was het daarbij hoe verschillend men uiting gaf aan datgene, wat in het hart opwelde. De een waarschuwde zijn buren, de andere maakte dat hij zoo snel mogelijk naar het Malie veld kwam om getuige te zijn van de saluut schoten, die daar werden afgevuurd en weer anderen staken zoo snel als eenigszins mo gelijk was de vlag uit. En binnen het kwar tier was de binnenstad één vlaggenzee. Bij alle bewoners der Residentie heerschte een eenigszins nerveuze stemming en zoo kon het gebeuren, dat een krantenjongen op de Kneuterdijk in zijn zenuwachtigheid, en enthousiasme zichzelf vergat en inplaats van te roepen: een prinses geboren, luidkeels kond deed van „de geboorte van prinses Juliana". De belangstelling hoe kon het anders concentreerde zich in de binnenstad, die dra werd overstroomd door de Haagsche schooljeugd, die hossende, schreeuwende en zingende uiting gaf aan haar blijdschap over het heuglijke nieuws, waar natuurlijk nog bij i:wam het zeker zeer gewaardeerde buitenkansje van twee vrije dagen. Z09 verging het ook het personeel van vele kantoren. Vooral die in de binnenstad. Want bij zoovele feestvreugde in de straten kon men zich niet op het dagelij ksche werk ccncentreeren. Men toog de stad in, eerst naar het Ma lieveld, later naar Binnen- en Buitenhof, waar nauwelijks .een half uur na ontvangst van het bericht zingende en joelende feest gangers in optocht op en neer hosten. Ook de kerkklokken bleven niet achter, vroolijk galmden haar feestelijke klanken over de stad en in strijd met alles wat anti-lawaai- campagne heet, snerpte het geluid van auto claxons door de lucht, belden de trambe stuurders extra luid en weerklonken fa- brieksirenes. De stad had plotseling een geheel ander aanzien. Het zoo trieste, donkere weer, was niet triest en donker meer. Zoo vierde de residentie reeds op den vroegen morgen feest, zoo werd het blijde nieuws in de hofstad ontvangen, zoo waren de eerste reacties en allen, die dit schoone his torische moment beleefden, het voorrecht hebben gehad het te mogen beleven, zij allen kwamen er diep van onder den indruk. Het teekenen der felicitatie- registers. In een vertrek van het paleis Noordqjnde lagen den geheelen dag felicitatieregisters ter teekening gereed. Onder de eersten die hun handteekening in deze registers zetten was de deken van het corps diplo- matique, de heer A. de Pury, gezant van Zwitserland. Hierbij zij aangeteekend dat van het Zwitsersche gezantschapsgebouw reeds dadelijk na het eerste kanonschot de vlag werd uitgestoken. De Zwitsersche legatie is aan de Koninginnegracht geves tigd en de schoten waren daar dan ook zeer duidelijk hoorbaar. Gezanten, leden van het Permanente Hof van Internationale Justitie en vele Neder - landsche autoriteiten, civiele en militaire, begaven zich naar het paleis Noordeinde om op deze wijze vam hun belangstelling in de vermeerdering van het koninklijk gezin te getuigen. Amsterdam, 31 Jan. Het hoofdbestuur van „De Princevlag" wekt de bevolking van Nederland en van de overzeesche gewesten met klem op, het dragen van oranje en het uitgestoken houden van de vlag algemeen voort te zetten tot en met Zaterdag 5 Februari. Op plaatsen waar de feestviering later plaats vindt, vlagge men tot en met dien dag. (Van onzen specialen verslaggever). Baarn, 31 Januari. De spanning is voorbij! De in simpele woorden gemelde bood schap van het paleis heeft haar in luttele tellen weggevaagd. Het commando: „Aandacht militaire autoriteiten 51 schoten" heeft geklon ken en werd overgebracht naar de groene weide, even buiten Baarn, waar de vier vuurmonden evenwijdig gericht in de alarmstelling stonden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 5