Rechtszaken Alkmaarsche Politierechter HEERHUGOWAARD WARMENHUIZEN HENSBROEK BIROEK OP LANGENDIJK NIEUWE NIEDORP OUDKARSPEL HEERHUGOWAARD NOORDSCHARWOUDE RUSTENBURG DERDE BLAD. Zitting van Maandag 31 Jan. Vóór de Maandagsche zitting Alkmaarschen Politierechter van den aanving, na wijdde de politierechter, Mr. Ledeboer, een paar eenvoudige woorden aan de geboorte van een Prinses. De rechtbank verheugt zich, evenals het geheele Nederlandsche volk, ten zeerste over de geboorte van een Prinses, aldus Mr. Ledeboer. „Op dit oogen blik zien wij met eerbiedige dankbaarheid en met vertrouwen op naar God!" De politierechter deelde nog mede, dat de zitting van de meervoudige strafkamer niet zou doorgaan, in verband met den tionalen feestdag. De rol, welke de rechter af te maken kreeg, bood dezen middag weinig interes sants; het gros werd uitgemaakt door be- leedigings- en mishandelingszaakjes van on benullig of van minder fraai allooi. Van belang was de aangehouden zaak te gen den Egmondschen visscher Jan D., die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het als werklooze onjuist opgeven van gezins inkomsten. De verdediger, Mr. A. Prins, vestigde bij de vorige behandeling in de maand November de aandacht op het feit, dat de door de werkloozen in te vullen for muiieren alleen dan als bewijs van fraude kunnen dienen, wanneer dit door een offi cieel besluit van burgemeester en wethou ders vooraf bepaald is. Dit was in Egmond aan Zee, zooals in vele andere gemeenten, niet gebeurd. Als getuige werd nu nog gehoord Mr. Spit, gemeente-secretaris van Egmond aan Zee, die bevestigde, dat 'een dergelijk be sluit door B. en W. niet was genomen en dat het gemeentebestuur ook nu nog geen der gelijk besluit had genomen, omdat het eerstt de uitspraak in deze zaak wilde afwachten De rechter becritiseerde deze houding van het gemeentebestuur. Hij sprak zelfs van traineeren eener belangrijke kwestie, waardoor allerlei moeilijkheden konden ont staan. De officier achtte nu het bewijs van het verdachte ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Mr. Prins sloot zich hierbi aan. De rechter ging met den eisch accoord en sprak den Egmonder vrij. Een tientje los gefantaseerd, De Amsterdamsche diamantbewerker Sa- lomon K. had met den Enkhuizer vischhan- delaar A. Lub meerdere keeren zaken ge daan tot beider tevredenheid. Op 12 Octo ber zat de Amsterdammer evenwel min of meer verlegen om een paar dubbeltjes en hij bedacht toen een waarlijk fantastisch verhaal over een veetentoonstelling in Hoorn, waar L. een stand zou kunnen huren tegen een zeker bedrag. K. bood alle mede werking aan voor het transport van de visch en de diverse benoodigdheden, maar vroeg, toen L. gretig op het verhaal inging, een tientje voorschot op de standhuur, welk voorschot werd verleend. Het bedrog kwam natuurlijk uit en zoo kon Salomon thans als poenitentie door den officier 3 maanden gevangenisstraf tegen zich hooren eischen. Salomon vroeg een voorwaardelijke ver oordeeling, omdat hij nooit wat had gedaan. De schade zou hij zoo spoedig mogelijk ver goeden. De rechter veroordeelde hem tot veertien dagen brommen op staatskosten. 270 verduisterd De Heldersche koopman Johannes W. A. was evenals de meeste verdachten van dezen middag; het zat 'm blijkbaar in de Oranjevreugde niet verschenen. Dit was evenwel geen beletsel voor de behandeling van zijn geval, hetwelk bestond in een ver duistering van 270, welk bedrag A. van den Amsterdammer G. Langendijk als han- delsgeld had ontvangen en dat hij doodge woon in zijn zak had gestoken en niet voor het beoogde doel had gebruikt. De officier vorderde tegen den Heldenaar, die nog in een voorwaardelijke veroordee ling loopt", vier maanden gevangenisstraf, waartoe de rechter hem meteen veroor deelde. Minderwaardig gedoe. Een van de laatsten die terecht stonden, was de Egmond aan Zeeër Klaas Zw., die in den nacht van 28 op 29 November jJ. met een drietal vrienden en het vijftienjarig meisje, Maria H., ergens bijeen was en bij die gelegenheid het meisje een theekop vol klare jenever had laten drinken, waar oor het kind bijna onmiddellijk dronken werd. Verdachte erkende het feit. Hu had voor twee gulden jenever gehaald en voor allen, dus ook voor het meisje ingeschonken, het meisje nog maar een kind was, ha ij niet zoo gauw gezien. Nadat het meisje, dat thans in een in e naat is, de noodige mededeelingen had ge daan en nog eenige getuigen waren gehoor o.a. de slijter J. C. Roothart, die vertelde, dal het kopje een inhoud had van 150 c.c.m., een hoeveelheid, ruimschoots voldoende om een niet-alcoholist en dus zeker het meisje dronken te maken, eischte de officier, 'e gewaagde van een verregaande lumm achtigheid bij verdachte en zijn kornuiten en die de aandacht vestigde op de groote gevaren aan dergelijke praktijken verbon den, zes weken gevangenisstraf. Verdachte vond het wel wat erg veel; hij was ondoordacht te werk gegaan. Rechter: schandelijk ben je te werk ge gaan! Vonnis: 14 dagen gevangenisstraf. Maandagmiddag vergaderde de ge meenteraad. De voorzitter opende met een toepasse lijke rede, die door de aanwezigen staande werd aangehoord. Hierna werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Aan het Comité tot oprichting en in standhouding eener R.K. school voor voorbereidend lager onderwijs in de pa rochie van de H. Familie te Heerhugo- ward, werd subsidie voor 1938 verleend, n.L 3 per leerling tot een maximum van 150 per jaar. B. en W. stelden voor ten behoeve van het belastingjaar 1938/39 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. Aldus besloten. Veldwachtersverordening, Verder stelde het college voor de woning bewoond door den gemeente-veldwachter aan te wijzen als verplichte ambtswoning In verbar.d met de hooge kosten, die aan de verbouwing van deze woning verbonden zijn, achten B. en W. het gewenscht, dezen maatregel te nemen. Aldus goedgekeurd. De opheffing der zekerheidstelling van den gemeente-ïontvanger wacht op nadere regelen, welke bij Kon. Besluit gesteld zullen worden; de zekerheid van den ad ministrateur van het G. E. B. zal opgeheven worden, zoodra de contracten met de Fraude-Risico-Onderlinge gesloten zijn. Voorschot exploitatievergoeding bijzondere scholen. Besloten werd aan diverse school besturen voorschotten te verleenen. Onder verwijzing naar het prae-advies met ontwerp-besluit stellen B. en W. voor te bepalen, dat, om voldoende lager onder wijs in een genoegzaam aantal scholen voor openbaar onderwijs in de gemeente Heerhugowaard te geven, de instandhou ding van een openbare lagere school in het Noordelijk gedeelte der gemeente gevor derd wordt. De heer Dekkers dankte B. en W. voor het uitgebrachte prae-advies. Het is in derdaad van groot belang dat deze school behouden blijft. In verband met een ingekomen verzoek van de Vereeniging ingevolge de Land arbeiderswet om een voorschot van 3490 ten behoeve van het uitgeven van een plaatsje voor A. Loos. Werd besloten het gevraagde voorschot te verleenen. Electriciteitsvoorziening, B. en W. stelde voor, tot kabellegging in den Middenweg nabij den Hasselaarsweg over te gaan en op den hoek van den Hasselarsweg een edelsteenverlichtings paal met dubbel armatuur te plaatsen. De voorzitter deelde mee, dat men zich eerst nog wel met de provincie in verbin ding zal stellen om als de P. E. N. het be drijf overneemt, de gemeente hier geen nadeel zal lijden. B. en W. stelden voor de wedde van den 3en ambtenaar ter secretarie te brengen op 990 tot 1100 met vier jaarlijksche ver hoogingen van 50 en dienovereenkomstig de bezoldigingsverordening te wijzigen. De heer Ruiter, die aangesteld is tot chef van de afdeeling Maatschappelijke steun, heeft hierdoor een grooter verant woordelijkheid en uitgebreider werkzaam heden gekregen, waarmede zijn salaris niet in overeenstemming is. Aldus werd besloten. B. en W. stellen voor hun college te machtigen om over te gaan- tot slooping van de aanbouw van het tehuis voor ouden van dagen, welke vroeger als badinrichting gebezigd werd. Aldus besloten. Na sluiting werd ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis de feestwijn geschonken en bleven de raadsleden nog eenigen tijd gezellig bijeen. ELECTRICITEITSVOORZIENING WIERINGERMEER. Toen de dorpen in de Wieringermeer in 1932 gereed kwamen, zijn deze onmiddel lijk van electriciteit en leidingwater voor zien, waarvoor de provinciale Noordhol- landsche bedrijven werden ingeschakeld. Waar het hier aanvankelijk een onren dabel gebied betrof, bleef het rijk tegen over de provincie aansprakelijk voor een exploitatietekort. Wat de waterleiding betreft is dit tekort door voortgezette be bouwing inmiddels in een overschot om gezet, terwijl ook de verliezen op de elec triciteitsvoorziening in de dorpen tot een minimum zijn teruggeloopen. Naarmate de bebouwing aan de buitenwegen toenam, deed zich de behoefte aan leidingwater sterk gevoelen, vooral in die gedeelten van den polder, waar goed bronwater niet kon worden aangeboord. Met financieele mede werking van rijk en provincie kon de wa- terleidingaan-leg ook in de buitenwegen in het afgeloopen jaar worden verzekerd. Een belangrijk deel is reeds van een buizennet voorzien, waarop aansluiting mogelijk is tegen normale tarieven, welke ook in het overige verzorgingsgebied van het provinciaal waterleidingbedrijf van Noordholland gelden. Eenzelfde behoefte trad op ten aanzien van electrische energie, zoowel voor licht als voor kracht. De belangrijke kapitaals uitgaven, welke aar.- de stroomvoorziening verbonden waren en de onzekerheid om trent de te verwachten afname van elec trische energie, maakten het bezwaarlijk en rentabiliteitsberekening op te zetten, waarvan met eenige waarschijnlijkheid mocht worden verwacht, dat zij de prac- tische werkelijkheid zou benaderen. Na moeizame onderhardelingen tusschen de directie van het P. E. N. en de directie van de Wieringermeer is thans overeenstem ming bereikt omtrent de basis waarop de electriciteitsvoorziening practisch te ver wezenlijken is. Het rijk zal in de aanleg- kosten met een belangrijk bedrag partici- peeren, terwijl de provincie naast een deel der aanlegkosten het exploitatierisico op zich neemt. De stroomvoorziening zal geschieden met een eenfasig kabelnet met een distributie spanning van pl.m. 3909 volt, ter lengte van ongeveer 249 K.M., terwijl bij elk ge bouw of groep van gebouwen transforma tie plaats vindt in 229 dan wel 380 volt. De electriciteitsvoorziening in de Wie ringermeer vormt een welkom object voor werkverschaffing en dit is ook een van de redenen, welke mede op de beslissing om daartoe over te gaan-, van invloed zijn ge weest. Binnen enkele maanden zullen de wer ken aanvangen, zoodat op het einde van dit jaar reeds het grootste deel van het bewoonde gebied in- de Wieringermeer over electrische energie zal kunnen beschikken. De tarieven zullen aansluiten aan. die, welke ook elders in. het door het P. E. N. verzorgde gebied gelden. Met deze beslissing is wederom een be langrijke stap gedaan in de richting van verdere vervolmaking van de outillage van de Wieringermeer, welke door de boerenkolonisten met groote voldoening wordt begroet. Veefonds, Maandagavond hield bovengenoemd fonds zijn jaarvergadering in het lokaal van den heer Morsch. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek dat was ontvangen 9.34.92 en uitgegeven 884.24, een batig saldo dus van 50.68. Het vorig jaar was in kas 571.72, terwijl het kassaldo op het oogenblik 632.40 bedraagt. De klassen der koeien werden als volgt vastgesteld: A 2.50 B 225 C 200 gulden. Voor de pinken A 120 B 105, 90 gulden, voor de kalven werd een dubbeltje per maand betaald vanaf 1 Aug Het bestuur werd machtiging verleend de klassen naar goeddunken te verhoogen of te verlagen. De heer Q. Jonker werd met algemeene stemmen als bestuurslid herko zen. Bij de rondvraag vroeg de heer S. v. Wonderen of koeien die aan tongblaar ster ven ook uitbetaald worden daar dit volgens het reglement niet zoo is. Na eenige be sprekingen werd besloten dat vee wat aan mond- en klauwzeer sterft uit te betalen, en dit niet onder besmettelijke ziekte te re kenen. Hierna sluiting. Polderbestuur, Het bestuur van den Polder en Banne Hensbroek kwam Maandag in openbare ver gadering bijeen in de polderkamer ten ge meentehuize. De voorzitter, de heer Jb, Groot Jr., heette allen hartelijk welkom. Aangaande de notulen zeide de heer C. Bas, dat hij heeft vernomen, dat de firma de Jager uit Heiloo bereid is te onderhande len, over de vuilnisstortplaats. De heer H. de Vries deelde mede, dat de polder Obdam genegen is de helft in de kosten bij te dragen in het beharden van het pad naar de sluis. De voorzitter antwoordde, dat het werk inmiddels is gebeurd en dat Obdam de re kening zal worden aangeboden. Verder, dat de dijk naar Rustenburg ook onderhanden is genomen, zoodat alles op het oogenblik prima in orde is. Dan kwam aan de orde het eenige agendapunt, n.L een schrijven van den Provincialen Waterstaat aangaande het maken van een nieuwe brug over de ring vaart met bijkomende werken. Ook zeide de voorzitter, moet de medewerking worden verkregen van den polder Heerhugowaard en het Hoogheemraadschap. De brug zal ongeveer 12 M. worden omge legd, zoodat zij precies op de plaats komt waar nu de losplaats met steiger is. Ook de steiger beneden komt in het gedrang en zal moeten worden omgelegd. Er zal een nieu we sloot moeten worden gegraven, door het land van T. Insing heen, daar de bestaande sloot dicht moet voor het maken van een nieuw gedeelte weg, met oprit naar de nieuw te bouwen brug. Alles zal door de provincie worden uitgevoerd, zonder dat het den polder een cent behoeft te kosten. Slechts zal eenigen tijd het verkeer te wa ter moeten worden stilgelegd, maar als dat in den tijd gebeurt, dat de groenten-aanvoer niet zoo groot meer is, zal dit geen bezwaar zijn. Men besloot met algemeene stemmen het verzoek toe te staan. Na bezichtiging der teekening was men echter van gedach ten, dat de oploop van beneden naar boven te smal is aangegeven op 1 meter. Men zag dit gaarne op 2 meter. De secretaris zal dan het besluit aan den Provincialen Waterstaat mededeelen. Het geheele werk zal ongeveer 8 maanden duren. Het verkeer door Hensbroek zal door deze verbetering nog belangrijk toenemen. Bij de rondvraag stelde de heer H. de Vries de vraag of het niet noodig is om voor den mo len nog een stel nieuwe kammen te maken. De voorzitter antwoordde, dat er al een stel reserve-kammen is. Bestuursvergadering Langendijker Groenten veiling. Maandagmiddag kwam het bestuur in vergadering bijeen in het betaalkantoor, on der leiding van burgemeester Schelhaas, die in zijn opening de blijde gebeurtenis der ge boorte eener Prinses van Oranje memo reerde. Gememoreerd werd verder het 50-jarig bestaan der veiling in 1937 en de verschil lende producten passeerden de revue. Meegedeeeld werd, dat over de maand December is geveild voor een bedrag van 121.388.62, waarvan voor Broek op Lan gendijk 24.429.83, Koedijk 20.032.92, Sint Pancras 10.089.30, Sint Pancras-Zuid 2400.72, Heerhugowaard 5.947.60, Heer hugowaard L.T.B. 24.041.14, Zuidschar- woude 10.909.30, Zuidscharwoude L.T.B. 2.355.45, Hensbroek 1139.83, Schermeer t 2907.71, Oterleek f 2380.21, Ursem 223.75, de Rijp L.T.B. f 8761.20, de Rijp en O. 5013.50, Schermerhorn 386.05, di versen 370.10. Naar aanleiding eener vraag van den heer Smit te Heerhugowaard werd meegedeeld, dat in verband met het niet verstrekken van steun op de vroege gele kool vanaf Juli23 Aug. 1937, de oorzaak daarin gele gen is, dat de middelprijs de kostprijs heeft benaderd. Evenzoo was zulks het geval tot eind October. De omzet heeft over 1937 bedragen 1.341.263.28, hetwelk over 1936 heeft be dragen 1.162.904.97. Tot het stellen van vragen op tuinbouw gebied wordt eiken Zaterdag van 1012 uur zitting gehouden in het betaalkantoor door den rijkstuinbouw-consulent. Verzocht werd verder voor 7 Febr. a.s. opgave te verstrekken der inventarisatie stapelproducten. Goedgevonden werd een bedrag van f 20 beschikbaar te stellen voor den kring cor respondenten Plantenziektenkundigen dienst. Besloten werd een zilveren medaille be schikbaar te stellen voor de bloembollen tentoonstelling welke gehouden zal worden van 1118 Febr. 1938 in het Krelagehuis te Haarlem. Een klacht van den heer Bas te Heerhu gowaard werd ongegrond bevonden. Voor de algemeene vergadering van het Centraal bureau werd een voorstel door het bestuur ingediend voor de heffing van de vroege aardappelen van 50 te verlagen op 30, mede daardoor dat deze belasting te zwaar drukt op de bedrijven, temeer nog wanneer men misgewas heeft. De heer Visser te Koedijk sprak den wensch uit een voorstel in te dienen, dat er aardappelen vallen onder de tuinbouw- steunwet, zoodat deze weer worden uitbe taald tot den kostprijs, plus de heffing. Het bestuur heeft in deze een voorstel waarin wordt aangedrongen de ophoudprij- zen te verhoogen met 30 cent per 100 K.G. Een derde voorstel van het bestuur is. dat over het tijdperk van 1631 Juli de ga rantie-prijs der vroegere aardappelen wordt gegarandeerd en dat daarvan mededeeling wordt gedaan aan de tuinders, zoodat ook mede ten voordeele der regeering de markt niet overvoerd worde. De heer Visser te Koedijk bepleitte veran dering in de registratie in de bedrijven, daar de regeling van 1933 in den loop der jaren aanleiding heeft gegeven tot onbillijkheden. Spr. zag gaarne een progressieve omzetting per H.A. Deze aangelegenheid zal nader onder de oogen worden gezien. De heer Koning te Hensbroek vroeg o.a. of er al iets bekend is aangaande de resul taten van proeven met nieuwe soorten vroege aardappelen. Dat zal nader onderzocht worden. De heer Hoogland te Sint Pancras be pleitte de instelling eener verkoop-centrale. De voorzitter wilde deze aangelegenheden binnenkamers bespreken in het Centraal Bureau der veilingen. De heer Wagenaar (Koophandel) wees er op dat de importeur in het buitenland meer van den winst profiteert dan de exporteur. De secretaris merkte nog op, dat onregel matigheden in deze door de groenten- en fruitcentrale zeer nauwkeurig worden na gegaan. Betreffende de subsidie koolduiven-bestrij- ding zal nog nader overleg worden gepleegd met den heer Herwijnen. Hierna sluiting. zeer Wederom diefstal van kippen. In den nacht van Maandag op Dins dag zijn ten nadeele van den landbouwer Kuit te Terdiek 49 kippen ontvreemd. Het is te wenschen, dat de daders worden ge pakt, want op deze wijze wordt het houden van kippen in deze gemeente een riskant bedrijf. Volksonderwijs. Het besluit van Volksonderwijs om de kleuterscholen appart te beheeren, bracht met zich mee, dat hiernaar een bestuur moest worden gekozen uit de commissie van beheer. De functies werden als 't volgt ver deeld: voorzitter de heer C. Voogt, secreta resse mevr. MienesBenit, penningmeester de heer A Bakker en verder mevr. Wage naarKooy en mevr. DeutekomWit. Een voordrachtavond. Op verzoek van de Coöp. Graanrnalerij de Goede Verwachting te Heerhugowaard, werd Maandag een voordrachtavond gege ven, opgeluisterd met film door het Land bouwkundig Bureau van de N.V. Vereenigde Kalimaatschappij te Amsterdam. De voorzitter, de heer A. Schrooder, open de de bijeenkomst met een felicitatie aan wijl de cellen inkrompen en soms geheel bij elkaar trokken, waardoor de zoogenaamde parapluievorm ontstond. Bij witte klaver echter was het verschijnsel van ziekte, dat er allemaal witte stippen op het blad kwa men. Na de pauze werd een film vertoond van de mijnen en fabrieken waar kali gewon nen en gefabriceerd wordt Tot slot nog een teekenfilmpje, genaamd „Het Bietenoproer", wat nog al de lachspie ren in beweging bracht. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer P. Blauw vroeg, wat de gunstig ste tijd was voor kalibemesting op gras land. De beste tijd is thans, daar meestal de kali te laat wordt uitgestrooid en de be- noodigde hoeveelheid is plm. 400 K.G. 40 pCt. per H.A. op gras- en hooiland. Met vorst uitstrooien is beslist af te keu ren doordat het zoutpercentage in de hoo- gere lagen te hoog wordt. Voor uitvloeien hoeft men niet bang te zijn, daar dit bijna niet voorkomt. Wanneer plm. 6000 K.G. hooi per H.A. wordt geteeld, moet dit aangevuld worden met kali, anders wordt er roofbouw gepleegd. De heer A. Blauw vroeg welke hoeveelhe den kali toegevoegd moeten worden wan neer 15.000 L. gier per H.A. wordt gegeven. Het antwoord was 2 tot 2t£ baal, welke door de gier kon worden vermengd. De heer P. Smit vroeg naar de voordee- len van zwavelzure kali. Dit wordt uitslui tend gebruikt in de overzeesche gewesten, daar de vrachtkosten hier een voorname factor zijn, dit product wordt veel op tabaks plantages gebruikt. De voorzitter sloot hierna de bijeenkomst. Onderling Hulpbetoon. Maandagavond hield de vereeniging Onderling Hulpbetoon haar alg. jaarverga dering in het lokaal van den heer L. Hop. De heer J. Kuiper opende de vergadering met woorden van welkom en herdacht de overleden bestuursleden, de heeren P. Smit en J. Heeman. Hierdoor is het bestuur wel eenigszins gewijzigd. De adviseursbenoe ming achtte het bestuur wel wat overbodig, aangezien het aantal personen, dat daarvoor in aanmerking komt (de donateurs) zeer gering is. In het jaarverslag van den heer D. Kan sen werden de overleden bestuursleden, de heeren J. Heeman en P. Smit, herdacht. Het aantal leden is teruggeloopen met 12, tot 210. Het verslag werd aldus vastgesteld. De rekening van den penningmeester, den heer K. van Dijk, gaf aan, dat ontvangen was f 2415.44, uitgegeven 2369.83, het kas saldo alzoo 45.61. De reserve welke per 1 Januari 1937 3603 bedroeg, is teruggeloo pen met 55.32 tot 3548.64. Aan ziekengeld is uitgekeerd 1672.29; wat betreft de heele leden in 61 gevallen, aan 54 leden, 245 uitkeeringen met totaal 1219 ziektedagen. Halve leden: 22 gevallen, aan 16 leden 89 uitkeeringen, van 465 ziektedagen. De penningmeester werd gedechargeerd. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren A. de Geus, P. A. en D. Bruin Jbz. her kozen met 41 en 43 stemmen. Zij namen hun benoeming aan. De bode was door het bestuur herbenoemd. Het bodeloon werd vervolgens vastgesteld op hetzelfde salaris als verleden jaar. Op voorstel van het bestuur werd de uit- keering op hetzelfde bedrag vastgesteld, n.L 7.50 voor heele leden en 3.90 voor halve leden. In de tweede dertien weken wordt aan de heele leden ook 3.90 per week uitgekeerd. De vertegenwoordiger van Oudkarspel, de heer G. IJff, dankte voor de ontvangen uitnoodiging. In verband met zijn verhuizing naar Oudkarspel zou voorz. eigenlijk moeten be danken. Het bestuur wilde hem echter gaarne behouden. De leden stemden met dit voorstel in, zoo dat de heer Kuiper voorzitter blijft. Uitvoering voor den Bond voor Staats pensionneering. Zondag hield de afd. van den bond voor Staatspensionneering haar jaarL propagan- da-avond in café Kok, met medew. van Daan Pool en Tommy Bouwman. De voor zitter, de heer D. Aaij, opende met een kort woord deze bijeenkomst en gaf het woord aan den heer Boskamp, secretaris van de federatie Alkmaar, die in zijn rede liet uit komen, dat propaganda nog steeds noodig is om het zoo zeer begeerde Staatspensioen te verkrijgen, daar bij de verkiezingen Staatspensioen steeds op het programma staat, maar als de heeren eenmaal achter de groene tafel zitten wordt er aan de zorgen der ouden van dagen niet meer gedacht. Met een opwekking, om toch allemaal lid te het Koninklijk Huis, waarna hij het woord worden van den Bond, besloot de spreker zijn rede. Hierna waren het Daan Pool en Tommy Bouwman die het publiek bezig hielden. Het wordt voor Daan Pool elk jaar moei lijker om een programma naar den zin van het publiek samen te stellen, daar hij al twintig jaar in Rustenburg komt. Maar het programma dat de beide artis- ten hebben afgewerkt, viel ook nu weer bij het publiek in den smaak, wat wel het applaus bewees dat ze na afloop in ontvangst hadden te nemen. De avond werd verder besloten met een gezellig bal, waar iedereen bleef, daar zorg de Jan v. d. Brink wel voor, die oude wal sen en polka's ten gehoore bracht. aan den heer Balk gaf. Overgaande tot het praatje met een plaatje toonde spreker aan de hand van verschillende lantaarnplaatjes de groote verschillen tusschen planten op gronden met een volledige bemesting en op gronden welke aan kaligebrek leden en met succes, want de verschillen waren duidelijk te zien. Hierna een film van de overal in ons land verspreide kaliproefvelden, welke op zeer duidelijke wijze het kaligebruik propa geerde. Er zijn verschillende soorten kali, n.1. kali 20 pCt., kali 40 pCt., patent kali en zwavel zure kali. Spr. achtte de 2 eerste soorten voor den tuinbouw niet zoo geschikt we gens zijn gloorgehalte, mits vroeg uitge zaaid, n.L voor Kerstmis. Spr. was er voor de kwaliteit der gewas sen op de eerste plaats te stellen en de kwan titeit op de 2e plaats. Ook werd aanbevo len gemalen kainiet te gebruiken bij de be strijding van onkruid in uien en gladiolen. Duidelijk toonde hij de zieke en gezonde planten welke hoofdzakelijk door kaligebrek ontstonden. De zieke planten toonden alle bruine ran den en diepe nerven aan de bladeren, ter ST. PANCRAS (Januari), Geboren: Herman Theodoor, z. v. Theodor Post en Wilhelmina Beens. Hil- brand, z. v. Jacob ten Wolde en Hilligje Haveman. Klaas, z. v. Pieter Koedijk en Geertje Duif. G e h u w d: Hendrik Boskamp en Antje Biersteker. Overled en: Leendert Kouwen, echtg. van Geertje Biersteker. Jan de Vries, echtg. v. Aafje Ruys.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9