DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nu de Nationale Feestdag voorbij is. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 28 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 3 Februari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Heel Nederland heeft feest gevierd. De plechtigheid in het Parlement. Bij ons in den Haag, nu het afgeloopen is. De minister-president over de jonge prinses. Het eerste motorschip Prinses Beatrix. Het feest in onze omgeving. Op Soestdijk alles zeer goed. A De Nationale feesten zijn voorbij. Overal in den lande heeft men Dins dag het feest gevierd ter eere van de geboorte van prinses Beatrix. Of eigen lijk kunnen wij beter zeggen, dat er twee dagen gefeest is. Twee volle dagen en twee lange nachten. Men heeft kunnen lezen, dat het Maan dagmorgen zoo alles bij tooverslag veran derde. Om 9 uur was er nog niets, dat op een bijzonderen dag wees, om ruim tien uur was alles veranderd, totaal veranderd. Dat eerste uur na de geboorte van prinses Beatrix is merkwaardig geweest. Misschien heeft men een minuut noodig gehad, om te realiseeren wat er eigenlijk gebeurd was. Maar toen wist men het ook en plotseling was Nederland in een roes gekomen. Twee dagen duurde het feest. Twee dagen heeft Nederland gehost, gedanst, gezongen en gedronken ter eere van Oranje! Het zijn onvergetelijke dagen geworden. Daarnaast zijn er tal van plechtige oogen- blikken geweest. Wij denken aan de kerk diensten, die een zeer bizonder karakter hadden; wij denken aan de speciale zittin gen van gerechtshoven en dergelijke instel lingen, wij denken aan officieele redevoe ringen van den gouverneur-generaal in Ne- derlandsch-Indië en van onzen minister president Colijn. En tenslotte was er na het allergrootste moment van Maandagmorgen 9.57 een twee de moment, dat aller aandacht trok en waarop iedereen wachtte: de officieele ge boorte-aangifte van de jonge prinses. Haar naam is Beatrix Wilhelmina Arm gard! In het Parlement. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, hebben de voorzitters der beide Kamers gistermiddag bij den aanvang der zitting redevoeringen uitgesproken ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix. Onze parlementaire verslaggever schrijft daar vandaar het volgende over: In> den Senaat waren vele leden, evenals de ministers, in een donker costuum ver schenen, hetzij een zwart colbert of jacquet, op den linkerrever waarvan de meester (de socialisten behoorden niet daartoe) een oranje strikje of -roset droe gen. Nadat de griffier, mr. de Block, had voorgelezen de officieele mededeeling van de Koningin aan den Ministerraad, van de geboorte eener Prinses, waaraan, was toe gevoegd het verzoek daarmee de beide Kamers in kennis te stellen, verhief de voorzitter, mr. W.L. baron de Vos van Steenwyk, zich van zijn zetel en hield hij de rede die wij gisteren reeds publiceerden. Ieder hoorde staande deze woorden aan. Hoera's en applaus volgden op de rede, welke, evenals die van. min. Colijn, welke, gelijk we later pas vernamen, door de N. C. R. V. werd uitgezonden. Voor op de tafel van den voorzitter en voor de plaats van den minister-president achter de re- regeeringstafel moeten microfoons hebben gelegen. Die zijn dan zoo weinig opvallend geweest, dat zij van de hoogte uit vrijwel niet te onderscheiden waren van ar.dere voorwerpen, welke gewoonlijk op die plaatsen worden aangetroffen, zooals tin nen inktkokers, wetboeken en paperassen. Draden waren in het geheel niet te be speuren; die waren blijkbaar heel handig verborgen onder het dikke karpet, dat den vloer geheel bedekt. Namens de raadslieden van de Kroon sloot de voorzitter van den Raad van Ministers zich van harte aan bij de door den voorzitter gesproken woorden. r. Colijn zeide verder: „Met heel het Nederlandsche volk, dat hier en in de overzeesche gewesten met door liefde gewekte spanning uitzag naar de lang verwachte blijde mare, verheug ook het Kabinet zich over de weldaad aan het Vorstenhuis bewezen, nu aan het Prin selijk paar een dochter geboren werd. Niet minder deelt het Kabinet in e blijdschap van het Nederlandsche vo over de bestendiging van de hoop en van het vooruitzicht op een ongestoord behoud van den band, die Nederland en Oranje heeft saamgesnoerd. Ons aller gedachten vertoefden de laat ste paar weken rond Soestdijk; veler bede °ro bijstand in de moeilijke uren is ten hemel opgeklommen. In de innige dank baarheid, die thans het hart van het volk vervult, deelt ook het Kabinet, dat mede uiting geeft aan de bede, dat God ons Nederlandsche volk wil blijven zegenen ook in zijn nationaal Koningshuis. Op deze rede volgde eveneens applaus. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten een telegram van gelukwensch aan H. M. de Koningin te richten, voor welk doel een commissie van redactie in de af- deelingen werd benoemd, waarin zitting kregen de heeren Kolff (c.h.), Drooglee- ver Fortuyn (lib.), van Sasse van IJsselt (r.k.), van Lanschot (r.k.) en van Embden (v.d.) Rede mr. van Schaik. Een uur later, om half drie, kwam de Tweede Kamer bijeen, alleen voor deze bij zondere gelegenheid bijeengeroepen. De opkomst der leden was zeer groot; minister van Boeijen, die voor het debat in de Eerste Kamer was achtergebleven, ontbrak nu achter de regeeringstafel, evenals minister Romme. Mr. van. Schaik, de voorzitter, sprak een langere rede uit dan zijn collega aan de overzijde van het Binnenhof, waarbij wij eveneens verwijzen naar ons vorig num mer. Minister Colijn sloot zich in dezelfde bewoordingen als in de Eerste Kamer bij de redevoering van mr. van Schaik aan. Hartelijk applaus weerklonk na beide toe spraken. Op des voorzitters voorstel werd beslo ten om een brief van gelukwensch aan de Koningin en aan het Prinselijk Paar te zenden. (Van een specialen correspondent.) In deze laatste brief, aan Haagsche in drukken van het groote feest gewijd, wilde ik gaarne enkele korte en losse impressies opschrijven die deze dagen op my gemaakt hebben. De hoofdindruk is héél pleizierig: de menschen waren uitgelaten van vroolijk- heid en het mooiste is, de indruk werd ge vestigd dat men wist waarom men vroolijk was, dat men zich er terdege van bewust was hoe belangrijk het voor Nederland is dat de dynastie der Oranjes zich voortzet. Met allerlei menschen heb ik een praatje gemaakt, voorzoover dat althans in alle luidruchtigheid mogelijk was, en steeds weer was het de echte, welbewuste Oranje liefde die de grondslag der vroolijkheid bleek te zijn. Het is van groote waarde, dat ik dit mag constateeren. Het is deze dagen zoo dikwijls: Oranje en Nederland zijn ten zeerste aan elkaar verknocht. In allerlei toonaarden is het gezegd en op allerlei wij zen is het herhaald. Iets wat veelvuldig ge zegd wordt, behoeft nog niet waar te zijn. Maar dit is wel waar en dit is. zeker: het Nederl: ndsche volk in al zijn geledingen is in wezen vurig koningsgezind. Op den middag van den Nationalen Feest dag had ik het genoegen de demonstratie van de jeugd, georganiseerd door het Nationaal Jongeren Verbond, mede te maken. Dat was zulk een genoegen om dat deze uiting zoo voortreffelijk georgani seerd was; omdat de plaats-vsn-handeling, het altijd-meoie en altijd-indrukwekkende Binnenhof er zulk een imposante achter grond voor vormde; omdat de toespraken, die er gehouden zijn zoo, buiten alle gemeen plaatsen om, hartelijk en eenvoudig klon ken en natuurlijk in de eerste plaats omdat het afleggen van de gelofte door eenige duizenden jongens en meisjes, zoo bijzonder plechtig en indrukwekkend was: door de massaliteit der jonge stemmen, maar óók di or de mooie, innige bewoordingen waarin deze belofte-van-trouw aan Oranje vervat was. Het N.J.V. heeft hiermede een wat men noemt: uitstekende beurt gemaakt en wie 's avonds door de stampvolle straten zich worstelend indrukken wilde opdoen van wat daar allemaal geschiedde, wie een beetje dieper dan de oppervlakte wilde dringen, kon het slechts betreuren dat de jeugd daar, blijkbaar geen voorbeeld kon nemen aan de jeugd die op het Binnenhof op zoo veel waardiger en stemmiger wijze uiting aan haar vreugde had gegeven. Schrijver dezer pretentielooze regels is waarlijk geen kniesoor of iemand die de zon niet in het water kan zien schijnen, maar eerlijk dient hij toch te zeggen, dat hij van die uitgelaten jongens en meisjes op den avond van den Nationalen Feestdag geen prettigen indruk heeft gekregen. Maandag by het bekend worden van de blijde geboorte was alles zoo frisch en zoo spontaan bij de juichende jeugd, maar Dins dagavond was het anders; toen was het trouwens, naar 't mij leek, een andere jeugd. Meer wat wij plegen te noemen: „op geschoten" jeugd. En die leverde eerder één triest gezicht dan een aardigen aanblik. Die jeugd ,die zeker niet tot de beste behoort (ik maar haar daar geen verwijt van, want zelf is zij daaraan onschuldig) is in haar .„vroolijkheid" altijd erg armzalig en triest- van-zouteloosheid. Die jeugd bestaat uit de knapen wier hoogste vreugde het is op on ridderlijke wijze meisjes te plagen en uit meisjes, die niet anders weten te doen en te zeggen dan gichelgillen slaken en „jóh, doe- niessoo-eng" te zeggen. Het mag, juist nu, juist nu er alle reden is met groote voldoe ning op deze dagen terug te zien wel eens gezeg worden dat deze jeugd (en die vormt een groot percentage van iedere stads jeugd) met baar vreugde geen raad weet, dat zij die niet weet te uiten en dat het zoo goed en zoo waarlijk-nuttig zijn zou, wanneer er eens iets zou kunnen geschieden, om deze hope des vaderlands een beetje houding, 'n weinig noblesse en een andere manier van feestvieren te geven. Het is heelemaal niet de bedoeling van deze eenvoudige correspondentie-uit-de- Residentie zware paedagogiek te bedrijven, doch het mag toch wel eens gezegd worden, dat de instanties die zich tot taak gesteld hebben de volksvreugde hier in den Haag te organisecren aan dit deel van hun taak wei nig of niet gedaan hebben. Behalve de (mislukte) ballonopstijging is er eigenlijk georganiseerd weinig te doen geweest, véél te weinig voor een dag waarop de spontane volksvreugde zoozeer gerechtvaardigd was. Waarom was er zoo weinig muziek op straat behalve dan van „artisten", waarvan het meerendeel eigen lijk niet anders dan bedelaars genoemd mag worden. Wanneer den geheelen dag een tiental muziek-corpsen in alle richtingen de stad doorkruist hadden, dan ware de volks vreugde althans in juiste, rhythmische en opwekkende wijze in die banen geleid, waarin wij haar zoo gaarne hadden zien leiden. En hoeveel goeds zoo bedacht ik tel kens weer valt er nog op het gebied van den volkszang te verrichten! Nu waren het steeds weer dezelfde „liederen", die langs de straten en in de overvolle koffiehuizen galmden. Van „Wij zijn niet bang" af, via „van je helo-hola-houdt er den moed maar in", tot het overmoedige, „wy gaan nog niet naar huis", toe. Neen, wij hebben allerminst de pretentie door deze constateeringen veel goeds te be reiken, en niet de illusie dat dit alles in een nabije toekomst ander zal worden, maar wij wilden het in deze correspondentie toch wel even zeggen. Omdat wij de minder goede dingen toch óók constateeren moeten, wan neer wij ons tot taak gesteld hebben een juist beeld te geven van de stemming-op- Prinsesjesdag in Den Haag. Doch overigens: het is een vroolijk, ge zellig en druk feest geweest. Tien duizenden en nóg eens tien duizenden Hagenaars wa ren op het feestpad en daarbij hebben zich duizenden niet-Hagenaars gevoegd. De stad is tot diep in den nacht van Dinsdag op Woensdag vol geweest. In de meeste oafé's wam om 2 uur in den morgen nog geen plaatsje te krijgen en om middernacht ston den nog overal lange rijen menschen ge duldig te wachten om binnen gelaten te worden. Het zou een goede illustratie van de drukte zijn, wanneer wij eens de cijfers voorgelegde kregen: hoeveel bier en ranja en oranjebitter er gedronken is: hoeveel broodjes vleesch de vele zaken-op-dit-gebied die hier in den Haag bestaan den feestvier ders „in den maag gesplitst" hebben. Hoe veel feest-wandelstokken, oranje-mutsen, oranje-lintjes er verkocht, zijn en bijvoor beeld óók: hoeveel auto's er geparkeerd hebben, hoeveel gerookte palingen, ad vocaatjes, warme worstjes en flesschen champagne er gedronken zijn. Want: van 't pilsje tot de knallende, schuimende flesch, van het armetierig- magere palinkje tot de weelderige caviaar, van het oranje-strikje van een stuiver tot de oranje orchidée, van het proeflokaal ,,'t Vosje" tot het Hotel des Indes alle lagen der Haagsche bevolking hebben aan het Prinsesse-feest deelgenomen, tot de „Litteraire of Witte Sociëteit" in de wande ling kortweg: de Witte genoemd het bol werk van Haagsche degelijkheid en echte (of vermeende!) exclusiviteit hadden voor deze gelegenheid ook de dames der heeren toegang. En daar alleen reeds was plaats voor zeshonderd soupers besproken. Er is gedanst en gegeten en gezongen, zooals er veral gedanst en gegeten en gezongen is. Zoowel in de weelderigste restaurants als onder den blooten hemel zoowel in de be- hagelijke warmte onzer weelderige uit gaansgelegenheden als in de snerpende, wintersche koude, geaccentueerd door een stormachtigen wind, waarmede sprokkel maand heeft ingezet. Den dag, „after the day before", Woens dag hebben de troepen van het Haagsche garnizoen een lange marsch door de stal gemaakt, waarvoor de belangstelling groot was. Langs den marschroute stonden de men schen al een uur te voren geduldig, man netje aan mannetje te wachten op het steeds- bloeiende schouwspel van duizenden in de maat-stampende voeten, van veldgrys en hoevengeklots. Maar dan was het toch al weer afgeloopen, behalve dat Scheveningen nog wat nagefeest heeft. „Menig moe man" om met Gorter en zijn onvergelijkelijk-schoone „Mei" te spre ken zal echter op kantoor of werkplaats nog niet de ware goesting in den arbeid ge vonden hebben en wanneer ik professor- Methorst-van-de-statistiek was, dan zou ik willen weten hoeveel aspirientjes er geslikt zijn deze Woensdag. De etalages van som mige winkels zagen er een beetje ge ruïneerd uit van alles wat er op den groo- ten feestdag is verorberd en verkocht. Hier en daar hingen nog serpentines in een wintersch-kale boom en zij die zich dat veroorloven konden, bleven een uurtje (of een half dagje, langer dan gewoonlijk toe ven in Morpheus armen. Den Haag heeft een drukte gezien en een gejuich gehoord die waar het mij voor komt zelfs de dagen van vorstelijke ver loving in het prinselijk huwelijk hebben overtroffen. Nu gij dit leest is de stad en zijn de men schen weer in hun gewonen doen. Al denken sommigen dan alreeds aan den feestelijken uittocht van het prinsesje Beatrix in de re sidentie harer voorzaten. In zijn rede, gisteravond in de Groote Kerk te Rotterdam gehouden voor de gerefor meerde jeugd, ter herdenking van den band tusschen Oranje en het Nederlandsche volk, heeft dr. H. Colijn, de minister-president, o.m. het volgende gezegd: „En nu moet ik tot iets intiems over gaan. Ik heb gehoord, dat veie moeders in Nederland jaloersch op mij zijn ge weest, omdat ik gisteren het voorrecht heb gehad, zelf de jonge prinses te mo gen zien. En ik moet u zeggen: Zij zag er prachtig uit! Iedere jonge moeder in ons land zou trotsch op haar zyn. De minister-president vermeldde tevens, dat hij niet alleen van zooveel landgenoo- ten in het buitenland, doch ook van zooveel vreemden uit het buitenland telegrammen van gelukwensch had ontvangen. En hij ge waagde van het merkwaardige feit, dat zoo veel buitenlandsche bladen zich wekenlang in Baarri hebben laten vertegenwoordigen en hun medewerkers niet terugriepen, voor dat het geboortebericht kon worden geseind. Naar wij vernemen, is met toestemming van prins Bernhard de motorboot van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, welke in de haven van Ruhrort de Nederlandsche schipperskinderen, die aldaar de Oranje Nassau-school Prins Bernhard van het On derwijsfonds bezoeken, van boord der Ne derlandsche schepen haalt en hen weer aan boord terugbrengt, verdoopt in prinses Bea trix. Uit de vorige nummers van de Alk- maarsche Courant is wel duidelijk ge bleken hoezeer onze omgeving heeft meegeleefd met de «blijde gebeurtenis te Soestdijk. Het is verheugend te mogen consta teeren, dat de jeugd ruim haar aandeel heeft gehad in de feestviering. Daar naast zijn de avondfeesten speciaal voor de ouderen geweest. Jong en oud heeft zyn Oranje-dagen gehad; jong en oud heeft zich dezer dagen nader bij Oranje gevoeld. Dat is de eindconclusie, welke wy kunnen trekken. Besluiten wij dan deze feestelijk heden met de enkele nog nagekomen berichten. De feesten in Egmond aan Zee. Woensdag heeft Egmond aan Zee zijn Oranjefeest gevierd. Het begon 's morgens met een zanghulde der schoolkinderen vóór het raadhuis. Geestdriftig zongen de kin deren oyder leiding van den heer Bosschaart eenige vaderlandsche liederen en daarna het speciaal gecomponeerde feestlied met het aardige refrein: „Kindje, Kindje, daar in Soestdijk" „Met U is Uw Huis en heel Nederland rijk". Burgemeester Eyma dankte de kinderen voor hun zanghulde en memoreerde, hoe dezer dagen weer bleek, dat de radio een band legt tusschen Indië en het moeder land, terwijl nu de geboorte van prinses PIRITUS THEELICHTJE Vecbruik: slechts één vijfde cent per uur Baarn, 3 Februari. - Naar wij vernemen, is dr. de Groot heden zeer tevreden over den toestand van prinses Juliana. Ook prinses Beatrix maakt het zeer goed. Beatrix een nieuwen band knoopt tusschen Nederland en Oranje. Hierna trokken de kinderen met muziek voorop naar de Prins Hendrik Stichting. Na de zanghulde sprak directeur van den Ber^ een treffend woord tot de kleinen, die hij bedankte, dat zij bij de oude menschen had den willen zingen. Hij wees erop, dat Ne derland een regeering heeft, waar het bui tenland jaloersch op is en hoopte, dat de kinderen, als zij eens oud waren, nog de mooie herinnering aan dezen nationalen feestdag zouden bewaren. Aan alle kinderen werd door de stichting een versnapering aangeboden, waarna zij in optocht door het dorp trokken. Om 2 uur trad in De Vergulde Valk de goochelaar Moretti voor de kinderen op, die hen den geheelen middag op vlotte wijze wist bezig te houden. Alle kinderen werden onthaald en kregen een feestkoek met foto van het prinselijk paar mee naar huis. Om 7 uur trok een fakkeloptocht met mu ziek door het dorp, na afloop waarvan het fanfarecorps Eensgezindheid nog eenigen tijd concerteerde voor het feestelijk ver lichte raadhuis. Hoewel de jeugd daar zyn danslust reeds botvierde, bleek daarna ook het Oranjebal in De Vergulde Valk nog vol doende aantrekkingskracht te bezitten. Het was er zoo vol, dat er niemand meer bij kon en tot laat in den nacht vierden daar de danslustigen het slot van het Oranjefeest, dat klonk als een klok. Egmond aan den Hoef. In de oude dorpskom heerschte een gezel lige sfeer. Geen extra-versieringen behoef den te worden aangebracht, daar het antieke en oude van den Slotweg reeds kleur en stemming genoeg in zich herbergt. Temid den van de oude fundamenten van 't Slot op den Hoef wapperde kleurig onze nationale driekleur. Des avonds waren de leden van het Oranje-comité met hun dames in een gezellig samenzijn bijeen in het café van den heer Modderman, alwaar het duo van NordeSmal de echte stemming er tot laat in den avond wist in te houden. Egmondbinnen. Gisteravond, 1 Februari, heeft Egmond de blijde gebeurtenis gevierd. Het fanfarecorps „Eensgezindheid' trok spelend door het derp. Daarna trok men zich bij de muziek in de café's terug. Opmeer-Spanbroek. De nationale feestdag is hier ook alge meen gevierd, 's Morgens op school werden de kinderen getracteerd en kregen een her- inneringskaart mee. Vrijwel zonder uit zondering woei van ieders huis de natio nale driekleur. In café Konijn werd vroolijk gedanst en heerschte een ware feestvreugde, terwijl de ouderen zich in café „De Vier Eenen" bezig hielden met de kolfsport. Oranjefeest te Schagerbrug. Ook in Schagerbrug heeft men den na tionalen feestdag op waardige wijze ge vierd. Van vele huizen wapperde de vlag, terwijl vooral de kinderen hun vreugde niet onder stoelen en banken staken. Ter eere van het jonge prinsesje werden Dinsdag middag verschillende kinderwedstrijden ge houden in het gymnastieklokaal der o.l. school, waarbij versnaperingen niet werden vergeten. Hedenavond zullen de ouderen feestvie ren in de zaal van „Het Wapen van de Zijpe", waarbij diverse plaatselijke vereeni- gingen medewerking zullen verleenen. Schoolfeest te Limmen. Woensdagmiddag is het Oranje-feest ge houden in het St. Maartengebouw voor de kinderen der beide scholen. De kinderen werden rijkelijk getracteerd. Een gooche laar liet veel van zyn kunsten zien, wat bij de kinderen groote bewondering opwekte. Voorts werden de kinderen bezig gehou den met verschillende spelen. De burge meester en hoofden spraken de kinderen toe. Het was voor de kinderen een mooie middag. Heerhugowaard en Oranje. Van vele huizen wapperden de driekleur, op een enkele uitzondering na was alle arbeid gestaakt. De schoolkinderen werden getracteerd op chocolademelk, oranjekoe met toepasselijke versiering en eenige sym-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1