LUCHTBESCHERMING Agenda SPAANDER'S SNIT, DAT ZIT. Stock Opel onderdeelen de N.V. Nassau Garage. De herdenking in Indiê. De rijkezenders doen hun plicht De reactie in het buitenland. Merkwaardige geboortedata. Cadeautje van de zee. ItVËiPt EERSTE BLAD. bolische chocolade-reepen. Des middags had een zanghulde plaats voor de ambtswoning van den burgemeester, bestaande uit eenige volwassenen en eenige schoolkinderen van het No .rdeinde onder leiding van den heer Groenland. Des avonds werd de tradi- tioneele Oranjeboom verbrand. Vermeldingswaard is nog, dat de pastorie naast de Ned. herv. kerk aldaar geheel was omlijnd met kleurige lampjes, hetgeen in derdaad een schitterend effect maakte. En hiermede waren ook deze goedgeslaag de Oranje-feesten beëindigd. Feesten in Obdam. Zood. j de Koninklijke geboorte bekend werd, stak men algemeen de vlag uit. Een ruter verkondgde, dat er denzelfden dag feest gevierd zou worden, 's Avonds was er een fakkeloptocht, die ondanks den storm- achtigen wind goed geslaagd mag heeten. De deelname bestond uit ongeveer 100 per sonen. Hierna hield de voorzitter van de Koninginnedagvereeniging, de heer H. P. de Wijs, vanaf het bordes van het gemeente huis een rede tot de inwoners, die in groote getale waren opgekomen. Vanaf dezelfde plaats kreeg vervolgens burgemeester De Boer gelegenheid een rede uit te spreken over de beteekenis van het Huis van Oranje voor het Nederlandsche volk, waarop ge- aamenlijk het Wilhelmus en het „Wiens Neerland bloed" gezongen werden. Op het terrein bij de veiling kon men het afsteken van het vuurwerk in oogenschouw nemen. Dinsdag was het de beurt aan de kinde ren. Onder de vroo'4jke tonen van het plaat selijke fanfarecorps „Muzieklust" trokken zij in optocht door het dorp onder de oogen van zeer vele ouderen en ouders. Vervol gens werden zij toegesproken door de heeren De Wijs en den burgemeester. In de bij- rondere school namen daarna de kinderen plaats, waar ze getracteerd werden op oranje-appels, beschuit met muisjes, eier koek, etc. en ze een herinneringsplaat van dezen heugelijken dag mee naar huis kre gen. De rede door dr. Colijn op den nationalen feestdag uitgesproken, evenals diens rede en die van den voorzitter der Eerste Kamer, heden gehouden, zijn door de rijkszenders te Kootwijk „PVC" op golflengte 13.6 meter, ,.PCK" op 16.3 meter ook naar de overzee- sche gebiedsdeelen uitgezonden. In Indië vond als gewoonlijk heruitzen ding plaats over de Nimrozenders en de zen ders der plaatselijke omroepvereenigingen. Enkele minuten na de uitzending kwam uit Indië reeds bericht, dat de ontvangst al daar uitstekend was geweest. Geneve en prinses Beatrix. De Tribune de Geneve spreekt vanavond de hoop uit, dat het kantonnale parlement van Geneve aan prinses Beatrix het eere burgerschap zal verleenen op grond van de eeuwenoude betrekkingen die tusschen het Huis van Oranje en Geneve hebben be staan. Volgens de Tribune de Geneve zou prinses Juliana door haar huwelijk met prins Bernhard dit eereburgerschap hebben verloren, zoodat op het oogenblik koningin Wilhelmina de eenige van het Nederland sche vorstenhuis is, die eereburgeres van Geneve is. Het blad hoopt, dat de toekenning van het eereburgerschap aan prinses Beatrix den band tusschen Geneve en de Nederlandsche dynastie zal bevestigen. In afwachting van het eventueel indienen van een voorstel in dezen zin heeft de regeering van het kanton Geneve aan den Zwitserschen gezant te 's Gravenhage verzocht de gelukwenschen van Geneve aan de ouders van prinses Beatrix te willen overbrengen. Zuid-Afrikaansche gelukwensch De deelnemers aan de vierde Dietsche stu diereis hebben een telegram van geluk wensch met onderstaanden inhoud' aan de prinselijke ouders gezonden: Die Suid-Afrikaanse studente, lede van die Afrikaans nasionale studentebond, deel nemers aan die vierde Dietsche studiereis Suid-AfrikaNederland wens u baie geluk met voorspoedige geboorte van Prinses Beatrix. Gelukwenschen gouverneur-generaal Belgische Congo. De gouverneur-generaal van den Belgi schen Congo heeft den Nederlandschen con sul te Leopoldville ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix den volgenden gelukwensch doen toekomen: Uit naam van den Belgischen Congo en ook uit mijn eigen naam verzoek ik u de koninklijke familie mijn oprechte geluk wenschen aan te bieden ter gelegenheid van de gelukkige geboorte. Aneta meldt uit Malang: De hoofdagent van de veldpolitie, de heer Van Ling, wiens oudste dochter geboren is op 30 April 1935, den verjaardag van prin ses Juliana, is thans verblijd met een twee de dochter, die merkwaardig genoeg het levenslicht zag op 31 Januari 1938, dus op denzelfden datum, waarop prinses Beatrix is geboren. Alkmaar, Donderdag. Zie zoo, zei een onzer redactieleden, met een zucht van verlichting, dat is weer achter den rug. De spanning is gebroken, de vlag gen zijn ingehaald, de feestklanken zijn ver storven en alles is weer normaal geworden, Hij vergat zijn eigen stem, die nog alles behalve normaal was en door het juichen en schreeuwen, alsmede door het nachtbraken een min of meer gebarsten klank had gekre gen. Maar, er loopen dezer dagen meer men- schen met een dergelijke stem rond en dat is heelemaal geen schande, omdat het 't dui delijkste bewijs is, dat men hier met de meest enthousiaste Oranje-klanten te doen beeft. De feestdagen zijn achter den rug en in vele, zeer vele woningen is de heer des hui zes gisteravond eens extra vroeg naar bed gegaan om het tekort aan nachtrust zoo spoedig mogelijk weer in te halen. Vast staat, dat Alkmaar op waardige wijze feest heeft gevierd. Er is veel gesproken, veel gezongen, veel gejuicht, veel gedanst en veel gesprongen, en er is maar sporadisch in onze straten een feestganger aangetroffen die alleen maar wist dat het feest was, maar niet waarom hy het eigenlijk vierde. Eén van de meest markante toevallighe den is voor de bewoners van onze kuststrook het onderwerp van den dag geweest. Er was een prinsesje geboren, dat was na tuurlijk de groote gebeurtenis nummero één, maar daarnaast was er iets anders, dat in alle kustplaatsjes van Callantsoog tot Wijk aan Zee, en vooral in de Egmonden het be langrijkste onderwerp van aller gesprekken is geworden. De zee, de rustelooze, ondoorgrondelijke, de zee die beuken kan op schepen die ze met man en muis doet verdwijnen, diezelfde grillige zee heeft voor een extra-verrassing gezorgd. Een stevige, koude Noord-Wester dreef het woelige water tot vervaarlijke golven bijeen, golven, die in wolken van schuim in eindelooze rijen naar het strand rolden. Schepen worstelden voor een behouden doortocht naar veilige haven en hier en daar stormde het water op den duinrand af en sloeg met een enkelen klap groote stukken van onze natuurlijke waterkeering. De eindelooze strijd tusschen water en land, die altijd weer door het water wordt verloren omdat de mensch ijlings herstelt en versterkt wat het water in woede gegrepen en vernield heeft. Daar stonden de Egmonders met de kra gen van hun jekkers en jassen omhoog en met de handen diep in de zakken en zij ke ken naar het woelige water. Een prinsesje geboren, een Oranje-zonne tje, dat "niet schijnen wou en een zee die een woedenden aanval deed op het land waar juist in deze vreugdevolle dagen een feestelijke stemming zou moeten heerschen. Egmond en de Zee. Er zijn meer van dje dagen geweest, dat het water met mokerslagen op de kust beuk te en de Egmonders deuren en luiken gren delden om den loeienden wind buiten te sluiten. Maar dan zwierven er uren ver over het strand van die donkere figuren, die zich juist in den storm verheugden omdat de zee, de onberekenbare, haar kleine gaven op het zand distribueerde. Dan dwaalden zij over het strand en kwamen met een volle mand op den rug en met volgeladen armen, moei zaam door het mulle zand stappend wéér huiswaarts. Met natte planken, met balken en kisten, met hout, dat groen zag van het wier om dat het wekenlang ergens in zee had gedre ven. En nu.... Nu gaf de zee iets anders. Er was een prinsesje geboren en, hoe drei gend de zee er ook uitzag, zij was in een vriendelijke stemming voor die Noordhol landers, die hun geheele leven aan den rand van land en water hebben geleefd. Daar kwam wat aandrijven, een cadeau tje van de zee, een feestgave, waarvoor niets betaald zou moeten worden. Daar zag men op Prinsesje's geboortedag een vat drijven, dat naar later zou blijken niet minder dan 600 liter ouden Algier- schen wijn bevatte. Laat men zich een oogenblik de verbazing en de stemming van de Egmonders inden ken. Daar gaf de zee een feestelijke bijdrage, geen planken, geen leege kisten, maar een ongeschonden vat met den fijnsten Afrikaan- schen wijn. Men vertelde, daj het van een wrak kwam, van een schip, dat voor vijf-en-vijftig jaren ergens in de nabijheid van onze kust is gezonken. Het deed er niet toe als het vat maar on doordringbaar voor water was gebleven. Het was wel goed, dat de zee het juist tot dezen dag bewaard had, omdat wijn niet slechter smaakt als hij oud wordt, maar juist van jaar tot jaar van betere kwaliteit zal blijken. Daar kwam een cadeautje van de zee, en wie zou het krijgen? De zee, de onberekenbare, dreef het vat naar Egmond-Binnen, maar toen men het halen zou, bleek het weer onder Bergen te liggen. En voordat men het daar kon weghalen nam de zee het weer mee en deponeerde het ergens onder Egmond aan Zee. „Het was voor onze gemeente", schreef onze correspondent uit die plaats, maar die van Egmond-Binnen achterhaalde zijn be richt en verkondigde, dat niemand anders dan de Egmond-Binnennaren rechten op dit feest-vat konden doen gelden. Wij zullen die onderlinge geschillen hier niet verder bespreken. Die zal men in de Egmonden zelf wel uitvechten en anders zijn er nog autoriteiten, die precies kunnen uitmaken voor wie het vat en voor wie de wijn is. Maarhet bleef niet bij dit vat. Er kwamen er meer. Er kwamen er, die de sporen droegen jarenlang in het water te hebben gelegen en die met mosselen be- Goede gaskleding is niet beschik baar, daar nog geen materiaal, dat aan de te stellen eisen voldoet, ge vonden is. (Uit 't rapport van de ..Oorlogsgassen- commissie" der Ned. Chemische Vereniging). Werkelijke luchtbescherming Dat is strijd tegen elke oorlog I groeid waren alsof de zee, in een allergulste bui, de visschersbevolking wilde beduiden, dat mosselen en oude wijn tesamen een kos telijk feestgerecht kunnen vormen. Er dreven nog meer vaten en ze werden gedistribueerd over het Noorden en het Zui den. In Egmond-Binnen werden gister twee va ten op het strand geworpen, één gemerkt met den naam „Rouen" en één met de naam „Oran", vaten van respectievelijk 600 en 200 liter. Er dreven er nog twee in zee die terwijl wij dit schrijven juist ge borgen zijn, vaten van 600 liter elk, het merk „Oran". Er spoelen vaten met wijn aan in Cam perduin en in Wijk aan Zee. Er zijn er thans 6 vaten Algiersche wijn in Egmond aan Zee aangedreven en ter afwisseling is er nu een vat rum aangespoeld. Algiersche wijn en ter afwisseling rum! Ziet in gedachten die Egmonders met door weer en wind vergroefde gezichten naar die vaten staren, welke de zee gratis en franco op het strand deponeert. Er kunnen planken en palen worden bij eengeraapt en geen strandvonder zal er zich druk over maken. Maar wanneer er vaten met honderden liters wijn aanspoelen, die moeilijk onge merkt opgevangen en ergens verstopt kun nen worden, dan is de strandvonder officieel in actie en dan wordt het geschenk van de zee, naar voorschrift van wet en verorde ning, op een wagen naar het raadhuis gere den om daar ergens te worden opgeslagen. Totdat de dag aanbreekt dat er een open bare verkooning ten bate van Staat of ge meente wordt gehouden. Zou er bij zooveel wijn, b'j •""weel rum en bij een zoo blijde gebeurtenis als er juist in ons land heeft plaats gevonden, geen mo gelijkheid zün, dat er een enkel vaatje we willen niet eens spreken van een vat niet naar het raadhuis ging. maar op an d-re wijze werd „geborgen?" We weten niet of en hoe het mogeliik zou zijn, maar we gunnen al die Eemonders, die in kou en storm uren lang naar zoo'n dob berend vat hebben gekeken, van ganscher hert» een verwsrmenden dronk op de ge zondheid van het jonge prinsesje. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Verbannen (dram.); hoofdrollen Zarah Leander, Willy Birgel, Hilde von Stolz, Viktor Staal e.a. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Heerscher (dram.); hoofdrol Emil Jannings. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, eerste hoofdnum mer Je moet maar boffen (klucht); hoofd rollen Watt en Half Watt; tweede hoofd nummer Hoogspanning, levensgevaarlijk (sens.); hoofdrol Pat O'Brien. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 3 Februari. 7.30 uur, Harmonie, uitvoering chr. gymn. vereen. O.D.I.S. BELASTINGFRAUDES TE SCHAGEN. Het onderzoek, dat te Schagen door den rijksaccountantsdienst, in samenwerking met de rijks veld wacht, wordt ingesteld in zake de reeds gemelde malversaties, waar voor de oud-wethouder S. in voorarrest zit, leveren ook voor anderen bezwarende fei ten op. Zoo is tegen den heer B., een winkelier te Schagen, het vermoeden gerezen van valsch- heid in geschrifte bij belastingaangifte. Het gaat hier om een bedrag van 15.000, ge pleegd over een tijdsverloop van tien jaren. In verband met de zaak S. is tegen den heer A. S. te Schagen rechtsingang ver leend, op grond van meineed bij de aangifte voor de successie-belasting. Zeer uitvoerig wordt ook stil gestaan bij den toestand in het middenstandsbedrijf terwijl aan het slot van het verslag de Wet van den Sisten December 1937 (Stbl. no 639x) is opgenomen, waarbij aan deze Ka mer het geheele gebied van den Wieringer- meerpolder (20.000 H.A.) is toegewezen. BOEFJE. Dat „Boefje" van Brusse een tooneelstuk is dat in verloop van jaren niet veroudert en nog altijd groote belangstelling trekt, is gisteravond weer bij de zooveelste voorstel ling in 't Gulden Vlies bewezen. Een uitverkochte zaal heeft de spelers toegejuicht en aan Annie van Ees werden bloemen en een kaasje aangeboden. Een succesvolle uitvoering die zeker nog wel eens herhaald zal worden. Woensdag zal in 't Gulden Vlies de 250e voorstelling van „De Vrek" van Molière worden gegeven met Jan Musch in de hoofd rol. DE POGING TOT MOORD TE WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen, van de gruwelijke daad is de verdachte Woensdagmiddag naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Woensdagavond had hü nog geen bekentenis afgelegd. Door de politie is in beslag genomen zijn colbert jasje, zulks voor een oriierzoek naar bloed vlekken. Het vreemde van het geval is, dat het zakmes van verdachte zoek is, alsmede zijn witte zakdoek. Het is te hopen, dat het de politie moge gelukken den juisten dader van deze gruweldaad te vinden. Zü die licht kunnen verschaffen in deze zaak, worden uitge- noodigd zich tot de politie van Warmen- huizen te wenden, die gaarne van alle bijzonderheden op de hoogte gesteld wenscht te worden, opdat de schuldige zijn straf niet zal ontgaan. De toestand van het slachtoffer is gelukkig vooruitgaande. EEN ONGELUK MET DOODELUKEN AFLOOP. De 83-jarige verpleegde uit de Prins Hen drikstichting E. A. Meijer, die naar het dorp was geweest om feest te vieren ter gelegen heid van de geboorte van prinses Beatrix, kwam gisternamiddag omstreeks 6 uur in de Stichting terug. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig te val len, dat hü met het hoofd tegen een muur tje viel en daarna in den vüver terecht kwam. Er staat daarin hoogstens 40 c.M. water, zoodat het gevaar van verdrinken niet groot is. Desniettegenstaande bleek de man zoodanig verwond hü had een wond van ongeveer 10 c.M. aan het hoofd dat hü zich zelf niet redden kon. Men haalde hem er uit en bracht hem over naar de zie- ken-afdeeling. De dokter werd onmiddellük gewaarschuwd, maar er was weinig hoop den ouden man in het leven te houden. Na enkele uren is hü ten gevolge van de hem overkomen ongevallen in de stichting overleden. JONGEN TE HEERHUGOWAARD VERDWENEN. Te Heerhugowaard is sinds 1 Februari spoorloos verdwenen de 16-jarige bakkers knecht Jacob Besseling, die bü zün broer inwoonde. Het signalement van den verdwenen jongen luidt: lang 1.60 M., rond-blozend gelaat, krullend haar. Hü was gekleed in grijze overjas, droeg sportkousen en lage, zwarte schoenen. In een achtergelaten briefje deelde B. mede, dat hü wenschte te gaan varen. Door de politie is opsporing, ook via de radio, verzocht. PROF. W. J. LUTJEHARMS NAAR ZUID-AFRIKA VERTROKKEN. Cornelders Scheepvaartmij., de hoofdagen te voor Nederland van de Wilhelmsen-lyn te Oslo, deelt ons mede, dat hedennamiddag met de „Thermopylae" van deze Ujn uit Rot terdam naar Zuid-Afrika prof. W. J. Lütje- harms en echtgenoote zün vertrokken. De heer Lütjeharms, onze oud-stadgenoot, is, zooals men weet, onlangs benoemd tot hoogleeraar in de biologie aan de universi teit te Bloemfontein. FAILLISSEMENTEN. Heden zün de volgende faillissementen uitgesproken: 1. Trüntje Schoutsen, wed. van S. Rood Dz.. zonder beroep, te Bovenkarspe'. Mr. Fruin rechter-commissaris mr. Schol ten curator. 2. R. Pronk, aannemer te Zwaagdük (gem. Wognum). Mr. Ledeboer rechter-commissa ris, mr. Buiskool curator. FILM LIJKVERBRANDING. De Arbeidersvereniging voor Lijkver branding zal Maandag 7 Februari te 8 uur in café Central alhier een geluidsfilm vertoe nen. Er is toegang voor personen boven 18 jaar. UITVOERING OJM.S. De gewone jaarlüksche uitvoering door de chr. gymnastiekvereeniging O.D.I.S. zal he denavond plaats vinden in de Harmonie. BURGERS TAARTEN. Banketbakker Burger heeft de op 31 Jan. geboren baby's geteld en de diverse vaders en moeders met een heerlüke taart verblüd. Het aantal is hem nog al meegevallen, maar het had ook anders kunnen zün. In allen gevalle een alleraardigste ver rassing, vooral voor degenen die de taarten ontvangen hebben. ANTIEKHANDEL VERPLAATST. Gister is de Rover's antiekhandel, hier vóór in de Boterstraat, nu in de Houttil, no. 68„ geopend. De winkel, waarin U een groote collectie antieke meubelen en por selein, koperen en tinnen voorwerpen, Delftsch aardewerk enz., vindt, is een be zoek overwaard. Behalve den ruimen winkel, in oud-Hollandschen stül gehouden, vindt U boven nog een toonkamer, even eens in dien styl. Twee ouderwetsche schouwen verhoogen nog dit cachet. VEEVERZEKERINGSFONDS. Algemeene vergadering. Gistermiddag had in het café Central de algemeene vergadering plaats van het hier bestaande veeverzekeringsfonds, welke door een elftal heeren werd bügewoond. De voorzitter, de heer D. J. Go vers opende met een woord van welkom, waar- bü hü ook getuigde van aanhankelijkheid aan het koniklük huis en zün vreugde uit- sprak over de vorstelüke geboorte te Soestdük, ten aanzien waarvan hü de hoop uitsprak, dat de jonge prinses voorspoedig mag opgroeien. Deze woorden werden door de aanwezi- gen staande aangehoord en zü betuigde» er hun instemming mee. De notulen der vorige vergadering wer. den door den secretaris, den heer j. Swaag, voorgelezen en daarna onveran.' derd goedgekeurd. Namens de financieele commissie bracht de heer M o r s c h rapport uit over het on derzoek van boeken en kas van den secr.. penningmeester. Alles was uitstekend in orde bevonden, zoodat tot goedkeuring werd geadviseerd. Aldus werd besloten onder dankzegging aan den heer Swaag en den heer N. Schermerhorn (administrateur). Aan het jaarverslag van den heer Swaag ontleenen wü: Het ledental steeg met elf k f 5. In 1937 werden ingeschreven: 4263 koeien h f 2; 52 3; 6 1.50; 6 1: 28 a 4 en 126 „Deterdingen" 1 (aan deze laatslen was voor het fon ts geenerlei risico verbonden). Het totaal aantal inschrijvin gen was 3 minder dan in 1936. Tien stuks vee werden geheel afgekeurd, waarvan enkele werden gesteriliseerd. De verkoop van ge steriliseerd vleesch, vet en huiden bracht 378.85 op. In totaal waren de ontvangsten 13790.78 en de uitgaven 10003.37, roodst het batig saldo bedroeg 3787.41 (tegen 4043.47 over 1936. De afwikkeling van de zaken, het fonds betreffende, haddtei een regelmatig kalm verloop. De premie "pvoranèwi. Het bestuur stelde voor om de premie vast te stellen als volgt: 2 voor leden, 3 voor niet-leden, f 4 voor Amsterdam, 1.50 en 1 voor pinken; half' geld voor koeien die worden afgevoerd (alles net als verle den jaar). Op de vraag waarom Amsterdam zooveel hooger was, zette de voorzitter uitvoe rig uiteen, dat de Amsterdamsche koeien altüd geld hebben gekost en 'de premie dus niet verlaagd kan worden. Hiertegen werd door den heer Hekket opgemerkt, dat de risico voor Zaandam voör S 2 toch veel grooter is dan voor Amster dam. De voorzitter erkende dit; het is dan ook het plan van het bestuur, om machti ging te vragen tot verhooging van de premie voor Zaandam, zoodra het dit noodig vindt De heer Hekket zou ten aanzien van Amsterdam eenzelfde besluit willen, d.w.z. de premie ook voor de hoofdstad stellen op 2, totdat zou blüken, dat dit te weinig is. Tegenwoordig levert Amsterdam toch niet te veel risico. De voorzitter was het hiermee slechte gedeeltelijk eens en merkte op, dat voor an dere slachtveefondsen (te Purmerend en Schagen) voor de Amsterdamsche koeien toch nog altüd 5 moet worden betaald. De administrateur vond het fonds geld voor Amsterdam ad 4 zeker niet overdreven. Ten aanzien van Zaandam liet spr. een waarschuwing hooren. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van het bestuur, inclusief de hou ding ten aanzien van Zaandam, goedge keurd. Best u u rsverkiezing» Periodiek aftredend waren de heeren G. de Jong en J. Bruyn. Beiden werden herko zen met algemeene stemmen en namen deze herbenoeming weder aan. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. OPENING SLAGERSVAKCURSUS. Woensdag had in café De Graanhandel de opening plaats van den „Slagersvafc* cursus" voor het behalen van het vesti- gir.gsdiploma", ingevolge de vestigingswet. Te half drie werd de byeenkomst door den heer J. Blaauboer geopend, die all$& hartelijk welkom heette en er zich over verheugde, dat bijna alle cursisten aan wezig waren. Spr. deed deze opening nté| groot genoegen, daar het hier betreft fl®1 inluiden van een nieuwe periode in ons slagersvak, waarvan naar spr. zeide r- wy hopen, dat een betere bestaansmoge lijkheid voor ons bedryf zal worder ge boren. De heer Cuiper, secretaris van de Ned. Slagershond en voorzitter van Eerste Nederl. Slagersvakschool te Utree w die straks den cursus zal openen, zal de be doeling daarvan en de strekking van vestigingswet nader uiteen zetten. SP» heette vervolgens welkom de Kamer v Koophandel, het instituut waar de toe- delsregister steeds meer geraadpleegd wor- I komstige slager veel mee zal hebben ut den, blykt uit het groote aantal van 93.429 staan en die met het departement verstrekte inlichtingen. De bladzyden 23— economische zaken de adviezen zal mo® geven een uitvoerig beeld van de verstrekken voor de vestiging. Spn hoop*^ KAMER VAN KOOPHANDEL. Het jaarverslag over 1937 reeds verschenen. Reeds thans is verschenen het jaarverslag over 1937 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier. Uit de beschrüving van de diverse bedryfstakken blijkt, dat, al vielen er hier en daar vooral in het eerste halfjaar onmiskenbare teekenen van opleving te constateeren, de economische toestand in het district der Kamer in meenig opzicht nog zorgen baart. Bü 't doorbladeren van dit ruim honderd bladzüden tellend werkje treffen wü aller eerst de volledige nieuwjaarsrede aan en vervolgens tal van gegevens inzake de verrichtingen van het Handelsregister (waaruit o.m. blykt, dat het aantal inge schreven zaken og 1 Jan. 1938 bedroeg 11.991. Hoezeer dc gegevens van het Han- 33 uu geven ecu uibvuexig ueeiu vtui at i vw* g werkzaamheden der Kamer, gevolgd dooi dat dit altijd naar recht en billü'kh€ia geschieden. Voorla heette hy welkom pe een overzicht der financiën, waaruit wy aanstippen, dat de rekening en verantwoor ding over 1936 sluit met een bedrag van ruim 26 mille in ontvangsten en uitgaven. Daarna lezen wü beschouwingen over we gen- en kanalenaanleg en een belangwek kend artikel (met grafieken) over den handel in zuivelproducten. Ook worden vele bladzyden gewijd aan den handel in grove tuinbouwproducten, bloembollen, vis- schery, schapenhoudery, vreemdelingen verkeer en tal van andere bedryfstakken. drie Middens tandsvereenigingen nü. Hanze, de Christelü'ke en De Neutr Ook onder deze vereenigingen zyn gioepen die aanstonds met de vestig"_g eischen zullen hebben te maken. noemde de bakkers en de kruidenier^ De Voorts werden welkom gcheeten leeraren van dezen cursus, de heeren. Wit. de vakleeraar, de heer Voorthuy directeur van het gemeente-f''1"1 n' die de lessen zal geven in „veekennis

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2