VIM ^Buitenland !BUme*tiaud JeuilletoH VERSCHRIKKING Begrooting Binnenl. Zaken. Behandeling in de Eerste Kamer. Spanning om v. Blomberg. Nachtelijke consulten in de Wilheimstrasse. U krijgt het dubbele en U betaalt minder reinigt alles Uit het Amerikaanach door V HERMAN ANTONSEN. TWEEDE BLAD. Parlement. Begrootingswerk voortgézet. De Senaat ging na de plechtige inlei ding met zijn gewone werkzaamheden voort. Zonder discussie en z. h. s. werden eers+ een paar weinig beteekende wetsont- werpjes afgedaan en ook het wetsontwerp betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen en hoedanigheden van uit gevoerde voortbrengselen van het land bouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbe drijf. En daarna was de begrooting van Bin- menlandsche Zaken voor 1938 aan de orde. Het gistermiddag gevoerde debat, waar aan de heeren Fleskens (r.k.), Vijlbrief (s.d.), Kropman (r.k.) en Droogleever Fortuyn (lib.) deelnamen, bewoog zich hoofdzakelijk om de financieele verhou ding tusschën het Rijk en de gemeenten en, in verband daarmede, om de zware lasten, die op de gemeenten drukken uit hoofde van de weikloozenzorg De heer Vijlbrief had het in het bij zonder over de beperking, welke de re geering aan de gemeenten ten aanzien van de salarieering van het gemeentepersoneel oplegt en over de eigenaardige en soms onbillijke gevolgen welke e.e.a. in de prac- tyk heeft; een klein verschil ten gunste van het genoemde personeel in vergelij king met het rijkspersoneel wordt reeds als een „exces" aangemerkt en dat leidt er toe dat slecht betaalde gioepen, zooals ver pleegsters en leerling-verpleegsters, zoo langzamerhand als „keukenmeiden" wor den betaald. De andere heeren brachten ook de ge meentelijke autonomie in het geding en drongen erop aan, dat deze minister haar spoedig zou herstellen. De minister acht de instelling van een staatscommissie voor de wijziging van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten niet noodig, de genoemde spre kers wilden die commissie desnoods ook wel cadeau geven, als er maar gauw iets van een grondige verbetering te bespeuren viel! De heeren Fleskens en Droogleever For tuyn bespraken nog de luchtbescherming, waarvoor h. i. te weinig geld van Rijks wege was uitgetrokken (325.000 gld.) Wees eerstgenoemde er op, dat België 90 millioen frs. en Zwitserland er 12 milllocn Zw. frs. aan besteedt met Nederland vergelijkbare landen de burgemeester van Rotterdam drong er in het bijzonder op aan, dat de rijksinspecteurs strenger op de toepassing van de luchtbeschermings- ■wet zouden toezien. Vandaag is de behandeling van de be grooting voortgezet. De situatie met betrekking tot het ver wachte aftreden van den Duitschen minister van oorlog, von Blomberg, en de verande ringen, die daardoor noodzakelijk moeten volgen in het kabinet en de opperste leger leiding, is verre van duidelijk. In officieele kringen acht men den toe stand zeer ernstig. Er wordt op gewezen, dat de besprekingen in de Wilheimstrasse te Berlijn zelfs gisternacht niet onderbroken zijn. Gisteren is generaal Walter von Reiche- nau, commandant van het 7de legercorps, uit München in Berlijn aangekomen. Zijn naam is herhaaldelijk genoemd in verband met de kwestie van een opvolger van von Blomberg. Hitier staat voortdurend in contact met tal van personen, die als opvolger genoemd worden. Men is er thans wel van overtuigd, dat een officieel communiqué niet te ver wachten is vóór het einde van deze week Anderen achten het mogelijk, dat de Führer zelf zich reeds over deze aangelegenheid zal uitspreken. Over den aard en de afmeting dezer „cri sis" loopen de meeningen ver uiteen. Van Generaal von Blomberg den eenen kant wordt gezegd, dat er ook de verhouding tusschen partij en leger mee ge moeid is.-Anderen meenen daarentegen, dat slechts de ontstemming, die gerezen is ten gevolge van von Blomberg's huwelijk, de reden tot het conflict is. Zij, die de laatste meening zyn toegedaan, bestrijden, dat er sprake kan zijn van een werkelijke politieke crisis. Een der vele be weringen, die men gistermiddag vernemen kon, was dat Fritsch zelfs met aftreden ge dreigd heeft, indien niet bepaalde garanties gegeven werden, dat een aantal nationaal- socialistische doctrines afgedankt zullen worden. Dit is echter in „goed ingelich te kringen" alweer gedementeerd. Men ver klaart daar, dat het onmogelijk zou zijn, partij en leger van elkaar te scheiden: „Er laat zich daar geen scheidslijn denken". Zij, die den toestand als „ernstig" betite len, houden vol, dat de storm van protest, die opstak over von Blomberg's huwelijk met een jonge vrouw uit eenvoudige krin gen, slechts een aanleiding was, die princi- pieele verschillen moest verbergen. Hier beweert #ien ook, dat de zaak-Nie- möller onder de conservatieve officieren groote ontstemming teweeg gebracht heeft. Oók wordt gesproken over meeningsver- schillen inzake het vierjarenplan van Goe- ring. Bovendien zou de eisch van Himmler, dat de politie en S.S. in de landsverdedi ging opgenomen moeten worden, aan het conflict niet vreemd zijn. Van al deze geruchten valt alleen met ze kerheid te zeggen, dat zy typeerend zijn voor de spanning, die er heerscht. Generaal Goering heeft een groep leiders voor de economische landsverdediging be noemd. terwijl generaal Blomberg zich met vacantie in Italië bevindt. De „Koelnische Zeitung" is van oordeel, dat dit natuurlijk is geschied met goedkeu ring van von Blomberg. Bij de Duitsche Kamer voor economie zal in het vervolg een raad voor economische landsverdediging optreden. penwoordigers van de Fransche en de Ita- liaansehe regeering. Deze bijeenkomst zou op het Foreign Office worden gehouden. Het is, aldus Eden, intusschen onmogelijk bijzonderheden mede te deelen omtrent eenig voorstel, dat de regeering zal doen, dit met het oog op het voorkomen van een her haling van dergelijke incidenten. Wanneer het volledige rapport zal zyn ontvangen, zal de regeering overwegen welke actie bij de autoriteiten, die verantwoordelijk zijn voor dezen volkomen ongerechtvaardigden aanval op een Britsch koopvaardijschip, on dernomen moet worden. Onder luid gejuich van de oppositie stelde Morrison -vervolgens de vraag, of Eden den cynischen humor van de situatie begreep. Men gaat n.L samenwerken met de Italiaan- sche regeering met het doel, onderzeeërs tot zinken te brengen, waarvan iedereen weet, dat zij door haar aan Franco geleverd zijn. Op deze vraag gaf Eden geen antwoord. Toen den minister de vraag gesteld werd of hij nadere inlichtingen zou inwinnen over de waarheid van de geruchten, dat Ita lië torpedobootjagers en onderzeeërs aan Franco zou hebben geleverd, antwoordde Eden. dat dit niets met de zaak betreffende de „Endymion" te maken had. Italiaansche radio-propaganda. Naar aanleiding van een vraag of Italië zijn propagandistische radio-uitzendingen in de Arabische taal reeds gestaakt heeft en of de Britsche regeering hiertegen opnieuw een actie is begonnen, antwoordde Eden, dat de toestand sinds 20 December j.L nog niet veranderd is. Toen heeft Engeland Ita lië laten weten, dat indien de racjio-uitzen- dingen niet gestaakt zouden worden, dat de verhouding tusschen Londen en Rome on gunstig zou beïnvloeden. Dit standpunt, al dus Eden, neemt Engeland thans nog in. Schadevergoeding voor incidenten in China. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde Eden mede, dat de Japansche regee ring er in heeft toegestemd een bedrag van 1500 te betalen als schadeloosstelling voor de te Sjanghai gedoode en gewonde Britsche soldaten. LONDEN OVER HET „ENDYMION"- INCIDENT. Eden beantwoordt de Lagerhuis vragers. In antwoord op een hem door Attlee, den leider der oppositie, gestelde vraag in ver band met de torpedeering van de „Endy mion", heeft Eden, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, verklaard, dat de Britsche regeering zeer bezorgd is over dit incident, dat onder geen enkele omstandig heid kan worden gerechtvaardigd. Met het oog op dez herleving van de zeerooverij heeft de Britsche regeering stappen gedaan om een bijeenkomst te beleggen met verte- 0eR«u«nbl,lis he«' y«ordei,9l OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN v.4e-03ii REBELLIE IN PALESTINA. Maatregelen tegen wapeninvoer. Men meldt uit Jeruzalem, dat de ontdek king, dat groote hoeveelheden wapens het land worden binnengesmokkeld, ertoe geleid heeft, dat thans de visschers en bezitters van zeilschepen de kust niet meer mogen verlaten, indien zy geen bijzondere vergun ning daartoe hebben. In de omgeving van Gaza is de kustwacht uitgerust met schepen, voorzien van machinegeweren en zoeklich ten. De regeering heeft de bezitters van auto bussen, zoowel Joodsche als Arabische, ge last de bussen in een gelijk aluminiumkleur te schilderen. Tot nu toe hadden de Joodsche en Arabische bussen verschillende kleuren, zoodat de Joodsche bussen een gemakkelijk doelwit vormden voor de terroristische schutters. Bevestigd wordt nadef, dat by de zuive ringsactie in het gebied tusschen Jenin, Na bloes en Toelkarem meer dan 20 opstande lingen zijn gedood. De Britsche soldaten hebben een twaalftal dorpen bezet. De dorpshoofden zyn gewaarschuwd, dat hun huizen verwoest zullen worden, indien zy vluchtende opstandelingen helpen of herber gen. REEDS 37 DOODEN TE SEGNI. Werkzaamheden hervat. Tot dusver heeft de explosie te Segni in Italië 37 dooden geëischt. De werkzaamheden in de springstoffen fabriek zyn intusschen in bijna alle afdee- lingen hervat. Ook de bewoners der plaats zijn in hun huizen teruggekeerd. VERRASSING TE CAIRO. Felle stembusstrijd begonnen. Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit tot ontbinding van het Egypti sche parlement en uitschrijving van nieuwe verkiezingen i betrok de politie wachtposten bij het parlementgebouw te Cairo. Niemand mocht de Kamer of den Senaat binnengaan. Het nieuwe parlement zal op 12 April bij eenkomen. Toch heeft een aantal Wafdisten nog kans gezien het parlementsgebouw binnen te stormen, vóór de politie kon ingrijpen. Zij Vrijdag 4 Februari. HILVERSUM. 1875 en 415,5 M. (8.12.4.—7.30 en 9.—12.— de VARA, 12.—4.— AVRO en VPRO 7.309.uur). 8.Gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Viool en piano. 11.10 Vervolg deel. 11.30 Orgelspel. 12.Gr.pl. 12.30 Ensemble Rentmeester. 2. Deel. 2.30 Avro-dansorkest en so listen. 4.05 Gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.— Amateurs- uitz. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.45 Gr.pl. 6.50 NW-uitz. 7.20 Gr. pl. 7.25 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Le zen in den Bijbel, causerie. 8. Fluit en piano. 8.30 Literaire cau serie. 9.— The four blue Stars en solisten. 9.30 C. Steyn's Accor deon-orkest en solist. 9.45 Deel. 10.Fantasia. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11.Piano voordracht. 11.25 Gr.pl. 11.30 Jazz muziek (gr.pl.) 11.5512.Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (Alg. progr. KRO). 8:—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. 1.— Gr.pl. 1.20 De KRO-melodisten, mmv. solist. 2.Gr.pl. 4.05 KRO-orkest. 5. Gr.pl. 5.15 KRO-melodisten, mmv. solist. 6.Land- en tuinbouwpr. 6.?0 De KRO-Boys, mmv. solist. 7.Ber. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Bedrijfsrep. 8.ANP-ber. 8.15 KRO-orkest en gr.pl. 9.30 De Mar- kiezaatsfeesten in Bergen op Zoom, causerie. 9.40 Zang en piano. 10. Gr.pl. 10.10 Vervolg zang en piano. 10.30 ANP-ber. 10.40 Gregor Ser- ban's Roemeensch orkest. 11.10 —12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.40-^11.50 Pianosoli. 12.10 Orgelconcert. 12.50 L. Preager's Band. 1.352.20 Bir- minghamsch Philharmonisch Strijk orkest. 4.20 Gr.pl. 4.50 Radiotooneel. 5.20 Walter Collins' orkest. 6. Zang. 6.20 Ber. 6.45 Radiotooneel. 7.Zang. 7.25 Debroy Somers en zyn Band. 8.05 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.40 Efficiency and liberty in Russia. 10.BBC-orkest mmv. so listen. 11.20 M. Flome en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 8.55, 10.40 en 11.20 Gr.pL 12.20 F. Warms' orkest en zang. 3.05 en 4.35 Zang 5.20 Kamermuziek. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gr.pl. 11,20 12.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest. 7.50 NS-Frankenorkest. 11.20 Mijn werkersorkest. 12.35 Omroep orkest. 1.35 Gr.pl. 3.20 Omroep orkest. 6.30 Omroepkleinorkest, Omroepkoor en solisten. 8.45 Trio concert. 9.50—11.20 O. Fricke's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Om- roepsalonorkest en gr.pl 6.50 Gr.pL 7.20 Pianovoordr. 8.20 Omroep kleinorkest en radiotooneel. 10.30— 11.20 Gr.pl. 484 M.r 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gr! pl. 5.20 Cellovoordr. 6.20 Zang. 6.35' Gr.pl. 6.50 Pianovoordr. 7.35 Gr.pL 8.20 Omroeporkest. 9.05 Symp.- orkest, -koor en solisten. 10.10 Gr. pl. 10.3011.20 Verv. van 9.05. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Gev. progr. 7.20 Omroeporkest, mmv. solisten. 8.20 Ber. 8.35 Verv! concert. 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Scheepsweerber. 10.20 —11.20 Gr.pL GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R, 10.35—11.20, Keulen 11.20—13.20, Brussel VI. 13.2013.35, Keulen 13.35—14.20, Normandië 14.20—15.05 Parijs R. 15.0515.20, Keulen 15.20 —17.20, Parys Radio 17.20—18.20, Keulen 18.2020.35, Parys Radio 20.35—20.50, Lyon 20.50—21.50, Keu len 21.5023.20, Parys Radio 23.20 —24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 12.50, Droitwich 12.5013.35, Lond. Reg. 13.35—17.20, Droitwich 17.20—18.40, Lond. Reg. 184flu- 19.25, Droitwirh 19.2520.05, Lond. Reg. 20.05—21.20, Droitwich 21.20- 21.40, Weenen 21.4022.50, Lond. Reg. 22.50—23.20, Droitwich 23.20— 24.—. Lijn 5: Diversen. hadden verpakte levensmiddelen, sandwi ches enz. bij zich, waaruit men aanvankelijk afleidde, dat zij een soort sitdown-staking in den zin hadden. Nader wordt evenwel uit Cairo gemeld, dat deze afgevaardigden der oppositie het Kamergebouw reeds weer hebben verlaten. Zeer sterke af deelingen politie zyn op alle strategische punten der stad gestation- neerd. Volgens de berichten heerscht in het geheele land volkomen rust. Koning Faroek is te Cairo aangekomen en heeft onmiddellijk daarop overleg ge pleegd met den premier- en andere autori teiten. De ontbinding van de Kamer, hoewel vol komen constitutioneel was een volkomen verrassing, daar de oude Kamer vanmiddag nog bijeen zou komen. Men had verwacht, dat dan de regeering haar programma zou indienen. Klaarblijkelijk echter heeft de re geering het ten slotte veiliger gevonden ter vermijding van onlusten niet voor de oude Kamer te verschijnen, waar zy niet zeker was van een meerderheid en in ieder geval hevige aanvallen van de aanhangers van Nahas Pasja te verduren zou hebben. De parlementaire commissie van de Wafd is onmiddellijk, toen het besluit tot ontbin ding van de Kamer was uitgevaardigd, on der voorzitterschap van Nahas Pasja bijeen gekomen. In een interview met een correspondent van Reuter heeft Mahmoed Pasja verklaard: „Er is op het laatste oogenblik besloten tot ontbinding van het parlement, toen wy ver namen, dat de afgevaardigden, die aanhan gers zijn van Nahas Pasja, voornemens wa ren moeilijkheden te maken, wanneer de Kamer bijeen kwamen. De afgevaardigden, die Nahas trouw ble ven, zijn thans in vergadering bijeen. De politie heeft instructie streng op te treden tegen iedere ordeverstoring. Aangezien het koninklijk decreet, waarbij de Kamf r wordt ontbonden, bepaalt, dat het nieuwe parlement op 12 April bijeen moet komen, worden terstond door alle partijen voorbereidingen getroffen voor de a.s. ver kiezingscampagne, die zeer fel belooft te worden. De leider der Wafd-partij, Nahas Pasja en Makram, hebben zich naar het koninklijk paleis begeven, om er een petitie te over* handigen, waarin wordt verzocht, dat een neutrale regeering zal worden benoemd voor den tyd der verkiezingscampagne. DR. COLIJN NAAR HET BUITENLAMP De minister-president, dr. H. Colyn, ver trekt hedenavond voor den duur van onge veer twee weken met verlof naar het bui tenland. DOODELIJK ONGELUK. Van de trap gevallen- Gisterochtend vond men in de vroegte aan den ingang van een der oude huizen aan de Lange Baan 13 te Nijmegen het lijk van den 58-jarigen ongehuwden V., die daar alleen een kamer bewoont De man is vermoedelijk thuis komepde van de trap gevallen en dood beneden aan blijven liggen. De politie van Nijmegen stelt e«n onderzoek in. 18) Valcour stond op en liep naar de deur der hut. „U wordt bedankt, miss Wick- stod", zei hij. Ze bleef onbewogen en roerloos zitten en hy trachtte iets te vatten van wat er achter haar kalmen blik verborgen lag, als ze al iets voor hem verborgen hield. Hij ging naar buiten en sloot de deur der hut achter zich en terwijl hy de flauw verlichte scheepsgang doorliep, vroeg hij zich af, of een der mannelijke passagiers een als man verkleede vrouw zou kunnen zijn. Kabeltelegram van den commissaris van politie te New-York aan de havenautori teiten van Bermuda: „Verzoeke door bemiddeling van plaat- selijken agent voor koopvaardij by bena dering waarschijnlijke posite op te geven van ss. Eastern Bay stop gelieve dit te vergelijken met alle plaatsrapporten draadloos ontvangen en na te gaan of eenig ander schip mogelijk in verbinding kan ko men met s.s. Eastern Bay door scheepsroe per of vlagsignalen stop verzoek der gelijk schip navolgend code-bericht door te geven aan s.s. Eastern Bay voor luite nant Valcour aan boord aanhalingsteeken cabka lkclb 55130 ttgyr iihs rpezz aanha lingsteeken gestolen gelieve ons terstond te berichten resultaat van poging stop kan niet genoeg wijzen op dringend ka rakter van dit bericht". Valcour begaf zich naar zyn hut en sloot de deur achter zich. Het was onbe grijpelijk moeilijk op zoo'n klein schip er gens ongestoord te verblijven. Hy moest vijf minuten volstrekt alleen zijn om te denken over dat geval van Toody. Hoe vaag ook bood dit wellicht nog het beste uitgangspunt voor een theorie, die houd baar kon blijken en het behield zyn waar de zelfs nog, al kon hij er niet anders mee doen, dan het als een sleutel te gebruiken om de verborgen plekjes van het geheugen van mevrouw Poole ermee te ontsluiten. De theorie op zichzelf was vol onwaar schijnlijkheden. Met een heel enkele uit zondering slaagden vrouwen er nooit in, zich als een man voor te doen. Hij pro beerde zich van de onjuistheid van die stelling te overtuigen door een heele reeks gevallen op te diepen, waarin vrouwen het wel met succes hadden gedaan. Hij herinnerde zich vooral heel duidelijk het geval van een Engelsch officier, die er ja renlang ln geslaafd was, de vermomming ongemerkt vol te houden. Onder zeelui wa ren dergelijke gevallen voorgekomen. Er waren gevallen, waarvoor een redelijke grond had bestaan en andere, die geen en1- kelen grond hadden. Maar toch wilde hij het niet gelooven, dat het op den duur mo- gelyk was, al wilde hy het nog zoo graag. In die hem bekende gevallen was er wei nig reden voor achterdocht by de omstan ders geweest. Maar hier.1 Had hy reden voor achterdocht? Mijnheer Stickney, met zyn blauwzwarte kin, die er zoo gauw on geschoren uitzag? Onmogelijk. Mynheer Sandford? Misschien wat verwijfd, maar zeker geen vrouw. Bovendien was Toody vyftien jaar geleden negen jaar geweest, zoodat ze nu hoogstens vyf en twintig zijn kon. Mynheer Sandford had grijs haar en diepe rimpels, en die waren onmogelijk kunstmatig aan te brengen by iemand van nog geen dertig. Mynheer Dumarque dan met zijn hooge hakken en zijden sokken en zyn eigenaardig zachte stem? Even trok ken Valcour'» wenkbrauwen samen. Of de jonge Force, wiens wangen nog zoo glad, ja bijna donzig waren, dat hy niet veel ouder dan twintig zijn kon en die zoo spoe dig bloosde, als iemand hem naar zijn be zigheden vroeg hoewel er geen enkele reden was om handigheid in zaken minder waardig te vinden. Werktuigelijk sloot Valcour mijnheer Poole; zelf van alle verdenking uit. Dan bleef alleen mynheer Wright over met zijn pokdalig, onaantrekkelijk gezicht. Neen, geen van hen allen kon Toody in vermomming zyn. Als een van hen Toody wèl was, dan zou alles zoo goed in elkaar sluiten: een verbitterd kind, dat jaren lang in weelde gebaad had door een vrouwengil en daar na verstooten was in een burgerlijke omge ving, door een even redelooze grilligheid weggestuurd, om met verbittering te den ken aan een verloren fortuin'n kind, dat wellicht jarenlang nog grootsch geweest was op haar vroegeren stand en ongeloovig door de kinderen, waarmee het nu moest omgaan, met den nek was aangekeken en uitgelachen. En die verbittering had alle betere neigingen in haar natuur verstikt. Tot het eindelyk een uitbarsting was ge worden van gekrenkten trots. Want dat was de reden geweest, waarom dat geld terug gestuurd was, daarvan was Valcour over tuigd. En daarna waren geldzorgen en armoede gekomen. Vervolgens de moord op den man, die haar zoo gewoontjes, als of hij een cadeautje in een winkel kocht, had opgepikt uit haar oorspronkelijke om geving; en tenslotte de opsporing en ver volging van de vrouw, die haar weggestuurd had met zoo'n afschuwelijk vertoon van goedheid en zorgomdat haar tweede man niet van kinderen hield! Ja, dat was wel een aannemelijke theorie. Zelfs de afgebroken zin van den brief paste daarin: „De dood komt telkens en tel kens als men jong is, ook al sterft het lichaam niet. Ik weet, waar je bent, ik kom naar je toe, omdatdat was echt vrouwelijk gezegd. Maar natuurlijk moest men dan aannemen, dat ze zich vermomd had. Maar veronderstel nu eens, dat er geen sprake was van een vermomming en dat de theorie toch juist was. Valcour trachtte zich voor te stellen, dat een der dames Sidderby Toody was, maar dat ging heelemaal niet op. De jongste viel er al dadelijk buiten, omdat zy met hem bridge had zitten spelen, op het oogenblik dat Gans vermoord werd en bovendien met geen mogelijkheid iets afgeweten kon hebben van dat radiogram. De oudste zuster? Die had in elk geval de gelegenheid gehad en een vrouw, al was ze dan nog pas even twintig, zou er veel g«" makkelijker dan byvoorbeeld mijnha®r Sandford in slagen, zich een oudachtig voorkomen te geven. Maar Valcour gelooi de niet, dat Toody miss Sidderby wal> evenmin als de strooperige mevrouw Sand- U4D UV U bl VV|/Vt O j ford. Maar toch was hy ervan overtuigd» dat hy Toody zou ontmoeten aan het eind® van deze vreemde, uiterst vreemde r®"» een geestelijk verwarde en gebroken Topw verbitterd, wraakzuchtig, met een km derlijke geslepenheid, die nooit tot norro*Tj verstand was uitgegroeid. Want als W Toody liet vervallen, was er niemw®» wien de schuld voorloopig kon wotjgf» aangewreven en dan zou kapitein SolM^" vast en zeker door het dolle heen En zelfs nu de zaak er zoo voorstono. zag hy ertegen op naar kapitein Sonwj te gaan en tegen hem te zeggen: eens hier, kapitein, de man, dien we z ken, is een meisje en hij, of beter zi)..at Lane vermoord en Gans vermoorden 1 nu haar wapen klaar om mevrouw P°0 treffen, omdat mevrouw Poole haar r. leeftyd van ongeveer negen jaar in de koude wereld gejaagd heeft, me jaarlyksche toelage voor levensonderno^ omdat een zekere mynheer Jones nie kinderen hield". nitein Valcour begreep heel goed. dat aP Sohme dan liefst hemzelf in &0* dwangbuis gesloten had. wg5, En als nu eens dit alles niet an°e der dan een hersenschim, uit de wanhooF onwetendheid ontstaan, als de heee schiedenis van Toody met de zaa niets te maken had, als de onzeker de twijfel slechts erger en erger worden..,. (Wordt vervol!*/

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6